41 15 CT. DUC STAATSLOTEN Dag van Ned. Omroep woonschip Jan Barendregt plechtig herdacht Evelyn Kilnneke geeft rendez-vous bel „Liefde en List" in Utrecht Sneeuwvlok - de Eskimo' Leden van communistische werkgroep voor het Deutsche Sondergericht SCHUUR POEDER P.C.v.d.Pluym Een grote wasverzending MUUSSE, HOOIGRACHT 59 Sigarenmagazijn „DELI" MAANDAG 6 MAART 1944 2L Amerika zou van ons louter pracht kerels willen maken, die de beste auto's hebben en geen rustig plekje, waarin wij in deze auto's konden rijden. En Rusland wil een machine van ons maken ter vernieti ging van alle persoonlijkheidswaar den. Maar Europa is van mening, dat een Voltaire, een Beethoven, een Richard Wagner, het leven betekenis en diepere zin geven en dat zij waard zijn behouden te worden zij en de mensen die begrip en bewondering voor hen hebben! Europa!! De laat ste toevlucht der persoonlijke waar digheid in deze gestandaardiseerde wereld. En wij geloven, dat het de moeite waard is. daarvoor te vech ten. Wij worden door de gehele wereld bedreigd. Ik heb echter het geloof, dat het echte Europa tóch in leven zal blijven." Dit fragment uit de roman ..Sam Dodsworth" van den Amerikaansen schrijver Sinclair Lewis, werd Zon dagmiddag voorgedragen voor de microfoon van de Nederlandse Om roep en de tekst van het programma ..Hoogtepunten van Europa's geest" besloot met een triomfant: ..En leven zal Europa! Wat tot zo ontroerende schoonheid, tot zo diepe waarheid in staat blijkt, kan niet ondergaan Mits wij allen, zonen van dit eeuwige Europa, tezamen strijden, tezamen werken mits wij met elkander zijn en blijven de borgen van ons aller eigen Europa!" Het was een bijzonder programma op een voor de Nederlandse Omroep bijzondere dag. Drie laar geleden werd met de oprichting van het staatsbedrijf een einde gemaakt aan de verdeeldheid op het gebied der radio. Met bet uitzenden van ..Hoog tepunten van Europa's geest" heeft de Nederlandse Omroep ziin derde ver jaardag tot een. voor alle luisteraars gedenkwaardige dag gemaakt. In een herdenkingsbijeenkomst schetste de directeur-generaal, dr. inc. W A Herwever. de moeilijkhe den, die de Omroep heeft moeten overwinnen. Het nu achter ons lig gende jaar zeide spr. bracht de zwaarste beproevingen beperking van uitzend- en ontvangstmogelijkhe den hebben het omroepwezen in ons land in zijn belangrijkste bestand delen aangetast. Maar het aantal aangeslotenen op de radiodistributie- netten steeg met ruim 100.000 en stijgt nog steeds. De heer Herweyer bracht een uitvoerig verslag uit over 1943. De Nederlandse Oinrocp zeide hij hield en houdt zijn pro gramma-inhoud gericht op de ver sterking van de volks verbonden heid in Nederlands-nationale zin en op de versterking van de v o 1 k e- r e nverbondenheid in Germaanse en Europese zin. De wnd. secretaris-generaal van het Departement voor Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mi". S. de Ranitz". hield vervolgens een korte rede met betrekking tot het programma van deze dag Als instrument van voor lichting voor ons volk zeide spr. moet de radio in het vijfde oorlogs jaar in de eerste plaats ons volk duidelijk maken, waarom het hier gaat en daarom laat de radio op de Dag van de Omroep den luisteraar horen, dat de kuituur van Europa in al haar verscheidenheid een een heid vormt, die enig is in de geschie denis. Met medewerking van het Omroep Svmphonie Orkest onder leiding van Pierre Reinards. een koor onder lei ding van Henk v. d. Berg. tal van solisten en voordrachtskunstenaars, werd vervolgens .Hoogtepunten van Europa's geest" ten gehore gebracht. Dit programma was een greep uit de onvergankelijke Europese muziek en letterkunde, waarbij de samen stellers gestreefd hebben naar een ondefiniëerbare innerlijke samen hang. gepaard aan een gepaste en onmisbare verscheidenheid door de werking van tegenstellingen." (Van ome Berlijnse correspondente.) BERLIJN. 