-Cl FRULEX FRULEX TROOST! [WEI Johannes-Passion" in Naarden Een nieuwe traditie „De grote wereld" Haagse muziekweek bel Uit de historie van Vicus Orientis Sneeuwvlok de Eskimo" Vicus Orientis ongeslagen kampioen Verklaringen van dr. Van Mook Geef die pot 9n retourtje! MAANDAG 20 MAART 1944 2U (Ingezonden Mededelingen) MET wordt gewone vla buitengewoon fijne vla Verrast en verrukt! Dat is uw gezin als U door uw vla een der voortreffe lijke Frulex Vruchtenaroma's mengt! Dat zijn niet zoomaar „smaakjes" ol „kleurseltjes", maar wetenschappelijk bereide vruchtenaroma's, die uw vla's, puddingen, gebak, cake. koek en taart de „pit", de geur en 't fijn aroom ver- leenen, die U reeds lang onbewust miste! Vraag uw winkelier j VRUCHTEN A ROM A'S Hobu smult van zijn papje van KOOPMANS' Hoe kan het ook anders, want Koopmans' Kindermeel van nieuwe samenstelling zorgt voor 'n heerlijke nog voedzamer en toch licht ver teerbare voeding. Gebruiksaanwijzing op elk pak. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. Danlt lij Terwee. de bekende koffiebrui- dcfj-firma vjn den Zunkaoc, kunt U ook nu nog zoo'n ouderwetsch kopje Troost schenken „Troost", het beste koffie- surrogaat, heeft Jen geur en den smaak van echte koffie Vraag Uw winkelier „Troost" van Tcrwcc KOFFIESURROGAAT TEO-jam is ook nü nog lekkere jam. Let op de roode T op de verpakking. En probeer eens,of U de „zilver"-kwa- liteit kunt krileen' TAMINIAU cHen fleurige flfeehing flerflenf men gaum, nasfe cfiênfen van „fce (pauw. Haarlemmer- 3tr, 109, Lelden. Zwarte prijzen voor witlof DEN HAAG. 20 Maart. Her haalde klachten, welke de C.C.D. bereikten omtrent de prijs, welke de consument voor witlof dient te be talen, indien hij zo nu en dan in de gelegenheid is, beslag op deze groente te leggen, hebben er aanleiding toe gegeven een uitgebreide controle In een der productiecentra te organi seren. Hierbij werd aan het licht gebracht, dat in totaal ongeveer 50.000 kg. witlof door een groot aan tal telers tegen een prijs werd af gezet. welke ongeveer honderd pro cent boven de vastgestelde maximum- veilingprijs lag. Het gevolg hiervan is geweest, dat de kleinhandelaar dit lof eveneens tegen veel te hoge prijs van den grossier kocht en dat zodoende uiteindelijk de consument het gelag betaalde. Een aanzienlijk aantal processen-verbaal werd opge maakt. VOLKSCULTUUR EN KUNS1 In het jaar, dat de vijftiende tra ditionele uitvoering van Bach's „Matth&us-Passion" en de dertiende van zijn .Hoogmis" in Naardens Grote Kerk weerklinkt, roept voor de eerste maal een nieuw ingestelde traditie de muzikale bedevaartgan gers naar het Gooise vestingstadje. Voortaan zal de Nederlandse Bach- vereniging drie weken voor Pasen daar ook Bach's verklanking van het Lijdensverhaal naar den Evangelist Johannes ten gehore brengen. Niet alleen uit hoofde van de over grote belangstelling die ook voor deze nieuwe uitvoering blijkt te be staan, maar ook met het oog op de belangrijkheid van het werk zelf. lijkt deze traditie zin te hebben. Zij leert de verschillende kijk, die de eerste en de vierde Evangelist op het Lijdensverhaal hebben; een verschil in zienswijze, dat ln de muziek zeker zijn weerklank vindt. Het vurige, zakelijke, rechtstreekse verslag van Johannes leent zich niet voor de vele commenterende koren, die het ge heel anders gestemde verhaal van den bespiegelenden, milden, van mensenliefde vervulden Mattheüs omkleden. De realistische, „dynami sche" volkskoren daarentegen nemen in de „Johannes-Passion" een even grote plaats in als in de „Mattheüs- Passie". Het is om deze reden, dat de Ne derlandse Bach-vereniglng ook ln dit zesde jaar voor het ontstane werk een dankbare taak vindt, al is het eenvoudiger van opzet. Het begint, waar het eerste deel van de M.P. eindigt en mist dus de Avondmaal- en de Olijfberg-scènes. De partituur ontbeert de dubbelkorige en orkestrale bezetting. Het aandeel der solisten Is geringer, zodat dat van het koor naar verhouding groter wordt; het jongenskoor ontbreekt. Ook hier is een grote koorproloog de inzet en een slotkoor, hetwelk veel aan dat uit de M.P. doet denken, de afslui ting van het verhaal, waarop hier dan nog een slotkoraal volgt. Ook ontbreekt een zo roerend-tedere sterfscène als in de M.P.; de prach tige en niet minder ontroerende alt- aria „Es ist vollbracht" naar het zesde Kruiswoord, is hier het hoog tepunt. Onder Anthon van der Horst's toegewijde en bezielende leiding was dit „nieuwe" werk degelijk en stevig ingestudeerd en dit heeft zeker bij gedragen tot de diepe