2e BONTVEILING Oud handwerk in dienst van jonge wetenschap Een bezoek bij Ome Dirk den laatste der vinkers ZAAIERS Geen vak om rijk van te worden DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT Snelheid en betere techniek deden Hermes weer winnen Coen Poulus als stopperspil schakelde Daan de Jongh uit Spannende en goede wedstrijd Ajax klopt Feijenoord na felle strijd LAAT GEEN LICHT ONNODIG BRANDEN BOODSCHAPPENDIENST „TEMPO" Huishoudelijke Voorlichting Kook demonstratie Toegang vrij! GASOVENTJES LANCEZAAL NET MEISJE Meer warmte CONTROLEERT H.H. WEDERVERKOPERS 18 en 19 JANUARI 1944 HONIG'S Praktijkdiploma Boekhouden en Middenstandsdiploma ZAAIERS MAANDAG 10 JANUARI 1944 4L De herfst heeft grote scharen vogels uit Noordelijke streken naar ons land gebracht. Het mysterie van de vogeltrek met zijn, ondanks vele wetenschappelijke onderzoekin gen, nog steeds talrijke raadsels, is weer waar te nemen voor ieder, die eens een vroege wandeling langs de zeekust of langs de binnenduinen maakt. Die wetenschappelijke onderzoekin gen op het gebied van de vogeltrek zijn niet in wijde kring bekend. Vele in den lande werken echter mede aan de oplossing van de vele vraagstuk ken. die met het trekken der vogels verband houden, onder centrale lei- ding van het Vogeltrekstation Texel. Onder die medewerkers bevinden zich ook een paar vinkers, eigenaars van vinkenbanen. en die hebben een wel buitengewoon oud en belangwekkend beroep, dat evenwel door de vele be perkingen, die de Wetgever aan de vogelvangers oplegt, zeer süel uit sterft. In Holland heeft het vinken altijd ln hoog aanzien gestaan. Vanaf onge veer 1500 tot ver in de vorige eeuw was er bijna geen landgoed in het kustgebied of er behoorde een vinken- baan bij. Zelfs waren er universitei ten, die in de herfst een vinken- vacantie kenden. Maar de tijden ver anderden en het vinken als sport raakte in ongebruik. Bovendien legde de Vogelwet den vinker zoveel hinder nissen in de weg, dat het vangen op ongeoorloofde wijze thans niet goed meeh mogelijk is. Enige van die n.de vinkers, die door him langjarige om gang met de vogels over een benij denswaardige kennis van de lucht bewoners beschikken, werken nu mede aan het wetenschappelijk trek- onderzoek. Men vindt zulke banen in Wassenaar, bij Monster en aan de Vcluwekust van het IJsselmeer. Een vinkenbaan bestaat uit een hut, waarin de vinker met zijn hel per verscholen zit en vanwaar hij de netten kan dichttrekken, een dijk met hoog hout beplant, waarin de vogels moeten neerstrijken en een lage dijk, waarop een aantal paaltje om de kooien met lokvogels neer te hangen. Tussen de houtdijk, waarvan het achterste deel .,dc hel" heet, en de buitendijk ligt de druip, het linken- net, dat 35 voet, dus 10 meter, lang moet zijn. Het bestaat uit. twee lange repen van een meter breed, die plat op de grond liggen. Zij zijn voorzien van een touw en wanneer men van uit de hut daaraan trekt, slaan zij 180 graden om Dat. trekken is de kunst, want hoe sneller dat gaat, hoe meer kans men heeft om de vogels te vangen. Onder de netten staan een aantal boogjes van ijzerdraad, die dienen om de daaronder ge plaatste lokvogels tegen het vallende net te beschermen. Die lokvogels zijn het belangrijkste van de gehele vinkerij en bij het opkweken hiervan verraadt zich de hand van den mccstervïnker. Men moet werken met gemuite vogels, dat zijn vogels, die in October op de trek worden gevangen en heel de winter door in een kooi goed worden ver zorgd. In Mei, wanneer zij aan de zang zouden moeten, worden zij in het donker gezet en als zij dan in September weer in het daglicht komen, beginnen zij pas te zingen! Met hun zang lokken zij de overtrek kende soortgenoten de baan op, waar de vinker royaal voedsel heeft neer- gestrooid, zij wagen zich bij de net ten en... flap! Zij zijn gevangen. Muiten: moeilijk werk Niet alle soorten vinkachtigen kun nen worden gemuit, In aanmerking Vxnkenbaan met rechts de lage en links de hoge wal, beplant met dood hout waarin de vogels neerstrijken. (Cliché A.P.