MANDERA -Pk HILLING Kristallen kroon HïTtm Eenstemmig verzet in de neutrale landen WEE 225.000 Ook weer eisen aan Spanje KEG B R 6 M Q T GOED NIEUWS! HELPT ELKAAR! cM M ^5 bel Sneeuwvlok - de Eskimo" U.V.S. uitgebekerd Nieuw: TULBA! Metaalarbeiders ADVIESBUREAU iT/hUcilll mPTAZF//-* Ph. G. L. v. d. Reijden net meisje CASOVENTJES LANCEZAAL - HOCEWOERD 128B CIRCUS STADSGEHOORZAAL 40 PAARDEN FAMILIE-MATINEE MAANDAG 17 APRIL 1944 Z> i Ingezonden Mededelingen) -* IEDEREEN ZEGT: NET ECHT! Maar 6traks zegt iedereen terecht: „Echte thee ia ook niet slecht, vooral BUITENLAND VAN Waar zijn die verdwenen flesschen? De 225.000 Nutrïcia-fles- schen, die nu leeg „overal in Nederland" aanwezig moeten zijn, kunnen met fijne Nutricia-babyvoeding worden gevuld. Geef Uw flesch terug! BERLIJN. 17 April. Zoals duide lijk blijkt uil Zweedse. Spaanse, Turkse. Zwitserse en Portugese bla den is er een besliste solidariteit ont staan onder neutralen met het doelj zich niet dooi de Brits-Amerikaanse' druk te laten intimideren en niet toe te geven aan de geallieerde eisen. De bladen nemen eenstemmig stel ling tegen de Brits-Amerikaanse ver klaringen Een deel ervan constateert^ dat Hull met zijn nota's aan de neu trale regeringen de politieke positie van de V S en Engeland aanzienlijk slechter heeft gemaakt. In de Turkse hoofdstad is Zater dag een ministerraad gehouden, waar is gesproken over ce Anglo-Ameri- kaanse nota inzake de leverantie van chroomerts aan Duitsland. Men meent dat een zitting van de Turkse volkspartij van morgen eveneens aan dit onderwerp gewijd zal zijn, en dat daarna het Turkse antwoord zal wor den opgesteld De Turkse minister van Buiten landse Zaken. Menemendjoegloe. heeft inmiddels tegenover geallieerde journalisten verklaard, dat Turkije vast houdt aan zijn tot dusver ge volgde buitenlandse politiek en over eenkomstig^ de mogelijkheden van deze politiek de geallieerden hulp zal verlenen Do minister ontkende dat Turkije van plan zou zijn zich in verbinding te stellen met andere neutralen. Naar het persbureau Interinf ver der nog meldt blijven Turkse krin gen vasthouden aan het internatio nale recht en de eigen souvereiniteit. Het blad „V a k 11" schrijft dat het in stand houden van de handelsbe trekkingen met Duitsland ln het be lang is van Turkije's economische evenwicht Duitsland is trouwens de oudste klant van Turkije en kocht reeds voor de oorlog zeventig procent van de Turkse export. Overigens is het opvallend dat de Engelse berichtendienst meldt dat sedert het afbreken der Engels- Turkse besprekingen, dat wil zeggen sedert half Februari. 340 Britse tech nici Turkije hebben verlaten. Ook de Zweedse bladen stellen in het licht, dat de Amerikaans-Britse nota allerminst in goede aarde is ge vallen en dat, zoals „Göteborgs Morgenpost" schrijft het in willigen van de eisen der Westelijke mogendheden een radicaal afwijken van de neutraliteit zou betekenen. Ook Spanje Volgens een bericht van Reuter hebben de Amerikaanse en de Britse ambassadeurs in Madrid. Hoare en Hayes, een bezoek gebracht aan den Spaansen minister van buitenlandse zaken. Daarbij zouden ze op scherpe toon een verandering van de Spaan se houding tegenover Duitsland heb ben geëist. Veelzeggend is een artikel ln de „New York Herald Tribune" volgens hetwelk de afdeling voor buitenlandse handel van het Ameri kaanse departement voor Buiten landse Zaken en de overeenkomstige afdeling der Britse administratie een reeks economische maatregelen tegen Zweden onder de ogen gezien zouden hebben, voor het geval Zwe den geen gehoor geeft aan de gealli eerde wensen. Onder deze maatre gelen worden genoemd: een petro- leumembargo en een stopzetting van de uitvoer van tarwe en leer naar Zweden. Voor Ierland overweegt men een petroleumembargo en het staken van de leveranties van tarwe en Ameri kaanse machines, voor Portugal stop zetting van de levering van petro leum en machines, voor Spanje handhaving van het petroleum-em bargo- en stopzetting van de Britse