indruk, die het in het tot de laatste plaats be zette kerkgebouw maakte. De mede werking van Dora Lindeman, Annie Hermes, Jan Schipper, Lex Karse- meijer. Max Kloos, Lucien Louman, Jos. Burcksen en Het Residentie Orkest hebben tot die indruk stellig bijgedragen. Ook de derde directeur der Nederlandse Bach-vereniglng heeft dus de instelling van een tra ditie op zijn naam staan: hij zal haar zeker met evenveel liefde koes teren als hij dit met die zijner beide voorgangers doet. G. K. KROP. Nieuw stuk bij Armst. Toneel „De hoofdzaak voor een uitgever is papier: mooi, wit papier. Iets om erop te drukken vindt hij altijd wel", orakelt de uitgever Franz Emil Stein tot zijn ondergeschikte, die voor de papierbestellingen zorgt. Met deze minder als tijdsbeeld dan als bluf be doelde uitspraak eindigt het eerste der drie bedrijven in het blijspel „De grote wereld" van Pr. Michael, waar van onder regie van Cor v. d. Lugt Melsert in de hoofdstedelijke schouw burg de Nederlandse première ging. Eerst later zal Stein ervaren, welk een waar woord hij uitsprak, want pas dan komt hij in de situatie te verkeren, dat hij reclame heeft ge maakt en al een stortvloed van be stellingen heeft te boeken voor een werk. dat nog niet geschreven is. Ais hij ten einde raad van de zaak af wil. krijgt hij ln een manuscript, dat al een tijdlang ongelezen op te- fel lag. het begeerde boek, waarop de eenlgszins passé partout-achtige titel „De grote wereld" ook wel klopt. En de schrijver van het boek krijgt de charmante dochter van den uitge ver: mede d&nk zij het feit, dat zij als de procuratiehoudster van haar pa zo handig weet te manoeuvreren. Het is een vlot geval, aardig van intrige en dankbaar spel biedend voor de acteurs, van wie er niet één een ondankbare rol heeft. Men ziet dan ook Anton Roemer als een genoeglijk zakenman, Myra Ward als zijn even aanvallige als uitgeslapen dochter, Tilly Perin—Bouwmeester als een excentriek-sensationele dame met diepe eerbied voor „de grote wereld", Annie de Lange als een handige en goed gespeelde secretaresse. Ellen de Thouars als geëxalteerde ijsballet- teuse, Henri Eerens als haar gemoe delijken partner, die Jn zijn beroep zoveel met die „grote wereld" in aan raking komt. Jan van Ees als den schrijver, die in tweeërlei opzicht zijn zin krijgt. Willem de Vries als kelner man van de wereld. Johan te Wechel als hoogdravend ethicus. Cor Dommelshuizen en Dick Riegen in kleinere rollen. En men geniet het geheel als char mant amusement zonder problemen of andere zwaarwichtigheid; een ge heel, da tonden Van der Lugt's dege lijke regie de gestalte krijgt, die het behoeft om aan zijn doel te beant woorden. Een lichte, vermakelijke noot in het repertoire van dit gezel schap. dat te rekenen naar het suc ces van de première zeker genoegen zal beleven van dit pretentieloze ge val. G. K. KROP. „Dag van de jeugd" Op de lentedag (21 Maart) zal ln het kader van de door de Nederland se Omroep georganiseerde „Dag van de Jeugd", in het Concertgebouw te Amsterdam, om 12 uur, een grote jeugdmanifestatie worden gehouden. De wethouder voor het Onderwijs te Amsterdam heeft den schoolhoofden toestemming gegeven de leerlingen van 11 tot 3 uur vrij te geven. Het gehele omroep-programma van 21 Maart zal ln het teken der Jeugd staan. Na „De Jonge dag ontwaakt" (7.30 uur), met muziek en poëzie, samengesteld door Ad van Hees. brengt om 8 15 uur G. de Josselln de Jong een reportage over de voorberei ding van het programma „Dag van de Jeugd". Om 11.15 uur wordt onder de titel „Met Jonge ogen door het land" een programma over het Jeugdherberg wezen ln binnen- en buitenland uitge zonden De gehele Nederlandse Jeugd kan om 12 uur de grote betoging ln net Concertgebouw mee beleven door te luisteren naar de uitzending hier van over Hilversum I. In dit program ma zal een jonge Nederlander de Jeugd toespreken en brengt het Omroep- symphonie-orkest o.l v. P Jakma een (eestgedicht van de Jeugd en lente voor een gemengd koor van 350 per sonen en 4 spreekstemmen Na de uit zending „Zo ls de jeugd van het land en zo leeft de stadsjeugd" (13 1514 uur) vertolkt het Symphonle-orkest der RIJks-orkestschool Jeugdcomposl- tles van Mozart en Wagenaar Om 17 uur brengt het cabaret „De Jonge Nederlanders" een vrolijk programma. In de pauze waarvan een reportage over de sportschool te RlJswllk. De Stormer spreekt om 19.05 uur over „Jeugd vooraan", waarna van 20 uur af de avond gevuld zal worden met de Jeugdrevue „Het Jonge hart". „Dieren in onze landschappen" Kees Hana, die ln zLln vorige