Keitel bekent, maar verschuilt zich achter den Fuehrer Oud Papier R.K. JONGEMAN MELKER WINKELJUFFROUW 2 FLINKE JONGENS Herten en kamp vielen ten offer ALS DE NATUUR ONTWAAKT... WONINGRUIL WIE RUILT Te koop aangeboden KINDERWAGEN RUILEN Beste Melkgeit WILHELM KEITEL werd gisteren in de getuigenbank geroepen en hem werd de gelegenheid gegeven zich te verdedigen en rekening en verantwoording af te leggen. Hij bleef het oer-type van den Pruis. Kaarsrecht en met ge kruiste armen zat hij achter de microfoon en sprak met krach tige stem in zorgvuldig afgemeten volzinnen. In zijn gezicht, dat zich tijdens zijn betoog herhaaldelijk naar zijn collega's in de beklaagdenbank wendde, was geen sp^oor van emotie te ont dekken. Schuldbekentenis „Als Duitseh officier houd ik het vanzelfsprekend voor mijn plicht in te staan voor wat ik gedaan heb ook wan neer mijn daden fout geweest zijn" zoo begon Kij de verkla ring, waarmede hij zijn getui genis inleidde. „Ik ben dank baar, dat mij de gelegenheid gegeven wordt hier en voor i het Duitsche volk rekenschap af te leggen over mijn aandeel in de gebeurtenissen. Schuld en noodlottige samenloop van omstandigheden zullen niet al tijd duidelijk te scheiden zpn. Keitel hield daarna een plei dooi om te bewijzen, dat de OVERSTROOMING IN UTRECHT De stroom van bezoekers wast en stijgt aan alle kanten en overspoelt alle afscheidin gen en verkeersregels. Gedurende de eerste twee da gen van de Jaarbeurs zijn al leen al aan de loketten van de beurs 40.000 dagkaarten ver kocht. Hierin zijn dus niet be grepen de kaarten,- die door be middeling van de Spoorwegen worden verkocht. Een en ander beteekent een bezoek, dat vijf maal zoo groot is als het nor male voor den oorlog. Wat de oorzaak is, is nog niet bekend, maar het Jaar- ibeursbezoek is overstelpend. We zouden haast zeggen, angst- I wekkend groot. Gistermiddag omstreeks 12 uur was de eeni- ge mogelijkheid om ongeluken bij de toegangen te voorko men, slechts den stroom stop te zetten en niemand meer toe te laten. Deze maatregel is dan ook genomen en op last van de politie zijn de toegangen voor binnenkomend publiek afgesloten. Zaken- en kranten- menschen, die na uren in de treinen te hebben gehangen, eindelijk Utrecht en het Vree burg bereikten, konden onver- richterzake weer teruggegaan. Niemand werd meer toegela ten. Van de zijde der Spoor wegen werd ons medegedeeld, dat Dinsdag 14.000 a 15.000 Jaarbeursbezoekers per trein naar Utrecht zijn gebracht. Gisteren wordt dit aantal nog beduidend overtroffen. Het zou nog grooter kunnen zijn wanneer er nog meer materiaal I voor het Jaarbeursbezoek kan worden vrijgemaakt. Maatregelen, j In verband met het over weldigende bezoek worden door het Jaarbeursbetstuur maatregelen getroffen om de toelating tot de Jaarbeurster- jreinen te vergemakkelijken 'voor personen, die in het be zit zijn van toegangsbewijzen. Men houde er rekening me de, dat de verkoop van dag kaarten aan de loketten telkens tijdelijk kan worden stopgezet. groote massa der Duitsche sol daten in den grond toch be hoorlijke menschen waren. (Daar denken ze in Europa wel anders over. Red.).' Vervolgens zeide hij: „Het is waar, dat een groot aantal bevelen en richtlijnen met mijn naam in verbinding staan en ik moet toegeven, dat zulke bevelen veelal afwijkin gen van het volkenrecht in houden. Er is voorts een groep van bevelen, die niet op mili taire motieven berusten, doch op „Welterschauliche" ge zichtspunten zooals bijv. de aanwijzingen, die voor den veldtocht tegen de Sowjet Unie uitgegeven zijn. Ik kan slechts zeggen, dat ik in den grond van de zaak, voor alles, wat uit deze beve