De wereld in tweeën verdeeld OMGEVING RADIO RECHTSZAKEN Van den beid Jan Tromoetter 35 DE REDE VAN CHURCHILL. USLAND versterkt zijn legers in Mandsjoerije. Rusland weigert zijn troepen te rug te trekken uit Perzië. Rusland eischt van 'lurkije vrijen door tocht door de Dardanellen en een stukje TurKscn gebied. Rusland vraagt een steunpunt in Noord-Afrika. Rusland beheerscht Roemenië en Bul garije. Het oefent druk op Hongarije en «op Griekenland, want Rusland wil een haven in de Dodekaneses. Rusland heeft in Yoego-Slavië een communistisch bewind gevestigd. Rusland heeft een groot gedeelte van he: lijdende Polen aan zich getrokken en heeft in Polen een communistische Kegeering gevestigd. Rusland bezet een gedeelte van Duitschland en oefent in dit gedeelte èn in de andere zones, druk uit om ie geraken tot een communistische een- heidsvakbeweging in geheel Duitsch land. Rusland heeft over de geheele wereld verspreid zijn cellen en is boos op de Canadeesche cel omdat die niet handig genoeg heeft gepobeerd achter het atoomgeheim te komen. Rusland dringt naar de Oceanen waarvan de Tsaren droomden. Het schijnt het noodlot te moeten zim van een grooten Staat als maar groo- ter te willen worden. Want aan de andere zijde staat Ame rika. Een werelddeel, dat zijn steun punten zoekt in Afrika, in China, in lii- dië en misschien in Europa, indien dit tanend werelddeel ten minste zooveel j levensbatbaarheid zal vertoonen. dat het Amerikaansche kapitaal er met zeer veel vrucht kan worden aangewend Wat ligt tusschen Rusland en Ame rika? In Europa: geen enkele macht, ine Rusland kan weerstaan. Daarbuiten: een Britsch imperium, dat door de Russi sche èn de Amerikaansche poliep in het vveeke vleesch wordt gedrongen. Churchill aan wiens rede zeer veel bcteekenis moet worden gehecht - heeft gekozen voor die helft van de we reld waarin Amerika staat. Het Britsch imperium is nog lang niet aan het ein de van zijn latijn. Churchill wil diet Jot van Engeland aan dat van Amerika binden en in riet verschiet ziet hij zelfs één staatsburger schap. Zal Amerika op het aanbod van Churchill ingaan? De aanwezigheid van Truman is veelzeggend, maar Truman *s geen Roosevelt en Truman is het Ame rikaansche volk niet. want hij ver dwijnt spoedig van het tooneel. het Amerikaansche volk blijft voorloopig. Men zegt, dat de belangstelling van Amerika voor Europa snel tanende is. Amerika ziet andere aanwendingsmoge lijkheden voor zijn kapitaal. China b.v. met zijn 400 milüoen inwoners. Maar hier en elders zullen de afzetgebieden toch eerst mogelijk moeten worden ge maakt door steun van Amerika aan d»e gebieden, welke nu de koopkracht m;s- sen. Maar hier en elders ontmoet Ame rika Rusland (Mandsioerije). En nu is het voor Churchill, voor de Engelschen en voor het restant-Europa, dat niet onder Russische heerschappij wenscht te staan, de bange vraag: wenscht Ameri ka het Russische imperialisme, het stre ven van Rusland naar wereldheerschap pij slechts dan te beteugelen als het rechtstreeks de Amerikaansche belan gen raakt? Of wil Amerika aan Rusland vroegtijdiger een halt