-A. Max Mell's >,Nibelunge Not Een smakelijk besluit FRULEX DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT „Verdienstelijke'' daad geëerd Ibcl Sneeuwvlok j de Eskimo' Vicus-Orientis eindigt ongeslagen OPLEIDING VOOR WERKTUIGBOUWKUNDE ELECTROTECHNIEK EN BOUWKUNDE OPLEIDING ASP. BOUWK. OPZ. examen B.N.A. „HET KLOKJE ROND" VOLKSVERGADERING 2L Inaezonden M etkedel\naen i VRAAGT VOORTAAN VOLKSCULTUUR EN KUNST HEI HIEUWE KINDERVOEDSEL DAT TIJDELIJK MOLENAAR'S KINDERMEEL VERVANGT. Boeiende voorstelling VERKRIJGBAAR OP DE RUSTBON EN OP DE BESCHUITBONNEN Onze ruim 50-jarige erva ring op het gebied van Kindervoeding staat U borg voor de uitstekende kwaliteit van dit nieuwe Molenaars Kindervoedsel. van elk diner is Tcrwec's Perfecta Pudding. Samengesteld uit de beste grondstoffen, vormt de heerlijke en voedzame Perfecta pudding, die in diverse fijne smaken verkrijgbaar is, steeds een feestelijk dessert! PERFECTA PUDDING Het Duitse Theater gaf Zondag avond in Den Haag de première van het eerste deel van Max Mell's ..Der Nibelunge Not". Nadat in de tijden der humanis tische idealen het Nibelungenlied op de achtergrond gedrongen was, ont dekte in het midden der vorige eeuw de aan de geest der middeleeuwen verwante romantiek het heldendicht voor het Duitse volk opnieuw. Dit voorbeeld van heldendom vond toen maals belichaming in het tideaal der eerste strijders voor een verenigd Duits Rijk. De grote Duitse drama ticus Friedrich Hebbel gaf nieuwe vorm aan dit machtige Middelhoog- duitse epos. Het kan *nauwelijks een 'toevallig heid zijn, dat' juist thans, nu het Duitse volk opnieuw in een grote be- staansstrijd gewikkeld is. een dichter zich gegrepen heeft gevoeld tot <fe dramatisering van dit lied. Opmerke lijk bij Max Mell. den nieuwen be werker, is zijn rechtvaardiging van de moord van Hagen op Siegfried. Mell tekent Hagen als een honderd procent man. één stuk realiteit tegen over Siegfried, den „magischen" mens. Naar zijn aard haat Hagen alle tove narij en waar zij hem superieur is als bij Siegfrieds door het draken bloed onkwetsbaar geworden lichaam, staat hij niet afwijzend tegenover de list-. Siegfried is de gunsteling der goden. Hagen de vrije, de eigenge rechtigde. Voor hem^eldt slechts zijn eigen wet: eer en trouw aan ziin huis. Siegfried heeft deze eer gevoelig ge kwetst en Hagen vélt het vonnis naar zijn recht, Mell heeft in Hagen den mens van de nieuwe wereld gezien, in Siegfried den laatsten vertegenwoordiger van oude mythische tijden, waarin de goden nog met de mensen verkeerden. Hagen leidt de wereldheerschappij van het ijzeren tijdperk in. Naar deze opvatting ook, hard. als staal, breed en martiaal, smeedde Fritz Giinzel de Hagenfiguur. Daartegenover^ boet- seerde Leo Beiz een blonden, jongen held, Siegfried, den godenzoon, die na het dramatisch onderhoud met Brunhilde eigenlijk reeds afscheid neemt van dit aardse leven. De creatie van >de avond schonk ons echter Marie-Louise Holtz als Kriemhildev een fijne figuur, beklemmend in haar smart om de dood van haar held. ter wijl onafwendbaar in haar groeit de wraakge^achte, die zich aan het slot suggestief culmineert in haar harts tochtelijke kreet om wraak. Ruth Baldor imponeerde als koningin Brun hilde door haar waardige gestalte, fel, en hartstochtelijk in haar diepe be ledigd-zijn. De andere figuren pasten zich goed aan, zodat een vloeiend ensemblespel ontstond. Een prachtige wisselende belichting gaf -kleur en sfeer aan het decor, dat, evenals de handeling, zeer sober was. Dr. Karl Hans Böhm voerde de regie met stijl. Het geheel was 'een boeierfde voor stelling, met vaak grote dramatische spanningen .Aan het applaus kwam na afloop geen einde. VAN GRIEKEN. Theo Uden Masmans dansorkesf In een uitverkochte