Het bombardement op Rotterdam Sowjetiroepen in de richting van Teheran? Vroegere welvaart keert langzaam terug KESSELRING GETUIGT KESSELRING stond in zijn Luftwaffe-pakje achter de bank voor de getuigen en hij gaf zijn antwoorden kort en afge beten. Hij verklaarde, en het Hof luisterde met stomme verbazing dat Coventry een zorgvuldig v orbereide aanval op een oorlogsdoel was, Warschau een militaire noodzakelijk heid en Rctferdam „een buitengewoon geval", dat de maar schalk rangschikte onder de onvermijdelijke toevalligheden van üe oorlogvoering. De Rotterdamsche bfanclweer krijgt de schuld. Kesselring verklaarde, dat het onmogelijk geweest was om het Duitsche eskader, dat de misdadige raid op de Maasstad nitvoerde tegen te houden toen de onderhandelingen waren begonnen. Weliswaar waren er goede radioverbindingen met het eskader van de basis uit doch door een oorzaak, die ge tuige niet kon verklaren, kon een bevel om de raid niet uit te voeren, niet worden doorge geven. Voorts deed Kesselring al zijn best om te beweren, dat de oor zaak van de geweldige brand, die Rotterdam voor een groot deel verwoestte, moest worden toegeschreven aan het onvol doende optreden van de Rotter damsche brandweer. Deze be wering doet wel erg gek aan a s men daarna Kesselring hoor de verklaren, dat hij zelf het commando had over de groep,' die het bombardement uit voerde en dat er bij hem geen oogenblik twijfel was opgeko men of het bombardement moest doorgaan. De raid was dan ook Volkomen, zooals de arrogante Nazi het uitdrukte „planmassig" uitgevoerd. Coventry. Men zou werkelijk denken, dat het toch zulke beste kerels waren, die Duitschers, als men de aandoenlijke manier hoorde waarop Kesselring verklaarde, hoeveelveiligheidsmaatregelen genomen waren voor tot het tximbardement van Coventry werd overgegaan. Volgens ge tuige v/as geen technisch hulp middel achterwege gebleven om het doel te bereiken, Dat doel was volgens hem het uitschake len van de oorlogsindustrie die door de Duitschers zoo gewich tig geacht werd, dat zij Coven- trv klein-Essen noemden. "ÏJe lezing, die Kesselring van het bombardement van Coven try gaf, was zoo heel iets an ders dan hetgeen Hitier een maal hysterisch in. den Rijks dag uitbrulde onder het dave rend apülaus van zijn aanhan gers: „Wir werden Ihre Stadte ausradieren". Kesselring de „Edel"-Germaan. Kesselring deed zijn uiterste best om zichzelf een schoone lei te vegen. Hij beweerde alles ge daan te hebben om kei-ken en steden te sparen en om zijn sol daten een waardige houding tegenover burgers te doen aan nemen. Aan de tafel van de Russische proesecutie ging een schamper gelach op, toen Kes selring betoogde, dat de ver houding tussclien de Duitsche troepen in Rusland en de Rus sische bevolking zoo goed was als men zich maar denken kon. Rusland had, volgens hem, het uiterliik van een vredesland en geen Russische vrouw had iets van een Duitsche soldaat te duchten. Het Hof, de journalisten en ook de beklaagde zelf, zullen bij het hooren van de mooie schilderingen van Kesselring, wel gedacht hebben aan het beeld dat films hebben vastge legd en dat getuigen hebben geschilderd van de ..vredigheid" van het land waar de Duitscher; doortrok en waar de Duitscher heersehte. Nóg zoo'n goeierd. Gisteren in den voormiddag verscheen, aak als. getuiae djs, kolonel van de Luftwaffe, Bern- hard von Brauchitsch. Deze vertelde dat zijn vade^, maar schalk von Brauchitsch met Hit ier hoogloopende ruzie gekre gen had over godsdienstige en militaire aangelegenheden en dat hij daarom in 1941 ontslag had genomen, waarop de Ame- rikaansche rechter Jackson op merkte, d_at