D eruga bmi bussink J&e(7knH> MUROPIOST Als u een boek loopt Mussert zal bij invasie strijden als soldaat Geallieerde aanvoer zwaar getroffen FRULEX !ié«i Beweging staat onwrikbaar achter den Leider Sneeuwvlok de Eskimo" Spaanse gitaar wint harten Haar geschiedenis en opkomst in Europa Stelsel van oogstinlevering herzien Taxatie in plaats van dorscontröle Geldige bonnen Duits weermachtsbericht Aanvallen ten Z.O. Ostrow afgeslagen Afweersuccessen der Duitse troepen thiïi; 2L (Ingezonden Mededelingen) C^. 3lfn R«urig< ftfttfctng BerRenf mci\ gouw, vaett k cfiénitn vart „t>e (pouw." Haarlemmer- str. 109, Lelden. Verraat eo verrukt! Dat l» on gozlD ais u door uw vla een der voortreffe lijke Frulex Vruchtenaroma s mengt! Dat zIJd niet zoomaar ..smaakjes ot .kleurseltje3'\ maar wetenschappelijk bereide vruchtenaroma s. die uw vla 3. puddingen, gebak. cake. koek en taart de „pit", de geur en t fün aroom ver- leenen. die U reeds lang onbewust mistel Vraag uw winkelier VRUCHTENAROMA'S Buitengewoon mooii linten en elegante vormen.' Kies! wonneef U oen voo* b loop! „MUROPIAST" en j| ziel hoe frooi'Uw blo*- B enen doonn ullltomen. j| IET ER OP dol iedere voos i> voorzien von nevenüoond WUROPIAST Verkoopkantoor- |-_ rio'-.'v 38 J -io.m -=^= kunt U vooraf den inhoud keuren. Bij verpakte levensmiddelen kunt U vooraf niets keuren. Let dan op den naam w. A. SCHOLTEN. Een kwaliteitsgarantie. Voorko mend O.a. op W. K. SCHOLTEN'3 Albumona. Butaroma. Tr«nspa- ranta. Sago en verpakt Aardap pelmeel. AMSTERDAM, 11 Juni. „Onze kameraden, die thans op eenzame posten staan, op Walcheren, op Texel of elders in den lande, hebben op dit ogenblik het recht mij te vragen: „Leider, waar zult gij zijn, wanneer de invasie ook in ons land komt en geleidelijk voortschrijdt?" Bij ons. (een stem uit de zaal)..." Ja, kame raden. Het Hoofdkwartier der bewe ging is in Utrecht en blijft in Utrecht. (Daverende toejuichingen). Onder alle omstandigheden blijf ook ik in Utrecht. Vanmorgen heb ik een nieuw uniform gekregen, dat van vrijwillig soldaat bij de Duitse weer macht. Ik zal het aantrekken wan neer de invasie Utrecht nadert." Met deze woorden besloot Mussert de rede. die hij Zaterdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw hield, ter gelegenheid van het besluit van de propaganda-actie om Amsterdam. Na zijn toespraak rezen de duizen den, die het Concertgebouw tot in de uiterste nokken vulden, als één man overeind om den Leider een overweldigende ovatie te brengen. Ook buiten het gebouw werd de Leider door zijn kameraden geest driftig toegejuicht en slechts met moeite kon zijn auto zich een weg banen door de duizendkoppige me nigte. Voor het begin der bijeenkomst marcheerde de Amsterdamse jeugd storm op het J. W. Brouwersplein aan den Leider voorbij. De propaganda-inspecteur Jac. Flentrop opende de vergadering. Hierop betrad de Leider onder stormachtig gejuich de zaal. Na de vlaggenopmars verwelkomde de ge west, leider der N.S.B.. de heer H. L. G, Ouwerkerk, den Leider. meenschap vormen, waarin leder naar talenten en krachten arbeidt. Ons volks socialisme is: ons volk te dienen, ieder op zijn eigen plaats. Het land is voor wie er voor werken en niet voor de kapitalisten. Zij. die hun plicht deden, hebben er recht op. dat. de gemeenschap later voor hen zorgt. Om het wordende en ko mende socialisme te vernietigen is er de invasie. Want de invasie moet verhinderen dat dit socialisme ook naar Engeland zou komen. Wanneer, zo zeide Mussert verder, thans honderdduizenden arbeiders tegen hun wil worden gehaald om elders te werken, dan is dat erg voor hen en voor hun gezinnen, maar het is ijzeren noodzaak. Vóór ons zijn er anderen geweest, die uit idealisme zijn uitgegaan om ons volk te redden. Zij deden het verkeerd, maar zij waren van goede wil. Wij eren deze strijders en eens zullen wij een krans leggen bil het standbeeld van