-A De verplichte tewerkstelling Groepen, die er buiten vallen Aanvragen vóór 7 Maart indienen Brutale roofoverval op postkantoor Geldige bonnen Oud Leiden" waakt tegen ontsiering CONTROLEERT bel ,Sneeu.wvlok - de Eskimo' De kringloop der kleinmoedigheid MAANDAG 28 FEBRUARI 1944 2h Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld: Ten behoeve van de arbeidsinzet wordt sedert enige tijd een nader onderzoek ingesteld naar de manne lijke werkkrachten, welke in Neder landse bedrijven werkzaam zijn. Ge schiedde tot vcor kort de z.g uit- kamming van deze bedrijven ten be hoeve van de arbeidsinzet recht streeks door de arbeidsbureau's, thans wordt een andere methode, de procedure der z.g. Z-kaarten toege past. waarbij meêr dan tot dusverre aandacht kan worden geschonken aan de belangen van de ondernemin gen. Thans vallen onder deze procedure de volgende groepen van bedrijven en personen: handel, ambacht, hotel-, café- en restaurantbedrijven, hoek- houd- en admlnistratlebureau's. ac countants en belastingadviseurs. WH nu een ondernemer zekerheid hebben of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrijstelling van ar beidsinzet ln aanmerking komen, clan dient hij bij de Hauptabteilung Wirt- Echaft te Amersfoort een aanvrage daartoe ln Duitse ondernemingen die nen haar aanvrage in bij de Duitse Kamer van Koophandel voor Neder land te Amsterdam. Deze instantie beslist over de aan vragen. waarbij aan aan de Neder landse vakgroepen resp. voor Duitse ondernemingen de Duitse Kamer van Koophandel ruim gelegenheid wordt gegeven om de bel?n?en van de on dernemers te baplelten De onderne mers dienen zirh voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroe pen te wenden. Aanvraagformulieren cn Z-kaarren zl.ln verkrijgbaar gesteld bij de vak groepen. de Kamers van Koophandel cn de Duitse Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam De vrjistelling van de arbeidsinzet heeft plaats hetzl) voor een benaalde. hetzij voor een onbepaalde tijd Na de beslissing ktligt zowel de be treffende vakgroep, rèsp de Duitse Kamer van Koophandel als de onder nemer. één Z-kaart terug, Waarop de beslissing is aangetekend. De vrijstellingen die naar aanlei ding van de aanvragen zijn gegeven zijn bindend voor de Arbeidsbureau's en kunnen door deze bureau's niet worden ingetrokken. Mocht deson danks een vrijstelling door een Ar beidsbureau niet worden erkend, den ls de Vakgroep resp. de Duitse Kamer van Koophandel in de gelegenheid om ln overleg met de Hauptabteilung WLrtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van bovengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wlrtschaft te Amers foort. resp bij de Duitse Kamer van Koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzui men binnen deze termijn hun verzoek ln tè dienen, stellen daarmede zich zelf en hun personeel voor arbeids inzet elders ter beschikking. De Arbeidsbureau's zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeidsinzet elders onttrekken zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft. de vakgroepen resp. de Duitse Kamer van Koophandel of welke andere in stantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Buitenlandse ondernemingen ln Ne derland. d.w.z. ondernemingen, waar van de eigenaars cf het meredeel der eigenaars geen Rijksduitsers en geen Nederlanders zijn, alsmede onderne mingen, waarvan meer dan 50 percent van het kapitaal niet ln Duits of niet in Nederlands bezit is. moeten haar verzoeken, evenals de Duitse onderne mingen indienen bij de Deutsche Han- delskammer für die Nlederlonde in Amsterdam of Rotterdam. Invulformu- lleren en Z-kaarten kunnen deze be drijven eveneens bij de Deutsche Han- delskammèr verkrijgen. Met nadruk wordt er dus op ge wezen. dat die ondernemers, die deze laatste gelegenheid tot .iet aanvra gen van. vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belan gen bij het vrijstellen van hun werk krachten niet worden behartigd. Voor vérdere bijzonderheden zie men de publicatie in ons nummer van r'nsdag 15 Febr. of men wende zich zijn vakgroep of de Kanier van phandel. ROTTERDAM, 28 Febr. Vorige week Woensdag is, zoals wij thans vernemen, een brutale overval ge pleegd op een van de bijkantoren van de Posterijen alhier. Drie in dringers hebben kans gezien, het aanwezige personeel te overmannen en een bedrag van ruim 22.000 gulden alsmede een grote partij rantsoenen