Wiüe muizen en Wild-West rond de Amsierdamsche Opera D Meer kaas Britsche begrooiingsgymnastiek Uitvaart pastoor P. Meyer 1 Appel voor f 2Ö«- V00R PUTT EP! - In oor- k lie ver- iver-j s en tarisDe strijd tegen de Amsterdamsche Opera wordt voortgezet. Niet r cl met openlijke demonstraties, maar met tot nu toe in ons land d®! niet toegepaste middelen. Het loslaten van een aantal witte t e'lmuizen tijdens een onlangs gegeven voorstelling van „Butterfly" Hei had geen resultaat. Velen hadden de beestjes niet eens opge- be- merkt, hoewel er na afloop dertig werden gevangen. Voor zoo- iegdee.' ver zij wel werden gezien, brachten ze niet de gewensehte om verwarring onder de toeschouwei's. rve- a'. Gisterenavond echter werd vanjeen strijdmiddel gebruikt, dat, l'ee-v;armeer daarmee bedoeld werd eij„"de voorstelling van Beethoven's Fidelio" te doen mislukken, inderdaad aan dat doel heeft ibeantwoord. ;UWJ Voor Jan Voogd, die wegens /ad-|zjfckte niet kon optreden, zou tc-:Chris Reumer de tweede tenor- 'e^ejpanij zingen. Reumer, die op sc"zeer korten afstand van de vall!Stadssrhouwburg woont, ging uw. even voor zeven uur van huis, uurjmaar ,-ieeft de Schouwburg niet ïou-berejkt De komende verkiezingen PARTIJ van den Ar beid heeft aanvankelijk de wind in de zeilen se en had, omdat zij nog even kon teren op de na-oorlogsehe, ge- ïen-.forceerde eenheidsstemming, M" omdat de S.D.A.P. er zich ge- lene heel in «plostte, omdat zeven ministers tam-tam voor haar maakten, iens boet nu snel wat in, om- um. dat de socialisten zich zelf niet tie- genoeg weten te "remmen en al olgt te zeer den weg van staatssocia- listische experimenten bewan- ir l|delen, omdat de S.D.A.P., die De op de Partr van den Arbeid ian-' haar stempel drukt, verliest aan cn:de communisten, omdat de Ned, den Volksbeweging als stuwende a kracht van de Partij v. d. Ar beid aan deze is ontvallen, om- C .t de Partij van de Vrijheid :ioo- aantrekkingskracht uitoefent, aar- omdat de heer Schermerhorn, aald die aanvankelijk de wind mee had. r.iet de sterke figuur bliikt te zijn waarvoor hij werd aan- gezien en ten slotte omdat ■if- terecht het huidige regeer- J beleid, dat nu eenmaal tal van I harde en imponulaire maatrè- gelen moet nemen, vereenzel vigd wordt met de P v. d. A. ,eft Men wil het mes zetten in de de corruptie, in het legioen van nan ambtenaren ir. de geldsmijterij ,or- van het leger. te De Partij van de Vrijheid zal allereerst profiteeren van de ing stemming, die er thans heerscht. de speciaal in kringen van handel de- en nijverheid. De druk van de /au hooge en nog hooger wordende en. belastingen reageert men af op ch- de gebonden economie. Er is in- een stemming van weg met de aal ambtenaren en leve de vrij- •ele beid. Een pa.tij van de armoe- De <je zou vast en zeker geen suc- tot cessen boeken. Het woord vrij- de heid lokt en armoede bekent ren Men Zu-h zelf niet gaarne. :he, Het publiek in de Schouw burg kreeg te hooren dat ook Reumer wegens ongesteldheid niet kon optreden en nam ge noegen met een figurant. De spelers waren echter zóó ont daan dat de voorstelling moest v/ordcn afgelast. Om half twaalf kwam het bericht dat Reumer in zijn wo ning was teruggekeerd. Hij deelde mede, dat hij op zijn weg naar den Schouwburg was aangehouden door enkele man nen met een auto die zich voor stelden als politiemannen, die de opdracht hadden hem te be waken en door een zijingang den Schouwburg binnen te brengen, omdat men moeilijk heden bij den Schouwburg vreesde, „Ik vermoedde direct on raad", aldus de tenor, „doch was niet opgewassen tegen een overmacht van meerdere man nen". De tenor werd in de auto ge duwd en verder volkomen cor rect behandeld. In snelle vaart ging het in de richting van de Haarlemmermeer en toen men de hoofdstad een goede twintig kilometer achter zich had lig gen, stopte de auto en her- Kreeg de heer Reumer zijn vrij heid. In de tweede helft van April zal voor de leeftijds groepen boven vier jaar het kaasra.ntscem op 150 gram per 2 weken worden gebracht. Het ligt in het voornemen dit rantsoen einde April vcorloopig tot 200 gram te verhoogen. Voor de leeftijdsgroep van 0f jaar blijft het rantsoen vooralsnog ge handhaafd op 100 gram per veertien dagen. WEERSVERWACHTING. -* Tot Donderdagavond. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Noord en Noord-West, kbude nacht, overdag meest zwaarbewolkt met later kans op regen. f \E KATH. VOLKSPARTIJ an_ J zal vergeleken bij 1937 ongetwijfeld eenige winst boeken, omdat een dissidenten 1 troep ontbreekt (de Katholie- en in de Par Lij van den Arbeid spelen numeriek geen rol), om dat de leeftijdsgrens om aan de verkiezingen deel te nemen, is pj verlaagd en wij sedert 1937 een A iets grooter aandeel in het to- taal de^ Ned. bevolking heb ben, omdat de Katholieken be grijpen dat nu en in den komen den tijd een hecht bolwerk noo- dig is, dat pal staat voor de waarden eer.er christelijke be schaving. De Anti-Revolutionnairen, zeer principieel maar te stroef en soms onvruchtbaar ook in hun critiek, zuilen niet zooals 1 in 1937 stemmen van niet Hij A.R.'-s verwerven. De C.-H.-en .rcjj verliezen, omdat een gedeelte J is overgegaan naar de P. v. d. A. Te rekenen naar de getal- 1 j" sterkte van de Eenheidsvakcen- ',r"5 trale en rekening houdend met eel; een toenemende godsdienstloos heid, zullen de communisten winst boeken. Hugh Dalton, de Min. van Financiën^van Engeland, heeft in het Lagerhuis zijn begroo- ti^gsrede gehouden. Hij zeide. dat de inkomsten ia het afge- Ioopen jaar 3234 millioen pdst. bedragen hadden, en dat bier, tabak en amusement nieuwe hoogterecords; hadden opgele verd. De inkomstembela-simg heeft 1361 millioen pdst. opge leverd, of 11 millioen meer dan de raming. De uitgaven hebben bedra gen 5484 millioen pdst., zoodat het tekort 2200 millioen groot is. De vooruitzichten voor 1946 zijn minder somber dan som migen wülen voorstellen. De beraamde uitgaven zijn 3837 millioen pdst. groot, hetgeen tegenover het vorig jaar een vermindering beteekent van 1728 millioen. In deze uitgaven is begrepen 1667 millioen aan defensie en bevoorrading. C.a. 20 millioen pdst. meer wordt besteed ten behoeve van hoo- gere soldijen, uitkeeringen en pensioenen aan oudgedienden. .Ten aanzien van de nieuwe begrooting deelde de Min. me de, dat de ontvangsten in totaal geraamd worden op 3193 mil lioen pdst. en de uitgaven op 3887 millioen. zoodat het te kort van 694 millioen groot zou zijn, hetgeen aanzienlijk minder is dan men verwacht j heeft. Bij de Metten Maandag avond was agens Mgr. Th. Bekkers, geassisteerd door de weleerw. heeren Duivenvoor de. kapelaan der parochie, en father Timmerman, van de congregatie van Mill Hill. Can- tores waren pastoor Verstee- gen. uit Lambertschaag en pa ter de Waard. Montfortaan. Bii de Lauden gisterenmor gen was agens de hoogeerw. heer deken Homulle uit Lei den. geassisteerd door de wel eerw. heeren Perquin en pater F~) E WIJZE waarop de Rus- sen tegen de Kath. Kerk te keer gaan vervult ons met diepe bezorgdheid. Tiendui zenden. die goed en bloed voor het geloof over hadden, wor den verdreven en opgejaagd; in naam van een orthodoxie, die meer Staatsinstrument dan hoeve zoeken. De moeilukne- openbaring van religieuze ge- den, welke emigratie naar Frankrijk biedt, zijn enorm, maar toch niet zóó groot of zij moeten worden overwonnen. Moeder aarde vraagt er om. wii ze laten boeten, niet waar', zei de jongen toen plechtig. Zijn moeder knikte. p RANKRIJK vraagt 2 mil lioen immigranten. De grond ligt daar braak, terwijl hier boerenzoons tevergeefs een is. (Elseviers Week- voelens blad); Q E JAARBEURS wordt over het algemeen beschouwd