N.C.V. Kunst in Leiden Operamuziek te Leiden CONTROLEERT Alle kampioenen kunnen morgen bekend zijn Nog drie gewonder overleden De vijand luistert mee West en Zuid voor de beslissing Simplicius Simplicissimus Enkele Jongens, leeft. 14-15 jaar „TEMPO" „TEMPO" Al*X VAN DER LIK KENT GE NOG DIE KOFFIEMERKEN fBVAN NELLE^^Kü? Goede romans nette werkster nette dienstbode Een prima overhemd „SIP® NAAIMACHINES „HET MACHINEHUIS" MUUSSE - Hooigracht 59 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1944 3L De voordrachtkunstenares Fran- cien KooteGerrese opent het kunstprogramma voor de volgende week met een voordracht in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. O.a. zal zij voordragen werken van Vondel en fragmenten uit Maria Stuart, Boutens (Beatrijs), Jan Prins en Anton Coolen. Het Haagse blaasquintet, bestaan de uit leden van het Residentie orkest, n.l. Jan Prins, fluit, Jaap Stotijn. hobo. Jaap van Opstal, cla rinet, Louis Stotijn. fagot en C. van Leeuwen, hoorn, zal op Donderdag 24 Februari a.s. in de Stadsgehoor zaal een concert geven met mede werking van Irma Timmerman, so praan. Uitgevoerd zullen worden werken van Bernard Zweers. Theo- dor Blumer. Erne Dagrée's en Henri Tomasi. Vrijdag as. concerteert onze oud stadgenoot Jan Couvée. piano, in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd zullen worden werken van Scarlatti, Brahms. Debussy. Cor de Groot, Granados, Albeniz en an deren. De balletschool van Mops van der Lijke geeft Dinsdag een leerlingen- avond in de Leidse Schouwburg. Het programma vermeldt o.a.: Groeps- dansen Sneeuwwitje en een Oosters Straattafereel. „Der Blaue Heinrich" door de Spieloperette van de kameropera dat reeds voor Maandag 14 Februari in de Leidse schouwburg was aange kondigd. is uitgesteld tot a.s. Woens dag De hoofdrollen in deze operette worden vertolkt door Otto Zwart en George Lenebach. De muziek is van Victor Corzilius. Plaatselijke evacuatie maatregelen In verschillende delen van het Ne derlandse kustgebied vinden op het ogenblik plaatselijke evacuaties der burgerbevolking plaats, die op mili taire gronden nodig zijn. De evacua ties geschieden in de eerste plaats uit de overweging, dat men de Neder landse burgerbevolking tijdig wil be schermen voor mogelijke gevaren. Alle evacuatie-maatregelen geschie den volgens plannen, waarbij de Ne derlandse autoriteiten en organisaties in grote mate betrokken worden. De bewoners van de te ontruimen gebie den. die bij familieleden en kennis sen in andere provincies onderdak kunnen vinden, hebben de mogelijk heid. binnen een bepaalde tijd de nieuwe verblijfplaats zelf te kiezen. Na afloop van deze termijn geschiedt de ontruiming volgens vastgestelde regelen. Inlichtingen worden ver strekt door de burgemeesters in de te ontruimen gebieden, alsmede door de plaatselijke vertegenwoordigers van het bureau „Afvoer Burgerbevolking". De Nederlandse Kameropera gaf Vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal een opera-conceri, waarvan de op brengst voor Frontzorg bestemd was. Wanneer de solisten der Kamer opera in civiel musiceren, draagt hun programma een licht en afwis selend karakter. Men kan er bcs.ist op tegen zijn, dat de operalittera- tuur ons op deze wijze kaleidosco- pisch wordt opgediend, voor de zan gers is zon avond een aangename afwisseling en ook het publiek weet deze fragmenten naar waarde te schatten. De Kameropera heeft mo gelijk door haar voortreffelijke ar beid op het gebied der muziekdra- matiek dus toch al opvoedend en vormend gewerkt! Overigens was de opstelling van het orkest tussen de coulissen weggedoken oorzaak, dat ook de geringe acoustische mo gelijkheden van de holle en half lege gehoorzaal niet benut konden worden en het klankbeeld veel te wensen overliet; vooral de klank van het orkest, dat zich onder Quispels leiding overigens van zijn beste zijde deed kennen, werd hierdoor sterk afgedempt (men moest zijn oren spitsen om de fagotsolo te ho ren in Rossini's ..Barbière). De solisten Tops v. d. Berg. Lidy v. d. Veen. Chris Taverne en Anton Eldering hebben met aria's, duetten enz. van Mozart. Nicolai. Lörtzing. Thomas, Donizetti. Rossini, Handel en het kwartet uit Rigoletto van Verdi. veel succes gehad. Zodat de reizende en trekkende Kameropera per saldo de grote verdiensten van haar werk. dat de cultuur onder ons volk brengt, wederom rijkelijk be loond zag. J. WESTERWOUDT. Agenda van de week BIOSCOPEN. Casino: De tijger van Eschnapoer. dag 2 en 7.30 u Zondag 1.30. 