Het goed recht van annexatie ij gaan een nieuw huis houwen D L D W,e%etd-mlxtwte door Drs. G. H. L. ZEEGERS In „de Burcht" van 8 en 12 Maart heeft Prof. Veraart in een tweetal hoofdartikelen onder de titels „Annexatie mo reel, economisch en in ternationaal" de moge lijke annexatie van Duitsch grondgebied door Nederland o.a. ge brandmerkt als „de vreeselijkste aantasting, die men jegens een volk (kennelijk is bedoeld: het Duitsche volk. Z.) kan bedrijven. AARNE zou ik over het geen Prof. Veraart in zijn artikelen over an nexatie betoogt, het een en an der willen opmerken. Al te uitvoerig kan ik in het bestek vair een courantenartikel niet ziin Ik kan verwijzen naar miin uitvoerige brochure over het annexatie-vraagstuk Prof. Veraart doet geen i klein territoir tot ziin beschik king heeft, of men een territoir heeft met groote natuurlijke j rijkdommen of dat men op een kale rots woont. Tot aan dien idealen toestand heeft neer het daardoor inderdaad Nederland de annexatie van gebaat is. En dat is m.i. het u',£'c grondgebied brood- geval. Niet in dien zin. dat wij I 5°,iej- beste geval door annexatie direct onze dient die dan orn voor onze vernielde en gestolen bruggen. zeer ster* groeiende bevol mg den moeiluken komenden tnd te overbruggen. Nu kan Prof. Veraart dat „Lebenraum" noemen, 't Heeft er m.i. niets mee te maken. AI hebben de Duitschers ja renlang geschreeuwd om „Le- bensraum" daarom behoeft Nederland ziin zoo reeële be- staansprobleem, dat de D. it- schers moedwillig enorm ver groot hebben, toch niet weg te moffelen! Wanneer men de annexatie nuchter bekijkt, dan is zii m.i. moreel en materieel voor 100% aanvaardbaar. Dat wil niet zeggen, dat de locomotieven, fabrieken enz. terug zouden krijgen. Die zul- j len T.ve door hard werken op den duur tóch wel krijgen. In dat opzicht zie ik de zaak wel eenigszins anders dan vele andere voorstanders van an nexatie. Miin hoofdargument is. dat Nederland door de ver nietiging v^n ziin Duitsche achterland één van ziin be- staansbronnen voor een aan merkelijk deel heeft verloren (40% van onze buitenlandsche] handelsbeweging m normale jaren vóór den oorlog werd onderhouden met Duitsch- land!) en dat het daarvoor] iviji t compensatie moet kriigen door Duitschers ..rücksichtslos" als Ult°reiding van znn grond- honden moeten worden uitge- O» a juf tv"® •een ver£§an- dreven. Dat zou een schande AARNE zou ik over het- de industrialiseering en door voor onze natie ziin. en ik heb geen Prof. Veraart in een uitbreiding van ziin are- mii daar reeds in bezettingstijd aal cultuurgrond om aan onzej(en jn miin brochure) heftig agrariërs de dringend noodige tegen verzet Dergeliike onbe- grond te verschaffen. kookte plannen hebben de an- Nu hoort men wel eens dat nexatie-gedachte helaas zeer het toch wel in orde komt. of j veel kwaad gedaan. Ik heb dat we dan maar moeten emi- j steeds verdedigd een zeer ee- greeren. maar degenen die zoo lei-te'pke verplaatsing van gem^kke'ük van anderen het Duitschers en hun kolonisatie groote offer van het Neder-m een ma"daat"ebied ten landerschan eischen. blüven i Westen van de Wezer onder I niee^tal zelf hier achter. Fmi-Neder'andsche leiding, en om f „°i f5+ I gratie on zeer gr"ote schaal met die verplaatsing zoolang all (want alleen die kan oplos-voort te gaan als er mogeliik- annexatie slechts aan desjn£f geven) beteekent een heden ziin om die verplaatste zware negatieve selectie (de Duitsers 'n rede!uk b°staan te besten trekken wee!) en is geven. Wanneer dit inderdaad dus een uitgestoken nadeel niet meer mogelijk zou blüken Min. Ringers over het bouwplan 1946 „Wij staan aan het begin van de uitvoering van een ontzaglijk groot, vele jaren omspannend, bouwprogram, dat voorzien wii in het ontstellende woning-tekort; een programma dat vernieu wen en hersteilen moet, wat in den oorïog vernietigd en geha vend werd; een program dat ons