hesrschen er Jappen op Java Goering onder vuur genomen Prinselijk Paar betuigt Nederland's dank Te hoop aangeb. Goud ligt op straat SPORT Julianapark'oop te Utrecht Kaffergramoftfon f 25.- Te keep gevraagd WONINGKUiL Vruchtboomen Terreinwachter BAKKERSBEÖIENOE Aankomend Bouwkundig Teekenaar 1 Paar Amer. Werksch. Op 5 April zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Scan dinavië vertrekken om den dank van Nederland over te brengen aan Denemarken en Zweden, twee landen, die tijdens en na de bezetting zooveel hebben gedaan tot leniging van den nood in ons land. Naar Denemarken Het Prinselijk paar bezoekt eerst Kopenhagen, waar zij de casten ziin van den Kroonprins ên Kroonprinses van Denemar ken. Zij logeeren oip kasteel Amaliënborg. Er zullen deco raties worden uitgereikt aan Denen en Nederlanders, als uiting van dank voct alles wat dezen deden voor het Neder- landsche volk. Op 6 April is er des avonds een galadiner, aan geboden door den Koning en Koningin van Denemarken, ter wijl op 7 April een galaconcert plaats vindt door het Concert gebouworkest o. 1. v. Eduard v. Beinum. Dit concert wordt door Prins en Prinses, de Ko ninklijke Familie van Denemar ken en 3000 invité's bijgewoond. Bezoek aan Zweden, Op Maandag 8 April zal het Prinselijk paar zich naar Ama- ger begeven waar zij in de kerk worden ontvangen en toege sproken door den predikant, die bij den doop van Prinses Ju liana aanwezig was. Na de lunch vertrekken zij naar Stock holm, waar zij als gasten van den Koning in diens paleis lo- Concertgebouworkest een gala concert geven en hiermede op muzikale wijze uiting geven aan Nederland's erkentelijkheid voor de ondervonden hulp van Zweden. Het bezoek aan Oslo1 is een beleefdheidsbezoek. Nadere bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend Het Prinselijk paar zal op 13 April per eigen vliegtuig naar Nederland terug- keepen. In het gevolg' van het prinse lijk paar bevinden zich: mevr. L. Verbrug'ge van 's Graven deel, hofdame-honoraire van H.M.; Mr. J. C. Baron Baud, ka merheer van H M. en particu lier secretaris van de Prinses; •de twee adjudanten van den Prins Kapitein H. W. J. Baron van Tuyl van Serooskerken en Ritmeester C. C. Geertsema, Mr. Dr. H. J. van Maasdijk treedt op als publiek-relations-officer, terwijl kapitein Gerard Sonder. man het vliegtuig van het Prin selijk paar zal besturen. TIEN DUIZEND GESPREK KEN OP ééN DAG. Dezer dagen heeft de Rijks telefoondienst te Rotterdam een record genoteerd. Er werden nl. op één dag meer dan 10.000 uit- geeren. Ook in Zweden zal het gaande gesprekken behandeld. BALI ZWEERT TROUW AAN NEDERLAND In Pedjeng op Bali hebben 709 Indonesiërs in tegenwoordigheid van den Nederlandsch-Indischen legercommandant, Gen. Spoor, en den w.n. directeur van het Dep. van Binnenl. Bestuur, Dr. W. Hoven, trouw aan het Nederlandsehe gezag gezworen. Volgens betrouwbare berich ten wordt medegedeeld, dat op< de vergadering van alle Rad ja's volledige overeenstemming is bereikt omtrent alle bespro ken punten., zopals het invoeren van Nica-geld, de distributie van goederen, het weder op richten van plaatselijke gerechts hoven, waar dit noodig is, maat regelen tegen de boycott en de wederoprichting van de politie macht op georganiseerde basis. Het geheele eiland is rustig. Japanners hebben