-archief) komen: vink, sijs kneu, gorzen, keep, groenling en ringmuis. Voor de muit- tijd hebben de vinkers een eeuwen oud rijmpje: .JJaagse kermis in de muit En Rotterdamse er weer uit." De Haagse kermis viel in Mei, de Rotterdamse in Augustus. Tegen dat muiten kan een dierenbeschermer vele gerecht vaardigde bezwaren opwerpen Vooral de knoeiers, de „klapper- mansvinken", lieten nogal eens wat vogels sterven daarbij, maar een ouden rot in het vak over kwam dat zelden. De gemuite vogels worden op vele, zeer verschillende manieren gebruikt. Een deel zit gewoon in kooitjes aan de buitendijk, an dere zitten op de baan met een leren broekje aan, het zgn. ..haampje". Daardoor kunnen zij niet wegvliegen en doordat zij •bewegen kunnen zoveel zij wil len. lokken zij hun soortgenoten gemakkelijker. Dat in het kort over de hulpmid delen van het vinken. De „jacht" van den vinker is buitengewoon op windend, iedereen die er wel eens bij is geweest, zal dat beamen. En wanneer men tegenwoordig mee ter vinkerij trekt (de baan bij Monster is tegen een kleine vergoeding ten bate van het Vogeltrekstation Texel in bedrijf te zien) mist men gelukkig de minder prettige kant, die vroeger aan het bedrijf vast zat. Tegenwoor dig worden de gevangen vogels al leen maar gewogen, gemeten en soms geringd, vroeger werden zij gedood en bij ristjes van vijftig aan een tak geregen om aan de poeliers te wor den verkocht, of zij werden als kooi- vogels van de hand gedaan. Klein gezin De vinkerij was altijd een vak, waarin weinig te verdienen viel. Niet alleen brachten de gevangen vogels maar betrekkelijk weinig op, maar bovendien was de vinker, die zijn be drijf uitoefende van half September tot eind November, volkomen afhan kelijk van het weer. Een oud vin kersrijmpje zegt daarover: Is er 's morgens al damp Is voor je beurs de kramp. Is er geen wind blijf dan thuis bij je kind. Een ander rijmpje, dat de geringe opbrengst van dit werk aanduidde, luidt: Wie 's zomers gaat vissen En 's winters gaat vinken, Die zal er het vlees In zijn kuipen niet stinken. Maar het was niet alleen een vak, «aak was het ook een hartstocht. Wekenlang keek de vinker uit naar de Valkenburgse paardenmarkt, die op 12 September werd gehouden, want het gebruik eiste, dat hij dan zijn eerste vinken aan de markt bracht. De vinkerij is echter gestorven. Dit oude en buitengewoon belang wekkende beroep is nagenoeg ver dwenen. De doodenkele vinker, die thans nog werkt, doet het clande stien. of hij werkt in het belang van het. wetenschappelijk trekvogelonder- zoek, met een officiële machtiging. Kleine zege van H.B.S. op E.D.O. In het VUC-stadion heeft HBS een kleine 2—1-zege op EDO behaald en ongetwijfeld vele supporters vroeg tijdig grijze haren bezorgd door het missen van talloze niet te missen kansen Goed beschouwd is de wed strijd zeer eenzijdig geweest, want tweemaal drie kwartier heeft HBS met veel élan spelend, doordat de laatste plaats dreigde stormgelo pen op Wille's heiligdom, maar ge durende deze negentig minuten is slechts zeer sporadisch een goed schot op Wille afgevuurd. Het eerste Haagse doelpunt kwam kort voor rust met een zuivere kop bal van v. d. Vegt, die een vrije schop wegens ongeoorloofd aanvallen door Dreyer. van Bijlstra benutte (10). Na de rust, toen één der zeld zame aanvallen van EDO in een doel punt van Spek had geresulteerd (1—1), kwam in dezelfde minuut het tweede en beslissende doelpunt van HBS uit een strafschop wegens hands, feilloos door Herklots in het hoekje geschoten (2—1). Tussen deze bedrijven door had een onmachtige Haagse voorhoede, waarin Walhain stug. doch zonder succes, als midvoor wordt gehand haafd. vele kansen gemist. In de tweede helft noteerden we vlak na elkaar, dat Koning, v. d. Vegt en nogmaals Koning alleen voor Wille kwamen en... faalden. EDO verde digde goed. maar de Haarlemse voor hoede, die zéér zwak was, zorgde nimmer voor enige opluchting. Het geheel was een wedstrijd, die spoedig vergeten zal zijn. behalve door Oldemans. die wegens natrap pen van het veld moest worden ge zonden. Blauw-Wit liep een 20 achterstand in In een snelle en tegen het einde ook spannende wedstrijd hebben Haarlem en Blauw-Wit de punten gedeeld (22). De thuisclub nam ongeveer tien minuten na de aan vang de leiding, toen Bakker Altink de bal ontfutselde, het leder langs de vleugel meenam en op het juiste ogenblik doorgaf aan den naar bin nen gezwenktcn buitenspeler Koning, die Van Raalte geen kans gaf (1—0). Ook na de hervatting had Blauw- Wit in het veld een overwicht, maar om duistere reden werd er Lot in het oneindige gecombineerd. De roodbroeken slaafden er zelfs