Mixture ivlark Kerr uit zijn tevredenheid! a, De Jaarsbeurs Gezinsverzorgsters gediplomeerd! Mgr. Cesare Orsenigo overleden s IR ARCHIBALD CLARK KERR ontving gisteren een groep Indonesische journalisten, aan wie hij een interview toestond, waarbij hij verklaarde: „Ik ben voldaan over de resultaten ">an de tusschen de Indonesiërs en de Nederlanders gevoerde Hnderkandelingen. De onderhandelingen waren niet zoozeer fnoeilijk, dan wel „traag". Hij voegde er nog aan toe: „De kwestie r Vederlandsch Indië is een interne aangelegenheid. Hoewel an- °rIere landen de verplichting hebben bijstand te verleenen, heb ben Groot-Brittannië en Amerika geen verlangens op economisch gebied ten aanzien van Nederlandsch Indië". X4GERAAI) IN INDIË fe, |,rl Sinds het eind van den oor- nbg is er uit het roerige Azië ;een bericht gekomen, dat meer bemoedigend is dan de aan kondiging, dat de onderhanoe- 'ngen, die een overeenkomst "jLisschen de Nederlanders en le Indonesiërs beoogen, zoo eijoed als geslaagd zijn. ie De koloniale machten in Curopa en de in beroering ver- "teerende volkeren zoeken zich Mstend een weg naar een nieu we politieke ontwikkeling, c Indien de overeenkomst 9frankrijkAnnam hierbij een i voorbeeld is geweest, dan zou 1 iet verdrag NederlandIndo nesië beteekenen onafhanke lijkheid en autonomie voor Ja- Va en wellicht voor Sumatra, i vaarboven slechts een federa- i.ie met de andere door Neder- lVervoJg van pag. 1. Het gaat om meer, dan al leen om het afzetten vah be- paalde waren. Er worden ver langens kenbaar gemaakt en Verlangens gewekt, tot leven egebracht en tot groei. Dit is een registratie van vraag en aan- -bod, die groote beteekenis heeft. Bovendien is de Jaar beurs egn demonstratie van -het technische kunnen en van het economische potentieel van het nationale leven. Het totale aspect van het na tionale leven wordt gevormd tdoojk het totaal van de bedrij- vigheid, die in ons land be staat. Het is een oude klacht wan voor den oorlog, dat ons ,Volk niet uitmunt in het too- 'nen aan de wereld, wat het kan vprestoeren. Dit soort „adver tising" ligt ons volk niet. De eJaarbeurs 'is een middel om "niet alleen in het buitenland, maar vooral ook in het eigen .volk het besef te wekken, tot 'welke prestaties ons volk in sta at blijkt te zijn. Meer dan ooit is het noodig. „dat deze functie vandaag wordt vervuld. s 'Mild Vos: „Als" moet worden omgezet in het woordje „dat". g Bij het opzetten van de Jaar- ibeurs waren de moeilijkheden legio. Desondanks is het werk t aangevat en het Jaarbeursbe- •stuur is er in geslaagd van het woordje „als" af te komen. Ook voor ons geheele bestel is "het noodzakelijk, dat wij alle ■voorwaarden verwezenlijken, j „Als" moet telkens worden 'omgezet in het woordje „dat". Samenwerking van onderne- mers en arbeiders zal noodig zijn. De Jaarbeurs kan opnieuw (een aansporing zijn om te ko- :men tot grootere productie en tot grootere vrijheid, j De Minister wenschte ten- slotte het Jaarbeursbestuur ge- j luk met zijn activiteit en hij wenschte den exposanten een I goede beurs toe. Bezoek aan de Jaarbeurs. Na de opennigsplechtigheid heeft H.M. de Koningin, ver gezeld van de Prinses, een langdurig bezoek gebracht aan de verschillende stands. Prin ses Juliana is, toen de Konin gin reeds teruggekeerd was naar Soestdijk. nogmaals naar de Jaarbeurs gekomen. Het aantal bezoekers is enorm, men heeft toch kans gezien de grootste moeilijkhe den voor verblijf en logies op te lossen, maar in heel de om geving van Utrecht, tot Am sterdam toe. is geen kamer meer beschikbaar. land geregeerde gebieden. (New-Y ork-Times r Baron van Asbeck zal bin nenkort naar Java vertrekken teneinde dr. Idenburg, direc teur van het kabinet van den Gouv.