3 Mrt. Vandaag ston den wij in Berlijn aan de baar van een man wiens naam in de historie van de Nederlandse Oostgeschiede nis nooit vergeten zal worden. Jan Barendregt. den boer uit de IJpolder. die sinds de oprichting van de Ne- derl. Oostcompagnie zijn leven in dienst van de Nederlanders gesteld heeft, die in het Oosten hun toe komst zien. Onvermoeid reisde hij heen en weer en behartigde op een opofferende wijze de belangen van de Nederlandse boeren in het Oosten. Iedereen, of hij in Litauen of de Okraine zat. kende den 63-jarigen boer. die zijn eigen welvarend bedrijf verliet, om zich geheel belangeloos in dienst van de jongens in het Oosten te stellen. Iedereen wist. dat hij met al zijn zorgen bij Jan Barendregt terecht kon en dat deze hem altijd zou helpen. Maar ook de Oost. Compagnie wist wat zij aan dezen dapperen man had. Zijn heengaan is een zwaar verlies en heeft allen die hem kenden, ge troffen. des te zwaarder, omdat hij. van wien men wist. dat hij wel in het gareel zou sterven, op laffe manier door de Engelse terreur vlie gers werd vermoord. In Berlijn, waar hij even op door reis van Npderland naar het Oosten vertoefde, trof een brisantbom zijn hotel en maakte op slag een inde aan zijn zo waardevól leven. Met hem sneuvelden een kameraad Jan Bart Vries, landbouwconsulent in Nederland, en de Duitser Lohmann. Gebiefskommissar. Maar dat hij en zijn werk volle waardering, ook van Duitse zijde had. blijkt uit het feit dat met een officiële plechtigheid van Barendregt en zijn kameraden afscheid genomen werd. In een speciaal hiervoor met. grijze doeken en groen versierde zaal ston den de drie doodkisten van Gebiets- kommissar Lohmann versierd met de bakenkruisvlag, die van Jan Baren dregt en Jan Bart Vries met de Nederlandse kleuren. Bij de Neder landers hielden zestien man van de Nederlandse Landstorm de wacht. Zacht klonk de muziek an de 5e symphonie van Beethoven op. waar na Oberbereichsleiter Malletke het woord nam. Hij herinnerde er aan. dat men kort geleden in dezelfde zaal aan de baar stond van een ka meraad die in het Oosten door de partisanen vermoord was en nu aan de baten van kameraden, vermoord door de gangsters van het westen. Hij wees op het feit, dat deze man nen tot twee volkeren behoorde, doch voor één doel gestreden hebben. Daarna sprak de president van de Nederl. Oost-Compagnie, de heer Rost van Tonningen. Hij herinnerde er aan. dat het nu al vier jaar geleden Is, dat Nederlanders en Duitsers tegen elkaar streden, dat nu de toe stand geheel veranderd is en Neder landers en Duitsers naast elkaar in het Oosten staan. 125 Nederlandse mannen zijn reeds bij hun werk in het Oosten in de Landstorm of in de handel gevallen. Spreker zeide ten slotte tot zijn Duitse kameraden: ..Jullie kamera den zijn de onze en de onze zijn jul lie kameraden, jullie leed is ons leed en ons leed is jullie leed. Reichsministe; Alfr Rosenberg legde namens de Rijksregering aan elke doodkist een krans neer. Mannen van de Leibstandarte Adolf Hitler droegen de kisten naar buiten Feitelijk moesten radio- en gramo- Joonsterren, desnoods met geweld, weerhouden worden om zich aan hun bewonderaars te laten zien. Want als ze het wel doen, is een desillusie on afwendbaar. Zélfs als genoemde ster ren beeldschoon zijn.' Immers, wat hij beerschoon noemt, vindt zij maar zozo en wat uw vriend als schalks betitelt kan uw vriendin alleen maar aanstellerig noemen. Bleef de ster uitsluitend waarneembaar via de luidspreker of de zwarte, glanzende plaat welaan, dan konden wij allen onze illusies om haar uiterlijkheden weven en alle begeerten investeren in het ongeziene. Als zij aan de andere kant van de microfoon bleef, zou zij bovendien haar eigen leven kunnen leven. De secretarfs kon dan wel voor de verzending van foto's zorgen, des noods met handtekening. Die foto's zouden wel zo gemaakt kunnen wor- ren. dat de ster aan letterlijk alle smaken beantwoordt, want dc kunst van de retouche is ver. Wat zou het niet heerlijk zijn, het reizen te kun nen laten en ergens buiten, met zijn gelieven, een rijk bestaan te leiden. Maar, dat schijnt niet te