getuige dan ten minste op zijn vader-trots kon zijn. Deze getuige was tot in de da gen van de capitulatie adjudant van Goering Hij wist niets van Jodenvervolging, hij wist niets van concentratiekampen, daar had hij pas van gehoord na de bezetting van Duitschland. Dat de toehoorders hier spottend- ongeloovig op reageerden zal niemand verbazen. Ven Brauchitsch vertelde, dat hij op het eind van den oorlog in Berchtes'gaden door de S. D. van Goering werd gescheiden. Goering werd met ziin familie als gevangene beschouwd en zou met zijn familie in Berlijn worden neergeschoten op het moment van de capitulatie. Op weg naar dit droeve einde van zijn carrièère werd Goering neg op 21 April 1945 in Sudenten- land hartelijk door de bevol king toegejuicht. De menschen verdrongen zich om de auto om zijn handteekening en riepen „Hermann haellt die Ofaren steif". Als bewijs voor Hermans goede gezindheid voerde getui ge voorts aan; dat hij een cp zijn weelderige Karinhall neer gekomen Amerikaansche vlie ger uit Hollywood» verpleegd heeft. Seys Inquart. Als getuige bij de verdediging van Seyss Inquart zullen Wim- mer, bchwebeï, Fisehboeck de schurk, die Nederland leeg plunderde en ook Volkers v/orden gehoord. Bovendien wordt ook genoemd als getuige lïirschfeld. De verdediger van Seyss In quart zal voor het Nederland- sche deel van de aanklacht ge bruik maken van twee docu menten gn wel een arrest van den Hooger. Raad van 12 Jan. 1942 en een officiëele publicatie van den hoogsten Duitschen po litiechef na den aanslag op Rauter in Maart 1945. PROEFNEMINGEN MET ATOOMBOM IN STILLEN OCEAAN. De proefnemingen met de atoombom, welke in den zomer in den Stillen Oceaan plaats zullen hebben, moeten onder .strikt militair geheim" worden uitgevoerd. Een commissie, be staande uit elf personen, bur gers en militairen, door pres. Truman benoemd. moet een onafhankelijk verslag uitbren gen aan de hoofden van de de partementen van Oorlog en Marine. WORDT VREDESCONFERENTIE UITGESTELD? De vredesconferentie, welke in Mei te Parijs zou worden ge opend. zal tot eind Jum worden uitgesteld. De openingsdatum zou afhangen van de voorb-erei- I dende besprekingen dor Mm. van Buiteni. Zaken, welke op I een dood punt zijn gekomen. Het Min. van Buiteni. Zaken der V. S. heeft rapporten ont vangen over troepenbewegin gen van het roede le«rer in de richting van de Perzische hoofd stad Teheran en naar de grens van West-Perzië. De troepen komen uit het Noorden, van de Sovjet-grens. De regeering der V. S. heeft de Soviet-re- geering verzocht mee te deelen. of de rapporten juist zijn en zoo ia, welke redenen dan tot de troepenverplaatsing hebben geleid. Amerika wordt het beu! De Amerikaansche commen tator Walter Lippmann geeft in de New York Herald Tri bune als zijn meening te ken nen, dat de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tus schen.de Ver. St. en de Sovjet- Unie dreigend zou zijn. Hij de finieert de lijn, welke op het oogenblik in de internationale besprekingen te onderkennen is en merkt op, dat, hoewel er op dit moment nog geen sprake is van een formeele diploma tieke breuk, het vernauwen in onderhandelingen langs diplo- matieken weg steeds minder wordt. „Wanneer men in deze lijn doorgaat aldus waarschuwt hij, zal de diplomatie hierna bestaan m het treffen van voor bereidingen voor den oorlog. Wij gaan op het oogenblik in die richting". Ulaak ïledeAtandlcfi 9-e^ag, Pieïlteld ió DE EERSTE-TEEKENEN van het terugkeeren van de vroegere welvaart in de landelijke districten rondom Batavia zijn duidelijk zichtbaar. Zoo worden in de gebieden van Kebajoran en Tjililitan, ten Zuiden van de hoofdstad, de