pVst HET GEVAL ARNOLD MEYER WORDT HET GEVAL KOOS VORRINK worden onze jongens en meisjes? De Katholieke Actie in Frankrijk ■Tellingen (huishoud-, indu- 1 riescholen enz.) komen daar. tear de behoefte eraan wordt jfvoeld Maar omgekeerd sti- iuleeren zii deze behoefte .leer krachtig. Hoezeer dit in Leiden het "geval is, blijkt wel hieruit, idat in onze stad van de cimeisjes, die het lager onder- riwi.is hebben afgeloopen, niet "minder dan 43 net. najir het itdagnijverheidsonderwijs gaat, 'e terwijl dit percentage voor j.het geheele land nog geen 20' bedraagt. Dit zeer hooge percentage -an 43 wordt slechts in enke steden. Rotterdam. Eindho- -sn. Hilversum en Deventer irertroffen. Vergelijk daar- lee nu b.v. Amersfoort met 1 oct, en Haarlem met 22 pet. I ïn is het duidelijk, dat niet 5 welstand der bevolking de ftslissende factor is bii de raag: dóórleeren of niet. en no ja in welke richting, maar •sit de al- of niet-aanwezig- :teid van goed gerenommeerde ïHderwijs-inrichtingen van een lêpaalde soort veelal den ioorslag geeft. Dit blijkt' ook heruit, dat in Leiden slechts I pet. van de jongens naar :ét nijverheids-dagonderwiis i#at, een percentage dat nog rplangrijk lager is dan het ge middelde van 19 pet, liNaar H.B.S.. gymnasium ei lvceum gaan in ons land 12 ;ft. van alle jongens en 7 pet. ipn de meisjes. En in Leiden? aIan de jongens, die de lagere d'hool verlaten, gaat hier 22 jft. over naar het middelbaar jf gymnasiaal onderwijs: in (jimersfoort 18 en in Haarlem i Pet. Hier in Leiden is dus Jn sterkere drang naar mid- slbaar of gymnasiaal onder richt aanwezig. Althans voor de jongens: voor de meisjes, waarvan slechts 11 pet. deze richting uitgaat, is dit minder het geval Haarlem heeft voor de meisjes een percentage van 10. Amersfoort van' 14. Het is interessant, hiermee Bloemen- daal te vergelijken, waar 40 i y j AT gaan onze jongens en meisjes doen als zij de lagere school doorloopen hebben? Houdt dan alle verdere studie f op en moeten zij gaan meeverdienen of in het huishou den helpen? En als zij wel wat meer gaan leeren, welke richting i/ilaan zij dan in? Het zijn vragen waarop het antwoord interes- int is voor ieder, die het goed meent met onze vaderlandsche jeugd, en die beseft, dat voor een volk als geheel hetzelfde geldt ds voor het individu: wat meer en beter onderwijs, wat meer ;ennis en wat deugdelijker grondslag geven 'n voorsprong in -len strijd om het bestaan. Merkwaardige uitkomsten van een statistische vergelijking i Er is op onderwijsgebied in Nederland in de laatste 'halve 2euw heel wat verbeterd. al -wet er dan nu misschien 'reer het noodige „vernieuwd" 3lorden. Soms krijgt men zelfs -jen indruk, dat van de jon gere generatie bijna ieder wel ;jeer dan alleen lager onder lijs genoten heeft. Maar die ;idruk is toch volkomen fout. "oor de helft van alle jongens, n voor 55 pet. van alle meïs- .ès .die de lagere scholen in .lis land verlaten, houdt daar mee tevens alle dagonderwijs olkomen op. Voor het olatte- Tnd zijn deze cijfers nog veel ijigunstiger. voor de steden ■din zj in den regel wat beter, t In Leiden bedraagt het n aantal leerlingen, voor wie de lagere school het begin en het einde van alle wiis- (jheid is elf pet. van het to- di taal. een cijfer dat bii het e.rijksgemiddelde prachtig af- osteekt. maar dat niettemin ■gtcch eigenlijk nog bedroe- üvend hoog is. iiMerkwaardig zijn in dit op- gtcht de afzonderlijke cijfers ifflor de jongens en de meis- js. Her zou meenen, dat de ■aders voor hun