In memoriam Praeses H. J. M. Taskin HET AGNUS peP) In den vroegen morgen van Witte Donderdag is Praeses Taskin gestorven. De man, die over eenkomstig zijn aard en karakter een apart,ca chet gaf aan iedere liturgische plechtigheid, en die de hoogtijdagen van het Kerkelijk Jaar al tijl zelf placht te vieren door het opdragen van het Hoogheilig Offer met al den luister, waartoe de Kerk hem in staat stelde, is heengegaan in den morgen dat wij de gedachtenis vieren van het Heilig Sacrament des Altaars en het Priesterschap. Op Witte Donderdagmorgen staat de Priester, die de H. Mis opdraagt aan het altaar en reikt hij aan zijn medebroeders in het priesterschap, die geen H. Mis opdragen, de H. Communie uit, als een levende herinnering en een plastische uitbeelding van wat den Hoogepriester deed in de zaal van het Laatste Avondmaal. Het sterven van den Praeses kon met geen schooner aureool gekroond worden, nu God hem, die een menschenleeftijd lang een generatie van priesters had gevormd, juist op dezen dag tot de eeuwige aanschouwing riep. De praeses was een heel bijzondere figuur, uiterlijk en innerlijk. Een man waar men bij het eerste gezicht van schrok en bij wien men, als men op het beroemde of beruchte halfuurtje van 10 uur werd geroepen, met eenige huivering het heiligdom van. zijn kamer binnentrad. Het was zijn methode om iemand te peilen en te trachten in den korst mogelijken tijd te weten wat er in iemand zat om hem te taxeeren op de vastheid van zijn karakter en de promptheid van zijn wik Of de studenten zijn vragen prettig vonden, of ze hem misschien onbescheiden acht ten, dat was voor den Praeses geen argument om de vragen weg te laten. Hij wilde priesters vormen, waar men later van op aan kon, en die hun taak naar volle kracht en inzet zouden ver vullen. De oudere professoren en de vele priesters in de praktijk, die zijn overgang van het klein seminarie Hageveld hebben meegemaakt en meegeleefd en sommigen wel wat mee-ge- beefd hebben naar het groot-seminarie te Warmond, weten beter dan wij, de jongere ge neratie, hoe zwaar en moeilijk het ambt van praeses van het groot-seminarie toen was te ver- i vullen. Maar zijn geweldig Godsvertrouwen, zijn on- verschrokken eerlijkheid en Zijn zuivere bedoe lingen hebben het uiteindelijk van iedereen ge wonnen. Hij was eerlijk als goud, maar daarnaast, als hij meende dat het móest, was hij uiterlijk hard als graniet en onbuigbaar. Hij was in den vollen zin van het woord een regent, een die wist te regeeren uit de volheid van zijn eigen persoonlijke kracht, maar die volledig was ingesteld op zijn volmaakte onder werping aan God. Daar lag de grond waarom zijn regeeren nooit werd tot heerschen en zijn besturen nooit gelijk stond met dooddrukken. De praeses was 75 jaar, toen hij van bet minarie heenging, maar het was opvallend, e nij ook na dat heengaan vol belangstelling en, wat meer zegt en zoo zeldzaam is, vol aanmoe diging bleef voor vele jongeren, ook al hadden zij andere ideeën en ook al huldigden zij andere opvattingen: Want het was opvallend hoe de praeses ineens anders tegenover je stond wanneer je het semi narie had verlaten en in de praktijk was. Je hadt nog hetzelfde respect en je eerbied groeide zelfs nog, maar hij wist dan een sfeer te scheppen, waarin ineens een stuk van de afstand, die er op het seminarie soms hgerschte, wegsmolt, waarin je hem veel dichterbij kwam en daardoor des te meer waardeerde. Hij was alles, behalve een gevoelsmensch, zoo als men het dan wel uitdrukt. Maar hij was wél en dat bleek een man met een hart. Een scherp verstand, maar men kon ook zeggen, dat hij bij tijd en wijle, dacht met zijn hart. Men zegt wel eens, dat iedere mensch zijn vijanden heeft, maar Praeses Taskin, die zóólang de groote en zware verantwoording heeft moe ten dragen, die vele en harde besluiten heeft moeten nemen, die valsche illusies móest stuk maken en schijnbaar mooie plannen doorkrui sen, Praeses