e Fietsend postkantoor De Ruyter-Cantate" in grote stijl Geldige bonnen „Half om half" Hatuschka Sneeuwvlok - de Eskimo" r Plattelands-brievenbesteller beeft zware taak Kleinste kerkje van Nederland Staat in Dinxperlo, vlak bij de Nederlands-Duitse grens Het geheim van een testament MAANDAG 10 JANUARI 1944 2L VOLKSCULTUUR EN KUNST Zeshonderd zangertjes spannen de kelen Feestelijk waren podium en .zaal fan het Amsterdams Concertgebouw Zaterdagmiddag versierd voor de uitvoering, die een reusachtig kin derkoor van Rotterdamse Haagse en Amsterdamse Jeugdstormers en Meeuwen van deDe Ruyter-Cantate" kwam geven onder' de bezielde lei ding van den slechts twintigjarigen dirigent Walter Janssens. Doeken in het Oranje-Blanje-Bleu ®n in het Rood-Zwart met N.S.B- il- en wolfsangel-emblemen omspanden de wandkolommen, daar de uitvoering geschiedde in hte kader van de W A -Frontzorgactie Toen de Leider ir. A A. Mussert met verschillende andere hoogwaar digheidsbekleders, waaronder men opmerkte den Hoofdstormer C. van Geelkerken, den kommandant der W A. mr. Zondervan. den gewestelij ken leider van Noord-Holland H L. G. Ouwerkerk. den oreanisatieleider der N.S.B. Kardoes, de chef van het kabinet van den Leider De Block van Scheltinga en het departements hoofd Max Blokzijl, hun plaatsen hadden ingenomen, zette het kinder koor met orgelbegeleiding het lied ..Hollands Vlag" van J. P J Wierts in De banleider Kelderman gaf toen een toelichting op de ..De Ruyter- Cantate" en wees op de uitvoeringen, die hiervan reeds onder wijlen Adr C Wagemaker waren gegeven. De Cantate wordt thans in diens bewer king uitgevoerd. Terwijl het orgel zinrijk het ..Lied van de Zilvervloot" liet horen, werd voor Frontzorc eecoll'vteerd en daar na liet de organist Wouter Wester- houd een Fuga voor orgel van Adr C Wagpmaker horen Onmiddellijk daarop" hief dirigent Janssens zijn staf voor de uitvoering der Cantate Het is stellig meer dan een kost bare jeugdherinnering die in de „De Ruyter-Cantate" van twee vroe gere kweekschooldirecteuren besloten liet. De muziek van A. Lijsen sprak weliswaar geen eigen taal. maar zii ontvloeide kennelijk aan een muzikaal warmvoelend hart: melodiek en har monische wendingen getuigen vaak van oprechte cn dooi gezonde muzi kaliteit gestuwde bezieling De tekst van W H Hasselbach ontsproot aan een vaderlandslievend gemoed en een lenige geest., zich uitend door een vloti e pen. Het is verwonderlijk, dat dit werk zo zuiden buiten een besloten kring verklanking vindt. De uitvoering van Zaterdagmiddag ln het. nagenoeg volbezette hoofd stedelijk Concertgebouw, een uitvoe ring in grote stijl, met een koor van enige honderden kinderen, een vol ledig bezet s.vmphonie-orkest en orgel, leerde, dat de ..De Ruyter-Cantate" zich zonder schroom in wijdere om geving presenterer mag Met gespan nen aandacht, een aandacht, die in verstrekking van tekstboekjes een welkome steun zou hebben gevonden, heeft de volle zaal geluisterd naar de avonturen van den bengel, den zeesoldaat en dcu luitenant-admiraal Michiel Adriaanszoon De Ruyter en naar het kostbaar stuk vaderlandse geschiedenis, dat hierin besloten ligt. Een echt Zeeuwse jongen behoort [op de ree En kreeg ik mijn zin. wel dan voer [ik ook mee Mijn hart Uqi op de haren Daar zijn we den Brit en den [Spanjaard te gauw En leren hun eerbied voor 't. rood. [wit en blauw. Och mocht ik maar gaan varen1 De jonge Michiel zingt zijn ver langen uit en zijn avontuur op de Vli$- singse toren geeft de doorslag: hij komt onder leiding van den zeerob „De barre bruinvis" en kiest het ruime sop van de lijnbaan te land verhuist hij naar de schoener „De Lijnbaan" Mei ijzer e wil cn standvastige vlijt Bewees wel Michiel wat hij kon. En bleef, of hij klom tot steeds [hogere rang Eenvoudig als toen hij begon Want nauwelijks een man. ivas hij [scheepskapitein Zo trouw en zo vroom en zo vroed Geprezen om strijd door zijn [meerderen en volk. Geëerd om beleid, trouw en moed. De verzoening tussen De Ruyter en Tromo komt tot stand en ook het vlootvolk juicht Men zal den bruta len Engelsman mores leren! Roemvol rustte '1 oorlogszwaard vier [jaar iv de