-Gen. voor een p^pjiode van drie maanden in deze Junc tie te vervangen. Pakketten aan geïnterneerden. De delegatie van het Interna tionale Comité van het Roode Kruis van Genève maakt be kend, dat pakketten met le vensmiddelen, kleeren, genees middelen, tabak en familiefo to's mits niet zwaarder we gende dan 1 k.g. nu kunnen worden gezonden naar de ge- interneerden in het niet onder geallieerde controle staande deel van Java. Het Indonesische Roode Kruis zal zorgdragen voor het vervoer en de distri butie der pakketten. Vliegtuigen redden schip breukelingen. 30 man Nederlandsctle stoot troepen, hebben gisteren in een motorsloep op de rotsen van Brom-Brom ter hoogte van Muntok op het eiland Banka schipbreuk geleden, zij zijn door een Britisch en een Ne derlandsch watervliegtuig ge red. In West-Borneo zijn de hoogere standen onder de Indo nesiërs en de Chineezen door de Japanneezen geheel uitge roeid. Deze hebben in 1944 en 1945 onder beschuldiging van anti-Japansche activiteit meer dan 1400 intellectueelen, amb tenaren, zakenlieden en onder wijzers onthoofd. Karakteristiek voor den toestand van verwaarloozing, waarin de Japanneezen West- Borneo hebben achtergelaten, is, dat de toegang tot de haven van Pontianak is verzand. De ze streek heeft dringend vele zaken noodig, zoüals medica menten tegen Framboesia (be smettelijke tropische huidziek te), welke algemeen onder de bevolking heerscht, en, wat hoogst belangrijk is, ver gif voor wilde zwijnen, welke thans zoo talrijk zijn, dat zij den oogst in gevaar brengen. Britsche militaire verliezen op Java en Sumatra. De Britsche militaire verlie zen op Java en Sumatra be droegen tot 16 Maart als volgt: Britten: 34 dooden, 70 gewonden en 10 vermisten; Britsch-In- diërs: 274 dooden, 957 gewon den en 24 vermisten. DE PERZISCHE KWESTIE. De Persische ambassadeur in de V.S.. Hoessein Ala, die de Iraansche kwestie voor den Veiligheidsraad heeft gebracht, zal op 3 April gereed zijn met het antwoord van zijn regee ring op het verzoek van den Raad om een verslag van de situatie in Perzië. Volgens de New-Yorksche radio zal het antwoord op de zitting van 3 April behandeld kunnen wor den. De Sowet-Unie heeft nog niet gereageerd. OP ZONDAG 31 MAART vond de eerste diploma-uitreiking plaats aan de Gezinsverzorgsters die haar opleiding in Ho tel Rembrandt te Noordwijk aan Zee hebben genoten en thans na drie maanden practijk haar getuigschrift in ontvangst mochten nemen. Daartoe waren alle gezinsverzorgsters die in het Bisdom Haarlem in practijk zijn, in een feestelijke reünie bijeen gekomen. Het cursushuis Hotel Rembrandt zag ze uit alle streken binnen zijn muren: Goes, Rotterdam, Delft, Rijswijk, Leiden. Haarlem en Wassenaar. Geslagen tot „Malthezer Ridders" Nadat des morgens Rector P. van Steijn in dé kapel de Hoogmis had opgedragen, vond des middags een plechtigheid plaats, waarbij aan 23 candi- daten van de Gezinszorg de kerkelijke zending tot Katho lieke Actie voor de gezinnen waarin zij werkzaam zijn, ver leend. Directeur Bank heeft deze eerste zending aan een groep gezinsverzorgsters zelf verleend. De prachtig versierde zaal van het hotel was 's avonds haast te klein om alle gezins verzorgsters en genoodigden te kunnen bevatten. Aanwezig waren o.a. Rector H. van Hus- sen, Hoofdaalmoezenier van de B.H.O., Pater A. van Zwie- ten S.M.M., de W.E. H.H. Ka pelaans van Noordwijk, Kap. Berkhout van Wassenaar. Kap. Te Eichstaett in Beieren is op 73-jarigen leeftijd overle den Mgr. Cesare Orsenigo, de Pauselijke nuntius in Duitsch- land. Mgr. Orsenigo is ook hier te* lande geen onbekende. Im mers, van 1923 tot 1927 was hij Pauselijk Internuntius te Den Haag als opvolger van wijlen Mgr. Vincentini. In 1927 ver liet hij ons land om te worden opgevolgd door Mgr. Lorenzo Schioppa, in 1930 ging hij als opvolger van Kardinaal Ria- celli, den tegenwoordigen Paus, als Nuntius naar Beriijn. Eind November 1943 werd het gebouw der Pauselijke Nuntiatuur tijdens een lucht aanval volkomen verwoest. Mgr. Orsenigo erMiet personeel der nuntiatuur bleven daarbij ongedeerd. WEERSVERWACHTING. Tot Donderdagavond. Heldere nacht met weinig wind. Hier en daar lichte och tendnevel. Overdag tot matig toenemende wind- tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. In den middag, vooral in het Wes ten van het land. eenige lichte bewolking. Zacht weer. QUMNER WELLS, de oud- onder-minister van Bui- tenlandsche Zaken van de Vereenigde Staten van N.