41 Van aardappelen héérlijk gebak met een lijnen FRULEX bel Sneeuwvlok - de Eskimo" Het Duitse volk kent maar één mogelijkheid: de overwinning Söe(Pc\u,\o Met gretige oogjes Van 'n goed collega! cAii es ovev IAAT GEEN IICHT ONNODIG BRANDEN MAANDAG 3 APRIL 1944 2L LEIDS NIEUWS Uitvoering „Kunst en Genoegen" In de foyer van de Stadsgehoorzaal gaf de Leidse mandolinevereniging ..Kunst en Genoegen" Zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering. Van de verschillende nummers, die allen op voortreffelijke wijze door het mandolinegezelschap onder lei ding van den heer Joh. Hanes wer den uitgevoerd noemen wij de wals Rhode Island van G. Manente en dè pittige mars van J. Kerris „Door bos en hei". Nadat enkele leden nog een aardige klucht voor het voetlicht hadden ge bracht, was de beurt aan het Resi dentie Mandoline-Orkest, dat een viertal nummers uitvoerde. Vooral bij de concert-ouverture „La Festa splen- doa" van J. B. Kok. traden de vele goede kwaliteiten van dit gezelschap duidelijk aan het licht. Het gedeelte na de pauze werd met succes verzorgd door het hawaiian- gezelschap „Die Vrolijke Vrinde" en de humorist-conferencier Jean van Zijp. SPORTNIEUWS UVS won met grote cijfers In een wedstrijd, die meer doelpun ten dan goed voetbal opleverde, is UVS er in geslaagd het bezoekende BMT een stevige 61 nederlaag toe te brengen. Het eerste kwartier bo den de Hagenaars noemenswaardige tegenstand, doch daarna was slechts UVS aan het werk. Oosterom wist zich na ongeveer 20 minuten spelen goed vrij te maken en uit zijn onberispelijke voorzet kon Wanrooy de score openen (10). Di rect na de aftrap voegde in een goed opgezette Haagse aanval, die mede door een fout van den Daas zijn bekroning vond in een doelpunt. UVS hernam de leiding toen A. Harmsen uit een doelworsteling de bal voor zijn voeten kreeg en on houdbaar in schoot (2—1). Het werd langzamerhand een een zijdige vertoning, waarbij UVS zich onbetwist de sterkste oonde. Voor de rust wist Wanrooy de leiding van zijn club door een fraaie kopbal nog te vergroten (31). De tweede helft bood ongeveer het zelfde spelbeeld Hoe meer de tijd verstreek, hoe minder de gasten had den in te brengen de 61 uitslag is in geen enkel opzicht geflatteerd- Piet Kantebeen scoorde het vierde en vijfde doelpunt, waarna zijn broer Tonny het zestal completeerde. t Ingezonden Mededelingen frambozen.snwak 1 Met trniiex Vruchtenaroma maakt U van uw aardappelgebak een delicatesse! Heerlijk geurend, eCör ftJn smakend en buitenge woon zuiver, alsor er bet verscbe trult in uitgeperst is 1 De verruKke- è-V ll^k0 en voor* A deelige Frulez Vrucntenaro- V RUCHTEIN' ROM A'S TECO IrvJitn U eischeo lick ook uo turrogut, bedenk dit illeeo TECO de imulc en geur heelt vin echte Thee. TECO i< een zuiver niruurproduce. utneo- geiteld uit 6jne en uitgelezen bltdioorten. Hei ul wellicht ieu meer moeite konen om het te krijgen, tour... du is TECO over«isrd' THEESURROGAAT ftt is eeQ *4 ^ee Een keuken meesteres is 'n huisvrouw, die precies weet, op welke manier zij haar keus bij hel inkoopen doet. Zij koopt niet in het wilde weg, maar zoekt naar een vertrouwden naam. En zij weet, dat er een volledige garantie schuilt in den naam W A. Schollen, die voor komt op de verpakking van Butaroma. Albumona.Trans- paranta, verpakt aardappel meel, sago, etc W. A. SCHOLTEN's Aardappelmeelfabrieken Leidse N.K.B.-wedstrijden De kleine kans van Fluks 2 om aan de onderste plaats nog te ont komen, hebben de Leidenaars met beide handen aangegrepen en een kleine zege op Ready was het resul taat. Fluks staat nu gelijk in pun- tenaantal met Het Zuiden, zodat de kansen aanzienlijk zijn gestegen. Al spoedig bleek, dat Fluks 2 ln deze wedstrijd beter dan anders op dreef was Hun aanval met Broers aan het hoofd was zeer goed, doch ook de Hagenaars Heten zich niet onbetuigd. Na 20 minuten kwam het eerste doelpunt aan Haagse zijde door een ver schot van Lelie veld. Niet ontmoedigd speelde Fluks verder en al spoedig slaagde het er in door een fraai doelpunt van Broers gelijk te maken. De Haagse