de Made... De groote woningnood eischt dwangmaatregelen Roosevelt Er zit muziek in Het probleem i; Duitschland NEW-WORK—MOSKOU. GISTEREN was het een jaar gele den, dat de grootste president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika overleed. In letterlijken zin doodgewerkt. Want men late zich door zijn vriendelijken glimlach niet van de wijs brengen. Het „keep-smiling" is een zeer verstandige stelregel der Amerikanen; het is pret tig voor de omgeving en doet eigen moeilijkheden gemakkelijker overwinnen. Het is dus geen aanstellerij, maar een hulp-middel om moeilijkheden te boven te komen. Natuurlijk is daarvoor iets anders noodig dan een grijns. De glim lach op" het open energiek gezicht van den grootsten staatsman der laatse eeuw was slechts het uitwendig ver schijnsel van de overwinning der inwen dige spanningen. Deze lichamelijk gebrekkige tengevol ge van kinderverlamming zal in de ge schiedenis blijven voortleven als een voorbeeld van wat goede cournage ver mag. DE WARE leider kenmerkt zich door een vooruitzenden blik. Hij moet zijn tijd een minuut vooruit zijn. Is hij dat niet, dan gaat hij met den tijd op en neer. Dan kan hij niet weerstaan aan de wisselende stroomingen. Dan zal hij In plaats van te leiden geleid worden door een onbetrouwbare publieke opinie, die hij niet kan trotseeren, omdat hem het richtsnoer daarvoor ontbreekt. Niets Is gemakkelijker dan achterai de fouten Ban te wijzen, die de grooten dezer Barde plegen te maken. Niets is moei lijker dan een waarachtig leiderschap. Eerst de toekomst zal ons duidelijk, maar dan ook voor een kind duidelijk doen zien of en welke fouten onze Re geering thans maakt in het Indische drama. ROOSEVÉLT is gestorven in het zicht van de overwinning. Zijn lichaam is bezweken cer- der dan de enorme wilskracht van zijn geest. Ware hij blijven leven, mij dunkt, hij zou van verdriet zijn gestorven. Vóór den oorlog luidde zijn New Deal de strijd in van zijn ideaal: de sociale vrede te grondvesten op de ba sis der gerechtigheid. Thans is Amerika ver van dien geest verwijderd. Werkgevers en werknemers geven de voorkeur aan het recht van den sterksten, zooals die zich door den uitslag der stakingen moet openbaren, zonder: te zien,, dat ieder conflict de bron vormt; van nieuwe conflicten. RooseveLti b moest:- het Ame.rikaansche volk op deelname voor de tweede maal aan epn ^oorlog 'vóórbereiden. Daarna moest hij alle' krachten inspannen óm den oorlog tegen Duitschland en Japan te winnen. Tegelijk werkte hij dag voor dag aan den vrede, die hij niet meer zou mogen beleven. En had hij hem be^ leefd, dan zou hij een luttel aantal da gen daarna tot de erkenning hebben moeten komen, dat zijn pogen had ge faald, dat de taak. die hij op zich had genomen, te zwaar was voor een mensch, dat de nieuwe Volkenbond Biet anders is, dan het instrument der groote mogendheden in dienst-van hun onverzadigbare machtspolitiek. Onge twijfeld had ook Roosevelt de Ameri- kaansche overwinning willen realisec- ren. Zou hij, die zoo ver vooruitzag, ook reeds hebben voorzien, dat het ..resultaat" van dentweeden wereldoor log culmineert in het huiveringwekkend dilemma, dat men haast niet durft neer schrijven: New-York of Moskou? Zoo ja, dan is hij toch nog van ver driet gestorven. DE ZEEUWSCHE KINDEREN NAMEN AFSCHEID... 't Was hedenmorgen druk op de Beestenmarkt bij het vertrek der Zeeuw- sche kinderen, die vanai 1 Dec. j.l. bier een gastvrij onthaal hebben gehad. Het werd voor velen een hartroerend af scheid, want het is verwonderlijk hoe spoedig menschen aan elkaar kunnen hechten. Gelukkig was er een autobus meer ter beschikking gesteld, zoodat de pleegouders, die meewilden, mee kon den naar Vjissingen. Sommigen maakten daarvan dankbaar gebruik. Voorts Waren er drie autobussen voor he: muziekkorps van W^rkmans Wils kracht, dat de kinderen een vroolijk ge leide naar huis gaf en welk corps heden middag in Vlissingen een concert ten beste zal geven. Ook het afscheid van de W.W.