Domela Nieuwenhuis. Ook denk ik aan Troelstra. den inter nationalist, die terugkeerde, tot zijn geboortestreek Friesland, waar hij boeken schreef, niet in het Esperan to. maar in het oeroude Fries. Hun volgelingen lieten hun grote idealen verwateren. Thans slaat, hier de Beweging om deze idealen te ver wezenlijken. Zij is trouw. Men heeft ons vaak aangeraden ons zwarte hemd uit te trekken. Dan koi.den wij onze vrienden terugkrijgen en weel een „net. mens" worden. Dit hebben wij nooit gedaan en zullen wij ook nooit doen. (Daverend gejuich). De beweging is trouwer dan ooit. ondanks dreigingen van alle kanten. In Mei 1944 kwamen er 2000 leden meer bij dan er afgingen. Voor zo veel trouw, zorg en toewijding spreek ik hier mijn dank uit. Onwrikbaar staaf de beweging als draagster van de politieke wil van ons volk. De zaak Ricarda Huch 5) Tegen de avond ging ik uit om een met mij bevriende, zeer achtenswaardige dame te be zoeken In de buurt van het station ontmoette ik een collega, die mij vroeg of ik ook naar de Artsen ver eniging ging. Ik zei, dat ik helaas niet kon, daar ik op reis moest, waarop hij mij naar het station ver gezelde Op goed geluk kocht ik een kaartje naar München, daar ik an ders mijn leugen had moeten be kennen en ook, daar ik op de ge dachte kwam, dat de met mij be vriende dame zodoende tegen com promittering beschermd was.' „Blijft u weigeren", vroeg dr. Zeunemann. „de naam dezer ach tenswaardige dame te noemen?" Xk heb u reeds gezegd, dat er mij veel aan gelegen is. dat zij niet gecompromitteerd wordt", antwoord de Deruga. „U gelieve te bedenken, mijnheer Deruga", waarschuwde dr. Zeune mann, „dat uw ridderlijkheid op een zeer wankele basis berust. Zou een dame toelaten, dat een vriend om harentwille zich in een dergelijk ge vaar begeeft? Dan lijkt het toch waarschijnlijker, dat deze dame in het geheel niet bestaat. Het gehele relaas, dat u gedaan heeft, klinkt onwaarschijnlijk Dat u een dame bezocht zou hebben en dagen en nachten bij haar doorgebracht, zou hebben zou, gezien uw levensopvat ting, niet ongeloofwaardig zijn. Het zou ook waarheid kunnen zijn, dat u de wens koesterde haar niet te compromitteren, maar het middel, dat u hiertoe gekozen zou hebben, kan alleen maar ongeschikt en be lachelijk genoemd worden. Iemand die er financieel zo slecht voor staat als u. geeft geen 32 Mark uit voor een spoorkaartje, dat hij niet nodig heeft," „Eén en dertig Mark vijf en zeventig pfennig", verbeterde De ruga. „Een kaartje van München naar Praag kost twee en dertig Mark", zei dr. Zeunemann scherp. „Het omgekeerde traject is vijf en Tekeningenen tritst van MEULDIJK 990. Sneeuwvlok geeft de twee mannen nog een flink standje en zegt dan dat ze kunnen gaan en hij ze nooit terug wil zien. Knots en Knars beloven hun best te zullen doen en een eerlijke baan te zoeken. Dan verdwijnen ze. een modderspoor achter latend. „Hm", zegt Piet. „ik had ze liever weer in die sloot ge gooid! Wat gaan we nu doen?" „Ja", zegt Sneeuwvlok, „we moeten weer over nieuw beginnen. Er is ons iemand voor geweest met het verlos sen van Pen Kwen en die moeten we op zoeken. Maar hoe, dat weet ik nog niet!" 991. Jullie hebben een hele tijd niets van Pen Kwen gehoord. Je her innert je nog wel, dat hij door pro fessor Snijlust en den circusdirec teur in een auto gezet werd en weg reed van het woonwagenkamp. Die auto heeft een uurtje gereden en stopt nu voor een grote villa, het huis van professor Snijlust. Ze stap pen uit, de professor grijpt Pen Kwen bij een vleugel en trekt hem mee naar de voordeur! „Hé, Piet Punthoofd", zegt Pen Kwen, „kalm aan een beetje." Waarom hebben jullie zo'n haast?" twintig pfennig goedkoper", hield Deruga vol. ..Wij zullen daarover niet twisten", zei dr. Zeunemann. „Men verspilt ook geen één en dertig Mark vijf en zeventig pfennig, wanneer men zich in geldverlegenheid bevindt," „Een