aanval van De Groot c.s weerde zich geducht, doch de Leidse ver dediging wist stand te houden. En kele minuten voor de rust gaf Mank Fluks onverwachts de leiding. Na de hervatting was Ready over het algemeen iets sterker, doch de gevaarlijke Haagse aanval werd uit stekend bedwongen door Broers c.s De score bleef verder ongewijzigd, zodat Fluks won met 2—1 Zuiderkwartier verscheen onvol tallig tegen Die Haghe 2, doch des ondanks heeft het de Hagenaars goed partij gegeven. Die Haghe was volledig en was daardoor iets ln de meerderheid. Dank zij uitstekend werk van Boutje c.s. nam Die Hag he eerst na 20 minuten de leiding en dadelijk daarop was de stand 20 Voor rust wisten de Hagenaars nog tweemaal te scoren. Na de rust werkte Zuiderkwartier hard om de eer te kunnen redden en Klemey zag ten slotte zijn zwoegen beloond met een fraai tegenpunt, doch ver der kwamen de Leidenaars niet. Nog éénmaal wisten de Hagenaars de korf te vinden, zodat hier het einde kwam met een 51-zege voor Die Haghe, Vicus vierde haar twee lustrum Aan de herdenking van het tweede lustrum van de Leidse korfbalvereni ging „VicusOriëntis" werd Zater dag veel luister bijgezet door het feit, dat het eerste twaalftal van Vicus juist dit seizoen beslag legde op het kampioenschap van de tweede klasse N.K.B. Des middags bestond in de repeti tie-kamer van de Stadsgehoorzaal ge legenheid de jubilerende vereniging geluk te wensen. Hiervan is zeer druk gebruik gemaakt. Bij dezo gelegen heid werd het woord gevoerd door den voorzitter der afdeling Leiden van de N.K.B.den heer D. Vijlbrief. die de prettige samenwerking van Vicus en de L.K.B. aantoonde, de ware sportgeest die er in de vereni ging heerst roemde en tenslotte de wens uitsprak Vicus Orientis spoe dig als eerste klasser te kunnen be groeten. De heer de Haas, die ver volgens namens de Speeltuinvereni ging Oosterkwartier sprak, deed zijn gelukwenschen van een enveloppe met inhoud vergezeld gaan. Het woord werd verder nog gevoerd door den voorzitter van de woningbouw vereniging „De Eendracht", die het bestuur een fraaie zilveren beker overhandigde. Ook de verschillende afgevaardigden der Leidse zusterver enigingen hadden hun gelukwensen in aardige toespraken vervat. Na mens de talrijke donateurs sprak ten slotte nog den heer Bruër, die het bestuur een foto van de leden en adsp.-leden aanbood. Des avonds werd voor een uitver kochte Stadsgehoorzaal een jubileum voorstelling gegeven, waarvan de ar tistieke verzorging was opgedragen aan het variété-Bouwmeester. Dit ge zelschap bracht een gevarieerd pro gramma voor het voetlicht, waarbij John Kloos de conference verzorgde. Bartly en Compagnon de aanwezigen door hun grappen danig deden la chen, Albertos goede staaltjes van evenwichtkunst vertoonde, Glastro zijn „gepantserde koffer-truc demon streerde. Leonardo zich als een vaar dig sneltekenaar deed kennen en de Kentons tenslotte een nummer rij- pielacrobatiek lieten zien. Bokswedstrijden van OTS Dinsdagavond houdt de Leidse Boksvereniging D.T.S. in de gehoor zaal wedstrijden voor amateurs. In de ring komen o.m. de Amsterdamse bokser B. en H. Brummer, resp. tegen de Hagenaars Brax^ioofden en v. d. Berg. De aangekondigde partij BuschgensKouwenberg zal niet doorgaan. Inplaats hiervan zal de oud-kampioen weltergewicht J. Stui ver tegen de Hagenaar Nas boksen. LFCTeylingen In een van beide zijden slecht ge speelde wedstrijd heeft LFC een ma gere 20 overwinning behaald op de 4e klasse Teylingen, die al heel wei nig presteerde. Vooral het plaatsen was al bijzonder slecht verzorgd en bovendien begrepen de spelers elkaar heel weinig. Duffels in het Leidse doel zag zijn heiligdom zo nu en dan in gevaar gebracht door de lingsback die weinig goeds liet zien. LFC was de gehele wedstrijd in de meerder heid, doch de Sassenheimers gaven de Leidenaars weinig gelegenheid tot goede dingen. Eerst nu een half uur nam LFC de leiding door van Dam. Ook na de rust viel er weinig te ge- niteen, ofschoon Teylingen vele po gingen in het werk stelde om de achterstand te verkleinen, doch ge vaar voor