boeken reeds toonde, welk een uitstekend veld bioloog hü ls en welk een goed fotograaf, verrast ons thans met een lijvig en door J M. Meulenhoff be paald vooroorlogs royaal uitgegeven werk: „Dieren ln onze landschappen". In dit boek. dat eigenlijk geen boek ls. maar een handleiding voor den zwerver, die met open oog de natuur Intrekt neemt Kees Hana z.lln lezers steeds weer mee op tochten te water en te land om de dieren, die ln ons vaderland leven, van de larven der geelgerande watertorren tot en met de machtige everzwijnen van de Veluwe. te bespieden en te leren kennen. Hij verhaalt niet alleen van hun uiterlijk, maar ook van hun levensgewoonten, en wat vooral van belang ls. hij vat de dlerenbevolklng landschapsgewljs samen, en ls daarbij zeer volledig. Die volledigheid speelt hem nog wel eens parten, want eigenlijk zou leder hoofd stuk een heel boek kunnen zlln. Ge lukkig beschikt Hana over een zeer levendige, luchtige stijl, waardoor hij Iedere droge opsomming weet te ver mijden Maar een beetje te gecompri meerd ls hij zo nu en dan zijns on danks toch. Dat blijkt vooral ln het eerste hoofdstuk, over de voorgangers der tegenwoordige dieren. Aardig ls de dlerenkalender achter in waarin hij voor Iedere maand van het Jaar en voor Iedere landschaps- vorm aangeeft, wat er bulten te zien ls uit het leven der dieren. De uitstekende tekeningen van Hana zelf en de prachtige foto's, van den schrijver en van een aantal bekende natuurfotografen. maken mede dit boek tot een voor den natuurvriend zeer waardevol werk ANTON v. d. VET. De planoavond van M1 e n Pot- harst in Diligentia heeft zeer ge mengde indrukken gewekt. Men heeft hier te doen met een pianiste, die ongetwijfeld over technische kwali teiten beschikt, doch wier muzikali teit op een bedenkelijk plan van ont wikkeling ls blijven staan sinds haar eindexamen aan het Haagse Conser vatorium. Van de inhoud van Beet- hovens Es-dur Sonate, waarmede het programma werd geopend, bleef niet veel over. Metrische fouten waren legio, er was geen rust, geen behoor lijke indeling. Alle ging gehaast en vooral te hard, want eigenlijk kent de pianiste maar een graad van dy namiek: alles zo hard mogelijk. Wat te zeggen van de voordracht van Chopins Berceuse, die werd gespeeld met een aanslag als gold het een triomfars! Hoorde men op een con cert ooit Chopins Grande Valse bril- lante zó muzikaal ombrengen? Toch kan Mien Potharst uit instrumen- talistisch oogpunt heel wat. Ze weet er echter bijna niets mee te doen. Zondagmiddag concerteerde ln de serie concerten van de Vereniging voor Kamermuziek het Hollandse Trio. bestaande uit Jan Hoog (piano). Willem Brederode (viool) en Edvard Röntgen (cello). Het zeer goed ingespeelde ensemble weet op delicate wijze de juiste kamermuziek stijl te treffen. Met Beethovens Trio in D dur Op. 70, waarvan het spran kelende Allegro vivace con brio een pittige en rhytmisch sterke vertol king kreeg, werd het concert op ge lukkige wijze geopend. Expressief was het Largo, waarbij violist en cellist in fraaie toongeving wedijver den. Het was daarom des te betreu renswaardiger, dat het samenspel ln het Presto, hier en daar Improvisa torisch van geest, niet steeds geheel sloot. Guerrini's Trio bleek impres sionistisch werk, aardig naar klank effect, dat door vertolkers dan ook zeer gunstig werd belicht, maar qua inhoud van geringe betekenis. Regers grote Trio in e moll Op. 102, waar in de prachtige Largo-„Satz" voor komt. werd een imposant slot van deze belangrijke kamermuzickmiddag. P. TEUNISSEN Jr. Glastro en „de Millers" In een matig bezette Stadsgehoor zaal vond Zaterdag de voorsteling plaats van Glastro's mysterie-revue. De wegblijvers hebben in dit geval het gelijk zeker niet aan hun zijde gehad. Het programma was van bij zonder goed gehalte. Vooral oogstte Glastro succes met de ontvluchting uit de gepantserde koffer en het doorzagen van een jonge dame onder gebruikmaking van een electrisch ge dreven cirkelzaag. Zondagavond was de Gehoorzaal goed bezet bij de cabaretvoorstelling van het Miller-sextet. Het cabaret gezelschap met de Millers, Sanny Day, zang: de Matco's komische accordeon-virtuozen en de bekende Honolulu-koninginnetjes brachten een programma voor het voetlicht, dat er in alle opzichten zijn mocht. De aanwezigen hebben de artisten dan ook met luide bijval beloond. WANDELTOCHTEN P.P.A. De Leidse Wandelsportvereniging „Per Pedes Apostolorum". organiseert Za terdag 25 en Zondag 26 Maart a.s. haar jaarlijkse voorjaarswandeltoch ten over een afstand van 30 K.M. P.P.A. mocht reeds vele inschrij vingen oqtvangen. o.a. uit Breda. Til burg, Helmond. Arnhem, Amsterdam, Bussum en Utrecht. Deze wandeltochten worden ge houden in het kader van het invivl- duële wandelen, d.w.z. in groepjes van een tot tien personen, terwijl de deelname alleen openstaat voor leden, aangesloten bij de Nederlandse Wandelsport Bond (N.W.B.). De start geschiedt van „Oud Hor- tuszicht". Witte Singel 59 te Leiden, 's Zaterdags van 2 tot 3 uur, 's Zon dags van 9 tot 12 uur. Inlichtingen en inschrijvingen wor den verstrekt door den secr.