MIXTURE Het Zeelieden- conflict STADSNIEUWS U^ransche goudvoorraad raakt op De Fransche Min. van Fi- .anciën, André Philip, heeft de, •fnancieele commissie van de Jj'kansche Assembiée ervan in S,i|ennis gesteld, dat het noodza lelijk is onmiddellijk 35 mil liard francs te onttrekken aan ktïe goudvoorraad van de Ban- ldtue de France ter betaling van Dessentieele aankoopen in Ame- •lijSka. Verantwoordelijke finan- gieele autoriteiten te Parijs zijn ■an meening, dat tegen het eind o'an het jaar Frankrijk geen ons jtaoud meer zal bezitten. Het geloor Philip genoemde bedrag lelfiaakt 27 pet. uit van de offi- steieele goudvoorraad, Het be- mrfrag is overigens praktisch o leeds besteed. Men hoopt te Pa- laslijs, dat de Fransche goudvoor- ulllaad inderdaad tot het eind ran het jaar zal strekken en t|at Frankrijk tegen dien tijd e cjal beschikken over credietfaci- ■^teiten. ien- tjau :uug fijti- tijc 6- Dat is de grondtoon van het klaaglied der millioe- nennota. Inplaats van dat we 10% van ons inkomen bezuinigen, zullen we 15% aan de bezuiniging moeten besteden. De regeering zegt ons dat zii het zal toepassen op het regeeringsapparaat en het is te wenschen, want goed voorbeeld doet goed volgen. Maar de millioenennota deelt en passant mee. dat de uit breiding van de belasting" dienst noodig is gewor den. Wii ziin benieuwd wan neer ons Verteld wordt, dat een of andere dienst zal worden opgeheven. Wat de distributiedienst betreft opent de millioe nennota vooralsnog niet het zalige perspectief van opheffing. De staking onder de zeelie den duurt nog steeds voort. De reeders te Amsterdam hebben isteren een vergadering ge- aouden waarop de weigering van vele zeelieden om te mon steren, is besproken. De onder handelingen tusschen de con tactcommissie voor de scheep vaart eenerzijds en de organisa ties van werknemers ter koop vaardij anderzijds, zijn tot een nieuwe overeenkomst gekomen. Deze nieuwe overeenkomst houdt o.a. in een gage voor den matroos van 195.per maand, waarboven gedurende 3 maan den 50.toeslag wordt be taald en daarna tot 1 Septem ber a.s. 25. De E.V.C. tracht desniette genstaande, hen, die volkomen bereid zijn op deze voorwaar den naar zee te gaan, van het werk af te honden en door een besmettingstheorie de door haar geproclameerde staking tot ne- venbedrijven uit te breiden. Zij stagneert daarmede den aanvoer van voor Nederland be stemde, hoognoodige goederen en voedingsmiddelen, met alle gevolgen van dien voor de Ne derlandsche bevolking. Voorts verneemt het A.N.P. nog dat inmiddels weer twee schepen de Amsterdamsche ha ven met een nieuwe bemanning hebben verlaten. Er liggen nog vier schepen te wachten. Bui- tenlandsche schepen hebben geen hinder van de staking, be halve dan van de staking, die onder het sleepbootpersoneel is uitgebroken. bló Vervolg van nag 1. -Ï'MILLIOEKENOTA. Door leeningen en door te Sparen. Financieringsmogeliik- «weden voor de enorme uitga- tewen op den gewonen dienst en hbuitengewonen dienst moeten aworden gezocht in op te ne- men leeningen en in het li quideeren van buitenlandsch 'aavermogen. De deviezenoo- prengst dient in handen van in|de overheid te worden gesteld tor distributie voor algemeene tliAvelvaartsdoeleinden. Een be- {jdangriik deel van de deviezen- opbrengst zal haar bestemming vinden in de aflossing van op- genomen kortloopende credie- ten. ter De credietbehoefte van het '"''bedrijfsleven en van de over- jc,'heid zal voorzoover daarin niet /Ss voorzien door buitenlandsche ;jccredieten en mobilisatie van i bhet buitenlandsch vermogen aardoor besparing moeten worden an opgebracht. Deze vrijwillige of '«"gedwongen besparing wordt mcfop ongeveer 15 pet. van het ^"(nationaal inkomen geraamd. £.