Taskin, daarvan is ieder overtuigd, heeft in dit leven geen échte vijanden gekend. Allen, die zijn leiding hebben gehad, die zijn vermaning hebben meegekregen, door zijn be moediging zijn gesteund, die hij een raad heeft gegeven, al was het zelfs om hun heele levens richting te veranderen, zij gedenken hem met eerbied, maar een eerbied die voortkomt uit een waarachtige liefde. HENRICUS JOSEPHUS MARIA TASKIN werd op 4 Februari 1865 te Haarlem geboren. Na zijn studies op het klein- en grootseminarie, op Hageveld en Warmond, werd hij in 1888 priester gewijd door Mgr. Bottemanne. Kort na zijn wijding volgde zijn benoeming tot kapelaan te Overveen In 1894 werd de Zeereerw. heer Taskin be noemd tot leeraar aan het Seminarie Hageveld, waar hem in 1896 het gewichtige ambt van sub regent werd toevertrouwd, terwijl in 1906 zijn benoeming volgde tot president van het Groot- Seminarie te Warmond. Op 17 Juli 1939 vroeg en verkreeg Mgr. Taskin op 74-jarigen leeftijd ontslag als praeses van Warmond. Van 1894 af, dus niet minder dan 45 jaren van zijn lange priesterlijke loopbaan gaf Mgr. Taskin aan de opleiding van de toe komstige geestelijkheid in het Bisdom Haarlem. Mgr. Callier koos Praeses Taskin onder zijn Raadslieden en benoemde hem tot Kanunnik van het Kathedraal Kapittel, in welk hoogwaar dig College hij de hoogste waardigheid, die van Proost, vervulde. Na den dood van Mgr. Callier heeft Mgr. Tas kin als Vicaris Capitularis het Bisdom beheerd tot er een nieuwe Bisschop gekozen was. Kerk en Staat eerden de verdiensten van de- zen Grooten onder de Grooten door verschillen de hooge onderscheidingen. Mgr. Taskin was Eere-Kamerheer van Z. H. den Paus, Officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. De plechtige pontificale uitvaart zal plaats hebben in de kapel van het Groot-Seminarie te Warmond. De lijkrede zal worden uitgesproken door Mgr. Dr. van Noort. De Praeses wordt te Warmond begraven. Hij heeft deze wensch daartoe nog een van de laat ste dagen te kennen gegeven. TEXTIELPUNTEN BLIJVEN GELDIG. Eenige weken geleden werd medegedeeld, dat de door de distributiediensten uitgereikte punten ook na 30 April a.s. textielgoederen per 30 April a.s. ongeldig zouden worden verklaard. In tegenstelling tot dit be richt kan thans worden be kend gemaakt, dat de voor uitzichten voor de textielvoor- ziening, althans op iets lange- ren termijn, gunstiger zijn ge worden, en dat op grond van deze omstandigheid besloten is. de in omloop zijnde speciale punten ook na 3 OApril a.s. geldig te doen zijn. Tevens wordt medegedeeld, dal de nog niet gebruikte pun ten van de textiel- en leder- kaart eveneens na 30 April geldig zullen zijn. VERSTREKKING VAN VITAMINE-C Dit voorjaar zal van over heidswege in beperkte mate aan kleuters en zuigelingen gratis vitamine-c worden ver strekt. Aan de burgemeesters is verzocht hun medewerking bii de uitreiking te verleenen. WEERSVERWACHTING Tot Zondagavond. Vannacht en morgenochtend zwaar bewolkt of geheel be dekt met eenige lichte regen. Morgenmiddag weer brekende bewolking, kouder dan van daag, matige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Vooruitzichten voor de 2de Paasehdag: wisselend bewolkt, frisch weer. DE WAS van de ge wijde Paaschkaars heeft steeds voor de geloovigen gegolden als een kostbaar be zit. Reeds in de oude kerk kregen de nieuwgedoonten op Zaterdag voor Belo ken Paschen. bij het afleggen der witte doopkleederen stuk jes van de Paasch kaars als doopge- schenk. Later werden deze ook aan de an dere geloovigen ge geven, Doch toen de was van de Paasch kaars alléén niet meer toereikend was om alle gegadigden te voldoen, werden de wasmedailles inge- gevoerd, die de ifkam dragen van Agnus Dei. omdat er een lam Gods met een kruis op staat. Men gebruikte voor het vervaardigen hiervan de Paaschkaars van het vorig jaar, die nu niet meer werd ver deeld. Alamar Metz. die ziin werk over kerke lijke officiën schreef omtrent