gebak te stelen. Woensdagmiddag even na vijf uur. toen het kantoor Rotterdam—Char iots aan de Wolphaertsbocht reeds W3S gesloten en twee leden van het personeel gekleed bij de zij-ingang stonden om dit kantoor te verlaten, werd er gebeld. Op het vermoeden 'dat dit de chauffeur van de postauto was. die altijd na vijf uur komt, deed een van het tweetal deur open. Onmiddellijk stapten drie mannen binnen, waarvan de voorste zei, dat hij van de Duitse Politie was en alle aangetekende stukken moest contro leren De tweede dreigde met een pistool. Het aanwezige personeel, vijf per sonen. werd in de nabijheid van de kluis gedrongen. Onder bedreiging met het pistool werd een van het 'iiifzmrtPTi W fh nennae* RIJNSBURGERWEG 62o, TEL. 24029, LEIDEN Hoofdk. A'dom. FilRolferdom - Den Haog Haarlom - Tilburg Hoorn - Gouda vijftal gedwongen de kas af te ge ven. Twee geldtrommels werden opengebroken en de mhoud werd ér uit genomen. De vijf postmensen werden hierop genoodzaakt, in de kluis te gaan, die daarna gesloten werd. Omstreeks half zes belde de chauf feur van de postauto, doch toen hij geen gehoor kreeg, rees het vermoe den, dat er iets niet ln orde moest zijn. Zijn argwaan werd nog ver sterkt, toen hij door de ramen de geldtrommels op de grond zag liegen. De chauffeur waarschuwde onmiddel lijk den beheerder van het bijkantoor en de politie. Deze beheerder heeft daarop in tegenwoordigheid van de politie hot kantoor en de kluis ge opend Tot op dit ogenblik heeft men van d,c daders van de brutale overval nog geen spoor kunnen ont dekken. LE1DS NIEUWS Handelsregister van de Kamer van Koophandel WIJZIGING: Assurantiekantoor Bavelaar, Lelden. Plantsoen 41 Uittr Venn.: A M Bavelaar. Leidon. 31 Dec. 1943. Uittr. proc.D. Both en J Bave laar De eaak Wordt door cle ovcrbh.M vende vennote. mej. M. G. Bavelaar. voortgezet als een eenmanszaak onder dezelfde handelsnaam. P. Moolenaar Zonen. Sassenhelm. Hoofdstraat 129. Blocmbollenkwekers en Handelaars Uittr. E.: P Moolenaar. Sassenheim. dd. 1 Jan. 1944 De zaak wordt voortgezet als een vennootschap onder firma onder dezelfde naam. Venn.: M. Moolenaar en J. Moolenaar. Sassenhelm. C- Oudshoorn. Alkemade. Pastoor \an der Plaatstr 21. Manufactureh- handel Uittr. E.. C. Oudshoorn. Rilp- weterlng. 1 Jan. 1944. N. E.: J. S. Ouds- hoorn. Alkemade. Wed. P van Duitvenbode. Katwijk a3n Zee. Louwestraat 5. Timmer- en Aannemersbedrijf en Handel ln Onroe rende goederen. Bovengenoemde zaak Is per 1 Jan. 1944 omgezet ln een ven nootschap onder ilrma onder dezelfde handelsnaam (BPr Venn: Wed. M. van Duijven'oodeSchoonenberg. J. van Du 11 ven bode en J van Du II ven bode. allen te Katwiik aan Zee. N.V. Vlssorljmaatschappu .,Na lijden ver blijden" ln liquidatie. Katwijk aan Zeer. Tramstraat 63. Bil besluit van de algemene vergadering van aandeel houders van 9 Dec. 1941 is besloten BROOD. BESCHUIT, AARDAP PELEN, MELK, VLEES: 9 en 10. TABAK: 9 en 10, uitsluitend rook-, pruim- of shagtabak. WASPOEDER: 49 C. D. E 18 Res. EENHEIDSZEEP: 50. TOILETZEEP: E 19 Res. JAM: 51. SUIKER: 52. KAAS: 53. VERMICELLI: 54 PEULVRUCHTEN: 55 (250 gr). BLOEM: 56 en 57 KINDERVOEDING: Gort D 20 Res.; Rijst E 20 Res SNOEP: 9 Suikerwerk (150 gr BOTER: 9 A margarine; 9 B bak en braadvet; B 17, C 17, D 17 en E 17 Res. roomboter. Einde geldigheidsduur 4 Maart, uitgez. Aardappelen 09 (26 Febr.), zeepbonnen 49 en 50. C 18, D 18, E 18. E 19 Res. (18 Maart), boter 6 A en 8 A (4 Maart). R 01 tabak voor scheerzeep (29 April). tot ontbinding der N.V. Visserijmaat schappij ..Na lijden verblijden", met benoeming van den heer D. Ouwehano tof vereffenaar en bewaarder der boe ken. Maatschappij ter Bevordering der Leldö? Onderwljs-lnstellingen N.V.. Lel- lden, Rl.lnsburgorweg 169 Proc. verl. aan: G. Mulder. Lelden (BP.) en W Jansen, Lelden iB.P.t. N.V. Nationale Bankvereniglng m liquidatie. Lelden, Rapenburg 27. (Hoofdzetel: Rotterdam). Met uitzon dering van het kantoor te Rotterdam zijn alle kantoren opgeheven. NIEUWE INSCHRIJVING: Firma Jac. Koppert iBP.i, Hlllcgom, Vcnenbur- gerlaan. 