Geen „mond vol gaten'' door plaat-prothese Regelmatige controle is een hygiënische noodzaak Geldige bonnen adviezen'-S^ Er wordt hard gewerkt in de Luchtvaart-Jeugdstorm Talloze leergangen voorbereid Haagse muziekweek ^atuschka Sneeuwvlok - de Eskimo" „De grote onbekende" It Wylgesyske" Regisseert Preetorius tóch? MAANDAG 7 FEBRUARI 1944 2L Het gebit van ziekenfondsleden De Commissaris, belast met het toezicht op de Ziekenfondsen, schrijft ons: De in uw blad van 1 dezer versche nen beschouwing ..Goed gebit alleen voor welgestelden?" berust zo kenne lijk op een misverstand, dat het na volgende tor opheldering en ter ge ruststelling van uw lezers moge die nen. Bij de beoordeling van de thans vastgestelde regeling voor een syste- matisch-rationele tandheelkundige be handeling van de verplicht verzeker de ziekenfondsleden dient niet uit het oog te worden verloren, dat wij ons in een overgangstoestand bevinden. De tijd ligt nog niet zo ver in het verleden, dat de tandheelkundige verzorging van talrijke ziekenfonds leden niet verder reikte dan het trek ken van kiezen en tanden. In deze toestand ts geleidelijk aan verbete ring gekomen. Toen in 1941, na de inwerkingtreding van het Zieken- fondsbesluit. voor alle verplicht ver zekerden bepaalde tandheelkundige verstrekkingen dwingend werden voor geschreven. betekende dit voor velen opnieuw een aanzienlijke voortgang op deze weg Met de doorvoering ener svstematisch-rationele behandeling wordt wederom een belangrijke schre de voorwaarts gedaan. Geweldige achterstand Echter mag hierbij niet worden vergeten, dat wij ten deze voor een geweldige achterstand staan. De ge bitten van een groot deel der meer dan 3.2 millioen verplicht verzeker den bevinden zich in een zeer ver waarloosde toestand. Een bijna onaf- zienbaar arbeidsveld wacht hier op ontginning. Het spreekt vanzelf, dat zulk een reusachtige arbeid, wil hij niet op verwarring en teleurstelling uitlopen, systematisch en rationeel dient te wórden aangevat. Dit brengt noodzakelijkerwijs beperkingen mc-t zich- j Wie zich rekenschap geeft van de traagheid van de brede lagen van ons volk. wat betreft een behoorlijke mondverzorging. zal beseffen, dat vóór alles dient te worden gestreeld naar opvoeding tot beter inzicht op dit gebied. Vandaar, dat de regeling, die op 1 April a.s. in werking treedt, een sterke prikkel inhoudt voor de verzekerden om hun gebitneet te ver waarlozen doch door een regelmatige halfjaarlijkse contróle. in het belang van hun algehele gezondheid, her nieuwde ernstige achteruitgang van het gebit te voorkomen. De opvoeding in déze richting is een sociaal-hygië nisch werk van uitnemende beteke nis. Nu de vraag op welke wijze de tot stand te brengen saneringen het doeltreffendst kunnen geschieden. Hierbij komt de door u aangesne den kwestie: wortelkanaalbehande ling of plaatprothese in het geding. Wanneer de regeling laatstgenoemde behandelingswijze op de voorgrond stelt, dan behoeft daarvan waar lijk niet te worden geducht, dat de verzekerden met een „mond vol gaten" zullen worden opgescheept, aangezien bij lederen patiënt, waar dit nodig is. de kauwfunctie wordt hersteld, zodat de betrokkene weel de beschikking krijgt over een ge bit. dat geen hiaten vertoont. Bij een en ander houde men in het oog. dat het bij sanering van verwaarloosde gebitten niet pleegt te gaan om oehoud of vervanging van één kies. Meestal zal men een reeks van elementen ontmoeten, die beschadigd zijn. Sommige daarvan zijn zover weg. dat zij slechts kun nen worden verwijderd, andere kun nen door wortelkanaalbehandeling worden geconserveerd of door een prothese worden vervangen, fenvijl er natuurlijk ook tanden en kiezen bij kunnen zijn. die met eenvoudige middelen in orde vallen te brengen Om ons nu tot de tweede categorie te beperken. Daargelaten het feit. dat conservering hier geenszins altijd de meest gewenste behandeling be hoeft te zijn. zou een ruime toepas sing van de meer tijd vorderende en meer kostbare wortelkanaalbehande ling in zulke gevallen tot gevolgen leiden, die nóch tandheelkundig- medisch. nóch sociaal, nóch finan cieel verantwoord kunnen worden geacht. Dit is het eenparig oordeel der deskundigen op het gebied van tandheelkunde, sociale geneeskunde en ziekenfondswezen, die aan de tot standkoming der regeling hebben medegewerkt. Ook in het belang van een welgeordend beloop van de reus achtige saneringsarbeid. is het nood zakelijk de beschikbare arbeidskracht zo doelmatig mogelijk aan te wen den. Hieraan zij nog nadrukkelijk toegevoegd, dat de plaatprothese geen enkel gevaar voor benadeling van de gezondheidstoestand van den patiënt inhoudt. Overigens houdt de regeling volstrekt niet in. dat voor wortelkanaalbehandeling de deur ge sloten is. Naast het saneren van verwaar loosde gebitten en het oefenen van toezicht op reeds gesaneerde