miliioen Ernstige ongevallen bij - brand in Amsterdam Be parlementaire commissie ten Batavia keert terug tof orde en rust De B.B.C. op bezoek ALS IK EEN. "T*~ Vrouw en klein kind iij angst uit het raam geworpen Terwijl de brandweer met groot materiaal uitrukte zagen diverse inwoners van een pen sion in de P. C. Hooftstraat 56 zich gisteravond door de vlam men van een feilen brand van alle uitgangen afgesneden. Door een omgevallen petroleum kachel op de eerste verdieping bij de eigenaars van het pen sion, de familie de Vries-Rey- jner, stond het huis in een om mezien in lichter laaie. In doodsangst stonden op de der de verdieping van het hooge huis een man en een vrouw voor het open raam, terwijl de vlammen de kamer reeds bin nenlekten. Nadat de brandweer lieden ijlings een springzeil in gereedheid hadden gebracht gaf de man de 47-jarige me vrouw Goehl een duw. Zij viel door de vlammen, die uit de tweede verdieping naar buiten sloegen, heen en belandde op een ongelukkige wijze in het zeil. Met een wervelfractuur werd zij door den G.G.D. naar het Wilhelmmagasthuis ver voerd. Haar toestand is vrij ernstig. Onmiddellijk na haar waagde de man den sprong en kwam behouden neer. Intus- schen had zich aan den achter kant van het huis op de tweede verdieping een ander drama af gespeeld. Hier woonde de fa milie Litjens bestaande uit man, vrouw en een driejarig kind. Ook zij hadden geen kans gezien het huis tijdig te verla ten. Nadat de rook en de vlam men de voorkamer waren bin- nengeslagen vluchtten zij in de achterkamer en riepen wanho pig om hulp. Daar het huis in enkele minuten tijds echter een laaiende fakkel was konden de buren geen enkele hulp ver- leenen. In paniekstemming wierpen de ouders Litjens hun kind vanuit de tweede verdie ping in de een 12-tal meters la ger gelegen tuin. In zeer ern- stigen toestand is'het kind naar het Wilhelmmagasthuis ver voerd. Inmiddels wierpen bene denburen in derhaast kleeren en beddegoed de tuin in en het is waarschijnlijk daaraan te danken, dat de heer en me vrouw Litjens, die na hun kind de tuin insprongen, er zonder ernstige verwondingen af zijn gekomen. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis konden zij den nacht bij kennissen door brengen. Op den zolder van het per ceel bevond zich een z.g. vlucht- deur, die helaas was dichtge spijkerd. De buren in het be lendende perceel (no. 58) heb ben deze deur nog weten te verbreken. Helaas bereikten zij daar slechts mee dat het vuur des te gemakkelijker naar hun eigen huis oversloeg. Ook de derde etage van dit perceel, dat deel uitmaakt van het pension Knuf, brandde geheel uit. Tegen negen uur was het vuur bedwongen. Van het huis op no. 56 stond toen nog slechts een verkoold geraamte. Op 58 hadden alle verdiepingen ern stige waterschade, terwijl de bovenste verdieping met de zol der volkomen uitgebrand is. Zeldzame collectie. Onmiddellijk daarna werd den gasten een verzameling in genieus gefabriceerde radio- toestelletjês getoond. waar mede tijdens de bezetting door de leden der ondergrondsche beweging tot het laatste toe de uitzendingen van de nieuws berichten van de B.B.C. wer den opgevangen. Dit waren miniatuurapparaatjes. inge bouwd in de meest verschil lende voorwerpen, zooals ta- baksdoozen. poederdoozen en zelfs een vim-bus. Ook de fiets, waarmee de berioodigde stroom werd opgewekt, door middel van een riiwieldynamo. ontbrak niet. Na de lunch heeft het gezel schap in het natuurkundig la boratorium een demonstratie bijgewoond van stereofonie en van televisie. Als bijzonder heid kan tekens nog worden vermeld, dat de hooge bezoe kers tevens het gebouw in oogenschouw namen. van waaruit de oorlogscorrespon denten van de B.B.C. hun ver slagen naar Londen uitzonden, toen alleen nog het Zuiden bè- vri.id was. De parlementaire com missie. die in Ned.