w De kwestie Sovjet-Unie - Perzië Plechtige opening Jaarbeurs te Utrecht Feyenoord door Neptunus geslagen. Ondergrondsche Nazi organisatie ontdekt. OP DE LAATSTE VERGADERING van de U.N.O. werd medegedeeld dat zoowel Engeland als Amerika inlich tingen hebben gevraagd over de onderhandelingen tus- schen de Sowjet en Perzië en welke afspraken er gemaakt waren. Gisteren werd bekend gemaakt dat tot Perzisch ge zant te Moskou is benoemd Hamid Sayan, een uitgesproken pro-Russisch lid van de politieke afdeeling van de afvaardi ging die onlangs op het Kremlin onderhandelingen voerde. Eenige verwondering. Ziek zijn is geldige reden In verband met het feit, dat er reeds een Perzisch ambassa deur te Moskou is, vroeg men het Perzisch Min. van Voor lichting om nadere inlichtin gen. Ten departemente gaf men eerst een herhaling van de me- dedeeling door de radio, maar tenslotte zeide men, dat de Perzische ambassadeur te Mos kou, Mejid Ahi, ziek was en Sayah naar Moskou zal wor den gestuurd in de hoedanig heid van gezant om gedurende Mej id's ziekte diens taak over te nemen. ....Verklaring namens Perzi sche regeering. Prins Muzaffar Firouz heeft als officieel woordvoerder van de Perzische regeering een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de Perzische kwestie nooit uit handen van den Vei ligheidsraad was teruggeno men. Aangezien te Londen be slist werd, dat de behandeling opgeschort zou worden om di recte onderhandelingen moge lijk te maken, ging de Perzi sche minister-president per soonlijk naar Moskou, waar hij hartelijk ontvangen werd. i Sprekende over de Perzi- jsche gezant Hussein Ala ver- jklaarde Prins Nuzaffar Firouz, idai het verslag, dat te New York was uitgebracht bij den Veiligheidsraad, de vervulling jbeteekende van de afspraak te 'Londen. „Hierbij zou ik er op willen wijzen, dat Hussein Ala in zijn vaderlandsliefde dikwijls door zijn gevoel gedreven wordt en daarom, wanneer sommige van zijn verklaringen soms wat op geschroefd zijn, moet men wel bedenken, dat dit te wijten is aan ziin vaderlandsliefde, wel ke soms de overhand over hem krijgt' aldus de Prins. Hussein Ala is tevreden. De Perzische gezant heeft pergisteren op de bijeenkomst van de Uno gezegd: „Mijn in structies zijn duidelijk en ruim êfl geven mij de gelegenheid paar eigen inzicht té beslissen, welke actie in den Veiligheids- laad ik noodzakelijk acht om he belangen van mijn land te behartigen"". Vervolgens heeft hij aan de pers mededeeling gedaan van Ken tekst van den brief van Lie, waarin om nadere inlich tingen omtrent den stand van jde onderhandelingen tusschen de Sovjet-Unie en.Perzië wordt Bij de plechtige opening van de Jaarbeurs, a.s. Dinsdagoch tend half elf in den Stads schouwburg, waar zoowel de Koningin, die Beschermvrou we van de Jaarbeurs is, als het prinselijk paar aanwezig zul ten zijn, zijn tevens tegenwoor dig Prof. Ir. W, Schermerhorn, de Min. van Buitenl. Zaken, van pinnenl. Zaken, van Oorlog, ban Openbare Werken en We deropbouw, van Verkeer en Energie, van Handel en Nijver heid, en de secretaris-generaal ban het Dep. van Landbouw en pisscherij. I De heer F. H. Fentener van plissingen, voorzitter van den [aad van beheer van het Jaar- Peursinstituut, de Min.