of daarmede gelijk te stellen gebitten, is natuurlijk een zich tijdig onder be handeling stellen bij optredende ver schijnselen van tandbederf van de grootste beteekenis. Dit geldt vooral voor het opgroeiend geslacht. Op het belang van deze dingen kan niet genoeg de aandacht worden ge vestigd en ik vertrouw, dat ik ter zake niet vergeefs een beroep zal (Ingezonden Mededeling doen op de medewerking ook van uw blad. Het gaat hier op een so ciaal-hygiënisch belang van de eerste orde. dat met niet genoeg ijver kan worden gepropageerd. Want de angst voor den tandarts is nog altijd on gerechtvaardigd groot. Grote stap voorwaarts Wij nemen bovenstaande woorden graag op. omdat in ons eerste artikel misschien te weinig de nadruk viel op de positieve kant van het nieuwe besluit van den Commissaris van het Ziekenfondswezen. Zonder twijfel be tekent de nieuwe regeling een grote stap voorwaarts op het gebied van de tandverzorging, waarin Nederland zulk een grote achterstand vertoonde. Als zodanig verdient de activiteit van den Commissar's groote waardering. Op het moment, dat het grote sociaal-hygiënische werk van de af doende tandverzorging voor het hele Nederlandse volk voor het eerst ern stig wordt, aangepakt, waarbij van zelfsprekend voorlopig geroeid moet worden met de riemen, die wij heb ben. mogen wij schter eisen, dat alle betrokkenen zich ook volledig bewust zullen worden van de noodzaak, met alle krachten aan deze nieuwe zorg voor de volksgezondheid te werken. Dit betekent, dat de overheid de plicht heeft op korte termijn het aan tal tandartsen aanzienlijk uit te breiden door bijvoorbeeld op grote schaal beurzen voor tandheelkundige studenten ter beschikking te stellen. Verder menen wij van de praktise rende tandartsen te mogen verwach ten. dat zij in de overgangstijd enkele jaren lang zich grotere inspanningen zullen getroosten dan normaal, ook al zou hiertegenover geen evenredig financieel voordeel bestaan om zo snel als doenlijk is de algemene tand verzorging tot een feit te maken. Reeds nu dienen zij los van even tuele regels uit sociaal verantwoorde lijkheidsgevoel ieder behandeld geval uit het oogpunt van het objectieve belang van den patiënt te bezien en daarnaar binnen de grenzen van het mogelijke, te handelen. Tenslotte dienen alle patiënten in hun eigen belang en in het. belang van de gemeenschap zich die tucht eigen te maken, die hun ieder half jaar naar den tandarts doet gaan, opdat zij geen nodeloze arbeid ver oorzaken. waardoor zij medevolksge noten schaden. Slechts op deze wijze zal een be vredigende onlossing op korte termijn mogelijk blijken. LEIDS NIEUWS BROOD, BESCHUIT, AARDAP PELEN, MELK, VLEES: 7 en 8 TABAK: 7 en 8 beide n. keuze. BLOEM: 35 en 36 HAVERMOUT: 37 (125 gram). GORT: 38 (125 gram). KAAS: 39 (40+ of volvet). SUIKER: 40 JAM: 41. VERVANGINGSMIDDELEN: 42 KINDERVOEDING: Res. D 12 Gort. Res. E 12 Rijst. KINDERDRANKPOEDER: Res. C 13. D 13. E 13 (300 gram) SNOEP: 7 chocolade of suiker werk. 8 suikerwerk. BOTER: 7 A marg., 7 B bak- en braadvet. Res. B 14. C 14. D 14 en E 14 roomboter. Einde geldigheidsduur 19 Febr Bon 07 Aardappelen is geldig t.m. 12 Pebr Nog geldig zijn: Boter 06 A en 08 A (4 Maart). 33 en 34 Alg., Res. C 10. D 10. E 10 en E 11 (19 Febr.). R 01 Tabak voor scheerzeep (30 April) Jubileumuitvoering van Concordia Zaterdagavond gaf de gymnastiek vereniging Concordia, ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan een jubileum-uitvoering in de Stadsge hoorzaal. In vlot tempo werd een welverzorgd programma afgewerkt. Vooral de rhythmische oefeningen kunnen worden geroemd. Hierbij leverde vooral de grote groep van sub-leden goede prestaties. Oefenin gen met vlag en springriet hebben nog steeds niets van hun bekoorlijk heid ingeboet Met dit materiaal zijn dikwijls alleraardigste effecten te bereiken, vooral wanneer, zoals bij deze uitvoering het geval was, VAN OEN VOEDINGSRAAD V/ VEI' OP DEN BOTERHAM EN IN EEN WARMEN MAALTIJD. Dit maal bestaat het normale vet- rantsoen voor de helft uit marga rine en voor de helft uit bal:- en braadvet. De beste verdecling hiervan in de huishouding is: margarine op den boterham, vet in den warmen maal tijd. Voor degenen, die hun vetrant- soen precies In tweeën deelen voor den boterham en voor het warme eten. zal deze maatregel weinig ver schil uitmaken, mits zij er aan denken het warme eten en vooral de Jus warm -te gebruiken, omdat het vet bU afkoeling gauw stolt en dan op het bord achterblijft. Is men gewend het grootste deel van het rantsoen op den boterham te smeren, dan is het vet daar ook voor te gebruiken. Het moet echter eerst smeerbaar gemaakt worden. Een pittig boterhamsnieersel met vet. 10 gr ol meer vet. 4 aardappelen. 