.IN. de Koningin bezoekt Dee Helder De Pontificale H. Mis Wie zullen in België regeeren? Bondselftal - Zwaluwen 4-3 Vergissen OFFICIEELE BONNENLIJST voor de tweede helft van de 3de periode 1946 (3 t/m 16 Maart 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 603: 060 t/m 066 Algemeen 800 gr. brood 067 Algemeen 200 gr. bloem 068 Algemeen 400 gr. suiker 069 Algemeen 125 gr. boter 070 Algemeen 250 gr. margarine 071 Algemeen 100 gr. vet 072 Algemeen 100 gr. kaas B 16 Reserve 800 gr. brood B 17 Reserve 1 kg. aardapp. Bonkaarten LA, LB, LC 602: 029, 030 031 vleesch 100 gr. vl. 025 aardappelen 2 kg. aardapp. A 10 melk liter melk B 10, C 10 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603: 560, 561 Algem. 800 gr. brood 582 Algemeen 200 gr. bloem 563 Algemeen 500 gr. suiker 584 Algemeen 250 gr. boter 535 Algemeen 125 gr. margarine 566 Algemeen 100 gr. kaas D 16, D 17 Res. 400 gr. brood E 16 Reserve 500 gr. rijst of kindermeel D 18 Reserve 1 ei Bonkaarten LD, LE 602: 529, 530, 531 vleesch 100 gr. vl. 525 ardaappelen 1 kg. aardapp. D 10, E 10 melk 5 liter melk "abakskaarten enz.: T 15 2 rantsoenen tabaksarti kelen (geen import-cigaret- ten). V 15 100 gr. chocolade of sui kerwerken X 15 2 rantsoenen tabaksarti kelen (geen import-cigaret- ten). De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Maart a.s. Voor de week van 10 t/m 16 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak en versnaperingen, huishoud zeep en zachte zeep. Op de bonnen voor kaas zal uitsluitend buitenlandsche kaas worden geleverd. Korte tocht door de Wieringermeer H. M. de Koningin beeft gis terochtend op haar weg naar Den Helder, waar H. M. de her denking van den slag in de Javazee zou bijwonen, een be zoek gebracht aan de door het oorlogsgeweld zoo zwaar ge troffen Wieringermeerpolder. Nadat de burgemeester met Min. Mansholt in den wagen van Hare Majesteit hadden plaats genomen, reed het ge zelschap naar de boerderü, waar zich de weduwe bevond van den bij de inundatie van den meer door de landwacht vermoorden wethouder de Graaf. Deze boerderij is de eerste op den weg naar den polder. H. M. onderhield zich eenige oogenblikken met me vrouw de Graaf. De tocht werd daarna voort gezet naar Middenmeer. van waar men naar Wieringer- werf reed, waar de burge meester de koningin de eerste uit Zweden afkomstige nood woning toonde. Via Slootdorp reed de Koningin naar Den Helder. In Den Helder. Huis aan huis wapperden de vlaggen halfstok. Zij werden klokslag 12 uur in top gehe- schen. Voor het monument „Voor hen, die vielen" waren drie vlaggenmasten geplaatst, waaraan de Engelsche, Hol- landsche en Amerikaansche vlaggen wapperden. De kapel zette het Wilhel mus in terwijl H.M. de eere- wacht inspecteerde. Minister de Booi.j sprak daarop een zeer korte herden kingsrede. In een doodsche stilte van een minuut herdachten alle aanwezigen de gevallenen. Nadat in de Sacristie de bekle eding van den kardinaal is ge schied met het kardinaalsgewaa d, de rood zijden toog en de roode sjerp met gouden kwasten en nadat hem de prachtige Cappa Magna om de schouders is gehangen en" het gouden borstkruis hem om den hals is is gelegd, treedt de kardinaal de kathedraal binnen en neemt plaats op zijn troin. (Van onzen spec, verslaggever) Dan ontplooit zich de statige liturgie der pontificale H. Mis, opgedragen door den pauselij ken gezant. Hij wordt bij dit H. Offer bijgestaan door de ka nunniken Mgr. C. Hartman, President Groot Seminarie; Pastoor G. Voskuylen; de Öffi- ciaal Mgr. P. v. d. Loo; Pastoor A. Rientjes en Prof. Dr. I. v. d. Berg. Vanaf zijn troon neemt de nieuwe Kardinaal deel aan de H. Mis en in dit groote Offer van dank en lof vervult ook hij in zijn hooge en nieuwe waar digheid de taak van dienaar des Heeren. De Vicaris-Generaal van zijn bisdom, Mgr. D. Huurdeman, én de oud-pastoor van de kathe drale Jterk, J. Batenburg, staan den Kardinaal daarbij terzijde. Als de Gregoriaansche Introitus is ge zongen zet