verstandige Duitser mis schien niet", antwoordde Deruga, maar ik heb in mijn leven wel grotere dwaasheden uitgehaald. Overigens bevond ik mij niet in geldverlegenheid, ik had alleen schulden," Handenwringend sloeg de officier van Justitie dè blik naar boven, als wilde hij de hemel als getuige aan roepen over zulk een verwildering. Vervolgens vroeg hij het woord en informeerde, hoe het mogelijk was. dat de beklaagde genoeg geld. bij zich had voor een dergelijke, plotse linge reis. In plaats van te antwoorden deed Deruga een greep in zijn vestzak, haalde een handvol geld te voor schijn en telde: zestig, drie en zestig, zeventig, vier en zeventig Mark, „U ziet, dat ik op staande voet naar Praag terug zou kunnen gaan. als ik er niet de voorkeur aan eaf in uw aangename woonplaats te blijven." „Waarom betaalde u uw schulden niet, als u geld had?" riep de officier uit, wiens "stem een krijsende klank aannam, als hij in opwinding ge raakte. „Oh, daarvoor had ik lang niet genoeg", lachte Deruga, „ik had maar precies zoveel, dat ik mijn dagelijkse behoeften kon bevre digen." Met een handgebaar maakte de president een einde aan deze vragen. „U houdt dus vol, beklaagde, dat u voor de vorm een spoorkaartje naar München nam? Waarom juist naar München?" (Wordt vervolgd Mussert spreekt In het begin van zijn rede hield Mussert zich bezig met de invasie. Daar staan wij nu, zo zeide Mus sert. temidden van het grootste ge beuren dat ooit in de geschiedenis heeft plaats gevonden. De hele we reld leeft in spanning en zelfs na eeuwen zal men zich herinneren, dat in Juni 1944 de Engelsen en Ameri kanen probeerden Europa binnen te vallen. Wij beleven thans de ogen blikken van het zijn of niet zijn. In 1939 wisten wij door de pers, dat het om Danzig en de corridor ging. Zou men bij een landing hier ons op nieuw willen wijs maken dat het gaat om Danzig, dat evengoed Duits is als Brussel Nederlands is? Ei- is sinds September 1939 veel ge beurd. Het gordijn is opengegaan. Na vier jaren strijd staat er een Sowjetregering klaar voor Tsjecho- Slowakije en Hongarije. De Balkan moet een unie van Sow jet-republie ken worden. In Italië kloppen de Sowjets aan c 2 poorten van Rome. dat in 1921 al communistisch 'zou zijn geweest zonder de opmars van Mussolini. In Zweden hebben de me taalarbeiders bewezen, dat de meer derheid Van hen al communistisch is. Als Hitiers vaandel zou vallen, dan zou de hamer- en sikkel-vlag in heel Duitsland en ook hier in Amsterdam zijn geplant. Dat zou het einde be tekenen van de Europese cultuur en beschaving. Nu komen de Engelsen en Ameri kanen EuroDa binnen. De Engelsen herinneren we ons door hun reputn- tie uit cle boerenoorlog ondanks het denkbeeld van sommige mensen, dat de Engelsen hier slechts komen om koffie, thee. tabak en suiker te bren gen en om Indié voor ons te verove ren. Wat de Amerikanen betreft: het Amerikaanse volk heeft niets te zoe ken in Europa. Deze mensen worden gestuurd onder valse voorwendsels. Zij weten niets, maar worden gezon den door het wereld jodendom, dat hier een kolonie van Amerika wil maken en Europa anderzijds wil uit leveren aan de Sowjets, het aldus verdelend tussen het kapitalisme en het bolsjewisme. In elk geval bete kent dat Europa's ondergang maar tevens zal dat Britannië's ondergang zijn. Hadden wij tegenover de geweldige machten, die ons bedreigen, een eens gezind Europa dan stonden wij daar met 400 millioen mensen en dan stonden aan de grenzen 50 millioen soldaten. Het tragische is echter, dat het Duitse volk voor negentig procent moet doen, wat het verenigde Europa zou moeten doen. Duizenden van zijn zonen vallen, zijn steden worden ka pot gegooid en anderen doen of het hun niets aangaat. De offers zijn groot. Maar dat het bolwerk er nog staat, dat danken wij Europeanen aan het nationaal-socialisme. aan Adolf Hitler, die alleen in staat is Europa te beschermen. Wij