-Indië een onderzoek heeft inge steld naar de daar heer- schende toestanden, is te ruggekeerd. Zij zal van haar bevindingen verslag uitbrengen aan het parle ment. Arrestaties in Ned.-Indië. Op last van den Proc.-Gen. zijn vijf Dersonen in preven tieve hechtenis gesteld in af wachting van het verhoor met betrekking tot hun activiteit gedurende de Japansche bezet ting. De gearresteerden zijn: A. Zimmerman, (voor den oorlog WEERSVERWACHTING Tot Donderdagavond, Heldere nacht met plaatse lijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkle buien. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke wind. Onder de opgewekte klan ken van het welbekende: ..In naam van Oranje doe open de poort", dat ons in de bezet tingsjaren extra dierbaar is geworden als herkenningsme lodie voor de uitzendingen van Radio Oranje, thans gespeeld door de Philips Harmonie, reden gistermiddag de auto's van den directeur generaal van de B.B.C.. Sir William Haley en ziin staf naar het Phiüps- ontspanningsgebouw in Eind hoven. waar zij werden ver welkomd door de directie en de staf van de N.V. Philips. Terwijl Batavia midden in het centrum van de wereldbe langstelling komt te staan, naar mate men nader komt tot overeenstemming betreffende de toekomst van het door twee spalt verscheurde Indonesië, keert men in deze eens zoo rustige stad, die geleden heeft onder een Japansche bezetting van drie en een half jaar en scht maanden van halve anar chie. tot normale verhoudingen terug. Nu men voelt, dat meA weer gaat leven onder gelukkiger en stabieler omstandigheden, zijn de 600.000 inheemsche bewo ners druk bezig de vuile, ver vallen stad een nieuw aanzien te geven. Winkeliers nemen de blinden van hun ramen en vullen hun etalages met kleuriger.waren, een zwerm van schilders is op steigers aan het werk en een leger timmerlieden is begon nen met achterstallige herstel lingen te verrichten. Anderen zijn bezig de gaten in de we gen te dichten, de electrici- teits- en watervoorziening te herstellen en de wrakke trams weer op eenigszins regelmatige tijden te laten rijden. De tele foondienst werkt weer beter, de bediening in de café's is vlotter en de Europeesche en Chineesche wasscherijen wor den niet meer geboycot. Thans staat de sfeer in de stad in scherpe tegenstelling tot het Batavia, dat ik in Oc tober j.l. voor het eerst zag; toen waren overal ophitsende leuzen gekalkt en zag men in de stad woedende gezichten en doodelijke wapens. Thans is de grootste moeilijkheid de be strijding van de zwarte markt: het gebrek aan voedsel en kleeding heeft de prijzen tot duizelingwekkende hoogte doen stijgen, diefstal bevorderd en niet-bona fide handelaars de kans gegeven. hoofd van den voorlichtin, dienst van het K.N.I.L.). i eenige weken geleden uit i zen dienst werd ontslagen., dit ontslag al of niet eervol zal beslist moeten worden di de rechterlijke autoriteit" J. G. H. Ritman (voor den o log hoofd van den Ned.