OVERWEG-VRAAGSTUK M plannen tot saneering zijn gereed Mogelijkheden tot uitvoering nog gering De spoorbaan IE is er, die het overv/egvraagstuk aan den Rijnsburgerweg niet kent die niet sinds lange jaren er de 3 lasten van gedragen heeft? ,'J Sinds jaren is er gezocht naar een oplos sing van dit penibele vraagstuk. Rijk en ge meente, spoorwegen en tram, zelfs particu liere ondernemingen hebben zich beijverd om de moeilijkheden van de overwegkwes- lie uit den weg te ruimen. In dit laatste ver band herinneren we slechts aan het plan der 'Holl. Constructie Werkplaatsen uit het na jaar van 1935. Terwijl men ook toen als eenige afdoende oplossing zag een verhooging van de spoor- pbaan met den bouw van een viaduct ter plaatse van den overweg, kwamen de Holl. iConstructiewerkplaatsen met een plan om j1]— wijl de millioenen voor het groote plan 'toch niet zouden komen een S-bocht te "doen aanbrengen om de remise van de N.Z. JH.T M. heen. Dit plan door wijlen den zheer ir. F. H. L. Gul jé in de K. v. K. voor "Rijnland, uitvoerig toegelicht zou een 'halve ton kosten. Maar ook dit plan vond sgeen doorgang en nog zitten we met het bverwegvraagstuk. Vanzelfsprekend bracht «de oorlog een kink in de kabel, maar na de bevrijding zijn de plannen opnieuw ter hand genomen en van veel grootscheren omvang. Het verkeer door de stad Welke plannen tot uitvoering dienen te komen iai Om een en ander tot een goede oplossing" te brengen is het noodig te komen tot een ver- loogde spoorbaan van den Haarlemmerweg tot 'jan de Vink. dj Er moet een nieuw station gebouwd worden isin de toegangswegen naar en door de stad van j^et noordwesten der Rijnsburgerweg, af zullen -•'erbeterd én vernieuwd moeten worden. b In de eerste plaats dus de spoorbaan, n Door het omhoog brengen van de spoorbaan .killen niet minder dan zes viaducten moeten gorden gebouwd, n.l. aan den Haarlemmerweg, elen Maredijk, den Rijnsburgerweg, de Pesthuis- ;'ian, den Lage Morschweg en aan de Herman Josterstraat, aansluitend op het Rijkswegennet, e Het nieuwe station zal verrijzen op de plaats 'jaar nu het Staionsemplacement is, omdat op cfe plaats van het nu bestaande station sporen Hl perrons komen te liggen. De gevel van het nieuwe 'station zal liggen op Qe plaats waar nu nog de wachthuisjes van de $.Z.H.T.M. zijn. 0 Er moet natuurlijk om en nabij het station (,eel ruimte worden gemaakt. Het bombarde- jent van den Stationsweg heeft hier ongewild sn handje meegeholpen. Zomerzorg en het "egstaande Schuttershof zullen in handen van 2n slooper vallen, de goederenloodsen der Ned. poorwegen verdwijnen en de Spoorhaven zal adempt worden. De geheele wijk, begrensd t lor Stationsweg en Morschsingel, dus alle hui- :n en straten, die daar tusschen liggen, zal ge- ineerd worden, zoodat de stad hier een be- lor lijk entree zal krijgen. 1 Maar aan den anderen kant van den Stations- eg zal zulks niet minder het geval zijn. Door it verdwijnen van de huizen van den overweg t het gebouw der K. v. K. komt er groote umte vrij voor den aanvoer van trams en wa- «is vanaf het nieuwe groote viaduct, dat een nd achter Zomerzorg zal verrijzen en aanslui- 1 ig geeft op den Rijnsburgerweg vlak langs het ■Z.H.T.M.-kantoor, De Stationsweg en Steenstraat zullen dan worden ontlast door den nieuwen verkeersweg over het Schut tersveld. Deze weg zal verder loopen via een nieuwe, achter molen „De Valk" om te bouwen brug over den Rijnsburgersingel, verder over de Beestenmarkt en Turfmarkt naar de Princessekade. Hier zal natuurlijk ook een en ander verbeterd moeten worden. Daarnaast is in het uitbreidingsplan van de ge meente een nieuwe verkeersweg ontworpen om de Beestenmarkt naar de Langegracht, welke gedempt zal moeten worden. Vandaar komt de groote verkeers weg over Oost Dwarsgracht en door de Pelikaanstraat naar de Hooigracht, om via de Nieuwstraat en de Hartesteeg uit te komen op het Gangetje, alwaar aan sluiting verkregen wordt op het Levendaal, aldua lei dend richting Utrecht. Dat hieraan nogal een en ander vast zit, laat zich vanzelf begrijpen, als men weet welke hoekjes en gaatjes hier nog opgeruimd dienen te worden om tot een modernen verkeersweg te komen. Dat daarin ook de verandering, vervanging of vernieuwing van ver scheidene bruggen valt is duidelijk, zoodat gemeente werken de eerstvolgende jaren zeker niet over gebrek aan werk zal hebben te klagen. Er komen drie achter elkaar gelegen perrons, resp. ter lengte van 345, 310 en 145 M., bij een breedte van 12 M., waarvan de eerste twee gezamenlijk overkapt zullen worden met twee glaswanden aan de lange zij de ip den stijl van het Amstelstation te Amsterdam. De overkapping is gedacht als een gewapend beton- schaaldak. Het 3e perron wordt afzonderlijk overdekt. Er komen in totaal 8 sporen, t.w. 2 tusschen het hoofd gebouw en perron I, 3 tusschen I en IX en 3 tusschen II en Hl. De treinen naar Haarlem en Utrecht vertrekken van het 1ste, die naar Den Haag van het 2de perron; de internationale treinen gaan over een afzonderlijk spoor. Het 3de perron krijgt eerst zijn bestemming bij de verwezenlijking van de plannen tot aanlag van een (gedeeltelijk ondergrondsche) lijn Amsterdam Zuid west-Kijkduin. Ook het baanvak LeidenWoerden wordt t.z.t. geëlectrificeerd. (Zie situatieschets). Dat zijn in groote trekken de veranderingen, welke met de spoorwegplannen, de oplossing van het over- wegvraagstuk en het verkeer door de stad in verband staan. Een andere vraag is echter wanneer met de uitvoe ring ervan zal kunnen worden begonnen. En dat is een vraag, welke niet zoo gemakkelijk te beantwoor den valt. Materiaalschaarschte zal zich ook hier voor- loopig nog wel doen gevoelen. Zelfs weet men op het oogenblik nog niet waar men de massa zand tot op hooging van de spoorbaan vandaan zal moeten halen. Maar er is nog meer. De spoorwegen hebben niet alleen rekening te houden met 'Leiden. Er zijn thans verscheidene andere plaatsen, die door den onzaligen oorlog nog erger in het nauw zitten met hun stations gebouwen. En dus is het: wachten en afwachten. Intusschen kan de gemeente reeds veel doen om gereed te zijn, wanneer de spoorwegwerken tot uit voering zullen komen. Hopen we, dat daarvoor geld en materiaal te vinden is. De stad zelf zal er wél bij varen, want dan is er werk in overvloed. Een overzichtsteekening van de plannen der Ned. Spoorwegen tot ophooging van de spoorbaan en voor het nieuwe station,- met daaraan aansluitend het groote viaduct aan den Rijnsburgerweg en de nieuwe verkeers- route. (Cliché welwillend afgestaan door het Leidsch Dagblad). l

De Burcht | 1946 | | pagina 3