37. kweken van bloembollen en aanverwante artikelen. Venn.: J Koppert en J. J. Koppert, beiaen te Hlllegom. Variété voor „Vreugde en Arbeid" De Stadsgehoorzaal was Zaterdag bij de variété-uitvoering van Vreug de en Arbeid" tot de laatste plaats bezet. De belangstelling voor deze voorstelling was zo groot, dat alle beschikbare plaatsen reeds dagen te voren waren uitverkocht. De ver wachtingen waren dus hoog gesteld en dat deze verwachtingen door het gebodene nog werden overtroffen ge tuigt wel van een voortreffelijk pro gramma. Nadat de kringlcider van het N.A.F., de heer P. J. K. Determan de avond met een kort wpord had ingeleid, werd een aanvang gemaakt met het variété. In vlot tempo wis selden de nummers elkaar af. Daar waren allereerst de Rybarto's met staaltjes evenwichtskunst op het slappe koord, de Paultons ln hun nummer rijwielacrobatiek, de xylo- phonisten Rinaldo en partner, die veel applaus kregen, de vingervlugge Suzy Wanda, dié de zaal in verba zing bracht, met haar prestaties. Wil ly Hubert in een trapezenummer. het John Treumann-trio dat de onmis bare acrobatiek voor zijn rekening nam, het accordeon-duo de Pico's, de Flamingo's, twee jongens en een gui taar en tenslotte de Córelli's die als antipodlsten wel een zéér apart en gewaardeerd nummer voor het voet licht brachten. Het geheel werd pit tig begeleid door het orkest o.l.v. Bert KJasema. Eén nummer, dat eigenlijk bulten het kader van het variété-program ma viel. is n.-v? niet genoemd. Na de pauze werd bijzondere aandacht ge vraagd voor de Berceuse „Jocelyne" van Goddard door drie cellisten u'.t het orkest. Het ls riskant om dit fijne stukje cello-muziek te brengen in een programma waarmee de aan wezigen van de ene sensatie in de andere worden gestort. Een derzeillk experiment op een avond als Zater dag in de Stadsgehoorzaal te onder nemen ls wij moeten het tot onze schande bekennon reeds bij voor baat tot mislukking' gedoemd. Een deel der aanwezigen toonde niet al leen gebrek aan waardering voor dit muziek-intermezzo. dooh demon streerde tevens een gemis aan fat soen door opzettelijke luidruchtig heid. zó zelfs, dat de solisten genood zaakt werden het nummer ontijdig af te breken. CONCERT PIET VAN DIJK. Het ensemble Piet van Dijk gaf een uitvoering in de Stadsgehoorzaal. Een groot publiek heeft het optreden van het orkest, van de zangeres Anny Hofleer. de Warna's en den zingen den zwerver Frans van Schaik met luid applaus beloond. Cy^thrheid dat Uw gezin cfvSniet onverzorgd achter blijft als gij sterft, geeft U een levensverzekering bij De Centrale Arbeiders-Ltvens- verzekering-JMaatschappj te 's-Gravenhage. »D E CENTRALE" solide-coulant verzekert werkend Nederland <r(s> FILIALEN TE AMSTERDAM, ARNHEM. GRONINGEN EN ROTTERDAM Directeur: H. J. Kerkmeester. Bus- sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt. Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr. A H de Haas van Dorsser, Haarlem binnenland' J. v Grieken: illustratie en opmaak: R Kampstra; volkscul tuur en kunst: M Wolters; muziek: G. K- Krop; sport: J. J. Llber; adver tenties: A, H. Lammere, allen te Am- sterdam. K 112 rr In een der zalen van het Oosters Instituut aan het Rapenburg heeft de vereniging Oud Lelden haar jaar vergadering gehouden. Nadat dr. Sevensma een openingswoord had gesproken, werden de aftredende be stuursleden bij acclamatie herkozen. Aan het jaarverslag, dat op deze vergadering werd voorgelezen, ont lenen wij het volgende: Niet minder dan 154 personen tra den toe als lid der vereniging. Hier door steeg het ledental tot 650, een aantal, dat nog nimmer is bereikt. Wijlen mr. E. Rijke legateerde aan de vereniging ..Oud Leiden" een be drag groot f 500. vrij van successie rechten. Naar aanleiding van dit le gaat besloot het bestuur tot het in stellen van een fonds voor aankoop van een typisch Leids huis. Dit Jaar kwam een einde aan het rechtsgeding over het eigen domsrecht van de korenmolen. Betrokken partijen zijn n.l. hij minnelijke schikking overeengeko men. dat de gemeente Leiden onder bepaalde voorwaarden het eigen domsrecht over de molen verkrijgt. Helaas maakt de materiaalpositie het de gemeente thans onmogelijk met de langgehoopte restauratie aan te vangen. Ook voor de restauratie van het Burcht-complex kon om de zelfde reden geen vergunning worden verkregen. De restauratie van Gra vensteen vindt geregeld voortgang en het reeds bereikte lesultaat geeft de belofte voor iets schoons in de toe komst. De loodsen, welke het Pieterskerk hof ergerlijk ontsierden, werden op aandrang van het bestuur afgebro ken. In dit jaar werd vaste vorm ge geven aan de in de laatste Jaren ge rijpte ideeën betreffende de Juiste verzorging van de binnenstad. De door vele belangstellenden geuite