-Pres. fn de Min. van Handel en Nij verheid zullen het woerd voe ten. gevraagd en bij deze gelegen heid verklaard, dat hij tevre den was over den uitslag van de bespreking van Vrijdag in den Veiligheidsraad. Hjj zeide. dat de raad het „principe, dat onderhandelingen in den wa ren zin des woords niet kunnen plaats vinden tusschen twee regeeringen, zoolang nog troe pen van de eene regeering op het grondgebied van de andere; tegen haar wil, aanwezig zijn. had erkend. Een vorstelijk geluid in de „Mattheus Passion" Bij de vele uitvoeringen van de „Mattheus Passion" welke Amsterdam dit jaar te hooren krijgt, was de dienst opmerkelijk, die de „Werkplaats Kinderge meenschap Bilthoven" gis termiddag in de oude kerk te Amsterdam hield. De „Mattheus Passion" was hier opgenomen in een kerkdienst, welke geleid werd door Ds. R. Dijkstra en omvatte o.m. gemeente zang, schriftlezing,gebed en zegen, alsmede de „Mat theus Passion" in onver- korten vorm. Prinses Beatrix is met de kindergemeenschap per autobus gearriveerd en heeft het eerste gedeelte van de „Mattheus Passion" medegezongen. In de pauze is zij naar Soestdijk ver trokken, Prachtig voetbalweer heeft duizenden naar de velden doen trekken, om' ook nu weer vele verrassingen mede te maken. Zoo wist in district I V.S.V. van Edo te winnen, zorgde Blauw Wit voor district II voor een groote verrassing door zelf van Sparta te winnen en zag haar kansen stijgen door een neder laag van Haarlem, het gelijke spel tusschen D.W.S. en D.H.C. met als klap op de vuurpijl, een overwinning van Neptunis op Feyenoord. Ook district III bracht de noodige sensatie, doordat N.E.C. gelijk speelde, Go Ahead won en Be Quick opnieuw verloor. Ólauw-Wit krijgt lucht District I: AjaxR.F.C. 4—2; 't Gooi—A.D.O. 0—3; D.O.S.— de Volewijckers 03; V.S.V. E.D.O. 3—2; Emma—H.D.V.S. 3—3. Ondanks het feit dat de Vo lewijckers hun lastige uitwed strijd tegen D.O.S. wisten te winnen, deed ook Ajax zijn plicht en blijft de stand aan de kop onveranderd. Iets minder gunstig komt R.F.C. te staan, vooral waar ook V.S.V. won en nu 't Gooi hekkesluiter is geworden. Hier zal de strijd nog uiterst fel worden. District II: HaarlemD.F.C. 13; StormvogelsH.B.C. 01 SpartaBlauw Wit 03; D. W. S.D.H.C. 11; Feijenoord- Neptunus 01. Met elke week stijgt in dit district de spanning. Zagen wij Blauw Wit een vorige Zondag verliezen, nu werd, en nog wel op Sparta-terrein, met een groote rivaal afgerekend en kan Amsterdam weer even lucht halen De weg is hier echter nog lang en niet zonder struikelblokken. Toch hadden wij van Haarlem een beter re sultaat verwacht of zou het gemis van Kick Smit, zoozeer van invloed zijn! En wat te zeggen van Feiien- oord? Neptunus en H.B.C. werkten zich aardig uit de ge vaarlijke zóne en voor V.Ü.C. en Stormvogels wordt het een danig oppassen. District III: P.E.C.Quick 1—3; N.E.C—A.G.O.V.V. 1—i; EnschedéGo Ahead 1—2; He racles'iubantia 30; Wage- ningenBe Quick 21. Ook' hier een strijd „op leven en dood" voor de eerste plaats, met elke week de Verrassing. Nu verloor Be Quick, speelae N.E.C. gelijk en is er voor Go Ahead weer voldoende kans. De strijd om de laatste plaats is feitelijk even fel en niet funder dan vier clubs strijden ier met wisselend succes. U.V.S.—DE KENNEMERS 5—0 Onder ideale weersgesteld heid. een record aantal toe schouwers en een groote over winning heeft U.V.S, opnieuw gewonnen, echter lang niet zoo overtuigend als een week geleden tegen R.C.H. Wii we ten nu wel. P. Kantebeen zat langs de liin en Wanroov deed het beter dan vroeger, maar toch bliift hii niet den aange wezen aanvalsleider en meer dere malen zagen wii hem kansen missen, die een ..Piet" nooit had gemist! Maar dit was nog niet alles, ook de achterhoede en speciaal den Daas was er deze wedstrijd lang niet „in".1 zoodat menig gevaarlijk oogebblik voor het U.V.S. doel ontstond, dat bij een behoorlijke schotvaardig heid van de gasten zeker een andere uitslag had kunnen geven. De thuisclub begon met wind mee en was direct ge vaarlijk. maar stug verdedigen voorkwam doelpunten. De Kennemers moesten het spe ciaal van den linkervleugel hebben, terwiil midvoor Bak ker zeer snel bleek en.... ziin schot had thuis gelaten. Toch weet U.V.S. zich vele kansen te scheppen en zelfs een viif- tal corners (o. wat ziin deze anders altijd gevaarlijk) brach ten geen doelpunten. Eenmaal sneed T. Kantebeen door de verdediging maar nu ketste het harde schot via paal en keeper het veld weer in. Even kwamen de gasten goed op zetten. maar nu redde van Wel meesterlijk. Dan weer een U.V.S. aanval, van Oosterom zet goed voor en T. Kantebeen scoort 10. Opnieuw een U.V.S. aanval en wanneer dan de keeper der gasten buiten het strafschop gebied opereert schiet T. Kantebeen uit de vrije schop hard in 20. Met wisselende kansen wordt ver der gespeeld en wanneer eerst de Kennemers een gemakke lijke kans mist. volgt een drib bel van van Oosterom tot vlak voor het doel. een ooeenblik wachten is hem noodlottig en ook deze kans gaat verloren. De tweede helft begint met een felle aanval van de gasten en hier weet van Wel op 't nip pertje te redden. Dan zien wij Wanroov voor open doel mis sen. door T. Kantebeen even later herhaald. Het is slechts uitstel, want een volgende cor ner geeft T. Krotebeen nog maals een kans en nu is de stand 30. Jammer is een te forsch spel van den Daas oor zaak dat de Kennemers rechts binnen alleen voor van Wel komt te staan, maar ook deze kans wordt hopeloos gemist! Een blunder van den de Ken nemers keeper wordt met een vierde doelpunt afgestraft 40 waarna een strafschop tegen den Daas.... wordt naast ge schoten. Den Daas moet uit vallen en ondanks deze tegen slag kunnen de gasten de vele kansen niet benutten, een fout die U.V.S. eveneens begaat. T. Kantebeen schiet tegen de paal. Wanroov over. Harmsen naast en zoo "apt *-• der. totdat de Kennemers in eigen doel kopt 50. Fasel Leden van den Britschen en Amerikaanschen opsporings dienst hebben een wijdvertakte ondergrondsche Nazi-organi satie in de Britsche en Amerikaansche zone aan het licht ge bracht. Zes leiders van de organisatie, welke bestond uit voormalige leden van de „Hitlerjugend" en de „Bund Deut- scher „Maedel", zijn gearresteerd. Gevaarlijke „Kindertuin" tingstroepen uit te voe; doch zij trachtte op langen De organisatie, die werkte onder den camouflagenaam „Kindergarten" stelde zich niet ten doel am sabotage of directe-acties tegen de bezet- voeren, ter mijn vat op de jeugd te krij gen, teneinde de Nazi-ideolo gie te doen voortleven. In de laatste maanden van 1945 kwa men de eerste aanwijzingen voor het bestaan van een ille gale organisatie, bijna uitslui tend geleid door voormalige hooge functionarissen van de „Reichsjugendfuehrung" en met als eerste taak: groepen vor men en verbindingen leggen. Jonge mannen en vrouwen, die nog steeds gelooven in Hitiers leer, de eenige die hen tijdens de opvoeding is ingepompt, zwermden uit over het land om contacten te leggen tus schen de overblijfselen van de voormalige organisaties. De eer ste vertakkingen ontstonden in de Amerikaansche zone. omdat de leiders van de „Reichsju- gendfeuhrung" hierheen waren gevlucht, in de hoop op een laatsten Duitschen weerstand in Zuid-Duitschland en omdat de bosschen hier beter gele genheid tot onderduiken boden. Spoedig bleek evenwel dat de organisatie zich ook tot Noord-Duitschland en de ge- heele Britsche zone uitstrekte en de Amerikaansche en Brit sche Geheime Dienst hebben daarna samengewerkt om de organisatie uit te schakelen. De eerste arrestaties werden rond Nieuwjaar in Z.