3.45. 6 en 8.15 u„ 14 J.: Lido: Wereldstad-melodie, dag. 2 en 7.30 u.. 18 i Luxnr: De vrouw der zonde. dag. 2 en 7.30 u.. Zondag 2. 4.30 en 7.30 u 18 Goud in New Frisco, dag. 2 en 7.30 u Zondag doorl. voorst. 1,157.30 u.. 8 u.. 18 J.: Trianon: Tonelll. dag 2 en 7.30 u.. Zondag doorl. voorst. 17.30 u,. 8 u., 18 j.; Heden: Stadsgehoorzaal: 19 u.: Mu ziekuitvoering Werkmans Wilskracht. Zondag: Stadsgehoorzaal, 14.30 u.: Voordracht-matinee Franclen Koote Gerrese (kleine zaal). 19.30 u Trllly. telepate. Leidse Schouwburg, 15 u Kinderfeest; 19.30 u.: Carnavalsavond (cabaret). Maandag: Leidse Schouwburg, 19.30 u. Carnavalsavond (cabaret). Dinsdag. Stadsgehoorzaal. 10.30 u.: Leerllngenavond Balletschool Mops van de Lijke: l.elds Volkshuls. 14.30 u. Filmvoorstelling v. d. Comm. lnz. Huish. voorlichting: Leidse Schouw burg. 19.30 u.: Carnavalsavond (caba ret). Woensdag: Leidse Schouwburg. 19.30 u Spieloperette „Der Blaue Heinrich". Donderdag: Stadsgehoorzaal, 19.30 uur Haags Blaaskwlntet m.m.v. Irma Timmerman sopraan i Vrijdag: Stadsgehoorzaal, 19.30 u.: Plano-avond Jan Couvée; Concert zaal v. Toonkunst, 19.30 u.: Robert de Roos over „De problemen van den componist". Zaterdag: Lelds Volkshuis: dr. A. H. Fortanler, lezing: „Over moeilijke kinderen". „Wereldstad-melodie" in Lido Een dorpsmeisje in het grote Ber lijn op zoek naar werk. Successen en tegenslagen en tenslotte een blij einde. Een gegeven dat niet nieuw is. doch dat tevens de merkwaardige eigenschap bezit van nooit oud te worden, is de grondslag van de nieu we Tobis-film ..Wereldstad-melodie", die thans in Lido draait, Hilde Krahl speelt haar rol van zonnige durfal in de foto-journalis tiek op charmante wijze, daarin bij gestaan door Werner Hinz als de verslaggever Rolf Bergmann. Het spel van Paul Henckels in een kleine rol van directeur van een Uitgevers maatschappij verdient bizondere waardering. De regisseur Wolfgang Liebeneiner lanceert in deze film enkele geslaag de experimenten. Groenten-distributie In de week van 21 tot en met 26 Februari worden de handelaren in greenten en fruit, wier naam begint met de letters H tot en met V be voorraad om op klantenkaart een half pond spruiten of een half pond lof af te geven per gezinslid. Ook winterpeen en uien zullen extra ter beschikking worden gesteld. Wij ver wijzen naar de officiële publicatie in ons blad van Maandag a.s. Nachtdienst apotheken De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Februari 20 uur tot Zaterdag 26 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek Duy- ster, Nieuw. Rijn 18. telefoon 20523 Te Oegstgeest door de Oegstgeestse 1 apotheek. Raadhuispark 8. tel. 26274 Zondagsdienst voor artsen te Oegstgeest zal morgen worden waar genomen door dr. Leemhuis. Predikbeurten Luik Rem Gcm Hooglandse Kerk- gracht 34. 10 30 u ds. Luca: Vrijz. Verv. Ver. Volkshuis, Apothekersdijk. 10.30 uur: ds. J. F. Kruyt (Den Haag); Vrljz Herv Veren.. Willem de Zwijger- kerk te Oegstgeest. 10 30 uur: mej. dr. N A Brulnlng iDen Haagi; Evang Luth. Gem.. Hooglandse Kerkgracht. 10.30 uur: ds. J Ph. Makkink; Gebouw Gerecht 10. 10.30 uur ds Bleger. Doopsgez. Gem.. Pieterskerkstraat. 10 30 uur: ds A du Crolx (Winscho ten); Chr Ger. Gem. Heemschuur. 10 uur en 16 uur: ds Joh. Jansen: Ger. Kerk (H.V.). Waalse Kerk. Breestraat 64. 10 uur. ds. B. A. Venemans: Vrije Kath. Kerk. VreeuwUkstraat 19, 10 30 uur: Hoogmis Katwijk aan Zee. Nieuwe Kerk, 9 30 uur: ds. R. P. A. Rutgers. 11.15 uur: ds B. v. Glnkel. 16.30 uur: ds. C A. v Harten. Kapel N.H.G., 9.30 uur: ds. B. van Glnkel. 16.30 uur: ds. P. Bras. geregeld uw gas- en electriciteitsverbruik! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Helena M.. d. v. P. A. Smits en T. H. Hutten; Maria J.. d. v. T. A. Stadt en W. Ouwerkerk; Catharina Hubertina, d. v. H. Verver en H Jansen; Jan- notje, d. v. J. BleiJ en G. van Gessel; Christina, d. v. I. Hartevelt en C. V1J1- brief; Hendrlkus, z. v. D. Hofkes en T. Haan. Overleden: G. Keljser. m.. 61 J.; N. Guldemond, m., 46 J.; A. J. Lucle. m.. 67 j. Getrouwd: H. Klngma Boltjes en M. E. Wenslnck. Het auto-ongeluk te Lisse LISSE, 19 Febr. Omtrent het ongeluk op de overweg bij Lisse wordt nog het volgende gemeld: Nadat Donderdagmorgen om on geveer acht uur bij Lisse een locaal- trein was gepasseerd in de lichting Leiden, werden de bomen van de overweg geopend om het