klacht, dat de stad. ondanks zijn stedebouwkundtge aanleg en rijkdom aan monumenten, een onbevredigen de aanblik is gaan vertonen, heeft het onderwerp van ernstige studie uitgemaakt, In het uitgebrachte rap port wordt aan de hand van foto's een beeld gegeven van de verwording van de binnenstad door willekeurige vestiging van winkels, garagès en industrieën, door ontsierende recla mes, vaak slechte architectuur van de nieuwere gebouwen en soms vér gaande verwaarlozing van eigendom men, zodat ingrijpen van overheids wege gerechtvaardigd is. Het be stuur heeft, daarom bepleit, een be stemmingsplan van de binnenstad te doen opmèken en in het bijzonder de zg. ..cityvorming" en de indu strialisatie in goede banen te lelden. Het jaarverslag van den penning meester vermelde een ontvangst van 2.408.96 tegen een uitgave van 1.966.59. zodat het jaar werd afge sloten met een batig saldo van 442.37. Hierna werd een bijzonder agenda punt aan de orde gesteld, n.l. het uitreiken van de uitgeloofde prijs van het. aanbrengen van het groot ste aantal nieuwe leden in 1943. Deze prijs een aantal boekjes uit de Heemschut-serie werd gewonnen door den heer R. de Wilde, die van de 150 nieuwe leden, die het vorig jaar weiden ingeschreven er niet minder dan 52 heeft aangebracht. De heer W. J. J. C. Bijleveld uit Oegstgeest hield aan het slot van deze vergadering een belangwekken de voordracht over het onderwerp: ..Uit het leven van Margarctha van Mechel.en. levensgezellin van Prins Maurits". Lastige vrouwtjes Niet alle vrouwen zijn even ge makkelijk. maar gelukkig maken zij het in de regel niet zo boud als Con- ny. een verwend vrouwtje ln het geestige blijspel van Leo Lenz. dat gisteravond in de Leidse Schouw burg door het toneelgezelschap „Theo Vink" werd opgevoerd. Als dit vrouwtje met haar man midden in de nacht van een partijtje weer thuis komt, doet zij hem de verrassende mededeling, dat zij zich zo Juist met een ander heeft verloofd. Inderdaad een „lastig" geval, dat eindigt met een „voorbeeldige" echtscheiding in alle liefde en vrede. Ook in het twee de huwelijk gaat het niet naar wens. De bedoeling van den schrijver blijkt reeds, wanneer de eerste echtgenoot zich als chauffeur bij het jongge trouwde paar komt aandienen. Thans blijkt, de man genoeg te hebben van het huwelijk en zonder veel plicht plegingen wordt het intussen niet meer zo lastige vrouwtje aan den oorspronkelijken echtgenoot terugge geven. „Lastige vrouwtjes" is een luchtige komedie, die ondanks de sobeï'e enscenering op verdienstelijke wijze voor het voetlicht, werd gebracht. Theo Vink wist zijn rol van echtge- noot-nummer-een niet voldoende uit te buiten, dit ln tegenstelling tot het werkelijk doorleefde spel van Diny Sorock als het lastige vrouwtje Con- ny. De belde andere rollen werden gespeeld door Paul den Hoogh en Pauke Bigot, zodat men ook van een sobere bezetting spreken kan. De weinige aanwezigen hebben zich blijkens het, gulle applaus, uitstekend geamuseerd. W. A. DEVILÉ. Propaganda voor Technische Noodhulp Onder veel belangstelling van de zijde van het publiek .en begunstied door goed weer werd Zaterdagmiddag j.l. een propagandamars van de T.N. gehouden. De groep stond 's middags aangetreden voor het groepsgebouw aan het Rapenburg en marcheerde onder de vrolijke tonen van haar eigen muziekcorps., langs de oude hoofdstraten en de nieuwe stads wijken. Des avonds werd een ontspannings avond gegeven in de Stadsgehoorzaal, en werd een film van het optreden van de T.N., ook bij de longste ram pen in Nederland, vertoond! Een van de manschappen wees op de noodzakelijkheid om altoos paraat te blijven, memoreerde de vriend schappelijke verhouding tussen de Noodhelpers en hun Dienstleiders en bood laatstgenoemden een fraai boekwerk aan. Spreker herinnerde er aan dat in de T.N. plaats is voor iedereen, die zich geroepen gevoelt in tijd van nood zijn medemens bij te staan. BURGERLIJKE STAND. Geboren Annie L., d. v. L. Buis en. L. H E. Burzlaff; Dammls, z. v. D. v. 