MEISJE NETTE PAKMEISJES Huis W bel Sneeuwvlok - de Eskimo" STAATSPRAKTIJKDIPLOMA M O. BOEKHOUDEN Examenopleiding PH.G. L.v.d. REYDEN POSTZEGELS Muziekinstrumenten grammofoons met grammofoonplaten Er is weer prima meubelwas FRANS NOEST VOETBALWEDSTRIJD Distributie-Kantoor—Politie-tlftEl 2L BUITENLAND Weer luchtaanvallen op Franse steden Felle taal van bisschop van Marseille PARIJS. 5 Juni. Verscheidene plaatsen in Frankrijk zijn Zondag opnieuw door bombardementen der Anglo-Amerikaanse luchtmacht ge troffen. Luchtaanvallen werden ge daan op Nantes en omgeving, op Versailles en op drie plaatsen in het departement Seine et Oise, waarvan twee reeds eerder gevoelig getroffen waren. Het stadje St. Michel de Maurienne werd gebombardeerd, op het ogen blik. dat talrijke kinderen de eerste H. Communie deden. Twee straten in de dichtst bevolkte wijken werden verwoest. Er is een groot aantal slachtoffers. Te Marseille is het aantal slacht offers van het jongste bohibardement tot 1412 gestegen. Het aantal vermis ten bedraagt 90, het aant&l gewonden 652. Satanisch werk De bisschop van Marseille heeft bij de begrafenis van slachtoffers der luchtaanvallen gezegd, aat de heilig heid van de plaats de woorden van wraak van zijn lippen terughield, waarmede men deze \erschrikkelijke misdaden zou willen brandmerken. Iedereen vraagt zich af of ware soldaten tot dergelijke gemene han delingen in staat en of militaire lei ders met een mannenhart in staat zijn bevel tot dergelijke handelingen te geven. Dit „satanische werk", aldus de bisschop, is verricht door diegenen, die eens de bondgenoten van Frank rijk waren en die zich thans ontpop pen als de ergste vijanden van de Fransen. Luchtactie boven Balkan en Hongarije Zaterdag luidde het weermachts- bericht: Om de Albaner bergen werd ook gisteren verbitterd gestreden. Bij en ten westen van Lanuvio sloegen onze troepen in harde gevechten alle vijandelijke aanvallen af. Aan de zuidoostelijke uitlopers van de Albaner bergen en aan weerszijden van de Vla Casillna viel de vijand met overmachtige strijdkrachten ge durende de gehele dag aan. Onze verbitterd verzet biedende troepen slaagden erin, de voorste vijandelijke aanvalstroepen in de avonduren ten oosten van Rocca di Papa -?n ten zuiden van Palestrina Cave tor. staan te brengen. Gevechts- en nachtslagvliegtuigen vielen vijandelijke colonnes en ge reedstaande troepen in het gebied van Valmontone met goed resultaat aan. Beveiliglngsvaartulgen van een Duits convooi en luchtdoelartillerie aan boord der schepen, schoten voor Kreta bij de afweer van een zware luchtaanval zes vijandelijke bom menwerpers neer. Aan het oostelijke front probeer den de bolsjewisten tevergeefs het ten noorden van Jassy in de afgelo pen dagen verloren terrein te her- overn. Bij de afweer van hun aan vallen werd een uit 23 pantserwa gens bestaande vijandelijke ge vechtsgroep totaal vernietigd- Ten noordwesten van Jassy dron gen Duitse en Roemeense troepen in harde gevechten de zwaar versterkte vijandelijke stellingen binnen en ver overden een dominerend heuvel terrein- Sterke formaties gevechts- en slag- vliegtulgen mengden zich herhaalde lijk op doeltreffende wijze in de strijd en steunden de verbonden troepen in de aanval en bij de af weer. 22 Sow jet-vliegtuigen werden boven dit gebied neergeschoten. Majoor Rudeï, onderscheiden met de hoogste Duitse dapperheidsorden, vloog aan het oostelijk front voor de 2.000ste maal naar den vijand. Formaties Amerikaanse bommen werpers vielen gisteren verscheidene plaatsen in Hongarije en Roemenië aan. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden daarbij vernietigd. Enkele Britse vliegtuigen wierpen in de afgelopen nacht bommen neer op plaatsen in het Rijnlands—West- faalse gebied. Boven de bezette ge bieden in her Westen en het Rijks gebied werden overdag en des nachts 33 vijandelijke vliegtuigen, waaron der 20 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. (Ingezonden Mededelingen) Wie Nutricia zegt, zegt „kindergezondheid"! BINNENLAND Een sterke jeugd, zekere toekomst NUTRICIA Rijkscommissaris sprak in Valkenburg (Vervolg van pag. 1) In zijn toespraak tot dc B.D.M - meisjes zeide de Rijkscommissaris o.a.: De wimpels, die ge heden ontvan gen hebt en die ge in uw gemeen schap zult dragen, zijn gewijd aan uw trouw en zijn het teken van uw gemeenschap. De wimpel is uw vaan, en elke vaan die in onze beweging gedragen wordt, is door de inwijding werkelijk cn geestelijk een verbin ding met die vaan. die als eerste door die nationaal-socialisten voorop werd gedragen, die op 9 November 1923 den Flihrer volgden en die hun leven bereid waren op te offeren, toen het Duitse Rijk en de hoop op het gro tere rijk definitief dreigden ineen te storten. Trouw in de strijd en trouw aan de gemeenschap, dat betekenen de tekens, die ge heden in handen hebt. Het is een teken ener niet juiste houding, wanneer in vele landen de meisjes de poging doen. om door mi litaire formaties en door militair ver toon de mannen te evenaren. Maar ge hebt nog een taak. Onze gemeenschap is bepaald door de vorm waarin zij leeft. In het staat kundige leven zij het de wetten, in de gemeenschap zijn het de zeden, de gewoanten Maar altijd bestaat de mogelijkheid, dat deze vormen tot formules worden en dat daar mede het leven verstart. Daartegen moet de jeugd optreden. De Jeugd vraagt ook altijd: waar om? En dit onverbiddelijke waar om. moet ook gij altijd in het hart dragen. Stelljg in tijden, die zo groot zijn en die innerlijkste grond slagen van ons leven zo omwoelen en dooreenschudden als thans, treedt de waarheid van het leven recht- shtreaks op ons af. maar gij en de jeugd dragen de toekomst van volk en rijk in u. De Jeugd is het. die altijd de vraag naar de waarheid stelt. Zij vraagt, naar het ware en het echte. Dat is de waarborg, dat het leven der gemeenschap altijd ln de waarheid verder gaat, wanneer de Jeugd sterk blijft. Wanneer in een volk de Jeugd slechts naar het hoe vraagt, Is het leven van het volk een ópen vraag, zolang zij naar het waarom vraagt, is het leven van het volk gewaarborgd. Dit waarom is voor ons beiden, de jongens en de volwassenen, beant woord. Dit antwoord betekent voor u niet alleen plicht, geen last, neen, dit antwoord, dit leven voor uw volk. dat is het. wat u tegelijk verheft en wat voor u vervulling betekent, dat de laatste en ware en zuivere wensen van uw hart vervult. Door uw taak zult ge vervuld en verheven zijn tot uw ware menselijkheid, tot uw wer kelijke innerlijke waardigheid. Deze oorlog is een oorlog om de laatste beslissing. En wanneer hij alleen aan zichzelf denkt en aan hen. die van gelijke leeftijd zijn. dan kan hij wellicht wel eens zwak worden, maar zodra hij tot zichzelf zegt, dat het hier gaat om de toekomst van het Duitse volk, n 1 om u cn uw leven, het leven der kinderen, dat het. er om gaat. of ge uw leven in de toekomst in vrijheid en vervulling van uw taak voor he Duitse volk zult leven, of dat het door onze vijanden zal worden geknecht, dan is er geen sprake meer van dralen, dan is er alleen nog ijze ren vastberadenheid. De gedachte aan u is het. die onze soldaten onwrik baar hard doet zijn. Duitse Jeugd, gij zijt de toekomst van het volk. gij zijt de Hitlerjeugd. Maar gij zijt ook degenen, die de grote missie van den Führee in het Duitse volk moeten vervullen. In dit uur van de beslissing hebt gij de wimpels gekregen, het teken, dat gij in trouw zult volgen. Wij zullen dit uur en deze beslissing vorm geven, sterk en goed maken voor de toe komst van het Duitse volk. Gij ech ter zult de sterke jeugd zijn. die het lot van het Duitse volk uit onze han den neemt, en het verder zult dragen naar onze eeuwige toekomst. LEIDS NIEUWS DEN HAAG. 5 Juni. Het gerechts hof heeft heden uitspraak gedaan In de /sak tegen den 42-Jarlgen J. VV. K die ln eerste instantie door de recht bank te Den Haag was veroordeeld tot een Jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van preventief wegens verduistering en oplichting voor onge