toeroenen n.l. aok reeds, wanneer het ziet. dat' het En- gelsrhe buffer-imoerium het slachtoffer wordt van het Russisch imperialisme? De Ri'ssische diplomatie is het meest actief. Soecuieert zij: n u komt er im mers geen oorlog n u moeten wij bin nenhalen wat wii kunnen! Rusland zeide Churchill wenscht de vruchten van den oorlog en de onbe- bepaalde uitbreiding van zijn macht en leerstellingen. En. voegen wij daaraan toe, het weet dat het in alle landen op zün cellen kan rekenen. Voor ons is vorloonig het ergste, dat men onmiddellijk na den Tweeden Oor log een nieuwen oorlog moet wegden ken, door luidkeels en aanhoudend te roe pen. dat hii niet zal komen. ..Een nieuwe oorlof is niet onvermij delijk", zeide Churchill. voor Zaterdga. HILVERSUM I. 301 M. 6.Dinermu*iek op het Concertor gel; 6.25 Journalistiek weekoverzicht; 6.45 Dinermuziek (vervolg); 7.— Nieuws; 7.15 Programma-overzicht; 7.20 Gramo- foonmuziek; 7.30 Programma Nederl. Strijdkr.8.Nieuws; 8.05 Lichtbaken; 8.30 Bureau Oorlogsdocumentatie; 8.35 Ensemble Nina Dolce; 9.Puzz'eru- briek; 9,15 Omroeporkest; 10.Nieuws' 10.15 Actualiteiten; 10.30 Gramofoonmu- ziek; 10.35 Avondgebed met koorzang; 11.Selecta m.m.v. Rie Hellmig. zang; 11.30 Dansmuziek. HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuws; 6.15 Weeroverzicht 18 Deana Durbin zingt met orgelbegelei ding; 6,30 Het Rijk over zee; 7. - Piet Ketting, piano; 8.Nieuws: 8.05 En semble Cantare; 8.30 Hoorspel; 9. Gewuieerd programma: 9.45 Weekover zicht der Binnenl. Politiek; 10.Claire Wo'dorff; 10.25 Dansorkest 1 he Ram blers 11.Nieuws; 11.15 Gr.pnofoon- muzlek. ALKEMADE Burg. Stand. Geboren: Hubertus Maria z. van Th. S. Struive en C. M. Spring in 't Veld; Ida Huberta Maria d. \an J. W. Verhaar en M. C. J. Vrij burg; Apolonia Joanna Maria d. var. J W. Verhaar en M. C. J. Vrijburg; Jacobus Hendricus Joseph z. van J. W. Rietbroek en M. C. Termeulen; Antho- mus Joseph z. van H. W. Schouten en A. Koek; TheodorusEimericus z. van G. W. Koek en W. J. Koek; Petrus Johannes z. van P. J. dc Jong en A. A. v d. Wereld. Overleden; Th. W. J. van Benten 8 mnd. z. van J. H. van Benten en G. J. van der Zwet; J. van Egmond 80 j.. echtgen. van M. van Leeuwen. Getrouwd: W. A. Disseldorp 31 j. en A. C. Hillebrand 28 j.; N. C. Bolle- boon 25 j. en C. M. Zoetendaal 24 j. Ondertrouwd: A. N. van Es 27 J. en P. J. Bouwmeester 22 j. ALPHEN AAN DEN RIJN Benoeming. De heer J, D. v. Os- nabrugge, teekenaar-opmeter bij 't Ka- caster te Groningen, is benoemd tot op zichter-teekenaar bij Gemeentewerken, alhier. Mr. H. Pop waarnemend gemeente-se cretaris van Woubrugge. Onze plaats genoot de heer mr. H. Pop, commies le klasse ter gemeente-secretarie, is met ingang van 7 Maart 1946. benoemd tot tijdelijk waarnemend secretaris der ge meente Woubrugge. Jubilea. De zilveren jubilaris in ge meentedienst, de heer J. Domburg, werd bij die gelegenheid, in tegenwoordigheid van collega's en superieuren in het raad huis. met hartelijke woorden toege sproken door den loco-burgemeester wethouder J. Spreij en vervolgens o.m. door ir. J D. J, Waardenburg, dir. van