1 ul. pepersurrogaat, nootmuskaatsur rogaat. zout, Het uitje snipperen en ln het vet bakken ln de koekepan. De aardappelen fljnwrljven en eenlge minuten met het vet meebakken onder voortdurend roeren. Het aan- baksel aan de pan telkens meeroeren. Het smeersel zéér pittig maken met- peper en nootmuscaat en zout en Helst warm op den boterham smeren. Stroopjes vet op den hoterlmm. 25 gr vet zachtjes smelten, doch niet heet laten worden. Van het vuur af J of meer lepels stroop erdoor mengen en de massa onder geregeld roeren (om te voorkomen dat het vet zich afscheidt) koud laten worden. Smeersel van vet- met kunsthonlng 25 gr vet zachtjes smelten. Van het vuur af 6 lepels of meer vaste of loet hare kunst honing er doormengen en de massa onder geregeld eren koud laten worden. Variété voor Krantz' personeel Gistermiddag werd in de Leidse Schouwburg een bedrijfsfeest gehou den voor het personeel en hun huis genoten van de fa. J. J. Krantz en Zoon. lakenfabrieken alhier. Nadat de heer Moonen, provinciaal mede werker van Vreugde en Arbeid de middag had ingeleid, werd het woord fevoerd door den bedrijfsvoerder ter irma, den heer L. Krantz. Deze wees I op het nut van het bijeenbrengen van het personeel in een andere sfeer als die der dagelijkse werkkring. Aan de hand van elders opgedane erva- I ringen vertelde spreker uitvoerig van j hetgeen op dit gebied door daadwer kelijke samenwerking valt te berei ken. Het variété-programma dat hierna I voor het voetlicht werd gebracht was i van uitzonderlijk goed gehalte. In een vlot tempo wisselden ae num mers elkaar ai. Daar waren de Corel- lis, die als antipodisten werkelijk fan- tastische staaltjes te zien gaven, het komische duo Mickels en Mickels in een vrolijk gooi- en smijtnummer, Suzy Wandas, die in vingervlugheid zekér niet onder hoeft te doen voor de beste harer mannelijke collega's, het Joan Treumann-trio met goede acrobatiek en verder nog vele ande ren w.o. de Flamingo's, de xylopho- nisten Rinaldo en partner, de Rybar- to's op het slappe koord, de Pico's, accordeon-virtuozen en Willy Hubert in een voortreffelijk trapezenummer. Het variété-orkest o.l.v, Bert Kla- zema zorgde voor een passende mu zikale illustratie. Al met al variété van de allerbeste soort. De sociale voorman van het be drijf. de heer Keereweer, sprak aan het eind van de middag een woord van dank voor het gebodene. W. A. DEVILE. de allerkleinsten erbij worden inge schakeld. Ook de oefeningen met knots en staaf oogstten veel bijval. Het num mer „klassikaal brug" werd goed ge maakt door voortreffelijk werk aan de hoogbrug van enkele dames van de leden-groep. De aardige ryth- misc-he dansen, die in vrolijke cos- t-uums, voor het voetlicht werden gebracht werden eveneens zeer ge waardeerd. Dit programma-onderdeel behoorde zeker tot de hoogtepunten van de avond. De presidente der vereniging, me vrouw SüjJjnann heeft aan net begin van de avond in een korte toespraak de afgevaardigden der zustervereni gingen verwelkomd. Daarna heeft een der leden het bestuur een nieuw clublied aangeboden. Dit lied. een aardige tekst op een pittige mars melodie werd door een groep meis jes gezongen. Het geheel stond on der leiding van den heer J. Nievaart. die tevens de oefeningen instudeerde. Voor keurige muziek zorgde de Leid se orkest vereniging „Musica" o.l.v. den heer J. Noordanus Jr. HOCKEY-UITSLAGEN De elf tallen der Leidse Hockeyveremging Zuidwijk brachten gisteren de vol gende resultaten: Heren: Zuidwijk ILeiden III 8—1. Zuidwijk II—H.O.C. IV 4—0. Zuidwijk ARijno B 1—0. Dames: Zuidwijk III—Zuidwijk V 50. Zuidwijk IV—Groen Geel VI 6—0. Hudito A—Zuidwijk A 2—0. KOLEN WINN ING IN EIGEN LAND. Op Zaterdag 12 Februari des middags te 4 uur zal dr. L. H. de Gitter in het Leidse Volkshuis, spreken over het onderwerp: „De kolenwinnjng in eigen land". AANVRAAG COSTUUMS. Voor het. inleveren van ingevulde aan vraagformulieren voor costuums of delen daarvan zijn morgen aan de beurt de letters B van Baroni af tot einde B. BURGERLIJKE STAND. Onder trouwd: J. L. de Vries en S. C. Petiet; P. Erades en M. Baart; J. A. Willem- sen en A. J. Scheer. Geboren: Hendrlkus C., z. v. G. J. v. d. Poll en P. C. S. v. Leeuwen; Ingrld. d. v. J. Lubach en H. Lehman de Denhsfeld; Robert, z. v. J. H. Pel- lenkoft en G. S. Zuiderduin; Pieter H. J.. z. v. P. Heruer en G. v. d. Steen. Overleden: D. Dubbeldeman, vr., 90 J.; J. v. d. Kaai. m., 46; J. v. Gorkuiri, m„ 26 J S. C. van Heusden, wed. v. A. Delfos, 80 J. ALPHEN A. D RIJN RIJNSBURGERWEG 62a, TEL. 24029, LEIDEN Hoofdk. A'dam. Fill Rotterdam - Don Haag Haarlem - Tilburg - Hoorn - Gouda Directeur: H J. Kerkmeester. Bus- 6um; hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr. A H. de Haas van Dorsser. Haarlem; binnenland: J. v Grieken; illustratie en opmaak: R Kaïnpstra; volkscul tuur en kunst, M Wolters; muziek: G. K Krop; sport: J. J. Llber; adver tenties: A. H. hammers, allen te Am- Iterdaxn. K 113 Een viertal vorige artikelen was