Vragen aan MINISTER VOS Waar de besprekingen plaats hebben Plastische Chirurgie in Engeland Accoord geteekend in Teheran. Nederland lielpt Frankrijk Handel in valsche bonnen ontdekt Min. Vos heeft onlangs op de vergadering van de Partij van den Arbeid het volgende gezegd: „Als de winkeliers geldige „textielpunten niet honotree- „ren. is dat meer een quaestie „van niet willen dan van niet „kunnen. Geef namen en plaats „van „neenverkoopende" win keliers op aan het Dep. van „Handel en Nijverheid, dan „zullen we zien of er niets „meer te krijgen is. In uiter- „ste noodzaak zal ik een ce'n- „traal magazijn laten inrich ten, waar iongehuwden alles „op hun vergunningen kunnen „krijgen"? r Een dergelijk praten voor de tribune heeft bij de betrokken instanties groote verontwaar diging gewekt. Mr. Bachg heeft Min. Vos thans ter verantwoording ge roepen en hem gevraagd, of hij wel weet, dat dezë uitspraak door de textieldetailhandel als volkomen onjuist en strijdig met de waarheid wordt ge brandmerkt. Voor deze onjuistheid geeft men de volgende redenen op: 1. Er zijn volgens ambtelijke en particuliere vakmen- schen veel meer vergun ningen en punten in om loop dan er beschikbare voorraad is bij den 'klein handel. 2. Door reeksen van manu- facturiers, aangesloten bij de meest voortreffelijke inkooporganisaties, wordt verklaard, dat zij ondanks alle moeiten, persoonlijk bezoek aan fabrikanten en tallooze correspondenties er niet in slagen iets van beteekenis voor hun klan ten machtig te worden. Overigens vraagt Mr. Bachg: „Is de minister niet van oor deel, dat de optimistische be- MARIA OMBRACHT TE NIJMEGEN. De plechtige Mariaomdracht te Nijmegen dateert reeds uit de dertiende eeuw. Het won derbeeld werd dan omgedra gen onder deelname van de geheele gemeenschap. Door de oorlogsrampen is juist het midden van oud-Nij- megen. waar vroeger de Om- dracht plaats vond. geheel ver woest zoodat het huidige co mité van de Maria-omdracht besloten heeft de route van den ouden bedetocht niet meer te volgen doch de omdracht nu te doen trekken door de bui tenwijken Dit jaar wordt de traditioneele omdracht gehou den op Zondag 16 Juni a.s. De Pans vraagt brood Vervolg van oag 1. Ernstige waarschuwing. Gij allen, volken of perso nen. die in staat zijt om op deze of gene wijze uw broe ders te hulp te komen, luis tert naar de vermaning van den profeet: „Breekt het brood voor wien hongert". Maar richt uw aandacht op het groote visioen: Het zijn niet slechts de hongerigen der aarde die naar u de han den uitstrekken, het is Chris tus zelf, die u het brood vraagt waaraan zijn armen behoefte hebben. Iedere hap broods, die gij hun geeft, geeft gij aan Hem. Iedere bete broods, die gij hun weigert, weigert gij Hem. De dag ?al komen waarop veel wat vandaag nog niet duidelijk is, klaar zal worden voor de oo'gen van allen, de dag namelijk dat de Opperste Rechter in alle majesteit van Zijn ge rechtigheid zal verschijnen om voor de geheele mensch- heid zijn vonnis, waarvan geen appèl bestaat, uit te spreken. Verdoemd voor eeuwig zullen zij zijn, in wier ooren de vreeselijke veroordeeling zal weerklinken: „Gaat heen van mij, vervloekten.... omdat Ik gehongerd heb en gij Mij niet gespijzigd hebt". WIJL groote hoeveelheden tus- schen fabrikanten bestemd gereserveerd worden voor verwerkende industrieën; WIJL de Nederlandsche tex tielindustrie in verband met de deviezenpositie gedeelte lijk werkt voor export? (Wij zijn wel geen kamer lid, maar wij zouden dezen Min. Vos willen vragen, of dit soms de manier is om propa ganda te maken voor de Par tij van