De verdediging van von Ribbentrop Zal U.V.S. de 1si:e klasse bereiken? PAUL, SCHMIDT de befaamde tolk van Hitier, werd gisteren als getuige gehoord in het proces te Neurenberg bij de i - verdediging van von Ribbentrop. Bij zijn relaas beleefden wij weer de spannende nren van 30 Augustus 1939. Wie het boek gelezen heeft van Henderson, die zijn „Mémoires" neer schreef over de laatste dagen voorafgaande aan den tweeden wereldoorlog, zal moeten toegeven dat de Engelschman zich nog zeer gereserveerd heeft uitgedrukt. 30 Augustus 1939 Paul Schmidt gaf een schil dering van het dramatische on derhoud tusschen Henderson en Ribbentrop op 30 Augustus 1939, waarbij Ribbentron de beruchte Duitsche nota voorlas weigerde de tekst over te geven. Schmidt zeide, dat de atmosfeer als met electriciteit geladen was Beiden waren zeer nerveus en Ribbentrop was zelfs in een toestand van opgewondenheid, zooals getui ge nog nooit had meegemaakt. Schmidt zeide, dat de nota zoo snel gelezen werd, dat Hender son er onmogelijk kennis van kon nemen. Ribbentrop had daarna Henderson toegevoegd: „Die Lage istverdammt ernst", waarna Henderson was opge vlogen en had gezegd, dat dit niet de taal van een staatsman was op een zoo ernstig oogen- blik. Het Britsche ultimatum was door Schmidt aanvaard en vervolgens in bijzijn van Rib bentrop aan Hitier overhan digd, „Een minuut lang zwegen ze en ik kon duidelijk merken, dat deze ontwikkeling hun niet gelegen kwam, aldus getuige. Hitier keek eerst bezorgd voor zich uit en vroeg daarna op bruusken toon aan Ribbentrop: Wat nu te doen? Toen ik in de andere kamer, waar de kabinetsleden wacht ten, zeide, dat Engeland een ultimatum had gesteld, waren allen zeeer bedrukt en ik had niet den indruk, dat deze mannen een oorlogsverklaring verwacht hadden. Goering was de eenige, die zich uitte: „Wenn wir diesen Krieg- verlieren dann begnadige uns der Himmel". Goebbels keek zeer bedrukt. Pers-ecndcn. Vervolgens vertelde Schmidt dat de Japansche aanval op Pearl Harbour voor den Min. van Buitenl. Zaken van het „Reioh" ook al onverwachts was gekomen. Hij noemde de eerste berichten daaromtrent zelfs perscanards. Von Ribfcentrop's secretaresse. Vóór het verhoor van Paul Schmidt was de secretaresse van von Ribbentrop voorge roepen, Margarethe Blani, die gedurende tien jaar die functie bij von Ribbentrop had ver vuld; en nu eveneens in de ge vangenis van Neurenberg zit, al houdt zij hem dan-geen ge zelschap. Zij werd vooral ondervraagd door Dr. Horn over hetgeen zij wist betreffende het geheim verdrag tusschen Duitschland en Rusland. Zij wist evenwel niets meer te zeggen dan dat zij wel eens een dubbel verze gelde envelop had gezien met het opschrift: „Geheim Duitsch Russisch verdrag". Hoewel zij haar vroegeren chef blijkens het vriendelijke lachje, waar mee zij hem bij haar vertrek vereerde, nog steeds een goed hart toedraagt, kon zij weinig nieuws vertellen. „Het vertrou wen van den Fuehrer genieten, dat was het voornaamste doel, waaraan hij zich met alle krachten wijdde. .Daarom was hij ..Ruecksichtlos" in de uit voering van Hitiers bevelen", zoo zeide de juffrouw en zij bevestigde ook de vroegere ge tuigenverklaring, volgens wel ke Ribbentrop niet bij machte was zelfstandig politiek te be drijven. Zelfs in de uitvoering •van Hitiers bevelen was hu niet vrij, omd&t de Fuehrer tot in details richtlijnen aangaf. l>e beklaagde in de getuigenbank. Kort voor het einde van de zitting werd Ribbentrop zelf in de getuigenbank geroepen. Hij was bijzonder zenuwachtig en zich met beide handen aan het katheder vastklemmend, gebruikte hij meer dan een half uur voor het verhalen van „enkele kleine levensbijzonder heden". Hij maakte van deze levens schets een .soort' verantwoor ding waarin het verdrag van Versailles en de blauwe oogen van Hitler die vanaf de eerste kennismaking een bijzonderen indruk op hem hadden ge maakt, werden aangeduid als de belangrijkste momenten, die zijn politieke gedachtengan» hadden beïnvloed. Zoo bleek de strompelende oude man, die Ribbentrop titans geworden is, en die niets meer gemeen heeft met den vroegeren „Ehren- maessigén" SS. Obergruppen- fuehrer, tenslotte zelf nog prat te gaan op een slaafsche on derworpenheid aan Hitier. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Zij, die in het bezit zijn van een petrolenmkaart voor kook- doeleinden of verlichting, kun nen gedurende de maand April 1946, vier liter petroleum koo- pen op de bonnen 29 tot en met 32 der kaart UA 510, de bonnen 29 en 31 der kaart UB 510, de tonnen 68 der kaart UC 510, en de bonnen 123 der kaart UD 510. VERGOEDING AUTO- VORDERING M. G. Een ieder, van wien door het M. G. een motorvoertuig is ge vorderd of gehuurd en die hier- yoor nog geen vergoeding heeft ontvangen wordt verzocht dit schriftelijk op te geven aan het Afwikkelingsbureau M. G. (afd. motorvoertuigen), Dr. Kuyper- straat 10, 's Gravenhage. Hier bij moeten worden vermeld het merk, bouwjaar, motornummer en chassisnummer van het be trokken motorvoertuig, tevens moet een nauwkeurig afschrift van het vorderingsbewijs wor den overgelegd. MEUBELEN, SERVIESGOED EN KEUKENGEREI VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS. In verband met de opheffing' der plaatselijke commissies van de stichting Centrale Voorzie ning Rc-tterdani. moeten oor logsslachtoffers voor zoover zij nog niet door een der speciale voorzieningscommissies zijn ge holpen, hun aanvragen om hou ten meubelen, serviesgoed en In de tweede klasse B kuiTnen zich vele mogelijkheden voordoen en liggen nog vele moeilijkheden opgestapeld. Zware wedstrij den staan hier op het programma en zeker U. V. S. zal alle krachten moeten inspannen om zich de oude rivalen van 't lijf te houden, vooral nu de „motor" uit de voorhoede, P. Kantebeen niet van de partij zal zijn. ui. teel vele kansen. Toch zal UOK A.S.L. Lf.i'.'L. lieDbPIl Lisse zich tegen Pocos weten te handhaven, maar hoe zullen de uitslagen AlphiaHillegom en Rouwkoop-Bodegraven zijn? goede kansen Toch zal Blauw-Wit moeten zegevieren en wij verwachten na Zondag nog steeds een U. V. S. aan de kop. Ook A. S, C. en L. F. C. hebben schitterende kansen yoor een eventueel kam pioenschap. Leiden leeft mee en geeft daarmede de ploegen de noodige stimulans. Met evenveel spanning wor den de wedstrijden in de derde klase A tegemoet gezien. Hier ziin de ontmoetingen: S.J.C.Roodenburg, Lugdu- numA.S.C., V.V.S.B.—L.F.C.. Blauw ZwartAlphen, Hiili- nenWassenaar. Normaal gesproken winnen de favorieten, b.v. A.S.C., L.F.G., Blauw Zwart en Was senaar, maar ook hier schuilen vele addertjes onder 't gras. Was Lugdunum niet in staat BI. Zw. in twee wedstrijden drie punten afhandig te ma ken en kan ook V.V.S.B. en Hillinen roet in 't voetbal eten gooien! Liever wachten wij maar af en hopen wij voor on ze Leidsche 3e klassers een goed resultaat. Vierde Klasse A: AlphiaHillegom. LisseDo- eos. RouwkoopBodegraven. Z.L.C.—V.V.L.V., L.D.W.S. D.O.S.R. Nu Lisse in twee achtereen volgende wedstrijden heeft verloren, bestaan hier momen metalen keukengerei niet meer bij deze commissies, doch bij den distributiedienst hunner woongemeente indienen. Schip pers, die oorlogsslachtoffers zijn kunnen zich tot den dis tributiedienst der gemeente, waar zij verblijf houden, wen den. De distributiediensten be schikken over alle gegevens van de plaatselijke commissies. De strijd om de laatste plaats gaat hier tusschen Z.L.C. en V.V.L.V. en met een terrein voordeel is hier voor ZX.C. een kleine kans. W/ EET'U, dat de oorlog wel- iswaar voorbij is, maar dat de vrede nog niet is gesloten^ Er is tot nu toe nog geen en kel vredesverdrag tot stand ge komen. Wij leven nog steeds in de periode van den wapenstil stand. Het signaal „staakt het