het koor het Kyrie in uit de zevenstemmig gemengde Mis van H. Andriessen „Christus Koning". En zoo volgt in bonte afwisseling van zong en gebed, van zegenend gebaar en eerbiedige kniebuiging, van ontroe rende jub^l en eerbiedige stilte de of fergang der H. Mis. De uittocht. Op liet priesterkoor is het een druk en toch ookweer rustig bewegen van assistenten en ceremoniemeesters. De Nuntius heeft zijn dankzegging vol bracht. de bisschoppen verheffen zich van hun zetel, de assistenten stellen zich op. Nog éónmaal brengen allen hun anbidding aan Christus in Zijn H. Sa crament en dan noodigt de Nuntius met een gracieus gebaar den nieuwen Kar dinaal tot voorgaan. Terwijl de stoet zich in beweging zet. zingt het koor „Laudate Dominuin om- nes gentes", „Alle volkereu prijst den Heer". De nieuwe Kardinaal, die die thans med^ raadsman is van den Paus in de hooge se naat der Kerk, die Haar kinde ren vindt en roept onder alle stammen en talen, is zichtbaar ontroerd als bij voorop, ge volgd door den Nuntius, de bis schoppen en abten, in zijn plechtgewaad door de kerk schrijdt, links en rechts zijn ze gen uitdeelend. Bij de uitgang gekomen wordt hem het wij water geboden en met een machtig gebaar teekent hij al len met het kruis, als een waar dige bezegeling van de indruk wekkende plechtigheid. De genoodigden. Onder de talrijke genoodigden be vinden zich de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, J. H. F. graaf du Monceau; de baljuw, de coadjutor, de kanselier, de werkmeester en de schat meester van de Souvereine en Militaire Orde van Malta, de heeren L. Th. J. h. baron van Dordt tot Medler, mr. A. L. M. G; baron van Oldeneel tot Olden- seel. jhr. mr. L. E. E. A. M. von Bon- nighausen tot Herinckhave; W. C. J. .1. Baron van Voorst tot Voorst en mr. L. M. H. baron Speyard van Woerden, de minister-president Z.Exc. prof. ir. W Schermerhorn; de minister van Binnen- landsche Zaken Z.Exc. dr. M. W. L. Beel: de minister van Justitie. Z.Exc. mr. H. A. M. T. Kolfschoten; de minis ter van Verkeer en Energie, Z.Exc. Ir. T. S. G. M. J. V3n Schaik; de Minister van Staat. prof. mr. P. J. M. Aalberse; de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. van Schaik; de buitengewoon geheim kamerheer met kap en degen van Z.H. den Paus, R. graaf de Mar- chant et d'Ansembourg en W. J. R. graaf Dreesmann; de eere kamerheeren met kap en degen. S. Arntz en H. Hey- meyer van Heemstede; de Commissa rissen der Koningin in de provincies Utrecht, Limburg, N.-Brabant en Over ijssel; de garnizoenscommandant van Utrecht, luitenant-kolonel Nottrot; na mens den Centralen Raad van Beroep en mrs. Smeenk en v. Basten Baten burg: vertegenwoordigers van de Rad- boudstichting en van het college van Curatoren en dc Senaat van de R.K. Universiteit te Nijmegen en de Econo mische Handefshoogeschool te Tilburg; vertegenwoordigers van de R.K. Ka merfractie en van de Katholieke Volks partij; de Hoogwaardige Abten van de Abdijen van Heroe. Oosterhout. Ko ningshoeve. Dienenveen. Tegelen cn Lilbosch: de deken van ieder dekenaat. 1 ypa ii*t n» ecu «eek De plechtigheid bereikte zijn hoogtepunt met de kransleg- gingen. Bijgestaan door haar adjudant legde H. M. de Ko ningin, terwijl de tallooze vlaggen der jeugddeputaties naar het monument toenegen, de eerste krans aan den voet vai. het gedenkteeken neer, waarna zij in eenige oogen blikken, stiite, hulde bracht aan de gevallenen. Tenslotte onderhield de Ko ningin zich nog "met enkele mariniers, waarna zij tegen vier uur in haar auto een kor ten tocht door Den Helder maakte.