Duffels leverden deze niet op. Tien minuten voor het einde bracht Blom na een fraaie ren de stand op 2—0 en hiermede kwam tevens het einde. Sucessen voor Vicus Orientis Ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de sportvereniging Watervliet uit Velsen, speelde Vicus Orientis met vijf twaalftallen invita tie-wedstrijden tegen deze vereniging in Velsen. Vooraf bood de voorzitter van Vicus Orientis de jubilerende vereniging bloemen aan. Dc uitslagen waren: Watervliet 1 Vicus Orientis 1 37, Watervliet 2 Vicus Orientis 2 14. Watervliet 3— Vicus Orientis 3 1—5, Watervliet 4 Vicus Orientis 4 51, Watervliet 5 Vicus Orientis 5 41. Na afloop ont ving Vicus Orientis een fraai schild met de kleuren van Watervliet. Ten slotte volgde nog een gemeenschappe lijke maaltiid. HANDBALUITSLAGEN. De uit slagen van de gisteren door Nieuw Brunhilde gespeelde handbalwedstrij den luiden,als volgt: Nieuw Brun hilde 1—Atliene 2 01, Nieuw Brun hilde 2—WIK 3 0—0. VOLKSCULTUUR EN KUNST ,De knecht van twee meesters" Directeur; H J Kerkmeester, Bus- sum; hoofdredacteur Hendrik Llndt Amsterdam, plv hoofdredacteur; Ir A H de haas van Dorsser. Haarlem binnenland: J v Grieken; illustratl» en opmaak. R Kampstra; volkscul tuur en kunst M Wolters, muziek G K Krop. sport; J J Llber; adver tenties: A fcL Lammer», allen te Am sterdam. K 113 LEIDEN. Belangrijk voor detaillisten. In ver band met de komende feestdagen wordt detaillisten medegedeeld, dat da Inleveringen van distributiebescheiden voor de week van 3 t/m 8 April a.s. als volgt zijn gewijzigd: Aardappelhandelaren worden ln de gelegenheid gesteld hun bescheiden ln te leveren op Dinsdag 4 April a.s. van 14 tot 16 uur aan loket 1 t/m 3 In- plaats van op Donderdag 6 April a.s. Detaillisten 3001 t/m (>000 inplant» van Vrijdag 7 April a.s. op Woensdag 5 April a.s. van 8.15 tot 12 en van 14 tot 15 uur. Instellingen Inplaats van Zaterda? 8 April a.s. op Woensdag 5 April a.s. van 14 tot 15 uur aan loket 1 t/m 3. Petroleum Inplaats van Vrijdag 7 April a.s. op Donderdag 6 April a.s. van 14 tot 14.30 uur. PROEFALARM. Op Dinsdag 4 April 1944 7,uilen de luchtbeschermingssirenes bij wijze van proef ln werking worden gesteld Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd" (één minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proef- alarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester van Lelden. Plaatselijk Luchtbeschermingsleider. STEVENINCK. PROBEBETRIEB. Des luftschutz-Aldrmgerdts (Sirenen) flndet am Dlnstag 4. April statt. Es wird der lange Dauerton (Ent- warnungsslgnal) elnmal elne Minute zu hören sein. Flndet der Probebetrleb aus beson deren Gründcn nicht statt, so erfolgi neue Bekanntgabe Der Oertllche Lultschutzleiter STEVENINCK. Residentie Toneel brengt première DEN HAAG. 2 April. Dc regisseuse, mevrouw Ranucci Beekman, heeft Goldoni's „De knecht van twee meesters" (II servitore di duo Padroni) opgetrokken in de luchtige stijl van de commedia dell' arte en er Zaterdagavond bij de première van het Residentie Toneel al dadelijk veel eer mee in gelegd. Er werd geheel gespeculeerd op het uiterlijk vertoon, de enige wijze trouwens, waarop het stuk tot zijn recht kan komen, want een die pere ondergrond heeft het niet. Maar het biedt zeker veel kluchtig ver maak, wanneer het spel gechargeerd wordt. Mede door de bekoorlijke de cors van Rie Cramer en de kleurige costumerlng werd het een onderhou dende vertoning Het welslagen ls echter ln hoofd zaak te danken aan den vertolker van de titelrol. Jan Retel, die een kostelijke creatie gaf van den slim- men rakker Truffaldino. Hij was het bewegelijke, koddige middelpunt van het hele spel en wie zijn Sjoerd in Van Eysselsteijn 's „Vrouwenzand" hebben bewonderd, zij aanbevolen vooral deze Truffaldino niet over te slaan, want zo mogelijk is Retel als knecht nog amusanter dan als bootsman. Hij splitst en vermenig vuldigt de grappen in zijn tekst door uiterst levendige mimiek en bewege lijkheid. en geeft elk woord de klank, die het ook werkelijk betekenis ver schaft. Het zou onjuist zijn, verge