in de voorsprong te vergroten, toen Groe- neveld, na keurig individueel werk van Bakker, maar voor het inschie ten had. (2—0) Door Bergman meer in de opbouw van de aanvallen te betrekken, werd Blauw-Wit gevaar lijker voor het doel en weldra moest Kluit zwichten voor een schot van Van Wijngaarden. Daarna ontwikkelde zich een spai^ nende strijd. De Haarlemmers be gonnen tekenen van vermoeidheid te tonen. De gelijkmaker kwam onge veer zeven minuten voor het einde: na een voorzet van Bèrgman liep Been de bal in het doel (2—2). SCHIEDAM, 9 Jan De Volc- wijekers kunnen de kampioensvlag nog niet hijsen. De Amsterdammers hebben voor de tweede keer in dit seizoen dc meerderheid van Hermes DVS moeten erkennen. Evenals des tijds in Amsterdam is het een fraai en spannend duel geworden, een wedstrijd, waarin van beide zijden met zoveel vuur en overgave werd gespeeld alsof hier werkelijk de kam pioenstitel als inzet old. Het zal de Amsterdamse groen- witten verdrieten, dat zij er tegen over Hermes DVS opnieuw niet in geslaagd zijn te winnen, minder om de voorsprong want ook deze is nu nog veilig dan wel om metter daad te bewijzen, dat zij de sterkste van de afdeling zijn. De Volewijckers hebben twee nederlagen op hun lijstje staan en beide zijn hun door Heimes bezorgd. Dat is niet louter toeval De Schiedammers hebben ook vandaag weer getoond de Am sterdammers in snelheid, raffinement en techniek de baas te zijn. Het ver schil is niet groot, maar toch is het duidelijk te zien. Het geduchte wa pen van de Volewijckers. waarmee zij onder andere omstandigheden een technische beter spelend elftal konden overvleugelen. n.l. hun enthousiasme en de verbeten drift, waarmee zij tot de laatste minuut blijven vechten, hadden ditmaal ook geen doorslaggevend succes, omdat de Schiedammers in deze wedstrijd, waarin voor hen zoveel op het spel stond, dezelfde wapens hanteerden. Hermes heeft het gevaar van den befaamden schutter en middenvoor Daa i de Jongh handig geneutrali seerd door Coen Poulus als zijn be waker aan te wijzen Een nadeel was. dat de Schiedammer, die anders juist altijd aanvallend zo'n belangrijke kracl.t is, in ver eruggetrokken stop- perspilpositie speelde en er vaak een gapin ontstond op het middenveld, maar het voordeel was. dat De Jongh zodanig in zijn bewegingsvrijheid werd belemmerd, da: hij vrijwel geen gevaarlijk schot heeft kunnen lossen. En daar ook De Ruijter en De Busser geduchte tegenstand onder vonden van v. d. Moer en Van Bui tenen en de Schiedamse achterhoede, die wederom uit het duo Jansse— J Poulus bestond, trapvast was, be hoefde Landeghem, niet vaak in actie te komen. Zijn Amsterdamse collega Bruist heeft heel wat meer te doen gekregen en het was zijn geluk, dat de blauwwitte voorwaartsen nogal eens naast zijn doel trapten. Een zwakke stee bij de Volewijckers was de middenlinie, waardoor De Boei en Van Gelder heel wat werk heb ben moeten verzetten. Gesteund door de wetenschap, dat in zulk een wedstrijd de eerste klap een daalder waard is, zette Hermes dadelijk een hoog tempo in. Vole wijckers kwam onder zware druk te staan en nadat al meerdere kansen door toedoen van Stolk en Daudey verloren waren gegaan, werd het offensief na ca. tien minuten be kroond met een doelpunt van Lex Jansse. die een sct\ot van Stolk zo gunstig van richting deed verande ren. dat Bruist er geen vat meer op had (10). Volewijckers had geruime tijd het initiatief, zonder het echter tot een doelpunt te kunnen brengen. Hermes spreidde meer variatie ten toon en daar door waren de aanvallen, die beurte lings door Stolk en Lex Jansse geleld werden, veel gevaarlijker. Van de vleu gelspelers was Borrani het best opdreef. Hij speelde een ouder wetse wed strijd en niet tegenstaande hij voor het tweede doel punt, dat hij na circa een half uur voor zijn rekening nam, niet veel moeite behoefde te doen uit een hoekschop van Lengkcek kwam de bal voor zijn voeten, zodat hij maar had in te trappen was het toch een waardige beloning voor het vele goede, dat hij reeds had ge daan. Tegen het einde van de eerste helft kreeg Hermes een inzinking, waarvan de Volewijckers profiteer den om door toedoen van De Ruyter, nadat door De Jongh het voorbereidende werk was verricht, een tegendoelpunt te maken (2—1). Na de rust waren het opnieuw de Schiedammers, die door hun betere techniek de