KANTOORBEDIENDE Schacht verdedigt zijn bedoelingen EXTRA AANBIEDING IN MEMORIAM MGR. FRENCKEN Communisten leggen de havens stil U PROEFT HET/ NET R.K. MEISJE ZEILBOOT Hulp in de huishouding VLEESCHSNIJMACKiNE eft Het verhoor van Schacht als getuige a décharge in eigen zaak kv' werd gisteren voortgezet. Schacht vertelde, dat hij tot het ka ki, binet van Hitler was toegetreden uitsluitend met de bedoeling is om „dit regime van dwang te remmen" Voorzoover het eigen gemak en geestesvrede betrof, zou het' zeer gemakkelijk zijn geweest om af te treden, doch hij had zichzelf voorgehouden, wat hij voor Duitschland zou kunnen doen indien hij aftrad. „Ik heb Hitler nooit echt ee kend". zeide Schacht, „ik heb hei in kleinen kring twee maal >p oonet hem geluncht, doch het ™st' peil van de conversatie en de exaltatie, die men Hitler be ll toonde. deden mii besluiten !n tiet nooit meer te doen en ik hieipeed het niet meer". Schacht beschreef een ont- vinijmoeting met Hitier aan het ,a35 station te Berlijn, toen deze vaa' terugkwam uit Parijs na de in- orzi :enstorting van Frankrijk. „Wij i,ei stonden in rijen en toen Hitier mii zag glimlachte hij triom fantelijk en stak zijn hand uit. „Wel mijnheer Schacht", zeide Hitier. ..wat hebt u nu te zeg- gen?" Hij verwachtte, dat ik .u,*| zou toegeven, dat mijn orofe- j j tie over den oorlog verkeerd s was geweest. Ik antwoordde Ro „Ik kan slechts „God behoede u" zeggen. Schachts verdediger vroeg waarom hij finaneieelen steun 1 had gegeven aan de Du-itsche ,en, herbewapening. „Ik achtte het voor Duitschland absoluut noodzakelijk om gelijkheid op dit gebied te verwerven en ik us ROOFOVERVAL OPGEHELDERD. jdaj De op 30 Nov. 1945- gepleeg- oen de roofoverval op een juwe- lierszaak in de Haarlemmer- straat te Amsterdam, is door het t.Jmappe en snel reageerend op treden van twee Amsterdam- nsdi sche rechercheurs opgehelderd. Dinsdagmorgen stonden de 01 iwee rechercheurs op een tram in de Leidschestraat. Plotseling zagen zij een „bekende", een zekere Mia, met een hun on bekenden man. Het leek hun geen zuivere koffie dat „M.ia", die haar domicilie had in don- t jier Amsterdam, op het Leid- scheplem kwam met een man, L'|Zij volgden het tweetal dat ,Jeen lunchroom binnenging. Ook de rechercheurs gingen naar 1 0 binnen en zij knoopten een ge sprek aan. De man, die er rJ ecnigszms anders uitzag dan 'op '"'de politiefoto, werd nu door de l rechercheurs herkend. Het was dat 'aatste verdachte die ge- :=rii zocht werd, n.l. ..Hannes de bok- stre pr„_ Hoewel hij eerst trachtte, door met het trouwboekje van Mia voor den dag te komen, te bewijzen dat hij niet den ge- ail1 zochte was, viel hij door de s'!! mand toen de i-echercheurs hem rtu Êen stevi2 aan de tand voelden en werd „geknipt", wa Het was Hannes, die in den p b winkel, toen „Puck" zijn pistool er' wilde gebruiken en de winkel bediende dit wilde verhinderen, den laatste met vakmanschap een slag op zijn kaak gaf, omdat de' het pistool door de manoeuvre d'e,° van dsn winkelbediende op B hemzelf gericht werd. De me, vrouw, die bij dezen overval ■O een zware buikverwonding op- 'idil liep en in zorgwekkenden toe- L' j stand naar het ziekenhuis werd vo vervoerd, is nog niet hersteld a van de bekomen verwondingen. O Piepkuikens per siuk f 3.50f 4. Soepkippen p. pond 4.— Jonge ganzen p.pond 14.25 Tamme konijnen p. pond f 3.25 Wilde konijnen per pond I 3.25 Sterk verlaagde prijzen. Speciale prijzen bij grootere aankoop. 7006 C. DE BRUYN ZN. HOOGEWGERD 72, TELEF. 