lijkingen te maken met Shakespeare, doch ongetwijfeld doet de Truffal- dino-figuur aan Puck en zovele an dere personages uit Shakespeare- stukken denken. Helaas is dit piet het geval met de overige figuren, maar ook dit spel der vergissingen heeft toch zeker zijn bekoring. Het geen trouwens ook ten duidelijkste bleek uit de bijval, waarin ook de talrijke andere medespelenden deel den, THEO RAMAKER. Afscheid Res. orkest 2 April. Onder leiding van den pas herstel den tweeden dirigent van het Resi dentie-Orkest, Yvón Baarspul, is Zondagmiddag voor een talrijk en zeer aandachtig gehoor in de Stads gehoorzaal het laatste abonnements concert gegeven. Er was een mooi programma voor deze afsoheidsmiddag samengesteld, dat begon met een enthousiaste en kernachtige „Tragische Ouverture" van Joh. Brahms. De solist van deze middag was de Hongaarse violoncellist Tibor de Ma- chula. die het Celloconcert van Robert Schumann heeft voorgedra gen; naar ik verneem zonder vooraf met het orkest te hebben gerpeteerd, omdat treinvertragingen solist en orkest eevst Zondag om half twee tezamen brachten Dat niet alles in de begeleiding klopte, spreekt van zelf en dat de solist desondanks een boeiende vertolking van het niet zo heelb elangrijke werk gaf, pleit te meer voor zijn - kunnen. Woensdag wordt het werk nog eens gespeeld in Den Haag en dan zal het orkest natuurlijk revanche nemen. Met een imponerende vertolking van de Symphonie van César Franck heeft Yvon Baai-spul evenals met de Brahms-ouverture getoond, meer diri- geertalent en temperament te bezit ten dan op andere concerten wel eens is gebleken. P. TEUNISSEN Jr. Levensavond „Levensavond" is wel een wat vreemde titel voor het vrolijke to neelspel van Jaap van der Poll. dat gisteren door de Amsterdamse To neelvereniging voor de leden van de krinstkring „Het Schouwspel" in de Leidse Schouwburg werd opgevored. Het geheel is een nogal luchtige ge schiedenis. waarin een moeder door tactvol optreden veel moeilijkheden in de gezinnen van haar kinderen tot een goed einde weet te brengen De houding van haar zoon. die nogal gemakkelijk met een andermans geld omspringt, en een dreigende drie hoeksverhouding. zijn hierbij haar grootste zorgen. Annie Ligthart. wist deze moeder echter niet voldoende gestalte te geven. Haar toneelspel had veel weg van een declamatie, waarbij men zich slechts nu en dan kon losmaken van de indruk dat zij haar lesje uit stekend van buiten had geleerd. Hierdoor was zij niet die centrale figuur, die zij had moeten zijn. met het gevolg, dat het accent bij de opvoering geheel anders kwam te liggen dan de schrijver dit zal heb ben bedoeld. Theo Vink vond in de rol van den eigenwijzen, zorgelozen losbol Ka- reitje, een kolfje naar zijn hand. Hij was het, die met Paul de Hoogh. als zijn gefortuneerde zwager en geldschieter, het meest op de voor grond trad. Bep Versluis en Andrea van Eyck stonden hen als echtgeno ten op voortreffelijke wijze terzijde. Barbara de Waart gaf als het char mante nichtje, die het hoofd van haar getrouwde neef bijna op hol bracht, verdienstelijk spel te zien. De aanwezigen, die de schouwburg zowel 's middags als 's avonds geheel vulde, hebben zich blijkens het gulle applaus kostelijk geamuseerd. W. A. DEVIKE. met de mondharmonici Roman door Manfred Hausmann 47) „Sio oeoh..." blies de wind. In de keukenkast rammelde en rin kelde het. Dan keerde Abel op het tussen zijn gezicht naar Peter toe ?n vertelde hem heel in het kort wat nij al wist. Nu en dan maakte Corin- na er een opmerking bij. Peter vroeg naar bijzonderheden en Corlnna ant woordde. eerst gereserveerd, dan uit voeriger en vuriger, en vóór zij het celf goed wist, was zij reeds midden ln haar verhaal. Maar het bleek, dat Peter niet zo ?oed luisteren kon als Abel. Hij wilde steeds alles, en speciaal het techni- ;chen en practische, tot in de kleinste oijzonderheden weten. Zo bijvoor- oeeld hoe het vullen van de ballon ln zijn werk ging. waar het omhulsel van de ballon bewaard werd, hoe dik de kabels waren, waarvoor het sleep touw diende enz. enz. Blijkbaar