omstandigheden in hun voordeel wisten uit te buiten Bor rani was weer de gevaarlijke man en bij een schermutseling voor het Amsterdamse doel. toen Bruist van het kastje naar de muur liep. plaatste hij met een boogje over de hoofden van de spelers de bal in het verlaten hok. Van Gelder, die op de doellijn stond, deed nog een wan hopige sprong naar de bal, maar deze was hoog buiten zijn bereik. Geruime tijd zag het er naar uit als zou Hermes deze wedstrijd met twee doelpunten verschil winnen, tot circa tien minuten voor het einde Bakker bij verrassing de achterstand van De Volewijckers tot 3—2 redu ceerde en hiermede een spannend slot werd ingeluid. De Amsterdam mers zetten nog eens alles op alles om een gelijk spel in de wacht te slepen en Hermes moest met man en macht verdedigen. BORRANI (Tek. Uschi) AMSTERDAM, 9 Jan. Geen voetballiefhebber zal spijt gehad heb ben van zijn wandeling naar de Meer. De rijke traditie, welke dc ont moetingen tussen Ajax en Feijenoord kenmerkt, verloochende zich ook nu niet. De wedstrijd tussen beide riva len was rijk aan spanning en goed voetbal en bezat bovendien volop sfeer. Feijenoord heeft fel en met inzet van a'l zijn capaciteiten getracht ten minste één doelpunt te maken. Dit gelukte de Rotterdamse voorhoede niet. Ajax maakte drie doelpunten, waarvan het tweede, dat ongeveer halverwege de tweede helft ontstond, de strijd besliste. De voorhoede van de Amsterdammers, waarin Pelser de plaats van Korndorffer innam, buit te de kansen uit. was snel en schot vaardig. Het spel van de Maasstedelingen, hoe intelligent het soms ook was, miste de nodige afwerking in de vorm van een scherp gericht schot. Hadden de gasten, in wier voor hoede Paauwe en de vleugelspelers Linssen en Bens goed werk deden, in de eerste helft meer doortastend heid getoond, dan zou Ajax stellig niet aan een 10 voorsprong zijn gekomen. De Amsterdamse rood-wltten wer den in deze periode herhaaldelijk in de verdediging gedrongen en het doelpunt dat Pelser na een half uur maakte, was bijzonder welkom. De hardwerkende Van Dijk bouwde over links een snelle aanval op. waarbij Drager scherp kon voorzetten en de rechtsbinnen van Ajax onhoudbaar voor Visser, kon inschieten. Evenals de eerste helft was ook de tweede helft uitermate aantrek kelijk door de vele spannende situaties voor de doelen. Zowel Vis ser als Keizer verdedigden hun doel in grootse stijl en vooral de doel man van de thuisclub bracht de voorhoedespelers van Feijenoord meermalen tot wanhoop. Terwijl de spanning steeg en lat en paal ln het spel waren betrokken, scoorde Ajax zijn tweede doelpunt. Fischer schoot uit een vrije schop hard in. het leder kreeg effect en belandde juist in de andere hoek van het doel. dan waar Visser was gedoken. De achterhoede en middenlinie van de gastheren, met Van der Veen aan het hoofd, hebben zich daarna tegen een onstuimig aanvallend Feijenoord moeten weren. Kuppen drong steeds mee naar voren en meermalen hing een Rotterdams doelpunt in de lucht. Vijf minuten voor tijd bracht Drager na voorbe reidend werk van Broekmann deze middenvoor speelde weer een nuttige wedstrijd de stand op 3—0, waar na het einde kwam. LEIDEN Textieldistributie. Alleen in zeer dringende gevallen en Indien men ln het bezit is van 1 der puntenwaarde, kunnen Ingevulde aanvraagformulie ren voor costuums en deelen daarvan, lederen werkdag, behalve des Zater dags van 8.45 tot 12 uur worden Inge leverd aan ..den Burcht" en wel vol gens onderstaand schema: .Maandag 10 Januari: wier geslachtsnaam begint met C en D t.m. van Drlel; Dinsdag 11 Januari: van Drlessen tot einde D. E. F t.m. Fraay: Woensdag 12 Janu ari: van Franchlmont tot einde F en G, Donderdag 13 Januari: H t.m. Hil- lebrand: Vrijdag 11 Januari: van Hil- legaart tot einde H. I en J t.m. Jan se „Bijzondere arbeid". De gebruikelijke naamlijsten voor het. verkrijgen van bonkaarten voor „Bijzondere Arbeid" 2e periode 1944. moeten op Woensdag 12 en Donderdag 13 Januari 1944 van 8.30 tot 12 en van 14 tot 16 uur wor den afgehaald aan het Distributiekan toor. ingang Langebrug, kamer 4, loket 18. VERPLICHTE INENTING TEGEN DIPHTHERIE. De Burgemeester van Lelden maakt bekend, dat voor de verplichte Inen ting tegen dlphtherle van kinderen geboren tusschcn 5 Nov. '29 en 5 Nov. '41 ln het schoolgebouw Pieterskerk hof 4 a worden opgeroepen