weten nu. aldus Mussert, dat er een invasie dreigt. Eerst thans begin nen onze landgenoten te beseffen, wat hun te wachten staat. Na de bom bardementen van Nijmegen en Den Haag. na het beschieten van boeren op het veld c-n personentreinen, vindt men het optreden der geallieer den „niet netjes" meer. Namens alle weldenkende Neder- lande-s bracht Mussert vervolgens dank aan de machinisten en stokers van onze "treinen, die ondanks alles trouw hun plieht vervullen. Tevens dankte hij de Duitse troe pen, die momenteel staan, waar wij zelf behoorden te staanaan onze kusten. Hadden daar thans troepen der firma Colijn gestaan, dan was de invasie hier reeds een feit. In de derde plaats dankte de Leider de Nederlandse vrijwilligers bij de Waffen bij het legioen, bij het N.S.K.K., de Kriegsmarine en de Landstorm. Wanneer wij Narwa zeg gen. zeggen wij Nederlands Legioen, want ons legioen verdedigt het brug genhoofd van Narwa. Sprekende over het nationalisme der N.S.B. zei Mussert, dat dit geen verzameling van goedkope prullaria is. geen hossen op 31 Augustus. Ons nationalisme is de liefde voor volk en vaderland. De eerbied voor hetgeen onze voorouders tot si and brachten Er is nog veel te doen, aan monumen tenzorg. aan zorg voor natuurschoon, aan inpolderingen. Waarom invasie? Spreken wij over ons socialisme, zo vervolgde de Leider, dan dienen wij te beseffen, dat wij één arbeidsge- Oire- teur H J Kerkmeester. Bus- stun, hoofdredacteur Hendrik Llndt \njsterdam. plv hoofdredacteur, ïr A i de Haas van Dorsser. Haarlem binnenland J v Grieken, illustrati*. en opmaak R Kampstra, volkscul tuur en kunst: M Woltcrs, muziek G. K Krop; sport: J. J. Liber; adver tenties: A. H. Lammers. allen te Am sterdam. X 113 Indien er één instrument is. dat zich momenteel naast de trekharmo- nica in een alomvattende populari teit mag verheugen, dan is het wel de Spaanse gitaar. Deze populariteit zegt het reeds: het is een instrument, dat wij vooral in de handen van de muzieklievende leken aantreffen en ook Nederland is rijk aan amateur- gitaristen, die zich hebben toegelegd op het begeleiden van meer of min der populaire, gezongen muziek Met Spanje, het land, waar deze gitaar vandaan komt. heeft de muziek, waarvoor zij wordt gebruikt, dikwijls al heel weinig meer te maken. Het internationale „Schlager"-repertoire, de trekkers- en kampeerdersliedjes. de cabaretkunst doen alle een beroep op haar medewerking en het aan passingsvermogen van dit speeltuig is dan ook wel opmerkelijk. Toch is het instrument in de vorm. waarin wij het kennen, inderdaad van zuiver Spaanse oorsprong. Dooi de Moren werd een voorvorm ervan naar het Iberische schiereiland ge bracht in de jaren, dat de Arabische cultuur de handen uitstrekte naar het Europese vasteland en in Span je vaste voet kreeg. Dat was tussen 800 en 1200 na Christus. Moors-Ara bische bouwstijl in Zuid-Spanje, be paalde melodische invloeden in de Spaanse volksmuziek en ook de gitaar getuigen nog in het heden van deze periode in de geschiedenis. De gitaar kwam dus oorspronke lijk uit het Arabisch-Moorse land. De stammoeder van dit speeltuig, dat tot de luit-typen behoort, is de Arabische „Oed", die langs een an dere weg ook het voorbeeld is gewor den voor de Italiaanse mandoline. In bouw zijn echter mandoline en gitaar terdege onderscheiden en wel voor namelijk naar de klankkast, die bij eerstgenoemd instrument aan de achterzijde bolvormig, bij het tweede plat of flauw gewelfd verloopt. Vroeger en nu In vorige eeuwen had de Spaanse gitaar slechts vier snaren en eerst later voegde een Spaanse musicus er een vijfde aan toe. Thans zijn het er zes, maar ook de viersnarige ge daante heeft zich in verschillende landen gehandhaafd. Met het aantal snaren wisselt nu ook de afmeting van het instrument De overgelever de geschreven muziek uit Spanje sinds ongeveer. 