Indonesië op den goeden weg Nieuwe onderhandelaar Het ouderhuis op Ameland SPORT De grens ging dicht NOG GEEN POSITIEVE RESULTATEN DE EERSTE ZITTING van het Indonesische Centrale Natio nale Comité te Djokjakarta heeft nog; geen positieve resul taten opgeleverd. Vandaag zullen nog een aantal woord voerders van de verschillende Indonesische politieke partijen en groepeeringen hun standpunt naar voren brengen. Men verwacht dat Sjahrir zijn beslissende redevoering op. Zaterdag a.s. zal houden en men verwacht tevens, dat dan tot stemming wordt overgegaan. Sjarir's advies: „Aanvaard de Nederlandsche voorstellen" Men verwacht dat Soetan Sjahrir de vergadering van het Indonesisch Nationaal Co mité zal adviseeren om het Ne derlandsche voorstel, waarin aan Java de status van ge- meenebest wordt aangeboden, als basis voor de onderhande lingen te aanvaarden. Zijn naaste medewerkers voorzien, dat hij zal aftreden wanneer men zijn advies van de hand wijst. AMERIKAANSCH COMMENTAAR. Verschillende Amerikaansche bladen en ook voor verschil lende radiozenders wordt thans een commentaar op Neder landsche voorstellen gegeven, welke algemeen gunstig zijn en het beleid van de Neder landers prijzen. Het is niet onwaarschijnlijk dat het verloop van de behan deling der Indonesische kwes tie voor de Uno de Amerikanen ertoe heeft aangezet om wat minder oppervlakkig te oor- deelen en een reëele en gun stiger houding ten opzichte van Nederlands' positie in te ne men. NEDERL. BRUIDJES NAAR AMERIKA. De eerste groep Nederland sche bruidje van Amerikaan sche soldaten zal op 12 Maart uit Maastricht naar Parijs ver trekken en op 19 Maart van Le Havre naar Amerika. De eerste groep bestaat uit 20 bruidjes. MARIE VAN WESTERHOVEN OVERLEDEN. Op 89-jarigen leeftijd over leed op 25 Februari te Amster dam Nederlands oudste actrice, Marie van Westerhoven. BRANDWEERWEDSTRI.IDEN VOOR NEDERLAND. Een vergadering van brandweer commandanten in den Kring Leiden. Te Voorschoten had de eerste verga dering van dit jaar plaats van de Brana- v eercomandanten en bevelvoerenden in den kring Leidenè De vergadering stond onde rleiding van den kerncommandant van Leiden, den heer Flameling. Vele technische problemen werden In het belang van het Brandweerwezen van ons land en in het bijzonder van den kring besproken, waarvan de aanstaan de te houden brandweerwedstrijden voor alle provinciën, een belangrijk onder deel van de agenda vormden. Deze wedstrijden hebben tot doel de paraatheid van alle brandweercorpsen zoowel van de vrijwilligers sals van de beroepsbrondweercorpsen te toetsen en op te voeren. Zij zijn ver 'eeld in kringwedstrijden en afdeelingsweastrij- den. De wedstrijden voor den kring Leiden zullen alhier in de tweede helft van Mei worden georganiseerd. In den namiddag werd de vergadering voord gezet in de nieuwe bioscoopzaal van Hotel Deurlo, alwaar de heer Kaayk, commandant van de brandweer te Voor schoten, een zeer duidelijke technische uiteenzetting gaf over het alarmsysteem voor het oproepen van de vrijwilligers door gebruikmaking van het electr. lichtnet, een systeem, dat zich bijzon der eigent voor de kleine gemeenten. De heer Kaayk legde er vooral den na druk op, dat, thans na de ervaring in de oorlogsjaren opgedaan, het dringend noodzakelijk is. dat de gemeentebestu ren het initiatief nemen tot de aanschaf fing van een dergelijke apperatuur. Deze voordracht werd bijgewoond door de heeren burgemeesters van Rijnsburg en Voorschoten. Nadat nog eenige organisatorsche kwesties dour den heer Roos waren toegelicht, werd de vergadering gesloten. NATIONALE BOSCHLOOP TE LEIDEN. A.s. Zondag organiseert de R.K.A.V. Docos" haar Nat. Boschloop. Deze wedstrijd wordt verloopen in de Leid- sche Hout en wel 4 km. voor A- en B- klassers, 3 km. voor C- en D-klassers en 1500 m. voor junioren. Om 12.30 u. starten de junioren. 