schede Vrij verhief zich Nederland, bloeiend [door de vrede. Groot door wetenschap en kunst. [rijk door nijver streven. Wies de jonge repub'iek, ier door [krachtig leven Daar klonk homelands honende eis: „Mijn vlag eer bewezen! Mij de heerschappij ter zee!" Zou [jong Neerland mezen? „Neen!" klonk Tromps kanonnentaal [..Nooit de vlag gestreken' Hijs de bezem in de mast! Engeland niet geweken!" Helaas, ,,'t werd niet. vervuld, dat woord van moed al stortte Tromp ziin heldenbloed". Alles spant in na ijver samen tegen dc jonge republiek. Donkere wolken pakken saóm aan aan de horizont. Dreigend rolt het onweer aan. schiet de bliksem rond Wraak eist koning Lodewijk. dat gij hem weerstond: Engeland. MunsterKeulen vond wraak in Franlcrijks bond 'sVijands scharen rukken aan met ontemb're krach Luttel dagen en gij valt. bukt reeds voor zijn macht. Holland slechts en Willem staan, als Oranje placht En ter zee houdt Ncprlands hoop. houdt De Ruyter wacht. Maar De Ruyter en zijn vloot versagen niet: de roemrijke tocht naar Chatham leert den Brit ontzag en tegen hem ging het. in hoofdzaak. Te land hield de Prins den vijand in bedwang. Een roemvolle zege was het gevolg. Wel zwaar was de strijd, doch vol glorie het eind Want hoog was 's lands aanzien gesteaen Hoe klein van gebied, in de Raad van Euroop Had Neerland de leiding gekregen. Het zwaard van De Ruvter, 't genie van De Witl Kwam alle gevaren te boven. Fier zwaaide de Leeuw toen de scepter ter zee En fier klonk zijn stem aan de hoven. De Ruyter heeft zijn plicht gedaan en zal zich aan de wal aan vrouw en kinderen wijden. Maar de republiek kon niet tegen de weelde; de Staten smeken De Ruyter het kommando weer op zich te nemen om het ver lopend aanzien op zee te herstellen. Hij zwicht, zegeviert weer. maar sneuvelt bij Syracuse. Geen steen of brons zullen zijn onbezoedelde eer in tijdsduur evenaren, getuigt een weemoedige treurzang. Maar Neder land dankt aan De Ruyter een roem vol hoofdstuk uit zijn geschiedenis en indrukwekkend klinkt de slotzang: Door de zee werd Neerland groot En door eendracht rijk en krachtig. Eens was zijn geduchte vloot Zelfs den Gal en Brit te machtig. *V">w het klonk langs iedere ree: „Hou zee, Nederland, hou zee!" Hiermee besluit deze nog in de vorige eeuw gedichte en getoonzette cantate, die menige schooluitvoering mocht beleven, maar ditmaal onder de bezielde en het grote geheel vol ledig beheersende leiding van Walter Janssens. die hiermede de voetsporen van zijn leermeester Adr. C. Wage maker drukte, op indrukwekkende wijze in Neerlands eerste muziek tempel weerklonk. Jeugdstormers uil Rotterdam, Den Haag en Amster- dam.vormen een machtig koor waar in te oordelen naar de uitspraak de Maasstad het grootste contingent, le verde. Zes solisten zijn uit gelijk gezinde rijen gerecruteerd. het orkest van het Rijksconservatorium uit Den Haag zet_zijn beste beentje voor en Wouter Westerhoud zit aan de speel bank van het orgel. En dit massale "noaraat" dat het reusachtige Concertgebouwpodium geheel in be slag neemt, getuigt op indrukwek kende wiize en in meeslepende klan kentaai van een stuk grootheid uit de geschiedenis van oris vaderland. De spanning, waarmede dit klinkend getuigenis werd aangehoord gaf die indruk nog duidelijker weer dan de daverende bijval aan het slot. De uitvoering werd een groot suc ces voor de zeshonderd zangeresjes en zangertjes, geassisteerd door enige ouderen voor bepaalde gedeelten en door Bep Feldmann. Willy v. d. Haak. Kompaan Albert Kraak Jr.. Kompaan Jan Quist. Hopman Wim Schmidt en den kleinen Jos. Karre- man als solisten. Zij zal. gezien de goed bezette zaal. stellig ook een materieel succes ziin voor Frontzorg. De jeugdige dirigent were als waar dering van zijn verdiensten bevor derd tot Opper-kompaan. Opening Spadehuis Sittard Nadat de nog Jonge Frankische Werkgemeenschap „De Spade" sedert kort dc beschikking heeft gekregen over een eigen tijdschrift ter verbrei ding van haar Ideeën en ter verster king van haar activiteit, kan zij thans een nieuwe stap zetten, die haar arbeid voor het behoud en ter versterking van de eigenaard der Frankische bevolking