„Aangezien "in normale jaren varkon worden gerekend op een te vrijwillige besparing van 10 ■n (pet. van het nationale inko s,e,men. beteekent dit een her- ""pieuwde en verhoogde spaar- °ts activiteit. De regeering zal van trihaar kant alle middelen aan mWenden om dezen spaarzin te ambevorderen en wel het meest iu"in de eigen staatshuishouding. Het streven naar efficiencv in I, ,den staatsdienst is hiervan een on bewiis. bij' Goed nieuws voor onder- De wijzers. )orI tr Er zijn hoogere bedragen ge- zo raamd voor de salarisverbete- 2i! ringen bij het onderwijs, voor /"sociale jeugdzorg en voor de gpe bemoeiing van het rijk op het gebied van muziek, tooneel en erz letteren. Naast steun aan Jas jeugd-organisaties zal ten he- hoeve van de niet-georgani- l'/ seerde jeugd een rijksbijdrage worden verleend in de kosten !01I van een centraal apparaat, dat fsjide zedelijke verheffing van de lengd beoogt. - dat het in Nederlandsch dienst verkeer onjuist is vreemde in dit geval Engelsche, uitdrukkin gen, benamingen en woorden te aenutten. Hij heeft meermalen zijn op vattingen dienaangaande ken baar gemaakt. Het laatst geschiedde dit me de naar aanleiding van de om standigheid, dat Engelsche drukwerken overgenomen wer den en zonder begeleidende Ne derlandsche vertaling aan de onderdeelen werden gezonden. De a.s. heiligverklaringen De Kerkelijke Rechtbank in Vaticaanstad welke zich bezig houdt met het proces der Hei ligverklaring van Paus Pius X. heeft de voorbereidende werk zaamheden beëindigd. Thans is men bezig met het rapport, dat Franco stabiliseert zijn systeem Gen. Franco zeide gisteren in antw oord od een adres van trouw van 4.000 Spaansche ad vocaten. dat hii zich haastte de stabiliteit van het systeem in Spanje te „garandeeren om zekerheid te verschaffen dat er geen herhaling van de gebeur tenissen in het verleden in het land zou plaats vinden. „Wii moeten oprukken naar „nieuwe doelstellingen en wii „moeten snel oprukken. Ik „haast mij de stabiliteit van „het svteem te verzekeren, en „dat zal garandeeren dat er „geen burgeroorlogen meer „zullen ziin en dat geen broe- „der meer ziin broeder zal be- „strijden. Bij het onder oogen „zien van onze problemen ne „men wii den natuiirliiken „weg, waardoor het volk zich „doet vertegenwoordigen: door „de standen, door' de gemeen „telijke vertegenwoordigingen, „door het gezin, zonder dat wii „daarbii toestaan dat de wil „des volks vervalscht wordt „door- kunstmatige denkbeel den. die rekening houden met „de belangen van partiien en .„niet met nationale belangen'" HET ENGELSCII IN HET NEBERL. LEGER. Op de vragen van den heer Ruys de Beerenbrouck betref fende het bezigen van de En-gel sche taal in het Nederlandsche Leger heeft de Min. van Oorlog het volgende geantwoord: Het is onjuist, dat onderge- teekende aan den Engelschen Lt.-Gen. Martin heeft verklaard „Het Nederlandsche Leger zal niet alleen een verkleinde copie zijn van het Engelsche, maar het zal de Engelsche taal bezi gen". Hij is integendeel van mee ning en heeft zulks ook te genover eerder genoemden op- perofficier tot uiting gebracht dat wel is waar voordeel moet worden getrokken van de ervaring, doch dat deze erva ring moet worden geënt op het geen hier te lande op grond van eigen aard en historie is ge groeid. Met betrekking tot het ge bruik van de Engelsche taal is ondergeteekende van meening, aan de Congregatie der Riten zal worden overgelegd. De Hei ligverklaring van de gelukza lige Cabrini. Stichteres van de Missionarissen van het H. Hart. zal op 7 Juli a.s. geschieden. Zuster Cabrini. Italiaansche van geboorte, werd later Ame- rikaansch burgeres. Dit is de eerste maal dat in den St. Pie- ter een heilige uit Amerika tot de eer der altaren zal worden verheven. Sjedert eeuwen vin den de Heiligverklaringen in de basiliek van St. Pieter plaats. Nochtans ziin er in den loop der tijden uitzonderingen geweest waarvan de voor naamste ziin. de heiligverkla ringen van St. Franciscus van Assisië. te Perouse in 1228. die van St. Antonius van Padua, te Spolette in 1232, van St. Do- minicus. in Roette in 1234 en tenslotte die van St. Thomas van Aquine. die in de 14e eeuw te Avignon plaats vond. DE DURE ZUIVERING Op de begrooting komt de post voor Bijzondere Rechtspleging". Deze 'post bedraagt vierhonderddrieenzestig millioen achthon- derdtwaalfduizenddriehonderdentien gulden, 463.812.310). De verdeeling is als volgt: Politieke gevangenen 