-penning meester van P.P.A., den heer A. van Heusden, Bilitonstraat 15. AGENDA. BIOSCOPEN: Casino: 7 Jaren pech. dag. 2 en 7.30 uur. Zon dag 1.30. 3.45 en 6 uur, 14 j.; Lido: Levenssymphonle. dag. 2 en 7 30 uur. 18 J.; Luxor; Het kleine grensverkeer, dag. 2 en 7.30 u. Zondag 2. 4.30 en 7.30 u.. 18 J.: Rex: De vrouw met de blauwvos, dag. 2 en 7.30 uur. Zondag 2 tot 6.30 uur doorl. voorst.. 8 uur. 18 J.; Trianon: Een witte droom. dag. 2 en 7.30 uur. Zondag 1 15 tot 7.30 uur doorl. voorst.. 8 uur. alle leeftijden. MAANDAG. Leidse Schouwburg: 7.15 uur. Amsterdams Toneel „Afscheid". met de mondharmonlo Roman door Manfred Hausmann LEIDS NIEUWS Directeur: H. J. Kerkmeester. Bus sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr A H. de Haas van Dorsser, Haarlem, binnenland. J. v Grieken; Illustratie en opmaak: R Kampstra; volkscul tuur en kunst: M. Writers; muziek G. K Krop: sport: J. J. Llber: adver tentles: A. H. Lammere, allen te Am sterdam. K 113 Pastoor R. Smitz vierde zijn 40-jarig jubileum Het 40-jarig priesterjubileum, dat pastoor R, Schmitz van de parochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen 13 Maart j.l. herdacht, werd in ver band met de vastentijd eerst giste ren, op Zondag .Xeatare". gevierd. Des morgens om 10 uur werd de jubilaris ln het rijk versierde kerk gebouw binnengehaald. Bij de plechtige Hoogmis, die pastoor Schmitz celebreerde, werd de jubi laris geassisteerd door zijn broer, pater Schmitz. voorheen kapelaan te Leiden, als Presbyter-assistens. pater Booms, kapelaan uit de parochie, diaken, en pater Duynstee, eveneens uit de parochie, sub-diaken. Seremo- niarius was pater Dijkstra. Pastoor De Leeuw uit de parochiekerk van de H. Leonardus aan de Haagweg hield een feestpredicatie, waarin hij in het bijzonder wees op de waar digheid van het priesterschap, waar mee de jubilaris thans veertig jaren ls bekleed en In welken tijd hij zich heeft doen kennen als een minzaam en edel priester. Het vierstemmige jongens- en mannenkoor voerde de mis Trinlte- tis van Hubert Cuyper uit. Aan het feestelijk ontbijt na de Hoogmis heeft pater Booms, als oudste kapelaan der Hartebrug- parochie, den jubilaris toegesproken en hem namens de parochianen en de vrienden van de Hartebrug-kerk een som geld overhandigd, welk be drag bestemd is voor de grootste van de vier kerkklokken, welke na de oorlog zullen worden aangekocht. Van de afdeling Leiden van de „Stille Omgang" en het Genootschap van het H. Hart, ontving de jubi laris een fraai H. Hartbeeld. De 's middags gehouden receptie werd zeer druk bezocht. Onder het plechtige sluitingslof heeft pastoor Smitz in een toe spraak danlf gebracht aan allen, die deze dag voor hem tot een onver getelijk feest hebben gemaakt. BURG. STAND. Ondertrouwd: L. Seriier en G. A. G. Koeman, C. v. Ber- kel en H. W. Rombaut. W. W. Heljns en J. de Bruin. J. Flippo en J Koren- hof. J. G. Jurgens en N. v. Hooidonk, C. A. Slat-s J. M. Spendel. P. J. v Zijp en C. M. Neuteboom. Geboren: Jannetje, d. v J v. d. Wal en J. v. d. Wcijden. Overleden: G. Molenaar, wed v. J. v. d. Keur, 71 J.P H. C. v. Santen, d., 8 Jaar. SPUKTNIEUWï De korfbalvereniging Vicus-Orien- tis, waarvan het eerste twaalftal gisteren het kampioenschap in de tweede klasse NKB behaalde, werd 21 Dec. 1933 onder de oude naam 1933„Oosterkwartler" opgericht. Bij de oprichting van de L.K.B. in 1934 bereikte het de tweede plaats echter Klimop en het seizoen 19351936 bracht reeds het begeerde kampioen schap der L.K.B. Door de beide pro motie-wedstrijden tegen USV en OSCR 2 te winnen werd een plaats in de derde klasse N.K.B. veroverd. Vier jaren later, in 1939 werd het tweede klasse, door promotie bij keu ze (er waren toen vijf gegadigden voor drie plaatsen). De kooiclub be wees al spoedig in de tweede klasse op haar plaats te zijn, door ln de competitie 19401941 als tweede te eindigen achter de Haagse vereni ging Gymnasiasten. In 19411942 werd het kampioen der tweede klas se, doch in de promotie-wedstrijden