van Tis/litcc r Een wandeling door het Stadhuis Bewijsnummers ZAAIERS Voetbal in en om de Sleutelstad Wees voorzichtig met gerepareerde pannen Officieele Mededeelingen Nog even goed en sterkend als vroeger! C5$) ZOET ROGGEBROOD GEBR. TEN HOEVE ZATERDAG 22 JANUARI 1944 3L „De waardin van het Witte Paard" Het schonen Beierse landschap, de bonte klederdrachten en het kleu rige volksleven van die streek vor men een even vaak gebruikte als gaarne geziene entourage voor de even vaak gebruikte maar wel wat meer afgezaagde geschiedenis, die aan de film ,,De waardin van het Witte Paard" ten grondslag ligt. In deze film, die men in Rex kan gaan zien verhuurt zich een beroemde filmdiva incognito als dienster m een hotel. Dit thema is niet nieuw en ook elders in de zeer lange film treffen we momenten die we ons herinneren van oudere rolprenten. Regisseur Karl Anton hield zich bij het samenstellen van deze film zorg vuldig aan de oude, beproefde recep ten. Daardoor is een product ont staan zonder verrassingen, een luch tig en amusant geval, waarin de schaar echter gerust energiek ge bruikt had kunnen worden. Leni Marenbach, Dorit Kreisler, Otte Grafe en Karl Schönböck ver vullen de hoofdrollen. De laatste is een wel zeer geslaagde ober-kellner met heel komische ogenblikken. De aardige muziek is van Pranz Doelle. ANTON VAN DER VET. „Piraten" Fosca Giachetti wordt langzamer hand een bekende op het witte doek, want in bijna alle Italiaanse films van de laatste tijd neemt zijn spel een belangrijk aandeel. Ook in de film „Piraten" (La figlia del corsaro verde), deze week in Casino, speelt hij de hoofdrol van den jongen held, die zich als spion onder een gevaar lijke roverbende begeeft, als zodanig ontmaskerd wordt, maar door Ma- nuela, „de dochter van den groenen rover", gered wordt. De regie van deze film is ditmaal toevertrouwd aan Enrico Guazzoni, die niet heeft nagelaten partij te trekken van Sicilië's heerlijke omge ving en van de romantiek, "die in het onderwerp voor dit filmverhaal be sloten lag. Doris Duranti speelt de titelrol en niemand minder dan de bokser Primo Car-nera is haar vader, de roverhoofdman. G. K. KROP. ,,Frau Luna" Het Trianon-theater brengt deze week de reprise van „Frau Luna", een amusante operettefilm, waarvan men veel plezier kan beleven, wan neer men als toeschouwer niet ver ward raakt in het grote aantal ver wikkelingen, dat in deze film een plaats vindt. Lizzi Waldmüller geeft een prach tige, pittige typering van Frau Luna en wordt in deze film op goede wijze Ingezonden Mededelingen Vraagt voortaan MOLENAAR'S KINDERBLOEM ter vervanging van Molenaar's Kinder* meel, waarvan wij de productie tijdelijk moesten stopzetten. Molenaar's Kinder» bloem is een zeer goed voedsel voor baby'? en kinderen - licht verteerbaar, voedzaam en smakelijk. Uitsluitend ver krijgbaar op de rijstbonbene vens op de be schuitbon (1 pofe is 3 beschuit bonnen). Heeft een verpakking waarde Wanneeropeen verpakking de naam W. A. Scholten voorkomt, dan heeft deze waarde. Dan bestaat de in houd uit goede waar. samen gesteld uit zuivere, verant woorde grondstoffen. Voor beelden daarvan zijn W. A. Scholten's Albumona. Butaroma. Transparants, sago, verpakt aardappel meel, etc. W. A. SCHOLTEN'* A ardappelmeelfabrieken GEEN NAHEFFING in onderdeel I (persoonlijke ongevallen) en onderdeel II (norm. nsico'stotf.100.000.-) Zooals bet zich thans laat aanzien zal ook in onderdeel III (overige risico's) over het 2e halfjaar 1943 geen na- heffing behoeven plaats te vinden. De rekening van dit onderdeel kan echter eerst na 1 Maart worden vastgesteld. Onderlinge Nederlandsche Mo les tverze kering Mij. SNEEK Kantoor A'dtm: Kefcaragr. JW, Tal. 30315 bijgestaan door Theo Lingen, in een komische rol, Fita Benkhoff, Paul Kejpp en Georg Alexander. 