dochters eer- ipr met uitsluitend lager on- isrwiis zouden volstaan dan .oor hun zoons. Gewoonlijk is jat ook zoo. maar in Leiden ajet. Hier houdt nl. voor 16 [jpt. van de jongens aan het ,^nd van de lagere schgol alle aderwiis op. en voor 8 pet. .jfin de meisjes Ongetwijfeld .ielen hierbij de inrichtingen oor nijverheids-onderwijs voor leisjes in onze stad een be- jingrijke rol. Wij zien hier jn opmerkelijke wisselwer king. Dergelijke onderwijs-in- In Leiden overweegt het Nijverheids-onderwijs pet. en Heemstede, waar zelfs 46 pet. der meisjes naar het middelbaar of gymnasiaal onderwijs overgaat. Er sal wel niemand ziin. die veronder stelt. dat de meisjes in die beide gemeenten zoo uitzon derlijk meer begaafd ziin dan elders: natuurlijk zijn het ook hier de welstand der ouders, de renommée van bepaalde scholen en tenslotte een zeke re ..mode", die de richting be palen. Van de gezonde gedach te, dat alleen de aanleg en de geschiktheid van het kind be slissen moeten, zijn wii in de practijk nog wel héél ver ver wijderd. Dan is er nog de groote groep van leerlingen, die van de lagere school naar de u.l.o.- scholen gaat. In het geheele land omvat deze groep 19 pet. van het totaal, een cijfer dat voor jongens en meisjes geheel gelijk is. In Leiden gaat 35 net. van het totaal, naar de u.l.o.-scho len: voor de jongens en meis jes afzonderlijk ziin de percen tages 3<Phn 32. Aan deze cijfers vallen niet zoo gemakkelijk conclusies te verbinden omdat het u.l.o. voor een deel dei- leerlingen het eindonderwijs is terwijl het voor anderen slechts de overgang is naar verdere studie van zeer ver scheiden aard (kweekscholen. M.T.S. e.a.). En tenslotte zijn er dan nog de ongelukkigste gevallen, de kinderen die zelfs het gewoon lager onderwijs niet kunnen volgen om al die uiteenioopen- de redenen, die wii tezamen als „achterlijkheid" plegen aan te duiden en die daarom naar een school voor ..buitenge woon lager onderwijs" verhui zen. In Leiden bedraagt het aantal van deze op de gewone lagere school gestranden vier pet. van het totaal, een cijfer dat in verhouding tot elders, aan den hoogen kant is. VALSCHE BANKBILJETTEN. Op het postkantoor te Hil versum zijn enkele valsche biljetten van 10.in ont vangst genomen. Het onder zoek wees uit, dat de biljetten zeer goed geïmiteerd zijn en vermoedelijk gefotografeerd. De passage over het wetboek van strafrecht aan de achter zijde is er vrijwel onleesbaar opgekomen, terwijl aan de voorzijde de groote létters ..De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder" met een fijne oen bijgeteekend zijn. De bankbil jetten zijn opgezonden aan de afdeeling falsificaties der Ne derlandsche Bank ter nader onderzoek. Vrouwelijke jeugd houdt appél In het Roland Garos stadion te Parijs werd in tegenwoor digheid van Kard. Suhard, Aartsbisschop van Parijs en verscheidene bisschoppen en hoogwaardigheidsbekleeders 't tweede lustrum gevierd van de Vrouwelijke Katholieke Jeugdactie. Achtduizend con gressisten namen aan de ope ningszitting deel. Hieronder waren 300 Belgen. 64 Zwitsers. 17 Engelschen. 17 Portugeezen. 4 Amerikanen. 