veer 16.000.ten nadele van de Apothekerskamer, waarvan hij korte tijd secretaris ls geweest. Thans heeft het Hof hem veroor deeld tot twee Jaren gevangenisstraf, met aftrek van preventief en met toe passing van de gratleclausule ten aan zien van de tijd van negen maanden, Wie z'n kind is dat? ..De Komedianten" met Johan Kaart kwamen gisteren in de Ge hoorzaal met een nonsensikale grap van Jean de Létraz „Wie z'n kind is dat?" In dit spel zien we Johan Kaart in een rol. die speciaal voor hem geschreven zou kunnen zijn; die van den trouwlustigen August ln wordt vertolkt door Jules Verstraete. ..De Komedianten", die zoals zij zelf aankondigen geen andere pre ventende hebben dan het verschaf fen van enkele uren vermaak, zijn hierin blijkbaar geslaagd, getuige het daverend applaus na iedr bedrijf en een ovatie aan het slot. Indianen op de film De film Indianen, die Zondagmor gen in de serie cultuurfilms in het Casinotheater ging, is gedeeltelijk samengesteld uit opnamen, door prof. dï\ Hans Krieg gemaakt tijdens zijn derde Gran Chaco-expoditic. Na een interessante kijk gegeven te heb ben op de levenswijze van de laatste Indianen in Noord-Amerika, welke deels in reservaten zijn onderge bracht en anderdeels aangepast zijn aan de moderne samenleving, waarin zij als landbouwers en op de planta ges werkzaamheden verrichten, ter- plaatst de film ons naar Gran Chaco in Zuid-Amerika, waar de laatste Indianenstammen, de Chulupi's en de Lengua-Indianen nog in een onge repte natuurstaat leven. Hun levens wijze ls heel wat minder roman tisch dan de schrijvers ons hebben willen doen voorstellen, alleen de vredespijp en een klein bosje veren, dat een enkeling het hoofd tooit, zijn in overeenstemming met de verha len. die ons van hen verteld werden. De vrouwen zijn het. die vrijwel al het werk doen. terwijl de heren der schepping hun dagen slijten met Ja gen en zwemmen. Behalve het leven dezer stammen met hun voor ons zo vreemde zeden en gewoonten, heeft de cameraman ook tal van fraaie natuuropnamen vastgelegd. Zomerconcerten Residentieorkest Het Residentie-Orkest vangt Don derdag 8 Juni zijn serie zomerconcer- ten in de Stadsgehoodzaal aan met een concert o.l.v. Yvon Baarspul en m.m.v. Bernard Michilin <cello>, als deze tenminste tijdig beschikbaar is. Het programma vermeldt de Jupiter- Symphonie van W. A. Mozart, het Cello-concert van E. Lalo en „De Moldau" van Smetana. EERSTE MIS VAN DEN HEER NOORDMAN. Zondagmorgen droeg de heer A. G M. Noordman, die Zaterdag uit handen van den bis schop van Haarlem, mgr, J. P. Hui- bers. de H. Priesterwijding ontving, in de rijk versierde parochiekerk van den H. Leonardus aan de Haagweg zijn eerste plechtige Mis op. Het vier stemmig mannenkoor zong de Missa Trlnitatis van Hub. Cuyper. Pastoor W. de Leeuw hield een treffende feestpredicatie over de waardigheid van hel priesterschap en over het veelomvattende arbeids veld van den priester. Des middags werd op Haagweg 59 een druk bezochte receptie gehou den. waarna de dag werd besloten met een danklof met Te Deum. PERSOONLIJKE DIENSTEN. De burgemeester heeft de verorde- nuing op persoonlijke diensten ge wijzigd in dier voege, dat hem de be voegdheid toekomt om de inwoners op te roepen tot het verrichten van diensten ten behoeve van de bewa king van alle werken, inrichtingen, gebouwen enz., welke blootstaan aan baldadige of kwaadwillige beschadi ging of vernieling. De wijzigingsverordening, welke met ingang van heden gedurende drie maanden ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt, treedt 8 Juni a.s. in wer king. BEKENDMAKING. Geëvacueer de land- en tuinbouwers, thans wo nende in één der gemeenten Leiden, Valkenburg. Gegst geest, Rijnsburg. Katwijk. Voorschoten en Wassenaar, wier bedrijf geheel of gedeeltelijk on bruikbaar is geworden, dienen zich in de week van 510 Juni 1944 te melden bij den Plaatselijken Bureau houder. den heer A. N. Mank. Ie Bin nenveststraat 20 te Leiden. Eventuele eigendomsbewijzen, pachtcontracten, uitbetalingsbonnen, veeboekjes, e.d. dienen