luziek verbindt Engeland en Nederland Moeilijke wegen der democratie STILLE OMGANG ÉM I Het Concertgebouw orkest in Engeland et Sto!l Theatre was tot de laatste plaats bezet, toen Ediiard ui Beinum Zondagmiddag om drie uur den dirigeerstok om- K»g hief en het orkest staande de volksliederen ten gehoore racht. Ademloos luisterden de aanwezigen, onder wie zich be- aive Minister Bevin en Morrison, nog bevonden Minister A. V. lexander, Mevrouw Attlee, alsmede de Fransche en Russische nbassadeurs naar het sublieme spel. Voor de pauze werden itgevoerd. de achtste symphonie van Beethoven en de „Mar ras" suite van Diepenbrock, terwijl het programma besloten erd met Berlioz' symphonie fantastique". Het publiek was ver- ikt over het innige, kleurvolle en meesleepende spel en bracht mi het slot dirigent en orkest ovatie op ovatie. Het Londensch Philharmo- sch Orkest, dat wij zoo dik- ijls door de radio hebben be- isterd is de gastheer van het msterd. Concertgebouworkest, a de eerste uitvoering werd :n receptie gegeven. Hier hebben de Britsche Min. in Buiten! Zaken Bevin, de v. eerste Min. Herbert Morri- in in zeer hartelijke bewoor- ngen hulde gebracht aan het kest en aan Nederland. Bevin ide, dat hij het meest getrof- n war dat dit prachtige orkest imt uit een land, dat vijf jaar diepe duisternis had ver- :erd. Uitwisseling op het ge en der kunst beschouwde Be- n als een van de belangrijk- e factoren ter bevordering in den vrede. Min. Bevin acht- het een verheugend feit, dat .assieke muziek tijdens den irlog meer dan ooit is beluis- rd. De uitvoeringen voor fa- rieksarbeiders van het Lon- insche Philharmonic Orc'ae- ra vormden een belangrijke sun voor hem, toen hij nog in. van Arbeid was. Want zij werkten er toe me- dat het arbeidsproces vlot (rliep. Tenslotte bracht de Min. hul- aan Nederland. Het Britsche volk zal nooit irgeten, wat de Nederlanders moeilijke tijden gedaan heb- ;n. Wij zijn dankbaar, dat Ne- :rland weer een vrij land is". aldus besloot Bevin, wiens woorden luid werden toege juicht. Herbert Morrison zeide onder den indruk te zijn van het prachtige spel. De toon van dit orkest is verbazingwekkend. Wij kunnen vanmiddag niet vergeten hoe Nederland gebukt ging onder het Naziregiem. De Min. bracht hulde aan de standvastigheid van de Neder landers en aan hun ondergrond- sche beweging. R.~ ARBEIDERSBEWEGING. Volgens het Statistisch Bulle tin van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal leden der Ned. Kath. Arbeidersbeweging op 1 Jan. 1946 182.800 tegen 191.700 op 1 Januari 1940. Inmiddels ver nemen wij, dat het vóór-oor- logsch aantal nu is overschre den. Dat dit resultaat is bereikt, voordat de Vastenbrief der Bis schoppen verscheen is wel zeer verblijdend. Het verschijnen van den brief zal ongetwijfeld de stroom naar het R.K. 'Werk liedenverbond doen toenemen. Een Kath. arbeider organiseert zich in elk geval niet meer bij de Eepheidsvakcentrale. En men weet, dat het verbod om lid te zijn van een socialistische organisatie blijft gelden, totdat bij tijd én wijle het Episcopaat zich daarover nader zal uit spreken. Een nieuwe nationale industrie te IJmuiden Een aantal groothandelaren in zeevisch te IJmuiden heeft een dezer dagen een besluit genomen, dat verstrekkende gevolgen kan hebben. Overgegaan werd tot de op richting van de stichting Unie- visch. Deze stichting zal zich speciaal bezig houden met de productie van en den handel in „diepgevroren" vischfilet. Een product dus. als de on langs uit Canada ingevoerde kabeljauwfilet, welke door het publiek zeer werd gewaar deerd. Jan Moedwil geëerd Tijdens een lunch, georgani seerd door een comité van Bel gische journalisten, is de be faamde „Jan Moedwil" die tij dens de bezetting dé Vlaam- sche spreker voor Radio Bel gië te Londen was. geëerd. De heer Nand Geersens. die onder den naam4.