2 Canadeezen en 2 Luxemburgers: de vier Nederlandsche afgevaardigden waren nog niet aangekomen, doch zii worden binnenkort verwacht, evenals 'acht Duit- sche deelneemsters. Na het zingen van het „Ve- ni Creator" sprak de secreta resse. Suzanne Lize. een wel komstwoord en las zii een schrijven voor van den Paus. waarin deze de congressisten ziin gelukwenschen aanbood en haar den apostolischen ze gen schonk. Vervolgens had een vaandel-defilé plaats, waarbij de. deelneemsters uit Marokko. Algiers. Madagascar en Tunis luide toegejuicht werden. Verscheidene sprekers voerden het woord, waarbij zij den nadruk legden op dén daadwerkelijken steun, dien ------ bij Heemstede en kwam in botsing met een huis ten gevolge waarvan een kind om het leven kwam. Het verkeer on- dervond slagnatie. Ass. Corr. P. MEYER, niet Meier uit Berlijn, maar die uit Oisterwijk, was voorstander van het Groot-Duitsche Rijk. Hij probeerde Nederl. jongens warm te ma ken voor deelneming aan den oorlog tegen Rusland. Hij was een berucht .anti-semiet. Meyeris gearres teerd geweest en hij is ontvlucht. Wat zich na zijn ontvluchting precies heeft afge speeld, is nog niet vol ledig bekend. Onomstootelijk vast staat echter, dat er iets is gebeurd, dat men Meyer best wederom had kunnen arreslee- ren indien men dit had gewild. Vast staat, dat Meyer .anders en zachtzinniger is be handeld dan duizen den anderen, die poli tiek heel wat minder verdacht moesten zijn dan de Oisterwijksche dictator. Het geval Meyer versterkt het geval van onbehagen, dat ons volk bekruipt. Men kan niet langer vertrouwen stellen in mededeelingen, die van regeeringswege worden gedaan. Of het nu gevallen van cor ruptie betreft, toestan den in het leger, de ontwikkeling in het Indisch drama, de toe standen in de inter- neeringskampen. men voelt tastbaar dat, als de Regeering iets mededeelt zij zich bedient van de taal der oude diplomatie op haar slechtst. Het geval Meyer is mogelijk sterk opge blazen. Dat kan wel zijn. Maar wij weten het niet. Wij weten al leen, dat het „geval" niet normaal verloopt en dat men de heele waarheid niet zegt. En dat wekt een geval van onbehagen en wantrouwen grooter dan de schok, welke het gevolg kan zijn van onthullingen en van mededeelingen van voor bepaalde personen compro- mitteerenden aard, die op waarheid berusten. Is men er zich wel van bewust hoe zuiverend de waarheid werkt? In het belang van het land! WELNU, de „Gel derlander" komt met de waarheid. Dit blad onthult dat Koos Vorrink, die lid is van het praesidium van de Partij v. d. Ar beid, drieiiiaal een on derhoud heeft gehad met Arnold Meyer. „De leider van het Nationaal Front ont ving den heer Vorrink tot tweemaal toe op Bezuidenhout 76 te 's Gravenhage. De se cretaris van den heer Meyer, de heer Pétil, was hierbij tegenwoor dig. Op een derde bijeen komst was ook de se cretaris van de politie ke raad van Nationaal Front, de heer Doek. aanwezig. Op deze bijeenkom sten heeft Vorrink kenbaar gemaakt, dat hij als lid van het Na tionaal Front wilde toetreden. Hij verbond echter daaraan drie eischen. Ten eerste: het pro gram van Nationaal Front achtte hij onvol doende t.a.v. de staats- socialisatie. Ten tweede: Hij wenschte niet de handhaving en uitbrei ding der bijzondere, Sfhool, maar hij Meyer een nationale school zou propagee- ren. Ten derde: De heer Vorrink eischte. dat hij bij zijn toetreden tot Nationaal Front plaatsvervangend lei der zou worden." Geen wonder dat een ander blad vraagt: „Zou Vorrink Mussert vervangen?" Wanneer wij dit le zen wordt het duide lijk waarom men zoo'n jacht heeft gemaakt op Arnold Meyer. Het gaat daar niet zoozeer om zijn persoon, als wel om de documenten en het archief waar over deze heer schijnt te beschikken en dat op het punt staat in boekvorm te verschij nen. Wanneer de bewe ring in andei-e bladen juist is dat de leerling- journalist van „Het Vrije