gewijd aan hetgeen op het ogen blik ln ons land aan voorbereidend werk op luchtvaartgebied wordt ge presteerd. Was het in deze beschou wingen de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die wij onder de loupe namen, ditmaal willen wij eens een ogenblik stilstaan bij het werk van de Luchtvaart-Jeugdstorm. In de werkkamer van den leider van de Hoofdafdeling Luchtvaart, opperkompaan Magrijn. vernamen wij interessante bijzonderheden over de bereikte resultaten en de toe komstplannen der luchtvaart-stor- mers. Nederland bezit op het ogenblik twintig luchtvaart-scharen, die elk vijf en twintig tot dertig man sterk zijn. Tot dusverre behoorden deze scharen tot de streken, waarin de jongens woonden. Hierin is evenwel verandering gekomen en thans staan de luchtvaarteenheden regelrecht onder het Stafkwartier te Utrecht. Ook in de rangen wordt verandering De Vlieqende gebracht. Voortaan zal men ln de Hollander LuchtvaarWeugd- storm geen voor- trekkers en wach ters meer aantreffen, maar. wanneer de jongens de meeuwenleeftijd heb ben. nog slechts modelvliegers eer ste. tweede of derde klasse. Deze rangen verkrijgen de meeuwen eerst, wanneer zij aan bepaalde brevet- eisen. die geheel gelijk zijn aan die van de N.V.v.L., hebben voldaan In normale tijd zal op vijftienja rige leeftijd met zweven begonnen worden. Hoewel dit onder de huidige omstandigheden natuurlijk onmoge lijk is. zal ln het komende voorjaar in elk geval een begin worden ge maakt met het bouwen van zweef vliegtuigen. Zijn de modelvllegers eerste klas vijftien jaar geworden dan vervalt deze rang en worden zij luchtvaart- stormers derde klas. De rang van luchtvaartstormer tweede en eerste klas gaat samen met het behalen van zweefbrevetten. Een vliegende meeuw De uniformen zullen ln zoverre afwijkend zijn van die van de ge wone Jeugdstormers, dat de leden van de Luchtvaart-Jeugdstorm een vliegende meeuw boven de rechter- borstzak krijgen. De rangen worden aangegeven door één. twee of drie wiggen op de rechterbovenarm. Wordt eenmaal met het practische zweven begonnen, dan krijgen de luchtverkeer. Het model Stormvogelwaarmede reeds aardige vluchten gemaakt kun nen worden, is ook bij de Lucht vaart-Jeugdstorm zeer in zwang. (Foto Jeugdstorm-v. Doesburg) Jongens ook de gebruikelijke ski- broeken of overalls. Dat het Luchtvaart-onderricht niet opgeofferd wordt aan de practische Jeugdstormdienst bewijst wel het voorschrift dat in ieder geval acht tien uur per maand luchtvaartonder- richt gegeven moet worden. Houdt men dan nog tijd over. dan moet hiervan zestien uur per maand voor de practische dienst gereserveerd worden terwijl de dan nog overblij vende tijd geheel voor de luchtvaart dienst beschikbaar is. Een belangnjK onderdeel van de Luchtvaart-Jeugdstorm vormen de verspreidbouwers. Deze jongens wo nen in kleine plaatsen, waar nog geen luchtvaart-scharen zijn ge vormd. Zij krijgen de bouwpakketten thuis en moeten van tijd tot tijd op weekeinden hun kunnen tonen. Om modelvlieger tweede klas te wor den moeten zij een leergang van tien tot veertien dagen te Vierhouten volgen. Hebben zij deze met goed resultaat gevolgd, dan krijgen zij weer bouwpakketten thuisgezonden en moeten zij zich zelf tot modelvlieger eerste klas opwerken. Doordat deze verspreidbouwers weer propaganda voor het werk van hun Luchtvaart- Jeugdstorm maken groeien vanzelf weer nieuwe scharen. Een of twee maal per jaar kunnen zich nieuwe liefhebbers voor deze schriftelijke verspreidbouwers-cursussen melden. Na een in de Paasvacantie te hou den kaderleergang te Vierhouten zullen tot in September hier regel matig luchtvaartkampen georgani seerd worden waaraan door honder den lucht vaartstormers zal worden deelgenomen Hiermede hoopt men te bereiken dat deze Jongens zoveel leerstof opdoen dat zij hieraan de gehele winter zullen kunnen werken Ook de Luchtvaart-Jeugdstorm, zo was onze stellige indruk, is gereed, om onmiddellijk na de oorlog haar steentje bij te dragen tot het aan ons land hergeven van zijn vooraan staande plaats in het internationale Kosteloze inenting Op Woensdag 9 Februari bestaat er wederom gelegenheid voor kosteloze inenting. Voor de bewoners van de Lage zijde tot de grens van Zwam- merdam in het gebouw der Lucht bescherming Schoolstraat des v.m. 9 uur. Voor de bewoners der Lage Zijde van Aarbrug tot Koudekerk ten huize van dr. v. Wermeskerken n.m 2 uur. Voor de bewoners der Hoge Zijde tussen Hofweg en Zwammerdam. in het gebouw der Luchtbescherming des n.m. 2 uur. En voor de bewoners tussen Hof brug en Hazerswoude in het gebouw der Luchtbescherming om 11 uur v.m. Trouwboekjes mee brengen. VOLKSCULTUUR EN KUNS'l Toon Verhey dirigeerde het Volksconcert en Hans Schouw man verving den oorspronkelijken so list VanRenesse. die nog niet hersteld was. Het programma bevatte een her hal mg van Kodaly's „Concerto per orchestra", waarover ik bij de eerste Haagse uitvoering te kennen gaf, dat het niet onder 's componisten sterkste, scheppingen kon worden gerekend. Aan dit oordeel heeft de herhaalde uitvoering niet veel kun nen wijzigen, hoewel tengevolge van de uitgesproken pleitbezorger.de di rectie van Verhey een mild gevoel vaardig werd over de critische geest. Griegs pianoconcert strekte Schouw man tot eer en zijn vertolking ge tuigde van muzikaliteit binnen een oerdegelijk, maar misschien wel wat droog vakmanschap. Als tegenwicht tegen veel nuchterheid liet Verhey zich aan het slot tot een onnodige, opgelegd nadrukkelijke breedheid verleiden. In Brahms' 2de Sympho nic na de pauze, was hij echter weer de verantwoorde, voortvarend bewo gen leider, die de kracht en de rust van deze muziek in lyrische banen leidde. WILL G. GILBERT. Het kamerorkest „Lyra antl- qua". dirigent Hein 's-Gravesande, heeft alle eigenschappen, die een dilettantenorkest aankleven en ik heb niet de indruk, dat de dirigent bij rtiachte is deze euvelen te verhelpen. Bijna voortdurend klinkt alles te hard en de fijnere nuances worden verwaarloosd. Edward Röntgen tracht te met dit ensemble het d kl. t. Concert van gamba van Tartini te spe len, doch hij vermocht zelden boven de brij-achtige orkestklank uit te komen. Zoals gewoonlijk was de pro grammasamenstelling te waarderen, doch de waarde van het concert blijft beperkt tot het genoegen, dat de uitvoerders er zelf aan beleven. Nochtans was de kleine zaal van Pulchri geheel bezet De jeugdige pianiste Elizabeth Everts heeft met haar pianoavond van Zaterdag een talrijk gehoor op nieuw overtuigd van haar opmerke lijk talent. Toch zal er nog veel moe ten groeien om bijv. een moeilijk toe gankelijke compositie als Francks Prelude. Air et Final zo te verwerke lijken, dat de weergave een boeiend muzikaal gebeuren wordt. Wanneer zij evenwel Schuberts Variaties in Bes voorspeelt, wordt het een ver rukking en Chopins Ballade in f mocht er eveneens zijn. Het wisse lende van de voordrachtswaarden wijst op een tekort aan herschep pingskunst. dat, gehoord hel grote talent en de goed gevormde tech niek. met het klimmen der jaren zeker zal worden aangevuld. Het derde openbare Rolzaalcon cert van Zondagmorgen bracht Ge orge van Re nesse en Albert Dana voor een talrijk publiek. Door een zinrijke wijziging in de program matische volgorde werd het eerste de tweede door W. H. Kruiderink 83) Zijn vinding was een speciale dub belwandige constructie, die het zelfs bij botsingen in de flank zou houden. De technische details moet ik je be sparen. Die doen er ook weinig toe. Rosit-a wLst ze echter heel precies. Ze heeft met hem meegeleefd, drie jaar lang. Heel de vreugde van hun jonge liefde ging verloren in de koorts, die hem had aangegrepen. Al zijn vrije tijd, al het gela, dat hij verdiende en meer dan dat, want hij had er zich voor in de schulden ge stoken. offerde hij op aan zijn tech- .nisch ideaal. Toen hij eindelijk klaar was. kwam de ontnuchtering. De officiële des kundigen lachten hem uit. Wat was hij tenslotte? Hij was geen ingenieur. Hij had geen titel, hij had zelfs geen M.T.S.-diploma. Hemel en aarde heeft hij bewogen, maar zijn vinding kreeg geen kans. Als een verbitterd man ging hij naar Frankrijk. Een onver woestbaar geloof in hun liefde dreef haar hem te volgen. Een ander zou hem allang in de steek hebben ge laten, want hij was een onaangename kerel geworden, onverschillig en ruw. een bruut somwijlen. Maar zij droeg altijd mee de herinnering aan dé eerste dagen van hun liefde. Zij ge loofde rotsvast, dat als zij maar "bij hem bleef, als ze met hem ging door dik en dun. hij eens weer zou wor den als toen. Hoe ze dat heeft uit gehouden is me een raadsel gebleven, want het is een hel geweest, waar ze doorheen moest. In Frankrijk duurde het nog een hele tijd voor hij iemand vond. die zich voor zijn vinding interesseerde. Die vent was. kort gezegd, een ploert. Hij stelde eisen en verlangde proef nemingen, die Aartsen handenvol geld kostten. Bovendien moesten al lerlei zogenaamde deskundigen en instanties bewerkt worden. Een cor ruptie, waar je geen voorstelling van hebt." Onwillekeurig maakte Staal, die gespannen luisterde, een gebaar van begrijpen. Hij kende het Frankrijk van voor de oorlog. Tilly zag zijn gebaar met blijdschap. Goddank, het Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJÜ 784. „Wasdatnou?!", snatert Pen Kwen teleurgesteld. „Waarom ga je niet met ons mee. Sneeuwvlok. Ben je bang?" „Nee," zegt Sneeuwvlok, „maar het is nog geen weer om op stap te gaan!" Piet Punthoofd en Pen Kwen beginnen door elkaar te praten om Sneeuwvlok over te halen. „Doe het nou!", zeggen ze en: „Een held is niet bang voor een beetje sneeuw", en „vroeger heb je ons nooit in de steek gelaten" en nog veel meer. 785. „Neeneenee!", roept