gemeentewerken, die beiden hem dank brachten voor zijn trouw en ijver. De toespraken werden vergezeld van stof felijke blijken van waardeering. De heer K. v. d. Burgh, machine- zetter, jubileerde bij de firma N. Sam- som N.V. in een 40-jarig dienstjubi- leum. Ten kantore der firma werd hij toegesproken namens de directie door -den heer N. Samsom, namens zijn col- j lega's door den heer J. Meijer, voorts door den zetterij-chef den lieer Vos en door zijn oud-collega den heer J. Mol. Meerdere stoffelijke blijken mocht de jubilaris ontvangen. B. Stand. - Ceb.Pieter Martinus Maria z. van C v. d. Werf en J. M. de Heij; Arle Frederik z, van C. H. Boerefijn en S. Hesseling; Teertruida Maria Johanna d. van G. van Deth en I. J. W. van der Zwa^g: lansje d. van C. Koopman en G. Bruijnés; Irma Hendrina d. van P. van Poelgeest en J. E. Jolia: Wilhelmi- na d. van H. Megchelse en L Verkade; Jacoba Rosina d. van J. Bloos en L. van de»* Sluis; Annie d. van J. Ver kade en -G. A. Biars: Toiiar na Martina d. van D. Krommenhoek en J. v. d. Sluis* Willv d. van C. Roggeveen en S. van Varlk: Hendrik z. van C. Rogge veen en S. v. Varik; Hendrik z. van J. de Water en E. Aam. Ondertrouwd: Martinus van Boggelen 29 1. en Srjtje Kanteijn 33 j.Petrus Jo hannes Spaan 26 j. en Klasina Dirk zwager ?A Arie C* ru^l's Sfenh'>n'»s Hoofetidiik 24 j. en Bastiaantje Vonk 21 j. Hendrik Christian de Goei) 55 j. en Jannetje Bruijnes 37 j.; Joannes van der voor Zondag. HILVERSUM I. 301 M. 8— Nieuws; 8.15 ,,De Heilige van dén dag", gevolgd door Lit Kalender; 8.45 Werken voor strijkorkest 9.15 Van man tot man; 9.30 Nieuwss en waterstanden; 9 45 Gewijde muziek; 11.15 Orgelbespe ling; 12.15 ..In 't Boeckhuys"; 12.30 Jaap Brill's Continental Ouintet; 1.— Nieuws: 1.15 Gramofoonplaten; 1.20 Programma-overzicht; 1.30 Vaudcvihe- orkest; 2.„De Minnestreelen", o.l.v. ,H Cuypers; 2.20 De eerste „Stille Om gang" na den oorlog; 3.Apologie door Prof. J. B. Kors O.P. Beantwoorden van vragen van luisteraars; 3.20 Rivièra- orkest; 4.Ziekenlof; 4.30 Het Harte- velf Kwartet; 7.— Zang door Engelsche kooren, 7.30 Programma Ned. Strijdkr.; 8Nieuws; 8.05 Rubriek van den we deropbouw; 8.15 Carmen", opera in 4 bedrijven van Georges Bizet; 10.— Nieuws; 10.15 Gramofoonplaten; 10.20 „Kampvuren langs den Evenaar"; 10.35 Avondgebed; 11.Gramofoonplaten- programma. HILVERSUM II. 415 M. 8.Nieuws; 8.15 Programma-overz. 8.20 Gramofonmuziek; 9.Voor den tuin; 9.20 Orgelspel, door Johan Jong; 10.Webb-Piano-trio; 10.30 In den tuin der poëzie; 10.50 Bachsantate; 11.30 Ondergang en verzet; 12.Film praatje; 12.20 Het Renova-Septet; 12.35 Wat vrouwen op het hart hebben; 12.45 Renova-Septet (vervolg).; 1.— Nieuws; 1.15 De Romancers; 1.50 De spoorwegen spreken; 2.Gramofoonmuziek2.05 Litteraire beschouwing; 2.30 Het Staf- muziekcorps van de Amsterdamsche Po- li'ic; 3.20 A. M. Hamtnacher: Mijn En gelsche indrukken; 3.40 Vroolijke plaatjes; 4.Verslag van den Interna tionale Voetbalwedstrijd Nederland Luxemburg; 5.Een half uur bij het G.G.