naar de eerste klasse was Vicus met fortuinlijk. De beslissende wedstrijd tegen HKV werd verloren en daar mee werden eerste eerste-klas-illusies tot later uitgesteld. In het seizoen 1942—1943 kwam de kooiclub op de tweede plaats nu ach ter Ready in de tweede klasse, doch dit seizoen waarin Vicus-Orientis haar tweede lustrum viert maakte het twaalftal aan alle onzekerheid een einde en werd nu ongeslagen kampioen. Ditmaal steekt de club dan ook met kop en schouders boven de andere verenigingen uit en dit kampioenschap is dan ook zeker ver diend. Het gezegde „wat goed is groeit snel" is zeker wel van toepas sing op Vicus Orientis, want de ver eniging telt momenteel 78 leden en 90 adspiranten. zodat men met ver trouwen de toekomst kan ingaan. Ook de andere twaalftallen, er wordt thans deelgenomen met nog een twaalftal in de tweede klasse N.K.B. en drie twaalftallen in de L.K.B. be haalden fraaie successen, al neemt het tweede twaalftal thans nog een bescheiden plaats in de tweede klas se in. Vicus-Orientis 3 is kampioen L.K.B. evenzo de adsp. ploeg. Men kan er staat op maken, dat de kooi club zich in de komende promotie wedstrijden geducht zal weren. De Boer en Nicolaas niet naar Brussel BRUSSEL, 20 Maart. (A.N.P.) Daar de Belgische bokser Karei Sys aan een van zijn voeten is gebles seerd. is de ontmoeting tussen hem en Rinus de Boer voor enige tijd uit gesteld. Daar in hetzelfde program ma in het circus te Brussel Nicolaas zou uitkomen tegen Ploegaerts, is ook deze ontmoeting, wélke oor spronkelijk a.s. Woensdag zou plaats vinden uitgesteld. Het was een schuchter en weemoe dig glimlachje, zeer zeker, maar het had er toch alle schijn van, dat zij zich vrolijk maakte over Peter's schoolvossérigheid. En niet alleen dat. maar het was ook alsof zij als van zelfsprekend aannam, dat hij. Abel. het volkomen met haar eens was. Een ogenblik glimlachte hij onwille keurig terug. „Je hebt je al gauw getroost", dacht hij. Maar dan be dacht hij zich plotseling iets: hij wierp een schuchtere blik op Peter en boog zich met een kleur van schaamte over het model van de jol. „Aha", zeide hij. „Ja, dat spreekt!" Peter streek de plooi weer glad en wendde zich opnieuw tot. Corinna: „En hoe is het met het anker ge gaan?" Hoe moest Corinna nu al die din gen weten? In de eerste plaats had zij helemaal geen verstand van die dingen. En in de tweede plaats had Hurry opeens naar beneden ge schreeuwd, dat het anker weg was en dertig meter ketting op de koop toe. „Volgens hem dreven we ln de Robinsbalje." „Neen", zeide Peter, „dat moet in de Nordertill geweest zijn. Maar wil de hij daar dan voor anker gaan? Dat begrijp ik niet." „O. hij! Die is toch tot Iedere dwaasheid in staat!" „Gelooft u. dat u dat eigenlijk wel goed beoordelen kunt?" „Hoe zo?" Peter keek haar aan en zeide. ter wijl hij langzaam zijn hoofd schud de: „Wat heeft die Hurry u toch gedaan?" „Mij? Waarom?" „Weet u helemaal niet, dat u aan één stuk door lelijk op hem afgeeft? Ik maak van mijn hart geen moord kuil: u ligt hier lekker en makkelijk op de sofa, terwijl hij... U denkt er misschien helemaal niet aan. wat bij op bet ogenblik doormaakt? Met zijn vriend, aie zijn armen en benen niet gebruiken kan?" Corinna's ogen werden heel groot Zll slikte een paai maal Dan kwam Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJK 856. Tja, die Plet en Pen kwamen er dus prachtig af; daaraan zie je weer, dat onkruid niet vergaat. Maar ér is ondertussen nog meer gebeurd en dat zal Ik jullie eens gauw ver tellen. Die walvis sloeg het bootje waar de vrienden in zaten met z'n staart kapot, maar wat niet kapot ging was de harpoen, die nog in het nout stak. De walvis kreeg de punt ln z'n staart en sloeg zodoende 857. eigenlijk zichzelf aan de haak! Dat is een strop voor hem. Woedend kijkt het dier om naar het lastige ding ln z'n staart en hij begint met volle kracht vooruit te zwemmen om te proberen er vanaf te komen. Dat lukt zo gemakkelijk niet. Het touw dat de harpoen met het schip ver bindt gaat strak slaan en nu trekt de walvis „De Zwaluw" met grote snelheid vooruit 1 er een lang aangehouden klagend geluid uit haar mond; zij liet haar hoofd opzij vallen eD begon weer te huilen. „Ja. nu huilt u!" zeide Peter. Abel dacht: nu zal Je dadelijk wat beleven. En Hurry, dat was zeker de afschuwelijkekerel die creperen moest Maar waarom? Misschien... Daar dreunde het boven hen, de deur van de kajuit vloog open en Jumbo riep naar beneden, dat Peter, als hij wat moois wilde zien. op dek moest komen. „Dadelijk!" Terwijl Peter