't Zelf de en A. A. Groothuis; Emmy M. J. L.. d. v. D. Vroom en J. E. Koet; Ja kobus N., v. L. Jansen en J. Schroef. Ondertrouwd: J. F. Liang en J. Bo- drij, S. H. Bosman en M P. J. v. Berge Henegouwen; W A. F. Bosman en S. L. Kasterop; M. de Moolj en A. v. Gent, Overleden: H. J. T. Hennlnk, wed. v. B. J, v. d. Berg, 72 J. VOORSCHOTEN DTSTRIBUTIENIEUWS. De uit reiking van gewone bonkaarten en groentenkaarten voor de 4e periode zal gehouden worden voor zelf verzor gers op 1 en 2 Maart. Treubstraat 9. De 7.cwone uitreiking geschiedt op: Vrijdag 3 Maart van 9.15—12 30 vcor de 'oe'roners -,n Rijndijk. Haag- weg, Dijkhoflaan, Valkenburgsewee: en Vlnkweg huize Bijdorp en Nieuw Voordorp en van 1.303.30 uur voor de bewoners van de Leidsewég van Hofweg en instituut Wulllngs af. Maandag 6 Maart van 9.15—12.30 voor Dulvenvoordestrn°t, Wlldlust- straat. Willem de Zwijgerlaan, Pau- wer.straat, Wijngaardenlaan en Tulp straat en van 1.30 tot 3.30 uur voor de bewoners van Molenlaan. Erasmus- straat. Bloklaan, Tolstraat. Wlllibror- dusstraat. Noortheystroat. Landweg. Vernêdopark, Nieuw Voordorpstraat, Parksraat en Staciwljkstraat. Dinsdag 7 Maart van 9.15 tot 12.30 uur voor Leidseweg tot ean Hofweg. Hofweg, Beresteynstraat. Elslaan. Krimkade. Laan van Langenhorst. Marnlxstraat en Badhuisstraat; \an 1.30 tot 3 30 uur voor Schoolstraat, Kerkplein. Tramstraat. Vinkensteeg, Voorstraat en Gebr. Treubstraat Maandag 13 Maart van 9 15 tot 12 uur voor: Papelaan. Donklaan. Oranjekade. Narcissraat. Hyacinth- straat. Bijdorpstraat. De Kempenaer- straat en Van Kempenstraat; van 1.30 to 3.30 uur voor Veurseweg. Woelwijk- laan. Dulvenvoordseweg. Essenlaan, Horstlaan, Kniplaan. Peppellaan. Rouwkooplaan. Rosenburgerlaan. Haagwljk, Vliet en Wegen en Wilgen- laan. Voor bijzondere arbeid: 16 Maart. Bij de uitreiking moet de oude stamkaart en het vcrvolg-inlegvel worden meegenomen. ZILVEREN JUBILEUM. Op 1 Maart a s. herdenkt de heer A. v. d. Krogt. Laan van Langenhorst 5. alhier, het feit, dat hij 25 Jaren ln dienst is van de familie Grundeken te Voorschoten. ALPHEN A. D RIJN BRIDGECOMPETITIE. De Uit- slag van de parencompetitie der Alphense Bridgeclub luidt, als volgt: le klasse: Straver en echtg— Broek man, Janmaat. 2e klasse: Ottens. Winkel—van Elk, Kromhout. 3e klasse: Van Beek, Jansen—de Haan, v. d. Bijl. geregeld uw gas- en electriciteitsverbruik! mat de montfliarmonic! Roman door Manfred Hausmann 17) Op die lichten was Peter nu let terlijk dol. speciaal op de licht boeien, die hier en daar eenzaam en alleen op het water lagen. Daar was hij nu letterlijk verliefd op. O, er was nog veel meer dan alleen rode en groene schitterlichten, Hij zou hem er het nodige wel van vertellen. En dan vertelde hij hem heel veel over cle bevuring van de Buiten Wezer en het wad. Abel luisterde, vroeg en luisterde opnieuw. Wijd en zijd deinde om hen heen de grijze zee. De grootste golven wa ren reeds bedekt met schuimkoppen. Op verschillende plekken, waar straks de rand van een zandrug zou opduiken, stond een zwakke bran ding. De wind Joeg het schuim in lange flarden over het water. Talloze meeuwen kwamen aange zeild. Zij cirkelden een ogenblik boven het schip en vlogen verder. Wanneer er een onbeweeglijk op de wind zweefde of langzaam zijwaarts zeilde, dan zag zij er met haar ge bogen vleugels als een platte, lang uitgestrekte W uit. Dikwijls bleef er een op een bepaalde plek «til staan en plofte plotseling als een steen in het water, om onmiddellijk daarna met een vis ln haar snavel weer om hoog te scheren. Andere keken met haar strakke ogen op het schip neer, krasten haar door de wind meege voerd Kliee-Kriee uit en zeilden schuin weg HOOFDSTUK VI Angst, wat is angst? ..Koffie kunnen we vanavond zeker wel op onze buik schrijven?" Gats-Vi glitesjssj glukgluk gligglik Weer joeg een grote golf over het bovenlicht en plonsde achter in de plecht. Een tijd lang heerste er stilte in ae kajuit; de petroleumlamp trilde in haai ring Dan zeide Peter, die zijn kin op zijn beide handpalmen liet rusten, over de tafel heen: „Zeg, Jumbo, ik geloof, dat hij nu toch wei een beetje bang wordt nu de vloed opkomt gelooi JIJ ook niet??" Tekeningen en tekst van WIM MEULD1JR 820. Een paar uur rijden ze door de bossen, dan wordt het terrein heu velachtig en hier en daar ontdekken ze de blokhutten van pelsjagers. En even later geeft Sneeuwvlok een schreeuw. „Kijk", roept hij. „daar ls water. We zijn d'r haast." Zo is het; ze rijden achter elkaar het kleine vissersdorpje binnen, dat zich langs de oever vanfde baai uitstrekt 821. De drie reizigers nemen af scheid van hoofdman Ukkebuk en bedanken hem voor zijn hulp. want zij willen in het dorpje een boot gaan zoeken en het rendiervolk moet ver der. Nieuwsgierig lopen onze vrienden het dorp door en