-Cabaret; 5.30 De avonturen van Oome Keesje; 6.Nieuws en sportuit slagen; 6.15 Tweekamp dammen; R. C. KellerP. Rozenburg; 6.30 Uitzending voor de rijpere jeugd: 8.Nieuws; 8.05 D. v. d. Linden en zijn Metropole-ork. 8.30 Haal Paul Vlaanderen er weer bij; 9.10 Pierre Palla, orgel en Torn Erich, piano: 9.20 Het Utrechtsch Stedelijk Orkest; 10.15 Actualiteiten; 10.30 Orkest Malando: 11.Nieuws: 11.15 The Red- White and Blue Stars; 11.45 Gramofoon- jntiziek. Werf 29 j. en Pieternella Catharina Konst 33 j,; Arie Domburg 35 j. en Trijntje Hoogeveen 35 j.Johannes Tuinenburg 30 j. en Paulina Hendrika Lamfers 24 j.jan Frerik de Leeuw 23 j. en Aleida Hendrika van Helsdingen 18 j. Gehuwd: Duitjen Paul Wiertsema en Susanna Elisabeth Priester; Johannes Heemrood 28 j. en Maria Johanna Vel ban 31 j.; Gerrit Gerardus van der Kwaak 37 j. en Trijntje Couvée 36 j. Hendrik Adrianus Couvée 31 j. en Cor nelia Hendrina Kromhout 26 j.; Leendert van Veen 26 j. en Jannetje Hofland 26 j. Overleden: Antje Oliemans 68 j. wed. A. Mulder; Gerrigje Pels 69 j. geh met Vrij: Abraham de Bruijn 74 j. geh. met J. Kruit; Tommie Jan HenJ-ik Pen- ders 5 mnd.. overl. te Leiden; Adriaan- tje Zuurveen wed. A. C. Kelderman HAZERSWOUDE Burg. Stand. Geboren: Henricus Petrus Erasmus z. van T. A. N. van Beek en T. P. Akerboom; Maria Jo hanna d. van L. J. Laros en E. van Veen; Catharina Adriana Maria d. van W. J. Lourier en van J. van Vliet; Franciscus Hendricus Maria z. van M. A. Gordijn en M. C. Haagen; Jacobus En- gelbertus Maria z. van L. C. van Vliet en E. M. A. Koot; Albertus Andreas Theodorus z. van B. T. A. van Beek e» A. Zijl— Abraham Paulus z. van J Voets en A. Oualm; Leendert z. van P Groen en T. van der Bijl: Hendriku? Cornells en Anna Margaretha z. en d. van W. H. van der Laan en C. Groen; Tannetje'Maria d. van A. Westdorp en A. M Dorst; Eduard Johan z. van W. Kristelijn en J. Kloet. Ondertrouwd: W. J. R. Snoek 24 j. en C. W. Pont 30 j. Overleden: B. van den Bosch 80 j.E. de Roode 45 j. Burg. Stand. Geboren: Leonards Theodora Maria d. van G. J. van Goo- zen en H. C. van der Post; Johanna Pc- tronella Helena d. van J. T. van der Putten en C. M. van der Meer. Ondertrouwd: A. T. M. Haagen 38 j en M. W. Bos 35 j.' G. W. J. Kuiper 29 j. en A. Bontenbal 26 j.; J. van To»'r 26 j. en A. C. de Witte 25 j. Overleden: R. J. Kastelijn 78 j- KATWIJK AAN DEN RIJN AUTOMATISEERING VAN HET TELEFOONNET KATWIJK. A.s. Dinsdag officieele indienststelliug De automatiseering vari het telefoon net Katwijk, dat de tegenwoordige net ten Katwijk aan Zee en Rijnsbbrg zal omvatten, wordt a.s. Dinsdag een feit, Het zal mogelijk zijn Ka'wljt vunu't het geheele land, deels automatisch, deels r.cg met bei.j.p van telefonisten te ^ei- den ie bereiken De centrale heeft een capaciteit voor 1000 aansluitingen en gaat momenteel in dienst .