Sneeuw vlok. „Als jullie een paar weken wachten is de sneeuwstorm voorbij en dan ga ik graag mee, want ik hou ook wel van een avontuurtje. Maar nu, nee. nu doe ik het niet!" „Best", zegt Piet. „aan gaan we samen. Pen Kwen. Kom mee!" Sneeuwvlok houdt netjes de deur open en z?gt: „Neem een verstandige raad aan en ga naar huis, jongens." Maar Piet Punthoofd en Pen Kwen luisteren niet, want ze gaan precies de andere kant uit! relaas scheen hem te pakken. Vlug ging ze verder. „Rosita poogde als danseres zoveel te verdienen als ze maar kon. Ze danste tot ze er bij neerviel, maar ze kon niet voorkomen, dat hij steeds minder fraaie wegen ging bewande len om aan geld te komen. Dat was precies de bedoeling van zijn „wel doener". Toen Aartsen volledig aan de grond zat en er nog maar een kleinigheid nodig was om hem in handen van de politie te brengen, sloeg de ander zijn slag. De vinding kwam in het bezit van een fabriek, waarvan de directie werkelijk voor niets terugdeinsde om orders te krij gen. De smerigste middelen werden toegepast. Zelf bleven de heren bui ten schot, maar ze hadden er hun huurlingen voor. En als die het niet konden, dan werd doodgewoon een beroep op de onderwereld gedaan. Aartsen werd meegesleept in deze vuiligheid. Ook toen bleef Rosita bij hem. hoewel hij van kwaad tot erger kwam en zij dientengevolge ook. Maar zij deed het voor hem. Zij zou vast en zeker zelf de gevangenis zijn ingegaan als ze hem er daardoor uit had kunnen houden. Toen begon de strijd om een or der uit Nederland. De fabriek zette alles op alles om daar vaste voet te krijgen. Wie kon daar beter voor haar werken dan Aartsen. De trotse triomph, dat in Nederland zijn wa gens zouden rijden, dat him lof be zongen zou worden door dezelfde deskundigen, die hem met hun hoon naar het buitenland hadden ge jaagd. zou zijn woeste wraak zijn. Hij zou er niet alleen in stilte van genieten. Daarvoor had de verbitte ring teveel bezit van zijn hele per soonlijkheid genomen. Hij zou mid delen weten te vinden, had hij zich voorgenomen om het ze in het ge zicht ie slingeren, een schandaal te verwekken, dat het land weken lang zou bezig houden. Zijn vurig ver langen naar wraak, begon zijn denken zo te beheersen, dal hij zijn directie verkeerde voorstellen deecL (Slot volgt) deel een openbaring van romantiek in klavierspel en zang van zeer zui ver gehalte. Na de pauze werd het nieuwste vocale werk van Henk Ba- dings uitgevoerd, de „Chansonnet- tes" op 17de en 18de eeuwse gedich ten. getiteld naar de namen van klassieke dansvormen. Deze vocaal- instrumentale danssuite toont Ba- dings als een fijnzinnigen verklanker van een charmante tekstinhoud en Dana zong de zes Chansons met goed muzikaal begrip, daarbij door Van Renesse uitstekend gesecun- deerd. Met een Thema con varia- zioni van Ba dings en vier mooie lie deren van Liszt werd gesloten. Voor het tweede concert van het vermaarde Trio Pasquier op Zondagmiddag in Dlligentia, was zoveel belangstelling, dat men zelfs vier rijen dik op het podium laad plaats genomen. Zelfs een superieur ensemble kan niet steeds terstond ge heel in vorm zijn, hetgeen bleek in Bachs clavecinsonate, door Mozart voor drie strijkers gezet; de Pas- quiers waren daar nog niet geheel te herkennen Eerst in het laatste deel van het volgende trio van Schu bert, een rijk melodieus nagelaten werk. werd het uitzonderlijke plan van samenspel en homogene klank- geving bereikt, dat men hier gewoon is te bewonderen. Een gebeurtenis werd het niet diepzinnige, maar bui tengewoon bekoorlijke Trio in C van Jean Francaix, dat bij een vorig be zoek reeds te Amsterdam door dit ensemble in ons land was geïntro duceerd. Het spel bereikte hier een maximum aan muzikaal raffine ment. Beethovens G dur Trio werd het culminerende slot van deze bij zondere door de Ver. v. Kamermu ziek georganiseerde middag en c'.e aanwezigen noopten de Pasquiers tot viervoudig terugkomen. Abonnementsconcert van het Residentieorkest Toon Verhey dirigeerde het vierde abonnementsconcert van het Resi dentie-orkest in de Stadsgehoorzaal, die als gewoonlijk voor deze gebeur tenis was volgestroomd. Het program ma, als geheel niet zo bijster even wichtig samengesteld, was niettemin belangrijk door een noviteit voor Lei den, te weten Roussels Vierde Sym- phonie. Reeds enkele weken gejeden introduceerde Verhey dit werk in Den Haag, waar het eveneens onmid dellijk weerklank bij het gehoor heeft gevonden. Van de laat-impres- sionistische klankversmeltingen, waar in dit werk uitmunt, heeft men hier ter stede met verrukking kennis ge nomen. Deze schoonheid, ontastbaar en naturalistisch immaterieel, blijft in haar suggestie toch altijd zeer wezenlijk. De herschepping was meesterlijk bezonnen qua directie en de orkestrale afwerking verdiende veel lof. Willem Noske bracht Beethovens Vioolconcert, een