Congres Stichting voor den Landbouw Nog steeds geen derde bespreking De vier Sultans van de Indonesische „Republiek' In den Utrechtschen Stadsschouwburg trad de Stichting voor den Landbouw in het daglicht met het houden van een congres, waarbii de regee ring vertegenwoordigd was door den Minister van Landbouw. Ir. S. L. Mansholt. Prof. Eomme was aanwezig, alsmede meerdere Kamerleden en be stuursleden van de Stichting van den Arbeid. Samenwerking van vrije organisaties. In de stichting voor den Land bouw treden de drié organisa ties van de Nederlandsche boe ren en tuinders en de drie van de Nederlandsche land- en tuin- bouwarbeiders naar buiten in hun samenwerking. In zijn ope ningswoord wees' de voorzitter, de heer H. D. Louwes erop, dat de Stichting nog slechts is een samenwerking van vrije orga nisaties die zonder macht, alleen door den vrijen wil der leden, haar taak vervult. Uit deze sa menwerking moet voortkomen een publiekrechtelijke land- bouwbedrij fsoxganisatieTot de bedrij fsgenooten zeide de heer Louwes: „De grootst mogelijke meerderheid der zes organisa ties wil dat het bedrijfsorgaan straks zal rusten op deze orga nisaties, de anderen moeten dit aanvaarden en er zich van be wust zijn, dat het groote doel het offer waard is. Onze Stich ting is het apparaat voor den geheelen landbouw en. de hoe veelheid werk, die thans door den georganisqerden landbouw wordt verricht, overtreft dit van voor den oorlog reeds vele malen. De geheele agrarische bevolking staat nu schouder aan schouder om het groote doel te bereiken: gelijkgereoh- tigheid van de landbouwbevol king in het nationaal geheel Het beginsel der gelijkgerechtigdheid. Ir. G. J. Heymeijer, voorzitter der sociale commissie van de Stichting voor den Landbouw, hield als eersite spreker een in leiding waaraan wij het vol gende ontleenen: Nu kan de landarbeider overal terecht, in den handel, industrie en in de stad -en overal, krijgt hij beter loonen en gunstiger arbeids voorwaarden dan op de boerde rij. Achterstand in de loonen is hier nog lang niet ingehaald. Het gaat thans niet over een paar centen uurloon meer, het gaat niet om een strijd tusschen TWEEDE KAMER VERKIEZING KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Uitslag van de gehouden Stemming op Zondag#17 Maart voor.de nummers 1 t/m 5 als de gewenschte candidaten en voor de nummers 1 t/m 5 als de gewenschte plaatsvervan gers van de definitieve candi- datenlijst voor de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de Kieskringen Haarlem, Helder, Dordrecht en Leiden in den Kieskring „Leiden" voor de Katholieke Volks partij: Aantal geldig uitge brachte stemmen 18330. Als lid. Mr. C. P. M. Romme Overveen 17888 St.. M. P. van der Weijden te Zevenhoven 17408 st„ W. Steinmetz te Am sterdam 14440 st„ Th. S. J. Hooii te Haarlem 13589 st. en J. Groen Azn. te Alkmaar 16134 stemmen. Als plaatsvervanger. Dr. J. P. Ch. de Boer te den Haag 16629 st.. H. H. Vink t.e Bever wijk 17461 St., Dr. W. J. J. Di.isselbloem teOegstgeest 13774 st.. P. B. M. A. Alberts te Schiedam 14551 St.. J. W. A. Lefeber te Lisse 16999 st. Door de onregelmentaire actie door het kiescollege uit de Kath. land- en tuinbouwen- de stand in het Bisdom Haar lem werden uitgebracht op L. P, Duvvestijn te Loosduinen 2767 st. en op J. Sjerps te Hem 2710 stemmen als lid en op J. A. van Giezen te Medem- blik 2706 st. en op J. Weel te Langendijk 2641 stemmen als plaatsvervanger. Door verschillend Afdeelin- gen is tegen deze onreglemen taire actie bezwaar gemaakt. werkgevers en arbeiders, het gaat om het beginsel, waarvoor de geheele bedrijfsgemeenschap vecht, het beginsel van de ge- Ujikberechtigdheid om de erken ning van de volwaardigheid van den landbouw. De totale achteruitgang van de agrari- :lie productie in Nederland is zeer ernstig. Deze laatste daalde tusschen 1940 en 1944 met 40 De landbouw is wel in staat den achterstand in te ha len, maar de beschikking over arbeiders is een belangrijke