als een soort fuif voor zaken mannen. (De Groene). Q NS NATIONAAL inkomen wordt voor 1946 geschat op 8 milliard gulden. Dat is dus het bedrag, dat we met z'n al- P) E PRIJZEN zijn gestegen 1C1 verdienen. De Staat (dat 1wipt qq niet de huis- w11 r'esft thans uit 5 lïiil- huren en niet sommige van de ï^il^rd^ver°omGte 1^ eerste levensbehoeften zooals W hedrae van VrrnnH Haai* de Re- ven. J3at is net het bedrag van -1 het tekort der begrooting 1945! Dezer dagen lazen wi] in een De goede herder wordt door zijn schapen niet spoedig vergeten en vele parochianen van Voorschoten waren Maandag-avond en Dinsdagmorgen ter kerke gekomen, om de laatste eer te bewij zen aan pastoor Paulus Meyer, die 19 jaar lang hun vaderlijke vriend en levens-rijke raadsman was geweest. Fransen, Montfortaan. terwijl als cantores fungeerde pastoor Versteegen en pater Bonsel, Montfortaan. In het priesterkoor hadden plaats genomen de hoogwaar dige heeren Mgr. Bekkers, Mgr. Pichot. Mgr. J. Noord man. oud-vlootaalmoezenier en dr. Henning. regent vin „Ha- geveld"; voorts em -pastoor Van der Mee.oud-kl isgenoot van den overledene, pastoor Doeswijk uit Zevenhoven, zoon der parochie, vele pastoors uit het dekenaat en de vroegere kapelaans der parochie (voor zoover reeds niet bii de as sistenten en monsignori ge noemd). de weleerw. heeren Lohman, dé Brabander en Hoek. Voorts de geestelijkheid der parochie. Onder de vele deeinemenden waren het kerk- en armbe stuur. ds. Fortgens. predikant der Herv. gemeente, vele an dere notabelen en talrijke vrienden. Na de zielerust-Mis werd door pastoor W. de Leeuw o.f.m. uit Leiden een lijkrede gehouden, waarin de predikant onthulde, dat de overleden priester behoorde tot die men- schen. die vrienden zijn van de dood. Zulk een stemming veronderstelt een serene ziel, de ziej van een Gods-minnaar, die de dood beschouwt als een andere Gabriel, die hem de blijde boodschap brengt en hem oproept naar het Vader huis. Begrijpt ge. na ziln streven vroeg de predikant de levensles van uw oud-pastoor? Want onze priester-vriend had in zijn leven iets te zeggen aan iedereen. Van iones-af werd hii gekweld door een ondra gelijke kwaal, doch hii vroeg niet aaeer en zocht niet meer naar genezing. Hii had God be grepen. en toen heeft hii volkomen bereidwillig ziin lichaam aan God aangeboden, de piin met blijmoedigheid ge dragen. In ziin krachtig en machtig Godsvertrouwen heeft hii sa mengevat ons deze les gege ven: Elke mensch in elke staat en stand kan inwendig tevre den en gelukkig ziin. óók in piin. óók in eenzaamheid, óók in zware zorgen, ais hii zich maar weet: kind van God. als hij zich maar onvoorwaarde lijk weet over te geven aan Gods vaderhand. Laten we deze les met ons meedragen als een waardevolle erfenis van onzen zielenerder. die deze les heeft vóórgeleefd. De absoute werd verricht door den hoogeerw. heer Ka nunnik dr. Henning. waarna het stoffelijk overschot tus schen een haag van^, school kinderen. verkenners en gid sen naar het graf werd gedra gen. De zwartste zwartehandelaar zou wit geworden zijn, wan neer hij gezien had hoe op de markthallen te Amsterdam een kist van 25 kg. appels ge veild werd en een prijs op bracht van niet minder dan 4044, d.w.z. gemiddeld onge veer 20, per appel. Tot dus verre bracht een kist in den zwarten handel niet meer op dan ongeveer f 100, Hulde aan de groentengros- siers en -handelaren met hun personeel, want dit maal wa ren de hooge prijzen volkomen getolereerd. De opbrengst van de appels die aan d? giossiers- vereenig.'ne voor groenten en fruit door een grossier ge schonken was, was bestemd voor de jeugd van het zoo zwaar getroffen Veluwsche dorpje Putten en zal worden afgedragen aan de Stichting „Putten's Jeugd." De appels werden per stuk geveild en iedere handelaar en grossier mocht voor zijn geheele per soneel slechts één appel koo- pen. geering dan ook geld bij de arbeidsloonen met 4060 en de salarissen van de ambtena ren en onderwijzers met.,.. 