6 „Gesloten lippen" Van de Italiaanse film „Gesloten lippen", die deze week In Luxor draait, is het scenario rijk aan af wisseling. Wij vertoeven achtereen volgens in een boksersmillieu en zien een paar pugilisten k.o. gaan, ver volgens in het boudoir van een fatale vrouw, die even vlot van naam als van minnaars verandert. Daarna zijn wij getuigen van een griezelige hersenoperatie. Een jong meisje fun geert hierbij als assistente. Hierop aansluitend krijgt het meisje een liefdesverklaring, gelukkig een zeer nuchtere. Voorts worden wij ver plaatst in het hoogwaardige gezin van een Italiaansen rechter met zijn beeldschone dochter en ten slotte waarna de climax van de film wordt bereikt, in een rechtbankscène, waar de zoon van den rechter voornoemd als verdacht van moord terecht staat en waarin zijn eigen zwager als openbaar aanklager fungeert. Het eerste gedeelte van de film is een romantische comedie, daarna gaat zij geheel de criminele kant op en verandert in een soort detective film, waarbij de toeschouwer moet raden, wie de moord op de fatale vrouw heeft begaan. De ontknoping is zeer ingenieus en spannend. De veelzijdigheid heeft' „Gesloten lip pen" weliswaar heel onrustig ge maakt en niet alle scènes imponeren, maar men beleeft in elk geval veel sensatie. Fosco Giachetti is weer de markante filmpersoonlijkheid, aan wien men de werkelijk knappe speel- scènes dankt. THEO RAMAKER. „Sarasate" in Lido In deze rolprent, die het leven be handelt van den gTOten violist Pa- blo de Sarasate en dè zangerees Ade- lina Patti. geven de hoofdrolvertol kers Alfreda Mayo en Marghuerita Carosio waardeerbaar spel te zien. Dat het dramatisch element in deze film niet. overmatig werd uitgebuit, kan de biografische opzet slechts ten goede komen. AGENDA Casino: Piraten. 14 J.: dag. 2 en 6 u., Zondag 1.30. 3.45 en 6 u.; Luxor: Ge sloten lippen. 18 J.; dag. 2 en 6 u., Zondag van 1.30 u. af: Lido: Sarasate. 14 J.; Rex: De waardin van 't Witte Paard, 18 j.; dag. 2 en 5.40 u.. Zondag 1.10 tot 5.30, 5.40 u.; Trianon: Frau Luna, 14 J.; dag. 2 en 6 u.. Zondag 1.30 tot 5.30, 6 u. ZATERDAG. Volkshuls: (Apothekers- dijk): Lezing H. C. Verkruysen over Oosterse kunst. 4 u.; In den vergulden Turk: N.O. Kuituurgemeenschap. Le zing dr. F. C. Bursch over Russische reisindrukken. Jubilea bij de tram Op 20 Januari zijn de heren J. v. Hooidonk, chefmonteur, wonende te Voorburg en J. Teske, ond. monteur, wonende te Leiden, 25 jaar in dienst van de N.Z.H.T.M. Lezingen in Rijksmuseum van Oudheden In het Rijksmuseum van oudheden zullen dit voorjaar weer archaeolo- gische lezingen worden gehouden. Het programma is als volgt vastge steld: 8 Februari: dr. W. D. van Wijn gaarden: „Amenembat II en de kunst der twaalfde dynastie." 7 Maart. Dr. W. C. Braat: „De Romeinse portretkunst in verband met een portret van Julius Caesar in het Rijksmuseum van Oudheden". 4 April. Dr. E. F. Prins de Jong (Leiden)„Een en ander over Griekse terracotta's". 2 Mei. Dr. W. H. C. van Esveld (Bloemendaal)„De watervoorzie ning in de oudheid." Kinderfeest N.V.D.-WInterhulp Op Woensdag 9 Februari a.s. or ganiseert de afdeling Leiden van de Nederlandse Volksdienst/Winterhulp Nederland des middags te half twee in de Stadsgehoorzaal voor een 800- tal kinderen een kinderfeest. Kinde ren van 6 tot en met 13 jaar kun nen hieraan deelnemen. Toegangskaarten kunnen door de ouders worden aangevraagd in Ka mer 27, Stadhuis, 1ste verdieping, en wel op Woensdag 26 Januari en Don derdag 27 Januari a.s. telkens van 10—12 en 14—16 uur. De aandacht wordt er op geves tigd dat voorlopig niet meer dan twee kinderen uit een gezin kunnen deelnemen. Bij aanvrage om toe gangskaarten moet de Distributie- stamkaart van de moeder van het gezin worden medegenomen. Bij ont breken hiervan worden geen kaarten verstrekt. Zondagsdienst voor artsen De Zondagsdienst van artsen te Leiden wordt morgen 23 Januari, waargenomen door de doktoren Bruins Slot. Nieuwzwaag, De Graaff, De Jager, Langezaal en Starck. Te Oegstgeest wordt de dienst waargenomen door dr. H. Varekamp. Anika danst De Jeugdige Nederlandse danseres Anika. zal Dinsdag 8 Februari een herhaling geven van haar laatste op treden, in de Leidse Schouwburg al hier. Zij zal aan de vleugel worden begeleid door Henny Hulshoff. ZILVEREN JUBILEUM. Don derdag 17 Februari a.s. herdenkt de heer G. Barten, lampenist bij de Ned. Spoorwegen op het Station alhier, de dag, dat hij vóór 25 Jaar bij de Ned, Spoorwegen in dienst trad. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes, z. v. J. Chauóron en C. Slijkhuis; Lodewlcus P.. z. v. L. P Roeters en J. Boezaard; Cornells, z. v. C. van der Plas en M. M. Faber; Theodorus W., z. v. W. v. d. Horst en A. Schaap; Helena J. M„ d. v. J. Romljn en T. de Vries; Johannes C., z. v. G. Hundersmarck en G. J. P. v. d. Broek; Jannetje, d. v. B. Ouwerkerk on J. Bakker; Johanna C. E.. d. v. J. C. Schenderling en E. M. Berendrecht; Barbara J. H. W.. d. v. H. Vogelenzang en J. van Straten. Antonlus R,. z. v. A. W. J. v. d. Heij den en G. W. Kromwijk; Lena, d. v Kukler en P. J. Zonderop: Chrlstiaan F., z. v. P. A. Relzevoort en A. van Velsen. Ondertrouwd: A. Lit en C. Sasburg. Ondertrouwd: D. v. d. Linden en A. Schouten. Overleden: L. M. Hlndrlks. vr.. 71 J.; P. Wakka, m., 79 J.; A. van Zuilen, z. v. 3 J J. C. J. M. de Graaf. z„ 12 d Overleden: W. de Groot, m.. 38 J.; H. van Kleef, vr., 62 J.; C. van Weer- lee, wedn., 81 J, Het is niet groot, het boekje, dat de chef van de huishoudelijke dienst ten stadhuize, de heer H. Bey, van het Leidse Stadhuis heeft géschre ven. Kritiek of bewondering voor Blaauw's schepping zal mne er tever geefs in zoeken en evenmin zal men lezen van de moeilijkheden, die met de bouw gepaard gingen. En toch vertelt dit werkje van ons stadhuis op een interessante wijze dan menig lijvig boekdeel zou vermogen. „De bouw van het stadhuis te Leiden", dat zojuist verscheen, geeft ons meer dan de titel ons belooft. Het is een fraai geïllustreerde gids geworden door de gangen en zalen van Leidens nieuwe raadhuis. Men mag het be treuren, dat niet hier en daar tussen tekst van materialen, namen en cijfers, wat ruimte is gevonden voor wat nadere omschrijving; toch heeft een werkje als voor ons ligt, zijn eigen bekoring. Nergens wordt hier een mening opgedrongen, het vestigt gebouw, het interieur en de details alleen maar de aandacht, op het gebouw, het interieur en de details daarvan; het noemt ons de steen-, hout- en marmersoorten en vertelt ons wie de architecten, de kunste naars en de uitvoerders waren, ter wijl het niet vergeet de schennkers te vermelden. De taal van cijfers, fieten en data heeft steeds een eigen aantrekkelijkheid, dit heeft de schrij ver van dit werkje eens te meer be wezen. Vele Leidenaars. die met recht trots zijn op ons stadhuis, zul len hier veel van wat hen nog niet bekend was over ontwerp en uitvoe ring. vermeld vinden, terwijl het een prettige gids zal zijn van hen, die eens nader gaan kennismaken met het door oorlogsomstandigheden nog steeds niet voltooide raad huisinterieur. W. A. DEVILÉ. Kinderkoor „Ex Animo" Het kinderkoor van de christelijke zangvereniging „Ex Animo", onder directie van Herman de Wolff heeft zijn 24ste uitvoering gegeven. De Stadsgehoorzaal was weer eens tot in de uiterste hoeken bezet en het pro gramma verklaarde de ijverige toe loop van het publiek. Twee zangspe len, één voor het kleine en een voor het grote koor, mochten vooral de belangstelling wekken en het werd dan ook in alle opzichten een uitvoe ring waarbij de aanwezigen ten volle konden meeleven. Vooraf deed Herman de Wolff zijn kinderen een reeks één- en meer stemmige koorliederen zingen, waar bij tot uiting kwam, dat hij een uit stekende muzikale discipline heeft verwezenlijkt. De meerstemmige werk jes slaagden over het algemeen zeer goed en met zijn eigen composities legde de directeur veel eer in. Het blijft echter de vraag of de tijden niet rijp zijn voor een alge hele vernieuwing van het kinderlied. Een krachtiger poëzie en vooral ook een minder druipend-lieve melodie lijkt voor de hedendaagse jeugd toch gezondere vooruitzichten te openen. Het wachten is op hem of haar onder de componisten, die met de mentali teit van de honingzoete kinderkost durft breken. WILL G. GILBERT voor kunnen niet meer worden verstrekt Predikbeurten Zoeferwoucle. Ned. Herv. Gem,: v.m. 10 u.. ds. S. Kranenburg. Valkenburg. Ned. Herv.: v.m. 10 u.. Bed. H.D., ds. C. Jongeboer; ium. 3 u.. ds. C. Jongeboer. Ger. Kerk: v.m. 10 u. en n.m. 3.30 u.f ds. J. Rij nevel d. Hooglandse kerk. 10.30 u. ds. J. W van Swlgchum; Marekerk, 10 u ds. Van Apeldoorn, 5 u. ds. Kuilman; Oosterkcrk. 