JSL 41 Bittere ontgoocheling in de Meer! W Santos-Ideaal „Raar" zijn op het toneel Haagse muziekweek hel Sneeuwvlok - de Eskimo" Ajax met 3-1 geklopt UW snoept UVS een punt af MAANDAG 21 FEBRUARI 1944 2L Vijf minuten-interview met Mimi Boesnach Het is voor een man heel wat ge makkelijker, „raar" te zijn op het toneel, dan voor een vrouw. Hij kan hij voorbeeld te allentijde een haardje of een sik plakken en als hij hijzonder komiek voor de dag wil komen, zet hij een kaal hoofd op of een wiebelend lorgnetje. Des noods kan hij zich ook nog gezetter tonen dan hij in werkelijkheid is. Kortom, de toneelspeler heeft het hij typcursiverk heel wat gemakke lijker dan zijn vrouwelijke collega. Een enkele keer kan het toeval de vrouw wel eens steunen. Dat was met Mimi Boesnach het geval, toen zij verleden week voor het eerst die malle Agathe moest spelen in „De grote onbekende". Wie haar gezien heeft in die rol. kan de grap, aan dat uiterlijk verbonden, dubbel waarderen. Zoals iedere vrouw wel eens over komt, wilde Mimi Boesnach een paar weken geleden een heel nieuwe coif fure hebben en een excellente kap per maakte haar een heel bijzonder kapsel. Het kapsel was de trots van den kapper en werd het ook van Mimi Boesnach, die door alle colle ga's bewonderd werd. Die avond speelde zij echter Marton, de kame nier in .JEen huwelijk onder Bode wijk XV". waarin zij een pruik moest dragen en die pruik, helaas, moest over het nieuwe kapsel heen. De volgende morgen was het mooie, nieuwe kapsel bedorven. En die och tend ziehier het toeval was er een voorgenerale van „De grote onbekende". Gehaast ging Mimi Boesnach erheen, het verpletterde nieuwe kapsel als een vreemd struik gewas meebrengend. En eensklaps, toen zij opkwam ter repetitie, barstte de gemeente in lachen uit, „Mimi, reusachtigWat een beeld van een pruik voor Agathe! Hoe ben je d'r op gekomen?" Oprechte toneelspe lersbewonderingEn Zaterdags speel de Mimi Boesnach de rol van Aga the met de resten van wat enkele dagen geleden de trots was van een beroemden Haagsen Figaro. Hij was óók bij de première... en hij heeft gehuild van spijt... De lelijke Agafhe Mimi Boesnach als de lelijke Aga the; lelijk en goedig en tot overmaat van ramp nog achterlijk ook. Is het niet verschrikkelijk voorbeen actrice, op het toneel zo'n mirakel te moeten voorstellen? We vragen het aan Mimi Boesnach persoonlijk, wetende, dat zij destijds uit de revue kwam en toen de veelbesproken mondaine en mooie vrouw was. Maar zij lacht er wat om. En zij peinst, sprekend over die overgang van de kleine kunst 7iaar de grote kunst. „Het was moeilijk!!" peinst ze hardop. „In de revue kwam je op met geheven armen, altijd weer in reusachtige gewaden, met bont en flonkering en natuurlijk met de ste- Vf/nw Bwmach viv1' "-'•'tig. de mooie kamenier Marton in ,JEen huwelijk onder Lodewijk XV" te spe len, maar vreest een „rare" rol als Agathe in „De grote onbekende" evenmin', integendeel! (Foto Schimmelpenningh) reotype lach van: Hoe vinden jullie me? Toen ik bij v. d. Lugt begon, in Krontjong" van Willy Corsari, moest ik plotseling „alleen maar een mens" zijn. Het is een moeilijke stap geweest, dec moeilijkste in mijn car rière. Maar ik heb er nooit spijt van gehad en ik vind het tegenwoor dig heus wel aardig, als ik bij afwis seling eens een heel dwaze rol toe- gewezen krijg. Ik herinner me met liefde de floddermadam in „Boefje" met Annie van Ees en dan de gekke Latune in „Ik heb den graaf ver moord." „Weet u, dat ik daarin dezelfde jurk droeg, die ik nu weer draag in „De grote onbekende"? Die jurk is een geschiedenis op zichzelf, Ik kocht hem in Rome, toen we daar de Ne derlandse film „Drie wensen" draai den. Een chique japon. In „Ik heb den graaf vermoord" droeg ik hem weer (187 keer maar liefst), doch nu met een split opzij, want die Lalune, dat iuas me d'r eentje! Weet u wel, een coquet en mondain schepsel, met lange zwarte kousebenen. En diezelf de split doet nu opjiieuw dienst bij Agathe, maar nu heb ik de split van achteren. En ik héb er aflopende schouders in laten zetten. U heeft zelf kunnen vaststellen, dat de toe schouwers alleen al om die split om me moeten lachen.. Mimi Boesnach ziet er dus niet tegen op, een „rare" te spelen op het toneel Waarom zou ze ook? De tijd is voorbij, dat zij alleen de „vamps" moest vertolken. De laatste jaren ontwikkelde Mimi Boesnach zich tot een veelzijdig actrice. Haar karakteristiek van Agatha ivas daar van en