voorwaarde. Wie de consequen ties daarvan niet aanvaarden kan, voert geen economische politiek. Men mag van den ge meenschapszin van de boeren niet eischen dat deze zoo ver gaat, dat de hoeren en landar beiders langer werken en min der verdienen om de industrie in de gelegenheid te stellen be ter te kunnen concurreeren met het buitenland. Men heeft de keuze tusschen een politiek die gericht is op goedkoope produc tie en een nationale welvaarts- politiek. In het eerste geval verpaupert de Nederlandsche boerenstand, Regeering niet voor verhooging van loonen. Minister Mansholt sprak tot slot zijn erkentelijkheid uit voor den waardigen toon, die op het congres heerschte. Hij stelde er prijs op, te verklaren, dat uit de waardigheid van dit congres duidelijk de bedoeling bleek, om niet door agitatie het doel te bereiken, al wilde de minister niet op de gevoerde ciscussie ingaan, toch wilde hij wel zeggen, dat de landbouwers er niet niee gebaat zijn. wan neer bij een verhooging van de loonen ook dé loonen in de an dere bedrijven omhoog gaan. Ik geloof, zoo zeide spr., dat de Stichting van den Landbouw den eenigen goeden weg ge gaan is door zich in verbinding te Stellen met de stichting van den Arbeid. Al is daarmee een oplossing nog niet bereikt, toch is bij de Stichting van den Ar beid een open oor gevonden voor gerechtvaardigde wen- schen. HET TEKORT AAN PRIES TERS IN FRANKRIJK. Het Katholitke blad „La Croix" wijst in een artikel op het tekort aan katholieke gees telijken in Frankrijk. Volgens het blad zouden er vierhonderd priesters zijn, die geen opvol ger hebben. In het diocees Per- pignan, schijnt de toestand bij zonder ernstig te zijn, daar er van de 223 parochiën er 113 zijn. die geen vasten pastoor hebben. In Noord-Afrika is de toestand nog erger. In het dio cees Algiers zijn er in 144 paro chiën slechts 131 priesters werkzaam. In de parochie Hus sein Dey, in de omgeving van Algiers telt men slechts één priester op een bevolking van 25.000 zielen. AANVULLING BONNENLIJST Voor de eerste helft van de vierde periode 1946 (17 tot en met 30 Maart). Elk der volgende bonnen 'geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 604: 137 alg. 250 gr. jam, stroop enz. 138 alg. 50 gr. thee 139 alg. 3 doosjes lucifers. Bonkaarten LA, LB, LC 604: A 20 melk \y? liter melk. B 20, C 20 melk 3 liter melk 088 aardappelen 2 kg. Bonkaarten KD KE 604: 637 alg. 250 gr. Jam, stroop enz. 638 alg. 3 doosjes lucifers. Bonkaarten LD, LE 604: D 20, E 20 melk 6 liter melk. 088 aardappelen 1 kg. Tabakskaar ten enz.: T 20 2 rantsoenen rook- of Shag tabak (geen sigaren of sigaret ten). V 20 100 gram chocolade of sui kerwerken. X 20 100 graim chocolade of sui kerwerken. Morgenavond te 9.15 uur zullen over den zender Hilversum I (301 M.) spre ken namens de Katholieke Volkspartij over de aan staande verkiezingen: Pa ter Mag. Dr. S. Stokman, A. C. de Bruin, Prof. Mr. C. P. M. Romme en Mr. J. H. van Maarsseveen. E EN „TEXTIEL-POTJ E" kleeding voor het huisgezin Als straks onze eigen textiel fabrieken weer op volle toeren kunnen gaan draaien, dan zullen de Nederlandsche huisvrouwen alles weer op de normale manier kunnen koopen. Daarvoor is heel wat noodig. Geen linnenkast, die niet aangevuld moet worden. Geen kind of het heeft wat noo dig. Om van vader en moeder zelf maar niet te spreken. Een verstandige huisvrouw gaat nu reeds hiervoor sparen. Zonder dat ze zich iets behoeft te ont zeggen. Hoe dat mogelijk is? Heel eenvoudig. Ze doet haar inkoopen bij de Gruyter. Daar krjjgt ze betere waar en 10 korting. Voor iedere tien gulden aan cassabons één gulden contant terug. U moet eens opletten hoe gauw U die bij elkaar heeft. Dat wordt het „Textiel-potje" van de Nederlandsche huisvrouw. Ingez. med. 5476 PRINSES NAAR ZWITSER LAND VERTROKKEN. Vanmorgen vroeg is in alle stilte, geheel onofficieel H. K. H. Prinses Juliana met het pas sagiersvliegtuig van de K. L. M., ■waarin zich allerlei andere rei zigers bevonden, naar Zwitser land vertrokken. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE H. A. R. K. Het onderzoek naar de onre gelmatigheden, die onlangs bij de Hark zijn geconstateerd is thans öok tot Rotterdam uitge strekt Naar wij vernemen heb ben reeds eenige honderden huisbezoeken plaats gehad, wel ke geleid hebben tot een ze vental arrestaties. In een geval werden o. m. 27 costumes, die een der gearresteerden in zijn huis verborgen had, in beslag genomen. HET UITSTEL van de besprekingen tusschen de Neder landsche en de Indonesische delegatie, welke gisteren middag gehouden zou worden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de sub-commissies nog druk aan het confereeren zijn en tot op heden de onderhandelingen over aangelegenheden, welke op de derde plenaire vergadering besproken moeten worden nog niet voltooid hebben. Volksfront verliest aan invloed De eerste politieke raadsman van Sjahxir heeft over den huidigen politieken toestand van Indonesië hét volgende medegedeeld: „Indonesië voelt zich thans volkomen in staat met de Ne derlanders doeltreffend samen te werken. De Nederlanders moeten dezelfde gevoelens koesteren. Indien beide par tijen tot een samenwerking konden komen, zou dit verre de voorkeur verdienen boven het mengen van een derde hierin. Alleen een vreedzame oplossing is voor beide partijen wenscheiijk. De tegenstanders van Sjah- rir vormen slechts een kleine roerige minderheid onder de nationalisten. Tot het doen van concrete voorstellen zijn zij nooit in staat geweest en zij zijn verder verzwakt door hét feit. dat de partij der nationa listische jeugd niet meer aan hun kant staat." Het is opvallend, dat bij het volksfrontcongres, dat van 15 tot 17 Maart te Madioen bijeen is geweest, vertegenwoordigers van de meeste partijen, die deel van dit volksfront uitma ken. niet aanwezig zijn ge weest. Slechts ongeveer 40 af gevaardigden van de 140 con- stitueerende groepeeringen woonden de vergadering bij. Volgens het blad „Merdeka" Engelsche uitzending in het Russisch? Daar Moskou zijn standpunt over Perzië. Griekenland, In donesië en andere kwesties in het Engelsch uitzond, was de vraag gerezen wanneer Enge land zijn zienswijze in het Rus sisch zou uitzenden. Majoor Guy Lloyd, (conser vatief) heeft de suggestie ge geven. dat. wanneer radio uit zendingen voor het Russische volk zouden plaats vinden, het Engelsche standpunt in de Russische taal bekend te ma ken. De conservatief Taylor vroeg of het den Minister bekend was dat Moskou Engelsche ra dio uitzendingen deed. welke gericht waren tegen de poli tiek der Britsche regeering, speciaal inzake de Gneksche kwestie. VOEDSELRELLETJES TE HAMBURG. Maandag hebben te Hamburg het verminderen der rantsoenen de eerste voedselrelletjes sedert plaats gevonden. In verschil lende deelen <Jer stad bestorm den groepen van 20 tot 30 men- schen bakkerswinkels en sta len brood. Een voedseltrein werd door een groep van 150 menschen aangevallen. Goede renwagens werden opengebro ken en zakken meel gestolen. heeft Dr. Soekiman. lid van het Centrale Nationale Co mité od een persconferentie verklaard, dat de partij Ma- sjoemi (organisatie van Mos lims Red.) de vorming van een coalitie-kabinet zal blijven eischen en dat de partij in de oppositie blijft zoolang dit niet is gebeurd. Parlementaire commissie in Batavia aangekomen. De Nederlandsche parlemen taire commissie van onderzoek is gisteren in Batavia aange komen. Voorstel tot geleide op proeftocht afgewesen. De Nederlandsche regeering heeft het voorstel om J. V. Barry en J. F. Chappie den proeftocht van een Neder- landsch schip met reliefgoede- ren mee te laten maken, ver worpen. Bij de besprekingen voor het Australische hof van arbitrage te Sydney was dui deiijk gemaakt, dat de Neder landsche regeering geen proef tocht wenschte en dat zij geen voorstel tot het zenden van waarnemers zou aanvaarden. Britsch-Indische troepen gaan scheep. Morgen zal het eerste troe pen transportschip