«et pl-i.i 60') bonne's. In icf moderne en naar de eiscnen .bs tijds .ngericute gebouw komen de ka bels van 200 dubbeldraden, zwaar geïso leerd e. gepantserd uir /ersch.i.ence richtingen van het net binnen. Tevens ziet men daar te kabe's dse voor de corres'i. ndentie van een naar Leiden dienen. Een ingenieus stelsel van draden, schakelaars, registers en lampen zorgt er voor, dat de verbinding tusschen de abonné's in zoo kort mogelijke tijd tot stand wordt gebracht. De nieuwe telefooncentrale, gelegen aait de Mauritslaan, werd in opdracht van het hoofdbestuur der P.T.T. ge bouwd door de Ned. Electr. Stan daard Mij. Evenals in Katwijk legt deze Maat schappij ook elders in ons land de laat ste hand aan. nieuwe automatische tele fooncentrales. o.a. in. Eindhoven. Maas tricht en Amsterdam. "Het zal dus binnenkort mogelijk zijn om geheel automatisch met het Zui den van het land te spreken. Een voor uitgang van beteekenis. want het tijd- roovende wachten op aansluitingen zal dan tot hef verleden behooren. Oranjevereeniging. De Oranjever- eeniging hield een ledenvergadering. Voorzitter de heer L. Hueting. De secr. de heer J. v. Elk, gaf in zijn jaarver slag een overzicht van de feestelijkhe den in 1945. De heer Winters gaf fi nancieel verslag. Saldo 1435.06. Be spreking feestelijkheden op 4 Mei. Er zullen in hoofdzaak kinderspelen en des namiddags volksfeesten worden gehou den. Des avonds volkszang, muziek, en dansen (rond de tent). De bespreking over de feestviering op Koninginnedag werd nog uitgesteld. De voorzitter sprak een opwekkend woord om ook op prinsesjesverjaardagen te vlaggen. Harmonie. De Harmonie „Katwijk" zal dit najaar haar 50-jarig bestaan vie ren. Er is een comité gevormd, die tot taak heeft minstens te zorgen dat dezen feestdag niet onopgemerkt voorJ->ij gaat. Dammen. De Katwijksche Damclub K.D.C. speelde haar 10e ronde om den Bevrijdingsbeker. De uitslagen waren als volgt. I Groep I: C. KerpershoekJ. Houwer 1—1; G. v. d. Wiel—H. Koelewijn 2—0; J. Frcke—C. Durieux 2—0; W. Boett- cherA. Schouten 20. Overige partijen uitgest. Groep II; G. Freke—D. de Koning 20, regl.; G. VarkevisserF. v. d. Geest 20. regl.; A. v. BeelenA. Ho gewoning 1—1; J. v. Elk—Am. v. Bee len 02: B. v. d. KampC. Zandber gen 1—1. Uitslag uitgest. partijen: G. VarkevisserJ.Boezaard 20; G. FrekeB. v. d. Kamp 02; B. v. d. KanmT. v. Elk 02; A. v. Beelen— G. Freke 20. Groep 111; Onderlinge wedstrijd: H. v. DuijnC. van Dijk 20. A.s. Maandag vangen d. wedstrijden aan om het kampioenschap van Katwijk. De eerste klas-deelnemers spelen in 3 groepen. De tweede kl*s-deelnemers spe len eveneens in 3 groepen. i EIDERDORP Burg. Stand. Geboren: Teuntje Cornelia d. van G. van der Zaal en M. van Reeven; Maria Margaretha Eliza beth d. v. G. de Vos en M. E. van den Berg; Jan Marinus z. van J. Kroon en L M. Gortzak; Allegonda Johanna An thonia d. van M. H. Luijten en W. de Vlieg; Maria Bernadette d. van G. P Warmerdam en C. M. P. van der Stap; Clara Jacoba d. van P. Bos en M. Bei der: Christina Antoinette Adriana d. v. A. R. Broekhof en A. van Diemen. I Ondertrouwd; Anne Pais 28 j. en Alida [van Werkhoven 23 j. te Haarlemmer meer; Johannes Nicolaas van Kesteren 33 jaar en Maria Alida Corneial Zand vliet 33 j.; George Franciscus van Kes teren 29 j. en Elisabeth van Dijk 27 j.;. Anthonius Wjtteman 57 j. en Cornelia Catharina Annetta Breed 38 j. LE1DSCHENDAM Priesterwijding. Wederom zal een zoon uit de parochie de H, priesterwij