van haar liefde voor het vak een treffend bewijs. Nederlands volkstoon- dichter overleden Op bijna 78-jarige leeftijd is te Den Haag overleden de Nederlandse componist J. P. J Wierts. die de Nederlandse liederenschat met zo talrijke bijdragen heeft weten te "er- rijken. Vele van zijn liedjes zijn zo bekend geworden als volksliederen, waarvan de herkomst in een grijs verledèn ligt, wie kent niet zijn „Hol lands vlag", „Moeders papafrlu" of „Klein moederke alleen"? Wierts werd op 9 April 1871 te Gennep geboren en studeerde reeds op jeugdige leeftijd piano, orgel en compositie-leer. Zijn verdere muzi kale opleiding ontving hij van prof. N A. Janssen, een der bekende her vormers op kerkmuziek gebied in vroeger jaren. Hij doceerde muziekgeschiedenis aan het gymnasium der Jezuieten te Katwijk a. d. Rijn, waar hij tevens practisch les gaf. Vervolgens was hij gedurende 7 jaren eerst als organist te Gorinchem en later aan de St. Hypolituskerk te Delft verbonden. In 1911 vestigde Wierts zich te Den Haag en legde zich toe op het com poneren van koorwerken. Meer spe ciaal besteedde hij aandacht aan het volkslied. Van zijn hand zijn bijna tweehonderd werken verschenen, waarvan de teksten uitsluitend aan het Nederlands. Vlaams en Afrikaans ontleend werden. Als bijdrage tot de Nederlandse zangcultuur zijn zij dan ook van onschatbare waarde geweest. Het Nederlandse volk heeft de liede ren van Wierts altijd gaarne gezon gen, gelijk wel blijkt uit het feit. dat de eerste reeks van zijn „Liederen van 't volk" niet minder dan vijftig drukken beleefde. Wierts was ridder in de orde van Oranje-Nassau; de Paus onderscheid de hem met het gouden erekruis Pro Ecclesia. Na een plechtige uitvaartdienst in de kerk aan het Bezuidenhout heeft de begrafenis van het stoffelijk over schot plaats a.s. Dinsdag om kwart over elf op de R.K. begraafplaats aan de Binckhorstlaan. Het bestuur der Vereniging van Letterkundigen heeft op voorstel van de commissie van advies thans voor de derde maal de mr. H. G. van der Vies-prijs voor de beste, ge durende een periode van twee jaar door een Nederlander in het Neder lands geschreven toneelstuk toege kend. Deze keer werd hiervoor aangewe zen het blijspel van Ank van der Moer „Zoiets doet mijn dochter niet", later vertoond onder de titel „Waar is mijn dochter?" Francien Koote Gerrese Voordragen is een kunst, het :nag een spel zijn desnoods, maar dan een edel spel, zo edel en speels als de poëzie zelve zijn kan. Maar spelen met de dichtkunst, zonder daarbij de juiste maat te verliezen, is moeilijk en overmoed kan hier een fatale rol spelen. Het voordragen is Francien Koote Gerrese, die gisteren in de klein zaal van de Stadsgehoorzaal optrad, in derdaad een spel. Zij speelt in de lentegedichten en zingt en jubelt daar. waar zij zon en bloemen ziet en zij kan juichen in Jan Prins' heer lijke gedicht, waar de Lentezon brui degom en ons schone Holland de bruid is. Het is spel. als zij vertelt van het wonderschone Capri en even blij ontroert in het gedicht van Jan Prins „Het Ezeltje van Spanje". Zij zoekt de zon en het zuiden en zij danst over de Spaanse Copla's .van Hendrik de Vries. Directeur: H. J Kerkmeester. Bus- sum; hoofdredacteur: Hendrik Lindt, Amsterdam; plv hoofdredacteur; ir. A H. de Haas van Dorsser, Haarlem binnenland J. v Grieken; illustratie en opmaak. R Kampstra; volkscul tuur en kunst: M Wolters, muziek: G. K. Krop; sport: J. J. Llber; adver tenties: A, H. Lammens, allen te Am sterdam. - K 113 Deze blijheid en deze levensvreugd geven aan de voordracht van Fran cien Koote Gerrese een grote beko ring. Dit kwam vooral tot uiting in een fragment uit Anton Coolens „Kinderen van ons volk", waarin zij zich geheel inleefde in de grote vreugde van Doruske Thinner's kin deren om den bok, die vader voor hen heeft gekocht. Dit fragment be hoorde zeker tob het beste van het uitgebreide programma. Francien Koote Gerrese kan naar hartelust spelen en stoeien in het land van de lichte, zonnige poëzie, zij weet de schoonheid erin te ontdekken en bezit tevens de gave om anderen in die vreugde te doen delen. Anders wordt het daar, waar de ernst en het dramatisch element hun aandeel in de voordracht gaan op eisen. Men kan bewondering hebben voor de moed. waarmee zij zich waagde aan fragmenten uit Vondels spelen „Maria Stuart" en „Adam in Ballingschap", doch deze gedeelten eisen grotere dramatische voordracht kunst dan waarover Francien Koote Gerrese