met Britsch Indische troepen uit Neder- landsch-Indië vertrekken. Dit is het begin van het plan om binnen 6 rhaanden alle Brit sche troepen uit Java weg te voeren. „De Courant" (Bandoeng) meldt, dat Gen. Maj. Hawthorn in een uiteenzetting verklaarde, dat het terugtrekken van Brit sche strijdkrachten eerst zal ge schieden, wanneer voor een be hoorlijke vervanging door Ne derlandsche treepen is gezorgd. De toestand in Indonesië. De invoering van het nieuwe geld in Indië heeft nogal critiek uitgelokt en moeilijkheden ge bracht. .,A1 diegenen, die op eerlijke manier hun brood trach ten te verdienen, zittén nu tus schen twee vuren. Aan den eenen kant staat het bevel der geallieerden het Japansche geld in te leveren, aan den' anderen kant bedreigpn de republikei nen iedereen, die ander dan Japanseh geld aanneemt: Bo vendien is het zeer moeliijk om met nieuw geld levensmiddelen te koopen. Gistermorgen zijn 850 mari niers en 50 marine-specialisten van de Javakade te Amsterdam per „Boissevain" naar Indië vertrokken. Dit is het eerste transport van in Nederland op geleide mariniers. De Nederlandsche troepen, die thans in Batavia de Tracht houden hebben strenge consig nes, daar zelfs in het centrum der stad nog wapens in het be zit zijn van onbevoegden. Er zouden nog 2.000 man Ne derlandsche troepen in Java ziin aangekomen. Aan een artikel in het Australische weekblad „Tha Argus"' ontleenen wij bet vol gende De merk vaardigste parade* in de Indonesische „repu bliek", welke haar bestaan leidt in het achterland van de door de geallieerde» be zette steden, is wel bet feit. dat de vier sultans van Java hun heerschappij nog steeds uitoefenen. Zij zijn alle vier niet ir. Soe- karno en de door de Indone siërs uitgeroepen „regeering in zee gegaan en de eenige vorsten ter wereld, die de In donesische onafhankelijkheid hebben erkend. De belangrijkste onder hen Is de 21-jarige Soesoehoenan van Soerakarta. In zijn paleis heb ik een feestmaal ter eere van het bezoek van den Indonesi- schen „president" bijgewoond. Er waren ten minste 15U gas ten. Het banket werd rijkelijk besproeid met Fransche cham pagne uit de welvoorziene kel ders. Te Omstreeks negen uur begon men met het^ opdienen van de tallooze gerechten. We .dineerden tot middernacht. Mu ziek van een gamÊlanorkest en zang van een gemengd koor vormde een aangenamen ach tergrond. Om tien uur kropen, men kan het niet anders noemen de hofdanseresscn over de gepolijste marmeren vloer, naar de zitplaats van hun meester, met vroomen eerbied begroetten zij hein. Toen begon de oude J..- vaausche serimpi-daus. Een onderhoudende hoveling vei- telde mij, dat deze dans een soort vermaning tot matigheid moet voorstellen, doch de gra tie en de schoonheid er van schenen mij te groot, dan dat men zou kunnen denkeu aan «en dergelijk onderwerp. Dit duurde drie kwartier. Het paleis van den Soesoe- hoenau stelde mij teleur. Bin nen de kraton wonen 10.000 menschen en het is er vuil. De terreinen zijn kaal en stoffig, daar zij gebruikt worden voor exercities van het „republi- keinsche leger". De sultans van Java 2ijn, evenals die van Soerakarta. enthousiaste voorstanders v:iu de nationalistische beweging Zij dragen de generaalsuniform der T.R.I. en de snit daarvan is duidelijk Japanseh. Het geheim van de ononder broken regeering der snltans is hun nauwe verbinding met de Islam. Zij zijn afstammelin gen van de Islamietische ko ningen, die de Hlndoe-heer- schers in de 14e eeuw van Ja va verdreven en geïsoleerd hebben op de Kleine Soenda eilanden. De Indonesische leiders hebben, liever dan de sultans tegen ziel} in het har nas ie jagen, verkozen om eveneens van de weelde aan hun noven te genieten. Wat de millioeuen onderdanen in Midden-java betreft, even goed als hun voorenders moeten de bewoners van de z.g. socialis tische „republiek" aan den Soesotboenan en zijn hoog waardigheidsbekleders eer be wijzen es hooge belastingen betalen.

De Burcht | 1946 | | pagina 3