ln ons land hoofdzakelijk tn Limburg en Noord- Brabant ten zeerste zal bevorde ren Op Zaterdag 15 Januari a.s zal n.l te Sittard het „Spadehuls" ln ge bruik worden genomen, als algemeen centrum der Werkgemeenschap Deze ingebruikneming zal op enigs zins feestelijke wijze plaats vinden. De genodigden zullen om twee uur op het stadhuis van Sittard worden ontvangen, waar o.m de voorzitter van dc Bond voor Heem- en Volks kunde. prof. dr N J Kapteyn uit Groningen, de openingsrede zal uit spreken Vervolgens wordt het „Spa dehuls" ln gebruik genomen en de eerste tentoonstelling aldaar geopend. In de expositiezaal zal daarop een vloolvoordracht worden gegeven door Jaap Emner en de dag vol worden besloten met een gezellig samenzijn ln het nieuwe gebouw met Llmourgse koffietafel, aangeboden door het Spa- debestuur. BROOD, BESCHUIT, AARDAP PELEN. MELK, VLEES: 3 en 4- TABAK: 03 en 04. beide n. keuze. VERVANGINGSMIDDELEN: 11. JAM: 12 SUIKER: 13. KAAS: 14 (40-1- of volvet). HAVERMOUT: 15 (250 gram). BLOEM: 16 en 17. KINDERVOEDING: Res. D 6 Gort. Res. E 6 Rijst of Gort. SNOF.P: 3 choc.. 4 suikerwerk BOTER: 3 A vet of margarine. 3 B marg.: Res. B 7. C 7. D 7 en E 7 roomboter (Nog geldig: 50B. 52 A en 52 B). Einde geldigheidsduur 22 JanuarL DIVERSE BONNEN: 09 Alg eenheidszeep. 10 Alg. was- poeder Res. C 3. D 3. E 3 was- poeder, Res. E 4 toiletzeep. (23 Jan.), R 01 Tabak: Scheerzeep (30 April): 3 honderibrood; 3 hon denbrood groep K: kattenbrood (t.m. 31 Jan); 20. 21. 22 brandst. t.m. 29 Febr.; 1 t.m. 17 K.F. brandst t.m. 30 April. „Veel Pleizier" van personeel van Kaay en Zonen Zaterdagavond was het personeel van de fa D Kaay en Zonen's Bouw en Aannemersbedrijf in de schouw burg bijeen voor een feestelijke bijeenkomst, welke bedoeld was als afsluiting van de verrassingen, welke deze firma haar personeel in de afge lopen weken heeft bereid en niet minder dan het diner in Zomerzotg verleden ween en de gratificatie bij de jaarwisseling heeft men deze feest avond weten te waarderen. Nadat de plaatselijk leider van „Vreugde en Arbeid", de heer Moonen. en de Betriebsführer der firma, de heer G. Kaay, het woord hadden ge voerd. waarbij zij' de aanwezigen de beste wensen voor het jaar 1944 deden toekomen, werd een begin gemaakt met de Vreugde en Arbeid-revue ..Veel Plezier". Het gezelschap slaagde er in de titel dei revue waar te maken en zij .hebben in enkele uren index- daad „veel plezier" geschonken. Vooral het optreden van Fantasio in zijn oer-komisch repertoire en de zang- en dansnummers van het char mante trio „De Annabelles". vielen zeer in de smaak Verder werkten aan deze revue mee André Carrell. de komische sneltekenaars Pot en Lood, Bob Bleyenberg en het danspaar Anny Francis cn Capi, het geheel omli'ist met muziek door het orkest onder leiding van Jack der Kinderen. De avond werd o.m. bijgewoond door den heer Rus. landelijk leider van de afdeling Kuituur en Ontspan ning van „Vreugde en Arbeid", den heer Prins, provinciaal leider van „Vreugde en Arbeid" en den heer Akkermans. provinciaal leider vari Nederlandse Arbeidsfront. TER AAR i KIJK OMR KOMT'mUTO 0l|na niet zion, oio twee 1 «nullo ipleotleo licht, maar ...ao automoblllilkan u als voetganger haelemail nlel elan Extra oppassen It dut da boodtchap. Htd. To*rt»fnbond [A.N.W.B.) LEIDS NIEUWS Directeur H J Kerkmeester. Bus- sum; hoofdredacteur. Hendrik Llndt Amsterdam, plv hoofdredacteur, ir A K. de Haas van Dorsser. Haarlem, binnenland J v Grieken; illustratie en opmaak. R Kampstra, volkscul tuur en kunst. M Wolters. muziek. G K Krop; sport: J J Llber; adver tenties: A. H. Lammers» allen te Am sterdam. K 113 Hoe Helbert Ertl, de schrijver van „Half om Half", dat gisteren in de schouwburg voor de leden van de Kunstkring „Het Schouwspel" werd opgevoerd, zich zijn dokter Georg, die"ontdekt, dat zijn vrouw een zekere genegenheid heeft opgevat voor een jongen dokter, die in zijn huis zijn praktijk mag uitoefenen, voorgesteld zal hebben, toch zeker niet als Cor Ruys, die met een nonchalance als waarmee een ander zijn peukje siga ret weggooit, zijn vrouw voorstelt om in aanwezigheid van de drie betrok kenen bij