„Jan Moed wil" schuil ging. ontving uit handen van den Minister van Koloniën, het officierskruis in de Leopoldsorde. GEN. KRTTT.s pp-' ryp IN HET HUWELIJK. De chef van den Nederland- schen generalen staf, Luit.-Gen. Mr. H. J. Kruis, zal in het hu welijk treden met mevrouw M. Rowland staf-kapitein van het Nederlandsche vrouwenhulp- corps. Mrs. Rowland is weduwe van een Britsch lid van de R. A. F., die in Japansche krijgs gevangenschap is overleden. Zij is een nicht van Gen. Dijxhoorn. ALLEEN 20—1— KAAS IN BEGIN APRIL. Door verschillende omstan digheden is de voorraad 20+ kaas bij fabrikanten en hande laren belangrijk grooter, dan verwacht werd. Daarom is be sloten, in de eerste helft van April het kaasrantsoen uitslui tend in 20+ kaas te verstrek ken. RIJWIELPAD DOOR DE DUINEN VRIJGEGEVEN. Het bekende rijwielpad door de duinen, van Den Haag naar de Noord-Hollandsche grens, is voorloopig in crde gemaakt, zoodat het den komenden zo mer voor het toerisme beschik baar is. WEER EEN SCHEEPSBRAND IN ENGELAND. Zaterdagavond is brand uit gebroken in het ketelhuis van het 27.000 ton nietende Brit sche vliegdekschip „Victo rious", dat in de haven van Devcnporth ligt. De bemanning kreeg het vuur, dat eenige schade heeft aangericht, binnen een uur tijds in bedwang. Men meent, dat de oorzaak van den brand van louter technischen aard is. AGA KHAN TEGEN DIAMANTEN GEWOGEN. Aga Khan het geestelijk hoofd van de Ismaili-Mohamme- denen, is ter gelegenheid van zijn zestigjarig jubileum als lei der der Isimaili. tegen diaman ten gewogen. Deze plechtigheid dient om te bepalen hoeveel de godsdienstige gemeenschap moet bijdragen voor de sociale verzorging van de armen. Het bleek, dat Aga Khan meer dan 110 kg. woog, zcodat voor een bedrag van meer dan 4 milLioen gulden aan diamanten op de andere weegschaal lag. KATWIJK AAN DEN RlfN. Door G. V. werd bij de politie aan gifte gedaan, dat hij was aangevallei door een hond van H. v. Sch., waarij door zijn kleeding werd gescheurd en hij bloedend verwond werd. Eigenaardige uitslag van de groslijsistemming voor de Provinciale Staten te Sassenheim Begint uw naam met 'n a? Dan hebt u meer kans om mi nister te worden of President van de Ver eenigde Staten van Europa, dan wan neer u Pieterse heet. Straks voor de verkie zingen van leden der Pro vinciale Staten en van de Tweede Kanier wordt ons voorgehouden: Stemt no. 1 van lijst H! In 1939 is ons dat voor het laatst van Ie daken toegeschreeuwd bij de verkiezingen voor den gemeenteraad. Het is ons toen zoo ingeheid, dat ve len niet beter weten dan, indien er gestemd moe: worden, moet het hokje vóór no. 1 rood worden gemaakt. Ziehier wat de voorz. der afd. Sassenheim van de Kath. Volkspartij ons schrijft: Bij het opmaken van de uitslag der stemming con stateerden wij een eigen aardig verschijnsel. Er waren in Sassenheim ingeleverd 464 stembiljet ten. waarvan slechts 4 on geldig. Dat is een zeer laag getal. Van de 460 geldige biljetten waren er echter 105, waarop de bo venste 6 hokjes rood ge maakt waren. Wij kunnen niet aanne men, dat dit een grap is en moeten dus politieke onkunde aannemen. Blijk baar meende men. dat de candidaten in de opgestel de volgorde geadviseerd waren en men zag niet, dat ze in alphabetische volgorde gedrukt stonden. Dit verschijnsel geeft aan de .gelukkigen", wier familienaam met een oer beginletters van het al phabet begint een bijzon der maar ondemocratisch voorrecht. Er zal o.l. meer voor lichting moeten komen om een herhaling te voorko men. Ik geloof, dat de meeste dier „top-steni- mers" vrouwen waren M.i. zullen de mannen, die op 't gebied van stem men meer onderlegd