Stadsgehoor zaal heeft Theo Uden Masmans dansorkest Zondagavond weer triom fen gevierd. Het jeugdige enthou siaste publiek heeft weer eens volop kunnen genieten van de merendeels overbekende radioschlagers, die door dit populaire gezelschap ten gehore werden gebracht. Na ieder nummer een stomachtig- applets en een ova tie aan het slot. geelt aao uw gebak -en fijn aroma AJft U nu getiaK 01 taart Dakt. 0/ pudding ot vla maakt kan die wel een9 tegenvallen! De smaak zou iets fijner kunnen zijn. de geur letsexqui£er Er ontbreekt aan uw lekkernij Juist dat. wat haar tot een dellnatesse maakt: een fijne vruehtenatnaak een zuivere fruit geur een pittig aroom'. Ala U Frulex Vruchienaroma gebruikt wórden uw gebak taart, vla en pudding weer smakelijk en geurig ala het zomersch fruit I Vraag uw wln.'tellei N.K.K. organiseert kunst tentoonstellingen De Nederlandsche Kultuurkamer zal dit voorjaar in de verschillende gewesten tentoonstellingen organise ren van het werk van beeldende kun stenaars en kunstambachtslieden. Een keur van de beste werken uit deze tentoonstellingen zal worden samen gebracht op een expositie in het Rijksmuseum te Amsterdam. De regionale tentoonstellingen zullen ongeveer half Mei een aanvang nemen. Om een tentoonstelling van goed gehalte te waarborgen zal zeer streng geoordeeld worden Zij, die wenschen deel te nemen, kunnen zich om nadere inlichtingen wenden tot Voor Z.-Holland en Zeeland: N.K. K., 2e v. d. Boschstraat 42, Den Haag; voor N.-Holland en het Gooi: Gew. Bur. der N.K.K te Amsterdam, Wete ringschans 102; voor Utrecht. Gelder land en Overijsel: Gew. Bur. der N. K.K. te Utrecht. Nieuwe Gracht 41; voor Friesland. Gronjirgen en Drente Gew. Bur. der N.K.K. te Groningen. Martinikerkhof 26; voor Noord-Bra bant en Limburg: Gew. Bur. der N.K.K. te Maastricht, Vrijthof 18. BINNENLAND Kijk om U heen en zie welk een omvang de electrificatie neemt Naar electrotechnisch geschoolde vakmenschen Is steeds veel vraag. Wilt U vooruitkomen? Kies dan een vak met een toekomst Stu- deerdan ELECTROTECHNIEK. Onze schriftelijke vakcursussen leiden U op- vodr elk beroep. Vraag gratis toezending van ons „Algemeen Prospectus" BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen Hekelveld 15 Amsterdam Pr'rqs Bernhardt reikt Brits piloot vliegerkruis Radio-Oranje meldde in de uitzen ding van 20 15 uur op de 5e Mei 1944: „Vandaag, heeft Z.K.H Prins Bernhardt het Nederlandse vlie gerkruis uitgereikt aan vüeger- commander Robert. Jamesón. die .de aanval leidde op het huls in Den Haag. De minister van oor log. Van Lidt de Jeude, heeft o.m. gezegd, .dat commander Jameson een belangrijke en gevaarlijke missie heeft uitgevoerd bovqji Nederlands gebied en hiermede een grote dienst heeft bewezen aan de Nederlandse nationale zaak. Prins Bernhardt speldde ver volgens het erekruis op de borst van den Engelsen vlieger met de woorden: Niemand van ons zal het vliegerkruis meer verdiend hebben dan u. De Engelse vlieger werd voor déze belangrijke operatie reeds onderscheiden met het Engelse Distinguished Order.", .Deze mededeling betreft de aanval van Engelse vliegtuigen op een ge bouw in Den Haag -van het Neder lands burgerlijk bestuur, welk$ plaats vond op 11 April 1944. kort vóór 15 uur Volgens een Engelse radio-uitzen ding op 4 Mei 1944 te 13 uur werd opzettelijk niet het uur van de mid dagpauze. wanneer er veel mensen op straat zouden zijn, daarvoor uit gekozen, hetgeen tot gevolg had, dat in her gebouw 62 Nederlandse burgers, waaronder 26 vrouwen en 'meisjes gedood en 23 zwaar gewond werden Het maakt een enigszins eigen aardige indruk dat men in Enge land de Duitse bezettingsmacht voor zc naïef houdt, dat zij niet reeds lang veiligheidsmaatregelen getroffen zou hebben voo: documen