verkeer en het publiek gelegenheid te geven te passeren. Hierbij kwamen twee vrachtauto's op de spoorbaan met elkaar in botsing. Een der vracht auto's. komende uit Lisse. vervoerde een dertigtal werklieden naar hun werk in de duinen. Het was niet mogelijk de wagens onmiddellijk van de rails te verwijderen, toen trein 1106 uit Dordrecht, die om 7.49 in Lisse had moeten zijn. maar onge veer een kwartier vertraging had, de overweg naderde. De trein kon niet spoedig genoeg tot stilstand worden gebracht en reed op de auto's in. De chauffeurs kon den zich redden, doch de vracht auto, waarop zich in een daarop ge bouwde cabine, de werklieden bevon den, werd door dc trein gegrepen en J bijna geheel versplinterd. Zes van de werklieden werden op slag gedood, terwijl verschillende zwaargewonden respectievelijk naar Haarlem en Leiden werden overge bracht. Van deze zwaargewonden zijn er in de loop van de dag nog drie overleden. De namen van de slachtoffers zijn: J. J. Meyer, 43 jaar. Lisse, H. Tolido, 64 jaar, Lisse, diens zoon C J. Tolido. 38 jaar. Lisse. P H Groenendijk, 16 jaar. Lisse, C W. de Boer. 52 jaar. Leiden. J. P Winkel. 28 jaar, Sassen- heim, N. Guldenmond, 46 jaar. Lei den. C Oppelaar. leeftijd onbekend. Leiden, L. J. Beugelsdijk, 38 jaar. Lisse. Van de vier zwaargewonden worden er nog drie in Leiden en een in Haar lem verpleegd. Voorts werd nog een aantal werklieden lichtgewond; zij konden echter op eigen gelegenheid huiswaarts keren. Het treinverkeer ondervond enige uren vertraging, doch was in de loop van de dag weer normaal. Ir. W. J. Burgersdijk 70 jaar Op 23 Februari a.s. zal ir. W. J. Burgersdijk de 70-jarige leeftijd be reiken. Onder zijn leiding is zeer belang rijk werk verricht. Een lange reeks van tramlijnen werd in deze periode in exploitatie genomen. In 1909 kwam de strcomtramlijn Haarlem Leiden tot stand, in 1911 Leiden— Katwijk, het Jaar daarop Leiden— Noordwijk en in 1913 Schoten—Den Hout. Na de oorlog kwam de ..blauwe" Medische Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen zal morgen worden waargenomen door de artsen: Hartman, v. Leeu wen. Verbrugge en De Vries. STAMPPOTMAALTIJD. Voor de op morgen, Zondag, te 13 uur in de Stadsgehoorzaal te houden stamp potmaaltijd, zijn aan de zaal nog toegangsbewijzen verkrijgbaar. De deelnemers aan de maaltijd wordt Vtrzocht een lepel mede te brengen. Plaatselijke Distributiedienst LKIDKN. Belangrijk voor hen. «II»' zieken rantsoenen ontvangen. l'itknippen.) Onder verwijzing naar tiet persbericht van 12 Februari J.l. wordt medege deeld. dat voor het afhalen van '.le ken rantsoenen zijn opgeroepen voor: Maandag 21 Februari: de nummers 801 tot en met 945 en de nummers Z 701 tot en met Z 8 30, Dinsdag 22 Februaride nummers 946 tot en met 1090 en de nummers Z 831 tot en met Z 960: Woensdag 23 Februari: de nummers 1091 tot en met 1235 en ae nummers Z 961 tot en met 1090. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN' VOOR DE OPENBARE BEWAAR SCHOLEN De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan de Open bare Bewaarscholen in het Elisabeths- hof. aan de Atjehstraat en aan de Gortestraat gelegenheid bestaat tot het doen Inschrijven van leerlingen gedurende een kwartier voor den aan vang van eiken schooltijd De- kinderen moeten up bet tijd stip van toelating «Ion leellljd van 4 Jaar I bben bereikt Je Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN SLUITING GROENTEWINKELS OP DINSDAG NA 13 UUR. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat hij besloten heeft ten aanzien van alle winkels in aard appelen. groenten en fruit van de ver plichting voor het publiek geopend te zijn ontheffing te verleenen. voor zoover betreft Dinsdag na 13 uur. Leid' 18 Februari 1944 je Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. (Berlijnse correspondentie.) BERLIJN, Febr Een sinistere zwarte man waart door Berlijn, al een paar weken lang. Hij doet heel geheimzinnig, draagt een grote, breedgerande hoed en een lange, zwarte jas. Hij sluipt voor zichtig. katachtig voorovergebo gen. en probeert zich onzichtbaar te maken. Maar dat lukt hem niet, want iedereen ziet hem overal, op schuttingen en ramen, in de trams en op de bussen, in de krant en in de bioscoop. Eerst was het nog geheimzin niger. Toen verscheen die zwarte kerel op alle boven aangeduide plaatsen, maar zweeg en sloop alleen, en in zijn donkere jas voerde hij een fel wit vraagteken I mee. En