Gouwsluise schuitenjagers in lief en leed N.C.V. PIET VAN DIJK Laatste overlevende denkt met weemoed aan vroeger „Liefdesdilemma" Matuschka Sneeuwvlok - de Eskimo" KOOK MET WEINIG WATER Officieele Mededeelingen ADVERTENTIEN LOURENSSHSCH geen spreekuur HUWELIJK PIANO ACCORDEON H.H. Wederverkopers, opgelet!! BELEGEN VOLVETTE KAAS De lei is weer schoon! H oe méér U haar dit jaar met daden zult beschrijven, hoe lichter de lei en Uw toe komst wordt. Moge Uw eerste daad zijn inlichtingen vragen oponderstaanden bon hóé U gelukkiger en vrijer kunt leven, in staat tot steeds grooter cn belangrijker werk. Vul den bon in! DALMEIJER'S PARLEVLIET'S - Sandtlaan 22 - RIJNSBURG MEISJES SJORS EN ZIJN KAMERAADJES Haardkachel H.H. Winkeliers kleine woning DAGMEISJE DIENSTBODE (ZAAIERS) DINSDAG 25 JANUARI 1944 2L Concurrentiestrijd kenden de Jasers van Gouwsluis niet. Wie een paard bezat en jagen wilde, was welkom in het gilde. Alleen kostte het hem een daalder voor een jaagvergunnlng en zijn naam! Doop- en familienamen waren in Piet-Oom's gilde taboe. Iedere jager kreeg een bijnaam en die bijnaam kreeg alras zoveel burgerrecht, dat 's mans ware naam al heel spoedig in het ver geetboek raakte. Zou men in die tijd aan Gouwsluis navraag heb ben gedaan naar Piet Jansen of Arie Hendriksen, dan zou ieder een verbaasd en onwetend zijn schouders hebben opgehaald. Maar „de Leidenaar", „de Prop" en „de Snij er" wist men te wonen Wie daar naar vroeg, kon door het kleinste kind terecht worden geholpen. Soms werd door jagers-in-spé het verlies van de familienaam als iets zwaars aangevoeld. Maar daar werd in het gilde minder op gelet! Eens bood zo'n nieuweling alle vrienden en gildebroeders een borrel aan, op voorwaarde, dat hij geen bijnaam zou krijgen. Iedereen aanvaardde de bor rel, maar Piet-Oom merkte wijsgerig op, dat het altijd de nieuwelingen zélf waren, die zich hun jagersnaam gaven. En zo ontkwam ook onze vriend er niet aan. Bij zijn eerste reis als jager „kinkelde" de nog nieuwe jaaglijn. Bij zijn vertrek maakte de nieuwbakken jager zich boos en ontstemd riep hij uit: ,,Wat poerlet die lain toch!".. Sindsdien kende men hem alleen nog als „Poer- letouw"! Poerletouw treurde niet lang over het verlies van zijn familienaam, want hij werd een der grappigste snaken van het jagersgilde. Op de Alphense kermis reed hij eens te paard het dorpscafé binnen om aan de tapkast zijn borrel te pakken. Dat café was op de hoek van de Brugstraat, waar tegenwoordig de ijzerwinkel van Van der Helm is gevestigd,- Voor een kwinkslag of een dolle grap waren de jagers van Gouwsluis trouwens altijd wel te vinden. Zo woonde daar in de buurtschap een boer die Los heette. Op een maan lichte nacht stond de deur van diens ^genschuur los en de jagers, die dat ontdekten, oordeelden, dat nu Étlles maar los moest worden gemaakt. Zij reden een hooiwagen naar buiten, namen er de wielen af en haalden hem verder helemaal uit elkaar. Toen werden er ladders tegen de schuur gezet en met veel gesjouw werd de hooiwagen boven op het dak weer in elkaar gezet. De volgende morgen waren de ja gers weer vroeg present en toen boer Los overal tevergeefs naar zijn hooi wagen liep te zoeken, boden zij hem aan om voor een goed gelag de wa gen op te sporen. Boer Los, die wel wist wat voor vlees hij in de kuip had, ging op het voorstel in, waarop de iagers hem verzochten om zijn blikken eens omhoog te wenden. Boer Directeur: H. J. Kerkmeester, Bus- sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam; plv. hoofdredacteur; ir. A H. de Haas van Dorsser, Haarlem; binnenland: J. v. Grieken; Illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscul tuur en kunst: M. Wolters; muziek: G. K. Krop; sport: J. J. Liber; adver tenties: A. H. Lammers, allen te Am- eterdara K 113 Los had zijn wagen toen al gauw in de gaten en het was warempel nog zo dom niet, dat hij de grap als grap waardeerde. Hij gaf er nog een bor rel overheen en een half uur later stond de hooiwagen weer op het erf... Hulpvaardigheid Maar ook in tijden van nood wis ten de jagers dc helpende hand te bieden. Wanneer er wagens, paarden of koeien te water raakten, behoefde Piet-Oom maar even zijn bel te lui den. De Jagers snelden dan te hulp en met veel ijver en toewijding wis ten zij het zaakje op te knappen. Dat de Gouwsluise jagers op hun tochten bij nacht zowel als overdag tal