-Duitsch- land verricht en sedertdien zijn vele leiders in het noorden gevangen genomen. Het gif werkt door! Er zijn aanwijzingen, dat een groot deel van de vroegere Hitier-jongens en -meisjes aan de organisatie medewerkten, zonder zelf de draagwijdte er van te beseffen. Naast een politiek had de or ganisatie ook een economisch doel. Zij trachtte bijvoorbeeld over het geheele gebied der zones met tijdig veilig gestelde fondsen van de „Reichsjugend- fuehrung" transportfirma's te slichten, die met papieren van het militaire bestuur verbin dingen konden onderhouden. De inkomsten dezer firma's werden gebruikt om onderge doken Nazi's te onderhouden. Te veel van het goede De Cupwedstrijd voor de derde klasse Noord der Engelsche League tusschen Stockport en Doncaster werd bij den stand 2—2 verlengd. De wedstrijd, die om drie uur des middags was aangevangen, moest, ten gevolge van het invallen der duisternis, om 6.45 uur 's avonds worden beëin digd; zonder dat een der partijen intusschen had weten te scoren. Er werd in totaal 203 minuten ge speeld. Waarschijnlijk een „wereldrecord". probeert nogmaals door te bre ken. legt de bal on de schoen van Harmsen en weer schiet deze speler naast. Met nog en kele kansen voor beide par tijen komt het einde, heeft U.V.S. verdiend gewonnen, maar zien wii de volgende wedstrijd tegen de Spartaan liefst met P. Kantebeen en het goede snel dat U.V.S. speciaal voor uitwedstrijden weet te bewaren. Hoewel enkele sporen naar de Russische zone leiden is er geen bewijs, dat de organisatie ook vertakt was in de Fran- scbe en Russische zones. Men neemt evenwel aan,_ dat het doel was, na hechte fundeering in het westen, de „Kindergar ten" over geheel Duitschland uit te strekken. De geallieerde autoriteiten zijn van meening, dat door de massale klopjacht van Zater dagavond deze voor de toekom stige ontwikkeling in Duitsch land zeer gevaarlijke organisa tie volledig is weggeveegd. Intusschen zijn nog meer ar restaties uitgevoerd. Volgens een BBC-bericht uit Berlijn zouden thans reeds bijna dui zend personen gearresteerd zijn. De Linie. Vervolg van pag 1. „De geheele wereld onder- vinde en aanschouwe hoe het verworpene opgericht, het verouderde vernieuwd, en alle dingen en hersteld en hereenigd worden door hem, van Wien zij zijn uit gegaan: Onzen Heer Jezus Christus" (Uit de Liturgie van Paasch Zaterdag). „Om het aanschijn der aar de zoo luidt het eerste arti kel, dat als een klaroenstoot het nieuwe weekblad aankon digt. ij hebben het eerste nummer gelezen, drié uur lang. Dat zegt iets voor een dagbladredacteur, die nog een stapel dag- en weekbladen moet doorwerken. De stapel is blij ven liggen. Want dit is het beste weekblad dat wij in Ne derland hebben. Het klinkt boud, dat te durven beweren na de verschijning van het eerste nummer. Wij zijn niet bevreesd dat die stoute bewe ring niet zal worden waarge- Slechts één vraag is bij ons gerezen. Zal deze grootsche opzet kunnen worden volge houden? Dit is geen inleiding lezer of een verzoek om U te abonneeren. Men heeft ons niet gevraagd om reclame te maken. Wij zijn getroffen en vandaar dit enthousiast ar tikel door de mogelijkheden welke een weekblad van deze allure biedt. Dit is een mijl paal in onze emancipatie. Gij noemt dit overdreven? Maar besef dan toch de be- teekenis van deze voorlichting week in, week uit te midden van een baaierd van theoriën en praktijken, die offeren aan den waan van den dag en ons in het gunstigste geval geen stap verder brengen. Abonneert U niet op de Linie om de goede zaak te steunen of om de levensvat baarheid van het blad te hel pen verzekeren. Abonneer U ook niet om al doezelend na den maaltijd eens een berichtje of verhaaltje te lezen of wat sensatie deelach tig te worden. Abonneer U nog maar heele- maal niet, maar koop eens een paar malen voor 35 ets. een los nummer. Aan den hoofdredacteur Pa ter Dr. CreygHton S.J. en zijn staf van medewerkers, aan oe directie van de onderneming die geen winst beoogt, onze beste wenschen en God's zegen. NASCHRIFT. U moogt „De Linie" fn Uwe ontspannings uren lezen, mits Gij weet dat de beste ontspanning altijd met eenige inspanning gepaard gaat.

De Burcht | 1946 | | pagina 3