ledereen dacht: „Wat zou dat worden? Wat wil die vent van ons?" Nu weet men wat die griezel wil. Want sinds een paar dagen zijn al zijn beeltenissen in alle delen van de stad voorzien van de slagzin: „Feind hört mit!" (De vijand luistert mee) Deze reclame slaat geweldig in. De griezelige zwarte man is hard op weg, even spreekwoordelijk te worden als die andere zwartjas. de beruchte Kohlenklau de kolendief, die de Ber- lijners Iedere minuut weer appelleert aan hun plicht, zuinig te stoken, geen onnodig licht te laten branden en de deuren, zowel in huis als in openbare vervoermiddelen, goed ge sloten te houden. Kohlenklau is zo spreekwoordelijk geworden, dat het als scheldwoord is ingeburgerd voor iemand die ergens licht laat bran den in een ongebruikte kamer. Koh lenklau is gemeengoed van den Ber lijner geworden. De zwarte man gaat dezelfde weg der populariteit. Dat komt door de suggestieve wijze, waarop deze recla me onder de ogen van het publiek gebracht wordt. Deze griezel, met zijn diep in het gelaat getrokken, breed gerande zwarte hoed, waarschuwt de Berlijners. voorzichtig te zijn met alles wat zij zeggen over de oorlog, over de terreuraanvallen, over alles waarover de mensen hier nu eenmaal veel praten Want de vijand luistert mee, overal, en doet met iedere op merking. hoe gering ook, zijn voor deel Dat wil de zwarte man den Berlijner zeggen. En daarom loert hij van iedere schutting, uit iedere krant, op iedere autobus De zwarte man kijkt en staart en de Berlijner weet, hoe onvoorzichtig hij Is wanneer hij in het openbaar praat over de oor log. Want de vijand luistert mee. 1 de populaire naam, die de Hagenaar i aan de Lijn Den HaagScheventn- gen geeft ons de hoede van de N.Z.H In 1923 nam de maatschappij de door de Noordhollandse tramweg maatschappij benoorden het IJ He- exploiteerde lijnen over. In 1924 werd de lijn LeidenDen Haag in exploi tatie gebracht De laatste electrificatie kwam in 1931 tot stand en wel van de lijn HaarlemLeiden en daarmede was een einde gekomen aan het schep pende werk van de N.Z.H. wel bleef deze bedacht op aanvulling en ver betering van het materiaal, doch de exploitatie was hoofdzaak geworden. Tien jaar later nam ook de arbeid van ir. Burgersdijk een einde, toen hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigd leeftijd de lei ding van het bedrijf uit handen moest geven AMSTERDAM, 19 Febr. Alle kampioenen kunnen Zondag bekend zijn. Een wijziging in het programma in het zuiden, heeft het n.l. mogelijk gemaakt, dat de beslissing in district IV, waarvoor wekenlang zo hard nekkig gestreden is, Zondag vallen kan, maar het is even goed mogelijk, dat we zowel wat het westen, als wat het zuiden betreft, nog een weekje zullen moeten wachten. VUC, dat zijn kampioenskansen de laatste weken telkens heeft zien verkleinen, dat zich de vorige week zelfs al kampioen waande, maar de weg op het laatste moment toch weer versperd vond, gaat het morgen nog eens proberen. Een gelijk spel tegen DHC is al genoeg. Maar men weet het: DHC heeft er nu eenmaal zijn zinnen op gezet, alle kampioenscan- didaten te doen sneven en in die stemming zullen de Delftenaren zeer moeilijke tegenstanders zijn. Er komt nog bij. dat VUC door die op eenhoping van tegenslagen, zich zelf niet meer is. Het zelfvertrouwen is uit de ploeg en vooral de verdedi ging. die toch al niet zo bijzonder sterk was. is er helemaal uit. Dat is een lelijk ding voor de Hagenaars. Een oude rivaliteit tussen de beide ploegen, die nog uit de tweede klasse dateert, zal deze wedstrijd boven dien tot een zeer vinnige maken. Het is moeilijk te voorspellen hoe het afloopt en zo vurig als heel Den Haag op overwinning of desnoods een gelijkspel van VUC hoopt, zo vurig hoopt men in Amsterdam op een nederlaag, want Ajax, dat de laatste weken met sprongen dichter bij het kampioenschap gekomen is. ligt nog altijd op de loer. Men droomt in de hoofdstad al van twee kampioenen. Zo ver is het ech ter nog lang niet. Eerst moet Ajax morgen nog van Blauw Wit winnen, e.en taak. die helemaal zo gemak kelijk niet is. want het staat vast dat Blauw-Wit de overwinning niet cadeau zal geven. Juist nu zuilen de Blauw-Witten willen laten zien. dat zij in het hoofdstedelijke voetbal nog meetellen. En als Ajax van Blauw-Wit gewonnen heeft en èls VUC van DHC verliest, dan is er nog altijd zo iets als een beslissingswed. strijd. Nee, het is beter nog maar niet op de dingen