be greep hij nog steeds niet goed wat ze Bigenlijk van hem verwachtten. „Als ik vragen mag, hoe gaat dat nu eigenlijk? Kan je zo'n ballon een- voedig huren, of hoe moet dat?" „Huren? Je lijkt wel niet wijs. Van tevoren moet je examen doen als be stuurder en de hemel weet wat nog meer. Hurry was lid geworden van de Vereniging voor Luchtvaartip Bremen nadat Ehlers hem daar ge ïntroduceerd had... Dat was weer echt iets voor hem. Ik bedoel voor Hurry Maar daarom gaat het niet. Ik wou heel Iets anders vertellen U brengt mij door uw vragen telkens van mijn apropos af." Abel zeide. dat hij luffrouw Storm toch eindelijk eens moest laten uit praten. Wanneer hij haar ieder ogenblik in de rede viel zou zij mor gen vroeg nog niet klaar zijn. Dat zag Peter nu ook in, maar lieve hemel nog toe, hij had ook nog n'ooit iemand gesproken, die een bal- lontocht medegemaakt had! Dat in teresseerde hem toch kolosaal! Zij moest hem een groot plezier doen en alles zo uitvoerig mogelijk ver- -tellen. Of all* ballons gelijktijdig op gestegen waren? „Neen. vlak na elkaar. Hurry's ballon..." Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJK 880. Maar kapitein Vetbobbel voelt er niets voor om tegen zo'n groten aap te vechten. „Nee," zegt hij, ..Me neer Bonkie, ik vecht niet met die ren. Breng me nu maar gauw naar m'n schip terug en bemoei je verder met je onderdanen. „Nietes," lacht Bonkie en hij laat z'n roofdieren- gebit zien: „Ikke sterrk. Wij als zon ondergaat samen vechten! Als jij win schip van jou blijft en Jij vrrij, als Bonkie winnen schip van zijn en 881. witmannetje worrden in zee geploemp grr!" „Lelijke aap." roept de kapitein kwaad, „ik vecht niet om mijn eigen schip. De schuit is van mij en jij blijft er met Je vieze apenvingers af!" Maar Bonkie en z'n onderdanen beginnen den ka pitein uit te lachen! .Zeg,Piet."fluis tert Pen Kwen angstig, „hoe komen we hier vandaan." „Zal Sneeuwvlok wel voor zorgen," fluistert Plet. „Hij staat hier vlakbij achter 'n boom toe te kijken!" „Eén ding moet ik nog weten: had hij ook een naam?" „Nogal logisch. Hij heette Münster IX. Hurrv's ballon was nummer drie. En dat was een bof voor ons. want daardoor konden we van de twee andere zien, welke luchtlaag boven de snelste was. De wind heeft name lijk op verschillende hoogte een ver schillende snelheid." Peter dacht hoe hoger hoe sneller „Ja. dat zou heel makkelijk zijn En door al cat gepraat zou ik bijna de hoofdzaak vergeten! U brengt me telkens vn mijn onderwerp af. Om dat de d nog altijd Zuidwest was en we uus in de richting van de Noordzee dreven, werd de tocht tot zeven uur beperkt. Dat hadden de ballonbestuurders en de andere hoge omes van te voren afgesproken. Wie.. „Zeven uur waarom?" vroeg Peter. Ik zou zeggen..." „Wie in zeven uur de langste af stand afgelegd had. was overwin naar. Landen op het water verboden. Dan zou Je de plaats toch niet nauw keurig kunnen bepalen en bovendien moest niemand in verleiding ge bracht worden over de Noordzee te vliegen." „Mens schei uit. over de Noordzee! Fijn!" riep Peter, die rechtop ging zitten en met zijn beide handen door zijn haar streek. Abel trok hem op zijn kussens terug: „Als je nou eindelijk eens Je wafel wou houden!" „Neen. neen ik zwijg al. maar zo Iets zou ik toch graag willen mee maken. verdorie nog toe! En ging het er toen op los? En hoeveel bal lons nam-n in het geheel aan de wedstrijd deel?" „Vijf! Minister IX, Münster VII, Westfalenlano; Kurbrandenburg en... en., kom nou! O Ja. „Burgemeester Hildebi andt". Corinna was natuurlijk vreselijk opgewonden. Dat geloofde Peter graag. Zii moest telkens weer haar neus snuiten hoewel ze helemaal niet ver kouden was. (Wordt vervolgd Kuituurgemeenschap alhier, beves tigd. Hoewel tnen tegen de toonvor- ming in het hoge register, vooral bij het mezza voce zingen, enkele bezwa ren kan hebben ten aanzien van de welluidendheid en soms ook van de zuiverheid, heeft deze zangeres zich een kunstenares getoond, die in staat is een ganse avond te boeien. Met Schuman's cyclus „Frauenliebe und Leben" heeft zij