zijn oltejas dicht knoopte. gaf hij Abel een knipoogje en wees met zijn hoofd naar boven Samen klauterden zij de trap op. HOOFDSTUK X. Maar haar ogen zijn heel mooi. „Wat is er aan het handje. Jum bo?" „Brrr! Wat ls het hier koud!" zeide Abel „Daar!" Jumbo nam zijn hand van het rad en wees naar het Westen, Zij keken. „Oh!" Het donkere wolkëndek hield daar plotseling op. De rand zag eruit als een groot poortgewelf. Daarachter schemerde de doorzichtige sterren hemel her, tere. grijze schemer licht van de noordelijke nacht. Ze konden nu over do kokende, be- schuimde zee kijken tot de westelijke horizont, waar de lichten van de Buiten Wezer nog Juist even aan de kim straalden. Peter dacht, dat over een hah uur de hele hemel helder zou zijn. En dan zou het weer ook kalmer worden. „Maar eerst krijgen we nog een paar buien, waar we plelzier van kun nen hebben", sprak Jumbo. „Dat is zo erg niet. We zijn Immers al achter de Barre. Een heel andere zee toch hier nlei? Kerel, daar zie ik al een piketI Daar voor Je!" „Jij ziet. ook allesDat ls het tweede al. We kunnen nu gauw het anker uitgooien. Tien minuten nog „Dat is bliksems gauw gegaan." „Och ja. met zo'n stuurman!" zei Jumbo. „Je hebt het kranig gelapt. Jumbo. Wordt vervolgd) Weenink wint van De Ruyter BEVERWIJK. 14 Maart. In een buitengewoon spannende strijd is Weenink er Zondag j.l. In geslaagd zijn ouden tegenstander Frits de Ruyter een nederlaag te bezorgen bij de 4 km. veldloop, georganiseerd door de R.K.S.V. D.E.M. te Bever wijk. De overwinning van den Suo- mi-man was overtuigend, omdat zij bevochten werd in De Ruyter's sterk ste wapen: de eindspurt. Het begin van deze race. waarin tegelijkertijd ook de B-klassers meeliepen, was vrij kalm. Het leidinggevend peteton bleef dan ook oorspronkelijk dicht bij elkaar. De scheiding kwam onge veer op 2.5 km., waar beurtelings de crack Meyer en de B-klassers Koop man, Hooiman, Van Asch en Van der Steen moesten lossen. De Ruyter trachtte hier een beslissing te force ren, maar Weenink nam opnieuw het initiatief, zodat belde lopers tot op 300 m. van de eindstreep in eikaars nabijheid vertoefden. De verwach ting dat De Ruyter royaal ln de eind spurt zou winnen werd door Weenink gelochenstraft, want langzaam maar zeker maakte hij zich los. om met enkele meters de strijd in zijn voordeel te beslissen. De Haarlemmer Koopman had zijn hoger geklasseerde concurrenten het best gevolgd en bezette daardoor vóór Hooiman en Van Asch de eer ste plaats in de B-klasse. Ook in de C-klasse viel de beslis sing in de eindspurt. Hier bleek Kist uit Hilversum sneller dan de Am sterdamse politieman Lankhaar. die juist enige meters voor de eindstreep werd gepasseerd. In de D-klasse, 4 km., liep Kap- tein ditmaal een tactische race. Hij plaatste zich op ongeveer de helft van de strijd aan de kop. trok met De Wilde het peleton uit elkaar, om tenslotte nog vrij gemakkelijk te winnen. Voor de D-klasse was bovendien een 2 km. wedstrijd georganiseerd, welke gewonnen werd door Schreu- der, voor Buitenhuis en De Gooyer De volledige uitslagen luidden: A-klasse: 1. J. Weenink, Suomi, Velsen, 13 min 54.1 sec.; 2. Fr. de Ruyter, Volewijckers, Amsterdam, 13 min. 56.9 sec.; 3. J. Meyer, De Meteoor. B-klasse: 1. J. Koopman. HAV. Haarlem, 14 min. 12 sec.. 2. P Hooi man, HAV. Den Helder; 3. J. van Asch, GAC, Hilversum: 4. L. v. d. Steer, Docos, Lelden: 5. J. van Wijn gaarden. Suomi, Velsen: 6. G. van Beekum, AVA, Amsterdam. C-klasse: 1. A. Kish, GAV, Hilver sum 14 min. 36.9 sec.; 2. J. Lank haar. APGS Amsterdam. 14 min. 38.6 sec.; 3. C. Roos, HAV Den Helder. 14 min. 43.8 sec.; 4. K. van Hulst, Zaanland, Zaandam 14 min. 48 sec.: 5. E. Jansen. Volewijckers, Amster dam. 6. H. Vessies, DEM D-klasse: 4 km,. 1. Kaptein. RK Holland, Haarlem 15 min. 27 sec.; 2. J. de Wilde, HAV, Haarlem 15 min. 40.8 sec.; 3. C. Moraal. Zaan land, Zaandam 15 min. 48.5 sec.; 4. J. Bos, Zaanland, Zaandam 15 min. Op het vrij zwak spelend Fluks- twaalftal wist Vicus-Orientls een grote overwinning van 130 te be halen. Dooi deze overwinning be haalde het tevens ongeslagen het kampioenschap van zijn afdeling. Het vrij alrijk opgekomen publiek heeft geen mooie en spannende wed strijd te aanschouwen gekregen, daarvoor liep het spel van beide ploegen te ver uiteen. Met nog twee wedstrijden te spelen heeft Vicus Orientis ongeslagen beslag gelegd op het kampioenschap en zij heeft dit dan ook ten volle verdiend. Met kop en schouders stak het ver boven de andere verenigingen uit en het staat wel vast dat de nieuwe kampioen ook