een kopje thee en wat zalm- sandwiches te besluiten, of zij hem trouw zal blijven ofwel haar geluk te willen gaan beproeven met Freddy, den charmantcn jongen arts. Deze scène is wel wat geforceerd. De schrijver, die het zelf waarschijn lijk wat al te mal vindt om dokter Georg den stillen getuige te laten zijn van de heerlijke luchtkastelen, die zijn vrouw cn de verliefde jonge man samen ln de vorm van een heer lijk zeereisje in een klein wit jacht naar het eiland Bali opbouwen, stuurt hem naar de radio, waar hij wat stations op gaat zoeken, waar door aan dit tafereel tenminste nog dc vorm van een „onder onsje" wordt gegeven. Toch heeft het Ruys-ensemble ons met dit vrolijke spel rond de gewon nen hoofdprijs van een millioën, dat later geen millioen maar slechts een prijsje van honderd gulden blijkt te zijn, enige genoegelijke uren bezorgd. Dat Cor Ruys meer Cor Ruys dan dokter Georg was. werkte in het kader van hel komisch verloop niet storend en wist de waarde ervan nu en dan zelfs te verhogen Ell.v van Stekclcnburg, die als Hil- de, het jonge doktersvrouwtje, ge durende het hele stuk op de planken was, speelde haar rol. waarbij zij het midden moest houden tussen een flir- terig luchthoutje. die de aether-lucht van een doktersjas ondragelijk vindt en slechts droomt van tennis, een klein wit jacht en een petitgris en anderzijds het verstandige vrouwtje, dat niet zo dom is dat zij haar huwe lijksgeluk voor een gril kapot zou gooien, voortreffelijk. W. A. DEVILÉ. Gouden huwelijksfeest Morgen, 11 Januari, zal het vijftig jaar geleden zijn. dat Hendrik Ge- rardus de Ru en Petronella Maria Kwestro. thans wonende Lopsen- straat 11a alhier, op het Leidse stadhuis aangifte gingen doen van hun voorgenomen huwelijk. Het zal het bruidspaar in de komende da gen cn in het bijzonder op de eigen lijke trouwdag. 26 Januari a.s.. ze ker niet aan belangstelling ontbre ken. Ook wij wensen het krasse gouden paar nog veel geluk. Ontwikkelingsdag voor de tuinders De ontwikkelingsdag van de Tuin bouw Voorlichtingsdienst was door talrijke tuinders bezocht. De heren v. Soest en Beunder assistenten van het departement van Landbouw be spraken de teeltkosten van snij- en pronkbonnen. Op duidelijke wijze werd toegelicht, hoe de productie kosten werden berekend. De aan wezige tuinders konden z;ch wel ver enigen met de uiteindelijke prijs, maai geklaagd werd. dat deze niet altijd als basis werd genomen door het Bedrijfsschap voor Groente en Fruit. In samenwerking met de vei ling zal gepoogd worden de prijzen in "overeenstemming met de werke lijke productiekosten te brengen. De heer A. J. Verklev uit Roelof- arendsveen ircld een leerzaam be toog over het bemestingsvraagstuk, en de heer J. v. Harten uit Ter Aar behandelde op bevattelijke wijze de combinatieteelten. ALPHEN A. D RIJN BIJBELLEZING NED. HERV. GEM. Woensdag 12 Jan. n.m. 7.30 in de Ridderbuurt; Donderdag 13 Jan. nm. 7.30 in gebouw Rehoboth Hooftstraat. KOUDEKERK A. D. RUN PREDIKANTSVACATURE In de vacature van predikant der Ger. Kerk zijn op tweetal geplaatst ds. F. v. Dijk van Opende en ds B. Slin- genberg van Bierum. BINNENLAND Uitreiking van nieuwe rijvergunningen DEN HAAG. 10 Jan. De Secre- taris-Generaal van het Departement van Waterstaat maakt bekend, dat in het tijdvak van 15 Januari 15 Februari a.s. nieuwe rijvergunnin gen en herkenningstekens voor mo torrijtuigen zullen worden uitgereikt. Na 15 Februari 1944 zal het niet meer toegestaan zijn. de thans be staande vergunningen en herken ningstekens als geldige documenten te bezigen bij het gebruik van een motorrijtuig. Deze vergunningen moeten worden bewaard tn de her kenningstekens moeten op de motor rijtuigen bevestigd blijven, totdat deze door den rijksinspecteur van het verkeer worden opgevraagd. Er wordt nogmaals op gewezen, dat streng de hand gehouden zal worden aan een zo zuinig en doel matig mogelijk gebruik van de nog beschikbare voorraden brandstoffen, banden en andere materialen. De voorwaarden daartoe door den rijks inspecteur van het verkeer aan de vergunning verbonden moeten strikt worden nageleefd Het bovenstaande geldt niet voor de rijvergunningen