van avonturen beleefden, laat zich wel denken. Zij waren echter voor geen kleintje vervaard. En van vrees voor bovennatuurlijke verschijn selen als spoken en geesten hadden deze kwanten, die er «bij nacht en on tij op uit trokken, weinig last. Toch heeft een kanaaljager zich eenmaal een aap geschrokken van... een aap! Dat was. toen hij in de avonduren een kermisschuit jaagde en ln de schemering, half dommelend achter zijn paard voorts jokte. Plotseling schrok hij op van een vreemd gekrijs en toen hij aijn ogen goed uitwreef, zag hij een witte ge daante over de strak gespannen Jaaglijn op zich afkomen Die ge daante kwam nader en nader en ein delijk balanceerde de spookgestalte, krijsend en wel op de rug van het paard. Hoewel Nelis de Pet nog nooit van een „spookjager" had ge hoord, werd hem dat toch te gortig en met een angstkreet van je welste ging hij aan de haal. Later kwam het uit. dat een Ln een witte mantel gehulde aap van den kermisreiziger het jagertje aan het schrikken had gemaakt. Het gebeurde kon niet ge heim blijven en sindsdien heette Nelis „de Spokejager"... De tijden van het scheepsjagersbe- drijf liggen thans in het grijze ver leden. Piet-Oom en Poerletouw. de twee merkwaardigste figuren van het Alphense gilde zijn vergeten of leven alleen nog voort in de herinnering van onze grootvaders. De beide histo rische klapbruggen, die op het getoe ter van de jagers werden opgehaald, zijn aan het moderne land- en wa terverkeer ten offer gevallen. Het vroegere Gouwsluis is geworden tot een doodlopend slop en het was ze ker niet te verwonderen, dat de laat ste bewoners van Gouwsluis de vlag half-stok hingen toen de nieuwe hef- brug in gebruik werd genomen. Onze bejaagde zegsman, die deze oude herinneringen voor ons ophaal de, besluit zijn verhaal met de wijs gerige opmerking, dat andere tijden 'andere zeden brengen. Maar een scheepsjager zegt hij blijft in zijn hart nog altijd zijn oud beroep betrouw. En weemoedig staart de oude baas langs ons heea naar zijn laatste jaaglijn, die netjes opgevierd nog altijd op de oude plaats aan de wand hangt... Tram ramt winkelpui Doordat de koppeling brak, is gis termiddag omstreeks vijf uur een aanhangwagen van een tramtrein der N.Z.H.TM, komende uit de richting Den Haag, op de Steenstraat uit de rails gelopen. De wagen schoot dwars over de straat en het trottoir tegen de gevel van de fa. H. M. Biesot. De winkelpui der chocolaterie werd ge deeltelijk, die van de lunchroom vrij wel geheel ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen bij dit ongeval niet voor. Zowel trampassagiers als de lunchroombe zoekers kwamen met de schrik vrij Het verkeer moest geruime tijd wor den omgelegd. Landwacht Nederland Keuringen voor Zuid-Holland en Zeeland De wnd. gewestelijk commandeur van het gewest Zuid-Holland en Zee land maakt hiermede bekend, «!at diegenen, die zich voor de landwacht gemeld hebben en geen oproeping voor keuring ontvangen hebben, zich kunnen aanmelden ten einde onder zocht te worden. Tijdens deze keuringen worden alle inlichtingen verstrekt Tevens dient lidmaatschapskaart N.S B„ W.A. of medegenomen te worden. 27 en 28 Jan. 9—12 uur, 14—18 uur, 1921 uur Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutseweg. 28 Januari 7.30 uur, Gces, Ortslazarett, Oost wal. 29 Januari 1417 uur, Terneuzen. café Nationaal (Meeuwsen). 30 Januari mdnk-Zt Be-en bou wage wn2-al gebe. 9—12 uur, 1418 uur, Rotterdam. Baan 170. Gebouw Geneeskundige Dienst, 1 Februari 9 uur, hotel Koren beurs, Zlerlkzee. Boekhandel Dubbeldeman bestaat veertig jaar Vandaag ls het veertig Jaar ge- leden, dat de boekhandel Dubbelde man, welke thans in het pand Bree- straat 7 is gevestigd, werd opgericht. In een winkeltje in de Klokst-eeg opende de heer M. Dubbeldeman op 25 Januari 1904 een kleine boeken zaak. Spoedig moest de zaak worden uitegbreid, waarbij men naar de Steenstraat verhuisde. Na nog op de Haarlemmerstraat gevestigd te zijn geweest, vond men in 1924 in de Breestraat een geschikte gelegenheid voor verdere uitbreiding en moderni sering. Alhoewel men, mede door de tijds omstandigheden. aan dit jubileum geen feestelijkheden heeft willen ver binden, heeft de firma Dubbeldeman, vooral van de zijde van uitgevers en boekhandelaren, veel belangstelling ondervonden. A.V. Holland hervat training Na de gebruikelijke winterrust is de A.V. Holland j 