zijn dan de dames, het meesie succes hebben bij de ge- wenschte voorlichting. Zaak is, dat wij bij vol gende gelegenheden er bij de kiezers inhameren: ah de p a r tij u oproept om te stemmen dan is dat om de leden van de partij ii de gelegenheid te steil „m zelf aan te wijzen in welke volgorde z. de candidaten willen ziet geplaatst. Het lijstje, dat de partij voorlegt bevit t. alphabetische volgorde de namen van de door de af- deelingen gestelde candi daten. De uitslag van de* stemming geeft aan hoe ne officieele candidaten'ijst ei- uit zal zien. En dan als J e overheid U oproept om te stemmen dan eerst Is nummer 1 Uw man. Maar het moet i'kwijls worden gezegd, want an ders geeft de naam van onzen vader ons een voot sorong of een achterstand. En dat is niet democra tisch. ..La carrière ouverte am talents", zei Napoleon. ,Aan d'Amstel en aan 't Y „Daar bloeit zij heerlijk open, „Zij ,die de kroone draagt „Van Neerland en Europe." IOEN WE GISTEREN- nacht Amsterdam bin nenkwamen, kwamen >ns die woorden in de ge- lachte. toen we het Begijn lof naderden. Het Begijnhof, Het middel- mnt van deze stille proces- ie. van deze zwijgende bede- i'ang. Gedurende de oorlogsjaren lebben honderden en hon- lerden katholieken uit Am- iterdam. maar ook van daar- luiten, op eigen gelegenheid iverdag den ouden beeweg (evolgd. Maar nu was het weer de ;erste keer dat heel het land leelnam en dat zii van alle canten. en met alle moge- ijke vervoersmiddelen naar iet hart van de stad zijn ge- troomd, om vandaaruit hun ocht door Amsterdam's stra- en te beginnen, of hem de- 'oot met een kort bezoek op iet Begiinhof te eindigen. Dit iaar was het Begijnhof ravendien het glanzende en tralende middelpunt van Imsterdam. Boven den ingang van het ïegijnhof. aan het Spui. had oen een baldakijn aange- iracht. dat omzoomd met irandende lichtjes, de ingang ierde naar het huis, waar 5od met menschen samen woont. En wie dan binnen kwam. op het kleine stille ileintje, moest stilstaan om Ie ontroering van schoon- jcid en innigheid meester te porden, die hem trof. De kleine, knusse trapfe- elties. de liinen van de huis- ?s d er hegiinen. de toren an het Fngelsche kerkie. ze befden aPen door de bran dende li<\ht'e,s Tn ze wierpen a het nachtelijk duister een zachte 'glans over de kleine steentjes en de grauwe pla vuizen. In de kerk zelf was het Al lerheiligste uitgesteld en heel den nacht door herhaalde zich het Evangelieverhaal van de vermenigvuldiging der brooden en werden heele ste den gevoed met het hemelsch Manna uit den kleinen gou den kelk. Een zwijgend leger. Zaterdagavond rolden aan het Centraal Station te Am sterdam den een na den an der van de 24 extra-treinen binnen, die door de Ned. Spoorwegen waren ingelegd om de deelnemers aan den Stillen Omgang naar Amster dam te vervoeren. Schattingen zijn altijd iet of wat riskant, maar een twintig- tot vijfentwintigdui zend mannen hebben zéker deelgenomen aan deze eerste georganiseerde bedetocht naar Amsterdam. Dit is nog wel iets minder dan voor den oorlog. Maar de groote groe pen uit Groningen en Lim burg, uit het zuidelijk deel van Noord-Brabant en Zee land waren nog niet op volle kracht kunnen komen door de groote transportmoeilijkhe den. Maar toch waren er uit deze streken kleine groepen op eigen gelegenheid naar Amsterdam gegaan, zooals 'n aantal Goesche boeren in hun eiaenaardige kleedii. Mpt een autobus waren ze naar Zwiin- drecht gebeden en daar op den extra-trein der Dordrech- tenaren gestant. De organisa tie. ook van de Snoorwegen. was wee.r perfect. Rustig lie pen de lan«e drommen door de Kalverstraat, den Nien- wendijk. de WarmoecMraat en de Nes waar als van ouds we-w een neus bewoner een verlicht H. Hartbeeld voor zijn raam had