In den Kaieidos rqR.K. Maatschappelijke Gezinszorg H otÏI/EER is er een groep van JN jonge vrouwen gedeco deerd met het Malthezer- buis, om als gediplomeerde Ge- m®ns verzorgster te gaan werken aifc de noodlijdende gezinnen. aniT Ons land telt ongeveer 400 dekalholieke gezinsverzorgsters. latFn het Bisdom Heerlen zijn er ■eiirmgeveer 100..waarvan meer lenBan 60 gediplomeerde krachten iinkijn. Zij werken in Goes, Rot- lanjerdam, Delft, den Haag, Was- te-jenaar, Leiden en Haarlem, ne-f Gezinsverzorgster worden is pen nieuwe taak op sociaal ge- enbied. Meisjes en jonge vrouwen lenfan 2035 jaar met een flink inkarakter, voldoende ontwikke- an- ing en huishoudelijke aanleg ■Itetunnen zich hiertoe'laten op- 'lo- eiden. De cursus duurt 6 maan. ien, in theorie en practijk. Een groep gezinsverzorgsters ou- vormt met elkaar een colonne '"aoen laat zich uitzenden naar die oen plaatsen waar de nood van de bi gezinnen het hoogst is. en Het moeten flinke krachten al-zijn, die elke morgen met een van opgewekt gezicht het gezin, dat Ier haar is toegewezen, binnenstap- d< pendie rustig overzien wat er las je doen valt en dan flink aan- vo pakken: die voor de moeder een steun zijn en voor de kinderen een nieuwe vreugde; die onge- uu merkt en tactisch hier of daar be bestaande fouten recht kunnen er! zetten; die zichzelf vergeten en :e? ii; onbaatzuchtige liefde in het r huisgezin een steun en hulp 'zijn. Zij moeten helpen met haar ar( handen en alles doen wat er in er( een gezin gebeuren moet, dik- hil wijls met heel weinig of slech- 3<;[ te middelert; helpen met haar re! verstand, door te zien hoe het ,er werk ingedeeld moet worden en en. door tactisch de moeilijkheden za op te lossen of ze weten te om lig, zeilen waar dat noodig is; he-i jer pen met haar hart, door in al d( haar werk de toewijding van de rij liefde te leggen. De colonne heeft een maat schappelijke werkster en een huishoudkundige aan het hoofd, (jer De meisjes- van de colonne wo- 'vai nen in een colonnehuis (intern) ran en hebben een vaste dagorde, dl waarin van 912 en 25 uur het werk in de gezinnen wordt kr0. gedaan, stei ;lorYYVER deze en andere za- -rejl v/ ken bij die nieuwe insti- wi tuut bestaat bij buitenstaan- mk-ders nog al eens misver- Pajstand. Het zaï goed zijn, om Jjj hierbij enkele opmerkingen te zel maken. De Gezinszorg is géén oplos sing van het dienstbodenpro- wilbleem, omdat een gezinsver- "i zorgster nu eenmaal géén dienstbode is. Zij verleent ,pii slechts tijdelijke hulp, dikwijls ian in 2 gezinnen per dag. Zij helpt iieke en hulpbehoevende moe- xe' iers door de ergste gezinscrisis leen. Zij zorgt dat het gezin eer. veer op eigen wieken kan drij. aii ien en gaat dan weer elders ïulp bieden. Zij komt meestal n arme gezinnen, in gezinnen 'Jj vaar nooit een dienstmeisje (wam. vü! De Gezinszorg-colonne is niet ns ;en groep werksters die overal da' iet vuile werk mogen opknap- ,oe. ien, omdat er geen werksters i/er- e krijgen zijn. De gezinsver- ;ten :orgsters zijn overigens niet e" lies van vuil en zwaar werk, naar zij kunnen en moeten, be- ,ug. lalve dat, ook met verstand en pa. lart werken aan den opbouw het 'an het gezin. laI' De Gezinsverzorgsters zijn als "zj :ege_l in abnormale gezinnen, d. eei v.z. in gezinnen waar het tijde- eds ijk abnormaal zwaar is om te verken, anders zou er geen ge- lori iinsverzorgster komen! Zij mo- j't®[en daarom in den regel niet de, anger wérken dan van 912 itei tn van 26 uur. Menigeen be ien- [rijpt dat niet. Men wil deze néisjes juist in de gezinnen "Jj Sen bij de maaltijden en s morgens als de kinderen ge ide Üeéd moeten worden en naar kei ichool moeten gezonden wor- H len. Hier is inderdaad ook veel '3 koor te