1. Zondag weer de training ln de Leidse Hout begonnen. De Zondagmorgentraining staat even als de zaaltraining in de Drieoctober- straat, onder leiding van E. J. Wij- burg. Bij de laatste bestuurswijziging werd C. D. Brouwer tot secretaris ge kozen. Nieuwe leden kunnen zich aan zijn adres Bilderdijkstraat 7, Leiden, opgeven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes C, z. v. H Brouwer en A G van den Berg: Louis, z. v. H Ju en H. A. Flotmann; Jan, z., v. J. Alkens en F. Robbers; Antonlus J., z. v. H. Ouwerkerk en W. M. Houps, Chris- tianus J J., z, v. J. B. van der Klaauw en I. M. W. Stlkkfelman; Theodorus H. M., z. v. T. A. P. Schmidt en M. M A. P. Kienjet, Maria W.. d v. L. Klink hamer en E. J. Sleval; Reflna, d. v. P van Meljgaarden en R. van Egmond; Frans. z. v. G. Kors en F. C. Duk; Matthijs J., Z. v. D. M. Kamstra en E. van Hooidonk; Adrlanus, z. v. W. F Laterveer en H. J Crama; Jeannette, d. v. B. F. de Clercq en M. van der Hengst; Agada A., d. v. H. W. Bllder- beek en A. van der Plas; Cornelia, d. v. G. M. Hoogkamer en J. Sneeuw; Maartje, d.v. H. Jonker en H Plokker; Johanna N.. d. v. J. van der Does en A. Koster; Henrlcus, z. v. H. J. Kette- nls en M. W. Bonte. Overleden: P. Bouman, wedn., 81 T. Poelsma, wedn., 72 J W. Wlggers, m.. 54 J.: S. van Leeuwen, wed. v. J. Heusen, 86 j. J. Dlcben, m, 61 J. Ondertrouwd: J. Brugman en J. G. Kop. RIJNSBURG Slachtoffer van de duisternis De 70-jarige K. v. d. Spijk is Maandagavond door de duisternis misleid te water geraakt en verdron ken. Bob van Leersum blijkt niet alle auteurskruit verschoten te hebben met „Het begon in het Bos". Vers van de pen is meteen zijn tweede blijspel „Liefdesdilemma" met een reuzevaart ten tonele gebracht. Dit maal werd hem zelfs de regie toe vertrouwd. Ondanks zijn 1.95 M. is Bob van Leersum geen hoogvlieger. De intrigue van dit stuk is. minder nog dan het vorige, boeiend, maar het heeft ook geen pretenties. Al luisterend naar de nonsensikale ontwikkeling van een liefdesdilemma van twee vrijgezellen op hun flatje, die verliefd werden op een weggelo pen filmactrice, ziet mén den langen Van Leersum grinnekend aan zijn bureau zitten, links het boek met de Twintigduizend citaten van Marga- dant, rechts „Adam's vijfde rib", of wel schoonheden van het zwakke en zwakheden van het schone geslacht. En aan de hand daarvan schept hij maar, mopjes aan de lopende band, in een soort pretroes... en hoezeer hij daarmee het doel treft, de schudden de lever van het schouwburgpubliek, bleek bij de premiere, die met veel geproest werd ontvangen, Paul Steenbergen en Jan Retèl stapten voor dit keer resoluut uit hun klasleke gewaden ln smoking en zomercostuum en in de jolige vrljge- zellenstaat, met bar en defuus licht in de kamer. Bijgestaan door de charmante actrices Enny Meunier en Mieke Flink, grapjasten zij er op los dat het een aard had. Wellicht had den de situaties nog lachwekkender kunnen worden als het stuk hele maal naar de klucht was gespeeld, maar inderdaad zouden dan de schijnfilosofische beschouwingen en aphorismen van den butler (Van Leersum zelf) niet zo goed tot hun recht gekomen zijn. Henk van Buuren speelde een klein, maar ook geestig rolletje van een particulieren detec tive. Zoals gezegd was de ontvangst geestdriftig. THEO RAMAKER, ~KATWIJK Ernstige overtredingen der leerplichtwet Een groot aantal personen uit Katwijk aan Zee en omgeving moes ten voor den Kantonrechter te Lel den terecht staan wegens zeer ern stige overtredingen oer leerplicht wet. De meeste verdachten lieten verstek gaan. Het ergste geval was wel dat van H. van Leeuwen, die zijn zoon ln Sept., Oct. en Nov. 1943 de school niet had laten bezoeken. Verdachte erkende de overtreding, maar dit kwam, omdat zijn zoon geen schoe nen en klompen had. Het O.M. wees er op, dat dit een nieuw verweer was. Daar verdachte nog op 17 Mei van het vorige jaar tot 5 boete veroordeeld was en verdachte reeds 15 maal voor overtreding van de leerplichtwet was gestraft, eiste het O.M. ƒ30 boete of 10 d. Uitspraak 15 boete of 5 d. A. v. d. Tang, bloemist uit Noord- wijkerhout, moest voor eenzelfde overtreding terecht staan. Verdach te erkende de overtreding, door ge brek aan werkvolk had hij zijn 13- Jarlgen zoon gebruikt om de oogst binnen te halen. Het O.M. wees er op. dat een 13-Jarlg kind op school hoort te zitten in plaats van zulk