kunnen. De populariteit, de roep om de ster in levenden lijve, de schreeuw om zelf te komen van wie die schreeuw dan ook uitgaat is te stark. Volle zalen, een juichende, zichtbare bewondering, de lucht van schmink en het daaraan verbonden gejakker van het ene concert naar het andere... sterk zijn de sterren, die de kunst verstaan zich aan dit alles te onttrekken. Nemen we Evelyn Künneke! Wij, die haar van aangezicht tot aange zicht mochten zien, wij vonden haar mooi en lieftallig. Zij log eer de een en kel dagje in Den Haag, maar inplaats van een wandeling over het Binnen hof, kon zij zich slechts een ontvangst van de pers" permntteren. In de bar van „Des Indes" waar radjah's. koningen en kunstenaars recipieer den en waar eens rouwfloersen hin gen. toen de beroemde gast Anna Pawtowa verscheiden was, daar zit nu Evelyn Künneke en zij geeft rendez-vous in gezelschap van haar charmante secretaresse, van den heer Van Rooy van de Odeongramojoon- platenindustrie terwijl ter opluiste ring de beide vrolijke zangers Schol ten en Van 't Zelfde aanweziq zijn. Het onafwendbare voltrekt zich reeds aan den lezer. De stem van Evelun Künneke, haar wonderlijk speelse geluidje, verdragen geen com binatie m.et secretaressen en heren. Wij willen van haar dromen, zoals wij haar in haar stem bezitten. En nu zit zij daar. Een vlot versneden Hollandse pen heeft reeds over haar Titiaan-blonde haar en over heur, als uit camee gesneden, doorzichtig gelaat geschreven en daarmede de illusie in stand trachten te houden. Doch zelfs dit proza blijft prozaïsch en dr duizenden jongens en meisjes, die met de sterke hand uit haar kleedgemak werden gehouden bij hun poging om een handtekening te be machtigen, zij waren beter af, toen zij haar achter het voetlicht zagen, EN WEER EENS WEERSPORT- K AM PEN. Voor de volgende kampen is nog voor een beperkt aantal ge zonde jongens plaats. Aanmelding kan op Donderdag 9 Maart in Den Haag, Plein 1813 Nr. 3. tussen 8 en 14 uur persoonlijk geschieden. Onkos ten zijn er niet aan verbonden, reis geld wordt terugbetaald. BEPERK HET GEBRUIK VAN WARM WATER Etelyn Künneke komt de jubilerende Kilima-Hawaiians gelukwensen. Foto C.N.P./KU.) in geraffineerd eenvoudige costuums. Van daaruit konden zij de illusie nog enigszins in stand houden en zij zagen hun en haar Evelyn in een aureool van lichten, zij hoorden slechts de vertrouwde stem in ver trouwde liedjes. Nu zit zij daar om persoonlijke in drukken, waarnaar alle bewonderaars zo uitermate nieuwsgierig zijn, te geven. Wat wil men dan eigenlijk j weten? Neen. zij is geen meisje zo als ieder ander. Zij heeft met haar 22 jaren al de hele wereld gezien. Zij was tapdanseres van haar 14e jaar af; in revue's danste zij, een uit velen. Tot Vrouwe Fortuna haar eens op de schouder klopte en haar in een geluidsstudio te Berlijn bracht, waar reeds de „proefopname" werd gebruikt voor de export! Sinds dien. zegt ze zelf, heeft zij geen tiid meer gehad voor haar eigen leven. Natuurlijkals je verliefd bent, dan maak je wel tijd." Doch hierover spreekt zij niet gaarne. Tenslotte weet ze heel goed. dat duizenden jongens hun kalverliefde tot haar uitdragen. Niet voor niets ontvangt zij dagelijks honderden brieven van bewonderaars. Zii draagt een grijs mantelpakje, voortreffelijk van snit. ■>r haar is rood en haar benen zijn lang en slank en zij heeft een aangename, gesluierde stem. Zo is Evelyn Künneke reëel. Des avonds, als zii voor 2200 jon- aemensen in het Gebouw voor K. en W. optreedt komt zij met haar „Sing, Nachtiga.ll sing", met „Ro bert", met Haben Sie schonïnal im dunkeln gekilsst, ja?" en met tal van liedjes, die men tot in, den treure wil bisseren, de illusie meer nabij. De toejuichingen daveren. Men zingt de liedjes mee en droomt èn kijkt aan Evelyn voorbij naar het onbe reikbare. En nu gaat zij wekenlang op tournee door ons land, dat zij zegt mooi te vinden, waar, naar zii zegt, een van haar overgrootouders nog geboren moet ziin. Daarna reist ze verder, altijd verder achter