zij mede te brengen. Een en ander staat in verband met uit te betalen schadevergoedingen. BURGERLIJKE STAND. Onder trouwd; A. BelJ en H. Horstman; H. J. Visser en W M dc Wit; J W. van Groningen en M. Kist; M. G. Link en H. Guldemond. Geboren; Abraham, z. v. J. Marks en J. J. van Houten. Overleden; C. Horsman, z., 13 J.; C Schaaf, m.. 79 J.; J. C. Mleog, vr„ 90 J.; T. S. Chin, m 44 J. Athletiekwedstrijden van Brunhilde Spannende wedstrijden op de Leidse sintelbaan In het Sportpark in de Leidse Hout werden Zondagmiddag Natio nale Athletiekwedstrijden voor da mes gehouden door de Leidse da mesgymnast ie k- en athletiekvereni- ging Brunhlide. Het betrekkelijk on- punstige athletiek-weer maakte pres taties van betekenis vrijwel onmo gelijk en daarom werden in alle loopnummers over het algemeen matige tijden genoteerd. Door het ontbreken van mevr. Blanker Koen, die voor deze wedstrijden had ingeschreven, boetten verschillende nummers niet weinig aan spanning. De 100 meter werd door mej Koudijs in de tijd van 12.2 sec. met mime voorsprong op nummer twee, mej. v. d. Meer. gewonnen. In de 4 v. 100 m. estafette toonde Celebes zich verreweg favoriet. Met niet min der dan 3 seconden verschil met Gita, dat de tweede plaats bezette, won deze ploeg op buitengewoon fraaie wijze in de serie met een tijd van 52.7 sec. In de finale won Cele bes met een voortreffelijke loop voor Zeeburgia, Hollandia en Minerva. De volledige uitslagen van de zeer vlot verlopen wedstrijden luiden als volgt Discuswerpen klasse A: 1. M. v, d Raadt. ADA. 33.15 m.: 2. A. Saarloos. Hollandia, 31.05 m. 400 m. heren Invitatie; 1. Stellema 54.4; 2. Klelnveld. PP. 55.3. IOO m. dames A: 1. G. Koudijs. Hol landia 12.2; 2. S. v. d. Meer, V. en C-, 12.6 100 m. dames B: 1. De Jong, Celebes. 12 9; 2. Klinkenbijl. Zeeburg. 13.1. Vêrspiingen klasse C; 1. F. Klinken bijl. Zeeburg 4.75 m.; 2. N. Wleslnger, Saglta. 4.59 m. 60 m. meisjes B: 1. T. v. d. Kwaak. Brunhilde, 8.6; 2. Pannekoek. Celebes. 8.6. 200 m. dames B. C: 1. W. de Vries. Minerva. 29.2: 2. M. de Vries. ld.. 29.7. 80 m. meisjes A: 1. M. Overdljk. Sa- gltu. 10.4; 2. A. v. Vessem. ld.. 10.6 1500 m. heren invitatie: 1. A. de Rooy. PP. 4.31.6; 2. Van der Broek. ONA. 4.33.8. Speerwerpen klasse B: 1. D Carls- son. ADA. 31.89 m.; 2. G. Dahrs, Cele bes. 26.98 m. Vèrsprlngen klasse B: 1. M. Lock, Minerva, 4.61 m.; R. v. d. Wijngaard. Concordia. 4.56 m. Hoogspringen dames klasse A. B. 1. H Steelink. Saglta, 143 m.; 2. M. Schol. ld.. 1.38 m. Estafette 4 x 80 meisjes; 1. Victoria 44.6; 2. Concordia 44.7. Estafette 4 x 60 m. meisjes B: 1. Concordia 34.9; 2. Nw. Brunhilde 35.0. Estafette 4 x 100 m. dames: 1. Cele bes 52.8; 2. Zeeburg 53.4. Hoogspringen meisjes A: 1. N. Stuy v. Herik, Saglta. 1.38 m 2. H. Masten broek, Celebes, 1.33 m. Vèrsprlngen klasse A: 1 G. Koudijs, Victoria. 5 60 m.; 2. A. Noordraven, Minerva. 5.24 m. Hoogspringen meisjes B: 1. W, v. d. Ree, Minerva. 1.25 m 2. T. v. d. Werf. Nw. Brunhilde, 1.20 m. Discuswerpen klasse C: 1 M. Lock. Minerva, 27.79 m.; 2. N, Stam, ADA. 25.97 m. Speerwerpen klasse A: 1. E. Dam mers. Zeeburg. 37.30 m.; 2. P. Dieben. Brunhilde, 33.54 m. Scheidsrechtersvereniging jubileerde Onder zeer grote belangstelling heeft de groep Leiden en Omstreken van de Scheidsrechtersvereniging gisteren haar derde lustrum gevierd. Des middags werd in de. met vele bloemstukken gesierde zaal van het Schuttershof, een drukbezochte re ceptie gehouden, waar afgevaardig den van bijna alle voetbalverenigin gen uit de afdeling Leiden hun ge lukwensen hebben aangeboden. Namens het centraal bestuur van dr Nederlandse Bond van Voetbal scheidsrechters heeft de heer Van Asperen het bestuur der Leidse af deling in een toespraak gewezen op de belangrijke functie die de scheids rechter heeft te vervullen. Namens de afdeling Leiden van de Neder landse Voetbalbond sprak de voorzit ter, de heer P H. Steenhouwer, waarna de heer W. Caro sprak na mens de scheidsrechters-commissie. Ook tal van afdelingen