de uitvoering en voltooiing moet brengen van vele groote werken. En deze taak moet vol bracht worden met een minimum aan materialen, met efficient gebruik van de beschikbare arbeidskrachten en met zoo weinig mogelijk verspilling van kapitaal. Dat is het hoofdmotief voor het bouwplan 1946." Met deze woorden heeft de Min. van Open bars Werken en Wederopbouw, Dr. Ir. J. A. Ringers, het bouw plan 1946. ingeleid. Bouwensnel en Hollandsch-degelijk orde kan komen wanneer aan getoond wordt, dat zii onmis baar is hetgeen hem vol komen kan worden toegege ven en hii zegt voorts, dat de annexatie als leuze moreel niet te verantwoorden is misschien heeft hii daarin ge lijk, het hangt er van af hoe ver het vraagstuk gevor derd is maar wat doet hii voor land en volk. Ook kan men beweren, dat het internationale handelsver keer in de toekomst weer vrii zal worden. Ik help dat ho pen. al geloof ik dat de inter- te zijn. zou Nederland hier mede moeten ophouden eok al zou het nog niet voor 100% zijn voldaan! Dit is een chris telijk gebod. Bovendien zouden de gea'lieerden pen chaotische nu zelf anders dan en suggereeren. De eene ex clamatie volgt op de andere. Noorstanders van annexatie worden voorgesteld als moder ne roofridders, die van de ge legenheid gebruik maken om een ander volk ziin rechtmatig bezit te ontnemen. Wanneer Prof. Veraart meent, dat de annexatie geen leuze mag ziin. dan moet hii ze ook niet mét contra-leuzen gaan bestrijden. Het ernstige, diep-ernstige vraagstuk van de annexatie zal men op een zakelijke ma nier moeten beschouwen, óók wanneer het door de al te groote urgentie, maar bovenal door de laksheid van de Ne- derlandsche intelligentia (dit staat er los van of men pro dan wel contra is) misschien te vroeg op de straat is ge- bracht. In de betoogtrant van Prof. Veraart komt men niet veel verder. Hii appelleert m.i. te veel op het sentiment voor dat hii het vraagstuk verstan- deliik heeft bekeken. Beziet men het z.g. annexa tie-vraagstuk van den nuchte- ren kant. dan bliikt er over hst recht op annexatie bii de des kundigen weinig verschil van meening te bestaan. Duitsch- land heeft Nederland een on rechtvaardige oorlog aange daan. het heeft ons onmetelijke ellende en ontzaglijke schade berokkend en het is dienten gevolge verplicht om dat zoo veel mogelijk te herstellen. Het zal dit niet kunnen doen in gield (wat eerst bii een ge saneerd Duitsch economisch leven zin heeft) of concreet aanwijsbare goederen. Volgens mijn globale^ berekeningen zal Duitschland 'in het gunstigste geval slechts luttele procenten van de oorlogskosten (een logschade) die het veroor zaakt heeft, kunnen vergoe- beter en uister begrip dan oor den. zoodat men dat kan ver- waarloozen. Bliift over ver goeding in grond, die Duitsch land wél heeft. Nu kan men een recht heb ben (biiv. om zich vrii te be wegen, dus om een wandeling te gaan maken) zonder dat men daarvan gebruik maakt. M.a.w. Nederland zal van zijn recht tot het annexeeren van grond eebruik maken, wan-; aoei nu nationale beheersehing van de j evacuatie, zooals Oost-Europa beweren conjunctuur en de nivellatie te zien geeft, onder geen voor van de levensstaandaarden die daaraan noodzakelijk voor af moeten gaan. nog niet in zicht ziin. En zoolang dat niet het geval is. hebben de lands grenzen helaas nog zeer groote beteekenis. Wanneer de inter nationale vriihandel er op den du ut komt. zou het er in theoretisch- en economisch op zicht weinig toe doen of men als volk een groot of een waarde meer tolereeren. Ik ben het daarmede met Prof. Veraart volkomen eens. G. H. L. Zeegers. Een ernstige be slissing. Een aantal aspecten van de ver anderingen in de Nederlandsch-Duitsche verhoudingen als gevolg van dezen oor log. (Uitgegeven onder auspiciën van het Nederlandsch Comité voor Gebieds uitbreiding. Publicatie No. 1 Het Ver guld Blazoen 1945). Er zal echter voor gezorgd