voortreffelijk aan de vleugel gesccundeerd door Wim Schmidt, romantiek van zeer zuiver gehalte vertolkt. Debussy, ligt' haar niet zo goed, doch liederen met een philosophische inhoud als die van den hier vrijwel onbekenden Finsen componist Kilpinen en ernstige lie deren van Hugo Wolf zijn haar ware kost. Een vrij talrijk publiek heeft met enthausiast applaus gereageerd en er was eeil overstelpende bloemenhulde, door den representant van Diligentia wederom met zijn sierlijkste buigin gen aangeboden. P. TEUNISSEN Jr. „Matfhaus-Passion" AMSTERDAM, 2 April Zo stond „de protessor" dan toch zelf nog voor het grote ensemble, dat hij voor zijn traditionele lezing van Bach's „Matthaus-Passion" behoeft. Zijn moeilijkheid van het steeds krimpende Toonkunstkoor had hij opgelost door het Omroepkoor te hulp te roepen waaraan Hans Cleu- vtr dan ook ditmaal een extra kluifje heeft gehad bij het instuderen en dat volkomen in de boeiende ban van Mengelberg's dwingende macht geslagen bleek, ondanks een zekere onwennigheid, die nog wel eens uit onzekere intonaties en inzetten sprak. Maar bewondering kan men niet onderdrukken voor hetgeen het genie Mengelberg ondanks zo weinig repetitiegelegenheid van zijn bedoe lingen weet te verwezenlijken. Het heeft aan de diepe indruk van het geheel geen afbreuk gedaan: zo wel de vooruitvoering van Zaterdag avond waar men den Rijkscom missaris aanwezig zag als de audi tie van Zondagmiddag was uitver kocht tot de allerlaatste plaats, die maar te vinden was in het hoofd stedelijke Concertgebouw Verder was ditmaal terwille van de ondanks zijn klimmende jaren aan vitaliteit niet inboetenden leider? een lang durige pauze ingelast. Geen ander nieuws dan herhaalde lof boden de preste ties der voca listen Ankie van Wickevoort Crom- melin, Roos Boelsma, Carl Erb. Louis van Tulder. Willem Ravelli en Laurens Bogtman en der instrumen talisten Ferdinand Hellman. Haakon Stotijn. Peddemors. Gerard Henee- veld en Piet van Egmond. benevens het knapenkoor .Zanglust" en het Concertgebouworkest. G K. KROP De getemde,,Barbara" AMSTERDAM, 2 April. Hen nieuwe Kostelijke vondst deed het Centraal Toneel met het blij spel ..Barbara" van Michel Duran; een ondst. die des te meer verrast in een tijd, waarin men niet even naar Parijs behoeft te reizen om met een dozijn aardige boulevard-stukken teVug te komen. Met ..Barbara" heefl het Centraal Toneel zijn kostelijke „Colinette" geëvenaard, zo niet over troffen Al mist Duran de diepte van een Achard. wiens „Colinette" en „Made moiselle Panama" somwijlen tot in het tragische peilen, hij amuseert niet minder met zijn grillige, ver wende filmster, die op gezette tijden naar Frankrijk komt om zich te laten scheiden en tegelijk als de wereld beroemde Barbara Bow te laten vie ren. Maar als haar man weigert te duelleren met zijn vriend Raymond Larrieu, die allerminst onder de in druk van haar gewaande grootheid blijkt en haar zelfs reeds bij het eerst- ontmoeten ongezouten de waar heid zegt; als Larrieu's dorpje haar in het geheel niet blijkt te kennen en de door de do'rpsharmonie eebrachte Gusta Scheepmaker zong DEN HAAG. 2 April. Met haar liederen avond van Za terdag in Diligentia heeft Guste Scheepmaker de goede indrukken, die zij onlangs verwekte met haar optreden voor de Nederlands-Duitse Johan Remmelts is bezig, de film- leeks ..Barbara" met zijn tuba te nemen. (Foto C.N.F./Stevens.) ovatie niet haar, maar Larrieu geldt, die een landbouwprijs heeft behaald. Ls het temmingsproces van deze feeks al een heel eind op dreef en aan het slot van de avond ls de tyrannieke Barbara Bow niet minder tot gehoor zaamheid en onderwerping verkeerd als Shakespeares Katharina Baptiste. Joan Remmelts heeft van dit amu sant en charmant geval wederom een voortreffelijke vertaling en een vlotte regie met tempo en sfeer verzorgd, terwijl hij aan de rol van Larrieu een boeiend leven gaf Rie Gilhuys maakte de schier onmogelijke figuur van Bar bara Bow ten volle geloofwaardig en vaak bekoorlijk en Cees Laseur gaf een kostelijke en degelijk c'.oorgestu- deei.Ie