zeggen en er kunnen ze ker ook gevallen zijn, waarin ïat noodzakelijk is. In den re gel is die noodzaak niet aan wezig, zooals blijkt uit de er- 'varing. Dan is er altijd nog wel een andere oplossing te vinden: hulp van een buurvrouw, van een buurmeisje, van een doch tertje thuis, Bovendien; wil men van de gezinsverzorgsters sociale werkkrachten maken en ze niet blootstellen aan telkens weer opnieuw terugkeerende tijdelijke, of zelfs aan'blijvende ongeschiktheid voor dit werk, dan moet men de bescherming van de persoon van een gezins verzorgster aanvaarden. |JET beroep op het werk van verpleegster of religieuse gaat niet op. De werk-voor- waarden van een verpleegster zijn nu eenmaal niet ideaal, ge zien het veel te hooge ziekte- cijfer in dit beroep; en een re ligieuze heeft andere motieven en andere beschermende mid delen, waardoor zij zich zonder beperking aan dit werk kan wijden. Zij kan zich meer ver oorloven ik denk aan het prachtige werk van de Ju- liaantjes dan een gezinsver zorgster die zelf ook nog voor haar toekomst moet zorgen en die vaak een jongen heeft voor wie zij een gezonde geest en gezond lichaam moet kunnen aanbieden in het aanstaand hu welijk. Het gaat immers niet aan, om met een beroep op idealisme en offervaardigheid van een gezinsverzorgstér te eischen, dat zii zich binnen den kortst mogelijken tijd lichame lijk ongeschikt maakt voor haar werk envoor haar toe komst. Het beroep op een huismoe der, die den ganschen dag in ha$r gezin moet werken, gaat evenmin op. Men bedenke dat het hier jonge meisjes geldt, die nog niet zooveel weerstand heb ben ais volwassen vrouwen. Maaris dat ononderbroken werk niét voor heel veel moe ders te zwaar? Waarom schreeuwt men anders zoo om hulp? Men vindt het salaris van een gezinsverzorgster te hoog. Zij ..bederft'' de arbeidsmarkt. Toch kan men niet zeggen dat een salaris van f 100.per maand voor zulk een zwaar en offer vaardig werk overdreven is. Zij draagt nu eenmaal een grootè verantwoording; zij wordt vaak deelgenoote gemaakt van alle lief en leed van het gezin en moet dat allemaal, naast de phy- "ieke inspanning, ook nog psy chisch verwerken, soms twee- naai per dag omdat zij in twee gezinnen werkt. Daarvoor krijgt zij dan als vergoeding ongeveer 60.per maand in handen, want de rest moet zij afdragen aan vergoeding voor kost, 'in woning, heiasting enz. Een werkster verdient meer!!! Haar collega's op kantoor, in een vrije baan, verdienen veel meer. En hebben bovendien haar vrij heid na 5 uur 's avonds. Er zijn gezinsverzorgsters die tot nu toe in een andere functie tweemaal zooveel verdienden en die zich nu tevreden stellen met een be scheiden salaris in een werk dat haar heelemaal in beslag neemt.... en waarbij zij graag nog eens haar vrije uren opof fert om speelgoed te maken voor de kleintjes of om nog eens wat extra's te rommelen ,m het gezin. ET is onbillijk, om bij deze ren aan haar idealisme en of fervaardigheid. omdat zij dit salaris krijgen. Of is er geen moed voor noodig. om zooais bij het meerendeel der meisjes zulks het geval is tegen den wil van de Ouders toch dit be roep te nemen en dapper vol te houden; en dit heusch niet om dat het salaris zoo hoog is. Trouwens al was dit wel ■•het geval: ik meen te mogen zeg gen dat de tjjd voorbij is waar in idealisme en offervaardig heid niet behoorlijk betaald zouden mogen worden. Wanneer een dienstmeisje f 40.verdient, dan "mag een gezinsverzorgster, die een op leiding genoten heeft waarvoor zij 150.heeft moeten beta len plus nog andere bijkomen de onkosten, gerust ƒ.60.ver dienen, en dan kan men ook iets goeds eischen. De pessimisten en zwartkij kers vaak stuurlui aan wal zouden zich overigens kun nen verheugen