Kath. Organisaties vragen erkenning Walcheren dankt de arbeiden Andere Engelschen in Bombay dan op Java B DE A S- BEDRIJFSGEMEENSCHAP Vrije vakorganisaties OORKONDE OVERHANDIGD DE RELLETJES TE BOMBAY Hemden „IK VAL AAN, VOLG MIJ"! GISTEREN kwamen de Katholieke Organisaties van werk gevers, arbeiders, middenstanders en boeren bijeen onder voorzitterschap van den heer A. C. de Bruin. Zij bespra ken in breeden kring hef voorontwerp van wet op de bedrijfs- -ti n gemeenschapnen van minister Vos. Prof, Mr. C. R. M, Romme aX&C en Prof. Or. J. R. M. van de Brink, hoogleeraar aan de univer- teit te Nijmegen, hielden inleidingen. WEERSVERWACHTING. Tot Donderdagavond. In den nacht lichte tot ma tige vorst. In den ochtend op sommige plaatsen nevel of mist. overdag kans op wat zon. Geen neerslag van beteekenis. Met voldoening constateer den zij, dat in het voorontwerp naar voren treedt een juist on-, derscheid tusschen het doel van den staat, gelegen m de behartiging van het algemeen belang, en het doel van de be- driifsschap, bestaande in de be hartiging van het bedrijfsbe lang binnen het kader van het algemeen belang. Daarnaast wordt de samenvatting van de sociale en economische aange legenheden toegejuicht. Ook de ontworpen samenstelling der besturen uit de vrije or ganisaties van werkgevers en werknemers werd juist geacht. Het congres sprak zich uit in een resolutie, die door alle or ganisaties eenstemmig werd aangenomen. In plaats van den commissaris achtte men het beter een raad van vertrou wensmannen door de bedrijfs- genooten te laten kiezen, zoo dat daarmede autonomie en zelfbestuur wordt gegeven aan het bedrijfsschap. Men vond het noodzakelijk, dat de verticale bedrijfsschapen wor den opgebouwd uit horizonta le organen, waarbij het subsi diariteitsbeginsel als maatstaf moet gelden. Het verplichtend stellen van federaties van vrije organisaties werd om principiësle redenen niet aan vaard. Liever zag men. dat de regeering de historisch ge groeide vakorganisaties zon der meer zal erkennen. De Middenstand en de Bedrijfsschappen. Gisteravond heeft Mr. J. Bachg een uiteenzetting hier over gegeven voor de R.K. Middenstandersbeweging. In het eerste deel van zijn voor dracht nam hij een algemeene beschouwing en in het tweede deel heeft de heer Bachg het voorontwerp bezien uit den gezichtshoek van den Midden stand. Twee punten staan den Middenstand bijzonder aan: op de eerste plaats de vrijheid van organisatie voor den on derbouw. Er is geen organisa- tiedwang, geen monopolie, geen gedwongen lidmaatschap, de organisatie-Wolterson zal als dwangorganisatie verdwijnen. Er' komen vrije vakorganisa ties. De regeering eischt ech ter den federatievorm als er meer organisaties op één ter rein zijn. Tegen dien federa tieven vorm maakte men op het congres te Utrecht eenig bezwaar. Het tweede punt, dat naar sprekers inzicht waardeering verdient, is, dat de detailhan del en het ambacht, onder den middenstan dsraad, weer bij eengebracht worden in tegen stelling met de organisatie- Wolterson. Op twee punten, zoo meende spr., is aanvulling wenschelijk. Men zal moeten komen tot de centralisatie in de bedrijfs schappen over de vakken, die er bij behooren. In ieder der vakken moet er zijn een pu bliekrechtelijk vakorgaan en dat moet regelen kunnen stel len onder toezicht van het be drijfsschap. Zoo was het ook met de vakgroepen van Ver schuur. Die vakgroepen moe ten bepalingen kunnen maken, die ook bindend zijn voor niet- leden-vakgenooten. De tweede wensch heeft betrekking op den Middenstandsraad. Deze moet niet alleen zijn een ad