175.000.000 1 ribunalen enz. (t 93.582.310 Kinderen der gedetineerden - 15.230.000 Bewakingskosten 50.000.000 Bovendien zijn doordat ze worden vastge houden 100.000 personen aan den arbeid onttrokken - 130.000.000 Hei is akelig veel en het ergste is, dat we nog niét eens waar voor ons geld gehad hebben. Als er bezuinigd moet worden, moet het maar heel gauw hier gebeuren. DOODE.NHERDENKING VAN HEN DIE VIELEN IN DE JAREN 1940—'45. Op Dinsdag 7 Mei des avonds halt acht in de Pieterskerk. Eere-comité: J. A. Riedel, loco-bur gemeester van Leiden, j. C. van Schaik, wethouder der gemeente Leiden, Ds. D. Kuilman, Ned. Herv. Predikant, Ds. H. A. Wiersinga, Gerei. Predikant, Deken A. H. J. M. Homulle, Deken en Pastoor te Leiden, Is. Leman, Voorzit ter Isr. Gemeente te Leiden, Proi. Dr. B. G. Escher, Rector-Magnificus Leid- sche Universiteit, prof. Dr. J. A. J. Bar ge, Hoogleeraar, Prof. Dr. C. J. v. d. Klanw, Hoogleeraar, Proi. Dr. J. H. Oort, Hoogleeraar, W. J. Mulder, Gar nizoenscommandant van Leiden, Mr. K. Wiersma, waarn. Seer. v. h. Coll. van hersteld der Leidscbe Universiteit, W. J. Geertsma, Collegii h.t. praeses, W. v. d. Laan, Voorzitter 3 Octobervereeni ging. Sprekers: Ds. W. H. Kelder Jr., Ned. Herv. Predikant, Pater Borromeus de Greeve O.F.M. Uitgevoerd worden: „Requiem" voor soli-koor en orkest, A. Bruckner. „Te Peum" voor soli-dubbelkoor en orkest, Alph. Diekenbrock. Medewerking verleenen: Solisten: Mea Naberman, sopraan, Belia BrusscKey- zer, alt, Han le Fèvre, tenor, Herman Scheij, bas, Leo Mens, orgel. Chr. Gemengd koor „Halleluja", R.K. Alma Materkoor, Leidsch a Capellakoor Dubbelmannenkwartet Inter Nos", Dubbelmannenkwartet „Sempre Avauti' Zangvereeniging „Ons Genoegen", Zang- vereeniging „Morgenrood", Zangvereeni ging „Stem des Volks". Dameskoor Toonkunst. Begeleiding: Utrechtsch Sted. Orkest, het geheel o.l.v. Willem Mizee. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechten: de heeren: C. M. Gomes, te 's-Gravenhage, M. D. Stikker, te Lei den, E. D. Pfeiffer, te 's-Grtvenhage, V. Paets, te Leiden, J. J. Heijer, te 's-Gra venhage, mej. A. Siegers, te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechten: de heeren: H. van 't Veer, te 's-Gravenhage, K. F. Westrouen van Meeteren, te Oegstgeest, L. van Wer- meskerken, te 's-GravenhageW. C. S. v. d. Brandeler, te Leiden, K. M, Schoenfeld, te Leiden, L. Wichers, te 's-Gravenhage, \V. M. Tordoir, te Lei den, E. D. Pfeiffer, te 's-Gravenhage, V. Lyclama, te 's-Gravenhage, *J. Westhoff. te Leiden. L. J. H. Koomans, te 's-Gra venhage, A. W. Hellema, te Leiden, W. C. A. Riem Vis, te 's-Gravenhage, H. Lambert, te Rotterdam, H. Wilton, te Leiden, de dames: H. C. W. van Wa- geningen, te Leiden. J. M. Visser, te Voorburg, J. C. M. Knueppe, te Leiden. De komende verkiezingen ONZE MEENING ten aan zien van de Partij van de Vrijheid handhaven wij ten volle. Wij komen op die par. tij in een afzonderlijke be schouwing terug. Een dergelij ke, laat ons zeggen, kleurlooze partij was reeds noodig om de genen, die niet Kath. zjjn, niet Protestant en geen socialist, een oolitiek onderdak te verschaf fen. Zoo goed als er altijd par tijen van uitersten zullen blij ven, zoo goed blijft er een mid denstof. Het is juist de moei lijkheid voor en de attractie van een alle-groepeeringen-om- vattende Kath, partij om op ba sis van haar christelijk-solida- risme het algemeen belang uit te belanceeren. Ook daarovzr willen wij het nog eens hebben. Op het oogenblik profiteert de Partij van de Vrijheid onte genzeggelijk van het verlangen naar.vrijheid. Zij profiteert van de hooge lasten, die de Staat oplegt (en die zoo schrik barend worden ontdoken). Zij profiteert van de critieltrop de geleide economie. Zij heeft nog geen verantwoordelijkheid be hoeven te dragen en draagt nog niet mede de impopulariteit, die elke Regeering in de komende periode zal hebben te dragen. Daarom kan eenig succes bij den komenden verkiezings strijd voor haar niet uitblijven. Zoo hier en daar hoort men van een Katholiek, die zijn heil bij de P .v. d. V. zoekt omdat het nu in