10 u ds. Touw, 3 u. ds. Streeder; Pieterskerk, 10 u. ds. De Wit. Katwijk aan Zee. Nieuwe kerk, 9.30 u. ds. B, van Glnkel, 11.15 u. ds. R. P. A. Rutgers, 3.30 u. ds. P. Pras; Kapel M.H.G.. 9.30 u. ds. R P. A. Rut gers, 3.30 u. ds. C. A. van Harten. Lelden. Remon. Gem., Hoogland se Kerkgracht 34, 10.30 u. ds. Van Hll- le, Den Haag; Vrijz. Herv. Gem., Lelds Volkshuis, Apothekersdijk, geen dienst, Willem de Zwijgerkerk, Oegstgeest. 10.30 u. dr. K. H. Boersema; VrUe Katholieke Kerk, VreewUkstraat 19, 10.30 u. gezongen Hoogmis: Gem. Gods. Geverstraat 22, Oegstgeest. 10 u sa menkomst. Morschweg 150a, 10.30 u. voorganger A. Sneep. Voorschoten. Ned. Herv. Kerk: 10.15 uur en 15.30 uur. ds. H. P Fortgens. Geref. Kerk: 10 uur 11 16 uur. ds. J C. Houtzagers; Leldseweg 66. 15 uur, Leesdlenst. BINNENLAND Revuevoorstelling van „Vreugde en Arbeid" De revue-voorstelling van „Vreugde en Arbeid" op Zaterdag 29 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal, zal te half acht aanvangen. Het toegangsbewijs geeft de bezoe kers recht om zich na 21 uur. op weg van de zaal naar huis, buiten te be vinden. AGENDA Casino: Piraten, 14 J., dag. 2 en 6 uur. Zondag 1.30, 3.45 en 6 uur; Luxor: Gesloten lippen, 18 J.. dag. 2 en 6 uur. Zondag van. 1.30 af; Lido: Sarasate, 14 J.. dag. 2 en 6 uur; Rex: De waar din vaan ,,'t Witte Paard", 18 J., dag. 2 en 5.30 uur. Zondag 1 en 5.30 uur; Trianon: Frau Luna, 14 J., dag. 2 en 5.30 uur Zondag 1 en 5.30 uur. ZONDAG: Schouwburg: 2 en 6 uur: Cabaretprogramma „Bllksemparade; Gehoorzaal: 2.30 uur: Chopin-matlnée, Cor de Groot; Gehoorzaal: 5.30 uur: Frans Wauters. BEGRAFENIS W DE GROOT. In het verslag over de begrafenis van rechercheur W. de Groot werd vermeld, dat er een krans werd ge legd van het Rijks-politiecorps, dit moet zijn; van het Leids Politie corps. KATWIJK Melkknoeiers veroordeeld De Leidse Kantonrechter heeft heden uitspraak gedaan tegen C. Ouwehand en zijn zoon, melkslijters te Katwijk aan Zee, die de vorige week terecht stonden, omdat zij op 10 en 20 Sept. 1943 taptemelk had den vervoerd en afgeleverd, waaraan ruim 3540 pet. water was toege voegd, zodat van melk niet meer ge sproken kon worden. Daar verdachten reeds eerder voor het knoeien met melk hadden terecht gestaan, achtte het OM. een zeer gevoelige straf op zijn plaats, en eiste tegen C. Ouwehand 2 en 4 weken hechtenis en tegen zijn zoon 4 weken hechtenis. De Kantonrechter heeft C. Ouwe hand veroordeeld tot tweemaal ƒ50 of ƒ300 boete of 2 maanden hech tenis en zijn zoon tot ƒ150 boete of 1 maand hechtenis. VOORHOUT De bewoners waren afwezig Onbekende hebben zich na het openen van een raam, toegang ver schaft tot de woning van G. L. De bewoners waren afwezig, van welke gelegenheid de dieven gebruik heb ben gemaakt om distributie-beschei den en een tafelkleed mede te nemen. Een buurman ontdekte de diefstal en deed aangifte bij de politie. Enige huizen verder heeft men een gat in het kozijn geboord om het raam te kunnen ojjenen. De bewoners van deze woning moesten om hun kinderen te helpen, enige keren uit bed, waardoor de bezoekers stellig gestoord zijn. Er wordt althans niets vermist. LEIDEN. Textieldistributie. Alleen ln zeer dringende gevallen en Indien men in het bezit ls van 4 der puntenwaarde. kunnen ingevulde aanvraagformu lieren voor costuum en deelen daar van. lederen werkdag, behalve des 's Zaterdags van 8.45 tot 12 uur wor den ingeleverd aan „Den Burcht" en wel volgens onderstaand schema: Maandag 24 Januari: wier geslachts naam begint met Neuman tot einde N en O; Dinsdag 25 Januari: P. Q, R tot en met Remundt; Woensdag 26 Januari: van Remljnse tot en met einde R: Donderdag 27 Januari: S tot en met Smit; Vrijdag 2R Januari; van Smlnk tot en met einde S, Treinbotsing te Rotterdam ROTTERDAM. 