len gevolgd is, die verant woording draag, die uit mijn functie voortvloeit, en verder dat ik voor de afdeelingen van het OKW, die mij onderge schikt waren, die zelfde ver antwoording draag, voor zoo ver ze juridisch en moreel ge grond is. Keitel en de Führer. Keitel hield een lang betoog over de verhoudingen in de hoogste leiding van het Duitsche leger, daarbij zeg gend, dat de aanklagers zijn eigen functie als chef OKW ten zeerste overschat hebben. Keitel beweerde zelf geen be voegdheid tot bevelen te heb ben gehad en de bevelen, die hij aan weermachtsonderdeelen doorgaf, waren volgens hem alle afkomstig van Hitler, die zelf de bevoegdheid voor zich gereserveerd had. Ziin persoonlijke verhouding tot Hitler was volgens Keitei niet uitgekomen boven de nuchter zakelijke. Hij heeft het samenwerken met Hitier SIGAREN WORDEN GOEDKOOPER De Min. van Financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, dat de goede bedoe ling heeft om de prijzen van de sigaren te verlagen. Waren op 10 October 1945 de sigaretten reeds in prijs verlaagd, de sigaren kwa men daardoor in de knel en de Min. is van meening: gelijke monnikken, gelijke kappen. Bij de bestaande rant soenen rekent ie Min op een jaarlijksehe ooorengst \an rond 88 miilioen gul den. Vóór den oorlog be droeg de tabaksbelasting 39 1/2 ftiillioen. Toen kon den we echter vrij koop an, zoodat we nu met onze kleine rantsoentjes, nog duur uit zijn. Maar allah, er zijn erger dingen. altijd moeilijk gevonden omdat deze een sterke voor ingeno menheid tegen oudere gene raals had. Deze waren vol gens den Führer namelijk pro ducten van een verouderde school, die zijn alles omvat tende hervormingsplannen slechts in den weg konden staan. Wanneer men bij den Führer met voorstellen kwam, kon men nauwelijks twee zin nen zeggen, daarna nam hij zelf het woord en gaf geen ge legenheid tot gedachtenwisse- ling, zoo zeide Keitel en hij bekende door dit optreden van den Führer zelf vele malen in onzekerheid te zijn gebracht. Hitler had volgens Keitel de hebbelijkheid om bij bespre kingen in het hoofdkwartier toomelooze critiek te uiten op menschen, die niet aanwezig waren en daar de veldmaar schalk in zulke gevallen vaak in de bres sprong voor de aan gevallenen kwam het tusschen beide tot vele crises. „Ik kan niet zeggen, dat ik Hitiers ver trouwen had, zeker niet na vele dingen die ik hier heb gehoord en waarover mij nooit gesproken is", aldus Keitel. Als "typisch voorbeeld van dezen gang van zaken in het Derde Rijk kan de schildering gelden, die Keitel "gaf van Schuchniggs historisch bezoek te Berchtesgaden. Keitel was daarbij aanwezig maar hem werd niets gezegd of gevraagd. Wel werd hij eenmaal door Hitler in de conferentiekamer geroepen, waar hem evenwel geen enkele vraag gesteld werd. Pas des avonds werd het hem duidelijk, dat hij alleen had moeten paradeeren om Hitiers eischen aan den Oos- tenrijkschen kanselier kracht bij te zetten. In het hart van de residen tie ligt de prachtige Herten kamp, waar gedurende lange jaren achtereen de sierlijke herten met hun trotsche ge weien menige bezoeker trok ken. Gedurende den oorlogswin ter 1944/45 kwamen er weer bezoekers, doch nu met pro- zaischer bedoelingen. Succes sievelijk zijn de herten ver- getingel van de trams en het getoeter van de auto's. Zij ge ven het hart van de residen tie een landelijken aanblik en de Hagenaars zijn al met dit nieuwe stadsbeeld vertrouwd geraakt. Uiteraard zuilen in de toe komst weer herten in de Her tenkamp worden onderge bracht, doch gebrek aan afras teringsmateriaal verhindert momenteel nog de uitvoering van deze plannen. In ieder ge val