- MUSSERTS ECHTGENOOTE UIT INTERNEERING ONTSLAGEN. De echtgenoot® van Mus- sert is een dezer dagen uit het kamp te Utrecht ontslagen, omdat zij nooit lid geweest is van de N.S.B. Zij heeft haar intrek genomen bij familie te Bilthoven. ZELDZAME POSTZEGELS. De postzegelveilingen blij ven te Londen veel geld op brengen. Een nieuwe vijfdaag- sche veiling bracht 10.000 pond op. Hierbij waren drie Cana- deesche iuchtpostzegels. die door de Canadeesche aeroclub in 1918 waren uitgegeven voor luchtpost tusschen Toronto en Ottawa. Deze drie zegels gin gen samen voor 225 pond. De Prins-Regent, Karei, heeft den voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de Schrijver, opdracht gegeven onderhandelingen te voeren over het vormen van een nieuw kabinet. Over het algemeen wordt aangenomen, dat de onderhandelingsop dracht bestaat in het samenstellen van een kabinet, v rarin de formateur geen eerste Minister is. De Schrijver spreekt gen te leRgen vo°r de vorming tot de pers In een gesprek met de pers zeide de heer de Schrijver: „Ik heb achtereenvolgens een onderhoud gehad met den Eer- ste-Minister, den heer Motz en Dhr. Lalmand. Gistermiddag werd ik door den Prins-Regent in audiëntie ontvangen. Ik heb hem verslag uitgebracht over de opdracht van ruime infor matie welke hij mij had gege ven. Daarna heeft de Prins-Re gent mij een opdracht als on derhandelaar toevertrouwd. Ik heb v. Acker, Dierickx en Struys in kennis gesteld van sommige principiëele voorstel len. Heden zal ik opnieuw ge zaghebbende personen der Bel gisch socialistische partij, der Liberale partij en de Christe lijke Volkspartij ontmoeten. Op de vraag: „Zou er sprake zijn van een regeering van na tionale unie?" antwoordde de heer de Schrijver: „Gij vraagt mij op dit oogenblik te veel. Morgen zal ik misschien op die vraag kunnen antwoorden. Op de vraag: „Zijt gij van zins de medewerking van de communisten niet te vragen? stelde de heer de Schrijver ins gelijks zijn antwoord tot Don derdag uit. „Uit wat bestaat precies uw opdracht als onder, handelaar. „De Prins-Regent heeft mij opdracht gegeven de grondsla- Menschelijk De heeren Angus en Alex Mogowan, de een uit Schotland, de ander uit Austjalië, zijn door een merkwaardigen samenloop van omstadigheden in el- kaars huizen verzeild ge raakt. Angus was krijgsge vangene bij de Japannee- zen op Malakka. Hij hoor de, terwijl hij wachtte op repatriëering, zijn naam afroepen en ging aan boord, naar hij dacht om naar Engeland te gaan. An gus Mogowan kwam ech ter in Sydney terecht. Alex Mogowan, die op het oogenblik in Schotland bij de moeder van Angus is .hoorde eveneens zijn naam afroepen, dacht naar Australië te reizen, doch kwam in Schotland terecht. uit zijn ambtsgebied, de oversten van religieuze orden en congregatiën, zoo wel'mannelijke als vrouwelijke; de hoofd aalmoezeniers van leger en vloot, ver tegenwoordigers van alle seminaries, n.i. de president, een professor en een student; vertegenwoordigers der groote landelijke katholieke organisaties en in stellingen; de Zeereerw heer Kaalberg, pastoor van Ameland en een groot aan tal gasten en particuliere relaties van Z.Em. Joh. Kard. *de- Jong. o.a. zijn vroegere klasgenooten, oud-collega's van het seminarie ♦tc. van een regeering en de perso nen te»yinden die daaraan deel zouden kunnen uitmaken", zei- de de heer de Schrijver. VERDEELING DER BON- VRIJE ARTIKELEN. Krijgt ieder zijn deel? De Nederlandsche huisvroi; wen, die dagelijks Honig's art, kelen op net menu -ddei staan, zullen natuurlijk we eens iets meer willen wetei over de verdeeling van dez< uitmuntende vedingsartikt len. Hoewel het gemakkelijke: en voordeeliger zou zijnoir slechts enkele rayons met d< totale productie te bevoorr; den, sparen Honig's Fabrieker kosten noch moeite om ovei het geheele land een zoo billijK mogelijke verdeeling van Ho nig's artikelen te verkrijgen. Het ligt voor de hand, dat er op velerlei gebied nu nog moei lijkheden zijn, maar de Honig Fabrieken doen hun uiterste best om ieder gezin een eerlijk deel te bezorgen. De directie is er zelfs toe overgegaan, orr zich niet bij een tekort aan ar beidskrachten neer te leggen en heeft in andere plaatsen waar meer personeel beschik baar was, afdeelingen opge richt om de productie te kun nen verhoogen. Ingez. nied. 417»- WEERSVERWACHTING. Tot Vrijdagavond. Aan de kust temperatuur om het