altijd zekere treffer in de roos der publieke waardering. Misschien is de solist te jong voor deze muziek, die een geestelijke even wichtigheid en rijpheid vereist, wil zij niet overhellen naar een der twee uitersten; dramatiek of concertante speelsheid. Geheel bevredigd kan men ditmaal dan ook niet zijn. hoewel het Rondo alle technische grootheid van Noske's vioolspel in het gunstigste licht stelde. Met een drietal fragmentenuit Wagenaars „De Doge van Venetië", steeds jonge en frisse klanken op het gebied der instrumentatiekunst, werd dit concert gecompleteerd. WILL G. GILBERT „Een man met een goed hart" Antonie's blijspel „Een man met. een goed hart", dat gisteren in de Leidse schouwburg werd opgevoerd, maakte nu niet bepaald een grote indruk. De inhoud werd vrijwel ge heel gevormd door een aaneenscha keling van banaliteiten. Als Jopie Koch, een schildersmodelletje, aan den kunstschilder Wim Greeven vertelt, dat zij moeder worden gaat, blijkt deze laatste door financiële omstan digheden en in verband met zijn artistieke loopbaan niet tot een hu welijk bereid. Men maakt een ac- coordje, waarin bepaald wordt, dat Jopie trouwen zal met een ouderen vriend van den schilder, Otto van Beeveren, een oud-gezagvoerder. Dit huwelijk is gelukkig. Een actrice dreigt echter roet in het eten te grooien als zij komt vertellen, dat noch Willem, noch Otto, doch een derde de vader is. Dan laat echter de oud-gezagvoerder zijn goede hart spreken, hij neemt de zaak niet zoo ernstig en zoo komt dan toch weer een blij einde. Gelukkig maar! Nog zwakker dan de inhoud was de vertolking. Slechts in de aanvang van het eerste en in enkele taferelen van het derde bedrijf bereikte het gezelschap Anton Verhijen enig peil. Ook van de regie kan weinig goeds worden gezegd. W. A. DEVILÉ De veelbelovende geruchten, die dank zij de Zwitserse première van Gehri's nieuwste stuk kwamen overwaaien. waren niet overdre ven. „De grote onbekende" is in derdaad een geestig blijspel, in een hart- en geestvenvarmend milieu spelend en met een spran kelende dialoog. De talrijke perso nen zijn stuk voor stuk eigenaar dige typen, maar op en top men sen en... zij bestaan, evenals hun omgeving. Gehri heeft met zijn „Zesde etage" destijds al bewezen over fantasie te beschikken en thans, op geheel ander terrein, heeft hij op nieuw zijn scheppingskracht aange toond. „De grote onbekende", die eerst voor een „vrij-vreter" wordt aangezien, een man die eet en niet betalen kan. schijnt later een figuur, die beroemd en schatrijk zal wor den door zijn uitvinding om stem men uit het verleden door de aether op te roepen. Aardig gevon den is het, dat deze grote onbe kende geen woord te zeggen heeft, dat echter de gasten allerlei fanta sieën om zijn persoonlijkheid we ven, die hen doen besluiten de uit vinding te financieren. En dan gaat ieder naar vermogen bijdragen. De regie (die voor rekening van meyrouw Ranucci Beekman was, evenals de uitstekende vertaling) kan het hart ophalen aan de kwis tig gestrooide figuren. Behalve van de titelrol, heel dwaas gedaan door Frans Bogaerds, hangt veel af van de typeringen. Niet alle rollen wa ren in de vertoning door het Resi dentie Toneel even raak getroffen. Voortreffelijk was de uitbeelding van Piet Bron, een goedige, door het leven maar al te stevig aange pakte puzlledokter. Uitstekend ook was de serveuse-dienstmaagd van Mimi Boesnach. Ook Richard Flink gaf een superieure creatie. Henk Rigters als de aangebeden Georges, hadden we graag wat vlotter gezien. Minder gelukkig was de rol van Isabelle bezet door Rini Otte. Hier zou een Parisienne moeten staan op Eiffel-hoge hakjes en pittige bewe ginkjes en geen kostschoolmeisje met blote benen. Jan van der Lin den was het volkomen toever trouwd zo'n gepensionneerde be lastingambtenaar Lalouet-te te type ren. Adèle. de geboren twlstzoekster zou nog piquanter kunnen zijn. hoewel Joekie Broedelet als zoda nig toch zeker voldeed. Tal van anderen hebben de voorsteling doen slagen, o.a. Louis Steenbergen als een kolenhandelaar. Cobe, Keiling als de concierge. De bijval tij dens en na de voorstelling bewees wel, dat de propvolle Princesse- schouwburg zich daarmee oprecht vermaakte. THEO RAMAKER. Het programma van het concert op Woensdag a.s. in de Stadsgehoor zaal door Henk Berghout en Henk Geirnaert vermeldt de Sonate in F. van Beethoven, de Sonate in d van Debussy en de Sonate in e van Brahms. (Van een specialen verslaggever.) LEEUWARDEN. 