kolenleveranties. Men wijst er op. dat de Engels- Amerikaanse wapenleveranties aan Turkije reeds gestaakt zijn. Boven dien zou men stopzetting van de levering van textiel, chemicaliën, medicamenten en wol overwegen. BINNENLAND Van 1 5 April af bevatten Keg's heerlijke pudding poeders, ,Culinarius" J en „No. 1" wederom J uiker I Thans dus g. extra voordeeiig. Waarschuwing tegen komplot lage oplichters BAARN, If'April. De iiurgemees- ter-poli tiegezagdrager van Baarn waarschuwt tégen een complot, dat zijn zetel heeft te Haarlem, en er werk van maakt* families ln den lande op te lichten. Leden van dit complot vervoegen zich bij genoem de families voor het doen van per- soonlijkc mededelingen over gezin6- i leden in het buitenland en geven daarbij blijk over een grote kennis van zaken te beschikken, o.a. scher- I men zij met de namen van bekende I personen van de Nederlandse kolonie in Frankrijk, spreken vloeiend Frans en trachten geld los te krijgen voor Zgn. hulp aan de leden van de be treffende families, welke zij bezoe ken Twee leden van het complot konden te Baarn worden gearres teerd, de hoofdaanvoerders evenwel vertoeven ln Frankrijk. Vaak wordt er geschermd met hun relaties aan het kantoor van de assurantiemij. „De Nederlanden van 1845" te Brus sel, welk kantoor daar evenwel niet bestaat. In Baarn werd een familie voor de derde maal bezocht, eer men argwaan- kreeg. Toen men de politie waarschuwde, waren rèeds grote geld bedragen in handen van het com plot overgegaan. De indruk heerst, dat dit complot reeds geruime tijd werkzaam is. hetgeen mogelijk kan zijn, omdat de betrokken families, die bezocht worden, daarvan geen aangifte bij de politieautoriteiten doen. De oplaag van „Alles over behang" is finaal uitgeput! H.H. Behan gers die na bestudee ring hun exemplaar willen missen voor een vakgenoot, gelieven dit terug te zenden aari R&D onder motto „Colleglallteits -actie" cs ovev JVat verlangt U voor Uiv bon? U verlangt voor Uw bon levensmiddelen, die op een hygiënische manier uit goede grondstoffen rijn samenge steld U is daar reker van, wanneer de naam W A Schollen op de verpakking voorkomt Bekend zijn W A. Schollen'» Butaroma, Albumona. Transparant*, sago. verpakt aardappel meel etc. W. A. SCHOïiTEN'« Aardappelmeelfabrieken -C^=> =R(n fijurtje fifertiug fiirUcni men gauw, onaf, cfiinten van „»f (Paatv. Haarlemmer- str. 109, Leiden. Extra-verlof ingeval van ziekte enz. De Komm. Relchsverblndungsmann C. Stet schrijft ons: Het komt nog steeds voor, dat Ne derlandse Arbeidskameraden onze Gauverbindungsstellen bezoeken ten einde een extra-verlof te krijgen. Zij brengen dan gewoonlijk een dokters attest mede Van nu af aan echter moeten deze doktersverklaringen voorzien zijn van de volgende bemerking: „Ar.ga- ben sind nachgeprüft und für rich- tig befunden. Erteilung eines Son- derurlaubs wird befürwortet." Onder tekening en stempel moeten door den Deutschen Fachwerber bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ter plaat se aangebracht worden. Het is in het belang van lederen Nederlandsen arbeider, teneinde on aangename teleurstellingen te voor komen, dat zij hun familieleden in Nederland hiervan terstond op de hoogte stellen. LEIDS NIEUWS Geslaagd voor E.H.B.O. Heden werd onder leiding van dr. Zeldenru6t en dr. Teeuwen vanwege het Oranje Kruis het eindexamen af genomen ter verkrijging van het diplo ma Eerste Hulp bij Ongelukken. Door de navolgende personen werd met gun stig gevolg het examen afgelegd: de dames: D. Bekkers. M. Bloem. J. Boon. E. DijkstraSwaanenburg. L. Duval. H, Eymer. C. v. Harteveld, J. v. Heel, J. Heetvdd. J. Hoogeboom, C. de Jong Lalau. J Koster. S. Maltlmo. H. Slin gerland. Ma Ultenbogaard, W. Velzel. G. Wendt, L. Wljdeveld, en de heren: C. v. Assen, A. v d. Born, C. Bosman. M. Brouwer. C. Das. N. v. Duin. G. Dijkstra. G. Eelman. C. v. Harteveld. C. Nleuwenburg, H. v. Oosten. N. Ouds hoorn. W. Phlllppo. L. v. Steenbergen. J. Storm. V. v. Ulden. H. Verhoogt. J. v. Weeren. A. Wendt, J. Willenjs. Drie candldaten werden afgewezen. Bovenstaande cursisten werden op- geleld door de Eerste Leld6e EHBO- brlgade onder leiding van den docent dr. J. H. Teeuwen. AGENDA BIOSCOPEN: - Casino: Dans met den keizer. Dag. 7,30 u. Zondag 1 30. 