haar gramofoon- en filmsuccessen aan en offert op het altaar van de populari teit. In een geestig 'blijspel hebben Scribe en Legouvé een beeld 'gege ven van de verwarring, welke in Franse aristocratische kringen heers te na de val van Napoleon en waar van de intrige gevormd wordt door een duel in geraffineerdheden tussen een vrouw, de gravin d'Autreval en een perfect. De strijd gaat om het leven van een als aanhanger van den keizer gezochten edelman, die ten slotte door onovertroffen vrouwenlist door de gravin gewonnen wordt. Een spel van tintelende Franse geestig heid. waarin ook de liefde een. zij het bescheiden, rol speelt. Van dit werk brachten ..De Ghe- sellen van den Spele" onder leiding van Adr. Hooykaas een viertal opvoe ringen in de Schouwburg. In „Liefde en List" (Bataille des Dames) hebben Janny van Oogen als gravin d'Autreval en Louis Ver voorn als prefect baron de Montri- chard de hoofdrollen. Vooral het pimtng spel van de vrouwelijke hoofdrolvertolkster was het succes van de avond. Janny van Oogen was hier op haar best. Anneke Luytingh, de jongste kracht van het gezelschap, ontpopte zich als een veelbelovend artiste, van wier naïef en ongekunsteld spel grote charme uitging. Voor de onontbeerlijke note gaie zorgde Ad. Hooykaas in de geestig gedragen rol van Gustav de Grignon, den edelman met tegelijk een hel den- en een hazenhart. Vrijdag speelde men in een decor van de Stadsschouwburg, Zaterdag en Zondag in een eigen decor. Het Utrechts ensemble heeft met deze opvoering een goede beurt ge maakt, Bloemen en applaus vertolk ten de alleszins verdiende publieke waardering. „Een moeder" Het is een tekst zonder problemen, die Cor Hermus zijn spelers met ..Een Moeder" in de hand gaf. Alles in dit verhaal verloopt, zoals men het mag verwachten en de toeschou wer behoeft waarlijk niet over veel fantasie tc beschikken om de hande ling vrijwel voortdurend steeds even vooruit te zijn. Dat Ko Sprinkhuizen den „Wijze dwaas" aanvaardbaar wist, te maken, getuigt van knap toneelspel. Deze vertolking was overigens niet de enige, waarop de soms wel erg sim pele tekst .zijn stempel drukte. Het duidelijkste was dit merkbaar in het spel van Dirk Janse, die geaboneerd schijnt op toneel-pastoorscreaties. Wat zouden wij van Roosje Kohier anders en beter kunnen zeggen dan dat zij zichzelf was: zichzelf als „moeder", een rol die zij in zoveel stukken speelde en die zij ook Zon dag in de Leidse Schouwburg op voortreffelijke wijze vertolkte. De inhoud is niet als de ondertitel doet vermoeden „een greep uit het werkelijke leven". Een bekentenis op het sterfbed en een belofte van een moeder om deze bekentenis voor haar kinderen geheim te houden, ook al dreigt zij daar zelf. zoals later blijkt, geheel aan te gronde te gaan. kan zeker uit het leven zijn gegre pen Maar de naïeve wel wat al te wonderbaarlijke redding lijkt te schoon om waar te zijn. De zaal was vol en er is hard ge klapt voor „De Haghespelers". W. A. DEVILÉ. Handelsregister van de Kamer van Koophandel WIJZIGINGEN Dg Toekomst. Lel- den. Groenesteeg 5. Melkinrichting en fabriek van consumptieijs Bovenge noemde zaak ls omgezet ln een com manditaire vennootschap onder de zelfde Handelsnaam. (B.P.) Beh. Venn.: W. F. Buurman. Naarden en M. F Nagtzaam. Naarden. Aantal ven- sten bij wijze van geldschieting: één. Firma H. S. Fles. Lelden. Hooi gracht 24. detailhandel ln porcelein. aardewerk, glas- en huishoudelijke artikelen, ülttr. Venn.: C. A. Fles, 15 Mei 1943. Firma H. S Fles. Lelden. Hooigracht 24. Groothandel ln por celein. aardewerk, glas- en huishou delijke artikelen ülttr. venn C. A. Fles. 15 Mei 1943. Naamloze Vennoot schap Radiocentrale Llssc. ln liquida tie. Llsse, Kanaalstraat 248. BIJ be sluit van de algemene aandeelhou dersvergadering van 17 November '41 ls besloten tct ontbinding der N.V.. waarbij als llquldateur ls aangesteld de heer Joh. Chr. Chrlstoffersen. Lls se, die tevens ls aangesteld als be waarder der boeken. De Hillegomse Radio Centrale N.V.. ln