HELDENMOED Prinselijk bezoek aan Denemarken De spoorwegstaking in Nederland BLAUW WIT OPNIEUW GESLAGEN FEIJENOORD PROFITEERT ER NIET VAN .Het meisje met de ïucilers" Een van de sprookjes van dei'sen vertelt van het isje met de lucifers. Hoe een igerig kind warmte en vei- iieid verkreeg. Iet was met de herinnering 1 dit sprookje, dat Prinses iana haar toespraak begon, aria zij het Deensche volk ikte voor zijn hulpverlee- g en het zenden van voed- De prinses vertelde hoe de ensche giften besteed zijn. tij kwamen terecht, zoo zei- Prinses, in steden en dor- 1, waar de bevolking leefde ruinen, waar geslapen werd den grond, in half verwoes- auizen zonder daken en ven- rruiten, waar heele gezin- j dronken uit één glas en chts één stoel ter beschik- S hadden. Namens het Ne- •landsche volk dankte de nses uit heel haar hart voor :e grootsche manifestatie vriendschap. )e Prinses hield deze toe aak op de receptie welke de Nederlandsche delegatie rd gehouden en waar 200 ensche en Nederlandsche ïoodigden bijeen waren, je Prinses heeft hierbij ver- lillende onderscheidingen gereikt. De Denen onder wie ook Min. van Buitenl. Zaken, stav Rasmussen en de -Pro- tantsche Bisschop van Ko- nhagen, waren zeer onder n indruk van de woorden f Prinses. En de protestant- le. Bisschop verklaarde on- sprekelijk dankbaar te zijn Dr het feit, dat Prinses Ju- na en Prins Bernhard per- inliik de gevoelens van het derlandsche volk in Dene- ii-ken hadden willen komen rtolken. Als aardige attentie •ak de bisschop het laatste Jp het bureau van „De rcht" ligt de passagierslijst 1 inzage van het m.s. „Ta- ita" Pratende Excellenties )E MINISTER heeft niet lang behoeven te wachten, want aanstonds meldde h zelf aan een manufactu- r, lid van een inkoopcombi- tie van 300 winkeliers. Noch noch de inkoopcombinatie i er in kunnen slagen hoe- dheden textielgoederen van aige beteekenis machtig te irden. De Minister heeft natuurlijk it de opzet gehad den winke rs een duw te geven, ofschoon als socialist geen vriend is 1 den middenstand en hij ids likkebaart bij het idee n een echt socialistisch getint ntraal Magazijn. Minister Vos heeft waar- tijnlijk gedacht aan de pro- ctiecijfers van textiel, die in hem heeft voorgelegd en heeft zich niet gerealiseerd lken weg die textiel heeft af leggen voordat de gebruiker goederen in huis heeft en ?veel maanden dien weg urt. Eerst komen de mijn- rkers aan de beurt, dan de latrianten, het leger zij het :t voor baby-pakketten. Dan men de formulieren los voor gewone burgers. Dan moet winkelier probeeren te wor- jl bevoorraad. En overigens ét ieder kind zij het nog it de baby, die op zijn pak- t wacht, dat oen winkelier ins graag verkoopt en geen kele reden heeft om als hij i baby-pakket en de textiel or jong gehuwden in huis ïft, néén te verkoopen. tfeen, Excellentie, dat was ér mis, net als vóór Uw reis Sr Amerika. Jw glashelder en boeiend be- ig was een onverdiende sneer i het adres van den midden- nd, die het al moeilijk ge- ;g heeft. deel van zijn toespraak in het Nederlandsch. Eerbetoon aan Deensch verzet. In allen eenvoud heeft te Ryvangen, een Duitsche te rechtstellingplaats van Deen sche patriotten in de buurt van Kopenhagen, een treffende plechtigheid plaats gehad. Prinses Juliana en Prins Bernhard arriveerden te 10.15 uur, vergezeld door den Deen- schen Kroonprins Frederik. Zij werden opgewacht door den Min. van Eeredienst, Herman- ser. die de Deensche regeering vertegenwoordigde. De Minis ter zeide, dat het moedige ver zet van het Nederlandsche volk en de Nederlandsche stem van de radio voor de Denen een voortdurende bron van inspi ratie was geweest. Gedurende de bezetting heeft het Deensche volk het verzet der Nederlandsche natie onder de bezielende leiding van Prin ses en Prins met bewondering gevolgd. De Prinses en Prins legden persoonlijk een zeer groote krans van witte tulpen en se ringen. waaraan bevestigd een oranje lint met letters J. B., te midden der graven. Het vliegend orkest. Zoo luidt den naam welke de Deensche dagbladen geven aan het Amsterdamsch Con certgebouworkest. De leden van het