hebben die Hagenaars, die KOEIEN IN DE „HERTENKAMP dwenen en zij hebben zij het niet vrijwillig him leven ge geven om den hongersnood te helpen verlichten. Ook de om rastering van het park viel in den hongerwinter onder sloo- pershanden en is in talrijke noodkacheltjes opgestookt. Zoo lag dan de Hertenkamp stil en verlaten te midden van het drukke stadsverkeer Sedert kort zijn echter op deze grasvlakte nieuwe be woners verschenen n.l. vier pinken, een paard en leen zwartbonte koe. Rustig grazen zij, zich niet storend aan het de „Hertenkamp" hardnekkig „Koekamp" noemen thans hun zin. Een voorstel om deze be naming officieel te maken is echter nog niet bij den ge meenteraad ingediend. En dat is maar beter ook, want de Hofstad kan niet zonder zijn hertjes en zij neemt slechts noode genoegen met het surro gaat van de trage herkauwers. In ieder geval roept de naam „Hertenkamp" aangename her inneringen uit het verleden op PRIVÉ SECRETARESSE VAN HITLER GEARRESTEERD. De Amerikaansche nieuws dienst in Duitschland meldt, dat de Amerikaansche veilig heidspolitie een vrouw, ge naamd Marie Thekea en be schreven als de „privé secre taresse van Hitier" te Wettin gen bij Wuerzberg heeft ge arresteerd. Haar man was een hooge SS officier in Hitiers algemeen hoofdkwartier en haar vader tot de Amerikaan sche bezetting, rechter te Mün- chen. POSTVERKEER MET DUITSCHLAND. In aansluiting aan het be richt dat postverkeer met Duitschland wederom is toe gelaten, deelt de' P.T.T. mede, dat wordt aangeraden gebruik te maken van een der volgen de talen: Nederlandsch, En- gelsch, Russisch, Duitseh en Fransch, in Latijnsch schrift. JHR, MR. DR. J. D. H. DE BEAUFORT OVERLEDEN. Op 65-jarigen leeftijd is plotseling overleden Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort, oud secretaris van den Raad van State, Staatsraad in buitenge wonen dienst. Kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin. Nóg jaagt de gure wind over Onze lage landen, maar de natuur ontwaakt reeds Straks komt de zomer en ieder za) op de een of andere manier naar buiten trekken, om te genieten van de tallooze mooie plekjes in on9 Nederland. De kosten zullen voor veel ge zinnen wellicht een bezwaar zijn. Zelfs voor kleine tochtjes in de naaste omgeving Legt daarom nu al wat apart voor den vacan- tie-tijd. Doet als zoovele zorg zame Nederlandsche huisvrou wen. Maakt er een gewoonte van Uw boodschappen in de goed verzorgde winkels van De Gruyter te halen. Het is een goede gewoonte Want niet alleen krijgt U er betere waar, maar bovendien 10°/0 korting Voor iedere tien gulden bons een gulden contant terug U zult eens zien hoe dal oplooptlEn van den zomer pro fileert Uw hecle gezin er van. lngeze. med. 5941 Consiunentencrediet IN PRINCIEPE hebben wij te gen dit ontwerp geen be zwaar, mits de Regeering het met de grootst mogelijke ge strengheid toepast en het voor schot inderdaad aheen voor diegenen wordt gegeven, die het hard noodig hebben. Het is een uiterste noodmaat regel. Wie constateert wat het pu bliek koopt aan prullaria en hoe in het algemeen nog met geld wordt omgesprongen, kan zich met dit wetsontwerp al leen vereenigen, indien alle mo gelijke waarborgen worden ge schapen, dat net inderdaad slechts toepassing vindt over eenkomstig de goede bedoeling van wetgever. De waardebonnen, die zullen worden uitgegeven vervullen de functie van geld. Het ont werp werkt wat dit betreft te gen het beleid van minister Lieftinck in. Consumentencrediet is altijd een gevaarlijk ding. Reeds i.u zijn de loonen te laag. Maar hoe kan een gezin dan nog een extra last op zich nemen? Hoe komen ze daar onder uit? De