en herkennings tekens. welke vanwege den rijks inspecteur van het verkeer belast mer de uitgifte van bijzondere ver gunningen. Kromme Nieuwe Gracht. Utrecht, worden uitgereikt Aangetekende stukken tot 200 gram DEN HAAG. 10 Jan. Aangete kende zendingen in het binnenlands verkeer, al of niet met aangegeven geldswaarde, mits niet zwaarder dan 200 gram, mogen weer als voorheen ook andere zaken dan uitsluitend be scheiden en op papier, perkament of andere, soortgelijke, stoffen ge stelde mededelinge nof berichten be vatten. Deze wijziging treedt 12 Januari in werking. De overige, onlangs ge publiceerde. beperkingen blijven van kracht. Tekeningen en van MEULDIJK de tweede door W. H. Kruiderink 59) Hij weifelde even tussen bewonde ring. voor haar boud ingrijpen, negeren van het gevaar en woede over het mislukken van de achtervolging. Doch Staal was een goed verliezer. Hij stond op het punt haar zijn respect te betuigen, toen een stem. die hem zo bekend in de oren klonk, dat hij er werkelijk van schrok, hem driftig sommeerde, direct uit te stappen. „Kwajongen", schold ze, „maak dat je wegkomt Staal stapte uit. zonder een woord te zeggen, ..Rosita". mompelde hij voor zich uit. „Rosita. waaraan heb jij zoveel geluk verdiend. Dat ik nu uitgerekend in de auto van mijn zuster moest, klimmen HOOFDSTUK XXI. Daar stond Staal op het smalle stukje trottoir rond de reclamezuil. Een beetje mistroostig. Anders was het toeval altijd zijn trouwe toever laat. Hoe vaak al in het verleden was het hem gunstig gezind geweest In zijn strijd met Rosita en haar kor nuiten echter scheen het naar de te genpartij te zijn overgelopen. Daar had je alweer de stem in zijn bin nenste. die zei: schei er toch mee uit. Hij voelde er alles voor, deze keer. Rosita had alweer een veilige voor sprong. Hij zou niet weten in welke richting hij de achtervolging nu nog moest voortzetten. Om uit Ie vel te vliegen ook. Welke vrouw zou van zo'n avontuur nu niet volslagen weg zijn geweest? Dat spook van een zus ter echter stoofde deze kool. Het was de gekrenkte familietrots der fatsoen lijke Staals, die deze keer Rosita redde. „Het schijnt zo te moeten zijn, Rosita. Eens zullen anderen je ont maskeren. Want tegen de lamp loop je natuurlijk toch. Doch dan zul je misschien denken: was ik maar in handen van Staal gevallen. Het ga Je goed. Rosita." Met deze verzuchting wilde Staal eens en voorgoed af scheid nemen van zijn everi gevaar lijke als charmante tegenspeelster, toen knallende letters in bonte kleu ren plotseling zijn aandacht begon nen te trekken. Zijn oog was reeds eerder op de kolossale kleurendruk ken gevallen, doch de erkenning van 736. Voor het paleis van den slech ten koning Knarsetand ontbrandt een hevig gevecht tussen de sneeuw- duiveltjes en koning Winter en z'n vijf kobolds. Hoewel ze erg hun best doen zullen de laatsten het wel ver liezen omdat, ze in de minderheid zijn. En ondertussen nadert daar prinses Iverna op haar slede, die ook proberen gaat Opa te bevrijden. 737. „Net wat ik dacht", zegt ze. als ze het. strijdtoneel naden. „De list van m'n pipa is mislukt en nu wil Knarsetand hem gevangen ne men. Nu zal ik eens op gaan tre den." Prinses Iverna Jaagt haar rendier op. In volle vaart stuiven zij recht op de sneeuwduiveltles in, die verschrikt opzij springen. Ééntje is te laat en wordt door het ren dier weggeslingerd I In een paar se conden is Iverna bij de ingang van het paleis... zijn nederlaag, had zijn geest te sterk bezig gehouden om hem te doen beseffen, wat dat bonte gedoe op de aanplakzuil te betekenen had. Toen de betekenis ervan eenmaal goed tot hem was doorgedrongen was zijn sombere stemming van daareven vol komen verdwenen. Zelfs zijn af- scheidsverzuchting was hij op slag vergeten. Nu was de situatie hem eensklaps duidelijk Rosita was een duivelin. Die vrouw stond werkelijk nergens voor. Geen wonder, dat de politie machte loos tegenover haar was. Zoveel bru taliteit was bij een mens eri zeker bij een vrouw, niet te verwachten. Daarom was ze natuurlijk hier in de stad! Het. Spaanse ballet, dat daar zo sensationeel werd aangekon digd. was natuurlijk haar