viescollege, maar voor bepaal de onderwerpen een beschei den aanvullende verordenen de bevoegdheid krijgen. Z.K.H. Prins Bernhard is in ernstige mate over werkt door de opeenhoping van taken, welke hij ver vult, en moet op medisch advies eenige weken vol strekte rust houden. Te dien einde heeft Z.K.H. zich naar een herstellings oord begeven, dat uitslui tend is gereserveerd voor geallieerde officieren, die rust behoeven. De gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana is langzaam vooruitgaande, doch laat nog niet toe, dat H.K.H. den Prins vergezelt. Het ligt in de bedoeling van de Prinses, om zich, zoodra zij geheel zal zijn hersteld, naar de verblijf plaats van den Prins te be geven. Na volkomen te ziin uit gerust Zullen H.K.H.H. vervolgens de inspannen de reis naar Scandinavië aanvaarden. In de Zecuwsche hoofdstad hingen Dinsdag de vlaggen nit ter gelegenheid van de cfficieele viering van de dcfini'ieve dichting der Walcherenschc dijkgaten. Door den stroomenden regen wa ren 600 arbeiders nit West-Kapelle gekomen om de feestelijk heden bij te wonen, welke waren georganiseerd door het comité „Walcheren moet droog" met medewerking van den Rijkswater staat en de maatschappij „Uitvoering Zuiderzeewerken'. Het woord werd gevoerd door den commissaris der Koningin in de prov. Zeeland. Jhr. L. W. Quarles van Ufford, den heer A. den Doolaard, e.a. De commissaris der Koningin zeide o.a., dat hij ter gelegen heid van de dichting der dij ken den dank der Walcheren- sche bevolking had overge,- bracht aan H. M. de Koningin, aan den Min. van Openbare Werken en aan Gen. Eisen hower. Alie werklieden ontvingen een boekje van de hand van A. den Doolaard, waarin een oorkonde, onderteekend door den commissaris der Koningin, den burgemeester van Middel burg en het bestuur van „Wal cheren moet droog". Tevens werden zij onthaald op tabak en cigaretten. de laatste af- Een gelukwensen aan dezs uitnemende vakmenschen bij het beëindigen van hun moei lijke taak zal ongetwijfeld door zeer velen worden uitgespro ken. REIZEN NAAR BELGIë. De Nederlandsche Bank, kan toor deviezenvergunning ver zoekt publicatie van het vol gende: In verband met de onlangs in de dagbladen verschenen me- dedeeling, dat met ingang van 1 Maart 1946 voor reizen naar België geen Belgisch visum meer vereischt zal zijn, wijst de Nederlandsche Bank er me: nadruk op. dat ter bestrijding van de kosten van particuliere reizen geen devi -en beschik baar worden gesteld. Aanvragen tot het verkrij- tot komstlg uit Curacao. Voor de i gfn van Belgische francs tot overige 2400 arbeiders zijn dit deel kunnen daarom niet soortgelijke bijeenkomsten ge organiseerd. Op 27 Februari recipieeren de leiding van de M.U.Z. en de Rijkswaterstaat. IJ DE OPSTAND EN DE RELLETJES TE BOMBAY zijn er twee merkwaardige feiten. Ten eerste de houding der En gelschen, welke zeer beslist en afdoende met schepen en geschut de opstand hebben neergeslagen. Ze traden dus in hun eigen „koloniën" hardhandiger en vastbeslotener op dan in het Nederlandsche gebied van Java. Ten tweede, dat ook bij de ge beurtenissen in Bombay de communisten worden beschouwd als de aanstokers en misleiders van het volk, waarbij zij de gerecht vaardigde drang naar vrijheid, die bij de Britsch-Indiërs leeft, misbruikten. uit Munitiezakken Lieden in West Brabant zijn op het onzalige idee gekomen om de stapels munitie, die hier op ver schillende plaatsen, al dan niet behoorlUk weggebor gen opgeslagen liggen, aan een nadere inspectie te on derwerpen. Hierbij kwa men zij tot de ontdekking dat de groote granaten, waarvan