1600, getuigt van de algemene verbreiding en van het dankbare gebruik en van de volks muziek uit. werd het in de hoger staande muziekkunst van het Zuiden opgenomen En plotseling, omstreeks 1750. werd Europa zich van de gi taar als speeltuig voor de verheven muze bewust. De componisten schre ven trio's en kwartetten, waarin de gitaar een zelfstandige stem vervul de naast viool en cel instructieboe ken verschenen in alle hoofdsteden en solisten drongen zich op de voor grond. De grote opgang van de gitaar in de West-Europese muziekkunst duur de een kleine honderd jaar en nie mand minder dan Beethoven meen de, dat „de gitaar een miniatuur symphonie-orkest" was. Hector Ber lioz, de geniale vernieuwer op het gebied van instrumentatie en orkes tratie, schreef uitvoerig ovei de mo gelijkheden van het speeltuig. De mogelijkheden van dit snaarinstru ment zijn dan ook bijzonder groot. Door vervolmaking van de speeltech- niek kon de zessnarige gitaar tege lijk begeleiding en melodie verschaf fen en het is de Spaanse musicus Fernando Sors (1780—1829) geweest, die door zijn optreden de aandacht op de spelmogelijkheden schijnt te hebben gevestigd. De vkolvirtuoos Paganini gaf gedurende drie jaren zijn viool op voor dit instrument, de componist. Schubert zong er zijn eigen liederen bij. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd, Na 1830 verdween de gitaar weer uit het Europese ensemble In Spanje werden de tradities, mede onder invloed van het gebruik in de volksmuziek van dat land. voortgezet en nog in het heden zijn er Spaanse gitaarsolisten, die het concertpodium betreden. Men denke slechts aan een van de beroemdste vertegenwoordi gers, Andres Segovia, die verscheidene malen de wereld rondtoerde en ook in Nederland de concertmogelijk heden van dit instrument in het volle licht stelde. Amusementsklanlcen Met dat al, de algemeenheid van het gebruik in de muziekkunst is weg De populaire muziek heeft er zich blijvend meester van gemaakt en het is via de dansmuziek en vermaaks- klanken van de tegenwoordige Euro pese wereld, dat wij de gitaar horen Merkwaardig is daarbij, dat zij zich vooral plooit naar de eisen, welke verschillende bastaard-muzieken stel len. Zij werd onmisbaar attribuut van DEN HAAG. 10 Juni De stand van de voedselvoorzie ning maakt het noodzakelijk alle maatregelen te treffen om de afleve ring van de voor de voeding belang rijke akkerbouwproducten, als graan, aardappelen, oliehoudende zaden en peulvruchten, zo hoog mogelijk op te voeren. Het is vooral om deze reden, dat het voor de oogst-1944 gekomen is tot een herziening van het sedert 1939 geldende stelsel van inneming van akkerbouwproducten, welk stel sel niet meer de waarborg biedt, dat de geoogste producten t.ot het bereik bare maximum worden afgeleverd. Tot nu moest de boer zijn oogst af staan met aftrek van het kwantum, dat hij als zelf verzorgingstoeslag mocht behouden. Uiteraard waren tevens hoeveelheden nodig voor zaai zaad en pootgoed. De te leveren hoeveelheid werd bij dorscontröle vastgesteld. Het is echter gebleken, aal de dorscontröle niet meer kon verhinderen, dat op vele bedrijven minder ter beschikking van de organen der voedselvoorziening werd gesteld dan op grond der ge middelde oogstresultaten mocht wor den verwacht. Daarom is thans het zwaartepunt der controle van het dorsen verlegd naar een taxatie van de oogst. Voor taan zal de afleveringsplicht voor ieder bedrijf met behulp van de oogst- taxatie in kilogrammen worden be paald. Gewassen met een gemiddelde opbrengst geven voortaan de inleve ringsnorm aan. Premie voor den teler De tweede voornaamste wijziging is, dat aan den teler meer belang wordt gegeven om aan de uitvoering der maatregelen zijn algehele mede werking te verlenen. De boer mag namelijk van de genoemde producten van zijn oogst de helft behouden van hetgeen hij meer levert dan zijn aan slag bedraagt. Alleen van de olie