vooruit te lopen en rustig af te wachten, wat de dag van morgen brengt. Ook ten aanzien van de onderste plaats kan morgen de beslissing val len. Als 't Gooi morgen van Feije- noord verliest of als RFC van Emma wint, is het gebeurd; er blijft echter ook nog een mogelijkheid, dat RFC en 't Gooi gelijk eindigen, maar ook dat RFC onderaan komt. als n.l. RFC van Emma zou verliezen en 't Gooi van Feijenoord zou winnen. In het zuiden kan het pleit mor gen beslecht zijn, al lijkt dat niet waarschijnlijk. Daarvoor zou nodig geen enkele nederlaag te noteren en Lisse, dat morgen bij de kampioenen te gast gaat. zal dan ook wel niet in staat zijn de WSB-zegewagen te doen ontsporen. ZLC zal morgen in Hillegom door de club van die naam wat steviger op de onderste plaats gedrukt worden, terwijl Alphia het in Den Haag tegen Vogel wel niet zal kunnen bolwerken. Geen korfbal in Zuid-Holland DEN HAAG. 19 Febr. Alle voor Zondag a.s. vastgestelde korfbalwed strijden van de afdeling Zuid-Holland van de N. K. B. zijn afgelast. sijn, dat LONGA in Eindhoven van PSV wint en BW zich op eigen veld door MVV liet kloppen. Vooral het laatste zou wel een heel grote verrassing zijn. BW is op het ogen blik in zeer goede vorm. de voor hoede is bijzonder productief, zodat we een fikse zege van BW ver wachten. die echter maar weinig be tekenis zou hebben, als LONGA van PSV zou kunnen winnen, want de laatste wedstrijd tegen Roermond zal voor de Tilburgers wel geen moei lijkheden opleveren. Mocht echter LONGA van PSV verliezen, wat ge zien de huidige vorm der Philips- mensen heus niet zo'n wonder zou zijn. dan kan er nog van alles ge beuren en liggen er beslissingswed strijden in het verschiet. De overige wedstrijden in west en zuid zijn van geen belang meer. al zal er in Amsterdam nog wel enige interesse bestaan voor de plaatse lijke ontmoeting tussen de nieuwe kampioenen De Volewijckers en DWS. Sonja Henie dodelijk verongelukt? WENEN, 18 Febr. Via het neu trale buitenland is uit de Ver. Staten een bericht ontvangen, waarin ge meld wordt, dat de Noorse kunstriid- ster op de schaats en vroegere wereld kampioene, Sonja Henie. bij een film opname verongelukt zou zijn en aan haar verwondingen zou zijn overle den Sonja Henie was 34 jaar. Een be vestiging van het bericht is echter nog niet te verkrijgen. Raayberg opent met inter nationaal wielerprogramma BERGEN OP ZOOM. 18 April. Op de Bergen op Zoomse wielerbaan de Raayberg. die hiertoe geheel zal worden opgeknapt, worden op tweede Paasdag grote, internationale wieler wedstrijden gehouden. Hiertoe heeft men de belangrijkste Nederlandse en vooraanstaande Belgische renners uitgenodigd. Verder wil men hieraan motorwedstrijden verbinden, waaraan eveneens renners van België en Ne derland zullen deelnemen/ Achtkamp van A.S.V.A. AMERSFOORT. 18 Febr. De uit slagen der hoofdgroepen van de der de ronde in de achtkamp van ASVA luiden: groep A: Breur-Bischoff 10; groep B: WoittiezWichard 10. De BruynMarx 01; groep C. VogelFlentge 0—1, VermeerBroer- se 10, SchuurmanFeith 01. OFFICIEFLi: LAXDROrw.MEDE- DEELINGEN' VOOR DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND. TUINBOUWTEELTREGELING 1941. Aanvragen voor bijzondere tuln- boiiivteeltvergunniiiR \oor het teelt- Jaar 1944. Alle in voorgaande Jaren uit gereikte bijzondere tuinbouwteeltver gunningen, inbegrepen de vergunnin gen voor de teelt van zaalulen 1942. zijn met Ingang van 1 Januari 1944 vervallen verklaard, met uitzondering van de bijzondere tuinbouwteeltver gunningen. die zijn uitgereikt ln ver band met de beperking ln de sierteelt aan de aangeslotenen K en de bijzon dere teeltvergunningen voor de teelt van kool voor het teelt-Jaar 1941. De genen. die ln 1944 op bijzondere, tuin bouwteeltvergunning wenschen te telen, kunnen hiertoe een aanvraag formulier invullen bij hun Plaatse lijken Bureauhouder, alwaar zij tevens alle gewenschte Inlichtingen kunnen verkrijgen. Het zal m 1944 toegestaan zijn om ln plaats van de op de tuin bouwteeltvergunning met name ge noemde warmoezerlj ge wassen tot het maximum van de aangevraagde opper vlakte, alle andere soorten van groen ten te telen. De producten andijvie, augurken, melrapen, peterselie, raap stelen. radijs, ramenas. sla, spinazie, specerljgewasscn. tomaten, veldsla en Chlneesche kool zullen echter alleen mogen worden geteeld op de met war- Op Dinsdag 22 Februari te half acht spreekt voor