-leden was hier en daar hart roerend. Vanavond wordt in de groote cantine van ,,De Schelde" een concert gege ven door W.W. en de Vlissings.che mu-_ ziekvereeniging ,,Ons Genoegen", welke* haar 55-jarig bestaan viert. „KUNST EN ONTSPANNING" N.V.H. „K. O." organiseert op Woensdag 24 April een voordrachtsavond in den Leidschcn Schouwburg. Henk Schaer, de bekende voordrachtskunstenaar, za! ons dan vergasten op Homeros' Odyssee, in de vertaling van P. C. Boutens. ,,K. O." meent, hiermee een goede gele genheid te scheppen, om hen, die dit werk op school niet leerden kennen, in kennis te brengen met één der meest beken^0 klassieken, doch ook de leer lingen uer middelbare scholen zullen gaarne hooren, hoe de kunstenaar de fi guren van Homeros weet te doen leven voor zijn gehoor. Nadere bijzonderheden over kaartver koop en plaatsbespreking volgen in de advertentiekolommen van ons blad. Dat we nog steeds in abnormale tijden leven, behoeven we hier feitelijk niet te betoog en. De couranten brengen dagelijks bij zonderheden op verschillend gebied. Nu eens ten opzichte van politieke gevangenen, dan weer over wantoestanden bij de voedselvoorziening, dan over de nooden der volkshuisvesting Wij willen hier in korte trekken een beeld geven, een greep doen uit de vele problemen der volkshuisvesting en de daar mede nauw samenhangende volkshygiëne. WONINGRUIMTE ZAL WORDEN GEVORDERD Twaalf jaar geleden begon een katholiek, jong en energiek zakenman in een nieuwe wijk van onze stad een zaak. Het was een eenvoudig beneden huis met een kieme kamer achter den winkel en terzijde een slaapkamertje. De jonge man was verloofd, zou, zoo spoedig hij kon, gaan trouwen en wijl hem toen reeds bleek, dat de woningruimte voor een normaal gezin op den duur te klein zou zijn, kwam hij met den huiseigenaar overeen, dat het bovenhuis telken jare voor slechts één jaar zou worden verhuurd, opdat de beneden- bewoner het zou kunnen gaan bewonen. Zoo geschiedde. Doch, toen de tweede baby geboren was, had de huiseigenaar het bo venhuis reeds voor vier jaar verhuurd, zulks tegen de bij ,.good will" gesloten overeen komst Toen de vier jaren van het huurcontract om waren, was het oorlog en zoo ooit dan was het toen onmogelijk om bewo ners uit een huis te krijgen. Er werd nog een middel aan de hand gedaan via de N.S.D.A.P. doch daar was men niet van gediend. De oorlog is voorbij, God dank. doch de naweeën zijn ge bleven, of nog grooter gewor den. Want, het gezin telt nu vijf kinderen, die tezamen met vader en moeder in één slaap kamer moeten slapen en dan in een slaapkamer van 2x 4 M. Natuurlijk zat onze zaken man niet stil. Alle bevoegde instanties heeft hij aan het werk gezet of in den arm ge nomen om aan dezen wantoe stand een einde te mgken. De Geneeskundige Gezondheids dienst bracht rapporten uit, dat de toestand in verband met de hygiëne onhoudbaar is. Er werd gezorgd, dat de bovenbe woners een comfortabel huis in ruil terug zouden krijgen, waarbij de zakenman alle kos ten van verhuizing tot de laat ste cent zou betalen.De bo venbewoners waren na aan vankelijke toestemming onwil lig om het huis te verlaten Resultaat: boven vijf kamers voor drie personen, beneden: twee kamers voor zeven per sonen. Alle bemoeienissen bij de ge meentelijke instanties leden schipbreuk Men had wel voor gesteld,' dat de zakenman zelf net leegstaande pand zou gaan bewonen, doch dit zou hebben medegebracht, dat hij een vol slagen volwassen kracht in zijn zaak had moeten nemen en dat is, gezien de huidige bedrijfs- slapte, nog een onmogelijkheid. Inmiddels werd het vrije, leegstaande huis door de ge meentelijke instantie toegewe zen aan een ander.... Nog een andere oplossing was mogelijk. De gemeente zou van de bovenwoning slaap- ruimte voor de kinderen kun nen vorderen, doch de betrok kene achtte dit in verband met de gespannen verhouding abso luut ongewenscht en onmoge lijk De zakenman kwam tot ons me+ zijn klacht, met -verzoek of wij geen oplossing weten, om aan den onhoudbaren, eigenlijk hemeltergenden toe stand een einde te maken. Wij hebben té bevoegder plaatse eveneens omtrent deze klacht geïnformeeerd. En men deelde ons mede, dat dit één van de tweeduizend gevallen is die allerdringendst om oplos sing vragen Er zullen échter op korten termijn maatepgelen worden genomen. In de eerste plaats zal de aangelegenheid der volkshuisvesting, beheerd door weth. Jongeleen, beoordeeld worden door het geheele col lege van B. en W:, dat de volle verantwoordelijkheid gezamen lijk zal dragen. Voorts zal in de -Maandag a.s t<y houden raadsvergade ring een verklaring worden ge publiceerd, waarbij de gemeen