vriespunt. Morgenochtend plaatselijk mist of nevel. Over dag temperaturen als vanaaag. Doelpuntenregen in het eerste kwartier Gisteren had op het Sparta-ter rein te Rotterdam de laatste test-wedstrijd plaats voor het samenstellen van het Neder!, elftal. De zware sneeuwval had het terrein geen goed gedaan en in de tweede helft van de wedstrijd waren meerdere spe lers door het zware terrein totaal uitgespeeld. (Van onzen spec, verslaggever) Voor de rust was de wed strijd het aanzien dubbel waard en werd in zeer hoog tempo ge speeld. Na de thee was het ech ter gedaan en werd er dikwijls hopeloos geknoeid. Te ruim 2 uur kwamen de volgende elf tallen in het veld: Bondselftal: rakter. Er wordt dikwijls er barmelijk geknoeid. Het terrein blijkt steeds slechter te worden. Alleen Holleman en Rijver.- houden het tempo vol en stich ten steeds verwarring. Voora Rijvers zit als een terrier op ds bal. Het publiek geeft meerdere maien uiting van haar syxnpa- Kraak Wilders v. d. Linden v. Buitenen Kuppen v. d. Veen Holleman Wilkes Lenstra Smit O Bouwmeester Rijvers Roozen v. d. Vegt Stijger Hol Hoevers Choufoer Potharst Sa ris Ooms v. d. Engel Direct na de aftrap zit het Bondselftal voor het Zwaluwen- doel. Wilkes lost een diagonaal schot, hetwelk Saris verkeerd beoordeelt en de stand is 10. Eenige minuten later zet Holle man scherp voor, Saris raakt de bal even aan en Ooms heeft geen moeite de bal in het doel te loopen 20. Dan trekken de Zwaluwen ten aanval. Roozen schiet hard in en brengt de stand op 21. Direct daarop in het Holleman die Saris met een keihard schot aan de tand voelt. Het Bonds elftal loopt regelmatig in de buitenspelval. Uit een vrije schop maken de Zw. gelijk 22. Even later begaat Potharst een grove blunder waarvan Lenstra handig profiteert en de stand op 3—2 brengt. Het spel golft dan snel op en neer. Kraag krijgt volop 'gelegenheid zijn talenten te toonen. Als er 20 min. gespeeld is moet hij echter zwichten voor een vliegend schot van v. d. Vegte en is de stand wederom gelijk 33. De Zwaluwen komen er steeds be ter in. Door mooi open spel brengen ze steeds verwarring in de achterhoede van het Bondselftal. Herhaaldelijk wordt het spel door buitenspel onderbroken. Enkele pracht- schoten van Lenstra gaan rake lings naast en over. In een duel met Holleman raakt Ooms ge wond. Het duo Bouwmeesters Rijvers is er goed in cn geven Kraak c.s. handen vol werk. Voor de rust wordt er echter niet meer gescoord. Na de thee blijkt Ooms ver vangen door Draeger. Het spel heeft nu een geheel ander ka- thie voor het spel van deze kleine speler. Om 3.30 wordt 1 minuut stilte ter herdenking van de slag in de Java-zee ge houden. Direct daarna komt Roozen alleen voor Kraak te staan. Zijn keihard schot gaat echter juist naast. Saris komt er nu ook beter in en weet en kele malen fraai te redden. Hol leman onderscheidt zich door zijn fraaie corners. 10 minuten voor hei einde brengt Lenstra de stand op 43. Er komt weer eenige opleving in het spel, waarin vooral de linkervleugel van de Zwaluwen zich onder scheidt. Tot doelpunten komt h-t echter niet meer en het ein de brengt dan ook een 43 overwinning voor het Bonds elftal. Op merkelijk in dezen wed strijd was het teleurstellende spei van Smit. Slechts een en kele maal zagen we hem goed werk doen. Zijn collega Rijvers in het Zwaluwenelftal was in dezen wedstrijd stukken beter. Tusschen het spel van Lenstra en Roozen is een aanzienlijk verschil. Roozen valt op door zijn doortastendheid. Voor het doel is hij echter niet produc tief, hetgèen bij Lenstra juist wel het geval is. En waar het gaat om doelpunten meenen wii dat aan Lenstra de voorkeur gegeven moet worden. De keuze van Holleman ligt voor de hand. Zijn snelheid en keurig plaatsen zijn opvallend. De spilplaats zal de elftal-com missie wel eenige zorg baren. Zoowel Kuppen als Hol vielen eenigszjns tegen. De achterhoede met Kraag in het doel zal men wel handha ven.

De Burcht | 1946 | | pagina 3