ding ontvangen. Op 19 Maart a.s. zal pater K. L. Bouvère van de Congregatie der priesters van het H. Hart in het studiehuis St. Josef te Hees-Nijmegen tot priester worden gewijd door Mgr. Mutsaerts. De eerste plechtige H. Mis zal dan opgedragen worden in de pa rochiekerk op Zondag 28 April a.s. NOORDWIJKERHOUT Geslaagd. Op 4 Maart slaagden voor het diploma lingerie de jongedames: A. Bakker, A. v d. Berg. M. Brama. M. Duyndam, S. den Elzen, M. Geerlings, L v. Gijlswljk, N. Koomen, M. Pes- scliier, N. v. d. Ploeg, A. Turenhout. T. R. Warmerdam en M. v. .d Weyden, aüen Leerlingen van de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Hee- renweg 50. Noordwijkerhout. Afgewe zen geen. Burg. Stand. Geboren: Leonardus Petrus Maria z. v. P. J. van Diemen en Dobbe; Leonardus Adrianus Maria z. v. C N. Koomen en Koppert; Antonius Wilhelmus Maria z. v. C. J. Hooge- werf cn van Ruiten; Johannes Theodo rus Cornells z. v. B, A. v. d. Hoorn en Vrijburg; Petrus Johannes z, v. H. B. Keijzers en van der Putten; Benjamin Nicolaas z. v. C. de Groot en Kouwen- hoven; Laurentia Alida d. v. P. Jansen en Wijnands; Eleonara Wilhelmina Ma ria d. v. P. J. v. d. Berg en West geest; Jacoba Martina d, v. J. W. A. de Vries en Kooke. Overleden: C. Th. Vcrbeij 36 j. Ondertrouwd: J. Parting 27 j. en M. Wesseling 25 j.G. j. Beijk 23 j. en A. C. A. Vermin 26 j. Gehuwd: J. J. Heemskerk eji H. A. de Jong. RIINZATERWOUDE. De fokvereeniging „Vooruit" hield, haar jaarvergadering. Na opening door den heer S. I. Visser werden notulen en jaarverslag voorgelezen, waaruit blijkt, dat de heer Jac. v, Brugge, con troleur der vereeniging, de 2e prijs wist te behalen in de wedstrijd uitgeschreven door de Prov. Reg. commissie, welke vereeniging de beste boekhouding had. Uit hét verslag v d. penningm. blijkt, dat de vereeniging per 1 Jan. 1946 een batig saldo in kas had van 820. De contributie werd vastgestelde op 1.— per koe. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. Eike lenboom, in het bestuur van het N.R.S., werd voorgesteld de heer Abr. Roeloffs, te Oude-Wetering. VOORHOUT R.K. Sportvereeniglng „Foreholte". Indien weer en terreinen het toelaten het thans voor de derde maal vastge stelde programma, thans op 10 Maart 1946: Noordwijk 12 uur de belangrijke wedstrijd S.J.C. 2—Foreholte 1. We be* hoeven geen belangstelling te vragen voor deze kamp, daar zeker alle smp- pcteis meegaan. Veare* per fiets 11 hip \anaf Parochiehu s. Voerhout: 12 uur Foreholte 3ley- linger 4, daarna om 2 uur nog een snannende match in 1B. Foreholte 2 - Tey'ingen 2. Mededeeling H.A.R.K. In verband met vele onjuiste gezinsgegevens, ver zoekt het comité hen die in aanmer king wenschen te komen bij de verde re verdeeling van de goederen van de H.A.R.K. zich uitsluitend schrifte lijk te melden bij het secretariaat: Ja coba van Beierenweg 84 Vermeld moe ten worden: grootte van het gezin, aan tal kinderen, geslacht en leeftijd. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat de ze gegevens uiterlijk 15 Maart in het be- zii moeten zijn van het secretariaat. Persoonlijke aanvragen worden niet meer in behandeling genomen. DE POLITIERECHTER STRAFT. „Ik was bang, dat mijn haar er af zou gaan", zei mej. 1. v. d. V., uit Leid- schendam, en de Politierechter consta teerde. dat ze wel reden had om er bang -"oor te zijn, gezien het on-Ne- derlandsche gedrag van het meisje dat ezich met de moffen afgaf, en bii een N.S.B -familie in Leidschendam ais kind in huis was. Ze zei wel niet aan politiek te heb ben gedaan, doch daar viel weinig geloof aan te hechten. Toen de N.S.B.'ers ge vlucht waren, had het meisje goederen uit de woning gehaald, die ze naar N. S.B. kennissen in Hazerswoudev moest brengen. Ze bracht die echter naar eigen huis! De Officier vorderde vier maan den gevangenisstraf, doch omdat diefstal ten laste was gelegd, en verduistering was gepleegd moest de rechter nu vrij spreken. Maar, er zal wel een nieuwe dagvaarding komen! Omdat hij zijn moeder niet in de na righeid wilde laten zitten toen ze ziek was. had A. v. d. K. te Leiden, een hoeveelheid hout uit het bosch wegge haald. bii de .Raaphorst", te Voorscho ten, De Officier vroeg 14 dagen gevan genisstraf, doch vanwege het goede doel werd het vonnis 25. boete of 10 da gen hechtenis Het was een zuiver geval van klep- tomanie dat zich bij mej. A. K. uit Voorschoten demonstreerde: ze bad van een collega waarmee ze samen in een inrichting werkte, een bedrag aan gelJ gestolen, en ze had al eerder diefstal geleegd. Het psychiatrisch onderzoek had het geestelijk gebrek aangetoond, maar de Officier vond het gevaarlijk om zich er zoo bij neer te leggen, en hij vorderde daarom zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, doch met speciale voor waarden omtrent het uitoefenen van controle op verdachte. De raadsvrouwe, mej. mr. Jacobs, kon zich daar wel mee vereenigen, en de rechter legde de ge vraagde straf op. „Uit de tweede hand! riep Marjolein, „en mag ik nou kiezen?' „Natuurlijk juffrouw, iedereen mag hier zelf kiezen". „Dan kiezen we de trompet!" Het man netje dook in de etalage van z'n uitdragerswinkel en vischfe de trompet er uit, wreef met zijn mouw het stof er af, zei: „Drie negentig", en legde hem op de toonbank. Jan Trompetter greep gretig toe, maar Mar jolein was hem voor: „Neen, mijnheer Trompetter; ik krijg hem van mijnheer en dan krijgt u hem van mij uit de tweede hand". Daar had Jan Trom tter zijn trompet in handen. Maar och, wat leek dat dingske* miserabel! Een deuk hier en een bluts daar en al wat kopergroen bij de spuigaatjes. Jan keëk een beetje sip: „Dat 's een afgedankte", zei hij mismoedig. „Afge dankt, mijnheer? Afgedankt?", stoof het mannetje op, zoodat zijn bril tusschen de potjes en pannetjes vloog. „De trompet van wijlen trompetter van wijlen de Kalif van Bagdad afgedankt?" Jan Trompetter zette oogen als scheerspiegeltjes bij het hooren van die hooge afkomst. En hij durfde van puren eerbied het mondstuk niet aan zijn nederige jas af te vegen, zette nog eer! 'ediger zijn lippen aan het waardevol instru ment, en begon te blazen, een lange, prachtige, tril lende toon, zoo helder en hoog, datja, dat

De Burcht | 1946 | | pagina 2