de kinde ren. die geen lagere school of bewaar school bezoeken Woensdag 12 Januari 1914 en Woensdag 2 Februari 1944: tusschen 9 en 12.30 uur wier familie naam begint met de letters A t.m. C; tusschen 14 en 17 uur wier familie naam begint met de letters D t.m. G: Donderdag 13 Januari 1944 en Don derdag 3 Februari 1914: tusschen 9 en 12.30 uur wier familienaam begint met de letters H t.m. -IC. tusschen 14 en 17 uur wier familienaam begint met de letters L t-.iji. M; Vrijdag 14 Januari 1944 en Vrijdag 1 Februari 19-14: tusschen 9 en 12.30 uur wier familienaam begint met de letters N t.m. R. tusschen 14 en 17 uur wier familienaam begint, met de letters fc> t.m. U; Zaterdag 15 Januari 1944 en Zaterdag 5 Februari 1941: tusschen 9 en 12.30 uur wier familienaam begint met de letters V t.m. Z. Voor bovenstaande groep moet door den begeleider de distributie-stamkaart van het kind worden medegebracht. Op Maandag 17 Januari 1944 en Maandag 7 Februari 1944 worden nog opgeroepen.. de leerlingen van de vol gende scholen: 9.15 uur Bljz. school L.O Noordelndc 1. met kleuterklasje; 9.45 uur: Chr. Bewaarschool. Middel stegracht 7—9; 10.15 uur: Chr. Be waarschool. Oude Rijn 174; 10.45 uur; Chr. Bewaarschool. Heerensingel 28; 11.15 uur: Chr. Bewaarschool. Plant soen; 11.45 uur: Geref. school L.O.. Stadhouderslaan lb (2e helft); 14 15 uur; Bijz. Bewaarschool. Rapenburg 131; 14.45 uur: Bijz. Bewaarschool. Leliestraat; 15.15 uur: Chr. Bewaar school, Hooge Morschweg 114128; 15.45 uur: Chr. Bewaarschool. Heeren straat. STEVENINCK. BEKENDMAKING LEIDERDORP. De op 4 Jan. J.l. ten gemeentehuize van Leiderdorp ontvreemde admini stratieve bescheiden, liggen waar schijnlijk in 2 zakken ln het water van de Zijl of omgeving. Dreggen en vissen heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De gemeente Leiderdorp looft een premie van 250 uit voor elke zak met de vermiste bescheiden, die ten raadhulze wordt terugge bracht. Leiderdorp. 8 Jan. 1944. De Burgemeester, K BRUG. OFFICIEELS I. A NDBOFIV.MEDE DEE LINGEN VOOR DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND. Kunstmest. De behandeling van verzoeken betreffende den toeslag stikstof voor landbouwers en tuinders, hetzij mondeling of schriftelijk gedaan en strekkende tot verruiming van de voorloopige toewijzing of afgifte van nieuwe toewijzingen ls uitgesteld tot 15 Maart a.s. Na dien datum zullen deze verzoeken ln volgorde van ont vangst worden behandeld, mits het Bureau van den Voedselcommlssarls in het bezit "is van het teeltplan 1944 van den betreffenden landbouwer of tuinder, hetwelk opgegeven kan wor den op een formulier, dat ln de maand Februari wordt toegezonden. In het na- Jaar van 1943 zijn :n het algemeen voor de geheele ln Zuid-Holland ln gebruik zijnde oppervlakte cultuurgrond kunst- mesttoewijzingen verstrekt ten be hoeve van het oogstjaar 1944. Indien men dus door huur of koop in het bezit geraakt van bouwland of tuin grond. dient men zich met den ver huurder resp. verkooper te verstaan ter zake van zijn aandeel m de toe wijzing. Koppeling rnndveelevorlng aan de nielkafleverlng. In verband met de koppeling van de verplichte veeleve ring 1944 aan de melkafleverlng l943-'44 dienen de veehouders, die door bijzondere oorzaken een slechte melk- opbrengst hebben, dit direct bij hun P.B.H. op te geven. Het droogstaan tengevolge van drachtigheid zal hier bij niet als bijzondere oorzaak worden beschouwd. BIJ het vaststellen van den definitieven aanslag 1944 zal alleen rekening worden gehouden met hen die tijdig de redenen van een slechte melkleverantle hebben kenbaar ge maakt. Wanneer deze aanslag ls vast gesteld. kunnen klachten over slechte melkopbrengst niet meer in behande ling worden genomen. Varkensregellnc 1914. Teneinde lil den zomer 1944 tijdig over voldoende bicgen te kunnen beschikken, wordt den varkenshouders thans reeds mede gedeeld. dat de regeling van den big- genaanfok in 1944. In vergelijking met) 1943 geen wijziging zal ondergaan. Door een Juiste verdeeling van het aantal biggen, dat in 1944 geboren wordt, zal het ook mogelijk worden beter aan de vraag naar biggen te voldoen, waardoor het prijsverloop, nog afgezien van andere te nemen maatregelen, een normaler karakter zal kunnen vertoonen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Officieele Mededeeiingen EIGENBRANDTURF