w.o. Den Haag. Haarlem. Delft en Rotterdam hadden afgevaardigden gezonden. Aan het slot van de receptie dank te de voorzitter de, heer de Geer, de verschillende sprekers en afgevaar digden. In aansluiting op deze receptie werd een feestavond gehouden. Na dat de heer de Geer de verschillende verenigings-afgevaardigden en leden had verwelkomd, trad de voorzitter der jubileum-commissie, de heer Ha- verkorn naar voren, die het bestuur namens de leden een bloemstuk aan bood. De avond werd verder gevuld door hel gezelschap van der Woerd— Heijnen, die met enkele aardige schetsen voor het voetlicht kwamen en de Optimisten onder leiding van Pim Moberly, die een pittig stukje muziek speelden. Slachtoffer van moord ter aarde betsteld ARNHEM. 5 Juni. Zaterdaglllid- dag is te Arnhem Ier aarde besteld het stoffelijk overschot van den Rijksduitser Singenstreu, beheerder van het kindertehuis De Beele in Voorst, die op 30 Mei uit een hinder laag doodgeschoten, is aangetroffen. Toen zich van Musis Sacrum uit de begrafenisstoet In beweging zette, stond het anders zo drukke leven ln de straat, die naar het Duitse Krleger- frledhof leidt, sterk onder dc indruk van deze plechtigheid. Onder de klan ken van treurmuziek marcheerden be halve politieke leiders, afdelingen van dc weermacht, van de Rljksarbelds- dlcnst. van de Relchsbahn. de poste rijen. de Hltler-Jugend en van de B.D.M. Voor de lijkwagen werden de vlaggen der partij en de organisaties gedragen. Vele mannen en vrouwen volgden de boar. Op het kerkhof ln het bos. de laat ste rustplaats van vele Duitse solda ten. was nu ook eon graf gedolven voor Richard Singenstreu. Toen de lijkstoet was opgesteld en de kist on der de klanken van hel lied der. goede kameraden ln het graf was neergela ten. sprak Oberdienstleiter Ritter busch de volgende afscheidswoorden: „WU wlUen aart deze opep groeve niet De Rijkscommissaris en de leider van het Arbeitsbereich. Oberdienstleiter Ritterbusch leggen een krans op het graf van het slachtoffer. (Arbeitsbereich N.S.D.A.P./Slapf). klagen, doch den man gedenken, die van zijn prilste Jeugd af ln trouwe plichtsvervulling zijn weg ls gegaan. Zijn dienst aan het Duitse vaderland en de hierheen getrokken volksgeno ten eisten van hem een arbeid, die hij. ondanks zijn leeftijd nog ln het volledige bezit van zijn lichamelijke en geestelijke spankracht, met vreug de vervulde. Wie zo met de gemeen schap. waarin de Schepper hem ge plaatst heeft, verbonden ls. en ln deze gemeenschap werkt, die vervult de goddelijke wet. Het leven van dezen waren strijder moet ons een lichtend voorbeeld zijn. Met zijn naam zal zijn geest ln ons voortleven". Nadat Oberdienstleiter Ritterbusch de dank en de groeten van den Füh- rer had overgebracht, legden de Rijkscommissaris Rijksminister tfeyss Inquart, ^-Obergruppenfiihrer en General der Polizei Rauter. de Beauf- tragte voor de provincie Gelderland, dr. Schneider. Kreislciter Wunder- lich. de Ortskommandant, kamera den der N.S.B. en vele anderen kran sen neer op het graf. -fl net de mondharmonica Roman door Manfred Hatismann 96) Peter keek hem met zijn blauwe ogen aan en knikte: hij begreep het volkomen. Dan keerde hij zich. ter wijl Hurry verder sprak, langzaam naar Corinna toe. Zij hing aan Hurry's lippen en had blijkbaar al haar voornemens vergeten. Zij had hem lief, hij had het immers dadelijk gezegd! Zij was weer bij Hurry. Hurry was weer bij haar; al het andere was vergeven en vergeten. Dat zag je met één oogopslag! En waar zat Abel? Peter meende, dat hij onder in de kajuit muziek hoorde. Om Corinna maakte Peter zich niet bezorgd Maar om Abel. Wat moest er van Abel worden? „Kijk. ik dacht steeds maar hier aan; altijd op de kust aanhouden, altijd zo dicht mogelijk naar de kust. Maar nauwelijks waren we van u weg, of we zaten al aan de grond. Toen heb ik 'nog een fakkel aangestoken. En daarna raakten we los!" Peter vond dat zeer begrijpelijk, het water was nog gestegen. „Een ogenblikje! Jumbo!" Hij wierp Jumbo een lijn. die hij