beschikt. Francien Koote Gerrese is zeker meer dan een middelmatig talent en verdiende bij haar debuut in Leiden een grotere belangstelling dan gis teren het geval was. W. A. DEVILÉ. De geheel aan Chopin gewijde klavieravond van Cor de Groot, Maandag in Diligentia gegeven, trok begrijpelijkerwijs zeer grote belang stelling. De naam Chopin heeft nog steeds een magische kracht en Cor de Groot heeft zich in weinige jaren ontwikkeld tot een klavierkunstenaar van betekenis. Het programma bestond uit elf kleinere en grotere pianowerken en met het Scherzo in Bes leverde de kunstenaar al dadelijk een staaltje van zijn verbazingwekkend technisch kunnen. Welk een dichter in tonen deze pianist is, bleek uit de fijnzin nige, hoogst poëtische sfeer, welke hij schiep met de Nocturne in F; het auditorium vergat (gelukkig) te ap plaudisseren. Met geraffineerd pianjsme, ver bijsterende technische vaardigheid en intense muzikaliteit heeft Cor de Groot verder nog mazurka's, walsen, het Rondo in Es en andere favorie ten gespeeld en de Polonaise in As werd een feestelijke klankendave- ring, die het publiek tot een onge kend warme ovatje bracht. Cor de Groot dankte ondanks zijn kennelijke en begrijpelijke vermoeid heid met nóg een wals van Chopin en blijkbaar om de Chopinsfeer nu radicaal te verbreken met „Grana- dos" van Albeniz. Voor het opera-con cert van Donderdagavond in Diligentia gege ven door een viertal zangers, gerou tineerd en muzikaal aan de vleugel begeleid door Marinus Flipse, was weer veel belangstelling. Alice Ber- lucchi onderscheidde zich als een voortreffelijke dramatische zangeres, wier prachtige sopraan in alle re gisters even mooi en vrij klinkt. Nel Marwitz beschikt eveneens over prachtig materiaal doch het was hin derlijk, dat deze altzangeres vaak zo slecht intoneerde en dat haar adem- beheersing tekort schoot. Giuseppe Reschiglian heeft met zijn tempera mentvolle zang de zaal in extase gebracht en zijn duet uit de eerste acte van Faust van Gounod met den epaterenden baszanger Henk Wei- mar ontketende een orkaan van ap plaus. Het programma bestond merendeels uit aria's uit opera's in de veristische stijl. Er werd gebisseerd en er wer den toegiften gegeven, dat het een lust was. Thelraa van Reenen kwam Vrijdagavond voor een tamelijk goed bezette Diligentiazaal weer van haar talent, getuigen, dat voornamelijk wijst op een virtuoze begaafdheid! Overigens is dit spel nog tamelijk vlak én al waardeert men dan in de Piano-avond Jan Couvee uitgesteld De voor Vrijdag a.s. aangekondig de piano-avond van onze oud-stadge noot Jan Couvee is wegens ziekte van den solist tot nader aankondi ging uitgesteld. elegante Rameau-composities en in de Negen Variaties op een menuet van Dupont van Mozart de gra tie en de klare vertolkings stijl. in Beethovens Sonata quasi una fantasia ontbrak (uitgezon derd het eerste deel) het tvermo gen om deze bewogen muziek te her scheppen naar zijn opstandige en worstelende geest. Debussy eist geraffineerder klank- bewustzijn en Albeniz ruiger pianis- me dan deze jeugdige, ongetwijfeld talentvolle instrumentaliste vermag te geven. Maar wie weet. hoe zij zich nog zal ontwikkelen. Hoezeer een klavieravond van e?n door het leven gerijpten kunstenaar te prefereren is boven het optreden van zeer jeugdige instrumentalisten, die min of meer als wonderkinderen v/orden aangekondigd, bewees W i 1- lem Andriessen Zondagmiddag aan een uitverkochte zaal in Dili gentia, waar men nog drie rijen dik op het podium zat. Met een geenszins op uiterlijk ef fect berekend programma heeft Wil lem Andriessen klavierkunst gegeven, die culmineerde in een superieur ge speelde Mozart-Sonate (C gr. K V. 330) een nog aan Haydn en Mozart herinnerende Beethoven-Sonate (G gr. opus 79) en Franck's Prélude. Choral et Fugue, waarvan het gecom pliceerde slot der Fuga volkomen boven het technisch bravour werd uitgeheven. Brahms' grootse Variaties en Fuga over een thema van Handel Opus 24 bezegelde de diepe indruk, die het optreden van deze middag heeft ge maakt. P. TEUNISSEN Jr. Uit het feit, dat aan de Stiermarkse violiste Ella Casteliz bij een wedstrijd der Weense Staatsacademie uit ruim vijftig mededingers de eerste prijs werd toegekend, zou men na haar optreden van Woensdagavond in Diligentia moeten concluderen, dat men in het land van Bruckner en Wolf zijn muzikale eisen niet zo hoog stelde en deze gevolgtrekking zou toch waarlijk te ver gaan. Dus moet het ergens