te de bevoegdheid neemt om woonruimte te vorderen waar zulks mogelijk en noodzakelijk is. Dan zal het niet meer kun nen voorkomen, dat b.v. twee alleenwonende personen twee huizen bewonen. Er zal- hard moeten worden ingegrepen in sommige gevallen, doch het is bittere noodzaak. SARDINES, MAKREEL EN HARING IN BLIK. Een dezer dagen zal een groote partij buitenlandsche vischconserven, welke inder tijd door de regeering is aan gekocht, in den handel worden gebracht. Deze partij bestaat uit 5 millioen blikken sardines in olie of tomatensaus, 5 mil lioen blikken pilchards, ma kreel en haring. Zij zal via de normale importeurs en gros siers van deze producten aan de detaillisten worden gele verd. Evenals voor den oorlog zal men deze conserven af komstig uit Amerika. Canada en Portugal, bij zijn visch- winkelier of comestibleszaak vrij kunnen koopen. Voor een spreiding over het geheele land wordt gezorgd. De han del zal alles in het werk stel len de conserven in elk ge val voor Paschen in de win kels ter verkoop aanwezig te doen zijn. Op het Bureau van „De Burcht" ligt de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Kota Agoeng". Eveneens lijsten van perso nen die zich buiten de gealli eerde gebieden op Java bevin den. Enkele jaren lang hebben de schaarsche en zielig gekortwiekte moderubriekjes vol ge staan met nuttige wenken en suggesties om met „artistiek talent en vaardigheid" van onze afgedragen garderobe, nieuwe creaties te fa- briceeren. En dat we talent en vaar digheid hebben tentoonge spreid, staat als een paal boven water. We zijn begonnen met de lumineuze invallen om van een zwempak een slobbroek te fabriceeren en van twee bonte zakdoeken een rokje. Daarna hebben we, nog al tijd vroolijk en vol animo, ónze garderobe op peil trach ten te houden door het uit en ter na gevolgde systeem om „van twee één" te ma ken Nü, nu hebben we er geen zin meer in, nü glijdt al onze vindingrijkheid wég door de slijtagegaatjes. die met geen enkel kraagje of ceintuurtje of corsage meer zijn te camoufleeren. Nü willen we eindelijk eens iets nieuws," iets écht spiksplinternieuws gaan dra gen. En dan fladderen door dit vrije land weer de lang-ontbeerde Fransche en Engelsche modebladen. Een gamma van kleu ren, een feest van toiletten: zwierigheid, stijl, originaliteit. Hoedjes, een revue van hoedjes. Het is éénig leuk om ze te zien, ook al weet je, dat bijna geen enkel modelletje je zou staan. De Hollandsche vrouw kan zich beter niet wagen aan die excentrieke gevalletjes. Al die hoeden vereischen een perfect kapsel, een verzorgd gezicht en een garderobe, die abso luut „in stijl" is. Verder.. Verder bederft de prijs bijna steeds iedere illusie! Zestig gulden voor eep hoed (O, maar dame, dat is absoluut niet duur!) kunnen we ons over het algemeen niet permitteeren. Maarbladeren in de tijdschriften van het oude, altijd-nieuwe en kleurige rijk van de mode. is goedkoop èn plezierig. Alles is mode. Wijde rokjes, nauwe rokjes, hooggesloten, opgeknipte, of v-vormige hal zen, aangeknipte mouwen of vierkant, sterk geaccentueerde schouders. Ik heb mijn hart verlo ren aan eenzwartfluwee- len japon, streng en stijl vol, met safraangeele mouwen van zachtwollen stof en met wijde zakken. Of aan dat zomersche dingsigheidje, dat bestaat uit een gewoon wit-ka- toenen onderjurk met een kanten strookje aan den zoom en daar overheen roode kant, ruim klok kend, zwierig, met wijde pofmouwerf en breede, strakke roodsatijnen cein tuur. En dan droo- men we van een textielkaart, waarop je heusch iets krijgen kunt, en van winkels waar je al die creaties op een rijtje ziet hangen, en maar kunt uitzoeken, uitzoeken.... En dan zijn we weer terug in de dagen, dat de winkeljuffrouw, die onvermoeid met vrach ten japonnen sleepte, je over de laatste aarze ling van het koopen heenhielp met de opmer- king: „Maar, mevrouw, dit japonnetje is beslist buitengewoon voordeelig", en dan legde ze de klemtoon op „voordeelig" om je met „goed koop" niet te kwetsen. HOELEN WIJ ONS ten aanzien van. Indië reeds min of meer in den steek gelaten door Engeland, ook met ónze positie in West- dustrieel worden ontwapend, moet het ^schadeloosstellingen betalen en moet het zijn heil meer in den landbouw zoeken. Hoeveel millioen werkloozen het gevolg van een en ander zal zijn, wordt er niet