liquidatie. Hlllegom. Haven 86. BIJ besluit van de algemene aandeelhoudersvergade ring van 18 November 1941 ls besloten tot ontbinding der N V waarbij als llquldateuren zijn aangesteld de he ren D. H. C Langeler. Hlllegom. Joh. Chr. Chrlstoffersen, Llsse en Joh. H. Versteege, Hlllegom. Als bewaarder der boeken ls aangesteld: Joh. H. Ver steege, Hlllegom Opheffing: M. Blerschenk ln liqui datie. Leiden. Levendaal 27. kruide nierszaak. Omnia Treuhandgesell- schaft m.b. H„ Arnhem, Utrechtse straat 1. met de momfliarmnnlcj Roman door Manfred Hausmann 23) „Dan kunnen we strakjes tenmin ste wat zien bij het ankerspil!" Maar de zee donderde zó hard, dat Peter niets verstond. „Wat?" riep hij naar achteren. Gatsjs. De Scharhörn sloeg met haar neus op het water. De golvende massa sloeg over Peter heeri. HIJ bekommerde er zich niet om. „Wat wou Je?" Jumbo wees omhoog naar het voor stag. Peter knikte en bond de lamp weer vast. Met zijn ene hand klemde hij zich vast aan het sta?, met de andere en met zijn tanden werkte hij. Toen hij klaar was, slingerde hij zich. glimmend van het nat, over het dak der kajuit terug. „Zet de motor aan. Jumbo!" En tegen Abel: „Klaar? Weg met de schroevendraaier! Nou neem Je het roer en houdt het schip zo. dat het voortdurend met zijn neus in dc wind is. Voortdurend in de wind! Pas op. dat de boom le strakjes geen klap tegen je hersens geeft! Loopt hij?" „Hij loopt!" gilde Jumbo en scha kelde de voorontsteking ln. „Maar daar kan hij niet tegen op." „Het is alleen maar om de anker ketting wat te ontlasten!" ZIJ grepen zich vast aan het dak der kajuit, liepen naar voren en pak ten de zwengels rechts en links van de lier. Knarsend en trillend door de spanning kwam de ketting door het kluisgat omhoog, werd om het rad geklemd en rammelde naar beneden in de kettingkast. Peter keek. terwijl zijn gekromd lichaam zich bij hel draaien naar voren en naar achteren bewoog, naar het licht in de verte ..Zij drijven het Norder till op!" „Geloof Je. dat ze drijven?" vroeg Jumbo steunend. Een golf spatte om het ankertakelage en sloeg van on deren tegen zijn borst en zijn ge zicht. „Ga naar je moer. kreng!"Hij draaide verder en blies 't zoute wa ter uit zijn neus. „Het ziet er wel naar uit. Anders zouden ze toch geen signalen gegeven hebben. Maar nu! Nuuu! Een WIM MEULD1JK 832. Piet Punthoofd lacht Pen Kwen nog een poosje uit om zijn mislukte zeebenen en Pen Kwen be gint verontwaardigd het dek schoon te dweilen. Terwijl hij daar mee be zig is komen Sneeuwvlok en Bert Baard aanwandelen en blijven bij de reeling staan praten. ..Tja." vertelt Bert. ..we hebben al heel wat wal vissen gevangen. Als we een beetje geluk hebben, zullen we er nu ook wel een verschalken want er moe ten er in de buurt wel een paar zit ten." 833. Pen Kwen heeft alles wat Bert zei verstaan. En hij heeft onmiddel lijk een plannetje. Hij holt naar Piet Punthoofd en vertelt hem wat hij hoorde en van plan is. En als Sneeuwvlok even later met Bert aangeslenterd komt. ziet hij tot z'n verbazing zijn beide vrienden ieder met een hengel ln hun hand staan vissen „Wat doen jullie," vraagt hij. „Wij." zegt Pen Kwen. „verpraten onze tijd niet. Wij vangen walvis sen." twee!... Een twee! Mooi. daar komt het al!'" Het anker hotste en rammelde bui tenboord omhoog „En nu op het dek. Gauw!" Nauwelijks had Peter de rem vast gezet en de pal omgedraaid of hij was ook reeds op het dak van de ka juit en trok de seizingen los. waar mede het zeil vastgebonden was. „Steeds in de wind blijven!" schreeuwde hij Abel toe. De plooien in het zeil bolden r.p en klapten op en neer. De boom rukte als bezeten in zijn vork. Nu ook ging Jumbo meehelpen. Zij haalden de klauw en het piektouw aan. Peter zong. „Hooo trek! Hooo trek!" Donderend en brullend rees het grootzeil omhoog. „Hooo trek!Hooo trekl" De boom sprong van achteren uit de vork en rukte met reusachtige kracht heen en weer de ring aan de overloop knalde van de ene naar de andere kant. de blokken rammelden; het ge hele schip