de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap Prof. Dr. Günther Weydt uit Brussel in „DEN VERGULDEN TURK" over een roman uit den der tig jarigen oorlog van GRIMMELSHAUSEN. TOEGANG VRIJ. GASTEN WELKOM Zorg SPORTNIEUWS en U.V.V. en V.D.L. voor een verrassing? De beslissing in de tweede klasse A kan morgen vallen. Weliswaar zal U.V.S. hiervoor een of twee punten aan U.V.V. moeten afstaan, terwijl Quick bij een Leidse nederlaag twee en in het andere geval een punt rij ker zal moeten worden in de uitwed strijd tegen V.D.L. Zowel U.V.V. als V.D.L. achten wij in staat voor een verrassing te zorgen. De Utrechtse ploeg verloor vorige week slechts met 1—0 van Quick, terwijl V.D.L. met een 6—2-overwinning op het toch waarlijk niet zwakke Gouda toonde, dat het voornemens is de huid zo duur mogelijk te verkopen en ten koste van alles te proberen de laat ste plaats op de ranglijst te ont lopen. Hoewel dus morgen nog alles mogelijk is. blijft een overwinning van de beide kampioenspretendenten toch wel het meest waarschijnlijk. In dit geval wordt de beslissing voorlo pig nog een weekje uitgesteld. De beide andere wedstrijden in deze klasse n.l. ViosElinkwijk en HW—Velox zijn voor beide van weinig betekenis meer. Intussen be reidt de kampioen van het vorige jaar. HVV. zich voor op de beslis singswedstrijd tegen nummer één van dit seizoen. Lugdunum. dat uitgeschakeld is en onderaan bengelt, wacht in 3 A ge laten op de verrichtingen van de mede-degradatiecandidaten Tonegido en Alphen. Deze twee krijgen het morgen allesbehalve gemakkelijk. De meeste kans op één punt heeft To negido. dat Blauw-Zwart ontvangt. De Wassenaarse ploeg is echter sterk en slechts enthousiasme kan Tone gido een gelijk spel. misschien zelfs een overwinning bezorgen. Alphen heeft tegen Westerkwartier geen kans. Een kleine nederlaag zou voor j Alphen reeds een eervol resultaat zijn. ASC gaat op bezoek bij Wassenaar, l dat mét Westerkwartier naar de titel dingt en morgen zeker geen fout zal maken. LFC en Hillinen die elkaar bij de Zoeterwoudsesingel gaan bekampen. I bevinden zich in de middenmoot van 1 de ranglijst. Verleden week viel de beslissing in de vierde klasse VVSB werd onge slagen kampioen. Het zal er zeker alles op zetten om in deze competitie 1 Eiectr. Kleiwarenfabriek BARD LAMMENS v.h. Gebr. SPLINTER, Rijnkade 7, Leiden, vraagt voor direct om opgeleid te worden in het aardewerkbedrijf. Waarom laat U niet Uw boodschappen doen door Wij doen het billijk en vlug. Ver. Centrale Bood schappendienst NPEUWSTRAAT 7 - LEIDEN GEiiFT U OP ALS ABONNÉ. Uw kapper voor moeilijk haar. speciaal herensalon (ereen damessalon) dus kunnen wij U onze volle aan dacht schenken! Ook 's Zaterdags wordt Uw haar met zorg geknipt. Apothekersdijk 2, hoek Puneuskade, Leiden EEN WIJS HAN MfEft ÏIN SPAARBRIEP 'n Spaarbrief van de te 's-Gravenhage is een uiterst MMffl soliede belegging Looped 14 Jaar. Grootte 1500.-, 1000.- en t 2500.-. Storting vanaf 8.- p. rnnd. Korting bQ betaling ineens I 75.-, 150.- en 375.-. Uitkeering Kaa 1928 ln 1943: hoogste t 896.-. f 1792.- en 4480.-. laagste 650.-, 1300.- en 3250.- Solidltelt: Rijks toe zicht (Verz.Jc). Nadere inlichtingen, mede omtrent een vertegen woordiging. verstrekt de N.C.V. Spaarverzekerlng, ZeestraAt 88, s-Gravenhage. moezerljgewassen anders dan onder glas (punt 4 van de teelt vergunning) aangevraagde oppervlakte. Ook dit Jaar zal ae teelt van warmoezerlj gewassen anders dan onder glas verwisseld mogen worden voor de teelt van vroege aardappelen. Inbegrepen Eigenheimers, niet een nacultuur. De teelt van vroege lardappelen mag echter niet omgewis seld. worden voor do teelt van war moezerlj gewassen. Vóór 15 Maart 1944 aiogen geen tomatenplanten ultge- plant worden, behoudens op vergun ning van den Rljkstulnbouwconsulent voor een vroegeren ultplant. Voorteelt in kassen, serres en warenhuizen ls ook ln 1944 wederom verplichtend Voor de teelt ln fruitkassen kan de Rljkstulnbouwconsulent ontheffing verleenen. In speciale komkommerkas- sen behoeft geen voorteelt plaats te vinden. Koppeling vleeschleverlng aan de melkaricvering. Eenlge weken geleden werd medegedeeld, dat de veehouders, die ln de periode van 1 Juli 1943 tot 1 Juli 1944 door omstandigheden op een bepaald tijdstip minder melk kon den afleveren dan redelijkerwijze ver wacht kon worden, daarvan met op gave van de reden mededeellng moes ten doen aan hun Plaatselijk Bureau- houder. Uit de van veehouders