BOELHUIS ÏÏUxtwue, Nederland krijgt dollars SPORT Grootere bestaanszekerheid voor werknemers Klei PoGlaardapp. Bloemisterijvergunningen Groote Materialen- en Boedeiveiling MANDEN AANGEBODEN „Engeland vaarders" verraden „Ik meen uit het diepst van mijn hart, dat het recht is als ik hier de doodstraf eisch", aldus de Procureur-Fiscaal Mr. J. C. Donker gistermiddag' voor een van de Rotterdamsche Kamers van het Haagsch Bijzonder Ge rechtshof. Het betrof hier een welbe kende figuur uit Rotterdam- Zuid, n.l. de 42-jarige garage houder Hendrik Luijendiik, wien laag verraad ten laste was gelegd. Oi> 21 Maart 1942 zou een troepje zoogenaamde Engeland-vaarders den over- tocht wagen. Sommigen van hen gingen met regeeringsop- drachten. anderen wilden vluchten, omdat zij Jood wa ren, Luijendiik kreef 3000. als hii de Engelandvaarders met een auto in twee groepies veilig naar Simonshaven bracht. Bovendien kreeg hij nog 1000.waarvoor hij benzine zou leveren ten be hoeve van de boot. Luijendijk verried echter het plannetje aan den S.D.. ontving van de Duitschers de benzine en knoeide hiermede, zoodat de motor van de boot er niet op draaien kon. Om tegen het groepje bewijs in handen te krijgen, liet de S.D. het plan tot een begin van uitvoering komen. In de omgeving van de boot werden echter allen gearresteerd. Ook verdachte werd voor den vorm gevan gen genomen, maar natuurlijk nog dienzelfden avond vrijge laten. Het ergste van het geval was. dat zes van de gearres teerden. onder wie J. F. Goed hart. die met een regeerings- opdracht naar Engeland ging. als slachtoffer van dit lage verraad gevallen ziin en ter dood gebracht. Twee anderen ziin tijdens hun verblijf in een concentratiekamp eveneens overleden. GEZIEN IN ELK GEZIN. „Gezien in elk gezin" zijn de Honig's artikelen reeds lang, doch thans helaas nog niet in elk gezin aanwezig. Dit komt doordat op het oogenblik de vraag naar Ho nig's artikelen veel en veel grooter is dan de mogelijkheid van fabriceeren en er nog niet voldoende grondstoffen be schikbaar ziin. De Directie van Honig's Fa brieken is zich ten volle be wust van de groote verant woordelijkheid. die thans vooral rust op den Nederland- schen fabrikant van het goede levensmiddel. Wij stellen alles in het werk om grondstoffen en verpak kingen te verkrijgen en om de productie van Honig's artike len op te voeren. Grossiers, winkeliers en wij stellen er een eer in, Honig's artikelen zoo billijk en vlot mogelijk te verdeelen. Werkt ook U mede. door niet meer te koopen dan U voor Uw di recte behoefte noodig hebt? Laten wii er vooral aan den ken. dat ook zelfs in Amerika en Engeland de huisvrouw nog lang niet alles volop kan krij gen. Ingez. med. 5689 te Leimuiden-Biiderdam (Vriezekoop 374) Notaris A. H. J. LOH- MAN te Oude-Wetering (Z.