over den in houd der rapporten betreffen de het werk der gezinsverzorg sters, over het enthousiasme van de gezinnen waarin zij wer ken, over de uitlatingen van De oilderteekenine vail het capitulatie verdrag der Duitschers te Wageningcn. Links aan de tafel generaal Faulkes, rechts Gen. Blaskowitz. A.B.C. P. DE RESTAURATIE van de St. Jan te Den Bosch, waar sinds 1860 aan gewerkt wordt, is bijna voltooid. Dit korte couranten bericht is in tegen spraak met hetgeen wij al meer dan veer tig jaar geloofden en het heeft ons dus een schokje gegeven. Toen wij tien jaar oud wa ren, bezochten wij voor het eerst Neêr- land's mooiste, kerk Ze stond in de> steigers. Zë stond a 11 ij d in de steigers zei onze bege leider. Dat reparatie- werk zou nooit ophou den. Nooit! En nu zul len de steigers van dit heerlijk bouwwerk, dat, Gode zij dank, den oorlog ongeschonden heeft-overleefd hoe veel oorlogsstormen heeft het al doorstaan toch worden verwij derd. Het. onderhoudswerk, dat nooit zou eindigen, sprak ot onze verbeel ding. Het was nog zoo verkeerd niet van on zen begeleider om te zeggen, dat het nooit zou eindigen in plaats van: „over 70 of 80 jaar zal men er mede klaar zijn". Het bevat te zoo iets en gaf ons onbewust eenig idee van de eeuwen door deze" kathedraal ge symboliseerd Nooit meer zijn we in den Bosch geweest zonder even de St. Jan binnen te glippen en een bezoek te bren gen. aan de Zoete Lie ve "Vrouw van den Bosch. Daar zit de boerin zoo van de markt even weggelSo- pen, daar zit de mare- chaussée, die zoo juist een vrachtje aan het Huis van Bewaring heeft afgeleverd, daar zit de spoorwegman met zijn uniform en z'n trommeltje, die aanstonds de reis c'-h - het land gaat beginnen Daar bidden ze zooals er boeren en burge meesters en soldaten, en andere arme zon daars baden sedert de 13e of 14e eeuw. Daar na kwam de Hervor ming, maar Brabant bleef Brabant. De Her vorming bracht de verkilling. Zij roofden ons in het Noorden onze St. Jans, die nu met hun witte muren en hun kaarsloos licht, met hun ruimten waarin het priester koor ontbreekt, ruim ten 'waarmede men geen raad weet, het haimwee opwekken naar de warmte van onze bewaard geble ven kathedralen. In den Stefanusdom van Weenen of in een van Frankrijk's kathe dralen, waar men te midden van het mo derne stadsrumoer, een stukje eeuwigheid binnentreedt en plaats neemt tusschen een zelfde groep 'men- schen, wier levensweg zoover uiteenloopt en die toch allen hetzelf de doornige pad be wandelen, gaan onze gedachten altijd uit naar de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch tot Wie wij baden als een kind. DE MANNELIJKE dienstboden te Am sterdam blijken in de huishouding merk waardige complicaties mee te brengen. Een huisdame, die voor het diner ter gelegenheid van haar vijf en twin tig jarige zeer gelukki ge echtverbintenis een hotelbediende met wit schortje en kanten mutsje had laten serveeren, schrijft, dat zij vijf en twintig jaar noodig zal hebben om den vrede met haar man en haar gasten te herstellen. Het man-meisje had n.l kracht der ge woonte bij elk cou vert een nota gelegd. „Bediening 10 stond er ook op ver meld. Een andere da me is de wanhoop na bij, want bij thuis komst bleek, dat de magazijnbediende de meubeis uit de salon en de meubels uit de eetkamer netjes op el kaar had gestapeld. Hij was juist bezig het glaswerk in te pakken. Om hun goedaardig karakter waren de zeelieden aanvankelijk zeer in trek, behalve bij degenen, die er een papegaai op na houden Vanwege d^ zachtzin nige taal weet U. Som migen die geen pape gaai hebben, probee- ren het nü nog met een bordje: „Verboden te spugen". Do Am- sterdamsche tramcon ducteurs weten nog verschillende