Mioctune Goering in het nauw gedreven Hoe voldoen wij aan den vraag naar geschoolde arbeidskrachten GOERING. die de beide voorgaande dagen er in geslaagd was het kruisverhoor door den Anierikaanschen aanklager tot een vrijwel volkomen mislukking te maken, heeft gis teren een veel zwaardere taak gehad, toen hij door do Engelsohe en Russische aanklagers ondervraagd werd. Zoowel Maxwell als Rudenko richtten een kruisvuur van vragen op den kennelijk meer nerveuzen belaagde, waartegen hij-'* thans meestal geen ander verweer had dan de eenigszins monotoon geworden frase „Ik wist het niet". «Gij houdt U van domme". den De ontkenningen klonken meestal zoo onwaarschijnlijk, dat Maxwell hem er van be schuldigde zich van den dom- j me te houden en de verant- woordelijkheid te willen af schuiven on ondergeschikten. Deze beschuldiging moest Goe- j ring incasseeren. tóen Max- j well opnieuw den moord op de 50 gevluchte Britsche offi cieren ter sprake bracht. Uit alle stukken die hieromtrent j door Maxwell werden geci teerd, bleek hoe alle Duitsche officieren, die er in betrokken waren, de zaak uiterst belang rijk vonden, zoodat het moei lijk aan te nemen is. dat Goe ring. die er als hoofd van de Luftwaffe het nauwst bii be trokken was. onkundig geble ven is. Goering zelf zeide. dat hii deze aangelegenheid als de ernstigste van den geheelen oorlog beschouwde en den Führer er herhaaldelijk op ge- wezen had, dat de officieren door hun ontvluchtingspogong niets anders dan hun plicht deden Maxwell bewees aan de hand van de stukken, dat I Goerings rechterhand Milch in tegenstelling tot diens getuige nis inderdaad in kennis was gesteld van het moordplan en I hii voegde Goering toe „het -is absoluut onmogelijk, dat u van niets wist". Het zwaarst werd Goering in het nauw gedreven, toen Max well hem ziin verantwoorde lijkheid voor de concentratie- kampen en de slavenarbeid voorlegde. Hii reageerde hef- 1 tig toen de prosecutor sprak over „uw vriend Himmler" en I trachtte Himmler voor te stel len als de eenige man. die wist wat er inderdaad in die kampen gebeurde. Wanneer de volgende atoombom valt DE EXPEDITIE NAAR DE BIKINI ATOL De correspondenten, die een verslag moeten geven van de in Mei a.s. op de Bikini Atol (Marshal Eilanden) te houden proeven met de atoombom, zul len alles mogen schrijven wat zij zien maar het meerendeel der 200 journalisten zal niet veel zien. Zij zullen aan boord van schepen op een afstand van 10 mijl van het tconeel der ex plosie verwijderd worden ge houden. Diegenen, die meer te zien krijgen en zij die inlichtin gen krijgen, valien onder de zelfde Beperkende bepalingen en regels" van den censuur als de oorlogscorrsepondenten tij dens den oorlog. Slechts vier correspondenten zullen een betrekkelijk goede kans krijgen te zien wat er ge beurt: zh zullen zich in vlieg tuigen bevinden, veilig buiten het gebied, waar de bóm haar gevaarlijke uitwerking kan hebben, maar ten-minste laag genoeg om getuige te kunnen zijn van de ontploffing. Vrouwen zullen de expeditie niet mee mogen maken, daar alle schepen oorlogsschepen zul len zijn. die slechts aan de eischen van een uiterst Spar- taansche levenswijze beantwoor den. Bovendien moet iedere ver slaggever worden ingeënt te gen pokken, typhus, typhus- koorts, paratyphus, cholera en Tetanus. Het fotografeeren zal van alle mogelijke kanten wor den verzorgd, zoowel door bur gerlijke als door militaire foto grafen. Goering nam opnieuw Hit- Ier in bescherming door te be weren. dat zelfs de Führer van het Derde Rijk deze dingen niet geweten heeft „althans niet in details". „Ik vraag niet of hij de details wist. Ik vraag alleen of niemand buiten Himmler en Kaltenbrunnner wist dat er millioenen men- schen werden afgeslacht", zoo wierp Maxwell hem voor en Goering kon daarop slechts het antwoord geven: „Van deze getallen wisten wii in elk geval niet". Nóg verder in het nauw ge dreven door verschillende nieuwe documenten die sir David hem voorlegde, kon Goering niet anders doen dan hetzelfde antwoord enkele ma len herhalen waarbij hij ten slotte Hitier afviel door te zeggen: „Voor zoover den Führer betreft weet ik het 960 kruiken jenever en 2400 flesschen likeur gestolen „Het is óns onbegrijpelijk, dat