-Iij schen Regeeringsvoorliehtjr^ dienst); van Leeuwen (iouri list. van wien geen voorlett' bekend zijn): Mr. Christy de Vries( hoofdredacteur de Javabode): A. Cohen (vrf ger hoofdredacteur Binnenlij van het A.N.P.. na de capi latie van Nederland naar Int uitgeweken). j Nadere verklaring ts Sjahrir betreffende rij levering. In (een nadere verklar omtrent het aanbod van In nesië om aan Britsch-In 500.000 ton rijst te leveren ruil voor zeer noodige text: goederen zegt Sjahrir. dat rijstoogst dit jaar. volgens laagste schatting 5.000.000 1 en volgens de hoogste 7.000.1 ton zal bedragen. Het werkelijk verbruik Java. zoo zegt de verklar verder, lag voor 1940 onder' 4.000.000 ton. terwijl tijdens Japansche bezetting het ia lijksche rijst verbruik op Ji nauwelijks meer heeft kunr zijn dan twee a drie millit ton. Siahrirs verklaring zi voorts, dat zelfs, indien geen overschot zou zijn Indonesische volk gaai 500.000 ton rijst zou wil? geven voor textielgoederen f werktuigen, waaraan zoo drf gend behoefte bestaat. I CONGRES NEDERLANBSCi KATHOLIEKE MIDDENJ STANDS BOND. Op 29, 30 April en 1 S houdt de landelijke Nederlai sche Katholieke Middenstani bond zijn reconstructie-cong: op Drakenburch bij Hilversu Er zullen o.a. de statuten w«' den vastgesteld en een niei hoofdbestuur worden gekozi MET HET NONCHALANTE AIR van wie alle tijd aan zich hebben, wandelden An nabel en Midge de tearoom uit een lange vrije Zaterdagmiddag voor den boeg. Annabel en Midge waren vriendinnen geweeèt ongeveer van den dag, dat Midge een baantje als typiste had gevonden op het kantoor waar Annabel al werkte, die twee jaar langer op dc afdeeling was, had het nu gebracht tot 40 gulden in do week, maar Midge verdiende nog maar 32 gulden. Beide meisjes woonden thuis eji droegen de helft van haar salaris af. OP het kantoor stonden haar tafels naast elkaar, ze dronken iedere middag samen koffie en als de dagtaak ten einde was, wandelden ze samen naar huis. Dikwijls brachten ze getweëen den avond door en 's Zondags gingen ze bijna altijd samen uit. Beiden hadden een vriend- en soms gingen de jongelui mee, maar vaste verkeering" was het niet. Van tijd tot tijd wisselde het mannelijk geleide zonder dat er hee- tc tranen werden gestort en daar leek ook weinig aanleiding toe, omdat de vol gende vrienden altijd als twee druppels water op de vorige vrienden leken. Dc mooie zomer-Zaterdagmiddagcn brachten de meisjes altijd samen door en deze jarenlange gewoonte had de hechte band van vriendschap nog niet aangetast. Ze zagen er eender uit, hoewel, haar gezichtjes niet gelijk waren. Maar ze hadden dezelfde bouw, bewogen zich eender en waren eender gekleed. Aima bel en Midge deden alles wel wat men hoopt en verwacht, dat jonge meisjes op een kantoor niet zullen doen. Ze verf den haar lippen en nagels, maakten haar wenkbrauwen en wimpers donkerder en het haar lichter en lieten een kielzog van parfum achter zich. Ze droegen, dunne, lichte zomerjurkjes cn aan haar lange beeirèn prijkten fantastische, hoog gehakte schoentjes. Het geheel was opvallend en onmiskenbaar bekoorlijk/ Zooals ze daar liepen langs New- Yorks Fith' Avenue, haar rokjes waaiend in de warme zomerwind, kregen ze een welwillend commentaar. De slampam pers bij de krantenstalletjes riepen haar vriendelijkheden toe, of beloonden haar tlcgance met de hoogste lof, een veelbc- teekenend gefluit. Annabel en Midge pas seerden zonder zich te verwaardigen sneller te gaan loopen. Ze hielden het hoofd fier in de nek en haar schreden waren afgepast en precies of ze steeds over straatvuil heen moesten stappen. Op Zaterdagmiddag gingen de meisjes altijd wandelen op Fifth Avenue, want dat was het ideale terrein voor haar meest geliefde spel. Je kon het spel overal spelen en ze speelden het dan ook overal maar de etalages van de groote winkels brach ten haar in top-conditie. Aimabel had het spel bedacht of liever ze had het gewijzigd naar een al bestaand spel. In wezen was het niet anders dan het oude. bekende: „Wat zou jij doen als je een millioen had?" Maar Annabel had nieuwe bepalingen en regels uitgedacht en zooals alle spelletjes, was het boeiender geworden, omdat het moeilijker wa£ Het ging nu zóó:v stel voor dat iemand sterft en je' ijskoud een millioen dollar nalaat. Maar er is één voorwaar de aan verbonden. Iedere cent van het geld moet je voor jezelf besteden. En dat was waar je je zoo gemak kelijk mee in de vingers sneed. Want als je b.v. bij je uitgaven de huur re kende van een nieuw huis voor je fa milie, was je je beurt kwijt. En zoo uit geslapen kon je niet zijn of telkens liep je er weer in. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat er in doodelijke ernst moest worden ge speeld. Iedere aankoop moest zorgvuldig worden, overwogen en als de noodzaak de ander twijfelachtig leek, door argu menten worden gestaafd. Het had geen zin zoo-maar luk-raak te spelen. Op een keer had Annabel Sylvia, een andere typiste op het kantoor, mee laten doen. Ze had Sylvia de regels uitgelegd en toen gevraagd: „Wat zou jij het eerst doen als je een millioen had?" Zonder een oogenblik te aarzelen had Sylvia geantwoord: „Nogal glad wat ik het eerst zou doen. Iemand huren om de vrouw van Cary Cooper dood te schie ten, en dan.?.." Enfin, het was dui delijk, dat Sylvia er niets van snapte. Maar Annabel en Midge waren stellig geboren om eikaars partner te zijn, want beiden speelden niet alleen met gepaste ernst, maar met volmaakte ernst. De eenige keer dat de vriend schap eenig gevaar had geloopeu was toen Aimabel aankondigde, dat het eer ste wat ze zou"koopen een zilvervosjas zou zijn. Het resultaat was ongeveer alsof ze Midge een klap .in het gezicht had gegeven. Zoodra Midge weer op adem was, zei ze dat ze zich niet begrij pen kon hoe Annabel er bij kwam zilvervosjassen waren ordinair. Annabel verdedigde haar keus met te beweren, dat ze niet ordinair waren. „Wel waar", zei Midge, „iedereen heeft een zilvervosjas". ,,lk zou er geen cadeau willen heb ben", zei ze van de duizelingwekkende hoogte van haar superioriteit. Hoewel de meisjes elkaar na dit voor val evenveel zagen als anders, spraken ze een paar dagen nauwelijks tegen el kaar, en het spel werd niet gespeeld. Toen kwam Annabel op een morgen meteen naar Midge toe en zei dat ze zich had bedacht. Ze wou geen zilver vosjas koopen van de erfenis, maar een jas van marter. Midge had een glimlach van vol maakte instemming. „Als je het mij vraagt", zei ze, „geloof ik dat 't verre weg het beste is wat je met je geld kunt doen." DEZEN MIDDAG, op Fifth Ave nue, speelden ze het weer. Het was een van die heete, stof fige N.ew Yorkschc Sep temberdagen. De nienschcn op straat za gen er moe en warm uit, maar de meis- les liepen trotsch en fier, zooals men zou verwachten van jonge millionnairs- dochters op de middagwandeling. Het was niet meer noodig bij het begin te beginnen. Annabel begon meteen met de quintessence. „All right", zei ze,*,,je krijgt dus een millioen. Wat ga je het eerst koopen?" „Wat ik het eerst zou gaan koopen", zei Midge. „een inarterjas natuurlijk". Maar liet klonk mechanisch, alsof ze het uit haar hoofd had geleerd. „Ja", zei Annabel, „ik geloof, dat dat het beste is. Van die heel donkere marter". Maar bij haar ging het ook niet van harte. Het was te warm. Hoe heerlijk zacht en soepel marter ook zijn mocht, in dit weer was de gedaco te aan tcr.t afgrijselijk. Een/poosje lang stapten ze naast ei kaar voort, zondei ie spreKen. Toen viel Midge's oog op een eta lage Koel en vo:rnaam glansde het daar tegen een diep-zwarte achter grond „Neen", zei Midge, ..ik neem het te rug. Ik ga niet 't eerst een marterjas koooen. 