ten, die voor haar van belang zijn. Het oordeel over deze heldendaad kan rustig dVergelaten worden aan de nabestaanden van de slacht offers van de lte April 1944. Keuring Germaanse weer- sporikampen De eerstvolgende keuring voor de Germaanse weer.sportkampen Is vastgesteld np Woensdag 10 Mel 1U44. van Ji14 uur. Plein 1813 nr. ,3. In aanmerking ko men alle gezonde Jongens, die de leertijd van zestien Jaar be reikt liebivn. Profiteer ook eens van deze vier weken ontspan ning. sport, velddienst, enz., in de prachtige bergstreken van Duitsland. Inlichtingen: aanmel- dlngshureau voor Germaanse weersportkampen, Ronlngslaan 9, Utrecht. Directeur: H J. Kerkmeester, Bus- sum, hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr. A H. de Haas van Dorsser, Haarlem binnenland: J. v Grieken; illustratie en opmaak: R Kampatra; volkscul tuur en kunst: M Wolters. muziek: G. K Krop; sport: J J Llber; adver tenties: A. H. Lammere, allen te Am sterdam K 112 LEIDS NIEUWS Excelsior gaf veertigste uitvoering In een goed bezettê Stadsgehoor zaal gaf de Leidse Gymnastiek- en Schermverenlging „Excelsior" Zater dagavond haar veertigste uitvoering. Deze vereniging heeft zich bij haar jubileum-uitvoering van haar beste zijde laten. zien. De diverse oefenin gen en standen, die gedemonstreerd werden, waren alle keurig afgewerkt eh het was prettig op te merken, hoe foutloos en voortreffelijk er werd gewerkt. Nadat, de voorzitter, de heer M. Valjaard. een korte openingstoe spraak had gehouden, waarbij de heren A. Metz en de beide gymna- stiekleider. de heren N. de l'Ècluse en J. Pommer, woorden van dank en bloemen in ontvangst hadden te ne men, werd het programma geopend met een opmars en openlrjgsstand die al dadelijk een zeer goede indruk gaven. Ook de vrije oefeningen heren werden keurig uitgevoerd evenals het eenvoudige nummer klassikaal brug jongeren. De aanwezigen ver maakten zich kostelijk, toen de kleu ters een lesje'kregen. Vervolgens de monstreerden de heren.L: Mulder en De Graaf enkele bijzondere fraaie staaltjes acrobatiek. Aan de rekstok gaf' de herengroep uitstekende turnsport te zien evenals bij het brugwerk Tenslotte vermelden wij nog een onbersipelijke staafoefening van de jongens eh de traditionele, ditmaal wel zeer fraaie slotstand. De orkestvereniging „Musica" zorgdeop voortreffelijke wijze voor de toegeleiding. v Jubileum in de boekhandel Maandag 15 Mei zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heren F. J. Bur- gersdijk en G. D. Niermans ln het pand Nieuwsteeg 1 de boekhandel van de firma Burgersdijk en Nier mans hebben geopend. Vooral op het gebied van bibliotheekveilingen heeft de firma Burgersdijk en Niermans zich in de loop der jaren een ver maardheid tot vet buiten onze lands grenzen verworven. Tot de belangrijk ste veilingen behooWen die der his torische bibliotheek van prof. Blok en de veiling van de uit honderdduizen den delen bestaande bibliotheek van het Amsterdamse Leesmuseum. Be halve het antiquariaat in de Nieuw steeg zijn er thans nog zaken geves tigd op de Breestraat alhier en een filiaal in Amsterdam. De laatste jaren is aan de firma Burgersdijk en Nier mans ook een uitgeverij verbonden. De zaak wordt thans geleid door de firmanten P. J. Dee en J. P Stam. .Dienst voor Gemeenschaps- zorg ingesteld In aansluiting aan de opheffing van de burgerlijke instelling van weldadig heid Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbbtoon, is thans overgegaan tot samenvoeging van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en de Gemeentelijke Dleftst voor Sociale Zaken tot één dienst. De directeur van de .Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon ls als directeur aan de nieuwe dienst verbonden. Deze directeur ls ln afwachting van de totstandkoming van de reorganisa tie tevens belast met de waarneming van .het directoraat van de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken De taak van deze nieuwe dienst, die de naam „Dienst voor Gemeenschaps- zorg" draagt, ls aantasting van de sociale nood te bevorderen, terwijl hij tevens die algemene regelen bereidt welke nodig zijn om die nood het hoofd te bieden. BIJ zijn be moeiingen neomt de dienst tot richt snoer dat verlies van zelfstandigheid wegens maatschappelijke oorzaken of persoonlijke omstandigheden moet worden voorkomen. „Ons Belang" organiseer! een bekerwedstrijd De tufntjesvereniging Ons Be lang" heeft Zaterdagmiddag in „Oud-Hortuszicht" haar jaarlijkse vergadering gehóuden. De voorzitter ide heer Joh, v. d. Bos, deelde mede, dat ook dit jaar een grote kweekwed- strijd zal worden gehoudeh, verdeeld in drie groepen, een kweekwedstrijd voor tuinen en een vensterkweèk binnen- en buitenshuis. De wissel- prijs is een zilveren beker en een zilveren wisselplaquette. Dit Jaar zullen drie keuringen ge houden worden, waarvan de eerste op 12 Mei a.s. De voorzitter Joh. v. d. Bos en de commissaris J. Kruit werden her kozen. D. van Gruting overleden Te Oegstgeest is op 76-jarige leef tijd overleden de heer D. van Gru ting. vroeger hier ter stede woon achtig. waar hij een drukke praktijk had als dieren-arts. De overledene heeft vele jaren zitting gehad in de Leidse Gemeenteraad. Bovendien was de overledene oud-hoofd van de Vleeskeuringsdienst kring Katwijk. Zijn stoffelijk overschot is Maandag middag op de Eerste Algemene Be graafplaats te Utrecht in alle een voud ter ruste gelegd niet de mondliarijionica Roman door Manfred Hausmann 75) De 'nauwsluitende gele pullover liet haar armen vrij, het linker hemd- bandje was op haar bovenarm afge gleden. Door het wit» van het kant leek haar huid nog bruiner dan zij in werkelijkheid" al was. En ook al waren er in haar rok duizend kreu ken, zij. zag er toch in haar slank heid en in haar. frisheid als een echte jonge dame uit. Haar sokken I hield zij nog in de hand.j „Dus meneer... waarde heer... O, nu ben ik waarachtig uw naam ver geten I Wacht even..." Zij bracht haar hand met de-sokken .aan haar slaap en dacht na. „Addicksen". wilde Abel haar hel pen, maar zijn stem liet hem in de steek; hij moest eerst slikken en zijn keel schrapen: „Addicksen!!" „Ja, natuurlijk! Maar nu zal ik het niet meer vergeten! Beste meneer Addicksen, staat u toe. dat ik het koffie zetten op mij neem, terwijl u en de andere heren toilet maken?" „Ja zeker", antwoordde Jumbo vlug en maakte liggend een buiging. „Ja zeker!" Nog een buiging. „Dat spreekt vanzelf!" „Schitterend", zeide Peter. „En nu gaat juffrouw Storm een ogenbjlkie weg en doen .wij een moment de deur toe, opdat Jumbo weer .in een menswaardige toestand kan verschij-_ nen." Corinna wou nog graag weten waar haar schoenen waren. „Daar achter in de gereedschaps kist naast de motor." „O, kuiken, dat ik'ben!" Rums! De deur knarste toe. „Hier heb je je plunje!!" „Verduiveld", barstte Peter los, ter wijl hij in zijn verkreukeld hemd kroop en er zijn hoofd en zijn han den weer uitstak, .„die is veranderd!" „Pssst! „Waar is mijn boks? Gisteren zag zij er nog uit als een verschrom pelde komma en nu is zij beslist een Chique meisje!!" „Kijk eens hoe lekkèr hij kwijlt" „Een verduiveld chique deern is zij!!" „En wanneer je eens wist wat die Tekeninge.i en tekst van WIM MEULL'TK Sneeuwvlok, Plet en Kwef stappen ln de t&xl en beginnen te rijden. Maar...... nu heeft onze held een strop. HIJ wil de auto met de boeven pchtema gaan maar die is natuurlijk nergens te zien. „Tja", 5egt Sneeuwvlok, „dan zit er niets Anders op, dat -we maar op goed ge luk een beetje door de stad