3.45. 6 en 8.13 u. Boven 18 J. Dag. beh. Zondag Sneeuwwitje, 1.30 en 3.30 u. Alle leeft. Lldo: Variété (toneel). Dag. 2 en 7.30 u Luxor: Een oud hart wordt weer Jong. Dag. 2 en 7.30 u. Zondag 2. 4.30 en 7.30 u. Bo ven 18 J. Rex: Vorsten tragedie. Dag. 2 en 7.30 u. Zondag 2t— 6.30 u. doorl. voorst., 8 u. Boven 18 J. Trianon: Cir cus Renz. Dag. 2 en 7 30 u. Zondag 1.157.30 u. doorl. voorst., 8 u. Boven 18 J. HEDEN:. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Circus Mandera. Schouwburg, 7 uur: Amsterdams Toneel „Boefje". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Eduard C. A., z. v. C. J. van Noort en A. van Nood: Jacob W:. z. v. A. Hulsman en L. Terp6tra; Anthony, z v. A. van der Zeeuw en J. Stlkkelorum: Elisabeth, d. v. J H. Roman en G. Binnendijk; Joanna Elisabeth A. M-. d. v. H. J. Trél en A. Zwagerman: Robert, z. v. C. F. Fruman en C. J. Provlly; Hêndrlka M.. d. v. H. Pet en M. Hogervor6t: Johannes Paulus, z. v. E. van der Born eü J. Perfors. VOLKSCULTUUR EN KUNS2 met de mondharmonica Roman door Manfred Haasmann 57) „Onzin! Hij heeft u gered!" „Maar ik wilde niet gered worden!" „Daar gaat het nu niet over!" „Ach, u weet nog niet alles. De hoofdzaak weet u nog niet. Wanneer Je samen doorgemaakt hebt wat Hurry en ik doorgemaakt hebben, dan mae er niets meer bestaan, dat Je scheidt. Geen doodsgevaar en geen storm en geen redding en niets. We waren zo onafscheidelijk voor tijd en eeuwigheid aan elkaar gesmeed als nog nooit twee mensen eerder ge weest zijn Neen, dat klinkt allemaal zo kinderachtig, zo..." Peter zeide. dat het op de klank niet aan kwam. Maar hij kon er met de beste wil van de wereld niet meer uit wijs worden. Of de ballontocht nu de grote gebeurtenis geweest was of nog iets anders? Nog wat anders. Of liever de bal lontocht was nog niet afgelopen. Corinna was nog lang niet klaar. O, dan had hij niets gezegd. Peter ging weei liggen. Dan moest ze het hem maar niet kwalijk nemen. HOOFDSTUK XIII Nu komt Onze Lleie Heer persoonlijk. Veel mensen, zelde Corinna, maak ten honderd en tweehonderd ballon- tochten zonder dat hun iets bijzon ders overkwam. Maar zij had dade lijk op haar eerste tocht het vrese lijkste meegemaakt, wat een lucht schipper gebeuren kan: de ballon was in een donderbui terecht geko men. Om te beginnen kwam, hoewel zij door het ontbreken van Ehlers «en tamelijk grote hoogte bereikt had den, de verwachte draai naar rechts in de richting van Sleeswijk niet. De ballon dreef snel langs Neuwerk en verder in een richting, die. zoals Hurry met behulp van kaart en kom pas constateerde, tussen Helgoland en de Noordfriese Eilanden naar de open zee leidde. Verder steeg de bal lon niet vlug genoeg. Toen gebeurde al het andere Hoewel zij over de Noordzee dre ven. was het zwoel en drukkend. Co rinna moest haar ogen afvegen. Haar Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJK 900. Jullie begrijpen natuurlijk wel, dat het niet het bos was dat sprak, maar dat het Plukkie en Kwef waren die zich achter de bomen verborgen houden. „Zo", roept Sneeuwvlok tot den onthutsten ko ning, „nou heb je het zelf gehoord. En als Je nu nog niet gelooft, dat ik toveren kan. dan zal ik Je nog een bewijs geven. Ik heb het schip, waar Jij de bemanning van ontvoerde, 901. dat schip heb ik weggetoverd uit de baai waar het lag!" „Watt!" roept Bonkie. „Dat kanniet! Dat gloof Bonkie niet!" „Nee?!", vraagt Sneeuwvlok. „Nou ga dan kijken, dan zul Je zien dat het verdwenen is." „Apen", commandeert Bonkie, „ga kijken of schip nog in baal liggen". Binnen een minuut zijn alle apen springend en hollend verdwenen in het bos en gaan in de richting van de baai om te kijken of het schip er nog ligt! voorhoofd was nat. „Hoeveel zakken?" vroeg Hurry. Aan Corinna's kant