werk te doen en eiste 25 boete of 10 d. Uitspraak 15 boete of 8 d. ZOETERWOUDE Dertienjarigen zoon niet naar school gezonden L. C. v. d. Poel, landbouwer te Zoe- terwoude, moest vaor den Kanton rechter terecht staan, omdat zijn 13-Jarlge zoon in Juli—Augustus en October de bijz, lagere school aldaar niet had bezocht. Verdachte erkende de overtreding, zijn-zoon was in zijn bedrijf werkzaam geweest, daar hij voor 10 per dag zelfs geen hulp kon krijgen. Het O.M. vond het meer dan erg dat zulke leerplichtige kin deren, dit werk moeten verrichten, in die 25 dagen had zijn zoontje zeer zuinig berekend ƒ250 voor verdachte verdiend. Het O.M. eiste 20 boete de tweede door W. H. Kruiderink 72) Ze hoorden een schreeuwerige stem, een paar minder luide mannen stemmen er tussendoor en korte be velen van Hofland. Met een slag viel de deur weer dicht. „De mannen van Hofland", legde Bergsma lachend uit, „hielden nog steeds onzen chauffeur gevangen. Hij had ze eindelijk zo ver weten te krijgen, dat ze eens kwamen vragen wat ze nu eigenlijk met hom deen moesten." Even gleed een glimlach over de gezichten der mannen, die naast Hermsen zaten. Daarna bleef het geruime tijd doodstil. Niemand sprak een woord. Hermsen durfde niet en de anderen concentreerden hun ge dachten op het vreemde verhaal, dat ze hadden gehoord. Hofland had in de gang een hand schoen gevonden. Werktuigelijk speel den zijn handen er mee. Eensklaps richtte Staal zich op. Hij snoof als een jachthond, die wild heeft ge roken. Hij greep Hofland de hand schoen uit dc handen. „Hoe kom je daaraan?" „In de gang gevonden." „Ze zal van die vrouw zijn", zei Hermsen, „de vrouw van Boelcns." Staal rook de zachte geur van voor jaarsbloemen. „Viooltjes", mompelde hij voor zich uit. De herinnering aan een lange avond met „Dan is Roslta toch hier geweest", zei hij toen. HOOFDSTUK XXVI. „Niet opgeven. Staal", hielden Wijnands en Bergsma vol. In de vestibule van de villa stonden ze nog even te praten. Wijnands zou blijven logeren, Bergsma maakte aanstalten de nachtelijke reis naar de Gelderse hoofdstad te aanvaar den. Staal verzette zich. Hij had er nu schoon genoeg van, dat hij maar het liefst direct in zijn bed zou zijn gerold om de hele geschiedenis met Roslta te vergeten. Dat ze de vrouw van Boelens was. daar geloofde hij geen zier van. Haar belangstelling voor Boelen's Tekeningen tekst van WIM MEULDIJR 762. Steeds meer sneeuwduiveltjes komen naar buiten en geen is er die de kans krijgt weg te lopen om weer ergens anders kattekwaad uit te halen. Bombastus geeft ze alle maal een tik die genoeg is om hen een poosje in slaap te doen val len. Opa Krom helpt ook een handje mee; hij sleept de sneeuwduiveltjes voor de uitgang weg en legt ze net jes op een rij. 763. Ondertussen zijn in het palcis Sneeuwvlok en koning Winter opge houden met het voor spook spelen. Ze hebben prinses Iverna gevonden, die in een torenkamer opgesloten zat en hebben haar bevrijd. Uit een venster kunnen ze zien wat er ach ter het paleis gebeurt. ,.'t Gaat er hardhandig toe", zegt Sneeuwvlok, „maar wij hebben koning Knarse tand overwonnen en dat is de hoofd zaak!" laatste seconden was verdacht. Dat was natuurlijk geen zuivere koffie. Toch had zich na het verhaal van Hermsen een gevoel van hem mees ter gemaakt, dat hem ongeschikt maakte de strijd tegen haar voort te zetten. De trieste schildering van de bedroefde vrouw, die deemoedig in de late avond voor de deur had gestaan, had hem voor het- eerst Roslta in een ander licht doen zien. Haar verdriet was natuurlijk vals geweest. Maar toch, veronderstel, dat dlc vrouw werkelijk schreien kon. Een verwijfde jongeling was Staal allerminst, week van hart was hij evenmin. Maar een mooie vrouw in tranen te zien, dat was altijd meer geweest dan hij verdragen kon. Daar liep zijn drang tot ver overen op dood. Wie weet, hoeveel tragiek het leven van Rosita verbor gen hield. Hij was er niet meer zeker van. dat hij van haar ontmaskering veel plezier zou beleven. Misschien zou hij medelijden met haar moeten hebben, inplaats van haar te haten. En dat moest hij toch eigenlijk, wilde hij tegen haar opgewassen zijn. Zon der haat vecht een man niet op le ven en dood. Maar de andere twee hielden aan. Vooral Wijnands, die nog altijd hoopte de Truxa-diamant weer in handen te krijgen. Hij beloofde Staal een paar van zijn beste rechercheurs. „Ik