nog in zijn hand had, toe. „Maak die toch maar liever ergens boven vast!" Jumbo ving de lijn op, tikte nonchalant met zijn hand tegen zijn voorhoofd en wierp Hurry een groet toe. „Allo!" riep Hurry en zwaaide naar boven. Dan vertelde hij verder: „We kwamen dus gelukkig weer los." „Jawel", sprak Peter. „Nog één moment! Liever een ring verder. Jumbo! Zo! Pardon!" „O. dat geeft niet!" Hurry vertelde hoe hij gered was. Peter en Corinna luisterden. Het was eigenlijk helemaal niet sensationeel geweest. De Doru-, mers hadden hem met hun sterke' boot eenvoudig in het Dorumer Tief gesleept en daarmede uit. „Kranige kerels, die Dorumers!" „Hadden we dat kunnen vermoeden", zeide Peter, „dan waren v.e op de terugreis een paar strepen vrolijker geweest." „Hebt u zich ongerust gemaakt? Heb Jij je ongerust gemaakt. Cor?" Corinna glimlachte melancholiek Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJR 978. Knots en Knars hebben niets gemerkt van Pen Kwen's ontvoering, daarvoor slapen ze te vast. De pro fessor en de dikke directeur verlaten met onze vogel de woonwagen en lopen het kamp door naar de weg, waar hun auto wacht. „Nou", zegt Pen Kwen, die nog steeds denkt dat het z'n twee vrienden zijn, „Jullie worden bedankt, Jongens. Ik ben blij dat jullie me uit die kooi ran Knots en Knars verlost hebben. 979. Het begon me knapjes te ver velen. Waar gaan we nu naar toe?" De professor en de directeur zijn te verwonderd om te antwoorden en dat is ook niet meer nodig, want ze zijn al bij de auto. De dikke neemt achter het stuur plaats en een seconde later rijdt de auto, waar in Pen Kwen voor de tweede keer ontvoerd wordt, weg! Ondertussen zijn Sneeuwvlok en Plet Punthoofd in de richting van de woonwagen geslopen. Ze hebben niets gemerkt, want ze komen van de andere kant met haar mondhoeken en haalde haar schóuders op. „Wanneer Je alleen geweest was. had ik je een goede kans gegeven. Maar nu je ook nog voor den man met het gebroken been moest zor gen neen. ik had niet gedacht, dat je dat klaar gespeeld zou hebben." „Ze hebben een tros overgegooid en ons eenvoudig weggesleept. Het was heel eenvoudig. Een prachtboot. Enfin. Cor, we zijn nu weer bij elkaar!" Hij ging dichter bij haar zitten en sloeg zijn arm om haar heen. „En hoe heb Jij het gehad?" Peter vond, dat hij nu „te veel" begon te worden en liep. nadat hij zo iets als: „één ogenblikje" en „moet even gaan kijken wat daar gaande ls" gemompeld had. naar achteren. In de plecht wierp hij de schoot heen en weer. hoewel die heel netjes op geschoten lag. en daalde dan ln de kajuit af. Zij was leeg. maar uit het vooronder klonk gedempt harmonica spel. Hij maakte een beetje lawaai, floot, liep naar voren en schoof ge bukt door de lage deur. Abel lag in zijn, Peter's, kooi met zijn gezicht naar de muur en probeerde een melodie. Nu eens speelde hij, dan weer hield hij op en zoemde doorzijn neus. „Nu?" zeide Peter na een poosje. Abel vroeg met de onverschillig ste stem van de wereld of het ter rein vrfj was. „Wanneer ik maar wist. wat die twee van plan zün", antwoordde Peter en ging op de rand van de kooi zitten. „Je hebt zeker geen zin een beetje mee naar boven te gaan0" „Och lieve hemel", zeide Abel, „ik lig juist zo lekker." „Blijf dan maar liggen. Kijk eens Peter's hakken boemelden tegen de kastdeur onder de kooi „ik wou je wat voorstellen. Die deern raken we nu kwijt, niet?" „Zo?" (Wordt vervolgd) Lugd A.D.O. unum Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum ontving Lugdunum een sterke ADO-conTbinatie. waarin o.a. Neuteboom en De Heer van de partij waren. Voor het begin werd het Lug- dunum-bestuur van A.D.O.