moeten worden, dat snelheid en efficiency niet worden opge voerd ten koste van het wcon- peil en ten koste van de solidi teit der uitgevoerde werken. Dit plan moet het voorwerp zijn van de belangstelling van geheel ons volk. Wij gaan immers een nieuw huis bouwen, dat door heel ons volk bewocnd moet worden en voor den bouw waarvan wij de hulp van heel ons volk noodig hebben. Gemeenschappelijke inspanning. De uitvoering ^van het plan vraagt van velen'offers. In ver schillende der zwaarst getrof fen gebieden zuilen arbeiders uit de overige, minder of zelfs in het geheel niet getroffen ge bieden. te werk worden gesteld. Dwang ligt niet cp onzen weg. De arbeiders, evenals trouwens de ingenieurs aannemers en technici, zullen dus vrijwillig de taak op zich móeten nemen, dikwijls gehuisvest in kampen, vaak ver van huis en gezin, te gaan werken. Dit is het offer, dat de ge meenschap van hen vraagt en dat zij voor een belangrijk deel zelfs reeds gebracht hebben. Ik wil trachten al het moge lijke te doen, om den arbeiders het verblijf „in den vreemde" zoo dragelijk mogelijk te ma ken. De vraag of het gelukken zal het bouwplan 1946 te ver werkelijken, is in sterke mate afhankelijk van de medewer king van de arbeiders. Kardinaal spellman geniet in Amerika een groote populariteit. Hij wordt wel de vliegende kardi naal geheeten. Niet alleen om dat hij veel per vliegtuig reist, maar ook omdat hij een uitste kend vliegtuigbestuurder is. Als hoofdaalmo'ezenier heeft hij tienduizenden kilometers in een door hem zelf bestuurd vlieg tuig gevlogen. Zijne Eminentie was een persoonlijke vriend van Roosevelt en diens bood schapper en luisterpost bij het Vaticaan. Hij is een dergenen, die genoemd worden voor het ambt van staat-secretaris en sommigen zijn al verder en zien in hem den eersten Amerikaan- schen Paus. ten pl.m. 100.000 man sterk, verblijft in Italië. De katholieke kerk treft een groote ramp want ook op de Randstaten Letland, Estland, Lithauen heeft Rusland zijn greep. Vergeet niet. dat in Rus land één R. K. kerk is, te Mos kou, waar deze kerk mogelijk is dank zij de bescherming van de Amerikaansche ambassade. IJDEND POLEN. Rusland heeft hierop de hand gelegd op de bekende democrati sche manier, maar een democra tie a la Russe. Wat dit betee kent, kan alleen hij beseffen, die weet hoé diep de vijand schap tusschen Rus en Pool is geworteld. Polen heeft zijn Oos telijke provincies aan Rusland moeten afstaan. In het overige gedeelte is een door Rusland cpgedwongen communistische laten we het daarover weer eens E BRON VAN DEN HU MOR ligt in de droefheid, niet in de vreugde? Hu mor is immers de lach met een traan. Daar in de bioscoop zoo wel de vreugde ais de droefheid afwezig zijn, vraagt men zich af wat de menschen er zoeken. Als ze na afloop in de kou staan, vragen ze dat zich zelf ook, maar den volgen den dag staan ze tcch weer in de rij om een plaatsbewijs. „Les heureu.x ne rient pas, mais sou- rirent', de gelukkigen schater lachen niet maar glimlachen. Vandaar dat men in de bios coop nog al eens hoort lachen. E STICHTING VAN DEN LANDBOUW heeft de Re geering verzocht de zomer tijd niet meer in te voeren. Ja, Regeering gevestigd. Had Polen vóór den oorlog 35 millioen in woners, door de uitmoording van millioenen Polen door de Duitschers en door de amputa tie dcor de Russen van een aan hebben. Twintig jaar geleden toen Floris Vos in de Tweede Kamer zat om de tollen op de wegen af te schaffen heeft boer Braat in de Kamer het zijne over dien zomertijd gezegd zienlijk gedeelte van het Pool- Als nu het versche kadetje ook sche land, zullen er nog slechts 20 millioen overblijven. Een ge heel leger van Ppolsche solda- weer eens wordt opgerakeld, weet de Regeering dat er werk aan den winkel is. Toelaten, dat zijn doch ter omgang heeft met een Duitschen militair en dien militair in zijne woning ont vangen, levert op het