ga slapen", brak Staal geeuwend het gesprek af. „Laten we er vanavond nog maar eens over praten." Even later bromde de motor van Bergsma's wagen door de nacht. Wijnands en Staal zochten hun ka mers op. Het gesprek, dat ze zich hadden voorgesteld tc voeren, heeft nooit plaats gevonden. Wijnands werd te gen het aanbreken van de morgen telefonisch naar de hoofdstad terug geroepen. Ernstige gebeurtenissen waren op til. Europa kromp ineen onder de spanningen, die het voor spel vormen van Iedere oorlog, 's Middags bracht de radio het grote alarm; mobilisatie! (Wordt vervolgd) of 8 dagen. Uitspraak 10 boete of 4 dagen. De strafzaken tegen C. Varkevls- ser en L. Klaassen te Katwijk a. Zee wegens overtreding der leerplichtwet werden vier weken aangehouden, om dat de doktersverklaring <dr. Steinz) geheel anders luidde, dan de verkla ring van de schoolhoofden en inspec teur van het onderwijs. Geïnterneerde Nederlanders op Java DEN HAAG, 24 Jan Het Neder- lanclso Rode Kruis ontving, door be middeling van het internationale comité van het Rode Kruis, uit Japan een opgave van namen van ln het „Java-camp" geïnterneerde burger-per sonen van Nederlandse nationaliteit. Deze lijst omvat de volgende namen, waarbij de leeftijd achter de naam wordt vermeld: beek, wlllem van 40 clerk, berg, J. p van den 34 verkoper, berkum, a. e. van 41 gezagvoerder, becker, camp, 52 ge vangenisdirecteur. beylevelt, e. a. 59 drukkerij, beest, e. n. ter 32 beek. J. w. 58 gepenslonneerde. becking, ka- rel 20 scholier, berg, p. J. f. van den 37 sergeant, berg. 1. w. s. van den 3? bak ker. berghes, J. h. c. 38 aannemer, bit ter. arnold 23 accountant, binnendijk, Jimmy 24 chauffeur, bloemen, a. J. 1. m. 64 adverteerder, blok, emnnuel 18 student, blegcl, 1. c. 20 winkelier, bUl- sma, wlebe 52 fabrleksemploye, blok dijk, andrles 40 clerk, bloem, e. a. 22 geen, blonk, adrlanus 57 gepenslon- neerd, blum, a. s. 29 clerk, bleyle. J. J, 49 tuinman, bijl. m J. J. 69 clerk, bloem, 1. a. 25 Ingenieur, blaas. J, J, 18 scholier, blankensteln, loul9 60 ma kelaar, blommers, J. m. 34 machinist, bloem. e. a, 40 gepensionneerd, boven deur. piet 42 zeemön, boorsma, hen- drik 34 chauffeur, bosmah, J. a. f. 28 clerk, bokkens, dirk 51 chef, boender, huibert 37 clerk, bosman, J. e. 42 as sistent machinist, bons. arie 19 stu dent, bodegraven, arrle 58 bouwer, bouwens, Cornells 36 fabrleksopzlchter, borst. h. h. 46 clerk, boomstra, felco 34 machinist, bos. arie 19 geen. bo- gaflrds, m. p. J. 36 hotelhouder, bolle- meyer, J. c. c. 29 hoofdopzichter, bosch. w. J, 52 chef accountant, borgers, k. a. 19 scholier, boer. llbert de 26 machi nist, bos, g. J. 27 koopman, bol, w. f. 18 student, boogaard, b. f. 18 student, bomhof lambertus 30 clerk, bosman, m. g. 42 fabriekslelder. bosveld, wlllem 50 clerk, bontenbal, h r. 19 student, bouwmeester, frederlk 21 clerk, boer. hcndrlk de 35 arbeider, borghstljn, gu- staaf 26 chauffeur, boompaal. Jurgen 40 chef, boon, arie 50 zeeman, bout, w. t. 38 assistent machinist, bottema. geert 47 gezagvoerder, bouwens, h. f. b. 44 chef bewaker, boekhoudt, roelof 37 clerk, botter, e. r. 19 student, bosman, c. t. 19 scholier, bouwmeester, c. c. J. 49 winkelier, brinkman, gerrlt 30 pe troleum maatschappij employe, broede- let, a. c. 46 gepensionneerd. broekhoff, rudolf 33 accountant, brummer, g. e. h J. 51 civiel Ingenieur, bras, h. c. 33 zeeman, brouwer. J. a. 58 clerk, bre- man, J. g. 38 zendeling, priester, broek, humphrey 30 clerk, bruin. a. J. de 41 Inspecteur, braaksma, a. g. m. 26 stu dent. brunlng, t. J, c. 37 employe bij electr. bedrijf, brug, hendrlkus van den 56 chef bewaker, broekhiozeh. Jacobus 47 clerk, broekhiozen, teunis 46 leraar, breed J. c. p. m. 26 clerk, breman. alexander 19 scholier, briers, Jozef 34 clerk, brinkman, Jople 17 geen. broek hals. tommy 28 tweede machinist, bruyn, g. J. de 29 clerk, bron. wlllem van den 51 clerk, broekhuljzen, g. J 28 clerk, brokhans, a. p. 42 accountant, brauns, m. w. J. 23 brbeider, broekhuis, giet 51 kapper, brom, Jan 52 portier, ruïne a. f. de 18 student, bruyn, Jan de 17 student, buser, J. j 60 leraar, buurman, d. w. 27 clerk, bubberman. pleter 47 eerste machinist, bussen. Jo hannes 22 zeeman, bultlnk. J. h. 46 ge zagvoerder, buitenhuls. g. w. J. 63 post- beamte, bulssommer, p b. 29 arbeider, capellen. van de 67 hoofdopzichter. Familieleden en