wijk-woekeraarsters, die in de steden nog altijd goede zaken schijnen te doen, zullen er wel bij varen. -M" Het Planbureau DE REGEERING heeft een nieuw bureau in petto. Een groot bureau, dat het schema moet opstellen voor een Nationaal Welvaarts plan. Dat ziin schoone woor den. Een plan. een welvaarts- plan en wel een nationaal wel vaartsplan. Het Planbureau moet de Regeering adviseeren over het te voeren economisch beleid. Op grond van die adviezen zal de Regeering de economie leiden zooals ze nog nooit ge leid is. Op grond van die ad viezen zal de Regeering haar directieven geven aan het be drijfsleven: over wat er ge produceerd mag worden en wat niet. over wat er inge voerd mag worden en wat er moet worden uitgevoerd. De socialist ziet hier zijn stoutste droomen verwezen lijkt. Hier kan geëxperimen teerd worden Nu komen de draden van de geheele volks huishouding eerst echt bii den Staat te liggen. De Regeering is zoo goed mede te deelen. dat het be drijfsleven zelf voor de uit voering mag zorgen in zoo verre het bedrijfsleven niet is of wordt gesocialiseerd. Maar men moet niet alles, in eens willen hebben Dit wilde Marx weliswaar, maar diens theorie is beslist niet iuist gebleken. Geleidelijk aan. maar nimmer versagend, is nu het parool. DE BEGROOTING 1946. De Raad van Staten heeft zijn advies over de begrooting voor 1946, die in den loop var de vorige maand aan dat colle ge was toegezonden, thans uit gebracht. De indiening der begrootme bij de Statèn-Generaal kan derhalve zeer binnenkort wor den tegemoet gezien. WEERSVERWACHTING Tot Vrijdagavond. Heldere nacht. Geleidelijk toenemende bewolking over dag. Overwegend droog. Nog hooge temperatuur voor den tijd van het jaar. Meest zwakke wind. Hoofd eener school zoekt woning voor zijn gezin met 5 kinderen te Leiden in ruil kan worden aan geboden huis in het cen trum van Almelo. Adres: T. Scholte, Oranjestr. 6. Almelo. 5958 wordt weer door mij op gehaald als voorheen met toestemming van het Rijksbureau van Afval stoffen. H. C. v. Leeuwen Merelstraat 43, Leiden. Tel. 25434. 6003 1 pr. i. g. st. z. hooge br. sen. en 1 pr i. g. st. z. la ge zw. sch. m. 22 voor 1 pr. liefst hooge sch. m. 23 of 24, moet ook i. g. st. z. Jae. v. d. Born, Lange- gracht 252, Leiden. 5954 Eiken en Beuken takke- bossen met- dik hout er in en groote en kleine partijen eiken en beuken brandhout, 85.de 1000 kilo thuisbezorgd. H. Hoo- geveen, Zoutkeetlaan 2, Oegstgeest. 595Ó Te koop: een in goeden staat zijnde 5931 Br. G, Wassenaar. Pické- straat 1, Noordwijk. 2 pr. nieuwe br. schoenen m. 37-38 blokhak ruilen voor lap stof of zijde. Br. onder no. 5990 Bur. v. d. blad. Te koop aangeboden een 3 maal gelamd. J. Kerk vliet, Poelmolen 99, Lisse Biedt zich aan 23 j., gehuwd, voor trans port- of expeditiewerk. Br. onder no 5998 Bur. v. d. blad. Biedt zich aan prima v. Zoeterwoude of Rrn- streek, ook intern (of ar beider) Inl. bij L. de Boer Schenkelweg 83, Zoeter woude. 5987 Dennen Takkebossen geschikt voor aanmaak- hiout. Boonenstokken, eiken, berken, elke hoe veelheid. G. A. Sassen, Maredijk 45. Tel. 24412, Leiden. 6000 Mevr. van Wijngaarden, Buurtweg 18, Wassenaar, vraagt voor zoo spoedig mogelijk in haar gezin met kinderen, een 603- NETTE DIENSTBODE zelfstandig kunn. werken en koken, meerdere hulp aanwezig. Loon 60.p. maand. gevraagd in kleine doch drukke Manufacturen zaak. Alleen zij met rou tine en vakkennis gelie ven te solliciteeren. Br. onder no. 6033 Bur. v d blad. gevraagd v. werkz. tuin bouw en bloembollen. Jac. Uittenbogaard Haag- sche straatweg 11, Oegst geest (halte gele tram. Lage Morschweg). 6019

De Burcht | 1946 | | pagina 3