Het goed recht van annexatie Rede Minister van Oorlot Roode Kruis personeel naar Indië Thans 2500 man in Semarang ontscheept door Drs. G, H. L. ZEEGERS n. PROF. VERAART vreest, dat de Nederlanders voor een kolonisatie in het aan grenzende Duitsche gebied niet te vinden zullen zijn. Ik geloof, dat dat zal veranderen door een goede voorlichting. Vroe ger wilden de Javanen, die te veel waren op Java, ook niet naar de buitengewesten, maar even voor de Japansche invasie boekte men zeer groote succes sen. Zoo zal het ook hier zijn. Op het oogenblik zouden er mis schien een aantal menschen worden afgeschrikt, omdat ze bang' worden gemaakt. Maar de enquêtes wijzen uit, da't zeer groote groepen van onze bevol king juist in de grensprovin ciesheftige voorstanders zijn van annexatie. Prof. Veraart wijst op de moeilijkheid van het gebrek aan mijnwerkers. Of annexatie daarom onmogelijk is, is niet zeker. Men neme een annexa- tiegebied, dat men wèl kan be mannen (wat bij een geleide lijke ontruiming het geval is) en tegen de aanwezigheid van een aantal Duitsche mijnwer kers in een, aanvankelijk ad ministratief nog streng geschei den annexatiegebied behoeven de bezwaren m.i. ook niet over wegend te zijn, al blijft het een bezwaar. Een ge va-ar, dat Ne derland zichzelf zou annexee- ren, gaat voor die betrekkelijk kleine aantallen niet op en eén KIESCOMITé DR. DE BOER DR. DIJSSELBLOEM, Het politiek advies, dat des tijds door de verkiezingsraad ier Katholieke Volkspartij werd samengesteld, kan niet bepaald 3P een algemeen gunstig ont haal aanspraak maken. Naar ivij vernamen werden allerwege reeds kiescomité's opgericht, zooals in Ocst-Nederland, Den Bosch, Tilburg. Berden op Zoom Woerden, terwijl in* de 3 groote sfeden (Amsterdam. Rotterdam m Den Haag( de verkiezing één week werd uitgesteld. Onder handelingen over een nieuw ad vies zijn hier gaande. Ook in onze gewesten, de ge combineerde kieskringen- Den Helder. Haarlem, Leiden en Dordrecht is een kiescomité cp- ?ericht met het doel om Dr. J. P. Ch. de Boer uit Den Haag en Or, W. J. J. Dijsselbloem uit Oegstgeest, een verkiesbare 'laats op de officieele candida- enlijst te doen bezorgen. Dr. J. P. Ch. de Boer. Rector rai.'het R. K. Meisjeslyceum te Oen Haag is een op onderwijs gebied. terzake deskundige, ter wijl Dr W. J. J. Dijsselbloem, Directeur van het Bureau eener irganisatie vcor overheidsperso- leel (A. R. K. A.) zijn sporen 'P sociaal terrein reeds ruim schoots verdiende. Beiden zijn alom bekende spre ters, die in de afgeloopen naanden avond aar avond het spreekgestoelte bestegen* en •oor hun boeiende voordrachten iver onderwerpen van onder- vijs-, opvoedkundige- of so- ■ïaal-economische aard, aan ve en de noodige maatschappelijke roorlichting hebben mogen ge ren. Als onderwijsdeskundige, ;°u,om de woorden te ge- n'uiken van een der eersten op rolitiek gebied, tevens lijsttrek ker in een kieskring Dr. J. P. -h. de Boer zekel een winst hin, wanneer hij in de Tweede Camer kwam. Hieraan is im- hers een nijpend gebrek ont- ttaan door het niet-adviseeren tan een .onderwijsdeskundige, /oorts zal Dr. Dijsselbloem ■traks de plaats moeten bezet en van den socialen deskundi gen bij uitstek die reeds of- icieus voor het bezetten van !eï> hoogere post werd bestemd. '.Wij twijfelen er dan ook net aan of het Kiescomité Dr. Ie BoerDr. Dijsselbloem, zal ie zoo zeer gewenschte en nood- :akelijk gebleken, correctie in iet advies aanbrengen, zulks °t heil yan de Katholieke frac- slavenbestaan behoeft die Duitschers ook niet in het voor uitzicht te worden gesteld. Het lijkt mij eerder, dat zij (vooral nu) wat graag onder Neder- landsche hoede zouden komen. Maar zouden de bezwaren te groot zijn, dan annexeere men dergelijke gebieden niet, maar stelle ze onder Nederlandse!» mandaat. Dat is nuchter te overwegen. Het is geen „ent- weder-oder''; men kieze die vormen die