anders aan liggen, als men van haar recital niet bevre digd huiswaarts ging. De zaak is vrij eenvoudig: Ella Casteliz zou b.v. aan ons Amster damse of Haagse conservatorium nog geen prijs van uitnemendheid verwer ven. Niet alleen zijn stokvoering en appllcatuur slechts zover gerijpt, dat zij aan de afwerking moet beginnen, maar ook haar stijlbegrip en voor dracht vertonen nog leemten, die men van solisten op het internationale podium niet meer venvacht. Verwach tingen wekte zij in haar programma van Beethoven, Bach, Bruch, Tartini, Paganini, waarin Marinus Flipse haar begrijpelijk weinig fijnzinnig terzijde stond, overigens wel. Dat zij zich onder leiding van een grootmeester stelle, alvorens naar een plaats op het grote podium te dingen. G. K. KROP. „Werlcmans Wilskracht" in Stadsgehoorzaal In de grote Stadsgehoorzaal vond Zaterdagavond de 42ste uitvoering plaats van de Leidse Harmonie Kapel „Werkmans Wilskracht". De voorzitter der vereniging sprak een kort openingswoord, waarin hij een bijzonder woord van welkom richtte tot de afgevaardigden der verschillende zusterverenigingen, als mede aan het bestuur van de 3-Oc- tober-vereniging. Hierna had de huldiging plaats van de heren Brouwer en Filippo, die beiden 40 jaar lid van de ver eniging zijn. Zij werden door den voorzitter toegesproken. Deze be noemde heri tot lid van verdienste en overhandigde hun de daaraan ver bonden zilveren medaille, alsmede de traditionele enveloppe met inhoud. Het concert, dat W.Whierna ten gehore bracht, kan een succes genoemd worden. Niettegenstaande vele leden in het buitenland zijn. waardoor de bezetting heel wat ge ringer werd, waren de prestaties weinig minder dan wij van dit gezel schap gewend zijn. Onder de bezie lende leiding van den dirigent, den heer G. Dik, werden een zestal num mers ten gehore gebracht, waaronder de mooie, maar voor harmonie-orkest moeilijke ouverture „De barbier van Se villa" van Rossini. Van de andere nummers noemen wij de Internatio nale schetsen van Dreissen en een fanfare uit de operette „Les cloches de Corneville" van Planquette. Aan het programma verleenden verder nog medewerking het dubbel- mannenkwartet „Sempre Avanti", o l.v. Johan v. d. Broek, dat vooral met „Het gebed voor de vrede" uit Cassanova van Joh. Strauss, succes oogstte, en het toneelgezelschap D.O.S., dat een geestig blijspel voor het voetlicht bracht. met de mondharmonica Roman door Manfred Hausmann LEIDS NIEUWS Tramongeval De 20-jarige mejuffrouw C. D. K. uit Lelden wilde gisteravond op het Korte Voorhout op een rijdende tram springen. Zij struikelde, viel en moest met een hersenschdding naar het ziekenhuis aan het Westeinde worden gebracht. AGENDA. Bioscopen: Casino: De tijger van Eschuapoer. dag. 2 en 7.30 u., Zondag 1.30, 3.45, 6 en 8.15 u., 14 J.; Lido: Wereldstad-melodie, dag. 2 en 7.30 u., 18 J.: Luxor: De vrouw der zonde, dag. 2 en 7.30 u.t Zondag 2. 4.30 en 7.30 u„ 18 J.; Rex: Goud in New Frisco, dag. 2 en 7.30 u.. Zondag doorl. voorst. 1.157.30 u., 8 u.. 18 j.; Trianon: Tonelll. dag. 2 en 7.30 u„ Zondag doorl. voorst. 17.30 u.. 8 u„ 18 j. Heden: Leidse Schouwburg, 19.30 u.: Carnavalsavond (cabaret). Morgen: Stadsgehoorzaal, 19.30 u.: Leerllngenavond Balletschool Mops van de HJke; Lclds Volkshuis. 14.30 u.: Filmvoorstelling v. d. Comm. lnz. Huish. voorlichting; leidse Schouw burg, 19.30 u.: Carnavalsavond (caba ret). „In de vergulden Tlvoll", 7.30 u.- Ned. Duitse Kult. Gem., lezing, prof. dr. Günter Weydt uit Brussel. BURGERLIJKE STAND. Onder trouwd: J. P. Noest en A. Dissevelt; J. J. van der Krogt en A. M Teske. Geboren: Anneke, d. v, J. P. Kras- senburg en M K. Andrlnga; Jacobus A., z. v. J. Arnoldus en M. Oolthuls; Hubertus J„ z, v. J B. D. RooiJakkers en E. Kroon; Johannes J., z. v. J. B. D. RooiJ akkers en E. Kroon. Overleden: M. Raar. wed. v. J de Vroede, 82 J J. Midderham, m.. 44 J.: J. Vaneveld. m„ 23 J.; C. Oppelaar, m., 51 J HANDELSREGISTER. Opheffing: Onderlinge Steunverlening, Rijnsburg. Katwljkerweg 3. Door uitkering steun verlenen bij zlekenhulsverpleging. W. L. van der Gugten, Rijnsburg. 