creatie van een Armeensen filmdirecteur met Spaans bloed, die een gloedvolle rede houdt opde raszuiverheid. Lies de Wind was Bar bara's lieftallige en lijdzame „secreet- aresse" volgens Ouspasian in zijn brabbeltaal, John Soer was een uit nemende, geslepen gigolo en Gijsbert Tersteeg maakte een mannelijke ge stalte van Barbara's echtgenoot Phi lippe Bernier. Ko van Dijk zag men als een kostelijken fotograaf en later een naïeven dorpskapelmeester; Peronne Hosang was nog wel te Jong voor een oude huishoudster; Herbert Perquin een nerveuze restaurant gérant; goede rollen zag men ten slotte nog van Bob Verstraete en John de Freese. Veel tussentijds medeleven, bijval en bloemen lieten aan het welslagen van deze première niet de geringste twijfel open. G. K. KROP. Berlin-Film aan 't werk Het is Id hoofdzaak de Berlin- Film G. m d H.. die ln het ver band van de grote Ufa-Tobis dak organisatie speciaal ln ons land werkt en daarvoor de beschikking heelt over de Nederlandse filmstu dio's te Amsterdam (Dulvendrecht) en Den Haag (Wassenaar). Men kan dus aan twee films tegelijk bezig zijn en het bedrijl is in belde ..droomfabrieken" dan ook regelma tig en onder hoogspanning ln gang. Op Dulvendrecht werkt men thans naarstig aan de tilrp ..Das fremde Leben" (Het vreemde leven); een door den regisseur Johannes Meyer en Ott Bernhard Wendler in draai boek gezet verhaal van een schul deloos meisje, dat op tragische wijze in de strikken van slechtaards ge raakt Wat zich ..an und drum" de vervaardiging van zo'n film beweegt, kent de filmverslaggever zo langza merhand wel, maar steeds treft hem toch weer het eindeloos geduld, dat van alle gevergd wordt om een be doeling tot welslagen te voeren. Men ontmoet hier temidden van pen leger figuranten de hoofdrolspe lers' Winnie Markus, Viktor Staal en Erich Ponto die onder het niet aflatend toezicht van Johannes Meyer uitentreure een scène instu deren, waarbij twee aangeschoten heren een glas champagne over het kleed van Winnie Markus uitstor ten. Het is een uiterst korte op name, die toch heel wat keren moet worden overgemaakt alvorens de regisseur er zijn zegel aan wil hech ten. En dan moet na de ontwikke ling nog blijken, of hij er weer geen nog onontdekt foutje in be speurt! In een andere ruimte staat een straattafereel met winkelgalerij, dancing, herenhuis, straatlantaarns, stoepen en asfaltering opgesteld, waarin straks een auto moet komen voorlijden en zich een tafereel met een hond moet afspelen, dat ook nog heel wat voeten in de aarde zal hebben, eer het eindproduct ge nade vindt ln de ogen des regis seurs. Nu ligt de straat er geheel verlaten en de nieuwsgierige pers man kan er ongestoord „winkelen", terwijl men ln het vertrek een in gewikkelde bar-scène voorbereidt Geduld, geduld is zulk een schone zaak: ook bij het filmen 1 Een tafereel uit de te Amsterdam opgenomen Berlin-Film Das 1remde Leben" met Winnie Markus en Vik tor Staal. Foto Berlin-Film) Dr. Cöbbels spreekt in Berlijn BERLIJN. 3 April. Rijksminis ter dr. Göbbels heeft het woord ge voerd op een groot appèl van de Berlijnse partijleiding, dat de Kreis- en Ortsgruppenleiter alsmede de leiders der onderafdelingen van de nationaal-socialistische arbeiders partij in een traditionele Berlijnse vergaderzaal verenigde. In zijn met krachtig applaus ont vangen en door herhaalde storm achtige betuigingen van instemming onderbroken rede over de politieke en militaire situatie, begon dr. Göb bels met te zeggen, dat het bij een beschouwing van de oorlogspositie, vooral in tijden van elkaar snel op volgende gebeurtenissen, méér ver helderend werkt en doelmatiger is, de grondbeginselen van de Duitse oorlogvoering in het oog te houden, dan zich uilsluitend te houden aan de dingen van de dag. „Wij hebben in deze worsteling niet alleen overwinningen, doch ook tegenslagen te noleren. Wij natio- naal-socialisten, zijn in dergelijke moeilijkheden opgegroeid en zullen het derhalve ook het beste met ze klaarspelen. Juist in kritieke tijden komt hel; er op aan, dat de leiding van een strijdende gemeenschap