kijken goed uit of ze een zeeman zien. Maar na een half uur hebben ze er nog geen ge vonden en Sneeuwvlok zegt: „Jon gens. laten we dat hotelletje ingaan. We moeten een onderdak hebben voor de nacht!" Jumbo was om bij de dans, die de Scharhörn aan de ankerketting uit voerde, een steunpunt te hebben, in de hoek van de keuken gaan zitten, waarbij hij zijn knieën schrap zette, tegen de tafel, waarop het spiritus- toestel stond, en zijn rug tegen de kast, dió hier als een muur tot het plafond door liep. Hij wachtte ge duldig tot bet koffiewater eindelijk zou gaan koken. Maar Abel. op wien die woorden sloegen, lachte zachtjes in zijn mond harmonica en bleef op de voor hem liggende zeekaart de gearceerde on diepten, de lichte vaargeulen en de veelkleurige kustvuren bestuderen. Plotseling schoot het schip omhoog en dook, terwijl het gehuil van de wind in het wani en het stag een paar tonen scheller werd en de tou wen vlugger op de mast roffelden, met een fel neerslaan van de golf weer neer om dadelijk daarop te kapseizen en weer omhoog te schie ten De ankerketting kletterde, en knerste. „Neen, dat nu Juist niet", zei AbeL „Het komt niet van angst! Maar ik geioof. da' ik langzamerhand zee ziek word." „Nu al? Dat kan bijna nog niet!" „Maar lk voel me zo raar," Hij vouwde de kaart op. „Wordt dat schommelen nog erger?" „Niet zo veel erger meer. Overeen uurtje misschien, wanneer het water goed over net Knechtsand komt ja, dan zullen we waarschijnlijk nog een beetje gewiegd worden. Maar hoe is het mogelijk, dat Je nu al zeeziek bent?" „Knechtsand?" zei Abel en hij spreidde de kaart weer naast zich op de sofa uit. „Aha. dat is hier! Acht©- het Knechtsand, zeg Je?" Peter schoof met kromme knieën van zijn plaats om de rand van de tafel heen op de sofa en verklaarde den landrot de kaart. „Hier is dus Bremerhaven. Vaar water van de Buiten Wezer. Vaar water van de Elbe. Daartussen het wad, waarop we vandaag rondge zwalkt hebben. (Wordt vervolgd.) Twee doden door demonteren van een mijn FERWERD. 26 Febr. Door het stormachtige weer waren onlangs enige mijnen aangespoeld bij de zee dijk te Ferwerd (Friese Wad). Dezer dagen hebben twee personen pogin gen in het werk gesteld, een van deze mijnen, gelegen nabij de wo ning van wed. Westra. te demonte ren, waarbij deze mijn tot ontplof fing kwam. Een van deze personen werd op slag gedood, de andere overleed spoedig daarna. Het waren de 23-Jarlge Sierk R. en de 33-jarige Tjeerd R.~, beiden uit Britsum. Het raadplegen van de doop-, trouw- en begraaf boeken en andere z.g. retro-acla van de burgerlijke stand uit de provinciën Zuid-Hol land, Noord-Holland (behalve Am sterdam) en Zeeland zal tijdelijk niet mogelijk zijn. Evenmin zullen daaruit tot nader order inlichtingen kunnen worden verstrekt of afschrif ten en uittreksels kunnen worden afgegeven. Technische uitgaven Bij de N V Ned. Ultg „Opbouw" ver scheen „Gasgeneratoren ln de prak tijk". door W. Fick Op Het gebied van de generatoren zijn reeds enige boek jes verschenen. Vooral door eon van de laatsto werkjes, „Auto-zulggasgene- ratoren", van lr H Zoetelief Norman, achtten wil aanvankelijk het terrein wel afgegraasd en verwachten wij wei nig van "het voor on6 liggende nieuwe werkje. Toch ls het merkwaardig, hoe dit een aparte plaats Inneemt, vooral door de volledige beschrijvingen van de verschillende merken generatoren cn do principes, bil koelen en zuiveren van het gas gevolgd. Legt net boekje van ir Zoetelief Norman sterk do na druk op het theoretische (thermo- chemio. rendement der brandstoffen, etc.), het boekje van W Fick is veel meer de gids voor den dagelllksen ge bruiker en den bedrllfslolder. Het ls dit op uitstekend geslaagde wijze. Schrijver moet een respectabele studie van allo systemen hehhen gemaakt en over een schat van documentatie heb ben beschikt. Als men ln de inleiding leest, dat ruim 20.000 generator- en persgas installaties het Nederlandse wegver voer ln stand helpen houden, dan be grijpt men, dat voor de problemen hiervan een geweldige belangstelLmg moet bestaan Uit eigen ervaring weten wij ook. hoe belangrijk het is. als de chauffeur enigermate vertrouwd ls met de zo gans andere wUze van gebruik van benzine Het ls vooral ook hierop, dat het boekje de nadruk legt. een en ander voldoende gesteund met ..hoe" en „waarom" Onze Indruk, dat dc zuiggasgenerator zoals deze thans op automobielen wordt