PRODUCENTEN. Elgenbrandturf-producenten, die als zoodanig voor de door hen in 1943 voor eigen gebruik gegraven huls- brandturf bij de betrokken brandstof- fencommissie zijn ingeschreven en die op grond van de op de ïnschrijvlngs- kaart geplaatste aantcekeningen nog aanspraak maken op brandstoffenbon- nen voor het. betrekken van( vaste brandstoffen bij den handel, kunnen zich voor deze afrekening in het tijd vak van 10 tot en met 29 Januari a.s. tot den distributledienst wenden. Voor het overige wordt verwezen naar de reeds eerder over de hier bedoelde ver rekening verschenen publicaties. In aansluiting op de in November '43 gedane mededeeüngen omtrent ae noodzakelijkheid van inschrijving tan producenten van hulsbrandturf voor eigen gebruik (z.g. elgenbrandturfpro ducenten) bij de brandstoffencommls- sie, waarvoor de aanvraagformulieren tot en met 6 Jan. '44 bij den distri butledienst verkrijgbaar waren gesteld, wordt ter kennis gebracht, dat ten ge rieve van hen, die door omstandig heden niet ln staat zijn geweest hun aanvraag binnen den oorspronkelijk gestelden termijn in te dienen, nog maals de gelegenheid zal worden ge boden dit te doen en wel van 10 t.m. 29 Januari a.s. Na dezen datum wor den geen aanvragen meer ter behan deling aangenomen, zoodat zij. ln wier voornemen het ligt om ln 1944 huls brandturf voor eigen gebruik te gra ven. doch de thans opnieuw geboden gelegenheid tot Inschrijving laten voorbijgaan, aan dit voornemen tot eigen schade geen gevolg zullen kun nen geven. VOLKSTUINREGELING 1944. De verpachters van volkstuinen wor den erop gewezen, dat zij verplicht zijn, vóór 15 Januari 1944 de hen toe gezonden aanvraagformulieren voor vergunning tot het verpachten van gronden voor volkstuinen m 1944 vol ledig ingevuld aan het Bureau van den Provincialen Voedselcommlssarls in te zenden. Zij, die nog geen aan vraagformulieren ontvangen hebben, dienen zich te vervoegen bij den P.B.H., waaronder zij ressorteeren, waar zij de betreffende formulieren alsnog gratis kunnen krijgen. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onzen Zoon PUTTER C. v. WIJK-v. d. LINDEN P. v. WIJK Jr. Lelden. 8 Jan. 1944 Oranjeboomstr. 11 A Tijd.: Academisch Ziekenhuis. t Heden overleed nog on verwacht. tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd-, Pleeg-, Groot- en Over grootmoeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante MARIA ELISABETH VAN WENT. geb. Dille, in de ouderdom van bijna 72 jaren. Uit aller naam: J. J. W. v. WENT Leiden. 8 Jan. 1944. Prinsenstraat 82. De begrafenis ls bepaald op a.s. Woensdag te 10 uur op de R.K. begraaf plaats aan de Zijlpoort. Heden nam de Here plot seling uit ons midden weg. ons Innig geliefd Zoontje en Broertje HUGO CORNELLS ln de aanvallige leeftijd van ruim 4 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders en Broertjes D. HEEMSKERK D. HEEMSKERK— VERKAIK DICKIE ANDRÉ - JACKIE LEQ. Rijnsburg, Jan. 1944 Langevaart 36. De begrafenis vond plaats hedenmiddag te 3.30 uur op de Gcr. Begraafplaats „Sancllaan" te Rijnsburg. Heden nam de Here plot seling uit ons midden weg ons geliefd Kleinzoontje en Neefje HUGO CORNELLS in de aanvallige leeltijd van ruim 4 Jaar. Rijnsburg. 7 Jan. 1944. Wed. D. HEEMSKERK en Kinderen. Hebt U geen personeel voor uw boodschappen en kleine expeditie? Bel op: 26024 NIEUWSTRAAT 7 LEIDEN met proefje van goede voeding in oorlogstijd, op Woensdag 12 Janu ari, 2.45 u. 's namiddags, in de Toonwinkel van de Sted. Lichtfabrieken Hooigracht. Het Leidse Volkshuis Zaterdag 15 Januari. 4 uur „Suggestie en hypnose" door den heer Dr. IV. II. Ten- haeff. Toegangskaarten k 10 cent verkrijgbaar van Dinsdag tot en met Vrijdag 1012 en 78.30 uur; op de dag zelf 20 cent. Personen beneden 15 Jaar geen toegang. met aansluiting voor op 't gas kunnen wij U thans weer leveren HOOGE WOERD 128 B Gevraagd een of werkster voor enkele dagen per week voor het sorteren van wasgoed. GEM. WAS- BUREAU, Gasstraat 36. 13© TREKKING HAIGHTON CO, WETTIGE PREM1ELEEN1NG 1912 4o KLASSE, le LIJST. TREKKING VAN MAANDAG 10 JANUARI 1944 HOOGE PREM1ËN: f5000 10397; f 1500.—270; f 1000.—8747. 11070. 14639. 15820. 20566; f400 7305, 9867, 13258: f 200 16402, 16-125, 20221f 100.— 2217, 7928. 0e44. 13738. 16010, 20562. PBEMIËN VAN ƒ65.—. 