20 oud jaarboekje de storm, die was opgestoken naar aanleiding van het tekort op de begroo ting der gemeente Rotterdam H voor het jaar 1911 (men her- ITLER s GEEST is nog innert zich den drogen zomer niet dood. Niet lang gele- van dat jaar) welk tekort werd „den, aldus een Amerikaansch becijferd op de kapitale som „correspondent, stond ik op van twee en veertig duizend „een hoek Van een Berliinsche gulden. He betrekkelijkheid „straat, toen een vrouw met van ane dingen blijkt vooral „twee kleine jongens voorbij- uit het geld. „kwam. Met een charmanten „lach vroeg ze of ik misschien \J óór DEN OORLOG be- „wat chocolade had voor haar v droeg het totaal der staats- „l.lnderen. Toen ik ze mijn ujtgaven 900.000.000 gulden, „weekrantsoen had gegeven, Toen was er een te kort van „volgde ik hen." 60, 80 of 100 millioen. Waar op de deskundigen dan ook „Moeder was dat een Arae- steevast verzekerden, dat een rikaan", vroeg de oudste staatsbankroet voor de deur jongen. „Ja", antwoordde ze. stond. Thans bedraagt het te- „Dat is een van die Ameri- hort 300.000.000. gulden. De kaansehe beesten, die onze uitgaven van de defensie alleen geliefde Fiihrer ons heeft vragen 1.000.000.000. (Vóór den geleerd te haten, waar hij oorlog zoo om en om de 150 gelijk in had". „Eens zullen millioen. De vraag is hoeveel hiervan moet worden afge wenteld op het nageslacht door het aangaan van leeningen op zeer langen termijn (die het nageslacht dus zal moeten af lossen) en hoeveel wij zelf daarvan direct zullen betalen (door vermogens-aanwasbelas- ting. vermogensheffingen enz.) waardoor wij dus ten bate van het nageslacht voor den Staat zullen blijven werken zoolang onze adem gaat. Men moet het nageslacht niet te zwaar be lasten, zegt men. Maar wat heeft dat. nageslacht voor ons gedaan? En beweren de getui gen van Jehova niet. dat dit nageslacht niet eens zal be staan? R URGERMOEDER. Zelden zal een benoeming in het geheele land met zooveel sym pathie zijn ontvangen als de benoeming van Mevrouw Smulders-Beliën ,ot burge meester van Oost-West- en Middenbeers. Letterlijk ieder een feliciteert haar wier man en voorganger in het burge meestersambt aan de Duitsche terreur ten offer viel zooal niet in schriftelijk, dan toch in gedachten. De gemeente Groningen heeft een vrouwe lijke wethouder van Openbare Werken. En hier en daar ze telt een vróuw als gemeente raadslid. I~) EZER DAGEN waren wij op visite en dronken een kopje thee. De thee had een eigenaardig smaakje, vonden wij. Toch was het beslist geen surrogaat. Een beminnelijke gastvrouw gaf ons het ant woord toen zij echt gemeend vroeg: „Drinkt u nog een kop je koffie"? Wij hadden name lijk heelemaal vergeten, dat men In Holland noch thee, noch koffie kan zetten en daarom was de vloeistof, die wij dron ken noch het een. noch het an der. Het was zelfs geen melk, ofschoon het dit ook best had kunnen zijn. H. M. de Koningin bezoekt oorlogsschepen H.M. de Koningin heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan de te Rotterdam liggende oorlogsbooten „Tjerk Biddes" en „O. 24". Aan boord van de „Tjerk Hiddes" werd H.M. ontvangen door den commandant. Luit. ter zee eerste klasse A. W. Kruk. Tijdens dit bezoek, dat ruim een uur duurde, werden de officieren van „Tjerk Hid des" aan H.M. voorgesteld en werd de torpedobootjager ge ïnspecteerd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de „O. 24". waar de commandant. Luit. ter zee eerste klasse P. J. S. de Jong, de geheele bemanning aan H.M. voorstelde. Om kwart over vier werd de terugreis aanvaard onder luide toejuichingen van het publiek op den wal. dat al dien tijd rustig had staan wachten.

De Burcht | 1946 | | pagina 3