't Eerste wat ik koop is een snoer parels. Echte parels". Annabel's oogen volgden die van Midge. „Ja," zei ze langzaam, „een reuze idee. En practisch is 't ook. Parels kun je bij alles dragen." Ze gingen op de etalage af en tegen elkaar aangedrukt, stonden ze te kijken. Er lag maar één enkel voorwerp: een dubbele snoer groote, gelijke parels met een sluiting van smaragd om een rose fiuweelen halsje gelegd. ..Hoeveel zouden ze kosten?" vroeg Annabel. ,Gut, ik heb geen idee", zei Midge, „een heele hoop, denk ik." „Iets van duizend dollar?" vroeg An nabel. „Ik denk wel meer", zei Midge, „met die smaragd". „Denk je wel tienduizend dollar?" „Gut, ik heb geen idee." Bij Annabel stak een klein duiveltje de kop op. „Wedden, dat je niet naar binnen durft te gaan om te vragen hoe duur ze zijn?" „Wedden van wel", zei Midge. „Wedden van niet", zei Annabel. „Wedden, dat de winkel niet eens.open is op Zaterdagmiddag", zei Midge. „Hij is w e 1 open", zei Annabel, „ik heb er net nienschen uit zien komen. En er is een portier ook. Wedden, dat je niet durft." „Als* jij ook meegaat", zei Midge. Met een ijskoud knikje beloonden ze de portier, die de deur voor haar open hield. Binnen was het koel en rustig, een groote, elegant ingerichte ruimte inet betimmerde wanden en op de vloer een zwaar Perzisch tapijt. Maar op de gezichten van Midge en Annabrf was alleen voorname minachting te lezen. Of ze een varkensstal waren binnengestapt. Een vlekkeloos uitziende, elegante bediende kwam haar bij de ingang tege moet. Zijn gezicht toonde geen ven zing. „Goedenniiddag. dames" zei hij. zijn stem lag de belofte van eeuw dankbaarheid als ze slechts zijn besef den groet wilden aanvaarden. „Goedenmiddag". zeiden Annabel Midge op vernietigenden toon. fc „Kan ik misschien ietsvrej de bediende. T „Wij kijken alleen maar eens rond zei Annabel Het klonk achteloos r koud, alsof ze sprak vhn een troon. De bediende boog. I „Mijn vriendin hier en ik", zei Mt ge en wachtte even alsof ze het fect beluisterde. „Ik en mijn vriendin, zei ze moed vattend, „kwamen toevalr voorbij en dachten hoe duur die par(? zouden zijn. die u in de etalage hebt| „Ah, juist", zei de bediende. „B: dubbele snoer, bedoelt U. Dat is twefc honderdvijftigduizend dollar, mevrouw» „Oh", zei Midge. De bediende boog. „Een bijzond^ fraai snoer", zei hij. „Misschien wf u het eens zien?" „Och nee. dank u wel zei AnuaW „Mijn vriendin hier en ik", zei Midgi „kwamen alleen maar even de pr! vragen." J, Ze draaiden zich om om te gaan. Dj uitdrukking op haar gezicht deed dej1 ken, dat ze zoo juist een mestkar c rug hadden toegedraaid. De bediend haastte zich de deur te openen en boon toen ze langs hem heen schreden. „Stel je voor", zei Annabel, „hl je ooit zooiets gehoord?" „Tweehonderdvijftigduizend dollar' zei Midge, „dat is een kwart van 1 erfenis in één slag." f! „De brutaliteit", zei Annabel. ji Ze liepen verder. L Langzaam verdween de verontwaaj diging van haar gezicht en langzaaf maar zeker verdween ook de koninklii ke houding en de fiere gang. Haar schouders zakten naar voren. Za sjokten verder, van tijd tot tijd tegen kaar aanbonzend, zonder het te mei ken, zonder te spreken en zonder op om te kijken. j Maar ineens strekte Midge haar ri# weer. Ze hief 't hoofd fier omhoog eS met een nieuwe, frissche stem zei ze. r „Zeg, Annabel, ik weet wat, zeg. SlJ je voor, dat er nou 's iemand was di^ ontzettend veel geld had en die iet voor je zou willen doen. Iemand, die ontzettend oud is, begrijp je. En dif gaat dan dood, zoo maar in zijn slaaF cn laat je tie n millioen dollar na. Wafc zou je dan 't eerst willen koopen....?f Dorothy Parker. ('t VensterL

De Burcht | 1946 | | pagina 2