ont vangen brieven ls gebleken, dat dik wijls „mond- en klauwzeer" als motief voor verminderde melkopbrengst wordt aangevoerd. Daar deze ziekte ln 1943 vrij algemeen voorkwam, kun dit ech ter niet als excuus voor een te lage jaarproductie worden geaccepteerd, zoodat opgave van deze ziekte als mo tief achterwege kan blijven. Vergiftigde zemelen. Door de P.H.B.'s worden wederom toewijzingen voor he*, verkrijgen van vergiftigde zemelen voor emeltenbestrijdlng afgegeven. Bezwaarschriften levering eieren. Bezwaarschriften tegen den aanslag voor levering van versche kippen- en eendeneieren 1944 moeten binnen 14 dagen na ontvangst van de aanslag- kaart schriftelijk bij den P.B.H. wor den Ingezonden DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Officieele Mededeelingen LEVERING VAN SCHAPEN OP CONTRACT. BIJ het leveren van gecontracteerde schapen moeten de orlgineele contrac ten bij den marktadmlnistrateur worden Ingeleverd. Wanneor een ge contracteerd schaap ln noodslachtlng ls geleverd of ls gedestrueerd. dient de voor dit dier afgegeven noodslach- tlngsverklarlng (afrekening) of het bewijs van afkeuring (destructiebe- wijs) onmiddellijk met het orlgineele contract bij den P.B.H. te worden In geleverd Wordt ln het vervolg het orlgineele contract niet Ingeleverd, dan wordt de levering niet als „con tractlevering" geaccepteerd en zal een ander schaap moeten worden geleverd ter voldoening aan de contractucele verplichtingen. INTREKKING VAN AFLEVERINGS VERBOD. Met Ingang van heden ls de ter- beschlkklng-houdingspllcht van zaden van groenvoedergewassen, voor zoover betrekking hebbende op ótoppelknol- lenzaad, merg- of voederkoolzaad en boterzaad. ingetrokken. Ten aanzien van koolrapen/and blijft deze plicht dus bestaan, zoodat het koopen. ver- koopen. afleveren, ontvangen, vervoe ren of op eenlge andere wijze ont trekken van koolrapenzaad verboden blijft. TOEWIJZING SUIKERWERKEN'. M.l.v. 21 Februari 1944 reiken de distributiediensten bij Inlevering van de voor „versnaperingen" aangewezen Donnen, uitsluitend toewijzingen voor suikerwerken uit, welke recht geven op het koopen van chocolade of sui kerwerken. PAARDEHAAR. Paardenhouders zijn verplicht alle llerlijke haren, welke zij van hun paarden winnen, af te leveren aan de volgende erkende groothandelaren. N.V. Havero Handelsvereenlglng Overzee, Rotterdam, Loods Oostzee- Blnnenhavcn O.Z (alle haar, afkom stig uit de provincies Utrecht. Zuid- Holland. Zeeland. Noord-Brabant, Lim burg en Gelderland onder den Rijn): NV Do Mulnck en Co.'s Handelmli.. Amsterdam. Gelderschekade 99 (alle haar. afkomstig uit de provincies Noord-Holland. Overijssel. Drenthe. Friesland. Groningen en Gelderland boven den Rijn). Verkoop of aflevering aan andere Instanties is verboden, evenals het achterhouden van haren. De haren kunnen ongefrankeerd wor den opgezonden. Emballage wordt des- gewenscht door de groothandelaren ongefrankeerd geretourneerd. Afreke ning vindt plaats na ontvangst der goederen door de erkende groothan delaren op basis van de maximum prijzen der Lange-dierl IJk-Harenbe- schlkking no. 1/41. Aflevering moet ten minste 2 maal per Jaar ge schieden. Voor do aflevering geven de erkende groothandelaren een ont- vangstbewljs af. Het verdient aanbe veling dit ontvangstbewijs zorgvuldig te bewaren. TOEWIJZINGEN HAVERMOUT EN GEMENGD MEEL. Do plaatselijke dlstrlbutledlensten reiken bij Inlevering van do bonnen „algemeen 037" (125 gram havermout) van 21 t.m. 25 Febr 1944 toewijzingen voor havermout uit. Tezamen met bon „algemeen 037" kan een restant wor den Ingeleverd van ten hoogste 9 bon nen „algemeen 027" (één rantsoen peulvruchten). In hetzelfde tijdvak reiken zij bij dc Inlevering van bon nen „algemeen 038" (125 gram gort), toewijzingen voor gort uit. waarvan de linkerbovenhoek ls aigeknlpt Deze toe wijzingen geven uitsluitend recht op het koopen van gemengd meel. KINDERDRANKPOEDER. Detaillisten dienen de bonnen voor klnderdrankpoeder „reserve c 13". „re serve d 13" en „reserve e 13". welke zij tot en met 19 Februari 1944 van hun klanten ontvangen hebben, van 21 t.m. 25 Febr. bij den distributie- dienst in te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor cacao. De Inlevering moet geschieden ln veelvouden van 10 bonnen met een minimum van 10 stuks. De detaillist kan eventucele res tantbonnen tot een maximum van 9 stuks bewaren tot de inlevering van den volgenden voor kinderdrank