-Ame- rika heeft in zijn boek „De laatste kans" o.a. zijn ontmoe tingen beschreven met Musso lini, Ciano, Goering, Hitier, RiBbentrop in 1940 toen de oor log al aan den gang was, maar Roosevelt de één duizendste kans om uitbreiding tot een wereldconflict te voorkomen, wilde probeeren. „Ik had Mussolini ontelbare malen op photo s en in turns nlers van z5jn paleis te to,men. gezien en ik had tallooze be- Het znu moeiliik ziin een be schrijvingen over hem gelezen en onderscheidingsteekenen van edelsteen; over het IJzeren Kruis ,dat om zijn hals hing, bungelde een monocle aan een zwart koord. Zijn handen had den den vorm van de wroet- klauwen van een dashond. Aan zijn rechterhand droeg hij een enorm en ring, bezet met zes geweldige diamanten. Aan zijn linker had hij een emerald van tenminste 2/j> centimeter in het vierkant. Toen ons gesprek afgeloopen was, stond Goering er op, mij de onmetelijke en ontelbare ka- en daarbij altijd den indruk ge kregen van een actieve, buiten gewoon vlugge en bewegelijke persoonlijkheid. De man, dien ik voor mij zag, scheen vijftien jaar ouder dan zijn werkelij ke leeftijd van 56. Hij was eer der zwaar en log dan levens krachtig. Hij bewoog zich met Irltech-Indïë' de elegantie van een olifant; •t5rlt;=cn rnaie. iedere stap scheen hem inspan ning te kosten. Hij was dik voor zijn lengte en als zijn gezicht in rust was hingen de vleesch- kwabben erbij. Zijn kortge knipte haar was sneeuwwit' Het zou moeilijk zijn een ge bouw te vinden» dat leelijker F) E WONDEREN ZIJN DE WERELD NOG NIET UIT. Dit bewijst het voornemen der Regeering welke indien het bericht juist is van zms schijnt te zijn om op de open bare scholen neutraal gods dienstonderwijs in te voeren De dienst van God is nooit neu traal. Neutraal godsdienstonder wijs is even onbestaanbaar als neutraliteit. O PVOEDINGSPUZZLE. De weg, die naar het tuchthuis leidt, eindigt in de gevangenis. Moeten dus de tuchthuizen worden afgeschaft? De beste antwoordëtfmp deze vraag wor den bekroond. H ET DONKERE ZUIDEN. Noord-Brabant produceert 10% van de in Nederland ver vaardigde katoen, 75% van de was of zóó door-en-door vulgair wol, 19% van de tricotage, van opzichtige praalzucht. 30% van de kunstzijde, 3% van de tapijten, 17% van de jute HET SPOOK VAN DEN en 68% van het linnen. In Ja- HONGER dreigt zij het werd in Noord-Bra- niet in ons land dan toch in bant 377 ton zoolleder vervaar- verscheidene andere landen. De {Jufd ïe^ j11 *?P0 Se^ee^ ergste hongersnood dreigt Nederland en 442.000 paar - - - -••• schoenen tegen 543.000 paar m geheel Nederland. In 1945 lever Indien geen oplossing gevon- den wordt, zullen in de eerste 5e zes maanden de sterfgevallen in de Brabantsche sigarenim dustrie 4.3 van de 7.7 millioen de wereld viermaal grooter zijn ?l-?arenrantsoenen, 25 /o van de dan het totaal van de men- kerftabak en 10% van de siga- schenlevens, welke de oorlog retten. heeft gekost. Dit wil zeggen, dat Ons land moet om zijn wel- Ciano was eenvoudig en men- men ernstig rekening moet nou- vaart te behouden, resp. terug schelijk tot het oogenblik waar- cp de camera's begonnen te draaien. Toen stak hij zijn borst den met de mogelijkheid van te winnen, in toenemende mate het door hongersnood omko men van zestig millioen