hingen er vier, neen vijf t Aan Hurry's kant zes. „Vervloekt weinig! Nou, in het ergste geval smijten we de bagage over boord Pardon, ik wou deze zak nog even uitschudden." De ballon steeg tot ruim tweedui zend meter. Stil en eindeloos strekte het gerimpelde watervlak zich onder hen uit. Aan de horizont hing een wazige nevel, die zich in het Noord westen tot een donkere mist ver dichtte. Zij vlogen als het ware het Niets binnen „Ben je bang?" vroeg Hurry. „Och..." Zij keek hem met ang stige ogen aan. „Maar het hindert niet. Het wordt er alleen nog mooier door." „Wat?" „Dat wij alleen door de hemel vliegen." „Je bent een verduiveld moedig meisje." „Ik ben helemaal niet moedig. Maar daardoor wordt het alleen nog maar mooier. Denk je dat we moeten verdrinken?" „Waarom zouden we verdrinken?" „Wanneer we steeds verder de Noordzee op gedreven worden." „Er zijn zoveel schepen." „Ik zie er geen een." „Er zal er wel een komen." „We zijn vreselijk hoog. niet?" „Niet bijzonder." „Ik vind twee-en-twintighonderd meter vreselijk hoog." „Voor een klein meisje is het zeker vreselijk hoog. Je bent een verdui veld moedig meisje. Heeft iemand Ie al eens gezegd, dat Je een verduiveld moedig meisje bent?" „Neen." „Maar Je bent het." Hij zette zijn kijker voor zijn ogen en trok zijn bovenlip op. Corinna zag zijn witte boventanden. Toen liet hij de kijker weer zakken, haalde het kompas uit zijn broekzak en legde het op de kaart. Corinna boog zich naast hem over het kompas. „Waar zijn we nu onge veer?" (Wordt vervolgd.) Haags muzielcweekeinde Voor een goed bezette Dillgentiazaal hebben de violist Jan Keessen en de pianist Gerard Hengeveld een sonatenavond gegeven, die een sterke getuigenis heeft afgelegd van hun beider talent. Het vioolspel van Jan Keessen wordt gekenmerkt door ronde toongevlng en een volkomen af wezigheid van pathos of vals senti ment. Het is door en door gezond. Over de kwaliteiten van Gerard Hengeveld als pianist behoeven wij te dezer plaat se niet uit tc wijden Er was een pro gramma samengesteld, dat bestond uit de Sonate no. 1 in G gr. t. Opus 78 van Joh. Brahms, do Sonate van Clau de Debussy en tot slot de sonate In A gr t Opus 47 (de Kreutzer-Sonate) van Beethoven. De Debussy-Sonate werd een gebeurtenis, ook door het voortreffelijke samenspel. Het publiek heeft met enthousiast applaus de uit voerenden gehuldigd. Op het vijfde Rolzaalconcert heeft de violist Constant M o er m a n, aan de vleugel begeleid door drs. Arend Koole een merkwaardige sonate gespeeld van Albertus Grone- man. Zoals de organisator van deze ge waardeerde concerten, de heer Goverts. ln zijn Inleidend woord mededeelde, j is deze componist geboren te Keulen ln 1710. Hi) vestigde zich ln Den Haag. waar hij organist was van de St. Ja- cob6kerk ongeveer ter zelfder tijd. dat Locatelll ln Amsterdam werkte. Het bleek een boelende sonate te zijn, zo ln de stijl der achttiende eeuwse viool muziek. waarbij W. H. Thljsse op vak kundige wijze de continuo had be werkt. Het programma bevatte voorts nog een klaviersonate van Schubert.de meeslepende D-dur Sonate voor vlooi en piano van Brahms door beide exe cutanten met élan gespeeld. i De violist leverde een bijzonder te waarderen prestatie met de solosonatc van Henk Badlngs. gecomponeerd !n 1907. j Op het Zondagmiddagconcert van het Residentie-orkest zou Maria Neuss de „Symphonie Espagnole" spelen van Lalo. Door een splerontsteklng kon deze voortreffelijke violiste helaas niet optreden; zij werd vervangen door Wim Noske. die met de vertolking van dit éslatante. virtuoze vioolconcert eon prestatie heeft geleverd. Behalve dc drie op het programma aangekondigde i delen, speelde hij ook i zoals net be hoort!) het geestige Scherzando. Toon Verhij wist een goed contact tot etend te brengen tussen 60ilst en orkest. On- del- zijn inspirerende leiding werd het concert op boeiende wijze geopend met een „Elegie" van den hedendaagsen Moravlschen componist E. Kornauth en besloten werd met een imposante vertolking