gebruikt, nog vol op ln stadium van experiment is. werd door dit boekje ook weer versterkt. Tientallen technici werken dagelijks nog aan vervolmaking van kleine doch belangrijke onderdelen O.i is hierbij nog volop plaats voor nieuwe ideeën, voor uitvindingen Wie op dit gebied zelf iets experimenteert, zal in het boekje van W. Flok belangrltko fun damenten voor zijn werk vinden. Het boekje, dat typografisch goed ls verzorgd, zeer vele uitstekende teke ningen en afbeeldingen bevat en onge veer 250 blz. telt. bevelen wij gaarne aan. H KUNST. VOLKSCULTUUR EN KUNST STALIN'S LEUGENS OMTRENT TSJERKASSY ONTMASKERD! II Hauptsturmlilhrer Lion Degrelle tijdens zijn rede voor de onder leiding van den Reichsprcssechet dr. Dietrich gehouden bijeenkomst voor Duitse en buitenlandse journalisten, waar de oj/icieren van de bij Tsjerkassy door de omsingeling der bolsjewistische troepen heengebroken Duitse troepen de operattes beschreven. Rechts naast Degrelle. General- leutnant Lieb. Reichspressechej dr. Dietrich en II Gruppenfilhrer en Generalleutnant der Wa/len-tf, Gille. (Foto Ho/jmann-StaptJ SPORTNIEUWS Hou Stand kampioen 3e klasse N.K.B. De Haagse korfbalclub Hou Stand -wist. ongeslagen het kampioenschap te behalen. Niet éénmaal werd men verslagen. De ontmoeting tegen Zui derkwartier, waaruit de beslissing viel, kostte de Hagenaars nog veel moeite. Fluks kon het ook nu weer niet tot een overwinning brengen en ver loor met 5—0 van ALO. De wedstrijd tegen Ons Eibernest zal waarschijn lijk wel de beslissing moeten brengen, of Fluks, dan wel Ons Eibernest de laatste plaats zal Innemen. De re serve's van Algemene behaalde in Den Haag tegen HKV een moeilijke zege. Dc wedstrijden van Fluks 2 en Algemene vonden geen doorgang. De uitslagen waren: 2e klasse: A.L.O.—Fluks 50. Der de klasse: Zuiderkwartier—Hou Stand 2—3. HKV 2—Algemene 2 01. Fluks verscheen tegen ALO met enkele invallers, doch voor rust was het krachtsverschil zeer gering. De Haagse beginaanval met van Nierop aan het hoofd was echter zeer ge vaarlijk. Reeds na vijf minuten gaf deze speler ALO de leiding. Fluks verkreeg daarna enkele goede kansen, doch het juiste schot ontbrak Kort voor de rust zag Van Nierop kans de Haagse voorsprong te vergroten. Na de rust was Fluks wel iets meer in de aanval, doch het plaatsen hadden de Leldenaars evenmin goed onder de knie. zo dat van deze kant weinig succes verwacht kon worden. De Haagse aanval was gevaarlijker en Bernard zorgde spoedig voor 4—0, waarna mej. Schouten de eindstand Het is niet bcoaald noodzakelijk, onoverkomelijke bezwaren te koesteren tegen redeneerstukken. Zelfs Shakespeare. Molière en Goethe wisten in hun toneelwerken vaak een fiks nummertje bespiegeling weg te geven, om van de klassieken maar tè zwijgen, en het statische schouwspel eist evenzeer zijn rech ten als het dynamische. Maar dan moet het onderwerp ook de moeite waard zijn: Vondels „Gijsbreght" is immers ook niet veel meer dan een bewogen verhaal over gebeurtenis sen, die grotendeels „achter de cou lissen" blijven. Het Zondagmiddag in de hoofd stedelijke schouwburg door het Am sterdam Toneel ten doop gehouden jongste werk van Dick Ouwendijk „De kringloop der kleinmoedigheid" is ongetwijfeld een redeneerstuk; een familiedrama, waarvan men slechts de aanloop meemaakt, maar dat zich verder in gesprekken afspeelt. Dit beperkt de handeling tot een minimum en de rolbezetting zowel als het scenisch beeld zijn hiermede in overeenstemming. Maar ondanks de sobere constructieve opzet van dit stuk valt het moeilijk, de titel te verklaren. Een practiserend medicus voelt de drang in zich. als publicist ook een wetenschappelijke rol te spelen. Zijn huwelijksleven lijdt hieronder en zijn vrouw ziet deze wetenschappe lijke arbeid, waarin hij het later in derdaad niet ver blijkt te hebben gebracht, als een uitvloeisel van 's mans ijdelheid. Zij krijgen hier over woorden en in de hitte der op winding geeft de man zijn vrouw een paar oorvegen, waarover hij on middellijk schrikt en spijt betoont. Desniettemin veroorzaakt dit voor val een zodanige verwijdering tussen de echtelieden, dat de vrouw zich na ruim een jaar het leven beneemt. Zij bepaalt bij testament, dat haar man drie maanden na zijn zestigste verjaardag hun kinderen, die bij het overlijden hunner moeder te jong zijn om het werkelijk gebeurde te beseffen, enige geschenken van haar zal overhandigen