men- vooruit en de kin in de hoogte, schen. Ribbentrop ontving den afge- Van pest, oorlog en hongers- zant zonder één woord van be- nood, verlos ons Heer. g.' oeting. Hitier schreeuwde ge durende het onderhoud slechts éénmaal. Toen Prof. Titus Brandsma een Duitseh concentratie kamp door hongersnood en an- Goering zag er precies uit als dere lichamelijke kwellingen op zijn photó s. Zijn armen en werd gemarteld, zeide hij. dat dijen waren geweldig en zijn omvang was monstrueus. Hij droeg een witte tuniek, vol geplakt met diverse emblemen hij onophoudelijk bad: „Geef ons heden ons dagelijksch brood" in Me dubbele betee kenis, welke dit gebed heeft. industrialiseeren. Wij hebben nu 9, in 1975 zullen wij .12 mil lioen inwoners hebben. Het Zuiden (met zijn grootere hu welijksvruchtbaarheid) zal een overwegend aandeel in ons in dustrieel apparaat kunnen heb ben. Het Zuiden wacht een groo te toekomst en wanneer rren in het Noorden dan maar niït be vreesd is voor „Rome", zullen Zuid en Noord een welvarend Nederland vormen. de Wit van Rijswijk, Dokter Zijerveld, Leeraressen van de cursus, Leidsters van de Her stellingsoorden en het voltal lig personeel. Directeur Bank heette alle aanwezigen welkom," en maak te de uitslag van de tweede Gezinszorg-cursus van Rem brandt bekend. 29 meisjes slaagden voor de theoretische opleiding, en zullen nu in prac tijk gaan in Den Haag, Leiden en Haarlem, en de bestaande colonnes aanvullen. Vervolgens werd aan 22 meisjes het diploma van Ge zinsverzorgster uitgereikt, waardoor zij het recht krijgen, om het Malthezerkruis te dra gen op haar sluiertje en op de rechtermouw. Deze meisjes zijn reeds werkzaam in Rijswijk en in Haarlem. De Directeur kondigde te vens aan, dat binnen enkele dagen nog 15 meisjes van de Margrietcolonne uit Delft en van de Brug-colonne uit Lei den haar diploma zouden ont vangen. In totaal zijn er dan 66 meisjes in de practijk van de Gezinszorg. Wanneer wij daarbij nog rekenen de meis jes die elders haar opleiding hebben ontvangen en thans in Goes, Rotterdam en Wassenaar werkzaam zijn, komen wij tot een getal van 91 gezinsverzorg sters in ons Bisdom. Vanwege het badseizoen wordt per 1 April Hotel Rem brandt verlaten, en zal de op leidingscursus verplaatst wor den naar Huize Plantlust, Scheveningscheweg 90, te Scheveningen. Aanmeldingen voor de cursus die op 1 Mei begint, kunnen daar geschie den Ook de cursussen ter inlei ding in het volle leven wor den voortaan elders gegeven. Men kan zich aanmelden in Scheveningen. Er werd daarna een zeer ge varieerd program gegeven, en tot slot een revue van Rem brandt waarin de schilder zelf optrad waarin al het wel en wee van het cursushuis werd herdacht. Het was reeds ver tegen het middernachtelijk uur toen de reeks dankwoor den werd uitgesproken en toen daarna. De zee was nog zoo mooi en vanwege het Noorderlicht wa ren de golven lichtend en stra lend voorboden van een nieuwe dageraad, waarin een golf van dappere en onder nemende meisjes het geschok te gezinsleven tracht op te hef fen tot zegen van land en volk! PROF. SCHRIEKE VEROOR DEELD TOT DE DOODSTRAF Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Prof. Mr. J. J. Schrieke, in bezettingstijd Secretaris-Gene raal van het Dep. van Justitie is geweest. De procureur-fis caal heeft tegen Prof. Schrieke de doodstraf gevraagd op grond van hulpverleening aan den vijand. Prof. Schrieke heeft tegen deze sententie cas satie aangeteekend. FRANSCH-SPAANSCHE GRENS GEOPEND VOOR NIET-FRANSCHEN EN NIET-SPANJ AARDEN. Een communiqué van het Fransche Min. van Büitenl. Zaken deelt mede, dat de Fransch-Spaansche grens, die door de Fransche regeering op 28 Februari j.l. werd gesloten, nu vrijelijk door onderdanen van elk ander land dan Frank rijk en Spanje kan-worden ge passeerd.

De Burcht | 1946 | | pagina 3