Volk", die een groote rol bij de wild west jacht in Brabant heeft gespeeld, een neef i£ van Vorrink, wordt de zaak nog meer précair. Als wij dus aan het hoofd van dit artikel schreven: „Het geval Arnold Meyer", kun nen wij gevoegelijk eindigen met. „Het ge- wenschte dat de heer val Koos Vorrink". de Kerk van de vrouwelijke jeugd verwacht. Ook de arbeiders.... On 1 Mei zal in de overdek te wielerbaan te Pariis een een eroote bijeenkomst van ar beiders worden gehouden, waaraan deelnemen afdeelin- een van de Fransche confede ratie van christelijke arbei ders. van de christelijke arbei dersjeugd en van de vrouwe lijke arbeidersjeugd. Het on derwerp voor deze biieenkomst luidt: Voor een ware bevrij ding van den arbeid. De lei ding berust bii den president van de Pariische unie van christelijke syndicaten. Ray mond Lecoeur. ANNEXATIE-MISERE. (Vervolg va» pag 4). Waarom Je an Nederland, on der de veilige bescherming van UNO, niet gedurende vijf tig jaar vier honderd millioen per jaar in goederen ontvan gen? Waarom kunnen de fa brieken en mijnen niet worden aangewezen, die goederen en grondstoffen voor zulk een be drag jaarlijks naar Nederland zullen exporteeren? Dat is economisch heel wat gezonder ai zal het nogal wat hoofd brekens kosten om dat behoor lijk in onze nationale economie te verwerken dan de econo misch onuitvoerbare annexa tie. En als dat kan, waarom dan het alleen in het uiterste, moreel geoorloofde middel van annnexatie gekozen, dat bo vendien geeri behoorlijk eco nomisch resultaat kan opleve ren? Wi< iets weet van de uit- voercapaciteit van Duitschland ook thans! moet weten, dat het door mij voorgestelde volkomen uitvoerbaar is. HET KOMT bij de annexio- nisten, en ook bij den Heer Zeegers, altijd weer neer op „landhonger" den nood aan land voor de boeren ontkent niemand! maar al weer op de laatste plaats, zoo al ooit, moet die honger met annexatie worden bevredigd. Emigratie verdient eindeloos de voorkeur (moreel en econo misch!) maar dan in mo dernen zin, en dus o.a. niet ..zwaar selectief", zooals de Heer Zeegers in vele geschrif ten van mij kan vinden be toogd. Over internationalen vrij handel spreekt geen enkel, mo dern economist meer even min over protectie! maar over „internationaal georden de handelspolitiek". Alweer moet ik echter naar zooveel andere geschriften verwijzen. Men vergeve mij, dat ik dan verder de m.i. fantastische plannen voor „ontruiming van Duitsch gebied" en „mandaat gebied" laat rusten. Het is al les wel volkomen hopeloos. De vergelijking van Java nen en Nederlandsche boeren wijs ik vrij van rassenvoor oordeel! volkomen af; een eenvoudige enquête kan den Heer Zeegers hier bovendien wegwijs maken. De voorstan ders van annexatie om „Le- bensraum" zitten in heel an dere kringen dan die van on zen land- en tuinbouw of wee- teelt. De Duitschers „onder Neder landsche- hoede" laat ik voor wat het is: utopie! Dat de Heer Zeegers nu ineens naar een heel ander begrip: Neder- landsch mandaat, overspringt, bewijst alleen, hoe onbekookt en ondoordacht de heele an nexatie-kwestie behandeld wordt. Of de Heer Zeegers mijn denkbeeld van verdeeling van Duitschland in vijf natuurlijke gebieden geen schijn van kans geeft, is onverschillig; de vraag is maar. of dat niet de aller beste oplossing zou zijn voor de toekomstige veiligheid van Europa de Duitschers inbe grepen. Laat ons toch hopen, dat wij spoedig van die heele annexa tie-misère worden verlost! Prof. Dr. J. A. VERAART.

De Burcht | 1946 | | pagina 5