toeren. Misschien komen we ze dan wel tegen!". En dus hobbelt de taxi de ene straat ln en de andere uit .937. Wat is er ondertussen met Pen Kwen gebeurd? Nu. dat begrij pen jullie wel. In het donkere huis hebben Knots en Knars den armen Jongen een zak over z*n hoofd ge gooid. hem naar buiten gedragen en in een auto naar hun huls in een heel andere wijk van de stad ge reden, waar Sneeuwvlok hem nooit vinden kan. Knots draagt de zak met den snaterenden Pen Kwen een trap op en Knars opent een deur al meegemaakt heeft, als is zij pas zestien jaar!!" ,,'s Jongens, die moeten we laten zien wat voor kerels wij zijn! Nou moeten we gauw aan de gang ^aan!" „Zeg, Jumbo, die maakt zich 20 van je af, dat je plat op je achterste komt te zitten!" „We zullen wel zien! Alles zal wel goed terechtkomen, mijn brave Peter." Hij stak zijn hemd in zijn broek en gespte zijn gordel met een ener gieke zwaai dicht. „Jonge, jonge, nu moeten we óns extra fijn optuigen!" Toen trok hij zijn hemd aan alle kanten weer een klein beetje uit zijn broek, zodat het zo ongeveer als een blouse over zijn gordel viel. „Nu moeten we toch waf extra's doen. Waar is mijn muts?" „Voor alle andere dingen ^n'oet je behoorlijk je hals wassen", zeide Peter. „Heeft geen van jullie mijn muts gezien?" „Neem deze zo lang maar!!" Peter wierp hem het rode ding toe. „En laten we nu onzen Jumbo eens bekijken" „Wees nou niet zo flauw! Maar zeg, dat is een verduiveld chique deern! En mijn das? Ik had toch zo'n blauwe das!" Peter stelde Abel voor, dat ze zich eerst zouden gaan wassen. Eer die fat zijn pauweveren netjes bij elkaar had, waren zij al tienmaal klaar. „Wil jij eerst of zal ik het eerst?" „Laat mij maar eerst", zeide Jumbo en hij liep naar de deur toe. Maar Peter trok hem bij het zitvlak van zijn broek terug. „Wie het. laatst opgestaan is, komt ook het laatst bij de waskom, jij lelijke oude snoeper! Je kan intussen je ridder orden en ere-medailles bij elkaar zoeken!" HOOFDSTUK XVI Voor een kloppartij zijn er altijd twee nodig Zij zaten in de kajuit om de tafel op Jumbo te wachten. (Wordt vervolgd.) Ouderavond Zuidsingelschool Tijdens de ouderavond van de Zuid singel-school, is de heer Boom, die 12i jaar voorzitter was van de oudercommissie, hartelijk gehuldigd. Hij is hierbij tóegesproken door den secretaris der commissie, die het vele en het goede naar vören bracht, dat de heer Boom in al de jaren.als voor zitter in het belang der commissie, ouders en kinderen heeft gedaan.. Na mens .de oudercommissie bood hij den heer Boom, die een hartstochtelijk vólkstuinder is enkele fruitbomen aan. Ook mevrouw Boom'deelde met enkele fraaie bloemenruikers in de hulde. Namens de Ouderraad sprak nog de heer Verlint', die de jubilaris in het belang der schóól en van het openbaar onderwijs nog vele jaren als voorzitter der oudercommissie en ouderraad toewenste. Hij bood den heer Boom een fraai bóuquet bloe men aan. In een korte toespraak heeft de jubilaris hierna voflt deze treffende huldiging bedankt. Lustrumviering ..Westerlcy/artier" Ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de 'Speeltuinver eniging „Westerkwartier" zal Dins dagavond a.s. een révue- en variété- avond gegeven worden. Medewer king verlenen Fantaslo, de 3 Rocar- di's, Katinka- Kuster, de Wama's, het stepwonder Juanita en het dans paar Francis en Capi. LEIDEN IN DE HEEMSCHUT SERIE. Ook Leiden zal haar plaats hebben in de bekende Heem schutserie waarin reeds vele boekjes, handelend over de historische schoonheid van oude Nederlandse steden, verschenen zijn. Het deel/- dat Leiden tot onderwerp heeft en binnenkort bij de uitgeversmij. Al- bert de Lange t& Amsterdam zal verschijnen, is geschreyen door ir. H. A. van Oerle, architect, alhier. ZILVEREN JUBILEUM. Vrij dag 12 Mei hoopt de heer J. Spek.6 van Galenstraat 24, conducteur op de stadstram der N.Z.H., de dag te herdenken, dat Hij voor 25 jaar bij deze Maatschappij in dienst-trad. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem J„ z. v. W. J. de Rooy en A. Velthuljzen; Megelina d. v, J. Lek en M. E. den Os; Selma, d. v. J. H. Gunning en W.'Verkorn; Jacoba M., d. v. T. Weber en M. A. B. BruiJ- nlnckx. Ondertrouwd: J. Cats en S S. Boom; W. Rljsdam en C. M. Kok: J. Slera en C. Piket; H. L. Spaargaren en M. J. Voncken; H. J. Werter en E. C. C. F. Bik. Overleden: J. M. van Leeuwen, m., 58 J-; T. Walraven, z., 1 J. Zijn ouders zijn goed verzorgd t Dat lis een geruststelling, nu hy weet, d$t er voor zijn ouders gezorgd wordt Hy had al lang gepopeld om dienst te nemen als vrijwilliger, maar wat zou er van zijn ouders worden, als bij weg is? Toen heeft hjj eerst eens geïnformeerd. Dat viel geweldig mee, zoodat hy met, een gerust hart vertrok. Doe als bij en vul onderstaan de bon in. U ontvangt dan nadere inlichtingen. WOONPLAATS ▼erzoeki toeseadiog «ener brochure o»er de Wiffeo f) Uitknippen ca inxendeo aan Ersio-kommando Niederlande. Korte, Vijverberg 5. Den Haag. SLECHTE DAG VOOR H.Vi. H.VJL. 2 kreeg Zondag in Den Haag tegen W.I.K. een stèvige nederlaag te incasseren. Tot de rust hielden de Leidenaars goed stand, -waardoor WJ.K. in de eerste helft slechts een 2l-voorsprong wist te veroveren. Later nam de thuisclub het spel ge heel in handen en voerden hun voor sprong tot 11—I op. Ook de a-ploeg van H.V.L. die het Zaterdagmiddag op "het terrein aan de1 Zoeterwoudse Singel tegen de Abeel opnam, leed een stevige 6-1- nederlaag. CONCORDIA IN ROTTERDAM. De Leidse atletiekvereniging „Concordia." is in de 10 x 100 m. estafette dames te Rotterdam vierde in de tijd van 2.24.4 geworden. De atletiekvereniging „Brunhilde" werd achtste in de tijd van 2.28.6. Vijf tien ploegen namen aan deze wed strijden deel. T Het is Vicus-Orientis toch gelukt, ook de laatste competitiewedstrijd te winnen, zodat het ongeslagen naai de eerste klasse overgaat. Een fraai succes van de Leideiiaars. Zowel Achilles als Vicus telde 'enkele invallers. Reeds spoedig was door H. Duns de stand 1—0 voor Achilles. Dit Haagse succes ontmoe digde de kooiclub echter niet en des ondanks behield het een klein over wicht. Na een half uur wist H. van Zijp de gelijkmaker te scoren. In de tweede helft bleek de Haagse verde diging goed opgewassen tegen de Leidse aanvallen, Toch kregen de Leidenaars enkele goede kansen. Eerst ver in de tweede helft kon De Water het winnende doelpunt scoren. FLUKS—VICUS ORIENTIS 2. Na een kwartier scoorde Hensen 1—0 voor Vicus. Orientls en dezelfde spe ler bracht voor rust de stand op 2—0. Na de rust kwam Fluks er beter in, en-nam zo nu en dan het initiatief. J. Zwart verkleinde na tien minuten de achterstand. Aan de andere zijde wist Crama c.s. de vrij ongevaarlijke Vicus-aanval goed in bedwang te houden. Na een goede doorbraak van Ligtvoet bracht deze speler beide partijen op gelijke voet. Met deze stanch-brak het einde aan. FLUKS 2—HET ZUIDEN 3. Voor deze wedstrijd was Fluks ver sterkt met De Wolf en Van der Waals. Zij hadden een groot aandeel in de Leidse zeger Zij scoorden elk twee maal en- vormden een doorlo pend gevaar voor de .Rotterdamse korf. Reeds vrij spoedig na het be gin gaf De Wolf Fluks de leiding, terwijl Wijnobel kort hierop de^stand op 2—0 bracht. Het Zuiden hield "oed vol en scoorde na een kwartier, 21; maar Fluks bleef in het offen sief. Door v. d. Waals en Veerman werd het 4—1. De eindstand werd ten slotte 6—3. waardoor Fluks 2 defini tief de laatste plaats verlaten .heef t. ALGEMENE—ACHILLES 3. Pluim wist Algemene spoedig een 10-voorsprong te bezorgen. Kort daarop scoorde mej. v. d. Linde. 