ANNEXATIE- MISÈRE Perzië blijff op do agendp in den Kaleidós Enthousiaste ontvangst van.... Buitschen Generaal Van Kleffens «loot Prof. dr. J.A. Veraart In een tweetal zeer waar dige artikelen heeft Drs. G. K. L. Zeegers „Het goed recht van annexatie" op mijn drie artikelen over annexatie geantwoord. Het spijt mij ten zeerste, dat hij er zóó weinig in is geslaagd, mijn betoog te ontzenuwen. NIET de heer Zeegers niet in, dat hij en zijn vrienden moeten bewijzen, dat an nexatie van Duitsch grondge bied door Nederland moreel geoorloofd is? Ziet hij niet in, dat annexatie een uiterste mid del is, alleen geoorloofd, indien er geen ander middel is om de noodzakelijke schadeloos stelling te verkrijgen? Erkent h>' niet, dat hij dit dan heeft aan te toonen? Dat hij dan verder moet bewijzen, dat an nexatie de economische voor- deelen geeft, die met geen en kel ander, kleiner middel zi.m te bereiken? Ziet hij ten slotte niet in, dat hij in dit alles niet is geslaagd? A Ik moet verder gaan met het sttellen van vragen. Kan de heer Zeegers zjich afmaken van mijn „moreel betoog met de bewering, dat ik niets bewijs? Ontkent de heer Zeegers, dat annexatie de „geduchtste internationale machtsdaad" is? Dat in 1940 Nederland „geen enkelen ge- biedseisch aan Duitschland (had) te stellen"? Dat dus „het 'wegnemen van Duitsch gebied met of zonder Duit- sche bevolking" moreel altijd ongeoorloofd is tenzij in een geval van de uiterste noodzaak? Wat is hier meer te bewijzen nog afgezien van de beperkte plaatsruimte voor iedereen, die op de hoogte is van de fundamen- teele beginselen van Recht en in dit geval Internationaal Recht? Is het niet hoogst ern stig, dat een katholiek zich on vervaard op den „Lebensraum" grondslag stelt en al deze mo- reele overwegingen, die ge meengoed moesten zijn van zich afschudt, er over heen loopt? De heer Zeegers ver- gunne mij een nieuwe excla matie: „Dit is onvergeeflijk! Een gestudeerd en katholiek- rechtelijk geschoold man had dit aan de goedkoope demago gen moeten overlaten, die, he laas, ook ons katholieke volk zoo slecht over hun hoogste principes voorlichten. En dan spreekt de heer Zeegers van „appelleeren aan het senti ment". als onze diepst-redelijke moraalbeginselen aan de orde zijn! Liever springt mijn geachte tegenstander maar ineens over naar „den nuchteren kant" en gaat hij „op een zakelijke ma nier" (o. beginselen!) de an nexatie beschouwen. En dan decreteert hij, dat Duitschland het (natuurlijk!) noodzakelijk herstel niet zal kunnen doen in „concreet aanwijsbare goe deren". Hoe weet de Heer Zeegers dat? Houden wij eens vast aan de ongeveer twintig milliard, die genoemd zijn. (Vervolg pag. 5). Spakenburg's vloot kwam voor dc eerste inaal weer thuis niet een zeer bevre digende vangst, naar schatting ongeveer 35000 pond paling. Na gerookt te zijn «orden de palingen buiten gehangen. Hij assisteerde bij 400 executies in België BELQIë heeft dezer dagen een generaal van de voormalige Duitsche Weermacht met open armen ontvangen Deze generaal was priester en behoorde tot een Oosten- rij ksche divisie van Hitler's leger. België heeft dezen Duit- schen generaal hartelijk ver welkomd. Monseigneur Gramman. zoo heet hii. was hoofdaalmoe zenier met den rang van ge neraal in het Duitsche leger in Noord-Frankrijk en Bel gië. Hii wijdde zich geheel aan de verzorging van Belgi sche verzetsmannen, die door de