den Arbeid, doof de bevolking op te zetten tegen den detailhandel en aan den anderen kant de aanvragers van den detailhandel naar het rietkluitenbosch te sturen? Red.). schouwingen, welke hij pleegt te houden omtrent productie cijfers, op zich zelf geschikt zijn om misverstanden te doen ontstaan omtrent de mogelijk heden tot voorziening der be volking met textiel; WIJL vele textielgoederen voorheen voor een groot deel uit het buitenland werden geïmporteerd; WIJL groote hoeveelheden textiel bestemd zijn of wa ren voor de arbeiders in de mijnen, voor het leger, voor zieken- en rusthuizen en voor andere speciale doel einden; WIJL groote hoeveelheden tex tiel aan den winkelier, dus ook aan de burgerbevolking voorbijgaan, omdat deze quantiteiten rechtstreeks van de fabriek geleverd worden aan ambtenaren en arbeiders, werkzaam bij het rijk, de gemeente of in vita le bedrijven; t NAAR WIJ VERNEMEN, zullen de besprekingen van de Nederlandsche Regeering met de dezer dagen in gezelschap van Dr. van Mook arriveerende Indonesische vertegenwoor digers gèvoerd worden op het landgoed „De Hooge Veluwe". De Nederlandsche Regeering stelt zich voor Sir Archibald Clark Kerr a.s. Maandag een diner aan te bieden. vraagd. of de Britten na de evacuatie van de Japanneezen en de geïnterneerden Batavia, Bandoeng. Semarang en Soe- rabaja zoomede de omgeving van deze steden zouden ont ruimen. Hierop onderbrak Sia- difoedin den spreker onmid dellijk en zeide: „Dat is reeds besproken tusschen Siahrir, Dr. van Mook en Sir Archi bald Clark Kerr. Wii behoe ven hier verder niet meer op in te gaan." VOLKSTELLING WESTELIJK HALFROND. Het voornemen bestaat om een gelijktijdige volkstelling te houden in alle naties van het westelijk halfrond ter zelfder tijd dat Amerika een alge- meene volkstelling houdt in 1950. Dit plan voor een volks telling van het westelijk half rond staat onder auspiciën van het inter-Amerikaansche insti tuut voor statistiek. De evacuatie plannen op Java Een officieele woordvoerder van het Britsche Hoofdkwar tier heeft verklaard, dat de evacuatie van Rapwi-geïnter- neerden en Japanneezen op 17 April een aanvang zal nemen. Op 10 April zullen twee con centratiecentra voor de Japan neezen op Malang en Soera- karta gevormd worden. De woordvoerder voegde er aan toe. dat de T.R.I. noodza kelijk moest worden voorzien van een bewapening voor twee bataljons, daar het Republi- kleinsche leger „hoewel het ziin gezag geleidelijk over een grooter gebied heeft weten uit te breiden, niet overal even goed bewapend is als dè groe pen extremisten, die er reeds vroeger in geslaagd ziin om meer Japansche wapenen te bemachtigen." De woordvoerder vervolgde; „Dit is de eerste maal. dat wii een plan hebben en wii heb ben ons eveneens verzekerd van de medewerking der Indo nesiërs. Ik ben er van over tuigd. dat dit plan zal slagen". Hii voegde aan het verslag van ziin indrukken too. dat tij dens de besprekingen te Diog- jakarta de Indonesische afge vaardigden hem hadden ge- Eerste vrouwelijke burgemeester in Nederland Met ingang van 16 April 1946 is benoemd tot burge meester van Oost-West- en Midelbeers Mevrouw G. C. Th. M. Smulders-Belien. Zij is de eerste vrouw in Nederland, die aan het hoofd van een ge meente zal staan. De gemepnte Oost-West- en Middelbeers is een dorp van 1800 inwoners tusschen Eind hoven en Tilburg. Mevrouw Smulders is de weduwe van den vroegeren burgemeester. J. W. A. Smulders, die aan het hoofd dier gemeente stond sinds 1927. De heer Smulders die weigerde de Duitsche maatregelen ten aanzien van den arbeidsinzet uit te