11) „Ik heb Je gevraagd waar Je dat aan ziet." „Aan de schoorsteen. Zwarte schoorsteen met twee smalle witte streken: Finska Angfartygs A. B. En de sleepboot daarachter met die hoge golf voor de boeg is een sleep boot van de Wezer-inspectie." „Waar ga je links naar toe?" „Naar zee." „En waar we nu varen?" „Ook naar zee." „Hoe kan dat nou?" „Aan de andere kant is het nieuwe vaarwater: Wremer Loch enFedder- warder Arm. En hier is het oude vaarwater: Wurster Arm en Dwars Gatt. Daartussen ligt de Robben plate Aan het andere eind die knoest daar voor je is de vuurtoren van de Robbenplate aan het einde van de Robbenordsteert. komen de twee vaargeulen weer bij elkaar. Bij de Hoher Weg zowat." Abel zag wel de vuurtoren op de Robbenplate en hier en daar in de verte ook grijze stellages boven de horizont, maar verder alleen water, een eindeloze vlakte, waar windvla gen en zonnestralen overheen scho ten. „Wat is nu het vaarwater?" vroeg hij. „Kan Je hier dan niet overal...? Het ziet er toch precies uit alsof je hier overal kan varen." „Dat kan Je aan Je hart voelen! Kiik maar eens hoe precies dje Fin koers hout. Nu draait hij een beetje! Heb je het gezien? Hup! Hup! Draaien! Om met zijn achtersprietl" „Ineens!" zeide Abel. „Dat moet hij ook. Zelfs wij met onze slikschuiver moeten nog op passen. Niet dat Je nu bepaald mid den in de vaargeul behoeft te va ren. maar we móeten toch tussen de boeien blijven," „Ik zie helemaal geen boeien.' „Daar voor ons aan bakboord, die rode, waar hij nu op aanstuurt." „Waar?" „Kijk maar eens goed over de lin kerhoek van de lier. Zie je het nu?" „Daar helemaal In de verte?" „Nou ben je er!" „Maar die kan Je toch heel moei lijk onderscheiden." Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJK 808. „Ja", zegt doctor Filippus. „met mijn wonderkijker heb ik over al gekeken, ook in de Noordpool. Jouw avonturen heb ik haarfijn kunnen volgen en ik heb ze opge schreven in dat dikke boek. waar ik alles in zet. wat ik waarneem en de moeite waard is. Ik weet ook pre cies. hoe Je hier met Je vrienden gekomen bent. Hier. kijk Jij ook maar eens. dan zal ik Je Bibber- dorp laten zien." 809. Jtel verwachting tuurt Sneeuw vlok door de kijker; doctor Filippus draait aan een knop en onze held ziet tot zijn verbazing plotseling Bibberdorp voor de lens verschij nen: „Asjeblieft", mompelt hij. „hoe bestaat het. Ik zit aan de Zuidpool en ik zie de Noordpool. Kijk daar staat de burgemeester en daar Opa Krom. Er schijnt wat aan de hand te zijn." „Ja", zegt de doctor, „ze hebben gemerkt dat jul lie verdwenen zijn en maken zich ongerust." „Dan zal Je die zwarte aan stuur boordzijde wel helemaal niet kunnen zien. Ze kwam net even naar boven. Nou alweer! Gezien?" „Neen." „Och. misschien kan Je het ding alleen zien, wanneer je precies weet waar het ligt. Hé. Jumbo, een beetje dichter langs de plaat 1 Daar hebben we meer stroom." „Hebben Jullie ook zo'n leeg ge voel in je maag?" vroeg Jumbo, ter wijl hij met zijn vingertoppen het roer drie strepen draaide. „Neen." „Nou. ik wel!" „Dan heb Je zeker onder het ont bijt half zitten maffen!" „Best mogelijk. Maar ik heb een raar leeg gevoel." „Er is nog wat van die pannekoek over. Smaakt met een flinke kwak jam erop koud ook heel lekker." „Pannekoek?" Jumbo voelde zich in zijn koks-eer getast. ..Het waren met je permissie roerelerenI" Peter had het echter voor panne koek aangezien. „Jij toch ook. Abel?" Bij Abel thuis werd zo iets Kai- serschmarren leen soort meelspijs) genoemd. Wanneer er rozijnen in zaten, heette het Kaiserschmarren. „Rozijnen?" „Waren die aangebrande dingen dan geen rozijnen?" „Je bent zelf een rozijn!" hoonde Jumbo en keek rechtuit, om de goede koers te houden „O. Jumbo. Jumbo, nu heeft hij Je stukjes ham voor rozijnen aange zien!" „Vlieg op met je ham. het was spek. Het waren grote spekkanen! Roereieren met spek!" „Een kaan. pardon kraan van een kok hebben we aan boord Die laat de kanen zo lang aanbranden tot ze net als rozijnen smaken!" ..Nou alle gekheid op een stokje" zei Abel. „ze smaakten heus als rozij nen. een beetje bittor maar anders precies..." (Wordt vervolgd.) Strafschoppen, grillig als het lot I AMSTERDAM, 20 Fcbr. Duizcn- den Amsterdammers, diep in hun kraag gedoken, hebben de tragedie van Ajax méé-beleefd en tevens er varen, hoe Blauw-Wit in sportieve plichtsbetrachting dc kampioenskans van zijn stadgenoot, die juist deze middag gunstiger was dan ooit, te niet heeft gedaan. Zeer terecht heeft de geestdrift van dc Stadion-club gezegevierd over de onmacht van Ajax die In het bijzonder in de voor hoede school en in een 31-neder- Jaag duidelijk tot uitdrukking kwam. Toen 20 minuten voor het einde uit de luidsprekers de mededeling kwam dat DHC in Delft de achter stand had ingelopen en daardoor de kansen op een beslissingswedstrijd