25031, LEIDEN Gevraagd, een flinke R.K. DIENSTBODE voor dag of voor d. en n. Meerdere hulp aanwezig. Hooge Rijndijk 118, Lei den. 6975 ben daar heden nog van over tuigd. Terwiil Schacht argumenten naar voren bracht. dat Duitschland verplicht was om te herbewapenen aangezien de geallieerden bii de ontwape ning faalden, interrupteerde rechter Jackson met de woor den: „Wij zijn niet hier om over Europeesche politieke kwesties te oordeelen of om de Duitschers van herbewape ning te beschuldigen, doch wel om de herbewapening voor aanvalsdoeleinden. Rechter Lord Lawrence was echter van meening. dat deze kwestie wel een argumenteering was en vroeg Schacht's verdediger, Otto Dix. verder te gaan. doch zoo kort mogelijk te zijn. Oo een vraag van Dix of hij verantwoordelijk was voor het feit. dat de Duitsche schuld tijdens ziin presidentschap van de Reichsbank tot het drie voudige steeg. antwoordde Schacht onder gelach „Ik ze ker niet. U zoudt mij even goed verantwoordelijk kunnen stel len voor het feit. dat het Duit sche geboortecijfer tijdens mijn presidentschap van den Reichsbank tot het drievoudige steeg". HERDENKING DER GEVALLENEN. H.3I. de Koningin naar VugLt. II. M. de Koningin is voorne mens de plechtige herdenking der gevallenen in de jaren 1940- 1945, welke morgen te Vught wordt gehouden, bij te wonen. De herdenkingsplechtigheid zal om vier uur op het execu tie-terrein op de heide plaats vinden. HONDERDDUIZEND JODEN NAAR PALESTINA. Gelijktijdig werden in Lon den en Washington het rapport gepubliceerd van de indertijd ingesteld Amerikaansch-Brit- sche onderzoekingscommissie betreffende Palestina. In dit rapport wordt de im migratie van 100.000 Joden, ver dreven door het Nazisme of Fascisme aanbevolen. Daartegenover staat dat de secretaris-generaal van de Ara bische Liga heeft medegedeeld, dat de Liga alle maatregelen zal nemen om de conclusie van het rapport der Engelsch-Ame- rikaansche commissie te ver hinderen Om dit te onderstrepen heeft de Arabische hooge commissie algemeene staking in alle Ara bische landen op 3 Mei gepro clameerd. FRANKRIJK KRIJGT „EUROPA". men deelt mede dat het 50.000 ton metende Duitsche passa giersschip „Europa" naar alle waarschijnlijkheid in het kader der Duitsche herstelbetalingen aan Frankrijk wordt toegewe zen. Het is weer zoover. Een paar weken geleden werd er in Rot terdam gestaakt op aandringen van de E.V.C., de eenheidsvak centrale (communistische ter reurgroep) en thans begint het geval weer in Amsterdam. Er is een nieuw contract ge sloten, zóó dat een matroos thans 245.per maand ver dient, hetgeen aanmerkelijk meer is dan voor den oorlog. Ook het burgerpersoneel is in de nieuwe C.A.Ó. opgenomen. Vroeger, d.w.z. tijdens den oor log. werd het zoogenaamde mii- nengeld uitgekeerd, een vergoe ding voor het mijnengevaar. Maar dit is thans afgeschaft en daartegenover zijn -de loonen verhoogd. Alle zeelieden krijgen een af schrift van het door den rijks- bemiddelaar goedgekeurde ver drag. Ging hij er niet mee accoord, dan ltoh hij op de oude voor waarden: lager loon maar mét miinengeld. thuisvaren. De onderhandelingen zijn ge voerd met de erkende vakor ganisaties, maar niet met de E.V.C. En daarom accepteert de E.V.C. het resultaat dier onder handelingen niet en tracht nu niet alleen de zeelieden te doen staken, maar probeert ook door haar besrnettingstheoriën de ne- venbedriiven stilt te Je "gen, zoodat de schepen niet alleen niet uitvaren, maar ook niet worden gelost of worden gela den. (En nog altijd laat de Neder- landsche regeering de dictatuur van deze communisten toe en Min. Schermerhorn is nog maar van meening dat er een groote vakvereeniging moet zijn waar in de communisten moeten worden opgenomen, want.... dan wordt hun