-H.) is voornemens op Woensdag 27 Maart 1946 's morgens te half tien uur op de Bouwmanswo- r,ing aan de Drecht 374. VriezekoO'p-Bil-derdam ten verzoeke van.de Hee- ïen J. en A. Visser aldaar wegens beëindiging van het bedrijf om contant geld. publiek te verkoo- pen: - 5636 40 koeien, 2 paarden, zaai en schoffelmachine, ploe gen, eggen, boerenwagen, kruiwagens; bouw-; melk en stalgereedschappen. EERSTE KIEVITSEI VOOR H.M. DE KONINGIN. Naar wij vernemen, is het eerste kievitsei, gevonden i door J. Roozeboom te Epe (Gld.), aan H.M. de Koningin aangeboden. BONNEN VERVALSCHT. Controleurs van den C.C.D. hebben reeds eenige honder den proeessen-verbaal opge maakt tegen kleinhandelaren in groenten en fruit, die dis tributiebonnen vervalscht heb ben om op deze wijze in het bezit te komen van blikgroen- ten en sinaasappelen met de bedoeling deze producten in den gifhandel te doen verdwij nen. Magische kiezentrekker Een „Daily Mirror" re porter beschrijft een merk waardige tandheelkundige behandeling, zooals die in toepassing wordt gebracht door den tandarts Roy Nor man Brag te Londen. Zijn methode van verdooven is wellicht een unicum op het gebied van de tandheel kunde. Hij verdooft zijn patiënten namelijk door ze te hypnotiseeren, zonder zijn handen te gebruiken voor de bekende hypnoti- seursgebaren. Hij ziet zijn patiënten diep in de pogen onder het uitspreken van de formule ,,u is moe en wilt slapen, u zult niets voelen. Niets". Zijn pa tiënten vallen prompt in slaap en laten zich de kie zen trekken of plombeeren zonder eenige pijn te on dervinden. WEDEROM INVOER VAN HORLOGES. Naar wii vernemen zijn de eerste zendingen horloges uit Zwitserland in ons land aan gekomen. De aflevering zal, via den detailhandel, voorloopig uit sluitend geschieden op aan koopvergunningen, welke dooi de desbetreffende instantie? aan directies van vitale be drijven, zooals spoorwegen» mijnen, ziekenhuizen, enz. ter beschikking worden gesteld. Wanneer het van te voren vastgestelde aantal aankoop- vergunningen gehonoreerd is, zal de verkoop direct worden vrijgegeven. ZEILBOOT MET VIER ENG. JONGENS VERMIST. In de „Star" van gisteren wordt vermeld dat luchtver- kenningen op zoek naar een vermiste zeilboot, „Babs", nu twee dagen aan den gang ziin. In de ..Babs" bevonden zich vier jongens .uit Ramsgate. Men heeft de hoop nog niet opgegeven dat het schip ge vonden zal worden. De haven autoriteiten van Frankrijk, België en Nederland werden verzocht medewerking te ver lenen. De taak van den ad vocaat wordt door den leek meestal glad verkeerd be oordeeld. Men denkt dat hij wit moet noemen, wat zwart is en tegenwoordig vraagt men bij voorkeur een advocaat met re laties. Een advocaat, die liegt, is een slecht advocaat. De ad vocaat moet het recht mee hel pen opsporen. Wanneer Janssen een proces begint tegen Pieter- se omdat Pieterse de kruik niet wil teruggeven die hij van Janssen heeft geleend, dan zal de advocaat van Pieterse aldus van antwoord dienen; le. dat zijn cliënt de kruik niet ter leen heeft ontvangen; 2e. dat de kruik bij levering een barst had; 3e. dat zijn cliënt de kruik ■heel heeft teruggegeven. Wanneer u dit goed verstaat, begrijpt u de taak van den ad vocaat. De rechter zoekt het v/el verder uit. En overigens is het heel eenvoudig, want Jans sen moet bewijzen, niet Pie terse. WEERSVERWACHTING. Tot Zondagavond; Toenemende bewolking met later weer e enigen regen, voor, al in het Zuiden van het land. Matige wind tusschen Zuid- en Zuid-Oost. Iets zachter. BEDRUFSCOMMISS1E BAKKERS BEDRIJF. Werkregeltng broodbakkcrijen. In verband met de moeilijkheden voor het bakkersbedrijf om speciaal op Za terdag' inet de