reëler vorm aannamen, leek dit be richt de tot dat moment volkomen onmachtige rood-witte voorhoede te inspireren tot beter spel. Aangemoe digd door een enthousiaste schare supporters, scheen zij pogingen te gaan doen haar reputatie, die danig in het gedrang was gekomen, te handhaven en de 1—1 stand te wij. zigen in een voorsprong. Kostbare misser! Brockmann. die al een bijzonder slechte middag had. rende naar voren, maar werd door Rous ergens In hef strafschopgebied gehaakt en prompt wees scheidsrechter Van Moorsel naar de witte stip. Van Stof- felen werd aangewezen voor de be langrijke taak de overwinning zeker te stellen, maar zijn schot werd door doelman Van Raai te. die er deze middag weer eens goed in was. fraai gestopt. Dit bleek het kritieke moment in de wedstrijd, die voor de rust vrij tam verliep, doch in de tweede helft dikwijls opwindend en tegen het ein de bepaald onvriendelijk werd. Blauw Wit had Stijger weer als linksmidden opgesteld, een verstandige maatregel. Hij heeft op die plaats uitstekend werk verricht. Wilders speelde, even als in de laatste wedstrijden, rechts binnen, doch dit bleek meer in naam. dan in werkelijkheid het geval te zijn. In feite fungeerde hij meesten tijds als halfspeler. in welke functie hij niettemin heel nuttig en goed werkte. De voorhoede van de zebra's hield, vooral in het laatste deel van de wedstrijd, het spel goed open en zij was voortdurend veel gevaarlijker dan de Ajax-aanval. die op Van Dijk na. volkomen faalde. De goede kan sen. die zich voordeden, kwamen voornamelijk voort uit zwakke mo menten der Blauw Wit-verdediging waarin Rous voor de rust al heel vreemde dingen deed. Het was aan een fout van hem, een volslagen mis stap na een voorzet van Fischer, te wijten, dat Van Dijk na zes minuten gemakkelijk kon doelpunten. Er kwamen door dergelijke fouten nog ernstige situaties voor het Blauw Wit-doel. Zo kreeg Drager tweemaal alleen voor doelman Van Raalte staande, de bal vrij. doch beide ma len kon de Blauw Wit-doelman red den. Aan de andere kant was de Aiax-verdediging uitstekend in vorm vooral Klein en doelman Keizer ston den doelpunten in de weg. De aan vallen van Blauw Wit. goed opge bouwd vaak door Wilders en Stijger. hielden groot gevaar in, en eens kon een prachtige uitval van Keizer na een schot van Bergman, slechts de gelijkmaker voorkomen. In de tweede helft schenen de spe lers de terreinmoeilijkheden wat beter onder de knie te hebben en vooral Blauw Wit ontwikkelde een behoorlijk veldspel. Zonder voetbal van bijzonder hoge kwaliteit te spe len, toonden de Blauw Witters door energiek en nuttig voetbal hun spor tieve plicht ten volle te willen doen. Het werd grotendeels een strijd tus sen de Blauw Wit-aanval en de Ajax- verdediging, welke naar mate het einde nadere, steeds feller werd. Reeds kort na de hervatting leidde een aanval der Zebra's tot, een vrije schop op de rand van het strafschop gebied. Wilders wipte de bal over een haag van verdedigers heen tegen de lat, maar de toesnellende West- phal trapte de gelijkmaker in het net. Ajax scheen zich te verzoenen met een verloren, kampioensillusie, tot het bekend wórden van de ge lijke stand te Delft de voorhoede eindelijk scheen te stimuleren. De gemiste strafschop had tot effect, dat Blauw-Wlt tot nog heviger aan vallen overging, de verhouding werd bepaald ongezellig en dit leidde, voor het Ajax-doel, tot een strafschop. Potharst viel Van Wijngaarden aan op een wijze, die naar het inzicht van den scheidsrechter niet getole reerd kon worden. Wilders schoot de strafschop laag en onhoudbaar in. Het leek aanvankelijk jammer, dat deze voor velen niet geheel duidelijke straf de beslissing zou brengen, doch even later vloerde Potharst Bergman zodanig, dat een strafschop het on vermijdelijke resultaat had dienen te zijn. De bal werd nu evenwel buiten het strafschopgebied gelegd, zodat het een gewone vrije trap werd, die op niets uitliep. Even voor tijd liep Van Wijngaarden langs de AJax-ver- dediging en passeerde doelman Kei zer met een scherp schot van dicht bij. waarmede de overwinning van de zebra's geheel werd zekergesteld VlosElinkwijk 60 In een van Vios-zijde vlot gespeel de partij wisten de Zuiderparkers een fraaie 6O-zege op Elinkwijk te behalen. Reeds spoedig gaf H. de Vos Sr. met een welgeplaatste kopbal doelman Van Rhee het nakijken (1—0). Elink wijk diende van repliek, maar al vlug bleek, dat de voorhoede der be- zoekers vrij schotloos