invloed wel ge ëlimineerd. Naïeviteit of erger? Red.). Tegen de drukkerij van een Italiaansche communistische courant en tegen die van het socialistische blad Avanti zijn handgranaten geworpen en re volvers afgeschoten. In het ge bouw van de communistische partij te Rome ontploften even eens twee handgranaten. Deze aanvallen werden kort na het bezetten van Radio Monte Ma rio gedaan door drie personen in khaki-uniformen. De Noord-Italiaansche po litie heeft een waarschuwing uitgezonden aan alle politie posten om op te letten bij een poging om het li.ik van Musso lini binnen Rome te brengen. Alle voqrnaamste toegangswe gen van Rome zijn door gemo toriseerde politie afgezet. De poging zou in den nacht van den eersten Mei met een vracht auto ondernomen worden. „Ik geloof niet, dat wij ooit vredesvoorwaarden zouden kunnen teekenen, die ons in een toestand van permanente ver nedering zouden plaatsen", al dus verklaarde Corbino, de Ita liaansche Min. van Financiën voor het congres van de Itali aansche Liberale partij. Met een enkel woord hebben wij het overlijden gemeld van Mgr. Frencken. Op een leeftijd van bijna 60 jaar is hij Maandagmiddag om één uur in het St. Augustinus- rusthuis te Wilrijck bij Ant werpen overleden. Mgr. Frencken was een van de menschen die de kunst ver staan om allen in de goede richting te sturen. Hij was een man die bezielde en aandreef. Met een groote liefde voor God en Maria, en waaruit bij hem vanzelf een groote en echte liefde voor zijn medemenseh voortkwam. Hij was een bezieler van vele werken op godsdienstig, maar ook op sociaal gebied. De gods vrucht tot de Heilige Eucharis tie deed hem de oprichter wor den vari het werk van den Eucharistischen Kruistocht, bij zonder in het bisdom Breda. En de gedachte van deze E.K., voor het eerst gevormd en in prak tijk gebracht door den Vlaam- schen priester en apostel Ed ward Poppe, heeft hij in ons land blijven geïntroduceerd. De bedreigde jeugd in de moeilijke jaren vond in hem een beschermer en een leids man. Hij was practisch de eer- te die de zorg op zich nam voor de- fabrieksmeisjes en vandaar uit gingen zijn plannen naar de zorg voor het gezin. Hij was de stichter van de Catechisten van den Eucharistischen Kruistocht, een stichting die in het jaar 1928 tot stand kwam, en waar van de leden zich als de ver vulling van hun roeping stel den: de gezinnen te hulp te ko men en zoo noodig terug te brengen tot God. Frencken begreep dat de op heffing van den socialen nood en sociale? misstanden noodza kelijk waren voor een herbouw van het gezin, en zoo kwam van hem de idee van de gezins- verzorgsteï, die een hulp moest zijn en een plaatsvervangster van de natuurlijke opvoedster, de helpster in het gezin op elk terrein. Zooals het met alle groote ONDERWIJZERS EN INVASIE Indertijd heeft het meeren- deel der ambtenaren een geslo ten enveloppe ontvangen welke enveloppe eerst geopend mocht worden, wanneer men door de invasie der geallieerde troepen in geldnood zou komen te ver- keeren. Later is bepaald, dat de amb tenaren de inhoud der envelop pe mochten behouden „ook als ze geen geldnood handden". Thans heeft de ministerraad goedgekeurd, dat aan de onder wijzers die destijds buiten deze regeling vielen, en die wél in geldnood verkeeren en verkeer den. ook een invasie-voorschot wordt verleend. WEERSVERWACHTING tot yrijdagavond. Zwakke tot matige wind tus- schen Oost en N.