het meest doelma tig zijn. Het gaat niet alleen om „annexatie". Zoo wordt het probleem te beperkt gesteld. Zeer belangrijk is het inter- nationaal-politiek aspect van deze vraagstukken. Inderdaad moet men deze zaken in groo- ter verband zien en dat wordt helaas nog veel te weinig ge daan. Anders had men bijv. nooit de idee van een snelle massale ontruiming van de te annexeeren gebieden kunnen opperen. Aangezien nog niemand weet, hoe Duitschland er staat kundig en economisch zal ko men uit te zien en ook de „big three" weten het blijkbaar nog niet of zijn het er althans niet over eens moet men zoo zijn eigen gedachten hierom trent maken. Ik kan daar op deze plaats niet nader op in gaan, al heeft naar mijn mee ning het voorstel van Prof. Veraart om Duitschland te verdeelen in 5 staten geen schijn van kans. Waarom, zoo kan men zich tenslotte afvragen, zijn groote deelen van het Nederlandsche volk inzake de annexatie nog zoo afzijdig? Omdat het de tra giek is van deze oogenblikken in ons nationale bestaan, dat ons ook nor den centenaars- last van een opstandig Indië is opgelegd en omdat ons volk nog te zeer vervuld is van de ellende die het heeft moeten doorstaan, Nederland is in de interna tionale politiek niet geschoold. Nederland leeft nog onbe wust in de neutraliteitssfeer en ziet daarom ieder interna tionaal politiek optreden als een avontuur. De tegenstanders van de an nexatie pogen het Nederland sche volk te intimideeren door het bang te maken, of te zeg gen „dat er toch niets van komt". Duitschland zal revan che nemen (alsof het daar in Mei 1940 reden toe had), Ame rika zal het ons kwalijk nemen omdat het in strijd is met het Atlantic Charter of het hand vest van de U.N.O. (we hebben de koehandel in dat college kunnen volgen. Met recht heeft dat niets te maken! Zie ook de Amerikaansche openbare mee ning inzake ons Indië!) enz. Pas wanneer België blijkt een groote bezettingszone ten Wes ten van den Rijn te ambieeren en daardoor het Nederlandsche Limburg te omsingelen, wordt men wakker! Het deed me ge noegen eenigen tijd geleedn in dit blad de alarmklok daarover te hooren luiden. Nederlard is in het annexa- tievraagstuk als een zwemmer, die op een frissche morgen stond in het voorjaar in bad- costuum gekleed aan den kant van een zwembassin staat te rillen. Aan den eenen kant staateen dokter die hem wijst op het groote nut voor'zijn ge zondheid om een bad te ne men, doordat het de zenuwen kalmeert en den bloedsomloop versnelt. En aan den anderen kant staat een hazenhart, dat hem influistert, dat hij kou kan vat ten (misschien wel longontste king) en dood kan gaan. En de zwemmer steekt aar zelend zijn groote teen in het koude water om hem onmiddel lijk daarna, riUend van de kou teruCT te trekken. Prinses Juliana neemt persoonlijk afscheid Bezoek vau het Prinselijk paar aan Denemarken H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermiddag, voor het eerst na haar herstel, weder een bezoek gebracht aan het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Zij nam persoon lijk afscheid van de 15 man ver plegend pe-so.ieel, die heden per Sky master naar Neder- landsch-Indië vertrekken om daar werkzaam te zijn op de schepen met repatriëerenden. Prinselijk paar Denemarken. Bij het bezoek, dat Prinses Juliana en Prins Bemhard Vrijdag 5 April en volgende dagen aan Kopenhagen zullen brengen, zal de Deensche Ko ninklijke Familie het Prinse lijk paar een hartelijk welkom op het vliegveld bereiden. Gedurende hun verblijf in Kopenhagen zullen de vorste lijke bezoekers op kasteel Amaliënborg de gasten zijn van Koning Christiaan. Zij zul len aan een aantal festiviteiten deelnemen, onder meer aan een eere-gastmaal, dat op Zater dagavond op Amaliënborg wordt gehouden. Voorts zal Amagar, een plaats, waarvan de bevolking hoofdzakelijk van Nederlandschen oorsprong is, bezocht worden. Vrijdags