Duitschers ter dood waren veroordeeld, bezocht hen in de gevangenissen en bereidde hen voor op het einde. Voorts belastte hii zich met het uitvoeren der laatste wilsbeschikkingen van geëxe cuteerden. met brieven en boodschappen voor hun nabe staanden en vrienden. De ex-generaal-aalmoeze- nier is naar België gekomen om als getuige op te treden bij het proces tegen de beu len van Breendonck en om de familieleden der slacht offers nader in te lichten over het lot der patriotten, die tij dens de bezetting vermoord werden. Een correspondent van de ..Catholic Herald" had een onderhoud met Mgr. Gram- man. Deze vertelde hem hoe hii steeds de laatste nacht met de ter dood veroordeelden door bracht. Hii gaf hen steeds een officiëel* papier, waarop zii hun laatsten groet en boodschap konden neerschij ven zonder gevaar dat deze gecensureerd werd. want Mgr Gramman kende de we gen waarlangs deze brieven in handen der familie kon den komen, zonder dat de be zetter van den inhoud kennis nam. Hii bezorgde hen voorts ci- garetten. chocolade."bier en dergelijke kleinigheden, en verzorgde hen zoowel mate rieel als geestelijk. „Het gebeurde vaak", aldus „deze Duitsche generaal-aal- „moezenier. „dat de mannen „zingend den dood ingingen, „en nimmer heb ik er een „ontmoet, die vóór ziin dood „geblinddoekt wilde worden. „Door den omgang met uw „helden, is het mii alsof ik- „zelf Bel r geworden ben. Ik „zal hen ncoit vergeten. Zij „beefden soms van koude en „ellende, maar nimmer v n „vrees. Zeer vele Duitsche of „ficieren spraken openlijk „tegenover mii hun bewonde ring en eerbied uit ovar „deze patriotten." Mgr. Gramman woonde 400 executies van verzetsmannen bii. Vanzelfsprekend ondervond hii bi'1 het uitoefenen van ziin priesterlijke functie dikwijls tegenwerking van Duitsche officieren. Maar hii kende de Duitsche legerwetten op ziin duimpje en hii behoefde een onwillig officier maar te dreigen met aangifte bii de Staf om elke moeilijkheid, die hem in den weg werd ge legd. op te ruimen. Tijdens het getuigenverhoor te Mechelen. waar het proces tegen de beulen van Breen donck werd gevoerd, zeide Mgr. Gramman, dat het exe- cutie-peleton buitengewoon zenuwachtig was. waardoor het slecht richtte, terwiil het ophangen der slachtoffers door de nervositeit der beu len een vreeselijke marteling werd Het was Mgr. Gramman niet mogelijk bii deze ter- dood-veroordeeling yolledige geestelijke bijstand te ver- leenen. terwijl hem dit. na een bevel van Gen. Falken hausen zelfs geheel verboden werd. „Geen enkele veroordeelde, of hii nu communist was. of Jood of Protestant, weigerde ooit mijn -hulp als vriend, wanneer ik hem als priester niet van dienst kon ziin." Met assistentie van vier priesters, die in Duitschland gevangen gezetbn hadden, droeg Mgr. Gramman op 7 April in de kerk van O. L. Vrouw der Overwinning een plechtige H. Mis op voor de zielerust van al degenen, die tijdens den oorlog in België waren geëxecuteerd. Een ontzaggelijke menigte, met aan het hoofd den rector der Leuvensche universiteit, begroette den Oostenrijkschen prelaat-ex-generaal-aalmoeze- nier. E: heersclit groote activiteit in de broed bedrijven. Eeii kijkje in een broedma chine van 9000 eierén. Henneke P. IN WASSENAAR na men 37 leden van de Kath. Volkspartij deel aan de Groslijststem ming, welke de te stel len candidaten en der- zelver volgorde voor de verkiezingen der leden van