andere bijzonderheden te ver melden, welke zich e- echter niet toe leenen om te worden gedrukt. EEN LEZER meent, dat wij niet weten wat humor is als wij o.a. de Metro er van be tichten geen humor te leveren. „Maak U eens een uurtje vrij schrijft hij om de vier pagina's van -Me tro te lezen en U zult ontdekken dat de Ne- derlandsche humor niet dood is, maar dat hij scherper is dan ooit". Daar heb je het nou. Humor is nooit scherp, want wat scherp is wondt en humor nu is mild, het is de lach met een traan. Hij is niet boosaardig en ver maakt zich niet ten koste van een ander. Dat wil niet zeggen, dat alles wat niet scherp is humor is. Het voorafgaande stukje b.v. over de Amsterdamsche man dienstboden is niet scherp, maar humor is het ook niet. priesters, doktoren, gemeente lijke instanties, Burgemeesters incluis, die voor geen geld van de wereld de gezinsverzorgsters willen missen Hoe staat de Regeering tegenover dit werk. p^E BELOFTE van subsidie werd tot nu toe nog niet ingelost. Wei is er een departe mentale commissie ingesteld, om aan den Minister van Socia le Zaken rapport uit te bren gen: wel zijn er eenige hoopge vende klanken te beluisteren. Doch er is periculum in mora, er mag nu niet gedraald wor den met hulp van regeerings- wege, want anders verliezen de gezinsverzorgsters den moed. Tot nu toe kwam er nog geen subsidie. Extra voedseltoèwij- zmg werd niet verstrekt. Extra textielpunten voor uniformklee- dmg en kousen konden er niet af. Fabrikanten wilden alles beschikbaar stellen, maar er kwam geen vergunning. Mej. Dr. de Vink zeide in de Tweede Kamer (21 Febr. 1946): „Op particulier initiatief is dit werk reeds ter hand geno men door instituten voor ge zinszorg van verschillende rich- tmgen. Een werk, dat gedragen moet worden door het particu lier initiatief, maar niet bestaan kan zonder overheidssubsidie. De opleiding, de salarieering van de gezinsverzorgsters en de maatschappelijke werksters, die doorloopend contact houden met de gezinnen, verzekering en spaargeldregelingen enz. brengen hooge kosten met zich. die nooit gedekt kunnen wor den door de zeer geringe in komsten uit de gezinnen, waar gewerkt zal worden en die uiteraard nemen we alleen maar de a-sociale gezinnen zeer weinig zullen kunnen bij dragen. De inkomsten zullen aangevuld worden met parti culiere bijdragen en donaties, maar moetemtegelijkertijd door overheidssubsidie gesteund worden als zijnde werk dat ge schiedt in het algemeen be lang". En verder: „De subsidieering mag toch nooit afstuiten met een beroep op 's lands slechten financieelen toestand. Het ur gente belang om de gezinnen weer op peil te krijgen, moet p-imair zijn. Wanneer hier niet wordt ingegrepen, zullen de kosten voor de opheffing van het steeds grooter wordende aantal a-sociale gezinnen alleen nog maar aanmerkelijk ver hoogd" worden. Was er eerder subsidie gegeven, dan zou reeds nu een veel grooter aantal meis jes werkzaam kunnen zijn. De interesse bij de meisjes is er zeker". Van de Regeering die wil meewerken aan den wederop bouw van ons land, ijiag ver wacht worden, dat zij enkele honderdduizenden guldens zal besteden aan de instandhouding en voortzetting van de oplei ding en tewerkstelling van de gezinsverzorgsters. Uitstel is schadelijk. Hier mag niet ge draald worden. Nu geen maan denlang debat meer, nu moet er gehandeld worden. Anders onderhandelen wij nog, wan neer de dappere gezinsverzorg sters verdwenen zijn, bij gebrek aan voldoende daadwerkelijke steun van de Regeering. „Nederland, let op u saeck!". Dè Hindclooper meubels zij» vermaard wecens hun specifieke inoiitven en knn- stiee snijwerk. Ben ambachisban .aan den arbeid. A.B.C. P.

De Burcht | 1946 | | pagina 5