M 't nog goed. In sommige deelen van Oost- Java hebben de Japaneezen, voordeel trekkend uit den poli- tieken toestand, kolonies ge vormd welke in haar eigen on derhoud voorzien. Zij bebouwen den grond, houden vee en ver vaardigen zelfs artikelen om te handelen. Volgens berichten van •gealliëerden hebben de Japan- neezen hun kampen opgetuigd met vele luxe artikelen en zijn zij niet geneigd hun gemakke lijk leven op te geven voor ge vangenschap op de eilanden van den Riouwarchipel, ten Zuiden van Singapore. De ex tremisten hebben liever, dat de Japanneezen onder hun toe zicht blijven, daar zij vreezen, dat de Britten hen weer zouden kunnen bewapenen en tegen de Indonesiërs gebruiken. De Indonesiërs verklaren, dat de Japanneezen in vele gebie den de T. R. I. assisteeren, maar de Japanneezen bij Ban doeng hebben aan de Britten den leider van een troep Japan- sche deserteurs uitgeleverd van wien beweerd wordt dat hij wapens aan de Indonesiërs had overgedaan. De toestand op Java is nog gespannen. Welingelichte krin gen verklaren, dat er misschien een wapenstilstand zal komen, terwijl de onderhandelingen tusschen de Nederlandsehe en de Indonesosche leiders voort gang hebben. Eerst transport mariniers van Nederland naar Indië. Woensdag vertrekt uit Am sterdam per m. s. „Boissevain", het eerste transport van hier te lande opgeleide mariniers naar Indië. Dit transport bestaat uit 800 man en staat onder com mando" van den majoor der Ma riniers H, A, G. van der Hardt- Aberson. Een militaire vrachtwa gen, die de bagage van re- patriëerende Canadeezen met hun .souvenirs" ver voerde, verloor onderweg een kist, welke op het Haarlemsche plaveisel uit haar voegen sprong en haar kostbaren - inhoud prijs gaf. Gouden horloges, kostbare sieraden, een fon kelende overdaad van edele samenstelling rolden over den weg Een handjevol thee, wat cigaretten en een stuk krantenpapier vorm den het schrille contrast met-de uitgestorte rijkdom men. Een bejaard echt paar, die deze schat „ont dekte" zocht alles zorgvul dig bijeen en deponeerde de kist met inhoud bij de politie, waar zij nu op den eigenaar staat te wachten. De Leidenaars L. v. d. Steen (Docos) en C. Stuivenberg (Holland) op de eerste plaats Voor dezen Juliana-loop te Utrecht over een afstand van 300C M. bestond veel belang stelling. De uitslagen waren; A-klasse: 1. L. v. d. Steen (Do- cos) Leiden 11 min. 6.7 sec.; 2. J. Slecht (P.S.V.) Eindhoven. B-klasse: 1. H. Kist (G.A.C.) 10 min. 53.1 sec.; 2. J. Pelle (Tempo). C.klasse: 1. C. Stuixenberg (Holland) Leiden 10 min. 59.4 sec.; 2. M. Prinsen (G.A.C.). D-klasse; 1 C. Dirksen (Tempo) 11 min. 42 sec.: 2. F. Vermeer (A.A.C.). E-klasse: 1. C. J. Jansen (Harderwiik) 11 min. 43.2 sec.; 2. J. Noov (Hellas). Junioren (afstand 1200 M.) 1. F. Verhoekx (Voorwaarts) Leiden 4 min. 46 sec.; 2. M. Snoep (Minerva). ROEIEN, Het programma der voor naamste roeiwedstrijden voor 1946 is als volgt: 31 Mrt. head of the river te Amsterdam: 5 Mei Varsity te Utrecht (Jutphaas); 25/26 Mei Kon. Ned. Zeil- en Roeiver. te A'dam; 30 Mei Jubileumwed- striiden Royal Club Nautique, ter Denk. België; 1/2 Juni Hol land bekerwedstrijden te Am sterdam: Juni Telegraaf be kerwedstrijden te A'dam; 8/9 Juni Roeiwedstrijden Cornells Tromp en district Utrecht te Jutphaas: 9/10 Juni Interna tionale