was, zodat doelman Brouwers voorlopig geen moeilijke taak had. De Hagenaars speelden een pittige partij voetbal en wisten uit een snelle aanval van recht door De Vos Jr. de voorsprong op 20 te brengen. Elinkwijk bleef beneden zijn vorm. zodat dè thuis club een overwicht bleef houden, met als resultaat een derde doelpunt van De Vos Jr gevolgd door een schit terend doelpunt van Nolck van Gogh, die de bal uit een voorzet van Van Laar ineens inkopte (40), met welke stand de pauze inging. Na de hervatting was aanvankelijk het woord aan de bezoekers, die weder om geen kans zagen doelman Brou wers te passeren. De uitvallen van Vios daarentegen bleven uitermate gevaarlijk, en ondanks schitterend werk van doelman Van Rhec. wisten Snel en Nolck van Gogh hem ieder nog eenmaal te passeren (6—0). Wat Elinkwijk ook probeerde, zelfs de eer werd niet gered. H.V.V. en Velox delen (3-3) TIENDE PREDIKANT BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE. Met meerderheid van stemmen heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, besloten tot uitbreiding van hel aantal predikanten. In verband hiermede heeft zij aan de bestuier der kerkelijke kiesver enigingen opgedragen, voorbereidin gen te treffen voor het beroepen van den tienden predikant. De einduitslag 3—3, gaf juist de sterkteverhouding weer Aanvankelijk wogen de partijen gelijk tegen elkan der op, met Velox iets gevaarlijker, wat Montague na een kwartier spe len uitdrukte in een prima doelpunt. Geleidelijk kwamen de Hagenaars in de meerderheid, kregen diverse goe de kansen tot de gelijkmaker, maar door te kort spel gingen deze verlo ren. Rust 0—1. Na de pauze waren de bezoekers aanvankelijk sterker en hadden pech. toen hun rechtsbuiten hard tegen de paal kogelde. Door Van Steyn werd de stand 11, waarna Velox handig de stand op 1—2 bracht. Energiek speelden beide partijen verder. Colt hof f nam de gelijkmaker voor zijn rekening, na goed spel van De Ville- neuve (22) en laatstgenoemde nam het derde doelpunt zelf voor zijn rekening (3—2). De Hagenaars Die ver sterker, zodat de bezoekers stug moesten verdedigen om geen grotere achterstand te krijgen. In de laatste minuten trok de Velox-aanval er nog eens tussen uit en juist voor het eindsignaal kwam de gelijkmaker, thans van de voet van den rechts buiten (3—3), waarmede het einde aanbrak. Een groot aantal belangstellenden was gisteren naar de Wassenaarse- weg opgetrokken voor de wedstrijd UVS— UVV, die door de blauw-wit- ten gewonnen moest worden om haar kleine kans op het kampioenschap nog te behouden. Zeer teleurstellend waren echter de prestaties van de thuisclub, die het tegen een door om standigheden wel ernstig gehandi capt elftal der Utrechtenaren niet heeft kunnen winnen. Met tien man moesten de gasten de strijd tegen de Leidenaren aanbinden en in het laat ste half uur van de wedstrijd zag UVS zich slechts tegenover negen man geplaatst, daar de snelle rechts buiten Braams wegens een blessuur het veld had moeten verlaten en geen reserves aanwezig waren. Na een aanvankelijk overwicht der thuisclub, zette UVV een mooie aan val op. Uit een doelworsteling na een vrije schop der geblokt-en, wist Gijs- bertsen zijn club de leiding te geven (0—1). Waasdorp en P. Kantebeen gelukte het niet, uit goed genomen corners te doelpunten. Een prachtschot van T. Kantebeen werd even fraai door den keeper in het Stichtse doel gehouden en weggewerkt. Na enkele gemiste kansen aan beide zijden kwamen de blauw-witten weer in de aanval, waaruit het eerste doelpunt voor UVS ontstond toen Waasdorp de bal over den uitgelopen doelman heen in het net plaatste, 1—1. Daardoor aangemoedigd trok UVS meermalen ten aanval. T. Kantebeen |ebruikte een pass van zijn broer, Meer snelle aanvallen der gasten brachten voor hen niet het gewenste resultaat, en de gastheren hadden geen geluk, daar enkele goede scho ten in het zijnet of tegen de paal be landden. Na de thee was de Leidse ploeg direct in de aanval. De Domstadbe woners zaten echter ook niet stil en bij een uiterst snelle aanval wist Baams, de Utrechtse rechtsbuiten, de bal onhoudbaar in de Leidse tou wen te jagen 2—2. Een gelijkopgaan- de strijd duurde nu geruime tijd, waarbij vooral aan Leidse zijde geest drift ontbrak. Een fout in de achter hoede kostte USV bijna een doelpunt. Van Wel wist echter op het nip pertje nog te redden. Aan de andere kant belandden schoten van Harmsen en T. Kantebeen opnieuw in het zij net. Weer