en hun omtrent de zelfmoord van hun moeder inlichten. Aldus geschiedt, maar de alsdan vol- bi'acht op 5—0. De Hagenaars misten nog een strafworp. Hou-Stand was tegen Zuiderkwar tier geheel volledig, terwijl de gasten enkele Invallers telde. Dè strijd was zéér spannend, doch het spel leed veel onder de zenuwen aan Haagse zijde. Vrij spoedig gaf Weerheim met een fraai schot Hou-Stand de leiding de vreugde was* echter van korte duur, daar Leget. met een ver schot bij een volgende aanval, de partijen op gelijke voet bracht. Nog voor rust nam Zuiderkwartier dc leiding door Bontje. Na de rust speelde Hou-Stand met elf man, doch desondanks bleef het kranig partij geven. De gelijkmaker kwam spoedig na de rust en daarna, met drie mensen in de aanval, zag het er voor de Hagenaars niet erg gunstig uit. Indien de Leidse aanval niet zo slordig had gespeeld, dan had zeker Zuiderkwartier de overwinning kun nen behalen. Weerheim c.s. bleven echter de situatie meester, zodat doelpunten voor Leiden uitbleven. De Haagse aanval zwoegde hard en even voor tijd gelukte het Adams met een ver schot zijn club de leiding te her geven. Ondanks heftige pogingen aan Leidse zijde om tot de gelijkmaker te komen, gelukte dit niet. zodat Hou-Stand ongeslagen kampioen werd. De ontmoeting HKV 2—Algemene 2 werd gespeeld in een vlot tempo, Dr. Borrema doet zijn kinderen het verhaal van zijn huwelijkstragedie. Een scène uit Dick Ouwendijks toneelspel „De kringloop der klein moedigheid" met v.l.v.r. Vera Bow- dam, Henri Eerens, Louis van Gas teren, Jan van Ees en Stine Lerou. (Foto AP/Breyer) wassen kinderen keren zich bij het vernemen van de waarheid tegen hun vader, die eenzaam en verlaten achterblijft. De scène tussen de ouders, eigen lijk de enige handeling in het stuk, speelt zich af in het eerste bedrijf; voor de tweede scène: die tussen den vader en de kinderen, heeft Dick Ouwendijk maar liefst drie bedrijven nodig, die hij 'eenvoudig afkapt om in het volgende bedrijf de draad weer op te nemen. Deze onevenwich tige constructie kan niet tot de span ning bijdragen en deze heeft men dan ook geen ogenblik gevoeld. Tekenend in dat opzicht was, dat het hinderlijk gehoest en geproest der talrijke verkoudenen geen ogen blik afliet; voor de kwalen in de familie Borrema vergat de zaal haar eigen kwalen niet... Aan de regie lag dit evenmin als aan het spel, al kan sommigen der spelers niet kwalijk worden geno men, dat zij zich in al dat gerede neer nog wel eens verspraken. Aan Cor van der Lugts spelleiding ls de auteur dan ook evenveel verplicht als aan de uitbeelders zijner figu ren: Vera Bondam, Stine Lerou, Louis van Gasteren, Henri Eerens, Jan van Ees en tenslotte Cor Dum- melshuizen in een ondergeschikte rol. Neemt men de reactie van het pu bliek als maatstaf voor het welsla gen dezer première, dan luidt het rapport, dat de zaal zoals reeds gezegd geen ogenblik van span ning of intens medeleven verried en dat aan het slot de spelers behalve de gebruikelijke bloemenhulde een hartelijke bijval mochten verwerven. Tenslotte een eenvoudig en goed koop recept tegen het voor iedereen zo lastige hoesten: zeven keer slik ken! G. K. KROP, doch de Haagse aanval bleek iets gevaarlijker. Door goed verdedigen aan beide zijden ging de rust. in met blanken stand. Na de rust bleef het spel op en neer gaan, met een kleine meerderheid aan Haagse zijde. Wel wisten de Hagenaars een enkele maal goed door te breken, doch het schieten was hopeloos. Door een fout in de Haagse verdediging nam Alge mene door A. Hartevelt de leiding. HKV gooide er daarna nog een schepje op, doch de Leidse verdedi ging was volkomen voor zijn taak berekend, cn eindigde deze ontmoe ting in een 1—0, ADSPIRANTEN L.K.B. le Klas se; Vicus-Orientis bZuiderkwartier a 53; 2e klasse: Zuiderkwartier b— Vicus-Orientis c 0—2; 3e klasse; Zui derkwartier cVicus-Orientis c 2—1. UITSLAGEN L.K.B.-WEDSTRIJ- DEN. De uitslag van de enige ge speelde wedstrijd was: Algemene 3 Vicus-Orientis 4 1—13. De wedstrijd Fluks 4—Vicus-Orientis 5 ging niet. door. Vicus-Orientis bleek ln 'de ontmoe ting tegen Algemene over een dus danige schotvaardighèid te beschik ken. dat het voor Algemene hopeloos werd. Met rust leidde de Kooiclub reeds met 6—1. Ook na rust kwam Algemene er weinig aan te pas en het einde kwam met een 13—1 over winning voor dè Kooiclub.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2