wedstrijden te Oosten de, België; 14/15 Juni Zeil- en Roeivereeniging „Hollandia" te Alphen; 29/30 Juni Delftsche Studenten ver. Laga te Delft; 6/7 Juli Roei- en Zeilver. „Het Juli Wedstrijden Utr. Studen tenver. Triton (internationaal met deelname van de ploegen uit Oxford en Cambridge, ter gelegenheid van het lustrum).' In combinatie met boven staande laatst genoemde wed strijden zullen op 13 en 14 Juli tevens de Nationale kampioen schappen worden verroeid. Kruisverhoor te Neurenberg HET BELANGRIJKSTE KRUISVERHOOR van het proces te Neurenberg begon gisterenmiddag, toen chiefpresecutor Jackson zich tegenover Goering plaatste en den nadruk legde op het belang van het verhoor door aan te vangen met de opmerking; „Gij zijt misschien de eenige levende mensch, die de doeleinden en inrichting van de Nazi-partij ten volle kunt ver klaren." Goering. die de strijdbaar-1 heid blijkt te hebben bewaard, antwoordde met nadruk op ieder woord: „Daarvan ben ik mij ten volle bewust." Daarna ving Jackson onder voelbare spanning zijn verhoor aan met een serie vragen, die kennelijk het karakter van eerste schermutseling hadden. Geloofsbelijdenis en hoop op remise. Goering heeft dit verhoor aan gegrepen om een soort Nazi geloofsbelijdenis af te leggen en trouw aan den Führer te bevestigen. „Ik verlaat nooit een man. aan wien ik trouw gezworen heb en als soldaat en officier kwam het geen oogen- blik bij mij op me terug te trekken", zoo zeide hij. toen Jackson inging op zijn beden kingen tegen den Russischen veldtocht. Goering gaf toe, dat op het moment. waarop Duitschland aanviel, de drei ging van een aanval door Rus land nog niet op het hoogte- puntpunt was. „In Januari 1945, toen het Russische offensief den Oder bereikte en tegelijk het Ar dennen-offensief mislukte,, heb ik ingezien dat de oorlog ver loren was", zoo zeide Goering „vanaf dat oogenblik kon ik niet anders meer denken, dan dat we langzaam de nederlaag te gemoet gingen. Voordien dacht ik. dat we posities aan den Weichsel en in het Westen zouden kunnen houden tot de nieuwe wapens gereed waren. Reeds sedert langen tijd was ik er weliswaar van overtuigd, dat een militaire overwinning niet meer bereikt zou kunnen worden, maar ik meende, dat we kansen hadden op remise" In het verdere verhoor gal Goering te kennen dat hii se dert Januari 1945 wist. dat de Duitsche steden niet meer te verdedigen waren tegen lucht aanvallen. Hii had geen ben zine genoeg voor ziin bommen werpers en had ze hoognoodig voor zijn jagers. Hitler's testament. Jackson bracht ook dit testa ment ter sprake waarbii Goe ring en Himmler uit de partij werden gezet. Goering ant- HOCKEY. Het officieele Nederlandsehe elftal Heeren ziet er thans als volgt uit: doel: M. Koelensmid, achter: Caviet en de Looper, midden: Nevkens, Roggere. Lubbers, voor: de Vreede, Kruize, de Roos. v. d. Doll, Cauvret. Het Nederlandsch Dames elftal. dat op Zondag 31 Maart te Brussel tegen België uit komt is tenslotte als volgt sa mengesteld: doel: P. Jurissen. achter: E. Loeb en J. Hooge- st-eyn. midden: Mew. D. Bela— v. d. Velde. H Smithuysen, G. Wijnstroom, voor: L. Nijuels (Leiden), G. Dulart. E. Pial, A. Kruize en T. Groeting. woordde: ,Wat Himmler ge daan heeft, weet ik niet. maai ikzelf heb den Führer niet verraden en met geen enkelen vijand