sommigen een lengte hebben van circa 1.50 meter, in linnen en ka-^ toenen zakken waren opge-' borgen, die dezelfde lengte hadden. Vindingrijke geesten wisten uit te puzzelen dat uit twee van die zakken precies een hemd vervaar digd kon worden, wat vooral in de omgeving van Wouw, tot een plundering heeft geleid, van de daar opgeslagen munitie. De Leider van het congres te Bombay heeft gisteravond in een van de grootste open bare bijeenkomsten, die ooit te Bombay zijn gehouden, het volk gewaarschuwd zich niet te laten misleiden door hen, die de gevoelens en het poli tiek ontwaken van de massa trachten uit te buiten en deze in verkeerde banen te leiden. Zij, die gedurende de onregel matigheden vreese'ijke misda den hebben bedreven, zullen niet ongestraft blijven. Waar om zou het volk over opstand tegen de regeering denken, wanneer het congres hiertoe niet het sein heeft gegeven?" De communistische partij tracht volgens spreker de va derlandsliefde van het volk uit te buiten, en geeft een verkeer de leiding. Nehroe over gebeurtenis sen der laatste dagen. De voormalige President van het Indische Nationale Con gres. Pandit Nehroe, heeft gis teren voor het eerst een ver klaring afgelegd over de on geregeldheden te Bombay. „Wij bezitten alle. 'deugden voor het verkrijgen van onze vrijheid" aldus Nehroe, „maar ik moet bekennen, dat wij de discipline missen, die voor een BRUGGENBOOG BIJ VENLO GERAAKTE .OP DRIFT. Tijdens den hevigen storm is vorige week Zaterdag de overspanning die ber.temd was voor de spoorbrug en die op dekschuiten in de Maas lag, plotseling gaan drijven, door dat de kabels van een dei- lichters, die het gevaarte moss ten cpihijschen, afknapten. Slechts aan het toeval is het te danken dat de houten nood brug niet geramd werd, waar door Vcnlo opnieuw geïsoleerd zou zijn. Zondag is de over spanning door sleepbooten weer naar haar plaats terug gebracht. vrij land noodzakelijk is. De laatste vier dagen zijn er zeer verkeerde dingen gebeurd. Er zijn echter ook vele goede din gen geschied. Maar misdadige elementen hebben de goedge- loovigheid van onschuldige menschen uitgebuit. In ieder vrij land bestaat dit probleem. In ons land wordt het echter door onzen strijd voor onaf hankelijkheid bemoeilijkt. HET FOOIENSTELSEL. Kellners gaan niet staken. Naar aanleiding van het ar tikeltje in ons blad van gister 26 Februari deelen wij mede, dat de daarin genoemde feiten juist zijn en door getuigen ge staafd. Voorts weten wij zeer goed dat de oorzaak van deze misstanden niet gelegen zijn bij de kellners, maar bij de leiding van de zaak en ook bij hët publiek. Het blijven dan ook uitwassen en excessen welke wij aanwijzen, terwijl wij heel goed weten en het hier nog 'ns neerschrijven, dat daarmee nóch den persoon van den kellner, nóch zijn functie ook maar eenigen blaam treft. Vandaag 27 Februari her denken wij de slag in de Java- zee. De herdenking van dap pere kerels, vanongeloofelij ke moed en onverschrokken vast beradenheid. 27 Februari 1942. Sumatra was reeds in Japan- sqjie handen, Bali en Lombok waren bezet, maar nog woei het rood-wit en blauw boven Java's velden en sawa's. Admiraal Helfrich was de op perbevelhebber van de geal lieerde vloot en zij stond on der de leiding van schout-bij nacht Karei. Doorman. Nieuwe Japansc'né convooien drongen uit de wateren van Japan óp naar Java, maar niet alleen Java, ook Australië kwam in het gedrang en werd bedreigd. Er moest een po ging gewaagd worden om de Japanners af te slaan en een doorbraak te beletten. En zoo woei op 27 Februari het sein uit naar alle schepen: „Volg mij, ik val aan!" Het eskader, onder bevel van Doorman, was samenge steld uit Nederlandsche, Aus tralische, Amerikaansche en Britsche schepen. Maar, en dit was een ontstellend gemis: er waren geen vliegtuigen tot dekking van het eskader in de lucht. Immers de heele Neder landsche luchtmacht resp. In- dië had zich ingezet boven het schiereiland Malakka en had zich daar geofferd om zoo mo gelijk de positie van de Engel schen te reddeh. Toen kwam de slag in de Javazee. Het was tegen een geweldige overmacht dat in een ongelijke en verbit terde strijd het eene geallieer de schip na het andere werd getroffen, «in tweeën brak of de lucht in vloog. Wij moeten het diepste re spect hebben voor onze Hol- landsche jongens, niet alleen omdat zij zoo dapper hebben gevochten, maar meer omdat zij op dat oogenblik wel be seften. dat er voor hen geen roem te behalen was in een overwinning, geen glorie te vinden in het afslaan van den Japanschen aanval. Maar zij vochten en richten met de ze kerheid, dat, al zouden zij het resultaat niet zien en mee-be- leven, de Nederlandsche inzet van leven en vloot uiteindelijk mee zou helpen om de over winning te behalen. Wij brengen een eeresaluut aan deze mannen, die de edel ste tradities van onze vlo9t hebben hooggehouden en die den waren Nederlandschen aard geen moment hebben ver loochend. Overal zal vandaag in Ne derland de slag in de Javazee herdacht worden en als wij hen herdenken ,die in dezen strijd tenonder gingen, dan in behandeling worden geno men. HET CONFLICT BIJ DE KAREL I-FABRIEKEN. Naar aanleiding van de wil de staking bij de Karei I Si garenfabrieken wordt ons van de zijde der directie der Karei I medegedeeld, dat in onder linge samenwerking de moei lijkheden die aanleiding ga ven tot die staking, zijn opge lost. INDONESIë Vervoliï van pag 1. Gaan de Britsche troepen weg? Naar men verwacht zullen de Britsche troepen begin April van Java gaan vertrekken en plaats maken voor Nederland sche bezettingstroepen. Sir Archibald Clark Kerr, de speciale ambassadeur van En geland, vertrekt eind Maart en binnen eenige dagen zullen dan de overige deelen van Ned. Indië door Nederlandsche troepen van de Japanneezen worden overgenomen. (Daily Express). Indië en Australië. Eindelijk komt men in Austra lië tot de ontdekking, dat de onderhandelingen met Indië en Nederlanders, die zich voor Australië tijdens den oorlog hebben ingezet, op een behoor lijke manier moeten worden gevoerd, en niet doc-r sabotee- rende communistische haven arbeiders in Australische ha vens. Keith Officer is thans be noemd als gevolmachtigd mi nister en staat aan net hoofd van een Australische missie naar Ned. Indië. Naar aanlei ding van zjjn vertrek werd door den leider der jppositie in Australië verklaard: „De houding van de regee ring tegenover Ned. Indië is sedert het eir.de van den oor log in de Pacific infaam ge weest en zij heeft zich doof en gevoelloos getoond voor de smeekbeden om hulp". Menzies voegde er nog aan toe, dat de moeiende wrok van Ned. Indië tegen Australië de taak van Officer niet zcu ver gemakkelijken en dat Austra- lië's reputatie zeer zwaar ge- scho was. herdenken wij mét hen allen van oorlogs- en koopvaardij vloot. die in den oorlog tot den laatsten man toe hun plicht in alle omstandigheden hebben vervuld. Wij kunnen alleen maar wenschen dat onze geallieer den, en heel bijzonder Austra lië en Engeland, zich bij deze herdenking nog eens zullen re- aliseeren welke groote waarde het offer van Nederlands vloot en Nederlands' bloeo voor hen heeft beteekend.

De Burcht | 1946 | | pagina 3