aan te wijzen bon. Het ls hem echter ook toegestaan de eventueele restantbon nen. eveneens tot een maximum van 9 stuks, aan den grossier door te geven, die t.z.t. bij de Inlevering van den vol genden kinderdrankbon nog een onbe perkt aantal bonnen „reserve c 13 „reserve d 13" en „reserve e 13 mag Inleveren. INLICHTINGEN FABRIKANTEN VAN HOUTEN KRUIWAGENS. Ieder, die houten kruiwagens fabri ceert. ls verplicht de volgende Inlich tingen te verschaffen: Naam van cle onderneming. kantooradres: straat, hulsnummer en gemeente, vorm van de onderneming: NV., vennootschap onder firma ed.. namen van directeu ren. firmanten of eigenaren de bena ming en eventueel mor nummer, waaronder de kruiwagens in den na ri del worden gebracht, de prijs, waar voor de kruiwagens in den nandel worden gebracht, benevens vermelding van leverings- en betalingsvoorwaar den (franco of niet franco, bctallngs- kortlngen e.d.), nummer, datum en. autoriteit van eventueel vroeger ver leende prijsvaststellingen, onder welke benaming of ln welken vorm ook ver leend, een calculatie van de vervaar digde kruiwagens van leder model ai- zonderlljk. welke gesplitst dient te zijn naar tenminste de volgende lec toren materialen (gespecificeerd), loonen. onkosten en winst De boven genoemde gegevens dienen afzonder lijk opgesteld tezamen met een tee.ke ning van leder model op schaal 1 a 5, tenminste bevattende voor-, zij- en achteraanzicht, met juiste maten, cn verwijzende naar de bijbehgorende calculatie, voor 11 April 1944 alp den Gemachtigde voor de prijzen te Deventer. Bagljnenstraat 1, te worden gezonden. DE PRIJS VAN BIGGEN. De Gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat de prijs voor big gen bij verkoop door anderen dan hendelaren thans ls vastgesteld op 12.25 per kg. levend gewicht, franco kooper. BIJ verkoop door den hande laar aan den boer mag de overeen komstig het voorgaande berekende prUs met 2.50 per big worden ver hoogd. Onder deze prijsregeling vallen alle varkens tot ten hoogste 25 kg. met uitzondering van nlet-gecastreer- de stamboekblggen Voor nadere bijzonderheden omtrent deze prijsregeling wordt verwezen naar de desbetreffende, ln het voedsel voorzieningsblad gepubliceerde ver ordening. BELEGEN KAAS. Na 19 Februari 1944 wordt de kans. afkomstig uit de voor rekening van het ln- en verkoopbureau voor zuivel opgeslagen hoeveelheden, tot nader order niet meer van het merk „be legen n.z." voorzien. Na d.en datum wordt n.l. alle kaas. voorzien van rood gekleurde kaasmerken. als kaas be schouwd. welke moet worden verhan deld tegen ten hoogste de prijzen, aangegeven ln art, 7 onder 2 en 3 van de prljzenbeschlkklng 1942 'zui velproducten). De kaas. afkomstig uit de voor rekening van het ln- en ver koopbureau voor zuivel opgeslagen hoeveelheden ls te herkennen aan hut daarop aanwezige ongekleurde rljkskaasmerk en moet worden verhandeld tegen ten hoogste de prij zen. zooaLs genoemd ln de officieele publicatie „maximumprijzen voor be legen n.z. kaas' 'opgenomen ln de dag bladen van omstreeks 22 October 1943. Den detaillisten wordt nogmaals gewe zen op het sedert Augustus 1942 be staande voorschrift, dat het op elke kaas aanwezige kaasmerk tot het laatst op de kaas aanwezig moet blij ven. tii^k thor» {'J 4 ang' V_ uil Vraag voortaan MOLENAAR'S KINDERBLOEM ter vervanging van Molenaar"» Kin dermeel, waarvan wij de productie tijdelijk moesten stopzetten. Molenaar'* Kinderbloem is een uitstekend voedsel voor baby's en kinderen - goed verteerbaar, voedzaam en smakelijk. UllsluHond vorkrljgboor op do rljslbom benevens op do beschu/lbon (1 pok Ja 3 besehultbonnon). T'JD'L'JK Z'JN ZE NIET VERKR'JGBAAR MAAR MET|L1TÏ7|1 KUNT U'T DOEN IVAN NELLE'S KOFFIESURROGAATi RUIM GESORTEERD. Uw adres: Leesbibliotheek „RECORD", Apothekersdijk 35. Gevraagd voor Maandag. Woensdag. Vrij dag en Zaterdag van 95 uur. Goed loon en middagkost. Aanmelden Zoeterw.slngel 79. Gevraagd per 1 Mei, v.g.g.v. voor dag of dag en nacht. Zelfst. kunn. werken. C. VEELEN- TURF, Dorpsstraat 80, Zoetermeer, Onderwijzeres zoekt gem. zit- en slaapkamer (of zit-slaapkamer). Pen sion nader te regelen. Br onder no. 516, bureau van dit blad. maken wij voor U uit 3 meter stof 0.80 cm. breed met 2 boorden voor 2.50. Binnen 3 weken gereed ,n BOTERMARKT 14 te koop gevraagd HAVEN 46 Antiquiteiten - Curiositeiten HET HUIS VOOR APARTE GESCHENKEN

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 3