werkzaamheden klaar te komen, is een tijdelijke regeling getrof fen. Voor het groot- en middenbedrijf, dus bedrijven, die een vergunnning voor voorarbeid hebben, kan een vergunning worden verstrekt om op Zaterdag een uur vroeger met de werkzaamheden te beginnen. De kleine bedrijven, die dus géén vergunning voor voorarbeid hebben, kun nen een vergunning aanvragen om even eens op Zaterdag één uur vroeger te beginnen voor het verrichten van voor arbeid door 2 personen. Voor al deze vroege werkzaamheden komen alleen arbeiders in aanmerking, die uitsluitend bakkersarbeid verrichten, dus geen bakkersbezorgers. Vergunningen aan te vragen via de Bedrijfscommissie; secrtariaat J. C. v. d. Zeeuw, Magd. Moonsstraat 55. Van bedrijven, die 's morgens voor 10 uur versch brood verkoopen, kan de vergunning worden ingetrokken. positie van den werkenden menscb vóór en na den oor log moeten we wel tot de conclusie komen, dat reeds veel en veel verbeterd is Ook de belangen van den nog niet-werkenden menscb hebben de aandacht van het GAB. Onder gebruik making van de vruchtbare contacten niet Rijk en Gemeentelijke overheid eenerzijds en het bedrijfsleven anderzijds, wil het Arbeidsbureau den ge zonden en tot productief werken in staat zijnden Leid- schen arbeider brengen, daar, waar hij op de voor hem meest gunstige wijze zijn arbeidskracht kan aan- vendeti. Min. Lieftinek heeft meege deeld, dat de Export en Import Bank bereid is een tusschen- tijdsch erediet tot een bedrag van 200 millioen dollars aan Nederland te verleenen. Deze Bank zal binnenkort nadere bij zonderheden bekend maken om trent de voorwaarden voor het erediet en voor de deelneming van het particuliere kapitaal aan dit erediet. De noodige stappen worden gedaan «m t« voldoen aan de voorwaarden volgens welke dit kortloopénd erediet zal worden beschikbaar gesteld. HET POLITIEK ADVIES. Een verklaring. Iti een beschouwing in dit blad van 7 Maart j.l. (bedoeld is de Msb. Red, De B.) over het politiek advies der Kath. Volkspartij werd ten onrechte aan een „Verslag over de jaren 1942 '45" van de K.K. Middenstaudsver- eeniging te Rotterdam een suggestie verbonden met betrekking tot een be paalden candidaat, geadviseerd op de lijst der drie groote steden. Uit de adviseering van dezen candi daat kan op zich zelf reeds zijn geble ken. dat Partijbestuur en Verkiezings- raad der Kath. Volkspartij ter zake over andere inlichtingen beschikken. En inderdaad: ten overvloede stelle» de ondergeteekenden er prijs op to verklaren, dat de betreffende figuur het volle vertrouwen geniet van den ka tholieken middenstand in zijn landelijke organisatie. J. A. KOOPS, Venlo, Voorzitter Ned. Kath. Midden standsbond. TH. S. HQOY, Haarlem, 'toegevoegd lid Dag. Bestuur Ned. Kath. Middenstandsbond. H. KLOMP, Arnhem, lid Hoofdbestuur N.R.K.M. cn adviseerend lid van den Ver- kiezingsraad der Kath. Volks^ partij namens de N.R.K.M. Ook in „De Burcht" kan een on juiste suggestie zijn gewekt daar wij vastknoopten aan de conclusie van de Msb. Vandaar dat wij er er prüs op stel len de verklaring eveneens in „De Burcht" af te drukken. Bedoelde can didaat is inmiddels tioor den uitslag der groslijststemming nog een flink eind naar voren geschoven. De Vox Populi is het derhalve met hem eens. Waarvan acte. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zondag 24 Haart 1946. le kl. A: Alph. Boys 1Alphen 3; Altior 1Nic. Boys 1. lste kl. B: V.V.S.B. 2Foreholte I; S.J.C. 2C.J.C. 3; Warniunda 1Tey- 1 In gen 2. le kl. C: A.S.C 3—U.V.S. 4; D.S.B. 1—Meerburg 1: L.F.C. 3Roodenburg 2. le kl. D: U.V.S. 5—L.F.C. 4: K.R.V. Leidsche B 2e kl. A: Alphia 3—DO.S.R. 2: Al tior 2Alphen 4; Weter. B. 1Altior 2. 2e kl. B: Foreholte 3—V.V.S.B. 4; Kagia 2Lisse 4; Wannunda 3V.V. S.B. 3; Teylingen 3Warniunda 2; S. J.C. 4Teylingen 4. 2e kl. C: A.S.C. 5—L.D.W.S. 2. 2e kl. D: U.V.S. 6—V.V.L.V. 2. 3e kl. A: Alph. Boys 3Weter. B. 2: Altior 4Alph B. 4. 3e kl. B: D.S.B. 3L.F.C. 7; Roeden- burg 4—Z.L.C 3: Docos 4Roodenb. 5. 3e kl. C: A.S.C. 8Lugd. 8: Rouw- kqop 3Z.L.C. 4; U.V.S. 8Rooden burg 6. Jim A. Afd. A: D.O.S.R.—Alphen; Nic. BoysAltior (A). Afd. B: V.V.S.B.—Teylingen. Afd. C: A.S.C. (A)Lugd.; U.V.S. (A)Lugd. Afd. D: Meerburg—L.F.C. (B); U.V.S. (B—A.S.C. (B)L.F.C. (A)Docós <B). Plannen voor de naaste toekomst Konden wij in ons eerste artikel met voldoening tonsta- teeren, dat de sociale verhoudingen van den werkenden menscb, in vergelijking met de jaren vóór den oorlog aan merkelijk zijn verbeterd, ook zijn bestaanszekerheid Is in niet geringe ma£e vergroot, Is willekeur van de zijde van den werkgever bij de bepa ling van het loon voor het grootste deel door bindende loon regelingen weggenomen, ook het dienstverband kan niet zonder reden verbroken worden.' Het K.B. van 5 October 1945, Stbl. i. 214 bepaalt immers, dat werkgever en werknemer alleen dan zon der meer een dienstverband kunnen verbreken, wanneer beide partijen hiertoe on derling lot overeenstemming z'.la gekomen. Dit houdt c'us in, da: de werkgever niet meer he t recht heeft een werknemer willekeurig te ontslaan, wanneer de werk nemer zicli tegen dit out slag verzet. Anderzijds stond liet den werknemer ook vroeger reeds niet vrü, het werk zonder reden te verlaten en tusschen twee loonbetalingen in weg te blijven. Volgens de thans geldende voorschriften mag de 'werknemer, ook al neemt hij den wettelijken opzeg termijn in acht het dienst verband niet verbreken, wanneer hij met zijn werk gever hierover niet tot over eenstemming is gekomen Deze overeenstemin'ng moet blijken uit een geldig. door den werkgever te ver strekken ontslagbewijs. Hier uit volgt, dat de werkgever bij het beëindigen van de dienstbetrekking met weder- zijdsch goedvinden ook ver plicht is den werknemer een ontslagbewijs op diens ver zoek te verstrekken. De Directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Lei den verzekerde ons, dat de ze bepaling die sinds de bevrijding van ons land in werking is reeds velen voor een vroegtijdig of onge motiveerd ontslag behoed heeft. Het kan vanzelfsprekend voorkomen, dat werkgever en werknemer niet tot over eenstemming kunnen komen ten opzichte van het aange zegde ontslag, zoodat van ..wederzijdsch goedvinden" geen sprake kan zijn. In dat geval kan de werknemer ol de werkgever, die zich te gen het ontslag verzet-, de kwestie voorleggen aan den Directeur van het G.A.B., die een bindende beslissing geeft. Door het G.A.B. worden beide partijen gehoord. Van