ballet. Mar- ja Lana. de schone ballerina, dat was zij en niemand anders. Het was zomer. Duizenden vreem- j delingen bevolkten de hoofdstad der i provincie, die de tuin van Nederland werd genoemd. Hier was voor haar i en haar bendegenoten werk aan de winkel. De tientallen voorname ho tels waren propvol met gefortuneerde toeristen, waaronder haar troep grif talloze slachtoffers zou vinden. Het optreden van het ballet was haar ali bi. Wie zou de mooie ballerina ver denken als er weer sieraden waren verdwenen, mannen hun portefeuil les misten of andere misdaden waren begaan? Of zou ze soms alleen het voorbereidende werk voor haar reke ning nemen? Als de rijke hotelgasten in het feëriek verlichte openlucht theater op de bosrijke noordrand van de stad de gratievolle bewegingen van haar prachtig lichaam volgden, sloe gen wellicht haar handlangers in de stad hun slag. Het sprookje in de bossen, dat haar ballet de duizenden voor ogen zou toveren, was natuur lijk het geraffineerde lokmiddel, dat autoriteiten en notabelen de stad uit moest trekken, dat het verkeer, de aandacht van de politie, m één woord de ganse drukte van de uitgaande wereld, uit het centrum der stad, van de hotels en de grote inrichtingen, raar het verre noorden van de stad, moest verplaatsen. (Wordt vervolgd) (Ingezonden Mededelingi Heeft een verpakking waarde Wanneeropeen verpakking de naam W. A. Scholten voorkomt, dan heeft deze waarde. Dan bestaat de in houd uit goede waar. samen gesteld uit zuivere, verant woorde grondstoffen. Voor beelden daarvan zijn W A. Scholten's Albumona Butaroma. Transparanta. sago, verpakt aardappel meel, etc. W. A. SCHOLTEN I A ardappelmeelfabrieken Frgens ln een stad komt post ln de bus ploffen: een brief, een postwissel, een giro-overschrijving en een paar drukwerkjes. De stedeling vindt het. de doodgewoonste zaak van de wereld en verbaast zich nergens over. Integendeel, hij stond den be steller al op te wachten en een paar maal had hij al verwonderd ge vraagd: „Is de post nog niet ge weest?" Want hij is er aan gewend geraakt, dat Tante Pos precies op tijd verschijnt. Ergens op het platteland wordt een brief bezorgd. Er is geen brie venbus aan het huls en het. adres be helst géén straatnaam, omdat er 'evenmi,n straten zijn. „Slangenburg S 64", de naam van een buurtschap en een nummer, dat is .Ties, wat er behalve een persoonsnaam op staat. Maar men vertrouwt er op, dat de post het wel zal vinden. Het nummer op de brief ontbreekt vaak aan de boerenhoeve en de postbode moet het maar uitzoeken. Dat doet hij dan ook. Over een hobbelig bin- nenpaadje. dwars door boomgaarden en langs mulle of modderige slinger weggetjes komt hij aanfietsen. Hij kent de wijk en de mensen, die er wonen; hij stept de bansdeur door en maakt een vriendelijk praatje, na dat hij de post op de keukentafel heeft gelegd. In de stad en in het dorp gaan de mensen naar liet postkantoor als ze postzegels nodig hebben, een giro storting moeten doen, belasting rrioe- ten betalen of een postwissel moe ten innen. Hun brieven gooien ze in de brivenbus en postpakketten geven ze af aan het loket- Op het platteland van Gelderland en Overijsel, waar het. soms een uur fietsen is naar het dichtstbijzijnde postkantoor, is dat allemaal héél anders. Wat doet de plattelandsbe woner, die een brief moet versturen of een postwissel krijgt? Als Moham med niet naar de berg komt, komt de berg naar Mohammed. Als de plattelander niet naar het postkan toor kan komen, komt het postkan toor naar den plattelander... Dezer dagen zijn wij op stap ge weest met een Achterhoeksen brie venbesteller. Wij hebben daarbij ge zien hoe de post, die de vorige dag ergens in een grote stad op de bus gedaan was, zijn weg vond naar het kleinste en eenzaamste huisje. Als 's morgens in de vroegte de posttrein aankomt, worden de post zakken onmiddellijk naar het kan toor gebracht, waar dc post in de verschillende wijken wordt vóórge- sorteerd. Dan komen de bestellers, die op hun beurt hun wijken weer sorteren en dan hun post „zetten" zoals dat heet. De stukken worden precies op de volgorde gelegd, waarin ze straks worden bezorgd. Even nog