vuren'1, klonk hoopvol over de aarde. Op Maria hemelvaart 1945 was er nergens op de we reld oorlog meer. Het wapenge kletter, dat sommigen meenen te blijven hooren, is slechts de echo van den afgeloopen oor log voor den optimist en de prelude op een volgend drama van den pessimist. F)E ENGELSCHE LABOUR *~J PARTY bestaat geenszins aileen uit arbeiders, maar om vat vertegenwoordigers van alle rangen en standen, juist zooais ten onzent de Katli. Volkspartij. Na de verkiezingen van verleden jaar zetelen er in het Engelsche Lagerhuis 394 Labourafgevaardigden op een totaal van 640 leden. De Con servatieve partij telt 197 leden. Het overwicht van Labour is dus groot. Het doel van He La bour partij is door een voor uitstrevende sociale politiek de achterstand, welke Enggland op het gebied der sociale wetge ving boekt, langs vreedzamen weg in te halen. De eenmaal zoo machtige Li berale partij heeft haar invloed verloren en de conservatieven die in Churchill geen besten woordvoerder hebben zijn wat minder conservatief ge worden. In de Labour partij zal zich op den duur een linker vleugel afscheiden. Wat daar mede niet mee gaat, heet dan conservatief of liberaal, de op positie vooruitstrevende, demo cratisch, revolutionnair. Dan begint een oud lied van voren of aan. Maar in tusschen schrijdt de sociale wetgeving voort. En dat is een mooi ding. DE VERGOEDING, WELKE ONZE VOLKSVERTEGEN WOORDIGERS moeten hebben, is een moeüijk te regelen vraag stuk. Zij mag niet zoo hoog zijn, dat de Kamerleden etc. er een bestaan in vinden en piet zoo laag, dat alleen zij, die over een ruimere beurs beschikken, volksvertegenwoordiger kun nen worden. De vergoeding, welke^ onze Kamerleden krijgen, n.l. 4500, waarvan dan vooral voor de leden, die buiten den Haag wo nen, nog al wat kosten afmoe ten, schijnt een redelijk bedrag, ofschoon in de huidige omstan digheden aan den lagen kant. Deimponderabilia echter ver goeden de rest. Politiek is geen-beroep. Voor sommigen echter is het een roe ping. C'EN C. CORRUPTIE EN CONNECTIES, de parasie ten, waarcp een deel van het menschdom drijft, de bloedzui gers op het lichaam der maat schappij, welke hare gezond- wording" belemmeren. P DRIE MILLIARD GUL- DEN scMatte de voorzitter van de Partij van de Vrijheid het te kort op de begrooting 1946. Hoeveel dit is,-kan men zich «enigermate realiseeren in dien men zich herinnert, dat onze financieele deskundigen vóór den oorlog meenden, dat het land op den rand van den afgrond stond bij een te kort van 60 of 80 of 100 millioen. De geldsmijterij gaat deson danks door. Eén milliard, twee honderd- millioen gulden zouden noodig zijn voor het leger van ambte naren, dat aan de eene zijde evenveel aangroeit als het aan de andere zijde vermindert. De 200 millioen dollar die Minister Lieftinek in Amerika heeft weten los te krijgen vor men een grooten druppel op een gloeiende vuurplaat. Wij vernemen echter dat wij in Amerika goed staan aangeschre ven. Voorloopig leven wij van onze schulden. H ET AANTAL VERKEERS- 1 1 ONGEVALLEN met doo- delijken afloop bedroeg in De cember 1938—'39 met 42 dooden en 312 ernstig gewonden, ter wijl van December 1945 de sta tistiek vermeldt: 77 dooden en '263- ernstig gewonden. Van Augustus tot en met Dec. 1945 werden in Nederland door ver keersongelukken gedood 541 personen, terwijl 2052 ernstig werden gewond. Vooral militaire auto's ver- toonen gebrek aan discipline, blijkbaar opgedaan in het leger, waarin de tucht en de goede geest thans alles te wensohen laten. IGEN HULP IN H. A. R. K. Een satyrisch blad gaf een goed devies voor de H. A. R. K. n.l. „Eigen Hulp" en ook een goed devies voor Eigen Hulp n.l. „De Hark". j—ET STOKJE, dat onze offi cieren met veel zwier han- teeren, is afkomstig uit Enge land, evenals de uniformen. Het is dus niet inheemsch, ofschoon men moeite doet t in te burge ren. Met het