voeren, werd in Juli 1944 door onze onderdrukkers gearresteerd en naar een concentratiekamp ge bracht. waar hii het leven liet. Mevrouw Smulders is katho liek. In het vereenigingsleven bekleedt zii verscheidene lei dinggevende functies. Z'ii is in 1902 geboren en heeft 4 kin deren. NEDERLANDSCHE SPECIALISTEN OP BEZOEK De Nederlandsche specialisten, die thans te Londen vertoeven zijn het eens in hun lof over de perfectie van de plastische chi rurgie, zooals die in Engeland wordt toegepast. Zij vertelden dat zij zich bij hun bezoek aan het Queen Victoria Hospitaal konden overtuigen van de snelheid en zekerheid, waarmede dc chirurgen daar gecompliceerde operaties verrichten. Waar „wonderen" verricht worden Het Queen Victoria hospi taal heeft een afdeeling die speciaal ingericht is voor het behandelen van oorlogsslacht offers, welke door den aard van hun verminkingen niet meer in staat zou den zijn in het maatschappelijke leven terug te keeren, indien zij niet langs chirur- gischen weg weer „toonbaar" ge maakt konden worden. De afdeeling is een geschenk van Canada en staat onder leiding van Dr. Mc. In- dou. Een ander hospitaal, waar de plastische chirurgie wordt toegepast, is het St. Al bans hospitaal onder leiding van Dr. Mowlen. Voorloopig worden in deze ziekenhuizen slechts militaire slachtoffers behandeld. Wel is het de be doeling ook burgers op te ne men, zoodra het groote aantal militairen, dat op behandeling wacht, geholpen is. Het groot ste deel van de patiënten be staat uit vliegers, die met ver brand gelaat of verbrande le- „KARDINAAL YERDIER- PLEIN" IN PARIJS. De Parijsche gemeenteraad heeft het plein, rondom de kerk van ,,St. Antonius van Padua den naam van „Kardi naal Verdierplein" gegeven. Naar de rapporteur van dit voorstel verklaarde, is Kardi naal Verdier te beschouwen als een voorbeeld van den demo- cratischen geest der Kerk in I de keuze van haar overheid. Hedenochtend is tusschen den Perjischen Minister-Pre- dent en den Sowjet-Russischen ambassadeur een accoord ge teekend, dat de bekroning is van de besprekingen die te Moskou begonnen en te Tehe ran geëindigd zijn. Het accoord behelst de volgende essentieele punten: 1. De Sow jettroepen in Per- zië, die op 24 Maart met de ontruiming zijn begonnen, zul len het Perzisch grondgebied binnen 45 dagen na dien da tum volledig verlaten hebben. 2. Omtrent de petroleum werd beslist, dat binnen zeven maanden na 'dezen datum de clausules voor een overeen komst betreffende de oprich ting van een gemengde Per- zisch-Sowjet-Russische maat schappij voor de exploitatie van de petroleumbronnen in het Noorden van Perzië door het parlement zullen moeten zijn goedgekeurd. 3. Het probleem Azerbeids- VRIENDELIJK verzoek om weg te blijven Hoewel het Jaarbeursbe- stuur in hooge mate erken telijk is voor de belangstel ling, welke uit den lande blijkt voor de Voorjaars- beurs, is deze belangstel ling zoo overstelpend, dat zij het zakendoen ernstig belemmert. Het Jaarbeurs- bestuur doet een dringend beroep op allen, die een zakelijk belang bij de Jaar beurs niet nastreven, deze niet te bezoeken. Het ver zoekt voorts den zakenlie den hun familieleden, voorzoover deze bij hun za ken niet direct noodig zijn, niet naar de Jaarbeurs te willen meebrengen. jan wordt als een zuiver bin- nenlandsche aangelegenheid erkend en het zal de taak van de Perzische regeering zijn om het lot van deze provincie overeenkomstig de grondwet te regelen GRIEKENLAND Nieuw Kabinet De Koningsgezinden en de gematigde partijen ziin het eens geworden over een coali- tie-regeering. met aan het