Nederland niet goed gaat. Indien dit een reden was om de Kath. Volkspartij den rug toe te keeren, dan gaven wij de Kath. partij de volgende maand nog geen 10 zetels. CONGRES EX-POL1TEKE GEVANGENEN. Zaterdagavond hield de afdeeling Lei den van de Landelijke Vêreeniging van Ex-politieke gevangenen in Den Ver gulden Turk een bijeenkomst, alwaar prof. mr. J. M. v. Bemmelen zijn er varingen vertelde over het Internationaal Congres van Ex-politieke Gevangenen, dat eenigen tijd geleden te Warschau plaats vond. De causerie *werd omlijst door Chopin-muziek van de 15-jarige pianiste Luc. Verstegen, uit Voorscho ten en het beschaaid en geestig optre den van het Gezelschap Philips. Browns Nichols. ENGELSCHE LEAGUE. Afdeeling Zuid. Fulham— Birmingham 32. Millwall Leicester Citv 22. West Brormvich Albion—Charlton. Athletic 25. Afdeeling Noord. Stoke City Grimsby Town 42. VV/IJ, NEDERLANDERS, en meer spéciaal de ge leerden en anderszins begaaf den onder ons, wij hebben .de neiging om, als wij bijzonder goede of belangrijke dingen te zeggen hebben, dit op een ver velende manier te doen, aldus de hoofdredacteur van De Li nie. Men.wete dus, als men in het vervolg iets leest, dat niet op een vervelende manier is ge schreven, dat het noch bijzon der goed, noch belangrijk is. GROOTE publiciteit in Nederland berust in hoofd zaak bij een klein getal blaas kaken, die vlot weten te schrij ven, maar geen fundament be zitten en de fundamenten niet kennen, aldus de hoofdredac teur van De Linie. En nu wordt het tragisch. De blaaskaken, die vlot weten te schrijven, bezit ten geen fundament en de ge leerden, die wat te zeggen heb ben, kunnen niet schrijven. Hoe moet dat dan straks, wan neer de couranten grooter wor den (en de salarissen van de courantenschrijvers laag blij ven)? H ONGARIJE is getroffen door de ramp van de infla tie. Twintig millioen pengo's betaalt men voor één dollar. Iemand, die 100 millioen pen go's per maand verdient, ont vangt dus 5 dolla. loon. De loonen vliegen omhoog, maar de prijzen stijgen veel sneller. Er is een ware uitverkoop van huisraad en kleedingstukken vooral door renteniters, intellec- tueelen enz., want een rechter of een hoogleeraar verdient slechts een fractie van het in komen van een bioscoopportier. D E GETUIGEN van Jehova trachten door spookverschij ningen de aandacht op zich te vestigen. Met dit goedkoope middel kan echter niet lang worden doorgegaan. Na twee avonden blijkt de aardigheid er af te zijn. De Jehova-twijfelaars kondi gen de ondergang der wereld af tegen I Januari 1954. nadat zij dit eerst tegen 1914 hadden gedaan. Voordat U er invliegt: hun tijdschroift heet „De Wacht toren". J N DE HARSKAMP zitten een drieduizend voormalige S.S.- ers, Landwachters enz., waaron der de oud-burgemeester van H i 11 e g o m, mr. Pont. Pont volhardt in zijn arro gantie. Hij heeft zich beklaagd bij den commandant: faecaliën- ruimen was vernederend voor hem, Pont. Persoonlijk bracht hij den commandant dit beklag ..Pont'", zei deze, Pont, put jesschepper of Pont, dat is „hier hetzelfde. Ingerukt „marsch!" Maar Pont blijft, mondeling en schriftelijk zijn beklag doen. Gisteren nog: omdat het hem werd verboden een.... mili taire broek, die aan zijn vrouw voor hem uit Canada was ge stuurd, te dragen" (Elseviers Weekblad). L IEFDE OF „Liefde"? Elf duizend :i;et Amerikaansche militairen gehuwde Engelsche meisjes hebben tot dusver ver zuimd een verzoek in te dienen om de reis naar de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika te meen ondernemen. W IJ WILLEN aan het Ned. Instituut voor Opinie-on derzoek voorstellen een proef- stemming te houden over de vraag of voor de aanstaande verkiezingen meer papier moet werden ingevoerd, dan wel een extra rantsoen tabaksartikelen moet worden beschikbaar ge steld. Naar onze meening zou 10 pet. zich uitspreken voor meer papier en 90 pet. voor ci- garetten. Een reden te meer om het papier in te voeren en niet de cigaretten. En een duidelijk voorbeeld, dat de volkswil voor een verbeterde wilsuiting vat baar is.

De Burcht | 1946 | | pagina 3