misdrijf van: Hulpverleening aan den vijand! (Uitspraak Tribunaal van 's Hertc^snbosch d.d. 19 December 1945). De vereenigde staten van europa is beslist n ideaal. Indien men echter ziet welk deel van Europa dcor Rusland wordt beheerscht. ter wijl Duitschland nog niet mee kan spelen, vraagt men zich af V/aardde Staten zijn, die de Fe deratie moeten vormen. Tanend frankrijk. Tij dens zijn bezoek aan Ne derland zeide Georges Duhamel dat het hem was op gevallen dat de kennis der Fransche taal in Nederland hard was achteruitgegaan. „Niets is echter nuttiger", zeide Duhamel, „dan de studie van het onnutte" „Het groote be lang, dat de Fransche taal voor de Europeesche beschaving heeft ligt in het feit, dat zij de vensters opent, die uitzicht bieden op de klassieke oudheid". Ja, Marianne is oud geworden. Duhamel hield een rede over: „Qu'est ce qu' une grande na tion?" Wat is een groot land? Hij gaf daarop dit diepzinnig antwoord, dat een land groot is, dat voortdurend groote mannen voortbrengt. De diepzinnige re denaar zeide echter niet wat er met de schoolboeken moet ge beuren. indien voor het forum der historie blijkt, dat in elk land de groote mannen Zöo schaarsch zijn, zoo uitermate schaarsch. Het moet en het zal lukken! Er is voorts een aantal onze kere factoren, die moeilijkhe den bij de uitvoering van het bouwplan kunnen veroorzaken. Zoo is het de vraag, of wij over voldoende deviezen de beschikking zullen hebben om de noodige bouwmaterialen in het buitenland te koopen en zelfs als dat het geval zou zijn, of wij dan over die materialen de beschikking kunnen krijgen, die wij dringend noodig hebben. Maar de afgeloopen maanden hebben reeds bewezen, hoezeer wij in staat zijn geweest, on danks overstelpende moeilijkhe den. scheppend werk van groo- ten omvang te verrichten. Wij putten daaruit de zekerheid, dat ook het bouwplan 1946 tot uitvoering zal worden gebracht. KORTE SAMENVATTING VAN DEN INHOUD VAN HET PLAN. De samenstellers van het bouwplan ziin uitgegaan van gen werkvolgorde (eerst her stel der lichte schade, dan her stel zware schade, daarna her bouw verwoeste bouwwerken en tenslotte nieuwbouw) en van een ee'oiedsvolgorde (eerst de zwaarst geteisterde, daarna de minder zwaar geteisterde, en het laatst de gebieden zon der noemenswaardige schade). Volstrekte prioriteit van de zwaarst getroffen gebieden zou een volstrekte mobiliteit ven het arbeiderscorps ver- eischen. Dit is èn uit een oog punt van huisvesting èn uit sociale en gezins-overwegingen onaanvaardbaar. 14.000 „reizende" arbei ders. Uitgaande an een vrijwillige verplaatsing van arbeidskrach ten. welke zoodanig zal moe ten ziin. dat zooveel mogelijk arbeidres des avonds naar huis kunnen terugkeeren. of an ders toch niet te ver van hun woonlaats verblijven. komt men tot de noodzaak, dat 25 pet. der arbeiders, wonende buiten de zwaarst getroffen gebieden, in deze gebieden zullen moeten worden tewerk gesteld en aldaar moeten wor den ondergebracht. Voorts zul len nog 25 pet. der buiten de betreffende gebieden wonen de bouwarbeiders in deze ge bieden moeten tewerkgesteld en dagelijks heen en weer moeten reizen. Tot elk der beide categoriën behooren 14.000 arbeiders. 10.000 Nieuwe woningen. Nadere indeeling der plan nen, naar de onderscheiden soorten van bouwwerken is nocdig, niet alleen om een juis tere schatting van de materia- lenbehoefte te maken maar vooral ook als grondslag voor het te voeren beleid. Het plan komt dan tot den volgenden opzet: 25 pet. voor woningbouw; 55 pet. voor industriebouw, boerderij en bouw en overige bedrijfsgebouwen: 20 pet. voor overige bouwwer ken. 25 pet. woningbouw betee kent ongeveer 26.000.000 gld. (geldswaarde 1939), overeen komende met 10.000 woningen. Verondersteld wordt dat van de 12.500 woningen in 1946 aan te vangen, er eind 1946 10.000 vo'tooid ziin. Zie vervolg pag. 4.

De Burcht | 1946 | | pagina 3