ensemble heeft men ruimschoots de ge legenheid geschonken te ge nieten van de talrijke schoon heden, die Kopenhagen en om geving bieden. Maar het groo te galaconcert dat gisteren avond plaats vond en waarbij niet minder dan 3000 genoo- digden tegenwoordig waren, gaf aan het Concertgebouw orkest de gelegenheid de dank van Nederland uit te spreken. Voor in de zaal hadden de Deensche koningin, de Deen sche Kroonprinses en Kroon prins en Prinses Juliana en Prins Bernhard plaats geno men. Achter hen zette zich de geheele Koninklijke familie en de hofhouding. Onze gezant, Jhr. van Lennep, leidde de hooge gasten binnen in de zaal, die geheel versierd was met Deensche en Nederlandsche vlaggen. Onmiddellijk na deze entree werden het Deensche en Nederlandsche volkslied ge speeld. Het concert was een indruk wekkende manifestatie van dank van ons vaderland aan het Deensche volk. Indruk wekkend vooral ook door de bijzondere wijze, waarop deze kon geschieden, door middel van muziek, door middel van een orkest, dat ot de beste der wereld gerekend mag worden. Het voorname auditorium heeft na afloop, der uitvoering gerea geerd op een manier zoo spon taan. zoo hartelijk, dat het de talrijke aanwezige Nederlan ders ten zeerste ontroerd heeft. Kroonprins Frederik, zelf zeer muzikaal, immers hij trad meermalen als dirigent op, gaf hier het voorbeeld; na de laat ste klanken van Tschaikows- ky's 5e symphonie stond hij onmiddellijk van zijn plaats op om naar het podium te gaan, waar hij den dirigent, Eduard van Beinum, langdurig en zeer hartelijk de hand drukte. Het Amsterdamsche orkest heeft met dit concert een on- uitwischbaren indruk gemaakt in Denemarken's hoofdstad. Naar Stockholm. Hedenmorgen zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard van het vliegveld bij Kopenhagen opgestegen voor hun vertrek naar Stockholm Het proces Dm beurten hebben de Engelsche en de Russische aanklagers Keitel in verhoor genomen. De Engelschmah was volmaakt hoffelijk, maar snij dend scherp. De Rus hamerde met zijn vuisten op den kathe der. De flegmatieke Engelschman won het, want hij bracht Keitel het meest in het nauw. HARDE MAATREGELEN Christiansen schreef aan Kei tel, dat door de staking het transport lamgelegd was en dat oproepen aan de bevolking om voertuigen te verschaffen voor legertransporten, die noodig waren, niet meer werden be antwoord. Christiansen zag zich in zijn maatregelen gehinderd, doordat volgens het geldige be vel de wapenen slechts konden worden gebruikt tegen actieve saboteurs, terwijl personen, die de gevechtsbereidheid der troe- In district Dl spelen NE.C. en Go Ahead beide gelijk. In District I speelde Aiax gisteren niet en Volewiickers kwam door een goede over winning op 't Gooi in punten met de Ajaxieden gelijk, maar speelde reeds twee wedstrijden meer. ADO verloor van RfC met 50. doch heeft geen kans meer op de eerste plaats. In District II werd vriend en vijand verrast door de vele uitgestelde wedstrijden (waar om kan dit alléén in de eerste klasse gebeuren) en.... de verrassende uitslagen! Blauw Wit. dat zoo fraai van Sparta won. heeft nu ook weer aan Sparta. DHC en Haarlem de kans gegeven den strijd om de eerste plaats weer geheel open te stellen, maar wat te zeggen van Feiienoord. Niets is ech ter verandelijker dan voetbal en ook hier kwam HBS aardig uit de gevaarlijke zóne. Met elke week stiigt in Dis trict II de spanning. Nog staat NEC aan het hoofd, maar hoe lang zal dit duren? GoAhead verspeelde een kostbaar Dunt- je tegen Heracles, dat inmid dels niets voelt voor de laatste plaats, evenals Enschedé, ter- wiil Wageningen nu danig moet gaan oppassen voor de roode lantaarn. In District IV nam BW geen halve maatregelen, zorg de voor een eclatante over winning en zag Willem II een kostbaar punt verliezen tegen de Barönie. Ook NOAD zorg de voor een overwinning en is. gezien de ranglijst, nog lang niet uitgeschakeld. In District V schiint Heere veen weer regelrecht od het kampioenschap af te stevenen en zag één van de grootste concurrenten. n.l. Be Quick met 01 verliezen. L.S.C. zal hier nu wel het