zullen 200 tot 300 Nederlandsche kinderen Ko penhagen bezoeken om hun Kroonprinses te begroeten. Het beroemde Concertge bouworkest zal een concert geven. Maandagavond zullen weer werden uitgekozen om on de Nederlandsche vorstelijke derofficier of officier te wor- personen naar Stockholm ver-1 den, telkens weer opnieuw de trekken en later een bezoek lesten moeten dragen terwijl brengen aan Oslo, HUISZOEKINGEN IN VATICAANSTAD. Beambten van de Pauselijke gendarmerie hebben bij som mige bewoners van Vaticaan stad huiszoekingen gedaan, ten einde een onderzoek in te stel len naar personen, die zich op onwettige wijze in den Pause lijken Staat ophielden. Vanzelf sprekend betrof deze maatregel niet hen, die beschouwd wer den als gasten van het vati- caan, inzonderheid de diploma tieke vertegenwoordigers, wier taak beëindigd is. doch die nog niet naar hun land wenschen terug te keeren. SCHOENENBONNEN VAN REPATRIëERENDEN. De rantsoenbonnen artikel K", welke aan repatriëerenden uit Indië worden uitgereikt voor het koopen van schoenen, zullen ook na 16 Maart a.s. gel dig blijven. Met inbegrip van de op 14 Maart aangekomen troepen, zijn thans meer dan 2500 Nederlandsche militairen in Semarang ontscheept. De reactie van Indonesische zijde op de aankomst van de Nederlandsche troepen is in het algemeen weinig fel. Dit is ten deele toe te schrijven aan het feit, dat niet voor de eerste maal Nederlandsche troepen geland zijn en ook aan de cor recte houding der manschap pen, die van Indonesische zijde gewaardeerd wordt. V jr zoo- vtr bekend, is de eenige werke lijke militante reactie afkom stig van de „Banteng Hitam" (een der vele Indonesische strijdorganisaties), welke liet verklaren voornemens te zijn om, wat het ook koste, Sema rang te ..heroveren". O Over de verplichte opkomst in werkelijken dienst van de reserve offieieren en onderofficieren DE MINISTER VAN OORLOG heeft gisteren een uitvoerige rede gehouden over de opkomst onder de wapenen, waar aan het Nederlandsche volk met zoo weinig enthousiasme heeft beantwoord. De minister zeide, dat wie alleen naar zijn eigen belang gelieft te zien, de radio maar moest afzetten, want voor dezulken was zijn betoog niet bedoeld, door broederdien&t vrij kwa men prinsheerlijk thuis kunnen blijven? Voor wat deze vraag betreft ben ik het wel met u eens. Vandaar da^ ik een principieel voorstander ben van algemee- nen dienstplicht. Inderdaad. Binnen nu en een jaar is de aan mij door de Regeerinv gestelde taak 4 divi sies te formeeren, dit wil zeggen 4 maal ruim 2400 onderofficie ren en 4 maal ruim 900 officie ren. Evenals de Engelschen voor ons zijn ingesprongen tijdelijk, springen wij tijdelijk in voor het Nederlandsch-Indische ge- zagsapparaat. Gij begrijpt allen, evenmin als de Engelsche en Ameri kaansche legeraanvoerders zich ooit hebben kunnen binden aan een termijn, kunt gij dit van mij verwachten. 11is nog een punt waarover ik een paar woorden zeggen wil, en dat is de betaling, voor al voor de onderofficieren. De ze beklagen er zich namelijk over, dat zij niet alleen nu uil hun werk worden gerukt en van hun huisgezin worden ge scheiden, maar dat zij in vele gevallen ook financieel worden gedupeerd. Dit is waar en deze grief dient zoo spoedig moge lijk te worden weggenomen. Wij handelden hier in het verleden op basis der zooge naamde kostwinnersvergoe ding. En ik ben van meening. dat het raar onzen eigen aard en traditie juist is om althans in zeei frappante geva'len hier aan tegemoet te komen. Dit za) ongetwijfeld een financieele verzwaring beteekenen voor ons volk, maar ik vermeen, dat ons volk dit over moet hebben voor hen, die zich beslist zware offers voor dit volk vertroos ten. Eenige maanden geleden heb ik door de radio reeds aangekon digd, dat een wettelijke rege ling zou worden gemaakt, waar bijeen werkgever verplicht werd zijn employées en arbei ders, welke