zooiets mogelijk is". Dit is de indruk, die men bij de firma Bols a_an de Rozengracht te Amsterdam heeft. De directie dezer firma ontving gisteren de mededeeling, dat een partij be staande uit 80 kartons van elk 12 kruiken jenever en 100 kar ton van elk 24 flesschen li-keur,, welke ter verscheping naar het buitenland gereed lag, uit een loods van -het Vexeenigd Carga- doorskantoor aan de Oostelijke Handelskade, verdwenen was. Van de daders geen spoor. De diefstal -heeft kennelijk plaats gehad in den nacht van Dins dag op Woensdag en daar men met een dergelijke hoeveelheid flesschen wel niet onopgemerkt over straat kan loopen. wordt aangenomen, dat de daders dit maal een boot -gecharterd heb ben om hun buit te ver-vceren. Waren we daar maar bij geweest! niet". Maxwel produceerde de in de laatste maanden van den oorlog door gauleiter van Hes sen gegeven order, waarin ge zegd werd. dat het van het grootste belang was dat alle papieren betreffende concen tratiekampen vernietigd wer den. Deze order werd aan alle „kreisleiters" gegeven. „Der gelijke kleine functionarissen wisten het dus wel, maar u als tweede man van het Reich houd-t vol niet op de hoogte te zijn", aldus Maxwell. De prosecutor wees erop, dat alleen buitenlandsche radio uitzendingen en kranten reeds voldoende geweest zouden ziin om Goering deze feiten te doeni kennen, doch beklaagde zeide tot vier dagen voor het eindigen van den oorlog nooit naar deze uitzendingen ge luisterd te hebben omdat alles propaganda was. Prinses Juliana in Zwitserland aangekomen Gistermiddag is Prinses Ju liana aangekomen te Dubendorf. Kort daarna is zij naar het Ber- ner Oberland vertrokken. HET EERSTE EIGEN D.C. 4 VLIEGTUIG OP SCHIPHOL. Schiphol herrijst. De K.L.M. herrijst. Terwijl de nieuwe hangars reeds als geraamtes op het vliegveld aanwezig zijn en de betonnen installaties, waar mede de Duitschers getracht hebben de omgeving te ver sterken. met dreunende klap pen worden opgeblazen, zette Parmentier na een voorspoe dige reis gistermiddag om twee uur het eerste eigen D.C. 4- vliegtuig van de K.L.M. aan aan den grond. Met dit toestel (de K.L.M. heeft er 4 aangekocht) wordt in Mei een eigen dienst SchipholNew York geopend Gistermorgen is een voltal lige bemanning van de KL..M. naar New York vertrokken om het tweede vliegtuig van dit nieuwe type naar Schiphol te vliegen. WEERSVERWACHTING. Tot Zaterdagavond: Nieuwe kleine storingen na deren ons land uit het Zuid- Westen. Onder hun invloed zal het morgen zwaarbewolkt zijn en zal het opnieuw gedurende eenigen tijd regenen. De wind blijft tusschen Zuid en Zuid- Wets en zal aim de kust tijde- li'k krachtig zijn. In de tempe ratuur komt weinig verande ring. Goedwillenden krijgen hun kans Het is een algemeen bekend feit, dat er nu tien maan den na de bevrijding van Nederland allerwege een groote vraag is naar arbeidskrachten. Deze vraag is echter niet al gemeen, maar vooral gepreciseerd naar geschoolde ar beidskrachten. Met andere woorden er is groote vraag naar vakmenschen. En het te juist deze categorie van werK- nemers, die in de bezettingsperiode het meeste van de maat regelen van den bezetter geleden heeft. Het klinkt paradoxaal: groote vraag naar arbeidskrachten en gebrek aan arbeidskrachten en tegelijk om ons te beper ken tot <le stad Leiden en naaste omgeving nog 2.000 in geschrevenen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden, voor wie de fabriekspoort en de machinehal nog steeds gesloten blijven en die tot nietsdoen gedoemd zijn. Zij dragen een moreel leed, dat hun energie langzaam maar zeker verteert; een leed, dat hun geestelijke instelling ten opzichte van een waarachtigen opbouw van ons zwaar ge teisterde vaderland vertroebelt; een leed ten slotte, dat hun moreel aantast en waarvan wij de gevolgen reeds nu dage lijks ondervinden. En bij dat al, zLi het door hen ongewild, remmen zij de productie en den opbouw, waarnaar ieder zoo hunkerend uitziet gezin te stichten, in stand te houden en eventueel uit te breiden. Het is intusschen een even bekend feit, dat van diverse zijden, zoowel van den kant van de overheid als van dien der vakorganisaties, hard gewerkt wordt aan de vaststelling van loonnor- men die aan de eisclien van den