65 96 107 142 151 153 163 201 254 263 337 300 406 457 4S9 461 473 475 477 493 510 6W 694 621 652 600 673 692 513 733 7?9 1209 1226 1391 1391 1629 1657 2106 3131 2317 2362 2640 2662 2926 2037 3210 3232 3596 1250 1408 1661 2142 2356 2663 1105 U50 1371 1379 1500 1574 1613 1885 1975 2016 Heden nam de Here plot seling uit ons midden weg ons innig geliefd Kleinzoontje en Neefje HUGO CORNELLS ln de aanvallige leeftijd van ruim 4 jaar. Den Haag. 7 Jan. Fam. RAVENSBERGEN v. EG MOND Heden overleed, na een langdurige ziekte, otóe beste Pleegzoon ERNST HENDRIK KEKKEVOET in de leeftijd van ruim 36 jaar. P. VERHOEVEN M. VERHOEVEN-MELET Lelden, 8 Jan. 1944. Lange LIJsbetlisteeg 4. De overledene ls opgebaard ln de rouwkamer. Haag- weg 31, bezoek 's middags van 24 uur. De begrafenis Is bepaald op a.s. Woensdag te 12 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". KLEINE BERGRUIMTE GEVRAAGD Wegens oponthoud bij uitvoe ring van order, opslagruimte gevraagd voor enige 200 kg.- vaten en enig gereedschap. Ook hoek van schuur of der gelijke komt In aanmerking. Brieven no. 50, bur. v. d. blad c/i brandstof sparen. aoor.GLOTUZATGecftca.10 uur worm- te zonder meerder brandstofverbruik po et. por kJ/ozaK geregeld uw gas- en electriciteitsverbruik! 6077 6106 6144 6341 6306 6374 6591 6649 6696 6919 6920 6954 7293 7328 7382 7590 7594 7017 7841 7864 960 1043 1047 1048 1265 1293 1295 1318 1346" 1302 1127 1449 1464 1503 1531 1535 1700-3714 1718 1779 1317 1863 - 2187 2198 2214 2221 2229 2230 2248 2256 2282 2362 2402 2450 2543 2584 2587 2589 2593 2aU5 20C9 2748 2758 2763 2794 2820 2866 2867 2903 2958 2980 2994 S014 3073 3099 3119 3155 3163 3184 3306 3329 3338 3341 3358 3389 3390 3440 3517 351» 3606 3609 3633 3660 3C68 3707 3715 3736 3743 3792 3810 3815 3842 3851 3909 3984 3991 404 4 4126 4129 4204 4248 4255 4284 4322 4324 4353 4366 4367 4398 4486 4530 4577 4SS6 4602 4663 4711 4739 4772 4787 4196 4798 4858 4879 4949 4953 5023 5078 5115 5144 6159 5205 5221 5229 5266 6308 6346 6456 6465 6503 6568 5569 5584 5590 5598 5604 5693 5743 5771 5776 6777 5807 5848 5929 5941 6956 5959 5984 5994 6050 6058 605» 6195 6223 6229 6232 6247 6263 6260 6284 6329 6383 6408 6448 0-152 6496 0524 6546 6552 6581 6702 6751 6796 6815 6836 6837 6840 6000 6915 6081 6994 7029 1063 7112 7180 7188 7189 7254 7389 7-129 7444 7467 7470 1532 7533 7588 7578 7628 7630 7637 165* 7690 7700 7752 7775 7793 J7905 7918 7070 8026 8031 8134 8240 6242 824» 8259 8327 8441 8471 8498 8536 0555 8560 8504 8592 8593 8046 8727 8735 8743 8765 8772 8863 $880 6909 8916 8951 904 7 9073 9097 912+ 9133 9135 9139 9159 9110 9203 9204 9206 9219 9232 0241 9258 9302 938S 9391 9303 9407 9420 9421 9447 9418 9153 9454 9488 9491 9570 9582 9586 9591 9637 9846 9711 9770 9*302 9919 9950 9374 9985 10004 10051 10057 10098 10099 10150 10180 10196 10219 10227 10246 10263 10276 10277 10281 10297 10330 10347 10348 10353 10390 10396 10416 10-433 10464 10481 I0574 10650 10698 10720 10734 10746 10776 10622 10840 10872 10879 10889 10897 10958 10963 10970 10986 11047. 11050 11095 11141 11165 11163 11174 m82 11189 11219 11202 11311 11372 11379 11380 11388 11397 11443 11472 11456 11521 11531 11585 11608 1163» 11658 11700 11704 11752 11755 11794 nM9 H850 11853 11869 11883 11893 11907 11988 12001 12027 12040 12051 J2058 i2060 12063 12068 13092 12090 12101 12131 12160 12193 12254 12260 ,0311 J2288 12323 12371 12393 12395 12534 ]2535 12541 12571 12567 13616 J2G59 12717 12753 12864 12905 129!8 12923 12935 12948 12953 13017 13019 I3071 13083 13085 13139 13146 13137 13242 13251 13287 13366 13370 13446 ,3473 13481 13500 13517 13527 13528 13598 13000 13635 13707 13752 13774 i37S9 138o5 13676 13909 13949 13967 13998 14015 14041 14043 14127 14147 14]£9 J4184 14260 14264 14296 14313 14327 14392 14406 14411 14425 14423 14437 14442 14407 14491 14534 1453» •14555 14572 14574 14594 14603 14627 14726 14740 14745 14820 14831 14844 14880 14948 14951 14997 15040 16112 15137 15283 15359 1S380 15414 15422 1&429 16489 15528 15543 15554 15557 13562 15571 15583 15650 15G93 15701 16704 15744 15751 15773 15775 15789 i5856 15930 15932 15935 15957 15970 1C002 16003 16024 16026 16036 160C9 16138 16144 16100 16170 16180 16213 16233 16252 16321 16338 16343 16305 16445 16450 16611 16579 16595 16012 16635 16G70 16748 16802 16834 16851 10SOO 16888 16926 16945 16954 16958 16998 17014 17021 17060 17123 17163 17167 17170 17185 17218 17219 17233 17244 17310 17313 17320 