hoofd Poelitzas als eerste Mi nister. De nieuwe Min. van Buitenl. Zaken. Tsaidaris. heeft in de regeerings verklaring medege deeld, dat het nieuwe parle ment 29 April a.s. biieen zal komen en dat de nieuwe re geering het parlement zal vra gen een plebisciet over de Ko ningskwestie te proclameeren. De voornaamste doelstellingen van de nieuwe regeering ziin „volledige nationale wederop bouw en de volledige bevredi ging van onze nationale eischen". aldus de verklaring. HET PRINSELIJK PAAR VERTROKKEN. Hedenmorgen hebben enke le ingewijden op Soesterberg van een even merkwaardig als prachtig schouwspel kunnen genieten. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren met klein gevolg aangekomen op het vliegterrein om naar Scandinavië te vertrekken. Het Prinselijk paar stapte in het eigen toestel, dat door Prins Bernhard zelf werd be stuurd. Fantastisch was het schouwspel toen in de heldere voorjaarszon de juist aange komen vliegtuigen met de Bel gische excellenties, die een bezoek zouden brengen aan de Jaarbeurs boven het vlieg terrein bleven cirkelen totdat het Prinselijk paar was opge stegen. dematen uit neergestorte vlieg- tuigen zijn gehaald. Veelal zijn de slachtoffers dermate ver minkt, dat zij niets mensche- lijksch meer over hebben. Ne de behandeling echter staa' men versteld over hetgeen met behulp van de moderne chi rurgie bereikt' kan worden. Patiënten, die meenden nooit meer hun verminkte handen te kunnen gebruiken, kunnen hun vooroorlogsche werkzaam heden zonder bezwaar hervat ten, verbrijzelde kaken worden zoodanig hersteld, dat de ver minking na de operatie on zichtbaar geworden is en de patiënt de noodzakelijke kaak- bewejjingen gemakkelijk kan maken. Door huidoverplantin gen krijgen de patiënten nieu we neuzen, ooren, wenkbrou- wen. Na de behandeling, die vaak zeer lang duurt, en in be paalde gevallen zelfs jaren, heeft het verminkte slachtof fer een toonbaar uiterlijk her kregen en is hij in staat zijn burgerlijke werkzaamheden weer op te nemen. Met 70.000 ton graan Nederland is bereid, gezien de zeer slechte voedselpositie van Frankrijk, dit land 70.000 ton graan en bloem te Ieenen, welke echter in Juni van dit jaar zullen worden geresttu- eerd. Verder ziin er op het oogen- blik met Frankrijk onderhan delingen gaande, die. naar men meedeelt, elk oogenblik kun nen worden afgesloten. Het gaat hier om een han delsovereenkomst. waarbij een bedrag genoemd wordt van 200 millioen gulden (10 mil liard francs). Nederland zou schepen leve ren en Frankrijk o.a. auto's, fietsen en enkele luxe artike len. De Hilversumsche recherche is er in geslaagd een omvang rijken handel in valsche bon nen op het spoor te komen, waaruit gebleken is. dat velt duizenden valsche suiker-, bo ter-, vet- en margarinebonnen op een speciale drukkerij zijn vervaardigd en in groot» kwanta in omloop zijn ge bracht. Een winkellier ontving on langs een valsche suikerbon 127 en deed hiervan aangifte bii de recherche, wier onder zoek. in samenwerking met de Amsterdamsche politie. vis een ketting van handel in deze valsche bonnen, leidde tot en kele arrestaties. Od het Rembrandtplein te Amsterdam werd gisteravond een zekere H. H. bijgenaamd ..Bonnen Harry" gegrepen, aan wien 1100 suikerbonnen waren besteld en die op deze wijze in den val liep. De valsche bonnen werden verkocht voor 4.per stuk en in groote hoeveelheden. Ze werden verhandeld od oppjak- vellen en waren vrij slecht vervalscht. Het onderzoek naar verdere daders en naar de drukkerij waar deze bonnen vervaardigd ziin. is nog gaan de.

De Burcht | 1946 | | pagina 3