bundelen en dan stopt de besteller ze in zijn tas en kan hij, nadat hij zijn pakketten en de aangetekende stukken in ontvangst genomen heeft, zijn tocht beginnen. Manusje van alles Voor den postbode, die den boer opgaat komt hier nog het een en CORRELIS HID 'I GLAS GEBROKEN maar... hij lioefi «Ie «tukken verelo..m! Duel u «lal óók. alt u cla* op -traat z'et lltflfen: achupt de scherven even tres, voor ze een fleUhnnri rulneeren). Ned. Toeristenbond (A.N.W.B.) De postbode, die den boer optrekt, heelt het vaak heel wat moeilijker dan zijn collega in stad of dorp. Vooral in dc herfst cn de winter, valt het niet mee een veraf gelegen woning tz bereiken. (Foto A. Bouvct.) Brievenbussen ontbreken meestal bij de boerderijen op het platteland. De besteller moet dc brieven aan de deur afgeven cn vindt daarbij altijd nog wel even tijd voor een gemoede lijk praatje met de boerin. (Foto A. Bouvet.) ander bij Als hij postwissels bij zich heeft, moet hij ook geld meenemen om ze direct te kunnen uitbetalen. Hij moet zegels en briefkaarten meenemen en hij moet ook alle han delingen kunnen verrichten, die aan een loket geschieden. De postbode op het platteland is niet alleen een brievenbesteller, hij is een fietsend postkantoor. Hij deelt niet alleen brieven uit. hij neemt ze ook in ontvangst, als de schrijver te ver buitenaf woont om ze zelf weg'te brengen; hij ver koopt postzegels en hij int kwitan ties; hij bezorgt pakketten en hij neemt ze mee, zodat zijn fiets bij zijn terugtocht vaak nog zwaarder beladen is, dan op zijn heenreis. Zijn teak is veelomvattend; het lichten van de brievenbus, die tegenover het kleine buurtschapskerkje hangt, be hoort er ook al toe; de ene keer moet hij veel, de andere keer weinig doen en hij arriveert wat niemand hem kwalijk neemt daarom lang niet altijd op hetzelfde uur. Als de waakhond begint te blaf fen weet de boerin, dat hij er aan komt, want zij heeft hem straks al gezien toen hij buurmans erf op reed. „Móge post. kom je me wat bren gen?" „Ja ik heb hier een aangetekende voor je van de distributie; bonnen zeker." „Die mag je alle dagen komen brengen. Kun je me óok zeggen wat er op een brief naar Holland moet?" Groothandelaars in zwarte kaas aangehouden GRONINGEN. 10 Jan. De marechaussee te Assen heeft twee firmanten van een firma te Norg aangehouden, die op grootscheepse wijze aan de zwarte handel deeelna men. Zij wisten voor ettelijke tien duizenden guldens om te zetten. Het waren de caféhouder H. H. te Norg en zijn compagnon Dc I. Zij verhan delden honderden aardappelmanden, tientallen wagens op luchtbanden, een grote hoeveelheid autobanden, landbouwmachines, honderden pak ken spijkers, wagensmeer, koffie, boter, dakpannen, enz. De orrivang van deze transacties moge blijken uit het feit. dat verschillende nota's de f 10.000 en enkele zelfs de f 15 000 naderden. Voorts werden in deze zaak aangehouden de kellner B, en diens zwager K. W.. eveneens te Norg. die den boer opgingen om boter en eieren voor dc firma te kopen. Ook in hte café van H. werd zwaar tegen de prijsvoorschriften ge zondigd. Tegen enorm hoge Driizen kon men èr borrels en eebakken spieeelieren consumeren. Bij een huiszoeking in het café werden 150 flessen wijn, een hoeveelheid jenever, champagne, slaolie. 120 potten prui men. een hoeveelheid eieren, sigaret ten en koffiebonen in beslag geno men. Dc kellner en zijn zwager ziin na verhoor, op vrije voeten eesteld. De beide firmanten zijn ter besrhik- kinc gesteld van den officier van justitie. „Zeven en een halve cent". „Da's krek wa'k gedacht had. Kun je hem ook meenemen?" „Ik zal er voor zorgen hoor. Aju!" En voort gaat hij weer met zijn tas op de rug. dwars over de heide, langs greppeltjes en over boom wortels, naar een volgend boerde rijtje, dat ginds achter de berken ligt. Grote afstanden Zijn werk is niet gemakkelijk. De verste hoeve waar hij bestellen moet ligt misschien twaalf kilome ter van het dorp. maar hij legt wel vijf en dertig kilometer af, omdat hij steeds weer zijweggetjes in moet slaan. Om ongeveer half tien is hij uitgerukt en hij is niet voor twee uur op het postkantoor terug. Twee