na-oorlogschen tijd be antwoorden. Regelmatig ko men nieuwe loonregelingen tot stand. Zoo kwam dezer dagen een nieuwe loonrege ling af, die voor Leiden van veel belang is en wel voor de textielindustrie. Het na-oorlogsche Leger in Leiden Het is voor dit groote pro bleem van den tot werken bestemden en geschapen mensch, waarvoor wij in en kele artikelen uw aandacht vragen. Het probleem van den arbeider, is óók het pro bleem van den „middenstander van den zakenman en van den fabrikant. Meer dan ooit hebben de bezettingsjaren ons duidelijk gemaakt, de afhankelijkheid van de men- schen onderling, hoe ver scheiden zij maatschappelijk ook geplaatst zijn. •Wij willen vooropstellen, dat wij aannemen, dat het voorname onderdeel van het sociale vraagstuk, het looii- vraagstuk dusdanig is opge lost en dergelijke loonrege lingen tot stand zijn geko men, dat bij het aanvaarden van passend werk den ar beider een loon in den waren zin van het woo^d verzekerd is. Wij bedoelen hiermede, dat het vrijwel om het even is of de arbei der werk aanvaardt in de textiel-, de nataal-, de steen- of de conservenindus- trie, zoqdat hij, in welken bedrijfstak hij zijn werk vrij willig aanvaarden wil. kan rekenen op een vergoeding, die hem in staat stelt, een Was volgens de oude re geling 1942 het basisuurloon van eén textielarbeider 48 cent per uur, volgens de nieuwe loonregeling is dit vastgesteld op 75 ct. per uur voor geschoolde. 72 cent voor geoefende en 69 cent voor ongeschoolde arbeiders afgezien van het tarief. Ook de regelingen voor de/liet baksteenindustrie, bakkers bedrijf, timmerfabrieken, brandstoffenbedrijven, fcin- nenbeurtvaai tbedrijf, Gra fisch bedrijf. Hotel-, Café- Restaurantbedrijf, Ma:itklee- digbedrijf, melkinriehtinghe- drijf, metaalnijverheid, me taalambachten, meubileering- industrie, sigarenindustne, schildersbedrijf, stucadoors- bedrijf, timmerfabrieken, vleeschwaren- en vlcesch- conservenindustrie e.T zui velindustrie, beteekenden voor de ajJ>eiders verbetering der loonvoorwaarden. Van deze gunstigere loon voorwaarden, profiteeren al léén die arbeiders, die reeds in het productieproces zijn ingeschakeld Zij profiteeren bovendien van andere emolu menten. die arbeiders in di verse bedrijven genieten. Wij denken hierbij bijvoor beeld aan de textielindustrie te Leiden, waarvan bekend is, dat werknemers daar bij bepaalde gelegenheden hetzij gratis, hetzij tegen normale of verlaagde prijzen van de producten dezer industrie een kwantum krijgen toege wezen. Ook andere industrieën hebben zich niet onbetuigd gelaten. Ofschoon onze opsomming niet volledig is, achten wij ons gelukkig, maar niet vol daan. dat wij kunnen con- stateeren, dat voor den wer kenden mensch in het alge meen op sociaal terrein tnéér gedaan wordt dan in de ja ren. die aan den tweeden wereldoorlog voorafgingen. Voldaan zouden wij eerst dan zijn wanneer de mensch, die - buiten zijn schuld nog steeds buiten het normale, geluk en voorspoed bren gende arbeidsleven staat, daarin Is ingeschakeld en ten volle de vruchten van zijn arbeid in vrede en vreugde kan plukken. Die goedwillenden k r ij- g e n hun kans. DE GROOTE VRAAG, welke in Spanje moet worden opge lost is deze: hoe ontkomen wij aan de huidige dictatuur van Franco zonder te vervallen in een dictatuur van monarchis ten of van communisten. Dit is de Spaansche tragedie, dat het land steeds zucht onder dicta tuur en niet rijp is voor demo cratie. De steen der wijzen ligt, zeker voor Spanje, daar ergens tusschen in. Maar waar? EEN TIJDSCHRIFT lag bij de post, dat bleek te zijn het orgaan van. den Ned. R. K. Mid denstandsbond. De naam van het orgaan moesten wij bestu- deeren. Eerst spelden wij „Sint Wing", daartoe geïnspireerd door Chineeschachtige mannen figuren, die waren aangebracht om de letters onduidelijk te maken en door een kennelijk in het Verre Oosten opgaande zon, die .welvaart" wordt ge noemd. Onze vergissing bleek,- toen wij aarzelend het woord „Stuwing" naar voren zagen komen te midden van Chinee- zen-van-het-Westen, die tegen de stralen der welvaartszon op tornen. De helft van een Duit- schen adelaar op een aange bracht schild, herinnert aan den tijd toen er niet gestuwd werd. Reclame, heeren, moet bij den eersten oogopslag