houdende zaden mag niets op de be drijven achterblijven, omdat het. zelf- persen van oliehoudend zaad verlies van olie geeft. Voor de helft van hetgeen meer wordt geleverd dan de verplichte hoeveelheid oliehoudende zaden ontvangt de teler toewijzingen voor olie. Het voorrecht, dat met deze maat regel den boer wordt toegekend, moet gezien worden als een premie voor goede productie, die, behalve de vastgestelde aanslag, de helft van het meer geproduceerde ter be schikking brengt van de algemene voorziening. Ieder, die niet aan zijn verplich tingen voldoet, zullen alle gunsten (vergunning tot huisslachting, recht om kippen te houden, zelfverzorgers- behoud en de telerspremies) zonder vorm van proces ontnomen worden. Wordt de aanslag niet geleverd dan pleegt de teler bovendien een straf baar feit, waarvoor hij zich zal heb ben te verantwoorden. Zij. die een overtreding hebben begaan, die in vloed kan hebben op de aanslag of ooraaak is. dat aan de inleverings plicht niet kan worden voldaan (onjuiste inventarisatie-opgave, clan destien dorsen, frauduleus vervoer, enz.) krijgen automatisch een hoge boete opgelegd, waartegen geen be roep mogelijk is. Beogen de wijzigingen in het systeem van inneming der akkerbouw producten welk stelsel in principe niet gewijzigd is. de overheid hand haaft onverzwakt het recht op de oogst allereerst opvoering van de hoeveelheden, die voor de algemene voorziening beschikbaar k-;cn. daar naast geeft de herziening r> gelegen heid ingeslopen misbruiken en „zwarte" praktijken beter te bestrij den. de pseudo-Hawaiiaanse en andere imitatie Zuidzeeklanken; de „Suid- afrikaanse licdjies", vol Portugese en Engelse tekst- en melodie-invloeden kunnen haar niet missen; de half Portugese en half Maleise „kront- jong"-muziek heeft haar sinds lang als eigen aangenomen; om niet te spreken van Amerika, waar de neger bevolking uit Zuid en Noord haar van de Spaanse en Portugese kolonisten heeft overgenomen ten dienste van de volkszang en de dansmuziek. En met al die vreemde muzieken komt de gitaar, oorspronkelijk door het zee varende volk der Portugezen naar alle werelddelen gebracht, weer terug naar Europa, dat de laatste jaren zijn populaire muziek in hoofdzaak put uit de bijdragen van Amerika, Zuid- Afrika en Indonesië tot de internatio nale amusementsklanken. Kan men zich Speenhoff en Pisuisse voorstellen zonder gitaar? Het instrument is opnieuw „In de mode", maar het terrein is verplaatst. En omdat het een mode is, wordt zij het voorwerp van lustige experimen- tatie. Vijftien jaar geleden deed het miniatuurgitaartje, de ukelele, opgeld, thans is het het monstrum van de „electrische gitaar", dat de harten van velen heeft gestolen. Noviteiten komen en gaan ook weer. Wat blijft, is het oude en in zijn soort edele speeltuig, dat de eeuwen heeft getrot seerd. BROOD. MELK. VLEES, AARD APPELEN: 25 en 26. BESCHUIT: 25; Beschuit 26: 62>. gram kindermeel, voedings suiker. gort of havermout TABAK: 25 en 26, beide n. keuze. BLOEM: 145 cn 146. PEULVRUCHTEN: 147 (250 gr.). VERMICELLI: 148. KAAS: 149. SUIKER: 150. JAM: 151. EENHEI DSZEEP: 152. WASPOEDER: 153 en C. D. E 50. TOILETZEEP: E 51. SNOEP: 25 (150 gram). KINDERVOEDING: Gort D 49. kindermeel of voedingssuiker E 49. BOTER: 25 A en 25 B roomboter; B, C. D. E 52 roomboter. Einde geldigheidsduur 24 Juni, uitgezonderd 25 Aardappelen (17 Juni), 152,153, C, D, E 50 v. zeep en waspoeder (8 Juli). Nog geldig zijn: 24 A boter (8 Juli), R 05 tabak v. scheerzeep (2 Sept.). Amerikaanse jagers hebben Zon dag in het gebied van Oldenburg het vuur geopend op verscheidene lokaal- treinen. waarbij weer slachtoffers gevallen zijn. Luchtlandingstroepen geteisterd PÜHRER, 12 Juni. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het landings.hoofd in Norman- dië is de toestand in grote trekken onveranderd. Leemten in het eigen front werden gesloten .Alle pogingen van den vijand om tussen Caen en Bayeux naar het Zuiden en ten Noorden van de monding van de Vire in de richting van Cherbourg terrein te winnen mislukten Alleen Carentan ging na harde strijd ver loren. Aan de kust ter weerszijden van St Vaast, ten Oosten van Cherbourg hield de artilleriestrijd met delen van de vijandelijke vloot aan. De vijandelijke aanvoer lijdt vooral als gevolg van de dappere onvermoeide nachtelijke aanvallen van onze tor pedomotorboten onophoudelijk zwa re verliezen. Luchtmacht en marine hebben on danks den door den vijand aanzien lijk versterkte afweer drie vracht en transportschepen met gezamen lijke inhoud van 37.000 brt. in de grond geboord. Drie andere grote schepen met een gezamenlijke in houd van 27.000 brt. en een torpedo jager werden zwaar beschadigd. Bij uiterst ongunstige weergestcld- hebben groepen torpedomotorboten opnieuw een verrassende aanval ge- Van onze Berlijnse correspondente) De Zondag bracht voor de Duitse troepen vrijwel een volledig afweer- succes. Bij Caen brachten de Anglo- Amerikanen met zweefvliegtuigen op nieuw versterkingen aan soldaten en materiaal aan land. Zij probeerden met sterke strijdkrachten het brugge- hoofd op die plaats fe vergroten en Caen te hestonnen. De aanval werd tot nu toe afgeslagen, maar de strijd gaat onverminderd verder. Tot Zon dagavond zijn hier achttien pantser wagens vernietigd. Ook een poging om opnieuw vaste voet. te krijgen aan de oostelijke oever van de Orne mislukte. Dit gebied wordt nog altijd door de Duitsers ge controleerd. Nog groter dan bij Caen waren de verliezen bij Carentan. De Anglo-Amerikancn probeerden op nieuw het- schiereiland af te snijden. De Duitse verdediging v°rnietigde hier 54 pantserwagens. daan op een formatie vijandelijke kruisers en haar bescherming en daaibij twee torpedotreffers ge plaatst. De vijand heeft gisteren boven het invasiefront en de bezette westelijke gebieden zeventien vliegtuigen ver- yoren. In Italië lag het zwaartepunt van de gevechten aan het front tussen de kust van de Tynheense zee en het meer van Bolsena. Na een harde strijd slaagde de vijand er in aan weerskanten van het meer terrein te winnen. Aan het Oostelijke front onder namen de bolsjewieken plaatselijke aanavllen ten noordwesten van Jassy, in het. voorterrein van de Kar- pathen en in het gebied ten zuidoos ten van Ostrow. De aanvallen werden bloedig afgeslagen. Ook in de afgelopen nacht werd de bestrijding van de bolsjewisten aan voer met succes voortgezet. Door ge concentreerde aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen op de stations Kasatin. Fastow en Kiew- Darniza werden grote hoeveelheden aangevoerd materiaal vernietigd. De spoorweginsiallaties werden grondig verwoest. Bij aanvallen van sterke formaties Amerikaanse bommenwerpers op het Bulgaars-Roemeense gebied werden door strijdkrachten van de Duitse, Roemeense en Bulgaars luchtverdedi ging achtien vliegtuigen neergescho ten. Enkele Britse vliegtuigen hebben in de afgelopen nacht bommen gewor pen op Berlijn. Een vijandelijk toe stel werd neergeschoten. De Gaulle heeft een uitnodiging van Roosevelt om een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen, aan vaard. (Ingezonden Mededelingen) levensverzekeringbj „De Centrale" te 's-Gravenhagt toont, dal ge met overleg de maatschappij hebt gekozen, die U de zorgen van den ouden dag zal helpen dragen. »DE CENTRALE" solide-coulant verzekert werkend Nederland HU ALEN TB AMSTERDAM. ARNHEM. GRONINGEN EN ROTTERDAM Dan beginnen we naar een kop» je thee te verlangen. En U weeti NETTIE is net echt. Loop dus even een café of lunch* room binnen en bestel een kop je Nettie. 