21 Jan. Donder dagmorgen omstreeks kwart voor zeven is een voor Hoek van Holland •bestemde Dieseltrein, die even tevo ren van het station D.P. vertrokken was, in de richting Schiedam, ter hoogte van de brug over de Delfha- vense Schie op een in de zelfde rich ting rijdende losse locomotief gere den. Door de botsing werd de cabine van de Diesel ingedrukt, waardoor Je bestuurder F. van Dongen, wonende Bernardus Gerwinstraat en de hoofd conducteur J. Boshoven uit de Pieter de Raadtstraat. beiden te Rotterdam, bekneld geraakten. Zij moesten met behulp van een snijapparaat uit hun benarde positie worden bevrijd. Van Dongen heeft beide benen gebroken. De hoofdconducteur brakt het rech terbeen. Zij zijn ln het ziekenhuis Coolsingel ter verpleging opgenomen. Behalve de schade aan de Diesel- trein. ontstond slechts geringe scha de aan de rails. Het treinverkeer on dervond lange tijd vertraging, om dat een van de lijnen versperd ge raakte. Het verkeer naar Den Haag en Amsterdam, komende van het station D.P., werd over de Ceintuur baan naar de lijn Pijnacker—Leid- schendam geleid. Naar de oorzaak van de botsing wordt een onderzoek in gesteld. Kaarsen voor stal en voertuigen DEN HAAG. 22 Jan Gebruikers van kaarsen voor stalverllchting en verlichting van voertuigen kunnen de aanvragen voor de derde periode van het seizoen 1943'44. lopende van 1 Februari tot en met 31 Maart 1944, bij do dlstrlbutledlenst ln de komende weken Indienen op formulier MD 333- 02 (voor stalverllchtingen MD 333- 03 (voor voertuigverlichting). Plaats en tijd van Indiening worden nader bekend gemaakt. Zij, die voor de eerste of tweede periode reeds een aanvraag formulier Invulden, behoeven dit thans niet opnieuw te doen. doch kunnen de bonnen voor de derde periode zon der meer afhalen. De bonnen, waarop vermeld ls „een rantsoen kaarsen" zijn voor onbepaalde tijd geldig en geven elk recht op het kopen van één pak van 300 gram kaarsen. Met nattruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van atito's, car riers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. Het Mauritshuis te Den Haag ls met ingang van -24 Januari tijdelijk voor h.et publiek gesloten. Wegens schoonmaak zal van Maandag 24 dezer af het Panorama Mesdag te Den Haag tijdelijk geslo ten zijn. DEN HAAG. 22 Jan. De Staats courant bevat een besluit van den voorzitter van de hoofdgroep „Handel", houdende instelling van vakgroep „Tussenpersonen ln zuivel- en melk producten". Treinongeluk In Duitsland BERLIJN, 22 Jan. Bij een treinongeluk in de buurt van Hannover zijn 53 personen gedood, enige personen zwaar en enige ande ren licht gewond. In de 2e klasse A, waar de span ning straks haar hoogtepunt zal be reiken in de ontmoeting Quick— UVS staan morgen voor beide kam pioenspretendenten interessante uit wedstrijden op het programma. Al lereerst gaan de Blauw-Witten mor gen naar Voorburg waar BMT zeker op revanche zal zinnen voor de te Leiden geleden 8—2-nederlaag. Al blijft het oppassen, toch zullen de Leidenaars die momenteel een uit stekende ploeg bezitten morgen beide punten in de wacht slepen. Quick zal het in Gouda tegen de ploeg van dien naam niet gemakke lijk hebben en een verdeling der punten, waarbij UVS zeer gebaat zou zijn, lijkt ons niet onwaarschijnlijk. De spanning in de staartgroep is in deze afdeling iets minder groot, Zouden VDL en Velox morgen hun uitwedstrijd resp. tegen Elinkwijk en VIOS winnen dan komen practisch niet minder dan vijf ploegen voor de onderste plaats iri aanmerking. Roodeburg kan zich morgen in 3A definitief veilig stellen door Tonegido in eigen huls te slaan. Alphen kan morgen op de Kempenaerstraat te gen ASC bewijzen of de overwinning van verleden week niet meer dan een uitschieter is geweest. Toch hou den wij het op een Leidse overwin ning. LFC krijgt het uit tegen Wasse naar gemakkelijk. De thuisclub, die met twee punten achterstand op de leider Westerkwartier de tweede plaats bezet zal wel geen fout maken en beide punten in Wassenaar we ten te behouden. Het is wel uitgeslo ten dat Hillinen het leidende Wes terkwartier de voet dwars zal zetten. De ontmoeting Lugdunum—Blauw zwart is voor geen van beide ploegen van belang. In 4A zou Teylingen een goede beurt maken als het Alphia een ne derlaag wist toe te brengen. Het is waarlijk nodig dat, willen de Sassen- heimers niet onderaan eindigen, een overwinning wordt geboekt. Docos gaat morgen bij Lisse op bezoek. Wij geven de Leidenaars niet veel kans op de overwinning. De belangrijkste Wedstrijd in deze afdeling is de ont moeting WSBHillegom. Slagen de Noordwijkerhouters erin hun zege tocht voort te zetten dan is Hillegom definitief voor hel bezetten van de eerste plaats uitgeschakeld. Van wei nig betekenis is de ontmoeting Vo gel—DOSR. Leidse N.K.B.