in de komende promotie-wed strijden een hartig woordje zal mee spreken. Voor de korfbalsport hier ter stede ls het van groot belang, dat het weer eer eerste klasser zal gaan tellen, daar Leiden, uit de tijden van Vitesse en Fluks steeds een voor name rol heeft gespeeld in de korf balsport. Het kampioenstwaalftal zag er als volgt uit, de dames: G. Bloem. M Brier, mevr. v. d. BroekCats, J. v. d. Mark S Boom en R. v. d. Tuin. Heeren: R v d Broek. J. Cats, J. Krijger F. v. d. Mark. J. de Water en H. van Zijp. Voor de wedstrijd van gisteren, die onder leiding stond van scheidsrech ter Lelieveld, verscheen de koorclub geheel volledig, terwijl Fluks enkele invallers telde. Reeds spoedig na het begin had Vicus-Orientis een groot overwicht en binnen vijf minuten had zij reeds de leiding door Krijger en mevr v d. Broek—Cats. Ook in het verder verloop van den strijd kon Fluks weinig uitrichten. Keer op keer kwam de Vicus-aanval terug en succes kon dan ook niet uitblij ven, door v. d. Broek werd het 3—0 en mej v. d Tuin 4—0. De Fluks- aanval, die er sporadisch aan te pas kwam, zag geen kans door de hechte verdediging van de kooiclub heen te breken Het spel was eentonig en het was niet te venvonderen dat Cats met twee goede schoten de stand op 60 bracht. Vóór rust werd de stand op gevoerd tot 9—0. door doelpunten van mevr. v. d. Broek, mej. Buër en mej. v. d. Tuin. Ook na de rust bleef Vicus-Orlëntis het grote overwicht behouden, waartegen Fluks weinig kon uitrichten. Na 10 minuten bracht mej. Bloem de stand op 10—0, doch daarna bleef de stand lange tijd on gewijzigd, Ofschoon de Fluks-korf menigmaal werd bestookt. Mej. S. Boom scoorde 110 en daarna ver kreeg Broers de kans van de dag om de eer te kunnen redden, door een misverstand in de Leidse defensie, doch zijn schot miste ver zijn doel. Vlcus-Oriëntis zag echter kans de eindstand te brengen op 130. Na afloop viel de nieuwe kam pioen een kleine huldiging ten deel, waarbij de voorzitter van Vicus- Oriëntis het twaalftal toesprak. Hij uitte de wens. dat het een plaats zal weten te veroveren in de eerste klasse en bood daarna het twaalftal bloemen aan. Ook door de speeltuin vereniging „Oosterkwartier" werd het twaalftal gehuldigd bij monde van mevr. De Graaf, alsmede door den heer De Haas Sr. als adviseur. Namens de leden werd het twaalf tal een zilveren eikentak aangeboden. Verder kan nog vermeld worden, dat Vicus Orlëntus op 1 April haar tienjarig bestaan zal vieren met een uitvoering, in de Stadsgehoorzaal. 58.4 sec.; 5. J. van Wijk; 6. J. van Vliet, APGS, Amsterdam. D-klasse 2 km.: 1. P. Schreuder, Metetoor, 7 min. 45.5 sec.; 2. H. Bui tenhuis, HAV, Den Helder 7 min. 51 sec.; 3. W. de Gooyer. GAC, Hil versum 7 min. 51.6 sec.; 4. J. Wiep- jes, Zaanland, Zaandam 7 min. 55.2; 5. W. van Wijngaarden. Suomi. Vel sen; 6. R. Hofman. Suomi, Velsen. BERLIJN. 20 Maart, De mi nister van koloniën der geëmigreerde Nederlandse regering ln Londen, de vroegere vice-Gouverneur Generaal, dr. H. van Mook. heeft tijdens een inspectiereis door Australië, ver klaard. dat in Juni een nieuwe Nederlands-Indische regering zal worden gevormd,, die in Australië gastvrijheid zal genieten. Zij betekent, zo meldt de Neder landse Correspond^ntiedienst. alleen een formele uitbreiding van de be tekenis van het thans bestaande comité-Van der Plas. genoemd naar den voorzitter, het vroegere lid van de Raad van Ned. Indië. Dit comité heeft zich aanvankelijk bezig gehou den met het werven van vrijwilligers voor de Nederlandsindische zee- en luchtstrijdkrachten, maar toen dit weinig opleverde, omdat er in Austra lië maar weinig Nederlanders zijn, daarna meer administratieve taken op zich genomen, en zich belast met het opleiden van bestuursambtena ren, die na de „bevrijding" van Nederlands Oost-Indië, het bestuur op zich zouden kunnen riemen. De Nederlandsindische strijdkrach ten in Oost-Azië blijven, zoals tot nu toe, ondergeschikt aan het geallieer de opperbevel en de op te richten Nederlandsindische regering blijft eveneens afhankelijk van de geëmi greerde Nederlandse regering in Lon den. Dr. van Mook verklaarde verder dat het niet de bedoeling is van de emigrantenregering dat de „herove ring" van de Indische gewesten aan de geallieerden wordt overgelaten. Dadelijk na de „bevrijding" van Ne derland zou een sterke troepenmacht worden gemibiliseerd. In Londen spreekt men in dit verband van 400.000 tot 500.000 man. Landwacht in Zd.