nooit van haar grondbeginselen af wijkt. doch door alle gevaren, toe valligheden en tegenslagen van de krijgskansen heen het doel onwrik baar ln het oog houdt. Er bestaat voor ons in deze strijd om onze levensrechten en om de levenssub stantie van ons volk maar één mo gelijkheid: de overwinning Bij het afwegen van de Duitse overwinningskansen ls het daarom goed, de algemene oorlogssituatie van thans te vergelijken met die van 1939 om daaraan te zien. dat ondanks vele onvermijdelijke tegen slagen. de opzet der Duitse opera ties reeds thans tot de grootste his torische resultaten heeft geleid, Het is een feit dat al te gemakke lijk vergeten wordt, dat het Duits land is gelukt, de ring te verbreken, die zijn vijanden in 1939 m het Rijk hadden gelegd. Toen is de positie van Duitsland zeer gevaarlijk geweest, en even heeft het er naar uitgezien, olsof zijn vijanden de om de hals van het Duitse volk gelegde lus nog maar behoefden aan te halen. Dit ernstige gevaar zijn wij thans te boven gekomen. De vijand staat ver voor de Duitse grenzen. Dr. Göbbels bewees vervolgens dat de Britse oorlogsdoelstelling aan het wankelen is geraakt. Engeland, dat indertijd aan het Duitse volk zijn levensrecht wilde weigeren, moet nu toezien, hoe die weigering tot een overrompeling van het Europese evenwicht door het Sowjet-bolsje- wisme leidt, en hoe Engeland zelf ge vaar loopt, door dit gif geïnfecteerd en vernietigd te worden. Onder stormachtige instemming van de vergadering betoogde de mi nister. dat hij er vast van overtuigd is. dat. wanneer in het Westen de grote beslissing rijpt de Duitse oor logsleiding die toestand souverein zal weten te overwinnen. Met enorme schreden gaan wij thans in de poli tieke en militaire ontwikkeling van de oorlog naar de grote crisis toe. Die crisis heeft echter voor de poli tiek geschoolde mens evenmin iets schrikachtigs, als voor een bekwa men arts de crisis in een ziektever loop. Met hetzelfde vertrouwen en de zelfde zelfverzekerdheid, die zijn an dere uiteenzettingen kenmerkten, be handelde dr. Göbbels ten slotte ook het vraagstuk van de luchtoorlog, waarbij hij met woorden van de grootste erkentelijkheid hulde bracht aan de voortreffelijke houding der bevolking in de gebieden van de luchtoorlog. Ongeschokt, en zonder te wankelen, heeft onder hen ook de Rijkshoofdstad alle beproevingen ge dragen. In zelf, aldus dr. Göbbels. ben er trots op, in deze moeilijke tijd I aan het hoofd van deze dappere stad te staan. 1 (Ingezonden Mededelingen) .Hen fleurige Sfeefcing Rtrfêcnf mtt\ gouw, uasft cfunfen va* „be (pauw." Haarlemmer- str. 109. Leldèn. - w. Vraagt voortaan MOLENAAR'S KINDERBLOEM ter vervanging van Molenaar's Kinder meel. waarvan wij de productie tijdelijk moesten stopzetten. Molenaar's Kinder- bloem is eet» zqpr goed voedsel voor baby's en kinderen licht verteerbaar, voedzaam en smakelijk. Verkrijgbaar op de rijst- bon en de beschudbon- lqjkt Baby naar het papje van KOOPMANS' En ze geniet er ook van. Moeder heeft plezier van haar keus op Koopmans' Kindermeel van nieuwe samenstelling. - Heerlijk van smaak, een grootere voedingswaarde en toch Echt verteerbaar. Gebruiksaanwijzing op elk pak. Verxjujgbaar op de aangewezen fieserve-bon en beschuitbonnen KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. w U wilt meer verdienen? Dan moet U ook meer presteeren. Ver meerder daarom Uw vakkennis. Vraag onsi eens nadere inlich tingen over onze schriftelijke vak cursussen In BURGERLIJKE BOUWKUNDE, die U start- klaar maken voor alle beroepen In de bouwvakken: van timmer man af tot betontechnlcus toe. Vraag gratis toezending van ons „Algemeen Prospectus". BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen Hekelveld 15 Amsterdam ls er iets mooiers ln dezeiv tijd dan dat vakgenooten elkaar een dienst bewij zen? Wie wil. nu onze oplaag van „Alles over behang" geheel uitgeput ls, zijn exemplaar van dit boekje opzenden aan R&D ten behoeve van een collega-behanger NXAPELMORNSCHE MESSEN- EN STAAtWARENFABRlEK

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2