Provinciale Staten moet aanwij zen. Van deze 37 heeft een aantal ongetwij feld gedacht, dat men moest beginnen met nummer één van de lijst! Voeg daarbij de in vloed van het politiek advies en U hebt we derom gewezen naar een van de onwaar achtigheden der demo cratie. Want die leert ons, dat de afgevaar digden worden geko zen door het volk. HET KATHOLIEK Werkverband binnen de Partij van den Ar beid is in het het leven geroepen om te waken voor de Kath. begin selen in de polfitiek, nadat men eerst de be ginselpartij heeft ver loochend. En ziet, op de eerste landelijke bijeenkomst treedt.KoosVor- rink als spreker op. Waarschijnlijk tot zijn eigen verbazing, maar niet tot zijn ongenoe gen. Voor de Kath. be- ginselën gaat men bij Koos in de leer! STEUNT de gealli eerde zaak door uit sluitend te schrijven met Perry Kroon Pen. Pen. Dit is de tekst van een advertentie in „De Stem van Nederland" van 20 April. Tóen wij dit lazen zijn wij van vreugde opgesprongen en hebben wij ons aan stonds gemeld voor het lidmaatschap van de Vereeniging van oud-illegale werkers. Al mijn oüde pennen, door mijn zoontje zorgvuldig opgespaard, bewezen, dat ik gedu rende al de jaren der bezetting de geallieer de zaak had gesteund. Vele betrekkingen staan nu voor mij open De weg van den roem begint dikwijls bij het schijnbare toeval. He laas vermeld de ad vertentie niet of on der de geallieerde zaak ook de Russische zaak is begrepen. WAAROM een boe renjongen uit een dorp in den Amerikaan- schen Staat Texas van zijn tractor sprong om in Venraai te komen sneuvelen, was voor ons jarenlang een pro bleem. Stel je voor dat een jongen uit Zoeter- wöude hetgeweer- schoudert om in Mexi co of in Alaska zijn leven te gaan offeren. Er zijn ook thans mil- lioenen Amerikanen die het nog niet be grijpen en die de na gedachtenis van Roo sevelt verguizen, wijl door diens „schuld" voor een dollar minder is te genieten. Maar nu begrijpen wij volkomen, dat de isolationisten het pleit moeten verliezen en waarom Truman na een aanvankelijke aar zeling de buitenland- sche politiek van zijn gróoten voorganger heeft opgenomen. Want in een volgend conflict moet Amerika den eersten stoot op vangen of toebrengen. Een volgende oorlog immers is vanaf het eerste oogenblik een oorlog van de helft van de wereld, waarin Amerika het voor het zeggen heeft, tegen de rest. NU IN DRENTE olie wordt geboord, bestaat het gevaar, dat Rus land Ovérijsel onaf hankelijk verklaart. (De Stem van Neder land). DE REIS. van het prinselijk paar naar Scandinavië is een succes geweest. Wij hebben aan den plipht van dankbaarheid voor de ontvangen hulp voldaan en de Scandi navische volken gun nen ons oprecht en van harte het aller beste. Ieder gaat nu zijns weegs. Een ver dere toenadering tot West-Europa zou Rus land niet aangenaam zijn. Dat is blijkbaar de reden waarom de Scandinavische pers zich in meterslange kolommen overliep van sympathie en zich zoo aan de oppervlakte hield over de toekom stige verhouding met ons land. Hoeveel malen in het leven neemt men niet hartelijk afscheid van iemand die men nooit meer terugziet! WIJ ZATEN voor het eerst na zes jaar in den schouwburg en wel op de duurste plaats, die wij hadden kunnen veroveren door eerst in de rff te gaan staan voor een volgnummer en dan daarna met het volg nummer in de rij te gaah staan voor een plaatsbewijs. Daarna stonden wij in de rij om