-zijde ge huldigd, waarbij bloemen werden aangeboden. De Leidenaars gaven A.D.O. zeer goed partij, waarbij in het bijzonder dc Leidse achterhoede opviel. Na wederzijde goed opgezette aanvallen wist De Heer A.D.O, de leiding te geven met een fraai schot. Bij een tegenaanval van Lugdunum zagen wij Mizée fraai inkoppen, doch de jonge Haagse doelman redde fraai en bij het wegwerken 'kwam de bal ln het bezit van Strijk, die, hoewel in moeilijke positie, hard inschoot. Na rust, ondervonden beide ploe gen veel last van de wind, doch des ondanks werd er vrij aardig gecom bineerd. Eerst werd A.D.O. een straf schop toegewezen wegens hands, welke De Heer inschoot (12). Enkele minuten later scoorde v. d. Heijden uit een strafschop den ge lijkmaker. Daarna kwam Lugdunum goed opzetten en spoedig had v. d. Heijden opnieuw succes, door een goede voorzet van Mizée onhoudbaar in te schieten. Gesteund door de wind, volgden verschillende goede aanvallen van A.D.O., waaruit P. Eversteyn kort achter elkaar twee maal wist te scoren, waardoor de stand op 34 werd gebraoht. Enkele ogenblikken later kwam het einde. SERIE-WEDSTRIJDEN D.W.S. Zondag namen twee ploegen deel van Vicus Orientis aan de serie-wedstrij den van DWS te Voorbuig. Het vijfde twaalftal van Vicus Orientis wist daar beslag te leggen op een 3e prijs. De uitslagen waren: afdeling 2: Rood-Wit 3—Vicus Orientis 4 1—0, Rood-Wit 3—HKV 3 2—1, Vicus Orientis 4—Ons Eibernest 4 0—0, HKV 3—Ons Eibernest 4 0—1, Rood-Wit 3Ons Eibernest 4 01; eerste Ons Eibernest 4, tweede Rood- Wit 3; afdeling 3: Union 4—Vicus Orientis 50—1, Union 4—ALO 3 0—3. Rood- Wit 4Union 4 2—0, Vicus Orientis 5 —ALO 3 1—1, Rood-Wit 4—ALO 3 00, Vicus Orientis 5Rood-Wi 20, Actief 3—Vicus Orientis 5 10; Vicus Orientis derde prijs. APSPIRANTENUITSLAGEN. Van de op Zaterdagmiddag gespeelde korf balwedstrijden adsplranten waren de uitslagen: le klasse: Vlcus-Orientls a Algemene b 71. Algemene aVlcus- Orlentls b 40; 2e klasse: Algemene c Vlcus-Orlentls c 11. L.K.B.-WEDSTRIJDEN In ver band met serle-wcdstrijden ln Den Haag zijn de wedstrijden van Vlcus- Orientls niet doorgegaan. Hoofdprijzen Staatsloterij DEN HAAG, 5 Juni. In de heden gehouden trekking van de Staatslo terij kwamen de volgende hoofdprij zen uit: ƒ2000: 4538; 1000: 1698, 3847. 14930. 18335; 400: 2710. 9361, 10177, 11456, 12035, 13461, 24145, 24500; ƒ200: 4390, 8087, 13132, 18723; ƒ100: 1793, 4047. 7905, 8625. 8870, 9654, 11992, 12808, 14790, 18484, 18660, 22775. 23294, 24536, 24538, 24666, 25886. VOLKSCULTUUR EN KUNST Laatste eer aan Henri ter Hall Onder zeer veel belangstelling is Zaterdagmiddag te Rijswijk de laat ste eer bewezen aan den nestor van de Nederlandse revue Henri ter Hall Talrijke artisten waren onder de aanwezigen, zoals Joh. Buziau. Siem Nieuwenhuizcn, H. Bood, Gerard Robbers, het duo Ternni, Coba Keiling. Coby Kinsbergen. Willy Mullens. oud-kapelmeester Blokland, Piet Kohier, toneelmees ters van Scala de kleedsters en da mes van het revue-ballet. Voorts waren er figuren uit de voormalige Rijswijkse gemeenteraad, oud-bur gemeester Van Hellenberg Hubar. jhr. v. Fisenne uit Rijswijk, de in tendant van het Gebouw voor K. en W. Meihuizen, T. Huizenga namens de voormalige Centrale commissie voor Filmkeuring en de heer en me vrouw Jager namens het Dorus Rij kersfonds. Toen de kist met tal van kransen in de groeve was neergelaten, heeft de leider van de begrafenis namens de weduwe verzocht niet te spreken. Door het strooien van bloemen werd de laatste eer bewezen. Te Roosendaal Is prof. dr. J. de Cock, oud-hoogleraar van de Leu vense Universiteit en oud-leraar van bet St. Albertus Lyceum te Roosendaal, overleden. Prof. de Cock werd In 1877 te Henderse in Vlaanderen geboren en deed zijn studies voor priester en ln de Germaanse philologle aan de Uni versiteit te Leuven. Aan dezelfde Uni versiteit werd hij professor ln de Ger maanse philologle. Ton gevolge van zijn IJveren voor de Vlaamse zaak moest hij na de vorige oorlog naar NederlandT uitwijken. Tenslotte werd hij leraar aan het St. Albertus Lyceum Hij heeft vooral naam gemaakt door zijn letterkundige arbeid. Prof dr. J. M. N. K a p t e y n ls met ingang van de dag waarop zijn ont slag als hoogleraar zou Ingaan, op dracht verleend om ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Groningen onderwijs te geven in de volkskunde. Prof. Kapteyn. ls voorzitter van de Bond van Heem- en Volkskunde, leider van de Stlch- t;ng Saxo-Frlsla en voorzitter van de Volksgemeenschap Groningen van de N.D.K. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAAR SCHOLEN De Burgemeester van Lelden brengt ter algemeene kennis, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de Atjehstraat en aan de Gortestraat gelegenheid be staat tot het doen inschrijven van leerlingen gedurende een kwartier vóór den aanvang van eiken school tijd. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating den leeftijd van 4 Jaar hebben bereikt. t De Burgemeester, STEVENINCK De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN De Burgemeester van Lelden brengt ter algemeene kennis: le dat tot en met 30 Juni 1944 ge legenheid bestaat tot Inschrijving \aii nieuwe leerlingen, gedurende een kwartier voor den aanvang van eiken schooltijd, aan: a. de Jongensschool voor u.l.o. aan de Pieterkerkstraatb. de Meisjes school voor u.l.o. aan de Brcestraat; r. de Opleidingsscholen voor Gymna sium en 1I.B.S. aan de Aalmarkt en de Kernstraat; d. de Opleidingsscholen voor u.l.o. aan de LAngebrug (tijde lijk Drie Octobcrstraat 27). den Rijns- mirgerslngcl (tijdelijk «Inde Vest 35), ren Mareslngel, de Driitstraat en de Drie Octobcrstraate. «Ie o.l. scholen nan den Znldsingel cn de Medusa- straal f. de School voor Voortgezet l.n, (ingang Oude Vest :»5): 2e. dat bij de Inschrijving een ge boortebewijs moet worden getoond; 3e. dat de kinderen met uitzon dering van die waarvoor toelating tot de u.l.o. scholen of tot de School voor Voortgezet gewoon l.o. wordt gevraagd vóór 1 October a.s. den leeftijd van 6 Jaar moetan hebben bereikt. De Burgemeester, STEVENINCK De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN Directeur: H. J. Kerkmeester, Bus- aum; hoofdredacteur: Hendrik Lindt, Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr. A. H. de Haas van Dorsser, Haarlem; binnenland: J. v. Grieken; illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscul tuur en kunst: M. Wolters; muziek: G. K. Krop; sport: J. J. Llber; adver tenties: A. H. Lam mers. allen te Am sterdam K 113 Voor elk vak een bevoegd docent Prospectus op aanvrage Rijn en Schiekade 91 Leiden CSCHILTE t>H.V. koffie! Próéf t t Verkrijgbaar bij Fa. W. G. Brandt, Heega Weard 77 J. H. v. Hartavalt, Haarlemmerstraat 225 Levensmtddelenfabrlek te Zoetermeer, vraagt Event, reiskosten worden vergoed Persoonlijke ot schriftelijke aanbiedingen VERHEUL, Schlnkelweg 73, Zoetermeer. Te koop gevraagd ln gocdo staat zijnde verzamelingen van Nederland en Kolonlèn, Europa en gehele wereld Par tijen losse postzegels en res tanten van verzamelingen. Aanbiedingen aan O. VAN LEEUWEN, Lokhorststraat 27 (Pleterskerkgr.), Lelden. te koop gevraagd: Saxopho nes, clarlnetten. bohmflulten. hobo's, slagwerken, trompet ten. schulftrombones, alle in lage stemming. Guitaren en mandolines. Aanb. met opg. van merk en uiterste prijs aan Fa. PH. HAKKERT Jr., Schiekade 172, Rotterdam-C., telefoon 49864 Wij vragen te koop alle soorten en wij betalen de hoogste waarde. Zendt bericht of ver voeg U ermede bil J. LIGTVÖKT, Jnn Vossen steeg 41, Lelden. of gedeelte van huls gezocht door a.s. echtpaar. Brieven G. M. Zirkzoe, Levendaal 116, Lelden. een beperkte hoeveelheid af te geven ƒ1.10 (pot mede brengen). Haast u! Anders volgt teleurstelling en moet geweer wachten. „Interieurkunst" MEIWSX6EG IJ, LElltfcN Bartje wordt blij getooverd. Bartje heeft den inktpot op den vloer van den gang kapot laten vellen. „Hokus, gloripokus", zegt Ben Ali wig is de vlek. en Bartje lacht weer. Huisvrouw, zóó kunt U ook tooveren. Met Glorine - het wondermiddel. Het maakt alles helderwit en desinfecteert tegelijk. HET TOOVERMIDPEL VOOR DE HUISVROUW Reclamebureau vraagt voor eenvoudige administratie; accuraat; vlot kunnende typen. Brieven met inlichtingen en ver langd salaris onder no. 1292 bur. v. d. blad. Dinsdag 6 Juni H.B.L.O.-terrein Aanvang half acht, toegang vrij

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2