in werkelijker dienst werden opgeroepen ot die zich als oorlogsvrijwilliger meldden, n" hun demobilisatie in dienst terug te nemen in de zelfde of een gelijkwaardige po sitie. Dit besluit heeft intusschen de volledige instemming van den Ministerraad gevonden en is sindsdien, bekrachtigd. Hiermede ligt dus wetteliik vast, dat de gedemobiliseerde bij ziin terugkeer zijn vroegere betrekking open vindt en niet bezet door een ander, die for tuinlijker was dan hij en rustig thuis kon blijven. Zeer scherp zal de regeering er op toezien dat de mannen die een offer hebben gebracht voor hun land bii hun terugkeer op eer eer lijke en loyale wijze worden behandelt-. Ook hier doe ik een beroep op onze Nederlandrche werkgevers. Zijne Excellentie beantwoord de eerst enkele vragen. In het nu niet zeer onbillijk om de reserve-officieren en onderofficieren, die in 1939 ge mobiliseerd werden en toen 9 maanden lang aan hun werk werden onttrokken, nu op nieuw onder de wapenen te roepen. In dezelfde jaren al dus de minister dat wij militairen van 1940, voor een zeer groot deel weer terug kon den keeren naar onze haardste den, bleven millioenen Ameri kaansche en Engelsche solda ten maand in maand uit, jaar in jaar hit over de heele we reld ver van huis en haard, af gesneden van hun gezinnen en hun zaak, mede vechten voor onze bevrijding. Vele honderd duizenden hunner makkers za gen hun vaderland en gezinnen nooit terug. Tot dusver hebben wij aan bet bezetten van Duitschland, het bezetten van Japan, het ontwapenen der Japanners niets, maar dan ook niets kun nen doen. Weet gij wel aldus de mi nister dat er nog ongeveer 300.000 Japanners in onzen Ar chipel aanwezig zijn, die voor een belangrijk gedeelte noch ontwapend, noch in krijgsge vangenkampen geconcentreerd zijn? Begrijpt gij waarom ik het beslist niet onbillijk vind om van Nederlandsche mannen te vergen, wat door anderen reeds jaren werd gedaan? De grondwet gaf de bevoegd heid ons leger overal ter we reld in te zetten, doch niet in ons eigen Rijksgebied. Het Wetsbesluit E 45 van Juni 1944 vult deze schrijnen de leemte aan. Inderdaad schrijnend omdat onze bondge noot Groot Brittannië wel op ons verzoek zijn eigen dienst plichtigen naar Nederlandsch- Indië uitzendt. Een beroep op de onrechtmatigheid dezer uit zending zal dan ook door de Regeering niet worden erkend. Een tweede vraag, die den minister ook vaak gesteld wordt is deze: Is het nu niet vreeselijk on billijk, dat altijd weer dezelfde categorie \tan menschen, die uit zoovelen werden uitgekozen om militairen dienst te verrich ten en uit die dienstplichtigen de anderen, die vrij lootten of SPECIALE PUNTEN WORDEN ONGELDIG. In verband met het in gebruik nemen van nieuwe textielkaar- ten waarop na 30 April 1946 meer artikelen dan tot dusver re kunnen worden gekocht, zul len de door de distributie diensten uitgereikte speciale punten voor een aankoop van textielgoederen per 1 Mei a.s. hun geldigheid verliezen. Men wordt aangeraden de speciale punten dus voor 1 Mei a.s. te besteden, aangezien geen ge legenheid zal bestaan tot óm- wisseling. De punten van de thans in eebruik zijnde textielkaart v.a. 510, alsmede de sokken/kou senbon A blijven ook na 1 Mei a.s. geldig. In dit verband wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd dat losse bonnen en punten van textielkaarten niet geldig zijn. VERHOOGING MELK- RANTSOEN. Einde Maart zal het melk- rantsoen voor kinderen boven vier jaar worden verhoogd van 3 tot 314 liter en voor de leef tijdsgroepen boven 20 jaar tot 2 liter per week. Hiermede is het peil van November 1945 weer bereikt. DOODVONNIS AAN BLOKZIJL VOLTROKKEN. Namens den Min. van Justitie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen Max Blokzijl wiens grat:everzoek door H. M. de Konin-rin werd afgewezen beden in den vroegen morgen is voltrokken

De Burcht | 1946 | | pagina 3