't Smaakt uit6tekead» En als er weer echte thee is. brengt Hilling iets bijzonders? S)ie eetlt wonden koeckentackers dat die langen koecken sullen drie pondt aendeegh end® nyet myn dan drie pondt Ende die korten smalen koeckcn twee pondt en gaer toe meesten sess loet mya" HAAGS NIEUWS Toen al. in 15S3, bestond Eusslnk en het betaamde re cent. nu nos het sehelm en u». waarborg voor d, onoser- i'nTrteÏ'he.r.Uke" smaak vanEuasink'sDaventerKook. Later weer volop verkrijgbaar. Deventer koek Alles voor de vrouw De eigenaar van een afgesloten tuin op Ockenburg onde rLoosdui- nen kwam Zaterdag to de onaange name ontdekking, dat zijn konijn egstolen was. Dat konijn was niet zo maar een konijn, maar een lang oor. di eop tal van tentoonstellin gen met eerste prijzen ging strijken en wier jongen kostbare exemplaren waren. De politie vond spoedig een spoor, het leidde naar den 51-jarigen luinder en buurman L. v. d. P. Na lang verhoor bekende deze tuinder dat hij het konijn gestolen had. Zijn vrouw zou namelijk verjaren en hij wilde iets op de feestdis brengen. Op aanwijzing van v. d. P. werd het dier geslacht in de dakgoot gevonden. DIEF IN HET ZWEMBAD In het zwembad aan de Mauritskade is de 21-jarige los-werkman uit Deven ter, N. D. v. d. B., op heterdaad be trapt bij diefstal van een polshorloge. VOLKSCULTUUR EN KUNST Zeventig jaar organist Dezer dagen nam net dorpje Blauw kapel, onder dc rook van Utrecht, op de begraafplaats te Groenekan, af scheid van den heer Egbert Bcrtaux Romviel. die op 83-Jarlge leeftijd overleed en niet minder dan... zeven tig Jaar lang organist van de Ned. Herv. kerk te Blauwkapel ls geweest. In dat kerkje van 1651 heeft de stoere baas niet minder dan... 25 do minees op de kansel zien staan. Hoewel de vader van den organist liever gezien had, dat zijn zoon bak ker werd, erkende hij toch de muzi kaliteit van den Jongen en zocht een plano voor hem. Niettemin ls cle heer Romviel een tijdje bakker geweest, doch later werd bij kantoorhouder der PTT. te Blauwkapel, welke functie hU 35 Jaren heeft vervuld. Het was de moeite waard, met den ouden baas te spreken, want niemand kon zoveel aardige episodes uit de vroegere dagen van het kleine dorpje met het slanke kerktorentje vertellen als hij. Zijn grote strijd ls altijd ge weest: een goed orgel. Maar volgens hem waren de boeren meer gechar meerd op een goede koe, dan op een orgel. Niettemin heeft de heer Rom viel het klaargespeeld. Na veel strub belingen en roerselen ontdekte hij ln een pakhuis te Amsterdam een goed orgel, waarop het hem vergund was,( nog 39 Jaren te spelen. De orgel lijdensweg te Blauwkapel was eerst helemaal ten einde, toen besloten werd tot aankoop van een motor. De „trapper" kon toen ontslag krijgen deze man kwam herhaaldelijk over tijd. zodat er allerlei onaangenaam heden ontstonden. Het hoeft niet te verwonderen, dat. de heer Romviel. die zo'n vooraan staande rol ln Blauwkapel gespeeld heeft onder bijzondere belangstelling te Groenekan ter aarde besteld wercL Richard Strauss-concert In tegenwoordigheid van den Rijks commissaris heeft het Concertgebouw orkest te Amsterdam op de tachtig ste verjaardag van Richard Strauss Zondagmiddag een aan diens werken gewijd concert gegeven onder leiding van Eugen Jochem en met Cor de Groot als solist, die beiden storm achtig werden toegejuicht. Uitgevoerd werden de symphonische gedichten „Don Juan" en „Till Eulen- spiegel", de Suite „Der Bürger als Edelmann" en de „Burleske". Frans Bakker overleden Te Den Haag is op 72-jarige leef tijd overleden de kunstschilder Frans Bakker, ter betere herkenning „De Indische Bakker" geheten. Reeds als leerling van de Acade mie voor Beeldende Kunsten in zijn geboortestad Rotterdam werkte hij bij den toneelschilder J. J. Poutsma. Op zijn twintigste jaar ging hij naar Parijs om zich daarna als toneel- decorateur weer te Rotterdam te ves tigen. Van 1920 tot 1932 weckte hij in Nederlands-Indië, waar hij zich aan de vrije schilderkunst wijdde. Het stoffelijk overschot is Zater dagmiddag te Den Haag ter aarde besteld.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2