kind van de rekening worden, vooral nu Veendam opnieuw won! De grootste verrassing in District VI was wel de neder laag van M.V.V. tegen Sport club Emma. Door deze neder laag staat Limburgia niet meer aan den kop. ook al heeft het een wedstrijd meer gespeeld. Roermond zakt steeds dieper in het moeras en zal alleen door een wonder gered kun nen worden. program-uitbreiding k. l. m. Met ingang van 10 April zal een speciale wekeiijksche vliegdienst op Curacao worden onderhouden. Hiervoor zal het nieuwe DC4-toestel worden in geschakeld, met dien verstan de, dat beurtelings de DC4 en de Skymastervliegtuigen dezen wekelijkschen dienst zullen verzorgen .De Skymaster heeft een maximum capaciteit van 22 personen, terwijl de DC4 40 tot 42 personen kan vervoe ren. Op den 10de April zal de eerste vlucht met een DC4 toe stel worden uitgevoerd en zul len er 42 passagiers zoomede een aantal babies meereizen. Voorts zal met ingang van 26 Mei a.s. een tweewekelijk- sche vliegdienst op New York geopend worden. Mgr. J Pessers, S.V.D., op Nederlandsch Timor en al zijn priesters werden in 1943 door de Jappen naar Celebes gede porteerd en konden pas na meer dan drie jaren van internce- ring en lijden terngkeeren. Zij vonden de kerken, scholen, missiehuizen verwoest, maar de katholieke inboorlingen trouw aan hun Geloof en vol enthousiasme, voor hun terugkeerende missionarissen. In 'n brief aan zijn vriend en coursgenoot Rector P. Mommersteeg, die momenteel nog in New-York ver blijft, schrijft Mgr. Pessers het volgende: „Wat wij op materieel ge bied tot stand hebben ge bracht, onze gebouwen enz., hebben 't Godsoordeel, dat over Indië gekomen is, niet overleefd. Bijna alles ligt in puin en ziet er troosteloos uit. Maar 't veel kostbaarder resultaat van ons werk: 't Geloof in de harten van onze katho lieken, is niet gebroken; zelfs niet door 'n Japansch barbarisme. De Goede Her der heeft hier duidelijk ge toond, dat Hij voor allen en voor alles kan zorgen, zelfs zonder onze hulp Mgr. J. Pessers vertelt in zijn brief nog de vQlgende voorbeelden van den hel denmoed van katholieke in boorlingen op 't eiland Ti- mor. „De Radjah van Soeai, Portugeesch Timor, had een tolk noodig, om te kunnen onderhandelen met de Ja- paneesche tolken, die alleen Maleisch verstonden. In 't Portugeesche gebied wordt op de scholen 't Portu- Radjah, een oude man met weinig moed, wist bij onder vinding, hoe de Jappen de menschen konden dwingen tot uitvoering van hun bevelen. Daarom beloofde hij, dat lnj aan huil verzoek zou vol doen. De twee tolken protes teerden. In duidelijke taal zeiden ze tegen den Radjah, dat zijn gedrag niet alteen indruischte tegen Gods ge bod maar ook 'n schandaad van katholieke inboorlingen in Indonesië geesch geleerd in plaats van 't MaltisA- Zoo kwam het, dat de Radjah in heel zijn rijk geen tolk kon krijgen. De bevolking van Soeai is ech ter door taal en afkomst verwant aan de inwoners van Weliale in 't Neder landsch gebied van Timor, waar 't Maleisch wel ge leerd wordt. Daarom werden er twee jougelui uit Wehale (gediplomeerd op *n Ka tholieke school), door den Radjah in dienst genomen: Marcellus Siri en Wilhel mus Nahak, die al gauw grooten invloed en gezag kregen." „De Japanneezen zochten overal eerlooze meisjes als prostituees voor hun solda ten. Gelukkig waren er maar weinig meisjes daar voor te vinden. Toen kreeg de Radjah van de Japan neezen bevel om geweld te gebruiken en voor de noo- dige meisjes te zorgen. De was tegenover zijn eer en tradities van zijn land en te genover zijn voorvaderen." „Ondanks 't moedig op treden van deze tolken, had de Radjah tijdens 'n korte af wezigheid van beiden, een aantal meisjes bijeenge bracht. Toen deze weigerden aan het verzoek van den Radjah te voldoen, liet hij ze eerst met koorden binden en dan met haar haren aan 'n grooten stok vastbinden. Zoo werden ze naar de Jappen gestuurd. Toen Siri en Na- hak hoorden, dat ze reeds op weg waren, reisden ze haar in alle haast achterna en verlosten de meisjes, die zich toen in de bosschen verborgen. De tolken gin gen terug naar het paleis van