5 Febr. Een volle Harmonie heeft Zaterdag ge noten van de eerste voorstelling van het tweede Friese zangspel: „It Wyl gesyske". Met dit. „Wylgesyske" (bos- rietzangertje) willen de auteur J. P. Wiersma en de componist J. Slofstra een tegenhanger van „Roaitske" le veren. dat met zijn 26 opvoeringen en zijn bijna 25000 toeschouwers een voor Friese toneelverhoudingen enorm succes behaalde. „Roaitske" was een winterstuk, „It Wylgesyske" een zomertafereel. Maaiers, welkers, zeilers, hooiers, vormen de koren, waarvoor zich een handeling afspeelt tussen boeren dochters, boerenzoons, visser, mole naars en een schilder. Dezelfde solisten, die wij reeds in „Roaitske" bewonderden, diagen „It Wylgesyske": Jouck Cuperus, eens „Roaitske" is nu de lieve Wikje en opnieuw de ster van het ensemble, wat zang en spel betreft. Maar ook Gerrit Visser (de schilder), Koop de Jong (de moedige, jonge visser-mole naar. die voor een boer een paard redt en voor zichzelf daarmee de boerendochter). Rom Kalma (de hu moristische oude visser-molenaar), Kees Deenik (de hooghartige boe renzoon-pikeur) en Lucie Waring a (de blijgezinde boerendochter, die het liefst een ..wylgesyske" wil zijn), moeten met ere genoemd worden. Ik woe as ik in vügel wèze mocht det- ik in wylgesyske wier. O, frij to wéze, frij. As in vügel yn 'e lof tl Architect Witteveen en de schilder Dick Osinga hebben een aardig mo lendecor gemaakt, met een uitzicht over meren en greiden: het Gronin ger orkest heeft onder leiding van den Leeuwarder musicus George Stam de in de populaire passages goed bij de volkslied-toon aansluiten de muziek, verdienstelijk ten gehore gebracht. Wanneer men in aanmer king neemt, dat pas Zaterdagmiddag het hele ensemble voor het eerst op het toneel was. zodat de première op zijn zachtst gezegd, als een vóór-vóór vóór generale beschouwd mag wor den, mag de critiek zeker hier nog geen definitief oordeel uitspreken. Overigens is men wel geneigd, zo als dat meestal bij pogingen om een vorig en verrassend succes te her halen. het geval is. ..It Wylgesyske" zwakker te vinden dan „Roaitske". O.a. door de inlas van een ballet, dat in het geheel niet in het werk thuis hoorde. De zaal reageerde uiterst dank baar. Er was veel goeds te zien en te horen, dat echter bij fantasierijker regie en langduriger repetities pas tot volle wasdom kan komen. Men kan de Friezen hartelijk gelukwensen met hun tweede operette in de landstaal, die zich door haar na tuurlijkheid en gezondheid met inbegrip van een zekere naïefheid, die, als zij haar eigen grenzen kent. echter zeer bekoorlijk kan zijn zeer gunstig onderscheidt van wat ons land in andere contreien of ste den aan buitenlands moois laat ho ren. „It Wylgesyske" pronkt niet met vreemde veren, het is een beschei den vogeltje van eigen bodem, dat vrolijk kwinkeleert in een taal die eiken Fries recht naar het hart gaat. M. W. (Van een specialen verslaggever.) MUNCHEN, 5 Feor. In de Münchener Academie voor Beeldende Kunsten, heeft de vermaarde, ook in Nederland heel bekende, professor Emil Pretorius ons ontvangen. Een kleine man, met zeldzaam doordrin gende, stralend blauwe ogen en een direct innemende glimlach. In een witte atelierjas, zo van zijn werk, zit hij achter zijn bureau. Aardig, een Nederlands journalist te ontmoeten! En dubbel aardig om dat ik zojuist een brief heb gekregen van Johannes den Hertog, den in tendant van de Am&terdamsche Opera. Hij vraagt mij of ik de op voering van Wagners opera „De Vlie gende Hollander", die hij met zijn ensemble iji het komend seizoen wil geven, wil voorbereiden. En doet u het? Ik ben al begonnen met voorbe reidingen, tekeningen en plannen voor decor e.d. Maar het zal ivaar- achtig niet meevallen, want ik ben van oordeel dat de „Vliegende Hol lander" die grootse sage van de zee, zonder pauzes moet worden gespeeld, zender tijdrovende entr'actes. Dan komt dit machtige, sterk dra matische verhaal eerst tot mijn recht. Maar ik ken de Amsterdamse Stadsschouwburg en vraag me af, hoe ik dat daar voor elkaar kan krij gen, op dat betrekkelijk kleine toneel met zijn weinige mogelijkheden. Waar laat ik op dat toneel het grote schip dat Wagner vraagt? Wat doe ik met al die décor wisseling en zonder draaitoneel? Geelt u alleen advies, of ivilde u zelf naar Amsterdam komen? Als ik enigszins kan, kom ik zelf. Ik ben sinds 1939 niet in uiv land geweest, en verlang naar zijn hartelijke bevolking U weet dat ik vóór 1939 geregeld naar Amsterdam kwam om de operavoorstellingen van de Wagnervereeniging te enscenee- ren. Daar leerde ik van Nederland houden, daar leerde ik ook de fabel achtige muziekcultuur van uw land kennen. Wat een prachtige mannen- koren heeft men daar. En zeldzaam mooie stemmen! Ik herinner mij mevr: NoordewierReddingius. En Messchaert... Ook de opera moet bij een door en door muzikaal volk als het Nederlandse succes hebben. En met deze verzekering is het ge sprek ten einde. Prof Preetorius, die in Praag „Der Freischiitz" voorbe reidt en bovendien bezig is met een nieuw Duits stuk „De Trouw", spe lend in Japan, te ensceneren, moet aan het welk Hij moet ook nog lezingen houden te Ankara, Boeda pest, Boekarest, Wenen

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2