sawahs weer beplant, de fruit- tuinen worden goed verzorgd en geen politieke agita tie houdt de bevolking van haar dagelijksche plichten af. Het leven in de kampongs is bijna zoo normaal als dit voor den oorlog was. Goed werk door bet Kon. Ned. Ind. Leger De waarde van het geld is misschien nog abnormaal, hetgeen te wijten is aan de hooge prijzen en het gebrek aan kleeding, maar er is een levendige handel en de voor uitzichten voor den komen den rijstoogst en dienten gevolge yoor een verdere ver betering van den plaatselijken toestand zijn goed. Dit is te danken aan het zoozeer becritiseerde®K.N.l.L. Hier hebben Javanen, Am- bonneezen, Timoreezen, Me- nadoneezen, Indo-Europeanen en jonge Nederlandscbe vrij willigers uit Brabant en Lim burg sinds eind 1945, toen dit gebied aan het K.N.I.L. werd toegewezen, toezicht gehou den. Zij mengen zich rustig on der de bevolking, terwijl de aan het leger verbonden" jon ge ambtenaren van „Civil Af fairs" ook met de menschen omgaan en bijna altijd onge wapend zijn. Iedere Europeesche bezoe ker kan veilig rondwandelen. Hij ontmoet slechts Ind :ne- siërs, die- vriendelijk glim lachen en praten en die graag een van hun delicatessen la ten proeven. Of ze geven uit zichzelf inlichtingen over den toestand in huji woonplaats. „Militaire training maakte ons moe!" De dorpsbewoners zijn bui tengewoon blij over het feit, dat hun eigen ambtenaren in de dessa's nu weer in staat zijn hun taak vrij uit te kun nen oefenen zonder gedwon gen te worden door bevelen van vreemdelingen. De Japansche heerschappij staat hen nog duidelijk voor den geest, al maken zij deze „dwaze uitheemsche" metho den ook graag belachelijk. Het leven in de Dessa Telkens nog wordt er in de gesprekken met de menschen weer gewezen op de verschil len tusschen den huidigen toestand en dien gedurende de' Japansche overheersching. Oudere dessahoofden spre ken over hun "ervaringen ge durende de Japansche bezet ting. Wat deze hoofden als. blijk van een bijzo.der ge brek aan psychologisch inzicht voorkwam was het Japansche bevel, dat alle beambten uit de dessa een soort militaire training moesten ondergaan. Een van de hoofden merkte op: „Volgens de Japanneezen diende dit om .ons physiek sterk te maken en ons in staat te stellen ons volk tp xegee- ren, maar het maakte ons al leen maar erg moe". Wenschen! Zij schatten, dat minstens 600 Indonesiërs in de dessa gedurende de Japansche be zetting van ontbering gestor ven waren. De secretaris van de dessa voegde er aan toe, dat men er nu veel beter aan toe was, al was er niet zoo veel voedsel als in vredestijd. Een godsdienstonderwijzer „klaagde bitter, dat de Japan sche bezetting een aanzien lijke verwaarloozing in het nakomen van de godsdienst plichten had veroorzaakt. De Islam schrijft voor te bidden in smetteloos witte kieeren en niet in werkkleeren. Van wege de schaarschte aan klee ding, welke steeds duurder en slechter te krijgen was, zag de bevolking liever af van alle godsdienstige ceremoniën dan dat zij deze oncorrect uit voerden. De eenige klacht van de dessahoofden is, dat het veilige gebied veel te klein is. Zij hebben e.nstig verzocht, het onder Neder- landsch toezicht staand gebied uit te breiden. Zij voegden er aan toe, dat zij gaarne weer een eigen veiligheidsdienst in het gebied van de dessa zou den instellen, die onder lei ding zou staan van een plaat selijk hoofd van politie Deze patrouilles zijn eeni- gen tijd onbewapend geweest, maar nu krijgen zij hun mes sen en catapults, welke in hun handen net zoo effectief zijn als het pistool van een Europeaan, langzamerhand weer terug, omdat de Neder landers in dit gebied