bij verteld. Hoe Duitschland zal moeten leven, in dien het in de Russische zone grondig wordt leeggeplunderd én het niet vol doende mogelijkheden voor export en dus voor import overhoudt, zegt men er ook niet bij. Aan de gevolgen, met name voor ons land, wie zou daar in de groote wereld der internationale politiek nu aan denken? Welk een gevaar een economisch to taal ontredderd Duitschland in het hart van Europa oplevert, ook daaraan durft men nauwelijks aandacht te geven. Hoe zal het vredesverdrag, dat toch eens komen moet, er uit zien? Zal men Duitschland in meerdere Staten verdee- len? Frankrijk wil van het Rijnland een zelfstandige bufferstaat maken en het Ruhrgebied zou onder internationaal be heer moeten worden gesteld. Op dit ter rein wordt er druk onderhandeld tus- schen Engeland en Frankrijk en eerst wanneer beide landen het hierover eens zullen zijn geworden, kan er spra-, ke zijn van een Britsch-Fransche allian tie, waarbij België en Nederland zich dan wel bij wijze van gunst zullen mo gen aansluiten. Rusland, dat zijn portie in de wacht heeft, verzet zich tegen gebiedsafstand van Duitschland.... in het Westen. Want, nadat Rusland zijn West-grens genoegzaam veilig heeft gesteld, verzet het zich tegen een West Europeesch blok. Rusland is bezig eem verzwakt Duitschland tot bondgenoot te maken. Polen, althans de Poolsche minderheids- regeering danst volmaakt naar de pij pen van zijn Rusischen lastgever. Is het Polen niet dat de Spaansche kwestie bij den Veiligheidsraad aanhangig heett gemaakt, omdat Franco den wereld vrede bedreigt? In geheel Duitschland en niet alleen in de Russische zone, hebben de com munisten de opdracht een fusie met de sociaal-democraten tot stand te bren gen. Het ontredderd Duitschland is een goede voedingsbodem voor het commu nisme. Wel zien vele Duitschers gaar ne de moeilijkheden tusschen de Ame- kanen en Engelschen eenerzijds en de Russen anderzijds, maar de vijfde co lonne zal in Duitsehland het pleit win nen* indien de Duitsdie arbeider geen menschwaardig bestaan krijgt. En ook daarna blijft het gevaar bestaan, om dat Stalin hen geen dag en geen uur rust za! gunnen. Een nimmer ophouden de agitatie immers is de opzet van het communisme. s VET IS EEN PROBLEEM waarbij wij ten nauwste zijn betrokken. Volgens de overeenkomst van Potsdam moet 'Duitschland ook Tïi- Europa zal door Engeland alleen in zoo verre rekening worden gehouden als het met de Britsche belangen strookt. Engeland moet ongetwijfeld wenschen een sterk Frankrijk, een sterk België en een sterk Nederland. Doch Enge land weet geen raad met Duitschland, Rusland wel. Dit stuurt on een Rus- siscVDuitscli blok aan. En wanneer Rusland zich M;ift verzetten tegen an nexatie door Nederland van een strook Duitsch gebied, tegen de vorming van een (katholieken) Staat Beieren, tegen een zelfstandig (T<rnth'dlek) Ribiland, te gen een (katholiek Oostenrijk, dat le vensvatbaarheid bezit, tegen een West- Euroneesch blok, dat zich zoo^ gemak kelijk tot de zoo even genoemde Staten kan uitbreiden, dan weten wij niet wel ke concessies E""eland zou moeten doen om de weeke declen van zijn im perium te redden. ONT"Ur.UNO GRAFMONUMENT VAN \VIUCN PCN T«*. Tai nOO. Op 18 April'a.s. des niprgens te 12.— uur zal op de begraafplaats ..Rhijnhof" te Oegstgeest de onthulling plaats vin den van hot grafmonument van wijlen den heer Th. Talboo. die in een der eerste maanden van 1945 door de Duit schers werd gefusilleerd. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is: Mejuffrouw dr. L. E. van Wijk, te Delft, tot wederopzeggens toegelaten als privaatdocente bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden, om onderwijs tc geven in de Zweedsche en Deensche taal; is dr. A. C. Zaanen, tc Heemstede, tot wederopzeggens toegelaten als pri vaatdocent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, omonderwijs te geven iu de wiskunde. Bij Kon. Besl. is benoemd tot lid van de rijkscommissie van bijstand voor het Woordenboek der Nederlandsche taal prof. dr. G. G. Kloeke, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is, te rekenen vn 1 Januari 1946, be noemd tot adjunct-directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium der rijksuniversiteit te Leiden dr. J. van den Handel, thans ^tijdelijk.

De Burcht | 1946 | | pagina 4