-Holland en Zeeland in dienst DEN HAAG, 18 Mrt. De gewes- telijke commandeur voor Zuid-Hol land en Zeeland voor de Landwacht Nederland deelt mede: Met Ingang van 15 Maart is de Landwacht Nederland in het gewest Zuid-Holland en Zeeland haar dienst begonnen. De Landwachters hebben politiebevoegdheid en zijn kenbaar aan een rode armband met het op schrift: „Landwacht". Bij de pa trouillediensten van de Landwacht kunnen alle in burger geklede perso nen overdag of 's nachts worden staande gehouden, ten einde op wa pens en ter identificatie te worden onderzocht. Wanneer een leder de bevelen van de Landwacht nauwkeurig nakomt, kan men er van verzekerd zijn, dat hem geen enkel nadeel zal overko men en dat men ongestoord zijns weegs kan gaan. Ook wanneer b.v. personen, die te goeder trouw zijn, de handen om hoog zullen moeten steken om op wa pens onderzocht te worden, zullen zij moeten bedenken, dat dit een nood zakelijke maatregel ls, geboden door de omstandigheden, waarin ons land op het ogenblik verkeert. Wanneer de Nederlandse burger snel en cor rect de bevelen opvolgt, kan hij de onaangenaamheden zelf tot het uiterste beperken. Plaatselijke Distributiedienst BESCHIKBAARSTELLING GROENTE. Voor de inwoners van de gemeente Lelden zal ln de week van 20 tot tn met 25 Maart '1944 o.a per gezinslid beschikbaar worden gesteld: 1 pond winterpeen en 1 pond rapen tegen de daarvoor maximum vastgestelde prijzen. Klantenkaarten dienen door de detaillisten afgeteeicend tc worden met een X. Bedrijfschap voor Groenten en Fruit P.V.K., te Leiden. Officieele Mededeelingen TOEWIJZINGEN WASCHl'OEDER. De geldigheidsduur voor toewijzin gen waschpoeder. welke een verval datum hebben van 20 Maart 1944 ol later wordt verlengd tot en met 20 Mei 1944. VERVAARDIGINGSVERBOD RttNT- GBNHULPTOESTELLEN. Blijkens een ln de Staatscourant van 17 Maart 1944 opgenomen be schikking wordt met ingang van 1 April 1944 do vervaardiging, het verkoopen en afleveren van röntgen- hulptoestellen en toebehooren voor diagnostiek en therapie, van toebe hooren voor röntgenfotografie en van toebehooren voor andere electrome- dlsche apparaten verboden, tenzij het producten betreft genoemd ln een bij de beschikking behoorende bijlage BIJ de vervaardiging van laatstbedoelde producten moeten overigens bijzon dere voorschriften worden ln acht ge nomen. welke mede ln de bijlage zijn vermeld. Overgangsbepalingen zijn verder vastgesteld met betrekking tot op het tijdstip van inwerkingtreding der beschikking ln aanmaak zijnde toestellen en toebehooren. In uitzon deringsgevallen kan ontheffing van de verboden worden verleend door den Directeur van het Bureau voor de Metalen verwerkende Industrie (Riouwstraat 182, Den Haag). Aan vragen. welke betrekking hebben op vervanging van onbruikbaar geworden producten zullen ln de eerste plaats ln aanmerking komen om te worden Ingewilligd. De aaiavragen moeten worden Ingediend bij den Duitschen Gevolmachtigde bij het bovengenoemd bureau (Riouwstraat 170, Den Haag) indien zij weermachts- en „Verlage- rungsopdrachten betreffen: ln andere gevallen door tusschenkomst van het secretariaat van de bedrijfsgroep, waartoe de verzoeker behoort. Onder de toepassing van deze beschikking vallen niet de opdrachten voor export naar andere landen dan Dultschland, het protectoraat Bohemen en Moravlë, het Gouvernement-Generaal, Elzas Lotharingen. Luxemburg en de bezette gebieden van Frankrijk. België. Noor wegen. Denemarken en Servië, voor zoover hiervoor door den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer verstrekte gronastoffencertlflcaten aanwezig 2ljn OVERGENOMEN PR IJZEN A FOEEI. IN- GEN VAN RIJKSBUREAU VOOR PAPIER. PAPI ERVE RW ER KEN DE EN GRAFISCHE INDUSTRIE. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft per 1 Maart J.l. de prljsvor- mlngs-afdeellngcn van liet Rijks bureau voor Papier. Paplervcrwerken- de en Grafische Industrie overgeno men. Men dient zich voor prijsvor mingsaangelegenheden, welke papier en paplerverwerkendc Industrie be treffen. te wenden tot de sectie Prijsvorming papier en paplerverwer- kende Industrie te Amsterdam-C., N.Z. Voorburgwal 326—328. tel. 38050. Voor prijsvormingsaangelegenheden oetreffende grafische industrie wende men zich tot de sectie prijsvorming grafische Industrie aan het zelfde adres als hierboven voor de sectie prijsvorming papier enz genoemd. (Advertentie) Geef 'm, schoongemaakt, terug aan Uw winkelier dan komt bi) weer netjes bij ons terecht. Wij zit ten er namelijk om te springen Ook het andere leege ,,De Betuwe"-glaswerk en MIJ. de bijbehoorende sluiting!

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2