was in opstand. „Om Godswil, wat is er gebeurd?" dacht Abel Hij bracht zijn ene arm half boven zijn hoofd en keek ver schrikt naar boven, als was hij bang. dat het hels* spektakel leder ogen blik op hem zou kunnen neerpatsen. Maar Peters stem. die de storm naar achteren Joeg was nog altijd even kalm: ..Een beetje vieren. Jumbo!" Hij draaide een lijnzeil aan. „Halt!" Dan sprong hij ln de plecht wierp de ijzeren vork om en nam Abel het stuurrad af Haal de schoot in! Ja, dat touw daar! Nog een beetje ruk ken! Goed zo! Vastbinden!" Voor het wiel staande, keek hij onder het zeil door naar het Neuwerker licht. Zijn handen werkten achter zijn rug. Een laatste donderslag, dan bolde het zeil voJ wind; de Scharhörn zwaaide over naar stuurboord, maak te gang er richtte zich weer wat op. Jumbo ging naar voren om het fok zeil op te zetten. (Wordt vervolgd Directeur; H. J. Kerkmeester. Bus- sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt. Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr. A H. de Haas van Dorsser, Haarlem; binnenland: J. v Grieken; illustratie en opmaak: R Kampstra. volkscul tuur en kunst. M Wolters. muziek. G. K Krop; sport: J. J Llber; adver tenties: A. H. Lammers. allen te Am sterdam. K 113 DEN BOSCH. 3 Maart. Het Deut sche Sondergericht, zitting houden de in het zuiden des lands, heeft de zer dagen een zaak behandeld tegen elf Rotterdammers, die deel uit had den gemaakt van een communisti sche werkgroep. Drie der verdach ten hadden wegens ziekte niet kun nen verschijnen. Terecht stonden de 20-jarige kantoorbediende Isaak Rup- pert, de 37-jarige schipper Jacobus Marinus Struik, de 35-jarige schilder Gerrit Josef Roukens, de 27-jarige arbeider Johannes Gerrit Troost, de 40-jarige tramconducteur Abraham de Kriek, de 26-jarige slotenmaker Jacobus Groen, de 44-jarige kraan machinist Pieter Smits en de 49- jarige havenarbeider Petrus Gerar- dus Snellernan. Hun was ten laste gelegd overtreding van paragraaf 1 der verordening tot afweer van sabotagehandellngen.na melijk het begaan van strafbare han delingen. die tot doel hadden, de openbare orde en veiligheid ln de be zette Nederlandse gebieden m gevaaV te brengen, dit door Illegale arbeid voor een verboden en opgeheven poli tieke partij, i.e. de Communistische Partij Nederland en het verspreiden van Duits-vijandige geschriften. De verdachten, die vrijwel allen reeds voor 1940 deel hadden uitge maakt van de C.P.N.. hadden zich ln 1941 met een aantal anderen weer aan eengesloten tot een werkgroep, waar van de leden zich bezig hielden met het verspreiden van het Illegale blad „De Waarheid" en het Inzamelen van gelden ten behoeve van lllegalo acties. Verschillende personen traden achter eenvolgens bij het distribueren der verder te verspreiden kranten en het afdragen der opgehaalde gelden als leider op. waarbij veelvuldig ge bruik werd gemaakt van schuilnamen. Verschillende verdachten waren door den economlschen student Willem Jorrltsma. die thans door ziekte niet aanwezig was, met elkaar ln contact gebracht. Alle verdachten gaven ln meerdere of mindere mate de hun ten laste gelegde feiten toe. doch be riepen zich op het feit. dat zij daar bij niet op de eerste plaats de bedoe ling zouden hebben gehad, tegen Duitsland te ageren, hetgeen de pre sident een belachelijke bewering noemde, gezien het feit, dat de In houd der verscheidene pamfletten en bladen uitsluitend uit anti-Duitse hetzerljen bestond. Na het verhoor der verdachton, dat de gehele dag ln beslag nam. besloot het gerecht echter tot schorsing der zaak, teneinde ook de drie verdach ten, die thans niet hadden kunnen verschijnen, te horen. Onschuldig veroordeeld? DEN HAAAG. 