van de Vierde Symphonie van Brahms, waarin VerhelJ zijn hoog ste dlrlgententroevcn uitspeelde. Voor het vierde pianorecital, dat de Zwitserse pianist Franz Jos. Hlrt ln DUlgentia heeft gegeven, was zulk een grote belangstelling, dat geen plaats onbezet was. Met de tweede So nate van Carl Maria von Weber, die men hier nooit op klavlerrecltals hoort, bevestigde hij al dadelijk de faclneren- de indruk, die hij bij vorig optreden, had verwekt. In technisch opzicht valt heel sterk zijn exorbitante llnkerhandtechnlek.op en zijn spel heeft beurtelings het over weldigende van een virtuoos en dyna misch gericht talent en het gevoel voor tedere klankenmenging, zoals de Fran se componisten dit vragen. Met Chopin. Honegger. Ravel. Schoeck en Debussy heeft Franz Hlrt weer ui termate geboeid. P. TEUNISSEN Jr. Baron Kneut „De Vrolijke Gasten" hebben giste renavond de Schouwburg vermaakt met „Baron Kneut"; een raar geval in drie bedrijven vol onzin en dolzin nigste onmogelijkheden, waarin Siem Nieuwenhuijsen zijn kwaliteiten als geroutineerd revue-artist. daarbij goed gesteund door zijn vijf mede spelenden. weer eens volop kon ten toonspreiden. Deze door Nieuwen- huizen zelf geschreven revue houdt ook genoeg mogelijkheden in om de liefhebbers van dergelijke scènes een vrolijke avond te bezorgen. Ondanks de. of dank zij de allerzotste onzin door geheel de scène geweven, heeft het. publiek zich, gehoord het lang durig applaus, vooral om het per soonlijk spel van alle medespelenden kostelijk vermaakt. Waal na een snelle doorbraak in: 1. De Rotterdamse verdediging, waar in Schoenmaker Sr. C. Bol verving, gaf PSV weinig kans tot schieten. Na 33 min. bracht de snelle W. den Hartogh het Zuiden met 02'voor. De volgende opstelling was gunstig voor PSV. dat het meest aanvallend was. Na 44 min. schoot mej. Schen kelaar van nabij de paal een tegen- punt. in: 1—2. Ook na de hervatting waren de gastheren sterker en bij perioden zelfs overwegend. Hun aanvalsspel bleef echter onvoldoende. Toen Scholten Van Heek na 12 min. te veel vrijheid van beweging gaf, bracht deze met een kalm schouder schot de stand op 13. PSV zakte daarna geruime tijd weg, maar Het Zuiden, waarbij de gebrs. Schoen maker aanvielen, profiteerde daar niet van. Zo kwam het eind met de stand 3—1 voor de Rotterdammers. De beide gegadigden voor een plaats in de eerste klas-Zuid-Holland hebben elkaar te Dordrecht ontmoet. Zwervers startte goed en drong de Leldenaars geheel terwug. De rust brak met de stand 31 aan. Na de pauze tapte Vicus Orientis uit een ander vaatje en doelpuntte vier maal, zodat het won met 35. ADO verpletterde HBS De resterende partijen van de voor ronde N.V.B.-beker hadden tot resul taat dat in de eerste ronde werden geplaatst ADO. Blauw Z^art. Scheve- hir.gen en VCS, terwijl voor Delft uit komen DHC en Concordia. De ontmoeting ADO tegen HBS was zeer eenzijdig. HBS, dat invallers telde voor v. d. Vegte. Herklots en Vcrvloet. had totaal geen kans iets uit te richten tegen het geraffineerde spel van de Zuiderparkers. die het echter zeer gemakkelijk opnamen en slechts aan deze factor was het te danken, dat HBS tenslotte niet met. dubbele cijfers verloor. Reeds in de eerste 45 minuten wist Invaller J. Eversteyn driemaal doelman Boas te passeren, zonder da-t de HBS-aanval ook maar eenmaal kans had gezien het Kok lastig te maken. Ook na de pauze was de meerderheid van ADO groot, met als gevolg, dat J. Eversteyn de stand op 5—0 bracht. Ondanks kranig werk van doelman Boas, werd het door J. Freken, die heden zijn laatste wedstrijd voor ADO speelde, wegens vertrek naar Almelo, 70 en tenslotte wederom door Eversteyn 8—0. DHC klopte te Leiden UVS met 41, zodat ook deze le klasser naar de eerste ronde overging. Wilhelmus werd door Roodenburg met 2—14 ge klopt en ook Oranje-Blauw was kans loos tegen VCS, De Zuiderparkers wonnen met 8—0. Bij Spoorwijk— WIK heeft het nog danig gespannen, wat in de cijfers 4—5 wel tot uitdruk king komt. GDA plaatste zich door een 