den Radjah." „Kort daarna kwamen er *n troep Japanneesche offi cieren oin den Radjah te spreken, 't Schijnt dat hij buil gezegd heeft, dat de twee tolken verantwoorde lijk waren voor het feit, dat hij niet bij machte was de meisjes te „leveren". Zon der verhoor en zonder for maliteiten werden toen Mar cellus Siri en Wilhelmus Nahak door de Jappen ge fusilleerd." De Jappen waren er ook bijzonder op uit om alle goud en zilver machtig re worden, de heilige vaten, kelken en monstransen niet uitgesloten. Ze Jiebben kel ken als aschbakjes gebruikt. Mgr. Pessers vertelt ons van twee meisjes op Timor, die de gewijde vaten ver borgen om ze te beveiligen tegen de Jappen: „Ze ont kenden dit feit niet", schrijft de Bisschop: „ze gaven echter duidelijk te kennen, dat ze liever alles wilden lijden, dan de kelken, gewijd door 't kostbaar Bloed van Christus, in hnn handen over te leveren. Ze moesten vier afschuwelijke nachten doorbrengen op 't booidpoli- tiebureau van de Jappen; deze waren er nu wel van overtuigd, dat ze niets kon den doen om de meisjes er toe te brengen de plaats te verraden, waar de kelken verborgen waren. Na eenigen tijd werden ze uit hun ge vangenschap bevrijd. Toen de missionarissen terugkwa men, brachten de meisjes hun de heilige vaten onbe schadigd terug". „Dappere meisjes" merkt Mgr. Pessers op. „maar zoc hebben we er nog veel!" pen op andere wijze scnaadden, slechts aan den S.D. konden worden overgegeven. Deze maatregel was volgens Chris tiansen onvoldoende, daar een pootige politiemacht ontbrak. Hij was daarom van meening, dat de troepen de macht moes ten krijgen niet alleen maatre gelen te nemen tegen saboteurs, doch evenzeer tegen hen, die door een passieve houding af breuk deden. Vraag en antwoord. Sir David: „Is u van mee ning dat het neerschieten met of zonder gerecht, van staken de spoorwegarbeiders juist was?" Keitel: „Het was een gruwe lijke maatregel'. Sir David: „Wat heeft u op dit bevel, zoogenaamd van Hit- Ier, geantwoord?" Keitel: „Dat kan ik me niet meer herinneren". Sir David: „Wdt u, mynheer Keitel, even de brief laten le zen waarin hijzelf aan ChrisT tiansen nieuwe instructies geeft? Misschien dat zijn ge heugen dan terugkomt". Keitel: ....zwijgt. In de door Keitel aan gen. Christiansen, de bevelhebber der Duitsche troepen in Neder land, wordt medegedeeld, dat wanneer het overhandigen aan den S.D. niet mogelijk was, dan moesten door Christiansen mee- doogenloos en onafhankelijk an dere maatregelen worden geno men en, „natuurlijk" was er onder de gegeven omstandighe den geen bezwaar tegen dood vonnissen door de standgerech ten. Sir David: ,,Als u in Chris tiansens positie was geweest, zou u in dit antwoord dan geen aanmoediging hebben gezien de menschen neer te schieten?" Keitel antwoordde, dat neer schieten onder de standgerech ten niet de bedoeling was ge weest en hij voegde er nog eens de reeds zoo vaak gehoorde verontschuldiging aan "toe, dat het bevel in werkelijkheid van Hitier afkomstig was en hij slechts had door te geven. Keitel, die tot nog toe een stem had opgezet alsof hij pa radebevelen stond uit te deelen, werd steeds onzekerder in zijn antwoorden en op het laatst moest men hem verzoeken wat luider te spreken. Daarna begon de Rus en hij stelde zijn vragen met zulk een agressiviteit en hamerde zoo met zijn vuisten op den kathe der, dat men even begon te den ken aan een democratische volksverzameling. presidium de nederlandsche bank. Bij K.B. is aan Mr. l. j. a. Trip met ingang van 1 Mei 1946 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als president van de Nederlandsche Bank N.V. onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in deze functie door hem ook onder de moeilijkste omstan digheden aan den lande bewe zen Van dienzelfden datum af is in deze functie benoemd Dr. M. W. Holtrop, Directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabriek te IJmuiden. „oog en oor" verdwijnt De Regeeringsdienst „Oog en Oor" zal successievelijk worden geliquideerd en per 1 September a.s. als zoodanig geheel zijn opgeheven.

De Burcht | 1946 | | pagina 3