een snelle aanval der Stichtenaren en de linksbinnen Maarschalkerweer gaf zijn ploeg met een prachtschot de leiding 23. Na enig geschermutsel voor het doel der gasten wist T. Kantebeen met een onhoudbare kogel de gelijkmaker in het net te deponeren, met welke stand het einde kwam. 3—3. UVV heeft ondanks de grote handicap flink partij gegeven en de punten verdeling is wel verdiend. Zwemwedstrijden tussen H.J. en Jeugdstorm Onder grote belangstelling hield de Befehlstelle Niederlande der Hitler- jeugd Zondagmorgen een zwemfeest in het bad aan de Mauritskade, waaraan de Nationale Jeugdstorm medewerking verleende. In een snel tempo werden de 14 nummers, die een bijzonder spannend verloop hadden, afgewerkt, waarbij overeenkomstig de verwachting de N.J S. haar superioriteit toonde met totaal 188 punten de jongens be haalden 90 punten, de meisjes 98 het tegen otaal 138 HJ 74 en DBM Madel 64. De ontmoeting van beide ploegen in October te Amsterdam eindigde voor de meisjes destijds on beslist. De dames S. Verkes NJS en D. Coen, EDM. en de heren E. Meyer, HJ, H. Heitman. HJ, L. Gerritsen, NJS, herhaalden hun succes, wat ook verwacht werd. Vele vooraanstaande personen uit de beweging volgden met grote aan dacht het verloop van de strijd: De voornaamste resultaten waren: 100 Meter crawl BDM/ST: 1 S. Verkes, NJS, in 1 min. 18.3 sec.; 2. D. Coen. BDM, 1.18 6; 3 A. Egger- mont, NJS, 1.23.4. 100 M crawl HJ/ST: 1. L. Gerrit sen, NJS, in 1.07.7; 2 A. v. Olst, NJS, 1.16; 3 L. Dahlendorf, HJ, 1.20.7. 50 M. schoolslag DJ/M: 1. J. Pan- huyzen, NJS, 46.4; 2. Bakker ,NJS. 48.1; 3. Mundry, DJ, 54.3. 100 M schoolslag BDM/ST: 1. H. Meyer, NJS. 1.36.6; 2. R. Visser. NJS, 1.37 2: 3. B. Engelsi. BDM. 1 37 5. 50 M schoolslag JM-'M: 1. J. Vis, NSJ. 45.9; 2. L. Jager, NJS. 48.3; 3. M. Hohmann JM, 49.0. 100 m. schoolslag HJ/St: 1. E. Meyer HJ 1.27.4; 2 H. Heitmann HJ 1.30.5; 3- W. Boeker NJS 1.31.2. 50 m. rugslag BDM/St; 1. D. Coen (Ingezonden Mededelingen) Let op de bijt dféê' als U schaatsenrijdt! Let op de roode T als U jam koopt! Dt roods T Op 't «ttfut: Taminiau/ Dus hit vqti hit/ Geen suiker- zorgen meer! Santos-Ideaal theetabletten, waarvan U zoo'n smakelijke en geurige thee zet, kunnen zonder suiker gebruikt worden Neem proef en U blijft Santos-Ideaal trouwI Wat zult U dan suiker besparen! 12 etuk-12 cent Theetabletten Handelsondern. Santo*, Breda Verkoopkantoor voor Leiden en om streken L.A.C.O. Garen markt 46 a Telefoon 25869 RIJNSBURGERWEG 62a, TEL. 24029, LEIDEN Hoofdk. A'dam. Fil: Rotterdam - Den Haag Haarlem - Tilburg - Hoorn - Gouda laaoEBscjaa bent U met een beker VIANDO 55 extractpasta op 3SJ Uw bonnen I VIANDO 1 Soeppaste, Soep- blokken, Juspoe- der, Juspasta Vraagt u BDM 41.5; 2. C. Haagen 42.0; 3. T. Fellinga 42.5. 100 m. rugslag HJ/ST; 1. L. Ger ritsen NJS 1.218; 2. E. Patzies HJ 1.28.4: 3. Buitenhuis NJS 1.39.2. 4x50 m. estafette rugslag BDM/ ST: 1. Stormsters NJS 3.01.2; 2. BDM 3.08. 4x50 m. estafette rugslag HJ/ST: 1. Hitier jugens 1.46; 2. Stormers 2.50.1. 4x50 m. estafette rugslag DJ/M: 1. Meeuwen 3.16.4; 2. DJ 3.53.6. 4x50 m. estafette rugslag JM/M: 1 Meeuwkes 3.13.5; 2. JM 3.35.5. 3x50 m. estafette wisselslag BDM/ St: 1. Stormsters 2.00.6; 2. BDM 2.04.0. 3x100 m. estafette wisselslag HJ: 1. Stormers 4.15.8; 2. HJ 4.45.0. Totaal uitslag: NJS jongens 90 punten, HJ 74 punten. NJS Madel 98 punten, BDM Madel 64 punten. BINNENLAND Brandstoffencodenummer niet op de nieuwe stamkaart DEN HAAG. 21 Febr. Het pu bliek en de brandstoffenhandel wordt erop gewezen, dat het code nummer van den brandstoffenleve- rancier, dat voorkomt op de oude stamkaart niet door de distributie diensten op de nieuwe kaart wordt aangebracht en evenmin door ver bruiker of brandstoffenhandelaar daarop moet worden geplaatst. Het daarvoor bestemde vakje moet voor alsnog oningevuld blijven. Het code nummer. dat op de oude stamkaart voorkomt, blijft dus tot nader order ten aanzien van de klantenbinding gelden. De brandstoffenleverancier dient zich, zoals is voorgeschreven, vóór af levering ervan te overtuigen, of het codenummer op de oude stamkaart van den desbetreffenden klant over eenstemt met zijn codenummer. Wanneer deze nummers niet overeen stemmen. mag hij niet afleveren. Te zijner tijd zal nog worden be kend gemaakt, hoe aantekening van het codenummer van den brandstof fenleverancier op de nieuwe stam kaart dient te geschieden.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2