6 Maart. Het ge rechtshof behandelde heden een zaak tegen C. P. Koopman te Am sterdam. die met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Amsterdam voor het Hof aldaar is veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens diefstal met inbraak in het gebouw Rozengracht 65 te Amster dam. De veroordeelde, die dc hem toegewezen straf noch geheel, noch gedeeltelijk ondergaan heeft, ont kende steeds het hem ten laste ge legde en vroeg aan de Hoge Raad herziening van 's Hofs arrest aan, daarbij mededelende wie de werke lijke daders waren. Op grond, dat een ernstig vermoe den was gerezen, dat de mededeling van den veroordeelde Juist was. heeft de Hoge Raad deze aanvrage gegrond verklaard, de schorsing van de tenuitvoerlegging van het arrest bevolen en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Den Haag. Thans zouden de door verdachte aangewe zen lieden als getuigen optreden. Zij waren echter niet aanwezig. Intus sen bekenden zij bij het politiever hoor. De waarnemend advocaat-generaal, mr. van Gilse, vroeg vernietiging van het arrest van het Hof te Am sterdam en vrijspraak. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. dat tot het doen Inschrijven van leerlingen voor de toelating, met 1 April a.s., tot de openbare lagere scholen aan: het Schuttersveld (tijde lijk Mareslngel 54), de Duivenbode- straat, de Haverstraat, de Paul Kru- gerstraat. den Zuidsingcl, de Medusa- straat en de Boommarkt. gelegenheid zal worden gegeven aan die scholen tot en met 11 Maart e.k., gedurende een kwartier vóór den aanvang van eiken schooltijd; 2. dat bij de in schrijving het geboortebewijs moet worden getoond; 3. dat do kindoren voor 1 April a.s. den leeftijd van zes Jaar moeten hebben bereikt. Dc Burgemeester STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN. SCHOEISELDIENST. De ondersteunden van de Gemeen telijke Diensten van Sociale Zaken en Maatschappelijk Hulpbetoon, die hun schoenen door den Schoelseldienst doen repareeren, moeten bon 069 al gemeen van de voedingskaart vóór 9 Maart a.s. bij laatstgenoemden dienst, Kaarsemakerstraat. inleveren. UITLOTING GELDLEEN ING. De Burgemeester van Leiden brengt ter algerheene kennis, dat op 15 Maart 1944. des voormiddags te 10.30 uur. in een der vertrekken van het Stadhuis door den Wethouder M. C. Verwey, daartoe door hem aange wezen, zal worden overgegaan tot de Uitloting van de achter de navolgen de obllgatlelccningen vermelde be dragen: 3 pet. obllgatleleenlng van 1896, groot 1.069.000 16.000: 31 pet. obligatleleening, groot 500.000 10.000 Leiden, 6 Maart 1944. De Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN. Officieele Mededeelingen AANSTELLING BIJ DE NEDERLAND- SCHE POLITIE. De Waarnemend Directeur-Generaal van Politie maakt bekend, dat pt wederom gelegenheid bestaat tot aan stelling bij de Nederlandsche Politie. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, nog geen 33 Jaar oud zijn en een lichaamslengte bezitten van ten minste 1.72 meter, blootshoofd gemeten. Gehuwde per sonen. die den leeftijd van 24 Jaar niet hebben bereikt, komen niet ln aanmerking. Sollicitanten dienen zich ter verkriiging van de voorgeschre ven sollicitatieformulieren te wenden tot het hoofdbureau van politie ln de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht. Groningen, Haarlem. Eindhoven en Arnhem en tot het gemeentehuls ln de overige plaatsen van inwoning. Aldaar kunnen tevens nadere Inlichtingen worden verkregen omtrent den duur der op leiding. de overige toelatingselschen, de wijze vol solllcitecren. enz. Solli citaties dienen voor 13 Maart 1944 te worden Ingezonden. Sollicitaties van personen, die niet op de voorgeschre ven wijze hebben gesolliciteerd, wor den terzijde gelegd. ZIJ. die na 16 April 1943 een volledige sollicitatie met daarbij behoorende vragenlijst hebben Ingezonden en nog niet ter keuring zijn opgeroepen, behoeven niet opnieuw te solllclteeren. GEBOORTE-AANGIFTE VOOR VEULENS. Houders van drachtige merries wordt, ln herinnering gebracht, dat ingevolge de paardenverordening 1942 het voorhanden of in voorraad heb ben van pasgeboren veulens slechts ls toegestaan wanneer de houder van heb veulen ln het bezit ls van een ten be hoeve van zijn veulen uitgereikt be wijs van geboorte-aangifte. Ieder, die ln het bezit ls van een merrie, welke een veulen ter wereld brengt, dient daarom ten. spoedigste, doch uiterlijk binnen 5 dagen na de geboorte, aan gifte bU zijn P.B.H. te doen. opdat tijdig het signalement van het veulen kan worden opgenomen en de identi teitskaart binnen 3 maanden na de geboorte kan worden toegezonden. Ten bewijze van de aangifte van het veulen wordt een „bewijs van ge boorte-aangifte veulen" uitgereikt, hetwelk de houder bij het ln ont vangst nemen van de identiteitskaart moet Inleveren. DISTRIBUTIEREGELING IJZER EN STAAL. Rijksijzer heeft twee belangrijk# nieuwe circulaires uitgegeven, t w. 1. circulaire no. 315. 