4—1-zege op Excelsior 1920 in de tweede ronde. Dinsdagavond zal in het sportpark „Leidse Hout" een voetbalwedstrijd gehouden worden tussen een Ritz- klantencombinatie en een elftal van het Leidse distributiekantoor. Het Ritz-elftal is als volgt samen gesteld: d. K. Bredewold; a. G. Ho- fenk en J. Nederlof; m. J. Sloos, M. Dekkers en B. Weiland; v. B. Eike lenboom. B. Sloos, J. Dein. H. Sloos en H. Keereweer. Waardige slotwedstrijd De tweede helft van de wedstrijd UVSDHC was ongeveer tien minu ten oud, toen de Le'idenaars kwamen opzetten in een tempo, zoals wij zelfs in de best gespeelde competitie wedstrijden zelden hebben gezien. Ei* werd gespeeld met haast en enthou siasme, zó. dat de sterke Delftse ploeg er volkomen door werd ver rast. Er was slechts één elftal dat speelde: dat der blauw-witten. De rust was met een 3—0-voor- sprong voor de gasten ingegaan. T. Kanteboer zorgde kort na de hervat ting voor het eerste en naar latei- blijken zou het enige tegenpunt, waarmee tevens een offensief werd ingezet. De elftallen speelden verschillend voetbal: de gasten royaal, open en in de lengte, hun systeem wondervlug aanpassend aan het spel der tegen standers. Zo ook tijdens het UVS- overwicht. toen men zich geheel in het defensief gedrukt zag. De Leidenaars Dlaatsten hiertegen over aanvankelijk een kort. door zichtig spel. Fasel, die bijzonder goed op dreef was. verdeelde het spel prachtig over de vleugels. Piet Kan tebeen voetbalde als in zijn beste wedstrijden. Wanrooy, Harmsen en T. Kantebeen deden individucel soms goede dingen, maar van goed samen spel was over het algemeen niet veel te ontdekken. Met de rust hadden de gasten zich met een 3—O-voorsprong be trekkelijk veilig gesteld. Het eerste doelpunt ontstond door een fraai schot van Dijkman, het tweede was een gevolg van een fout van Den Daas en nummer drie was een kalm rolballetje. dat door de handschoe nen van doelman Van Wel hêen- glipte. U.V.S.die na de hervatting met Tonny Kante heer als midvoor en Polanen als invaller voor Wanrooy op de linksbuitenplaats, met een ge heel gewijzigde voorhoede in het veld verscheen, heeft vrijwel de gc- heele tweede helft de toon aangege ven. hetgeen wel blijkt, uit de cor nerverhouding 8:1. Er was een hoogspanningskwartiertje na het. doelpunt van T. Kantebeen. doch ook daarna had de Delftse verdedi ging heel wat benauwde ogenblikken. Het vierde doelount der casten ont stond bij een der weinige, doch ge vaarlijke uitvallen. U.V.S. is door deze nederlaag uit gebekerd. doch besloot met deze wedstrlid het seizoen op een waar dige wijze. Om hef damclub-kampioen schap van Nederland ZWOLLE, 16 April. Zondag waren de verenigingen „Het Noorden" uit Groningen en „Joseph Blankenaar" uit Amsterdam, de gasten van Z.D.C., tot het spelen van de finale om het clubkampioenschap van Nederland. „Jos. Blankenaar" was volledig, ter wijl „Het Noorden" een invaller telde. In een wisselvallige partij wist Jernberg tegen Boltjes doortocht naar dam te forceren en gaf daar mede Blankenaar de leiding. Metz, die een zeer gunstige hekstelling had, bracht spoedig de stand op 4—.0 voor de Amsterdammers Goezinnen, die reeds een betere stelling had. voerde bovendien een combinatie uit. die direct winnend was (—0). P. J. v. Dartelen, die in de positie tegen M. Koolman een schijf voor was gekomen, gaf zijn tegenstander geen kans op herstel (8—0) J. Muller en H. J. v. Vorsselen, speelden een zeer onregelmatige par tij. Beide wisten de damlijn te halen, maar v. Vorsselen had hierbij twee stukken moeten verliezen. Muller wist door sterk spel beide punten te be machtigen (10—0)! E. J. Hellingman wist in een vleu- gela&nval voordeel te behalen. Door zeer sterk spel kwamen de Gronin gers aan hun eerste tegenpunten (10—2). Aan bord negen was de Am sterdammer Frans tegen E. Pestman een stuk achter gekomen. Frans kreeg geen kans om zich te herstel len en de a tand werd 104 voor Blankenaar. Aan het eerste bord speelden De Krijger en De Vries een buitenge woon mooie