onderhandeld. Het is een dieptreurige en voor mii bedroevende vergissing, dat de Fiihrer op het laatste oogen blik van zijn leven nog kon gelooven. dat ik hem bedrogen had. Mogelijk is df> valschc voorstelling van Bormann daai de oorzaak van. maar ik het er geen oogenblik aan gedacht tegen den Führer te hande len" Jackson, releveerde voorts Gen. Haider's verklaring, waarbii Goering bii gelegen heid van een diner in Hitler's hoofdkwartier had onthuld dat hii. Goering. de eenige was die alles van den Rijksdag brand afwist, Goering wist daarop te zeggen, dat Halder een gevaarlijk man was mei een zwak geheugen, die de Führer allang had moeten ont slaan. Er was ook een verkla ring van een Berlijnsche S.A.- leider Ernst, waarin Goering ook beschuldigd werd. Hierop antwoordde Goering: „Een verklaring van Ernst ken ik niet. maar wel een roman van zijn chauffeur". Goering be weerde. dat om den Rijksdag brand niemand ter dood is ge bracht behalve van der Lubbe. Ze worden belangrijker. Heeft Goering in de voor gaande dagen ziin best gedaan om zijn medeverdachten zo veel mogelijk als onbelangrijke mannen van het tweede plan voor te stellen, die niets uit eigen beweging vermochten thans moest hii verklaren, dat in elk geval geen hunner Hit ler vanaf het begin van zijn bewind heeft tegengewerkt. Zoo heeft hii de verdediging van Seys Inquart tegen de aanklacht betreffende Oos tenrijk danig verzwakt, toen hii verklaarde, dat het onaan nemelijk was. dat Seyss vóór den Anschluss niet geweten zou hebben, wat Hitier er, Goering met Oostenrijk voor hadden, dat was namelijk al gemeen bekend. Dubb. v. Pathéfoon, ook geschikt voor Pick-up j 25, platen van 75 cent af. Moderne salonpathe- foons met platen. Ook goedkoope motorveeren, reparaties vakkundig. Fa. j-igtvoet. Janvossenstèeg 41, Leiden. 5514 KARPET te koop gevr. kl. maat, mag ook Perzisch Smirna wilton zijn n. Beesten markt 26, Leiden Telef. ®o. 23873. 5500 Gevraagd een 5522 R.K. BOERENKNECHT goed kunn. melken en m. boerenwerk bekend. Lft. pl.m. 20 jr bij P. T. J. v. d. Kley, Rijksstraatweg 169, Wassenaar. 5522 Modern Radiotoestel en koffergramofoon, liefst met platen, Tevens krop- pers, sierduiven en oude en jonge postduiven te koop aangeboden. Br. on der no. 5515 bur. v. d. bl. SLIJPEN POLIJSTEN REPAREEREN van gereedschappen, in strumenten, weegwerktui gen, snij- e. a. machines, v./h. Fa. D. C. v. d. Blij, Oude Singel 158. Leiden. ARNHEM—LEIDEN Mooi groot huis in Arn hem cp goeden stand, gaarne in ruil voor wo ning in Leiden. Br. on der no. 5496 bur. v. d. bl. Aangeto. Diverse soorten Appel, peer, pruim, kers, roode en zwarte bessen, rozen en pl.m. 100 mooie .populieren. 5510 Fa. JQH. LAMAN&ZN. HOOGE RIJNDIJK naast 163, Leiden. compleet verpleegsters- uitzet. Br. onder no. 5513 bur. van dit blad. Sportstichting „Leiden", vraagt voor avonduren en Zater dagmiddag. voor circa 20 uren per week. Sollicita ties bij het bestuur, Ka mer 144, Stadhuis. 5507 Gevr. een nette Brood- en Banketbakkerij H. G. v. d. HOEVEN, Vrouwenweg 53 5512 Zoeterwoude GEVRAAGD: bij Architectenbureau Van der Laan. Briever bureau „De Burcht", on der no. 5504 bur. v. d. bl Bezoek alleen na oproep. m. 41 te ruilen voor 1 pi". d.schoenen lage hak m. 4041, i. g. s. z. Br. on der no. 5517 bur. v. d. bl.

De Burcht | 1946 | | pagina 3