2—0. Ook i de volgende aanval wist zich vele kansen te scheppen. Sloos ver hoogde de voorsprong tot 3—0. Na rust kon Algemene de vele Haagse aanvallen niet doorstaan. Geleidelijk werd de stand opgevoerd tot 34. Dc uitslagen waren- 2e klasse: Achilles 2Vicus Orientis 1—2, Fluks —Vlcus Orientls 2 2—2: 3e klasse: Fluks 2Het Zuiden 3 63, Alge mene Achilles 3 34. •Leidse Korfbalbond: Vicus-Orien tis 3—Fluks 4 61, Algemene 3— Vicus-Orientis 4 25. Adspiranten-competitie: Zuider kwartier a—Vicus-Orientis a 1—13, Vicus-Orientis bAlgemene a 25, Vicus-Orientis c-^Fluks a 1—1. Officiëele Mededeelingen BETALING VAN VOOR CONSUMPTIE AFGEKEURDE PARTIJEN AARDAPPELEN Thans ls een regeling getroffen,, waarbij aan telers, wier aardappelen, wegens daarin Voorkomende ouderdoms gebreken voorconsumptie worden afge keurd en waarbij vaststaat, dat zij alle zorg aan de bewaring van do aardappelen hebben besteed, die rede lijkerwijze van hen verwacht mocht worden, toch de consumptieprijs zal worden uitbetaald. Deze regeling geldt echter niet voor: a. partijen, welke nog aanwezig zijn ln specifieke poter- sorteerlng, b.w 28/35. 35/45 e.d.; b. voorgeklemde pootaerdappelen (welke bestemd waren voor ultpoot óp eigen bedrijf): c. alle bil handelaren nog voorradige pootaardappelen. ZU, die hun aardappelen ondoelmatig heïiben bewaard, zulen bij afkeuring voor con sumptie vanzelfsprekend slechts den veevoederprljs ontvangen. Telers zijn verplicht om van partljfen aardappe len, waarvan zij vreezen. dat deze niet langer houdbaar zijn, opgave te ver strekken aan den Piaatselijken Bu reauhouder van hun District. Men dlont hieraan stipt de hand te hou den. VERSTREKKING BLOEMKOOL. Heden. 4 Mei, ls de bevoorrading der kleinhandelaren begonnen met bloem kool. De consument ontvangt voor 4 personen 2 bloemkolen sortcerlng 1 of 3 bloemkolen, sort. 12 of 4 bloem kolen, .sort, III. Begonnen wordt met de letter H. Iedere week zal gepu bliceerd worden welke kleinhande laren hun toewijzing bloemkool heb ben ontvangen. Deze bloeriikool moet verkocht worden voor de vastgestelde prijs. NIEUWE PM-FORMULIEREN. Do directeur van het Eureau voor Metalenverwerkende Industrie, Rlouw- straat 186, Den Haag, maakt bekend, dat met Ingang van 15 Mei '44 een nieuwe oplage ln olrculatle zal worden gebracht van het door zijn bureau uit gegeven pm-formuller (inlegvel bij formulier a van Rijksijzer voor het aanvragen van koopvergunningen voor nieuwe machines). De exemplaren van deze nieuwe oplage zullen dobrloopend worden genummerd van no. I af. Met Ingang van bovengenoemden datum zal de thar/. ln omloop zijnde oplage, welker exemplaren ongenummerd zijn, worden ingetrokken. Aanvragen op pm-formulleren van de oude oplage, welke door contingentbeheerders na 15 Mei "44 worden ontvangen zullen door deze aan Inzenders worden teruggezon den. Eventueels voorraden blanco exemplaren van de oude oplage kun nen ter omruiling tegen nieuwe aan bovengenoemd bureau worden opge zonden. Aangezien de prijs van de IVAPflDOORNSCHf MESSEN EN STAAivVARENfASMK nieuwe pm-formulleren op tien cent per stuk ls gesteld, zal voor elk twee tal oude pm-formulleren een nieuw exemplaar worden afgegeven. GOEDGEKEURDE POOT- AARDAPPELEX. De telers van goedgekeurde poot- aardappelen worden er op attent ge- maakt, dat het keuren van pootaard appelen op naam van dcnzelfden teler ijioet plaats vinden, als op naam waar van de perceelen bij de Inventarisatie van land en tuinbouw worden geïn ventariseerd. Aangezien de Inventarisa tie moet geschieden op naam van den werkelljken teler, d.w.z. op naam van hem die de teeltwerkzaamheden ver richt. moet dus ook de keuring op naam van denzelfden teler geschieden. Indien de keuring niet op naam