bekenden van deze geïnterneerden gelleven zich ter ver krijging van inlichtingen omtrent cor respondentie-mogelijkheden te wenden tot de 5de afdeling van het Informa tiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9. Den Haag. OFF1CIKELE PUBLICATIE VAN DE ONDERVAKGROEP SUllvERW ERK- INDl STltlE. Voor de 4e periode, loopende van 24 Jan. tot en met 19 Febr. 1944 is geldig verklaard de serie D van do aankoopvergunning voor drop. hoest- artlkelcn. anljstabletten en calcium- pepermunt. n Eenheid wordt vastgesteld op 1 kg. (2 kg. per bon). De aandacht wordt erop gevestigd, dat de talon der aankoopvergunning t.z.t. moet worden Ingeleverd ter verkrijging van een nieuwe. Men dient deze dus zorg vuldig tc bowaren. De bonnen van serie C blijven geldig tot 5 Februari 1944. HOEFSCHROEVEN EN -STIFTEN! Door de Bedrijfsgroep Mctalcnver- werkende ambachten te Utrecht „wor den thans nieuwe toewijzingen voor hoefschroeven en -stiften aan do hoefsmeden uitgegeven. Paardcnhou- ders wordt er aan herinnerd, dat de distributie van hoefschroeven en -stiften uitsluitend ln handen van oe smeden ls gelegd, die de ln hun be zit komende hoefschroeven en -stif ten onder hun klanten-paardenhou- ders moeten verdeelen, daarbij reke ning houdende met de werkzaam heden van de paarden en de plaatse lijke omstandigheden. Er moet op ge rekend worden, dat gedurende dit winterseizoen verder geen toewijzing meer aan de smeden beschikbaar zal worden gesteld, zoodat de smeden zich zullen moeten beperken tot uit gifte van hoefschroeven en -stiften, wanneer de weersomstandigheden dit noodzakelijk maken. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat paarjdenhou- ders verlangen, dat hun paarden door loopend op scherp staan, hetgeen ln verband met de beperkte voorraden hoefschroeven en -stiften ontoelaat baar moet worden geacht. Met grote dankbaarheid en blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onzen Zoon JAN. F. AIKENS ROBBERS. J. AIKENS. Leiden, 22 Jan. 1944. De Sitterlaan 32. Verloofd: MAGGELTJE DEVREEDE en PIETÈR KRUIT. Hoogmade 235 B. Koudekerk 14 A. Heden overleed Ln volle vrede, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Man. Vader, Behuwd- cn Grootvader MINTJF, ZT EG EL A AR ln de ouderdom van 66 J. J. A. ZIEGELAAR— MEIJER. W. J. B. ZIEGELAAR. C. A. W. ZIEGELAAR— DE BOER. Rotterdam: W. PLAT—ZIEGELAAR W. PLAT. Lelden: W. G. ZIEGELAAR, M. L. ZIEGELAAR— GRAUS en Kleinkinderen. Lelden, 24 Januari 1944. Kaiserstraat 2a. Corresp.-adres Utrechtse Veer 12. (Liever geon bezoek). De begrafenis zal plaats hebben a s. Donderdag 27 Januari te 2 uur op dc begraafplaats „Rhljnhof". Vertrek van Utr. Veer 12 af te 1 uur. DANKBETUIGING. Langs deze weg wil onder- geteekende zijn dank be tuigen aan allen, die op 6 Januari blijken van be langstelling hebben be toond bij mijn 25-jarig jubileum bij de Firma C. L. Mulder, Haarlemmer weg 21. D. KERSHOF. Alexanderstraat 33, Leiden. Tandarts tot nader aankondiging De heren tandartsen Brand en De Graaf zijn bereid in spoedgevallen waar te nemen. R.K. heer zoekt kennis making met een meisje, 2025 jaar, kinderen geen bezwaar. Brieven met foto onder no. 300, bur. van dit blad. gevraagd, z.g.a.n „RECO" Den Texstraat 8 a. Amster dam. telefoon 35129 STRIJK ALLES IN ÉÉN KEER Wij zijn nu reeds in de gelegenheid om onze afne mers te berichten, dat wij voor de laatste periode vette kaas weer uitsluitend kunnen leveren. Stuur dus uw toewijzingen naar Kaashandel „Slot Teylingen", Sassenheim. Ook voor uw 20% toewijzingen het adres. PSYCHOLOGISCHE CURSUSSEN KONINGINNEWEG 182 - AMSTERDAM Na invulling in drukletter» i BON voor brochure M 1 44 met 15 ct» postzegels te Naam venenden I Ct.nnl Ne. naar boven- staand adres. Plaat» l DRIELINGEN en NEPUIEN SLA-UITJES tot 29 Januari billijk aangeboden door EEN WIJS MAN Hffii riiSPAARBRlEF 'n Spaarbriei van de te 's-Gravenhage is een uiterst soliede belegging Looptyd 14 jaar. Grootte 500.-, 1000.- en 2500.-. Storting vanaf 3.- p. mn<L Korting bfl betaling ineens 75.-, 150.- en 375.-. Uitkeering kas 1928 ln 1943 hoogste 896.-, 1792.- en f 4480.-. laagste 650.-, 1300.- en 3250.-. Soliditeit: Rflkstoezlcht (Verz.k.). Nadere Inlichtingen, mede omtrent een vertegen woordiging, verstrekt de N.C.V. Spaarverzekering, Zeestraat 88, 's-Gravenhage, In een BOEKBINDERIJ te Lelden worden gevraagd. Zij, die nog in 't geheel niet of sedert 1 Juni 1943 niet meer gewerkt hebben kunnen zon der bemiddeling van het Gem. Arbeidsbeurs in dienst treden. Ook kunnen nog enige Jongens als leerling geplaatst worden. Brieven onder no. 301, bureau van dit blad. t 5000. 