rijzweepje van den cavalarist heeft het niets te maken. Ook is het geen herin nering aan sabel of degen en, ofschoon in druk verkeer niet geheel ongevaarlijk, kan men er toch niet mede schieten. Zijn eigenlijke functie is onbekend, ofschoon er wel een klaarblij kelijk verband bestaat met den maarschalkstaf, maar het heeft zijn onmisbaarheid bewezen. Wij gelooven niet dat de offi- cieele naam „stikje" is, maar wij hebben er nooit naar dur ven vragerfTimmers men vraagt een soldaat met. het geweer over den schouder toch ook niet: is dat geweer een geweer? I E MOET MAAR DURVEN. J Volgens den Haagsohen re dacteur van de ..Tijd' wilden eenige personen bij notarieele acte een vereeniginig' van oud gedetineerden oprichten om de belangen van oud-N. S. B.'ers en collaborateurs te behartigen. Niet wordt vermeld of de hee- ren ook het plan hadden om met een lijst uit te komen voor de a.s. Tweede Kamerverkie zingen. Het zou ons niet hebben verwonderd. Een N. S. Bier leed nu eenmaal aan afwijkin gen en cnze bewa rings kampon zijn weinig geschikt om de hee- ren te genezen. Partij-politiek Vervolg van pag I. Van overmoedig nationaal is de heer Schermernorn nu over moedig socialistisch geworden en hij voorspelt reeds een par lementaire meerderheid op het program van de Partij van den Arbeid. Dat zou alleen hebben gekund indien de Kath. Volks partij zich even gemakkelijk door de S.D.A.P. had laten van gen als de heer Schermerhorn zich dat heeft laten doen. Maar de Kath. Volkspartij heeft zich vanaf het begin op het stand punt gesteld: op de basis van ons eigen bestaan, van onze eigen zelfstandige politieke for matie zijn wij bereid met tl in zee te gaan, maar wij zijn niet genegen in u op- enten onder te gaan! De Londensche Regeering' heeft erfenissen nagelaten, die niemand wil aanvaarden zelfs niet onder het voorrecht van boedelbeschrijving Het Kabinet Schermerhom- Drees (-Vorrink-de Goes van Katers) 'vergaat het evenzoo. Het heeft goede dingen gedaan. Be voedselpositie heeft het zeer spoedig bevredigend opgelost en onder de deskundige leiding van minister Ringers is er op het gebied van den wederop- j bouw uitstekend werk gele- werd. Minister Lieftinek, harde werker, heeft de strijd met den gulden aangebonden en hij neeft hem weliswaar niet knock out geslagen, maar toch onder liggen. Dat wij straat arm zijn geworden en op Ame- rikaansche hulp zijn aangewe zen. dat is niet de schuld van dit Kabinet. Wat wij in dit Kabinet mis sen. is de sterke hand, die op treedt: tegen de corruptie, die als een kankergezwel woekert in het lichaam onzer maatschap pij; tegen den ambtenarenstaat; tegen het staatssocialisme zqoals dat in het ontwerp van minister Vos op de Bedrijf schappen is belichaamd; tegen de tuchteloosheid en de dagdieverij in het leger; tegen de geldwegsmijterij» waarvan we naar het eigen ge tuigenis van minister Scher merhorn versteld zullen staan, als de cijfers b'ekend worden. En vanaf den eersten dag van haar bestaan was dit Ka binet besmet met de Londen sche erfenis: de anti-parlemen taire gezindheid. De liberale heer Wendelaar constateerde heden volkomen terecht dat dit Kabinet de Ka mer zooveel mogelijk links laat liggen. De leden van dit Kabi net hebben wel tijd voor aller lei partij-politieke werkzaam heden maar de begrooting 1946, die zulke verschrikkelijke te korten moet vertoonen is nu nog niet aan de Kamer voorge legd. De vermogensaanwasbe- lasting is gereed, maar de Ka mer heeft er haar oordeel nog niet over kunnen geven. Prof. Gerbrandy werkt altijd nog aan zijn rapport. Wij znn bij kans een jaar bevrijd. Maar de Regeering heeft liet Parlement geen kans gegeven voor vrucht baren wetgevenden arbeid. Blijkbaar heeft het Kabinet geredeneerd; ze laten ons wel zitten tot aan de verkiezingen. Die speculatie is uitgekomen. Maar ook voor geen dag laa ger!

De Burcht | 1946 | | pagina 3