onzen jas en hoed af te geven, in de pau ze stonden wij in de rij voor een slechte kóp koffie, na afloop der voorstelling ston den wij in de rij onzen jas en hoed terug te krijgen en daarna we derom in de rij om plaats in den tram te bemachtigen. Tijdens de voorstel ling konden wij* het tooneel heel goed zien vanaf onze plaats van 6.; indien wij op den rand van den stoel ba lanceerden, waarbij wij met eenigen wee moed dachten aan d$ leege plaats bij den haard in zeker huis.. Er zijn niet te veel menschen op de we reld, maar wij dachten aan de majesteit van de stilte op de Hooge Veluwe, waar nog zoo veel bouwgrond braak ligt. Loopt Gromyko weg In de gisteren gehouden vla gadering van den Veilighei^ raad verzocht de Russische a- gevaardigde Gromyko wedt61 om de Perzische kwestie van ils agenda af te voeren. ,C1 „Het schijnt, dat sommi-lei ge leden van den Veilig heidsraad de waarachtig-fl< heid van de Russische en Perzische verklaringen be twijfelen. Sommige leden van den I raad trachten tevergeefs defei Perzische kwestie op deer agenda te houden. Deze po-io gingen zijn tot mislukkingre' gedoemd en zullen slechtsro hen schaden, die dit trach-ér ten te doen, want zij pro-eer beeren het Handvest op tel® offeren om de gelegenheidrij te verschaffen voor verderefd discussies over het Perzi-b" sche vraagstuk. n Dit soort pogingen zou-fs den de meest betreurens-°s waardige, gevolgen kunnen?®1 hebben", aldus Gromyko.01 >n De Amerikaaneche gedelf?® geerde, Stettinius, verklaard'6 dat hij zich tegen het voorst van Gromyko verzette: <j a Australische gedelegeerde sloid zich hierbii aan. 'e; Sir Elexander Cadogan, ch Britsche afgevaardigde, zeidt; dat hij niets in het Handvelri kon vinden dat zeide, dat <)st raad een aangelegenheid vatc de agenda moest afvoeren niv dat beide partijen bij het g(3V ding die meening waren toegtcf daan. „Het wil mij voorkomqio dat dit een aangelegenheid is. die op de agenda moet blijvffld tot 6 Mei en wij hopen, dfr de zaak dan gelukkig afgedair kan worden", aldus Cadogan.0® De Nederlandsche gedelPt geerde verklaarde zich evet®1 eens tegen het voorstel tot hp afvoeren van de kwestie va"! de agenda. j*0 Met negen tegen drie steifó men werd Gromyko's voorstre afgewezen. 00 lei Verklaring van GromyN1 Tn Gromyko verklaarde hiercf" dat de delegatie van de Sowjig- Unie het handhaven van ia: kwestie op de agenda van d?Y Veiligheidsraad strijdig ach^'( met het Handvest. „De Sowji delegatie acht het daarom njg-, mogelijk deel te nemen aan id discussies over de Perzisci® kwestie in den Veiligheid)} raad'. Gromyko verliet echfd de vergadering niet voor d~e|t< werd verdaagd tot Donderdij) 20 uur Ned. tijd. Het «succes» van den Veiligheidsraad}" „Peterborough" beschijfts in de Daily Tlegraph deira Nederlandschen afgevaar-to digde bij de Ver. Natiesit van Kleffens. Hij schrijfbii dat van Kleffens zondend twijfel het groote intelèp leciueele succes van dflo laatste zitting van den Veiiei Jigheidsraad is geweest. I „Zijn zuiver gevormde eét beknopte zinnen geven vatfa een merkwaardige beheerp sching van de Engelschbc taal blijk. Met zijn small".6? vingers tegen elkaar gef drukt en het hoofd eef1- weinig opzij, luistert h?n met een uitdrukking vai®1 verdraagzame geamuseerd;61' heid naar de hakkelende- pogingen van eenige vai zijn collega's om hun stand?" punten uiteen te zetten. |n lil

De Burcht | 1946 | | pagina 4