2595. 13717, 1043 2282 3503 4483 5245 6506 7902 8621 9322 10435 11209 12317 1301U 14264 15941 1G904 18209 19208 19093 21293 4 94e STAATSLOTERIJ TREKKING VAN MAANDAG 24 JANUARI 1914 VIJFDE KLASSE 5c TREKKING 1IOOGE PRIJZEN: 3208. t 1000.— 7967. 102.57, 13008, 19593. 21847; (400— 2423, 15359, 16771, 20981, 21214. 21245; 200.— 4598, 6458, 12435, ]40è2, 21430; L luO 3584, 73G9, 17134. PRIJZEN VAN I 70 1338 1452 1847 185G 1936 1998 1999 2035 2052 2099 2G03 2700 2727 2813 3036 3274 3322 33.17 3353 3.3G6 35C3 3538 3G77 3963 4055 4066 *123 4120 4172 4448 4555 4054 4759 4823 4898 5257 5349 5407 5477 5636 057G 0057 0059 0795 7002 7933 8007 8139 81G7 8178 5043 5084 5093 5095 5790 5825 5963 6206 6506 7278 7305 7583 7587 7712 8190 8208 8295 8138 8451 8063 808873* 88B3 8934 8951 8980 9042 91GI 9193 9431 9726 9792 9833 9981 9948 10010 10020 10028 10114 10468 10G81 10704 10755 10797 10850 10879 10994 11053 11108 11240 11242 11397 11099 11724 11742 11857 118C5 11903 12052 12369 12381 123143 12437 12443 12552 12G10 12784 I2R39 12912 13105 13297 13305 13345 133GG 13579 13840 139.57 14057 14086 1464G 14887 14899 15C49 15186 15356 15438 154C3 16530 15760 10003 16104 10148 16103 1G339 10425 16429 1G489 16510 10311 16990 17051 17429 17452 17517 17.507 17050 17892 18109 18110 18277 18328 18334 18501 18G85 18710 19008 19010 190IC 19116 19214 19285 19339 19347 10372 19414 19488 19540 19624 19681 20063 20210 20226 20235 202G4 20435 20853 20931 20980 21141 21338 21485 21641 21728 21709 21820 21913 2153 3409 4477 5208 6558 7810 8539 9320 10177 11186 12IGI 12950 14257 15764 16884 18143 19144 19837 21250 AANKOMEND KANTOORPERSONEEL gevraagd, Mulo-oplcidlng gewenst. Tevens kunnen onkele Jongens en meisjes zonder speciale vooropleiding ge plaatst worden. Brieven onder no. 311 bur. v. d. blad. STADSGEHOORZAAL - LEIDEN ZONDAGMMIDDAG 30 JANUARI A.S. 2 UUR Neerlands Jeugd-enteemble presenteert; Kinderkluchtm et zang en dans. Eerste acte; De club wordt opgericht. Tweede acte: Sjors is jarig. Derde acte: Op het erf van boer Japikse. De rol van SJORS VAN DE REBELLENCLUB wordt vertolkt door ALI DE WANDELER. Geen poppenkast of film, maar toneel. Zestien medewerkenden. Entréeprijzen van 0.50. 0.75, 1 en 1.25. Plaatsbespreken van Vrijdag 28 Jan. af dagelijks van 122 uur aan de zaal. STADSGEHOORZAAL ZONDAG 30 JANUARI, AANVANG 5.30 de koning der saxofonisten en zijn Radio-Orkest. ANNIE XHOFLEER - ARIE VALKHOF FR. VAN SCHAIK - 3 ROCARDI S de zingende zwerver. Prijzen 1.50 en 2.50. Plaatsbespr. 28, 29. 30 Jan. van 12—2 uur. te koop gevraagd tegen zeer goede prijs. LANGE- ZAAL, Hoge Woerd 128 B in hulsh. en luxe hout waren, speelgoederen. Wilt U steeds onze prijscou rant ontvangen, zendt dan Uw naam en adres aan dit blad onder no. 302. Een. echtpaar zonder kinderen waarvan dè man werkzaam ls te Leiden, zoekt aldaar een op nette stand of gelegenheid tot Inwoning. Brieven onder no. 306 bureau van dit blad. Gevraagd voor direct voor hele of halve dagen. Goede behandeling. Even tueel met kost. VAN MANEN. Vliet 47, Leiden. Aanmelden na 8 uur n.m. Gevraagd een nette v. dag of dag en nacht. Goed loon en volle kost. Hulp van werkster aan wezig. Slagerij A. MAAS DAM, Steenstr. 18, Leiden. WIE lU'ILT 1 pr. i.g.st.z. herenschoenen m. 4344 voor I.g.st.z. herensch. m. 41—42? v. STRATEN. Zulderzlchtstr. 35. Leiden. TEK RUILING 1 rijbroek. 1 pr. br. motorlaarzcn m. 44. 1 jekker met bontkraag o. kw„ voor fietsbanden. MIEREMET, Van Speljkstraat 31. Leiden. WIE Rl'iLT een winterjas o kw., lft. 56 J. voor jongens schoenen m. 35 en 1 pr. Jon gensschoenen m. 33 voor m. 35? MIEREMET. Van Speljk straat 31, Leiden. ter ruiling aangeboden 1 traploper o. kw voor Jon genspak, plusfour, lft. 1112 jaor. P. J. B. OOSTVEEN. Herenstraat 12, Lelden. TER RUILING 1 lap stof 2 m., 1.40 br. zw. voor een i.g.st.z. h.