geplaatst den alouden beeweg langs. Op de plaats van de Heilige Stede brandde een lantaarn om voor de duizenden de plaats aan te geven, waar eenmaal, zes eeuwen geleden, het Mirakel van het H. Sacra ment was geschied. En zoo ging dit zwijgende leger voort, hield het halt op i|i«! n 'SB, +;u+:+. IpÉfe1 De verlichte geveltjes van het Bagliu- hol te Amsterdam bieden een feérieken aanblik Ass. Corral3, den Dam om te bidden voor Koningin en vaderland, maakte het opnieuw halt op de brug. die uitziet over het donkere water van de havens en werd er gebeden voor al len. die varen op zee. En zoo ging dit zwijgende leger ver der tot het weer terugkeerde naar het Begijnhof, waar vaandels en vlaggen roerloos Pingen in het .zilveren licht dat uitstraalde van de hon derden en honderden lamp jes, die dit Amsterdamsehe binnenplein tie in ongekende weelde toonden. Leiden neemt deel. Ruim 2000 personen ziin in de nacht van 9 op 10 Maart, in stiile en devote stemming opgetrokken naar de Mirakel stad, om daar te gaan vragen gunsten en genaden, maar vooral om God dank te bren gen. dat Hii ons land de vrede heeft weergegeven. Zaterdagavond om 9.30 uur verzamelden de deelnemers zich m de Broederschapkerlj (Hartebrug). alwaar tijdens een kort lof, de ommegangers werden toegesproken en voorbereid voor de nachte lijke tocht door de eerwaarde pater Louwe. Nadat in de trein de leden van de afdeelingen Leiden, Wassenaar en Katwijk had den plaats genomen, werd de reis naar Amsterdam aan vaard. 1923 Juni zijn de dagen waarop het zesde eeuw feest van het Heilig Sa crament van Mirakel zal worden gevierd. Bii deze groep hadden zich nog aangesloten de afdeelin gen Hoogmade. Koudekerk. Groenendijk. Hazerswoude en Voorschoten. Voor deze deel nemers hield pater Kauling een treffende predicatie. In Amsterdam aangekomen begonnen de deelnemers on middellijk den omgang, en werden er tijdens den om gang. zooals gewoonlijk extra gebeden, op de Dam, voor Koningin en Vaderland, op de Nieuwe brug voor de zee varenden en hen die op zee zijn omgekomen, op de Lan- gebrug voor Kerk, PauS en Eenheid der Christenen, ter wijl tijdens den Omgang werd gebeden voor de hoofdinten tie. welke luidde: „Om van God te verkrijgen. Liefde en Vrede bij de Wederonbouw van het Maatschappelijk en Godsdienstig leven". Na den Stillen Omgang werd weer naar de Mozes en Aaronkerk gegaan, alwaar een plechtige gezongen H. Mis werd opgedragen, onder wel ke alle deelnemers ter H. Ta fel naderden. Indrukwekkend, een groote kerk te zien. geheel gevuld, alleen met mannen, van alle standen en leeftüden. in de-?e nacht, één in geloof één in hooo, één in vertrouwen. De tweede groep, welke de afd Leiderdorp. S+empwiik. Zoeterwoude. Warmond. Voorhout. Sassenheim en Noordwijkerhout omvatte, en waarbii zich e°n groeo mili tairen uit Leiden had aange sloten. stond onder leiding van den eerw. pater Gasman. Voor zii den omgang maak ten werden zii toegesproken en voorbereid door den Z.E. heer Rector Ves+°rs. In een gloedvolle rede ver heerlijkte de eerwaarde spre ker het h. Sacrament, in het bijzonder het h Sacrament van Mirakel, wees op de be- teekenis van deze nachtelijke tocht, sooorde de deelnemers aan veel en goed te bidden, orvdat God alle gebeden mag verhooren. Na de omgang werd ook voor deze groen een plechtige gezongen h. Mis opgedragen, en werd deze mooie naeht besloten in de kerk. met het zingen van het schoone Mira- ke+ed. Na afloop gingen de pel grims, na zich te hebben ont nuchterd met de aangewezen gelegenheden naar huis. Zoo behoort de Stille Om gang weer tot het verleden. Allen gingen voldaan en gesterkt naar huis. met het vaste voornemen het volgend jaar met Gods hulp de om gang weer mee te maken.

De Burcht | 1946 | | pagina 3