de be woners van de dessa volko men vertrouwen. Er is ook een verzoek tot vergrooting van de onder Ne- derlandsch toezicht staande veiligheidszone ontvangen van dessa's, welke buiten dit ge bied liggen en die jaloersch zijn op de hulp van de Neder landers en nog meer op de spoedige vooruitzichten op het terugkeeren van de welvaart. N. R.) Indonesië 9 DOODEN TE SGEKAEOEMI Volgens de laatste onofficiee ls berichten zijn er tot nog tce bij de gevechten te Soekaboe- mi, waar twee Britsche con- vooien door extremisten zijn aangevallen, aan Britsche zijde negen dooden en vijfentwintig gewonden te betreuren. De meeste slachtoffers zijn Britsch Indiërs. De laatste luchtverkennmg wijst uit, dat de voornaamste aanvoercolonne tusschen Soe- kaboemi en Tjiandoer stilstaat, zij wach. blijkbaar op de tank- kolonne, die thans nog te Soe- kaboemi verblijft. Naar ver meld wordt zaï de colonne met herstelgoederen, welke uit Ban doeng komt om de twee andere colonne's te ontmoeten, zich langzaam Oostwaarts door Tji- andoer begeven en eenige van haar Shermantanks schijnen contact met de hoofdcolonne te hebben gehad. Toen een van deze tanks een brug overstak, stortte een deel van de brug in en viel de tank te pletter. Een andere tank werd bij Soeka- boemi buiten gevecht gesteld, een Dakota liet daarop per pa rachute reserve-onderdeeien neer, terwijl andere Dakota's nog levensmiddelen en munitie omlaag wierpen. Export van Damar en Copal. Mien verneemt uit gezagheb bende bron, dat de Nigieo (Ned. Indische Gouvernemcnts in- en export-organisatie) reeds ongeveer* 150 ton damar en co- pal (harsproducten) naar de Ver. Staten heeft geëxporteerd, terwijl 250 ton van deze pro ducten nu op weg naar-Euro pa is. De prijs van Indisch tin. Verantwoordelijke Nederland- sche kringen hebben tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat bepaa.cfb hoeveelheden Ned. Indisch tin naar de Ver. Staten gaan tegen „ongeveer den Beigiscn-Congo- prijs" Bij de onderhandelingen met de V. S. omtrent „en toe- komstigen prijs is het streven van Nederiandsche zijde er op gericht „een prijs ongeveer ge lijk aan den Boliviaanschen" te verkrijgen. Daaraan, zoo zeide men, zuilen de V. S. wel moe ten voldoen, aangezien het in strijd is met hun principes on derscheid te maken tusschen het eene en het andere land. Wanneer de P.O.D. arresteert Voor het Bossche Tribunaal stond voor eenige dagen terecht 3. 3. M. van der Eist uit Ros malen, die volgens een ver klaring van een P. O. D. in Utrecht N.S.B.-lid zou zijn ge weest. Van der Eist werd in het be gin van de bezettin c tot vijf maal toe door de arbeidsbemid deling uitgezonden naar Duitschland, doch wist telkens te repatriëeren. Er bleef hem geen gelegenheid om onder te duiken. Eenmaal zat hij drie maanden ais contractbreker in een Duitsch strafleger. In November 1942 werd hij als stoker tewerk gesteld in het kamp te Vught, waar hij al spoedig een der voornaamste schakels der illegaliteit was. Bij de vlucht van de Duitschers wist nij in vereenigmg met an deren de zeer zware springla ding onschadelijk te maken, die het kamp moest verwoesten, waardoor ook het halve dorp Vught voor een ramp bespaard bleef. Het Tribunaal achtte noch het lidmaatscnap van de N S B. bewezen noch het karakter van onwilligheid aanwezig bij zijn hulpverleening aan den vijand. De president verklaarde, deze zaak, die eigenlijk voor behan deling m raadKamer in aanmer king kwam openbaar behandeld te heb en om beschuldigde van blaam te zuiveren. \\lare het in.SB. lidmaatschap bewezen, dan zou hij door zijn moedige daad m Vught gereha biliteerd zijn geweest.

De Burcht | 1946 | | pagina 3