12.45 u. de D-klas sers. 1 u. de C-klassers en om 1.15. u. de A- en B-klassers. Er zijn pl.m. 125 In schrijvingen geboekt uit alle deelen van het land. Zoowel R.K. D.E.M., Bever- Kardinaal en Nuntius knielen voor altaar. SPANJE HEDENNACHT OM TWAALF UUR is de Fransch-Spaansche grens formeel gesloten. In de late uren ontstond er aan weerszijden van de grens nog een run, hetzij om naar Frank rijk hetzij om naar Spanje te mogen gaan. De Spaansche bladen hebben van de grenssluiting geen mel ding gemaakt. Verklaring van Londen, Parijs en Washington Volgens binnengekomen be richten zal er een drie-voudi- ge verklaring worden afgelegd waarin Amerika, Engeland en Frankrijk het regime van Franco afkeuren. Niemand zal er zich verder over verbazen, dat te Moskou het streven in West-Europa om tot verbreking te komen van de betrekkingen met Franco, welkom wordt gehee- ten. De executies in Spanje hebben in Rusland algemeene verontwaardiging veroorzaakt, want men is daar dergelijke manieren niet gewend!! Gisteren is een korte samen vatting ontvangen van de Fransche nota, waarin het voorstel wordt gedaan de Spaansche kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen. wijk, als Sprint, Breda, en Robur. uit Goes komen Zondag met vele athleten naar Leiden, terwijl ook vele vereeni- gingen uit Zuid-Holland vertegenwoor digd zijn. In de A- en B-klasse zal L. v. d. Sten (Docos) het ongetwijfeld zeer moeilijk hebben tegen B. Molenbroek (Hercules) en M. v. Kampen (S.V.V.). In deze strijd geven wij Molenbroek de bes te kansen. In de C- en D-klasse wordt gestre den om de Ritz-wisselbeker. Deze is momenteel in het bezit van A.V. Zaan land, te Zaandam, welke vereeniging met een flinke ploeg de beker weer zal trachten te veroveren. Ook D.E.M. maakt een goede kans voor de bekeir, daar ook deze vereeniging niet een groote ploeg opkomt. In de C-kiasse heeft H. Mentink (Do cos) goede papieren om als eerste te ein digen, hoewel er enkele andere athle ten. t.w. Swart van Zaanland en P. Marijne van Sprint, het hem niet ca deau zullen geven. In de D-klasse is de deelname het grootst. De kansen van Govers en Fromberu van Shot slaan wij het hoogst aan. Bij de junioren is er geen voorspelling te doen betreffende de winnaar. Vele junioren, die elkaar weinig toegeven-, zullen elkaar bekampen, zoodat ook hier een goede strijd te verwachten is. 'Al met al staat er een spannend en BELGIË DE VOORZITTER van de Christelijke Volkspartij, de Schrij ver, heeft gisterenmiddag den Prins-Regent medegedeeld, dat zijn onderhandelingen niet zijn geslaagd. Hij is daarom van zijn opdracht ontheven en de Prins-Regent heeft thans den heer Spaak met een nieuwe informatie-opdracht belast. Koningskwestie struikelblok Aan de pers heeft de heer de Schrijver meegedeeld, dat zijn pogingen om een regeering te vormen zijn gestuit op de so cialistische oppositie tegen een volkstemming betreffende de koningskwestie, en bovendien omdat de C.V.P. met het door haar voorgestelde programma de deelname van de commu nistische partij niet mogelijk maakt. sportief gebeuren te wachten. Een gang naar de Leidsche Hout zal ongetwij feld de moeite waard zijn. VOETBAL. GEEN VERSTERKTE DEGRADATIE. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den K.N.V.B. besloten, dat er dit seizoen geen versterkte degradatie zal plaats hebben, daar anders het seizoen tengevolge van de omstandigheden nog later zou eindigen dan reeds het geval is.1 Alleen de nummers 11 zullen met de daarvoor in aanmerking komende kam pioenen promotie- en degradatiewed strijden spelen. door H. Kuitenbrouwer LEVENSBESCHRIJVINGEN begin nen gewoonlijk met het oproepen van de sfeer, die in het ouderhuis heerschte. Zoo zuiver mogelijk wordt het milieu geschetst, de vader naar aard en karakter, de moeder naar inborst en gemoed, het leven wordt uitgebeeld in zijn daagsche doening, in arbeid en ontspanning, in onderling verkeer en familie-zede. Is dit maar zoo een gewoonte, die de eene schrijver over neemt van den an dere, die het