-wedstrijden voor a.s. Zondag Doordat het Haagse Ready Jl. Zon dag één punt verspeelde op Achilles, hebben de Leidenaars momenteel de beste papieren voor de eerste plaats, i Weliswaar is het nog te verwerken programma van Vicus-Orientis zéér lastig, met nog zes te spelen wed strijden kan er nog van alles gebeu ren, doch het staat er zeer gunstig voor. De Leidenaars ontvangen nog thuis, ALO en Fluks en moeten uit naar Achilles 2, Fluks, Ons Eiber nest 2 en Ready. De ontmoetingen tegen Achilles 2 en Ready zijn wel de zwaarste, deze beide ploegen hebben evenwel nog goede kansen, zodat de ontmoetingen tegen deze clubs wel eens beslissend kunnen zijn. Het programma voor Zondag luidt; 2e klasse; Leiden, Vicus-Orientis 1 ALO, Vicus-Orientis 2Fluks (12 u.), 3e klasse: ZuiderkwartierHou Stand Fluks 2—Achilles 3; Den Haag: HKV 2Algemene 2; Rotterdam; Het Zui den 3Algemene. Het eerste twaalftal van Vicus- Orientis ontvangt het Haagse ALO en dat wordt de negende overwin ning in successie voor de Leidenaars. In Den Haag won Vicus-Orientis met grote cijfers, doch ditmaal zal het vermoedelijk niet zoo ver komen, want de Hagenaars zullen er wel alles opzetten om de Leidenaars de voet dwars te zetten, en daarmede zal Vicus-Orientis terdege rekening moeten houden. De plaatselijke ontmoeting tussen Vicus-Orientis 2 en Fluks kan een spannend verloop hebben. Fluks ver keert nog steeds in degradatiege vaar, het heeft echter een grote ach terstand in te halen, slechts zes wedstrijden heeft het achter de rug met één winstpunt, zodat er nog veel kan gebeuren. Toch maken de Rood-Witten >geen al te sterke in druk, en het zou ons dan ook niet verwonderen, dat het tegen de Kooi- club niet opgewassen zal zijn. veel krachtsverschil zal er vermoedelijk wel niet zijn. Zuiderkwartier is zo goed als ze ker uitgeschakeld voor de eerste plaats, doch de ontmoeting tegen Hou Stand kan daarom nog van groot belang worden. De Hagenaars wisten alle wedstrijden te winnen en gaan ongeslagen aan het hoofd. Zuiderkwartier heeft 5 punten ach terstand en één gespeelde wedstrijd meer. De achterstand lijkt ons te groot, toch zullen vermoedelijk de Leidenaars alles in het werk stellen om de eer te hebben Hou Stand de eerste nederlaag toe te brengen, doch we houden het op een Haagse zege. De reserves van Fluks zullen niet opgewassen zijn tegen Achilles 3. De Haagse ploeg beschikt over goed spelersmateriaal en verstaan boven dien de kunst doelpunten te ma ken. Met Fluks 2 ziet het er weinig hoopvol uit, het bezet op het ogen blik zonder een enkel winstpunt de onderste plaats en behoort tot de zwakste ploegen. We zien daarom Achilles 3 winnen. Algemene heeft een goede kans op de overwinning tegen Het Zuiden 3. dat tot de zwakste ploegen gerekend moet worden. Het zal ons daarom erg tegenvallen, wanneer het geen Leidse zege wordt. De reserves van Algemene haal den vorige Zondag het stoute stukje uit Emma te verslaan met grote cijfers, doch we geloven niet, dat het van HKV 2 zal winnen. Misschien weet Algemene 2 opnieuw voor een verrassing te zorgen, hetgeen we gaarne zouden zien. Zal G.K.V. Achilles slaan? DEN HAAG, 20 Jan. Zo lang zamerhand komt het einde van de korfbalcompetitie in het zicht. Het Zuiden resten nog vijf en Deetosnog zes wedstrijden, waardoor elke par tij van steeds grotere betekenis wordt. De situatie is nu zo, dat een enkel punt, dat een van beide ver speelt, beslissend kan zijn. Het ziet er niet naar uit, dat de Rotterdam mers a.s. Zondag zullen verliezen. Ze gaan bij DKC te gast en de Delftse ploeg is uitgesproken de zwakste van de afdeling. Waar gespeeld zal worden, is nog niet bekend, daar het