spreken en duidelijk spreken, zelfs en ook tot een courantenman, die mis schien niet tot dé snuggersten behoort, maar een zwak heeft voor den middenstand. BEVROREN KABELJAUW wordt niet meer aangevoerd. Dit deelde de vischboer ons mede met de toevoeging: „Het werd hoog tijd dat ze ,met die geldsmijterij ophielden". Wij gelooven, dat de man gelijk had, ofschoon dit ondankbaar lijkt tegenover de Regeering, die zoo goed is ons een subsi die te geven op de eerst nood zakelijke levensmiddelen. De Regeering houdt de prijzen van de allernoodzakelijkste levens middelen laag en zij doet daar aan goed. Zoodra men boven het allernoodzakelijkste uit komt, zijn de prijzen schreeu wend hoog (gevolg van het tik. je inflatie waaraan wij lijdend zijn). De sociale tegenstellin gen teekenen zich daardoor scherper af dan vóór den oor log toen er van alle goederen overvloed was. DE MISDADIGERS VAN NEURENBERG moeten volgens de meening van het overgroote deel van het Duitsche volk han gen, niet omdat het misdadigers zijn, maar omdat zij Duitsch- land in een oorlog hebben ge stort. zonder te voren te weten, dat Duitschland hem zou win- HET TREURSPEL VAN FRANKRIJK wordt door den bekenden Franschen schrijver Maurois in zijn boek Tragedie du France, waarvan een verta ling in het Nederlandsch is ver schenen levendig, zij het niet al te diepgaand beschreven. In de 18e eeuw sprak één vijfde der blanke wereld nog Fransch. In 1930 was Frankrijk de sterk ste militaire mogendheid. In dien tusschentijd is Frankrijk en het Fransche volk gewaar schuwd door iedereen, die het goed met Frankrijk meent, dat is die Frankrijk kent, dat is die Frankrijk lief heeft. Tever geefs! Door een ontbindende huwelijksmoraal gaat de ont volking van Frankrijk verder en worden de krachten van het volk ontzenuwd. Frankrijk is reeds tot een tweede-rangs mo gendheid teruggevallen. ONS WONINGTEKORT be draagt 400 tot 500 duizend wo ningen. Elk jaar moeten er 50.000 woningen worden ge bouwd ter vervanging van oud voor nieuw en om de uitbrei ding der bevolking te huisves ten. Om den achterstand in te halen zouden tien jaar lang 100.000 woningen per jaar moe ten worden gebouwd. In 1946 wil men probeeren de tien dui zend te halen, de ontbrekende 90.000 komen dan weer ten laste van de volgende jaren. Men schat echter dat over 15 jaar het woningprobleem aar dig opgelost zal zijn. In het hu welijksbootje stappen is niet moeilijk, maar het bootje te meren aan een eigen huis, dat is een probleem. DE DOODSTRAF is aan Max Blokzijl voltrokken. Ook Mus- sert is ter dood veroordeeld'; het cassatieberoep is verwor pen. Reeds heeft hij te kennen gegeven geen gratieverzoek bij H. M. de Koningin te zullen in dienen. De vraag of de doodstraf ge rechtvaardigd is eh zoo ia of het gewenscht is er dan gebruik van te maken, houdt de gemoe deren bezig. Die eindelooze de batten doen nochthans welda diger aan dan de propaganda voor een bijltjesdag. Wij zijn een goedmoedig volk, maar geen volk van sullen. Toen op de Waalsdorpervlak- te, waar zoovelen den helden dood stierven, het vonnis van een landverrader werd voltrok ken, werd aan het recht vol daan. Er heeft in niet één Ne derlandsch blad een woord van haat gestaan noch van vreugde. De echo van het salvo, dat aan Blokzijl's leven een einde maak te, weerklonk somber over de lage landen. AUSWITZ, de groote tragedie der menschheid. Aan den in gang van het kamp staan de woorden „Arbeit macht frei". De enorme kampen zijn nu ver laten. Alleen liggen er nog net jes gesorteerd, alle resten van huisraad, kleeren, en toiletgerei van de 3 a 4 millioen ongeluk- kigen die er het leven hebben' gelaten. Dagelijks werden 12.000 slachtoffers naar de gas kamers geleid. De duivel heerschte hier. Dit is niet in overdrachtelijken zin gezegd. Hier waren inderdaad demonen in menschen gevaren. Een an dere verklaring schiet te kort. Het is huiveringwekkend dat te moeten bedenken. PROF. TINBERGEN heeft in een te Leuven gehouden rede gezegd, dat van ons nationale vermogen van ca. 29 milliard door den oorlog 8 milliard ver loren ging. De prijzen zijn, ver geleken met vóór den oorlog met 80% gestegen en Prof. Tin bergen verwacht nog eenige, zij het beperkte stijging.

De Burcht | 1946 | | pagina 3