partii. De Blankenaar- speler wist een klein voordeeltje te behalen. Het was echter niet vol doende om in winst om te zetten (11—5). Ook in de partij De Jager Greven was de Blankenaar-speler ln het voordeel. Sterk tegenspel zorg de voor de verdeling der punten (126). De laatste partij was die tussen de heren De Boer en v. d. Sleen. Laatgenoemde was door sterk positiespel een stuk voor gekomen. In het vijfde uur maakte v. d. Sleen een fout, waardoor de partij ln remise eindigde en de wedstrijd door Blan kenaar met 13—7 gewonnen werd. Ingezonden Mededelingen) Onze ruim 50-jarige erva ring op het gebied van Kindervoeding staat U borg voor de uitstekende kwaliteit van dit nieuwe Molenaars .Kindervoedsel. Die echt fijne smuk, dat cro- quante «vluchtige, waardoor Uw tulband, cake of gebak zoo'a ouderwetsche lel -»ij wordt, verkrijgt U all. x Tulba, het extra fijne ctbakkers- poedcr van Terwee. Tulba is ceo kwaliteitsproductProbeert het! BANKETBAKKER-? POEDER OFFICIEELE LANDDOl WMEDEDEE- LINGEN VOOR PK PROVINCIE ZITD-IIOLLAND. Inventarisatie vlas oocst 1944. Ter voorbereiding van eed taxatie tc velde van het voor oogsc 1S44 uitgezaaide vlas. wordt binnenkort 'oij de vlaste- lende landbouwers een inventarisatie van dit v]as gehouden. Daarbij zullen worden opgenomen: le de uitgezaaide oppervlakte; 2e de ligging van net per ceel (gemeente, weg, polder, enz.); 3e datum van uitzaai; soort blauw of wltbloel. ZIJ. die zaalklaar land hebben verhuurd, worden niet geïnventari seerd. De teler van het op dit vlasland uitgezaaide Vlas moet hiervoor geïn ventariseerd worden. Zij, die telen op contract, worden voor de beteelde op pervlakte vlas wel geïnventariseerd, met vermelding op het formulier van; naam, adres en org.no. van dengene. voor wlen op contract wordt geteeld. Indien landbouwers vlas hebben uit gezaaid en vóór 20 April a.s. nog niet zijn geïnventariseerd, moeten zich wenden tot den Plaatselijken Bureau houder van hun district.. In verband met eventueele aanspraken' op de lin nenpremie, wordt een leder in zijn eigen belang aangeraden, zijn opgaven voor de Inventarisatie volledig en dui delijk te verstrekken. Aanvragen scheurpremle oogst 1944. Aanvragen om Scheurpremle voor gras land gescheurd voor oogst 1944 moeten uiterlijk 1 Mei 1944 zijn toegezonden aan de afdeellng Bödemproductie van het Bureau van den Provincialen straat 22, Den Haag. Men dient er Voed8elcommassaris. Anna Paulowna- Directeur. H. J. Kerkmeester, Bus- sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt. Amsterdam; plv. hoofdredacteur; Ir. A H de Haas van Doraser. Haarlem: binnenland: J. v. Grieken; illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscul tuur en kunst: M. Wolters; muziek: G. K. Krop; sport: J. j. Llber; adver tenties: A. H. Lammers, allen te Am sterdam u jij» wel rekening mede te houden, dat het te scheuren perceel van te voren door een gemachtigde van den Plaatselij ken Bureauhouder moet zijn geschikt verklaard. In alle voorkomende geval len wende men zich dus eerst tot het kantoor van den Plaatselijken Bureau- houder. verhuren van zgn. perceeltjes aardappelland als volkstuintjes. Aan vragen om perceeltjes aardappelland aan gegadigden tc mogen verhuren, moeten uiterlijk 20 April a.s. aan het Bureau van den Provincialen Vocd- selcommlssarls, Afdeellng Bodempro ductie Volkstuinen zijn ingediend Later Inkomende verzoeken kunnen, niet meer behandeld worden. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND Officiëele Mededeelingen Verkoop eieren op ziekenbonnen. Nogmaals wordt de aandacht ©r op ge vestigd. dat detaillisten, die aan het i centraal distributiekantoor of aan het bedrijfschap voor pluimvee en eieren een verzoek hebben gericht om alsnog i bij den verkoop van eieren op zleken- bonnen te worden Ingeschakeld, zich. i indien zll 31 Maart '44 van genoemd bedrijfschap geen legitimatiebewijs j hebben ontvangen, dienen te beschou- i wen als niet te zijn ingeschreven, i Correspondentie hierover, zoowel met bovengenoemd bedrijfschap als met - het centraal distributiekantoor, heeft geen doel. daar deze brieven niet in. behandeling zullen worden genomen. Voorts zullen aanvragen van wel-lnge- schakclde detaillisten om verhooging van het hun verleende voorschot slechts dan ln behandeling worden ge nomen. indien deze vergezeld gaan van het daartoe dienende formulier MD 243-43, dat bij alle distributiediensten verkrijgbaar is. DE PRIJS VAN CONSUMPTIE-IJS. Met ingang van 7 April 1944 gelden voor de consumptle-IJs de volgende consumentenprijzen: a. Voor verpakt consumptie-ijs, dat tenminste voor 10 gewichtsprocentem uit suiker en 2 ge- wlchtsprocentcn uit magere melk poeder bestaat 0.05 per 35 gram; b. Voor consumptie-schepljs, dat ten minste voor 134 gewichtsprocenten uit suiker bestaat: voor ijsberelders met een laatste ijspoederioewijzing van minder dan 1501 kg. 0.06 per 35 gram, van 1501 kg. en hooger 0.05 per 40 gram. voor ijsberelders met een suikertoewijzing 0.05 per 45 gram. De maximumprijs per con sumptie bedraagt voor verpakt cn schepijs 0.10. Bij verkoop per liter dient de prijs van 0.05 per 35, 40 en 45 gram met 10% te worden verlaagd. Bij verkoop van schepijs in inrichtin gen met tafels, zitplaatsen en bedie ning mag voor hen, die hiervan ge bruik maken den prijs met ten hoog ste 50% worden verhoogd, doch maxi maal per consumptie niet meer dan 0.25, mits dit ijs ln dezelfde Inrich ting tevens in hoeveelheden van resp. 70. 80 en 90 gram voor ten hoogste f 0.10 ten verkoop wordt aangeboden. Voor bediening, verpakking of toevoe ging van essence, limonade, siroop, slagcreme, wafels, vruchten e.d. mag niets in rekening worden gebracht. Dit prljsvoorschrlft is niet van toepas sing op consumptieijs ten verkoop aangeboden in café- en restaurantbe drijven. voorzoover deze bedrijven den verkoop van consumptie-ijs niet als hoofd- of belangrijk nevensbedrljf uitoefenen. Electrisch verlicht f 200 MUUSSE - Hooigracht 59 - Leiden SPORTNIEUWS Het Zuiden start goed AMSTERDAM, 16 April. Het Zuiden heeft de kampioenscompe- title korfbal ^oed ingezet met een overwinning op PSV. Het is geen da verend succes geworden, maar dat hadden we ook niet verwacht. Daar is de Rotterdamse ploeg te weinig homogeen voor en zijn de Elndhove- naren een te enthousiaste tegenpartij voor. Het Zuiden domineerde direct I door beter middenspel. Het Rotter- I damse aanvalskwartet was er ech ter wat het schieten betrof abso luut uit. Noch De Waal, noch Den Hartogh kon de korf vinden en ook beide dames, die minder werden vrij gelaten, zagen geen kans het over wicht ln een doelpunt uit te druk ken. Eerst na 27 min. schoot De In mooie bergstreek in West-Dultschland, niet ver van Nederland, bestaat gelegenheid tot plaatsing van: Monteurs, Reparatie-bankwerkers, Draaiers, Gercedschapsmakers, Staalgravcurs, Electrl- ciens, in 't algemeen metaalbewerkcnde en andere technisch geschoolde krachten. Thans nog kunt U door vrijwillige keus ln een mooie omgeving werken. Goede loonen, gunstige arbeids voorwaarden, goede verzorging (Hollandsche kok). Wendt U zich geheel vrijblijvend tot het VOOR ARBEID IN HET BUITENLAND BREESTRAAT 177 LEIDEN ALA 23. «UT OVERKOMEN Begin Mei aanvang nieuwe cursus. Ook voor Praktijkexamens (associatie diploma». Inlich tingen en inschrijving dage lijks. Examen-opleiding RUn en Schlekode 91. Lclileu Mej. HUGENHOLTZ vr. v. dag en nacht, goed kunnende koken en zelfst. werken. P.G. Mauritslaan 7, Oegstgeest met onder- en bovenwarmte. dubbelvoudig en directe aan sluiting voor op 't gas. wederom leverbaar. Een circus-programma, dat onze reputa tie van het vorige jaar overtreft. waaronder 0 Friese hengsten - 6 ponney's - Hoge school - Vrijheidsdressuur. Eerste klas variété-programma. Aanvang der voor stellingen 7.30 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 3 uur met volledig programma (gered, prijzen}. Entrée-prljzen: J2.50, f 2, ƒ1.50 en f 1. Plaatsbespreken dagelijks van 10—1 uur.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2