het iaar 820, bericht, dat men op Paasch-Zaterdag was met olie vermengde en wiidde. Daaruit werden „agni" ge maakt. die men aan het geloovige volk uitdeelde. De aarts diaken wiidde en vormde aanvankelijk de ..agni" in de plas tische vorm van een lam. Later verrichtte de aartsdiaken alleen de menging van de was en liet het ver dere werk aan acoly- ten over. De Orde Romanus XI. die uit de jaren De H. Vader wijdt ze 's Woensdags in de Paaschweek van het eerste jaar van zijn pontificaat en vervol gens alle 7 iaren. De uitdeeling vindt plaats Zaterdags voor 1140 1143 stamt, spreekt voor het eerst over een menging van was. olie en chrisma. In den loon der 15e eeuw onderging het maken van de Agnus Dei" een wezenliike verandering. De was werd niet meer met olie en chrisma ge mengd, maar de ..Ag nus Dei" werden uit zuivere was vervaar digd en tiidens de wijding ..gedoopt" in een bad van wiiwater met olie en chrisma gemengd. Paus Sixtus TV maakte in 1484 het wijden van de ..Ag nus Dei" tot een pri vilege der pausen en Leo X stelde sinds 1519 de wiiding vast op Woensdag in de Paaschweek. HEDEN TEN DAGE worden deze wassen medailles vervaar digd door de paters Cisterciënsers van de kerk van het H. Kruis te Jeruzalem in Rome (eens de titelkerk van Kard. van Rossum). bezit. De legende ver haalt. dat Paus Leo III aan Keizer Karei de Groote een Agnus Dei zond. die het als een kostbare schat be waarde In de Middeleeu wen waren ze zeer ge zocht en men betaal de er zelfs meerdere malen hun gewicht in goud voor. Ze waren vergezeld van latiin- sche verzen, die ge steld worden op naam van Paus Urbanus V, en die in alle- talen werden vertaald, om de kracht van het Agnus Dei" te ver kondigen. Aan den Griekschen keizer Paleologus zond Urbanus V drie ..Ag nus Dei" begeleid van Latijnsche verzen, die in het oud-Hollandsch luidden: 't Kan des donders kracht bedwingen 't Wascht de zonden zuiver af (sic), Felle brand zal nooit doordringen, Noch geen water zijn uw graf. 't Hoedt u voor een schielijk sterven, 't Drijft de duivels op de vlucht, En 't doet vijands' toeleg derven. 5t Baart geen moeder ongenucht' Voor haar kind, belaan met zorgen, Als gij arbeidt, zwoegt en woelt, Zij de voorspoed u als borge van 't genot, waarop gij doelt. Schoon 't gestel is klein van deelen, 't Kan u van veel kommer heelen. Het „Agnus Dei" wordtaangewend tegen brand, ziekte, barensnood, doodsnood, storm, onweder en andere gevaren en tegen de listen van den duivel. Beloken Paschen, als de Paus. na het Ag nus Dei der Mis. een pakie van de gewijde medailles legt in de omgekeerde miiter van lederen kardinaal en bisschop, die tot Zijne Heiligheid ko men om ze te ontvan- gen.- Evenals de was van de gewilde Paasch kaars waren de „Ag nus Dei" een begeerd BEZORGING VAN MELK OP TWEEDEN PAASCHDAG. De melkbezorging zal op Tweeden Paasehdag op de nor male wijze geschieden. BUITENLANDSCHE VISCHCONSERVEN. Tot de groote partij buiten- landsche visc-h conserven, die thans in distributie wordt ge bracht. behooren behalve 5 millioen blikken zalm en 5 millioen blikken pilchards, makreel en haring, niet 5, maar 13 millioen blikken sar dines in olie. De verstrekking is daardoor nog ruimer dan aanvankelijk bekend gemaakt is. KERKNIEUWS. Z.H.E. de Bisschop van Haarlem aal Dinsdag en Woensdag 23 en 24 April géén audiëntie verleenen. Het WONDERKIND Jn Ullanger. in het Noor den van Zweden, leeft een driejarig wonderkind. Maud Westin. geheeten. Door te luisteren naar de radionieuwsberichten leer- zii de aardrijkskunde en de steden van Europa. Zij kan reeds lezen, schrijven en rekenen. Terwiil zij verder zingt en reciteert. Haar fenomenaal ge heugen blijkt wel uit het feit. dat zij de troonrede van den koning bii de opening van den riiksdag gehouden, opzegt. Zii leer de deze door eenvoudig naar de radio te luisteren. Het~ merkwaardigste is daarbij, dat zii ook be grip heeft van hetgeen zii zegt.

De Burcht | 1946 | | pagina 4