van dcnzelfden teler geschiedt als op wiens naam de aardappelen worden geïn ventariseerd. zal geen suikerpremie kunnen worden verstrekt. INSCHRIJVING HANDELAREN IN VERF ENZ. Het ls gebleken, dat er nog steeds handelaren ln verf en verf grondstoffen zijn, v/elk.e niet hebben voldaan aan de ln art. 4 der Verf- en Verfgrondstof- fenbeschlkklng 1940 no. 1 neergelegde verplichting om blDnen 10 dagen na het ln werkingtreden van bovenge noemde beschikking of. Indien de on derneming ha dit tijdstip ls opgericht, binnen 40 dagen na den datum van vestiging, aan de sectie Verf en Vcrf- grondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten een verzoek tot inschrijving te richten. In verband .hiermede wordt de gelegenheid gege ven om dit verzoek alsnog voor 1 Juni a.s. aan vorengenoemde settle. Louise Henrlettestraat 10. 'sGravenhage te doen toekomen. Onder handelaar wordt verstaan Iedere natuurlijke of rechts persoon. die van den handel ln verf of verigrondstoffen zijn normaal bedrijf naakt, met uitzondering van den de- allhandpl. Het ln een vroegere publl-, :atle van omstreeks 20 Augustus "40 restèlde verelschte, dat men, om ala ïandelaar te worden beschouwd, een jepaalden omzet moet |>ebben bereikt, s vervallen. Bovenbedoelde verpllch- ;ing geldt daardoor, met uitzondering /an den detailhandel, voor alle hande- .ai'en zonder onderscheid. BONAANWIJZING KUNSTMEST. Metingang van 5 Mei J.l. zUn geldig verklaard: stikstof bonnen, voorzien van opdruk no. 7. De stikstofzegels no. 7 behouden hun geldigheid tot uiter lijk 10 Juni a.s. Op deze bonnen mag eerst dan product worden geleverd, wanneer alle Ingeleverde zegels van reeds eerder geldig verklaarden bonnen series 1 tm. 6 en bt) geheel zijn gehonoreerd. Ook de volgende bonnen behouden hun geldigheid tot 10 Juni a.s.: Stikstofbonnen, voorzien van op druk no. 6 en bt„ fosfoszuurbonnen, voorzien van opdruk no. 1., kallbon- nen. voorzien van opdruk bt. De verbruikers moeten alle hierboven ver melde bonnen (stikstof no.'s 6, 7 en bt„ fosforzuur no. 1 en kali bt.) voor 5 .Juni a.s. bij hun leveranciers In leveren, Zegels, welke na den ver valdatum binnenkomen, kunnen on der geen voorwaarde meer worden geaccepteerd. Na 31 Juli 1944 mogen zeen kunstmeststoffen meer worden afgeleverd op boDnen van hét be- mestlngsjaar. 1943/1944. De Provinciale Voedselcommissarls- sen kunnen na 15 Mei a.s. geen cor respondentie betreffende de distribu tie van" kunstmeststoffen in het sei zoen 1943/1944 meer in behandeling nemen. De mogelijkheid tot het óm- ruilen van vervallen kunstmestbon- nen'tegen geldige bonnen blijft even eens tot uiterlijk 15 Mei 1944 ge opend. f Adver tentie) Sciëntiarum „Mathesis Scientiarum Genitrix" (M.S.G.) Aanmelding voor de nieuwe cursus vóór I Juni 1944 iedere avond tussen 7 en 9 u. aan het schoolgebouw Pieterskerkgr. 13. DE-DIRECTEUR. LEIDSE SCHOUWBURG Niemand verzulme ZATERDAG en ZONDAG 13 en 14 MEI 1.30 uur DE KLEINKUNST-REVUE met zijn dol-komische schetsen vol lachsalvo's te gaan zien. Medewerkenden: HETTY RUIJS ARNO KLEIN. CILLY BACH ROBIN FOX RITA SANTMAN FRED. OLTVREE HENK DILLEWXARD ALBERT v. VEGTEN e.a,. Aan de vleugels: WILLIJeHARTINGSVELDT, ROBIN FOX. Prijzen ƒ0.75 tot ƒ2. Plaatsbespr. van Dinsdag a.s. 10 uur af bij boekhandel A. M. VAN ZWICHT, Breestraat 126 en op de speeldag Zaterdag van 101 en Zondag van 111 aan de Schouwburg, telefoon 20195. 22 NATIONALISME HmREPP/N6 op Woensdag 10 Mei 1944 ln' de Stadsgehoorzaal te Lelden. Aanvang- 20 uur. Spreker: Ir. C. J. HUYC1N oecretarls Generaal' der N.S.B.. Kaarten verkrijgbaar a 0.25 aan het Kringhuls der N.S.B., Rapenburg 26 Lelcfen, bij de groepsleiders en dee avonds aan de zaal. SOCIALISME TOEKOMST! I

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2