de bezwaren, die eener zijds worden aangevoerd en de motieven, die anderzijds worden naar voren ge bracht. wordt een rapport aan genoemden Directeur voorgelegd. Alvorens deze een beslissing neemt, wordt overleg gepleegd met de Arbeidsinspectie. Een en an der wordt nog aangevuld met adviezen, die eventueel bij de organisaties van werkgevers en werknemers worden ingewonnen. Ten slotte neemt de Directeur van het G.A.B. een beslis sing. Uit deze procedure blijkt wel, dat van willekeur of van beinvloeding door een der partijen geen sprake kan zijn. Wij meenden op het bo venstaande nog eens de aan dacht te moeten vestigen, daar het nog regelmatig voorkomt, dat zoowel werk nemers als werkgevers met voldoende met bovenver meld Kon. Besluit bekend blijken te zijn. Dit zoo belangrijke Kon. Besluit biedt den arbeider een grootere bestaanszeker heid. Volledigheidshalve zij hier bij uog opgemerkt, dat beginsel geen aanvraag om ontslag door een werkne mer geweigerd wordt, indien dit ontslag voor den werk nemer eén overgang naar een andere positie betee- keut. die voor hem een ver betering inhoudt. Vanzelf sprekend immers houdt de werknemer het recht om zich een betere positie, een positie met wijdere pers pectieven, te verschaffen. Wanneer wij aldus de ba lans onmaken en afwezen de PLUIMVEEHOUDERS! Onze overbekende prima kuikens leverbaar, uit sluitend op bonnen, welke bij den Plaatselijken Bu- reauihouder moeten aan gevraagd. Aanbevelend Broederij Groeneveld, Frk A 15386, Leiderdorp Tel. 25590. 5664 Eevelander, Eersteling,. Eigenh.. BI. Eigenh.. Noor deling, IJsel Ster, alles in kl. A en AA. Tevens Land en Tuinbouwzaden. Poot- sjalotten. Wikken. Zwijn. diechtsche pootuienplan- ten te leveren Maart- April. Beleefd aanbev. H. van der Berg, Boer- haavestr. 45, Voorhout. GEVRAAGD 5637 c.v. N. Bakker Hz., Roeiofarendsveen, Tel. 48 Coöperatieve Veiling H.B.C.te Lisse op Vrijdag 29 Maart a.s. des voormiddags 10 uur Onder meer zullen worden aangeboden in opdracht van Mr. Wissenburg, diverse materialen afkomstig van de Firma Griekspoor te Lisse 5629 zooals Loodsen, complete Beton- en Kalkmolens, Beton-IJzer, IJzeren platen, T-balken, groote partij Staaldraad, Palen, groote partij Hout, vaten Teer enz. enz. Alles voorat te beziohtigen. Voorts worden geveild diverse Huishoudelijke Artikelen. Inbrengen kan geschieden tot uiterlijk W oensdag 27 Maart des namiddags 5 uur. KijkdagDonderdag 28 Maart. DE DIRECTIE TE KOOP een dressoir, een naaita fel een schrijfbureau, twe^ schilderstukken zon der lijst. Te bevragen A. Zonneveld, Sumatrastraat 28. Oegstgeest. Wij leveren u alle soorten Ook hebben wij voor U: wa-chborstels, werkbor- stels. .Zwabbers. Bezems, Stoffers, enz. enz.^ Tevens repareeren wij uw manden 5625 HOOGKAMERS Mandenmakerij, Weresteinstraat 108. Hillegom. Biileveld'aan 11 Warmond. Direct gevraagd bekwame Scheeps-IJzerwerkers en 5660 Timmerlieden Scheepswerf Gebr. Aker. boom. Hooge Morschweg 66. Oegstgeest. Slaplanten. Bloemkool- planten. Rabarberplanten, Zurineplanten. Aardbeien planten, Tuinboonenplan- 1en. Zwijndrechtsche Footuien enz. .enz. 5628 Plantenhandel J. J. NEDERHOF, Papelaan 160 VOORSCHOTEN. Er is veel ver beterd in Leiden

De Burcht | 1946 | | pagina 3