-O. In de Noor delijke provincies in den nacht en ochtend tijdelijk nevel of mist. Overdag vrij veel bewol king. Overige deelen van het land zonneschijn. -menschen gaat, was hij natuur lijk, zooals men dat pleegt te noemen, zijn tijd vooruit. Maar dan is men ook de menschen van zijn tijd vooruit. Die kun nen hem niet bijhouden, en zoo kon het natuurlijk voorkomen dat men hem verweet dat hij zich niet hield aan afspraken, maar wat hij de week tevoren uiteen had gezet en beloofd, daar was hij in zijn gedachten- gang en zijn idealisme een paar dagen later alweer ver voorbij. En zijn ideaal bezielde hem zoo, dat het verschil tusschen het ideaal dat hem bezielde en de werkelijkheid waarnaar hij streefde hem ontschoot. Hij was nog geen zestig jaar toen hij stierf, maar hij is niet alleen voor het bisdom Bre da, maar ook voor vele ande ren daarbuiten de stuwer en de bezieler geweest. Hij was de burchtheer van „Bouvigne" en van daaruit heeft hij velen voor Christus veroverd. God zal hem voor die verove ringen loonen. Vervolg van Dag 1. Koos Vorrink als Schermerhorn's rechterhand Daar hooren wij in eens van den man met den mooien titel,, Regeeringsgemachtigde in Alge- meenen Dienst, dat hij, die in den rechtsstaat niet staat om schreven, tot taak heeft onder andere alle lekken in het amb telijk apparaat, die nog steeds het herstel van den rechtsstaat bemoeielijken, te stoppen. Wanneer er naar den smaak van den heer Vorrink een lek is in het geval Meyer, dan zet Vorrink er recher cheurs achter, (die bij thuis komst door hun superieuren op stel en sprong worden ontsla gen). Met andere woorden, indien Vorrink van oordeel is, dat Pieterse. die vrij rondloopt, in de gevangenis thuishoort, dan zal hij, V o r r in k, Pieterse bij den kraag doen pakken! Indien men niet wist, dat Vorrink een rechtgeaard Ne derlander was, zou men de scherpste vergelijkingen uit het jonge verleden tijdens de bezet ting kunnen trekken. De „Maasbode" schreef reeds: „Het wil er bij ons ten eenen male niet in. dat de Regeering Koos Vorrink (haast hadden wij gelezen de Regeering. Koos Vorrink Red. De B.) als 'n soort Gestapo-in-zijn-eentje bin nen het ambtelijk apparaat heeft geplaatst. Koos Vor- rink's Amsterdamsche rede bewijst op zijn minst, dat de Regeering haar gemachtigde in algemeenen dienst nog eens duidelijk aan zijn ver stand heeft te brengen wat hij als lid van het ambtelijk corps met goed fatsoen mag doen en moet laten. Dat de menigte in de Apollo- hal het niet zag is erg. Dat de volksleider zelf het niet ziet is heel erg. Per slot is het gelijk aan den heer Schermer horn, die eerlijk zeide. dat hij het nog moet leeren. PAAR IS ZORG AAN BESTE60 In klein gezin voor d. of d. en n. gevraagd 6976 liefst, niet beneden 20 jr. Goed loon en zeer goede behandeling. Aanmelden: Mevr. Marks, Hooge- woerd 30. WIE RUILT vloerzeil 4 M. lang 1.40 M. breed of regenjas voor een schoenenbon. Brie ven onder letter L. aan R. Paauw, Kantoorboek handel, Roelofarendsveen Gevraagd BEKWAME GROOTWERKERS Zeer hoog loon. Aanmel den: Hoogewoerd 30. N.V, OOSTHOEK ZOON vraagt voor haar kantoor te Zoeterwoude een MAN. KANTOORBEDIENDE, leeftijd 2025 jaar. Spoedige in dienst treding. Sollicitaties te zeiTden aan OOSTHOEK ZOON N.V. te Alplien a.d. Rijn. ,032 Te koop t\pe vrijbuiter, koffer- framofoon eh mandoline, 'e bevr. Zuideinde 188, Roelofarendsveen. 6936 Gevraagd 6981 in gezin met 4 kinderen. Huiselijk verkeer. Mevr. Coster, v. d. Waalsstraat 56, Leiden TE KOOP van. Berkel vleeschsnij- machine, Salon naaima chine, blank eiken en old finish salon ameublemen ten, Philips radio, sohrijf- bureaux. 1 pers. opklap- ledikanten. een en twee pers. ledikanten en ka pokmatrassen. bouclé loo- per 70 c.m breed v.d. kw. als nieuw. P. J. Hooij- mans. Lijnbaan weg 1, Te' 2012. Noord wijk (binnei

De Burcht | 1946 | | pagina 3