-costuum m. 4446. Gevr. kinderbox. MAGHIELSE, Hooi gracht 75. Lelden. ZOMERMANTEL te koop gevr m. 46, kleur donker bl. of zw. I.g.st.z. Tevens meisjesjurk ge vraagd. lft. 15 J. v d REIJ- DEN, WUlerqstraat 1, Leiden. TER RUILING 1 pr. heren schoenen m. 38 z.g.a n. voor br. Jongenssch, m. 39. Te koop gevr. 1 vloerkleed en kinderbox. MAGHIELSE, Hooi gracht 75, Lelden. SAMENWONEN. Welke dame wil samenwonen met gepens. weduwe van GO Jaar? Brieven onder no 299 bur. v. d. blad. KOORTSTIIF.RMOMETER te koop gevraagd. BIERMANN, Rijn en Sehiekade 113, Lelden Te koop Sl'ANRAAM voor gordijnen 10.moderne poppenwagen m. bedje 40. stoomlocomotief met wagen en wissels 25.lulermandje met kom, zeepbak en borstel tje 10.—. HARTGERINCK. Rnadhuispork 21. Oegstgeest. RUILEN 1 pr. gummilaarsjes m. 34 voor herenoverschoenen m. 4344, 1 pr. bruine rlem- schoentjes z.g.a.n. m. 38 voor avondschoentjes m. 38. HART GERINCK. Raadhuispark 21. Oegstgeest. Aangeboden STOFZUIGER, sleemodel ƒ115.commode, matrasje 6.rose llts-Ju- meauxsprel 65.MEIJER. Hugo de' Vrlcsstr. 82, Lelden VERMIST klein wit hondje, enigszins mank, rood hals bandje. Terug te bez. G. KLINKENBERG, Papengracht 13. Leiden. Wallon Gebouw. TE RUILEN een kacheihaard voor een kindercape, lft. 6 J. P. P STOUTHART. Hansen straat 13a. GEVONDEN een bonthand schoen met handschoen er ln. Te bokomen L. DIEPERBACH. L. Rijndijk 97a, Lelden. Ter overname gevr. zw. STOF FEN WINTERMANTEL maat 4446. alsmede eiken plano- bank of -kruk. GODDIJN, Merelstraat 42, Lelden. VERLOKEN een overall, gaan de van Sumatrastr., Haarlem- merstr.. Nieuwstr. STAFFE LEN, Sumatrastraat 36a. IIET STADSVERVOER, le Bln- nevestgracht 11. tel 22409. Het aangewezen adres voor uw klelntransport en dienst verrichting binnenshuis. Ter overname gevraagd 2 pr. GLASGORDIJNTJES 1 g. st. MeJ. W. BAKKER. Zlonsliofje 13 (Haarlemmerstr,), Leiden. Te koop aangeboden I.pr.st.z. HOEKKAST met 3 hoekstool- tjes, bank en tafel 350. marmeren pendule 25. hangboekenkastje 25.pe- troleumvergasser, „Primus" 20.LAKEN, Stationsweg 31A, Lelden. Te koop een SALONGRAMMO FOON met platen 125. Wed. W. PLANKEN. Bakker- korfstraat *18, Lelden. Te koop of ter ruiling 1 pr. I.pr.st.z. BRUINE MEISJES- LAARZEN, leer, m. 36-37 voor meisjesschoenen m. 38 pl. hak. J. L. DE JONG, Herensingel 6, Leiden. TER RUILING 1 gemolton- neerde borstrok o. kw. voor bl. overall m. 50.'ook genegeh bij te bet. F. OUWÈHAND. Teijlingerlaan 22, Voorhout. TER RUILING 1 paar kinder schoenen lft. 2 Jaar, nieuw, voor 1 pr. klndersch. 3 jaar z.g.a.n bijbetaling geen be zwaar. A. v. d. HÖVÊN, Boer- gavehstraat 19, Voorhout. HARMONICA te koop gevr. door particulier. Brieven aan J DE VRIES. Ceintuurbaan 57 II. Amsterdam. Te koop 1 paar SCHOENEN" m. 33 7.50, 2 paar dames schoenen m. 3839 per paar 5—. v. d. HOED. Ooster straat 66. Lelden. ONGKMEl B. KAMER te huur. Tevens plaatsing aangeboden voor plano tegen onderhoud, stemming en besp. van geëva cueerde. OUTSHOORN, Merel- straat 36, Lelden. Nette wed 44 J Wenst KEN NISMAKING met Jonge man of weduwnaar. Brieven onder no. 288 bureau vandi t blad. WIE RUILT d.-schoenen, m. 3839 voor d -zellbroek of peignoir? Na 5 uur. TIBBOEL, Lammermarkt -15. Lolden. TC koop gevr. BRUIDSSLUIER en 6 theedoeken. HARTGE RINCK, Raadhuispark 21, Oegstgeest. C( BETREKKINCEN 1 Gevr EEN FLINK MEISJE van 's morgens 912 uur voor hulsh. werk ln klein gezin. Goed loon. Mevr Kluit, ZAV.- Slngel 78. Lelden. Gedipl KRAAMVERPLEEG STER heeft in Febr. nog vrij om enige vcrpleglngen aan te nemen. Inl. Piena, Pioenhof 8, Lelden. Gevr. FLINKE DIENSTBODE boven 18 Jr. In gezin van 5 volw. pers. 's Zondags vrij cn een middag vrij. Hoog loon cn goede kost. Mevr. Zwaan. Rijn- zlchtweg 169. Oegstgeest. WERKSTER eil MEISJE gevr. voor de morgenuren (tot 12 uur). Werkster 1 of 2 ochten den p w. Aanmelden- Mevr. Spendel. Maarsmansteeg 8 (Lewensteln), Leiden. Voor direct gevr. een FLINK DAGMEISJE. G P. J Corba, Hogewoerd 64. Lelden. Eerlijk handig MEISJE gevr. voor halve dagen. Aanmelden Mevr. Blansjaar, Hogewoerd 161, Lelden. Wie wil moeder van gezin met 2 kleuters en baby BEHULP ZAAM zijn voor halve dagen of desnoods één dag per week? Mevr. De Nie. Hoge Rijndijk 28. Leiden. JUFFROUW zag zich gaarne geplaatst ln burger-huishou ding, waar vrouw en moeder ontbreekt. P G. Br. bur. v. d. blad, no. 298. NET MEISJE of WERKSTER gevr. Movr. Hartgennck. Raad- hulspark 21. Oegstgeest. Flinke DIENSTBODE gevr. (6poed) voor d. en n., zelfst. kunn. werken en koken. Hulp van 2e meisje aanwezig. A. H. Bergers. Haarl str. 216, Lelden. NET MEISJE gevr. van 8.30 tot 3 uur. J M. van Heygen, Witte-Slngel 8, Leiden,

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2