ge makkelijkst is en daarom voor de hand ligt? Of is er een diepe re reden voor deze traditie. Ongetwij feld is dit het geval. Het kind is de voj- wassene in wording; in de jeugd ligt, als in een knop, besloten wat in later jaren zich zal ontvouwen en openbaren. Zeker kunnen er in verde re levensperioden omstandigheden zijn, die hun groote beteekenis hebben voor groei en ontwikkeling. Maar toch blijft het, in de meeste gevallen, waar: de kinderjaren, waarin gemoed en karak ter, geest en gevoel, wil en wezen het kneedbaarst zijn, waarin gewoonten worden aangeleerd en gewetens wor den gewekt. Dat maakt het leven in het ouderhuis van zoo beduidende en beslissende beteekenis voor het kind. Zoo als het thuis leerde leven in da den en gedachten, zoo zal het, in nor male gevallen, leven blijven. Leerde het thuis te leven in een toe geeflijke weekheid en verwende ge- CEBOORTEHUIS VAN DEN KARDINAAL. makzucht, het zal later de slappeling worden, die niet weet wat wilskracht is en wijkt voor al wat zwaar valt en werklust vraagt. Leefde het thuis te leven in leegheid en oppervlakkigheid, het zal later de onbeteekenende mensch zijn, die aan alle diepte en grootheid voorbijgaat en slechts de zorgen kent voor het aange naam „verdarijven" van zijn tijd. Leerde het kind te leven in zinvolle soberheid en arbeidzame eenvoud, in een sfeer van godsvrucht en blijmoedi ge aanvaarding der taak, het zal later de mensch zijn, die niet van zijn stuk wor'dt gebracht door de omstandighe den, maar die stand houdt, die de le vensverschijnselen op hun juiste waar de schat en niet oordeelt naar de laatste mode. Krachtige figuren kenden een sterke jeugd, een jeugd van innerlijke levens rijkdom bij sobere uiterlijkheid, een jeugd van bedwongen maar diep ge voel, van warm gemoed zonder weke- lijkheid. Het ouderhuis op Ameland trok de laatste tijd gedachten van hen, die de bewonderde figuur van onzen Kardi naal-Aartsbisschop wilden teekenen. Als jongen van twaalf jaar verliet Hij dit ouderhuis en de beslotenheid van dit eiland in de eenzame Wadden zee. Maar hoe Hij zich later ook ont wikkeld moge hebben naar verstand en hart, hoe zijn geest ook later werd ge vormd en verrijkt, het diepste van wat Hij eenmaal zou worden en zou zijn, het wezenlijkst van wat Hij werd en thans is, dat nam Hij als jongen mee van zijn ouderhuis, van de jaren zijner jeugd op het verre eiland, dat nu vol trotseh deze feestelijke dagen meeviert. Al weten wij ook slechts schaarsche bijzonderheden van dit jeugdleven, wat wij weten is voldoende om ook in het leven van onzen Kardinaal-Aarts bisschop de rijkdom te erkennen van een ouderhuis, dat niet leeft voor de wereld alleen, maar dat doorademd is van sterke vroomheid en mannelijke levensaanvaarding, dat de zware ar beid op aarde niet schuwt maar ver heft in een vertrouwvol opzien naar den Hemelschen Vader, Als de Kardinaal-Aartsbisschop zijn zeldzame rustdagen doorbrengt op het verre eiland van zijn jeugd. Hij, wiens geest zooveel gebieden van wetenschap heeft doorvorscht, wiens hart zoovelen omvat, wiens leiding zoovelen richt, wiens kracht zoovelen sterkt, dan weet Hij hoe Zijn ouderhuis de bron was van een leven, dat misschien schijn baar zoo ver daarvan verwijderd is, maar dat in diepste wezen daarmee verbonden bleef en daaruit kracht ont ving. Moge in deze blijde dagen de ge dachten van velen onzer Uitgaan naar dat ouderhuis op Ameland en in die gedachten de waarde eikennen van wat het ouderlijk huis kan en moet zijn voor -de kinderen, die er in opgroeien. De jeugd van onzen Kardinaal-Aarts bisschop kan ons allen leeren, dat geen wereldsche grootheid, geen ongebrei delde drang naar welstand de beste erfenis vormt voor onze kinderen, maar dat hun erfgoed dient te zijn: een levensinzicht, dat de aardsche taak blij moedig aanvaard en volhardend ver richt omdat die taak gezien,,wordt in het perspectief der eeuwigheid.

De Burcht | 1946 | | pagina 6