17336 17368 17402 17482 17495 17526 17604 17605 176-34 17678 17682 j7684 17693 17723 17737 17739 17744 1/73 17785 17788 17799 17810 17827 17953 17071 17974 17979 18010 18059 18062 18064 18086 18098 18100 18123 18132 18137 18164 18171 18174 18197 18299 16324 18332" 18365 18394 18410 18420 18437 18442 18469 18481 18533 18540 18619 1869' 18730 18742 18743 18767 18775 18823 18843 18870 18397 13906 18983 18989 19049 10113 19139 19169 19213 19294 19327 19331 19341 19356 19373 19424 19428 1943| 19462 19475 19484 1950G 19S73 19600 19620 19624 19632 19638 19655 19660 19746 19759 19772 19783 19797 10833 19855 19396 19910 19936 19939 10063 20208 20218 20284 20297 20317 20320 20401 20424 20486 20568 £0572 20668 20703 20723 20764 20772 20773 20815 2090» 20916 20934 20945 00863' ONGECORR1GEERO Verbetering. 3e ïIum, 2e Hjst-PremlCn von f45.16908 moe® Èttn 16981. TWEE PUNTEN VAN BELANG Tewerkstelling ln de plaats Uwer keuze. Tewerkselllng ln de plaats Uwer keuze. Ook U kunt van deze voordcelen profiteeren, Wij vragen voor plaatsing ln Dultschland: Radiomonteurs, automonteurs, chauffeurs, kappers, schoenmakers, kleermakers, bakkers, kellners, tuinders, metaal- en bouwvakarbeiders, alsmede kantoorpersoneel. Nadere Inlichtingen verstrekt vrijblijvend ADVIESBUREAU VOOR ARBEID IN HET BUITENLAND Den Haag. Prinsegracht 13. Wij leveren U op Uw 20+ toewijzingen de a.s. periode volop Leidse kaas. Stuur dus Uw toewijzingen naar kaashandel SLOT TEYLINGEN te Sassenheim, telefoon 7517. Ook andere soorten 20+ voorradig. VE1LINCONDERNEMING „CORRECT' Om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen organi seert „CORRECT" nog een te houden op des voorm 10.30 uur ln de „Gouden Zaal" van „DIE HAGUE". Papestraat 32. Den Haag. Wederom een fraaie collectie: BONTMANTELS - PELSJASSEN VOSSEN - COLLIERS - enz. enz. De kijkdagen zijn: Zaterdag 15 Jan., Zondag 16 Jan., Maandag 17 Jan. a.s.. van 104 uur. Bijvoeging van bontgoederen ls nog mogelijk tot uiter lijk 12 Januari 1944, des n.m. 5 uur, ten kantore van ..CORRECT", Prins Hendrikstraat 54, tel. 33.57.15, 's-Gravenhage. Nadere Inlichtingen verstrekt. Dhr. SOMF.R. .ZEEMANLAAN 12a. alwaar ook goederen kunnen worden ingebracht. Echte, goeie Keukenstroop, die Honig's naam als kwaliteits garantie draagt! Voor dezen tijd nog uitzonderlijk goed! STROOP Deskundige (schrift.) opleiding o.l.v. academisch gevormde leerkrachten. Brochure op aanvraag bij het Seer.: Nederl. Col. v. L. Handelsw., Valken- boschlaan 295, Den Haag. Ter ruiling, z.g.a.n. DAMES- WINTERMANTEL m. 46. don kergrijs, wollen stof. o. k.. voor een ln pr. st. verkerend kar pet, liefst m. twee bijpassende kleedjes. Br. aan H. HOGE- WONING. Sandtlaan 2. Kat wijk a. d. Rijn. Gevraagd clectrische PICKUP- COMBJNATIE or losse motor, versterker, speaker en mod. platen. Aanb. met prijsopg. DORDMOND. Zeemanlaan 12a, Lelden. Tel. 23055. Evangelisatie v. h. N. Leger des Hells, Oude Vest. Woens dag. n.m half 7. Ill WELLIKS- INZEGENING van Leider De Bel en Leidster Lammerts. ge leld door MEVR. KERKHO VEN. Allen welkom. Ter ruiling aangeb. IOOL ge heel compl. voor kleine stu die-accordeon. VAN KEMPEN. Oude Rijn 100, Leiden. Te koop aangeb FRANSE PIANO, zwart, merk Pleyel met pianokruk 600.Te zien voor 4 uur of na 6 uur. Mevr. NOÊ. Thorbeckestraat 58. Lelden. Te koop: ROKCOSTUUM 35. keukentafel 5.—. vloerzeil 27 50. schaatsen 5.ledi kant 17.50. Hoog en laag kastje, tafel en stoelen 125. loper f 25.ijskast t 55. enz; F. NIEUWENBURG. Hooi gracht 55. Lelden. MeJ. b.b.hJi. zoekt GEM. ZIT- SLAAPKAMER met pension. Brieven met prijsopg. onder no. 151 bur. van dit blad. Jongedame b.bJi.h. zoekt be slist vrije GEMEUB. ZIT- SLAAPKAMER m. gasje, liefst centr. Brieven onder no. 152 bur, van dit blad. iC BETREKKINGEN Nette wed.. 59 J.. G.G.. z z.g.g. als HUISHOUDSTER tegen kleine vergoeding. Brieven on- der no. 35 bur, van dit blad. Gevraagd flink NET DAG MEISJE. Mevr. Zuiderduin, Wasstraat 11. Lelden. Gevraagd NET MEISJE voor halve dagen. Hoog loon. Van Peursem, Slulsweg 23, Katwijk aan Zee. Gevr. een nette alleenstaande HUISHOUDSTER. 30 a 35 Jr.. niet- gehuwd, tegen vergoeding bij 2 alleenstaande jongeman nen 30 en 40 Jr.. hebben geen ouders meer. Brieven bur. v. d. blad No. 103. Bewijsnummers voor kunnen niet meer worden verstrekt

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 4