terrein van DKC omgeploegd zou worden. Een tuin brengt den eige naar meer op dan 'n sportveld! Dee tos zal het heel wat lastiger hebben tegen HSV, al verwachten we, dat de rood-witten uit een an der vaatje zullen tappen dan in Den Haag, waar met 32 verloren werd. Bijzonder spannend zal het toe gaan bij Achilles—Gymnasiasten. De zwart-witten zinnen op revanche na de 4—2-nederlaag. En de Eibers heb ben getoond, dat de geel-zwarten kwetsbaar zijn. Na dat fraaie succes van Ons Eibernest kunnen we meer van de groen-witten verwachten. We zijn dan ook benieuwd, hoe ze zich tegen HKV zullen houden. Voor de tweede klasse staan slechts twee partijen op het programma. Vic. Orientis 1 krijgt gelegenheid zijn positie te verbeteren door ALO te slaan. En verder ontvangt VO 2 zijn stadgenoot Fluks, waarbij de reserves waarschijnlijk met de winst gaan strijken. Voor de derde klasse A kan Gym nasiasten 2 zijn kampioenskans ver groten door de enige ernstige con current, Olympiaan, te slaan. Ready 2 en Rood-Wit zullen elkaar weinig toegeven. Algemene kan van Het Zuiden 3 winnen. Verder verliest Fluks 2 van Achilles 3. In de afd. B zal een overwinning van Hou Stand op Zuiderkwartierde eerste practisch het kampioenschap bezorgen. Alleen HSV 2 zal het dan nog kuBnen belagen. Emma—Ready 3 kan een gelijk spel worden. HKV'2 zien we van Algemene 2 winnen. Weer nieuweling prof.- boksers AMSTERDAM, 22 Jan De Ne- derlandse boksbond heeft besloten de klasse der nieuweling profs weer in ere te herstellen. Amateurs, die naar de prof-klasse willen overgaan, zullen eerst enige tijd nieuweling moeten zijn. In deze klasse zullen zij óf finalis ten in een officieel kampioenschap moeten zijn of tenminste vijf wed strijden hebben gebokst om in aan merking te kunnen komen voor overgang naar de normale beroeps klasse Over elke aanvraag zal ech ter de Technische Commissie hebben te adviseren In de nieuwelingen-profklasse mo gen niet minder en niet meer dan zes ronden van drie minuten worden gebokst. Indien een nieuweling-prof niet ge schikt blijkt voor de profklasse, zal hij op zijn verzoek weer amateur kunnen worden. Hij zal dan echter een jaar lang moeten wachten en in die tijd geen inkomsten mogen trek ken uit de beoefening van de boks- sport. De volgende boksers mogen over gaan naar de normale beroepsklasse Gieskes (Enschede), Fré de Vries (Groningen) Corbett (Amsterdam). De Wolf (den Haag), Kraus (Am sterdam), P. Vissers (Eindhoven). Naar de nieuwelingen-prof klasse kunnen desgewenst overgaan de vol gende boksers: IJsendoorn (Ensche de), Meerts (den Haag). Cas (den Haag). Alles onder voorbehoud, dat de Rijksgevolmachtigde voor de Sport ontheffing verleent van het besluit volgens hetwelk amateurs die over wensen te gaan naar de beroeps klasse een jaar wachttijd in acht moeten nemen. Zeer vele huisvrouwen hebben door de huidige omstandigheden met eenzelfde euvel te kampen, n.l. gaten in bodems van pannen, waar in het dagelijkse eten moet worden gekookt. Aanschaffen van nieuwe is in de meeste gevallen onmogelijk en dus is men aangewezen op repa rateurs, die voor het inzetten van nieuwe bodems van het rijksbureau voor non-ferro-metalen een metaal toewijzing ontvangen. Men zal ech ter goed doen daarbij op het navol gende acht te geven, aldus het Voor lichtingsbureau van de Voedings raad. Emaille potten en pannen moeten worden voorzien van een bodem van ijzer geplateerd met messing (d.i. dun plaatijzer, bedekt met een dun plaatje geelkoper). Het met koper in aanraking komende voedsel ver liest échter een gedeelte van zijn BALLAL WEG! CTekening Erik Scherl/CNF/_Pax) voedingswaarde vitamine C en dus is het ten zeerste gewenst, dat dergelijke bodems vertind worden. Zwart en gepolijst plaatijzer, het welk ook voor deze doeleinden ge bruikt kan worden, moet in verband met het roestgevaar eveneens wor den vertind. Het ter beschikking ge stelde aluminium mag slechts voor reparaties aan pannen van hetzelfde materiaal worden gebruikt. Jammer genoeg heeft de practljk bewezen, dat er lieden zijn, die aan knoeierijen de voorkeur geven en zelfs niet schromen om voor