bestellingen, zoals stad en dorp ze nog kennen zijn in de buurtschap onmogelijk. Ook vóór de oorlog werd er maar ééns per dag besteld. Want de moeilijkheden, die er overdag al zijn, worden in het duister van de avond onoverkome lijk. Telkens weer zou de besteller de kans lopen een verkeerd paadje in te slaan en de deuren, waar hij 's morgens zonder kloppen binnen loopt, zou hij gesloten vinden. Overdag heeft hij het al zwaar genoeg. Als een druilerige regen uit een loodgrijze lucht daalt of een scherpe noordooster over de akkers blaast, is het geen pretje om plat telandspostbode te zijn. Maar de boeren weten het. En daarom is er in de boerenkeuken altijd nog wel een warm plaatsje voor een ver kleumden besteller en daarom is er in de ouderwetse koffiekan altijd nog wel een kopje voor den postbode, die met zijn „reizend postkantoor" op het platteland een populaire verschij ning is. PITTIG Dat zegt U van soep, bouillon en Jus bereid met VIANDO Het is kwaliteit. Vraag daarom Uw winkelier VIANDO Soepblokken, soeppasta. Juspoeder, juspasta. BEPERK HET GEBRUIK VAN WARM WATER Frgens weggestopt ln het zuidoosten van de Gelderse Achterhoek, vlak bij de boerderij ..Op de Rietstap" aan de weg van Dinxperlo naar Aiiholt, staat op enkele meters afstand van de grens, het Kleinste kerk je van Nederland Het is niet groter dan een behoorlijk Gelders kippenhok en het minia tuur toren-je, waarin in vroeger jaren ook een uurwerk heeft gezeten, is niet veel .ioger dan de eerste verdieping van dë boerderij. Vreemde - geruchten doen over dit kleine godshuis in het dorp de ronde. Want het heeft nooit als kerkje dienst gedaan en niemand weet precies, waarom hei daar is gebouwd. Men spreekt tn de ge- nen u thans nog de Toen stond het geha- lagkamers over een tes- plaats wijzen, waar het vend en nutteloos daar, tament, dat de vorige dodelijke schot werd af- totdat de boer van „Op eigenaar van de boerde- gevuurd, maar van het de Rietstap" het als war rij zou hebben nagela- testament weten zij wei- genschu«_r ging gebrui- ten en dat in één van nig meer dan de andere ken. In dc linker zij zijn bepalingen de bouw dorpsbewoners. Zij be- muur die oorspronkelijk van het kerkje voor- vestigen dat er een der- evenals de rechter, een schreef. En als dit zon- gelijke laatste wilsbe- boogvenster bevatte, derlinge testament ter schikking moet zijn ge- werd een dubbele deur sprake komt, dan duurt weest Zij werd gemaakt gemaakt cn sindsdien het niet lan? of er wor- door den heer Rietstap, herbergt het kleine ka den ook nog andere ver- naar wien de hofstede pelletjc een paar land- halen opgerakeld, die ook werd genoemd, 'n bouwmachines en een over de boerderij „Op de rijken grondbezitter, die dogcart.. Rietstap'' «Ie ronde ver weg in Den Haag Wat de heer Rietstap doen woonde cn zich slechts met de bouw van het Vele jaren geleden één of hoogstens twee kerkje heeft gewild werd het huis bewoond maal per jaar in Dinx- weet men op de boer- dooi een majoor wiens perlo liet zien. Wat hij derij niet te vertellen, graf mèn u nog op het er kwam doen valt moei- Er wordt gezegd, dat dorpskerkhof kan wij- lijk te gissen, want ja- het In zijn bedoeling zen Hij stond ver ln de gen deed hij niet en hij lag. dat in het oude omtrek oekend om zijn bleef telkens slechts huis een klooster zou rijkdom en hierdoor kort in het kleine grens- worden gesticht., waar- werd op zekere dag een dorpje.. Hi: overleed kin- van het kerkje dan de roversbende aaneelokt ierloos en na zijn dood, kapel zou worden. Maar Maar de majoor was ;en kleine dertig jaar van dit klooster is nooit voor geen klein ge- geleden werd het kerkje iets gekomen en men ruchtje vervaard en opgetrokken dat nooit weet er het rechte dan scnoot bij de overval aa i zijn bestemming zou ook niet van Het den aanvoerder der beantwoorden. is een geheim gebleven, bende neer. waarop de Op een kwade dag waaraan het kerkje bij overigen de vlucht na- sloeg de bliksem er in „Op de Rietstap" zijn men De huidige bewo- en blakerde de gewelf- ontstaan dankt ners van de hoeve kun- de zoldering en de vloer. (Foto Bouvet

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2