2e druk. d.d. 1 Maart 1944. betreffende de ijzer- en staalvoorzlenlng voor Nederlandsche behoefte, welke van 6 Maart 1944 af tegen betaling bij de Kamors van Koophandel verkrijgbaar ls. De circu laires nos. 310! 2e druk. en 800. als mede het nieuwe aanvraag formulier a. waarvan in circulaire no. 315 sprake ls. zullen binnenkort verschijnen; 2. circulaire no. 783 d.d. 1 Maart 1944, betreffende de distributie van edel- staal. welke aan belanghebbenden ls toegezonden. ZIJ die deze circulaire nog niet hebben ontvangen kunnen haar bij genoemd Rijksbureau aan vragen. TOEWIJZINGEN GRUTTERSWAREN De plaatselijke distributiediensten zullen bij Inlevering van een ter ver krijging van peulvruchten aangewezen bon „algemeen 055" van 6 t/rg 10 Maart a.s. toewijzingen voor peul vruchten uitreiken. Detaillisten kun nen van 6 t/m 10 Maart a.s. bij de bonnen „algemeen 056) nog ten hoog ste 19 rantsoenbonnen „algemeen 037" CJr rantsoen havermouth) en „al gemeen 038" rantsoen gort) teza men Inleveren. INLEVERING DOOR BAKKERS In verband met de verstrekking van extra-toewljzlngen regeerlngsbloera, overeenkomende met het gemiddeld# weekvcrbrulk over 1942. 'aan bakkers, ls bepaald, dat bakkers niet meer, zooals tot dusverre geschiedde, eiken dag, doch van 6 Maart '44 af slechts tweemaal ln de week hun broodbonnen ter verkrijging van een gezegeld ont vangstbewijs tarwebloem, tarwemeel of roggemeel bij de dlstrlbutledlenstcn kunnen Inleveren. TOEWIJZINGEN VOOR MAGERE RAAS In verband met de beschikbaarstel ling van magere kaas op de bonnen „10b boter" dienen detaillisten de van hun klanten ontvangen bonnen van 13 t/m 17 Maart a.s. bij de plaatse lijke distributiediensten ln te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor magere kaas. ZIJ moeten deze bonnen ln veelvouden van 10 rantsoenen (4 bonnen) met een ontvangstbewijs md 24203 bij de plaatselijke distributie diensten Inleveren. Het ls toegestaan een restant van de bonnen „10b boter" (ten hoogste 3 bonnen) van 20 t/m 24 Maart a.s. tegelijk met de bonnen „61 algemeen" voor kaas ln te leveren. Het afleveren van de kaas op de bon nen „10b boter" ls eerst toegestaan met Ingang van 26 Maart a.s. „BESTELLRECHTE" VOOR STAALPLATEN. In vervolg op het reeds gepubli ceerde wordt medegedeeld, dat de for mulieren „anforderung für bestell- recht". als bedoeld in circulair® no. 804, van 6 Maart af bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken ver krijgbaar zijn. Mondelinge opleiding toelatingsex. M.T.S. Zeevaartschool en Kunstnijverheidsschool te Leiden door ervaren leerkracht, die sedert enige jaren met succes voor deze examens heeft opge leid. Brieven onder no. 524, bureau van dit blad. NEDERLANOSCH FABRIKAAT LEVENDAAL 161. Speciaal adres voor vulcanlseren van ril wielbanden. TEL. 25472. Te koop aangeboden Ijzeren onderbouw, bevat tende: kamer, slaapkamer en keuken. Prijs 6000. Dagelijks te bezichtigen Gemeente-reiniging Dam- rigt. Voorburg. te koop aangeb., pl.m. 450 kg. wasgoed, 125 overh., 300 boorden. Pakhuis m. bovenwoning aanwezig. Prijs ƒ3500. Br, onder no. 635, bur. van dit blad. ELECTR. WASMACHINE aangeboden met prima motor 125 en 220 volt. 275. DE JONG, Zeeman laan 12 A. Curiositeiten Het huis voor aparte geschenken C. KEG's GROOTHANDEL N.V. - ZAANDAM Zijn van heden af ook bij ons verkrijgbaar Jat. J. Ruijsbergen - Morsstraat 47 - lelden

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2