derge lijke bodems gebruik te maken van zink, zinklegering of zelfs van ver zinkt ijzer, afkomstig van... oude dakgoten, badkuipen enz. Nog afge zien van het feit, dat het met zulk materiaal in aanraking komende eten een groot gevaar voor de ge zondheid oplevert, is het voor dit doel volkomen ongeschikt, aangezien het reeds na enige malen te zijn ge bruikt, gaten gaat vertonen, waar door men weer even ver, zo niet ver der van huis is. Hieruit volgt dus ook. dat eten van centrale keukens niet te lang in zinken emmers en teilen mag staan. Het is daarom niet alleen ge wenst. doch zelfs dringend nood zakelijk, dat men zich, alvorens de pannen te laten repareren, van de bekwaamheid en be trouwbaarheid op de hoogte stelt, opdat men niet bedrogen uitkome. Ten slotte het reeds van ouds be kende klinkplaatje. Indien u ge noodzaakt is hiervan gebruik te ma ken, maak dan de pan of melkkoker na gebruik grondig schoon, want de zich eventueel onder het plaatje verzamelde etensresten kunnen tot het zuur worden van de melk of be derf van het eten aanleiding geven. Men zij dus gewaarschuwd en'be- tone bij het doen uitvoeren van reparaties de grootst mogelijke waakzaamheid. DISTRIBUTIE HOEFBESLAG. Voor het eerste kwartaal 1944 wordt thans een toewijzing hoefbeslag ver strekt en wel volgens deze normen: 1. venters- en sleeperspaarden boven de stokmaat van 1.50 m.: 10 stuks; 2. melkrijderspaarden: 10 stuks; 3. rij en tulgpaarden: 4 6tuks; 4. paarden van hereden politie: 4 stuks; 5. stal houderspaarden: 8 stuks; 6. venters: en sleeperspaarden beneden de stok maat van 1.50 m.: 8 stuks. De eige naars van paarden, welke tot een der genoemde categorieën behooren, kun nen zich van 24 tot 31 Januari a.s. wenden tot den Plaatselijken Bureau houder, bij wlen hun paarden zijn geregistreerd. De verkregen toewijzing moet tusschen 26 Januari en 3 Fe bruari a.s. bij den hoefsmid worden Ingediend. De plaatselijke bureau houders beschikken over een klein contingent hoefijzers, bestemd voor werkpaarden van 23 Jaar en werk paarden van 3 Jaar en ouder. In dringende gevallen kunnen aan de houders van deze paarden één of meer hoefijzers beschikbaar worden gesteld. Ook deze toewijzingen moeten tus schen 26 Januari en 3 Februari bij de hoefsmeden worden Ingediend. De hoefsmeden moeten de door hen ont vangen toewijzingen vóór 7 Februari a.s. inzenden aan de bedrijfsgroep Metalenverwerkende Ambachten. Baan- straat 16 te Utrecht, vergezeld van een geleldestaat LD 10 ln duplo. In ruil voor de Ingezonden toewijzingen ont vangen do hoefsmeden gedeeltelijk koopvergunningen voor fabrlekshoef- ijzers, gedeeltelijk ljzerbons, waarbij voor 1 hoefijzer 1 kg. Ijzer wordt toe gewezen. Met behulp van het Ijzer, aan te schaffen met deze ljzerbons. zullen de hoefsmeden dus zelf de noodlge hoefijzers moeten vervaardi gen. Het ls niet geoorloofd deze hoef ijzers door de hoefljzerfabrleken te doen vervaardigen. Tegelijk met de koopvergunningen voor hoefijzers en do ljzerbons ontvangen de hoefsmeden koopvergunningen voor een hoeveeleld hoefnagels, gelijk aan 10 x het aan tal hoefijzers op de door hen Ingezon den toewijzingen vermeld. DE PRIJS VAN ZUURKOOL. Met Ingang van 24 Januari 1944 be draagt de prijs, waartegen los uitge wogen zuurkool aan den consument mag worden verkocht, 10 cent per kg. JIngezonden Mededelingen) Ze noemen het Zondagsche thee"! Do mecsten, die theo van Flo- rita drinken, zijn zoo 6lim op don bodem van bun kopjo to kijken. En doordat Florita geen theeblaadjes geeft, zien ze dat bet géén echte thee is, hoewel 't bijna even lekker is. Ze noemen het Zóndagsche thee. Per 10 tabletten 12cl THEETABLETTEN met dat echten thecsmaak N.V KOFFIE HAND El MU „MATA6AIPA" ADAH WlE van de vakgenoo- ten wil zijn exemplaar van „Alles over behang" ter lezing doorgeven aan belangstellende col lega's? Zij die hun boekje voor dit doel willen af staan, zenden het aan R&D! Zij ontvangen na den oorlog een nieuw, nóg mooier exemplaar terug! RATH VOODEREEFVER Prinsengracht 730-736 RotlerdaiD Tel. 38427 ei .ine lel 333298

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 3