23 De zuivering gezuiverd STADSNIEUWS RADIO Van den held Jan Trompetter TOT NU TOE hebben de kunste naars zoo'n beetje de kunstenaars gezuiverd. Dat dit tot een gekun stelde constellatie moest leiden, stond vast voor een ieedr, die van kunst en kunstenaars verstand heelt. Een kunstenaar kan men desnoous trapeze werk laten verrichten in een circus, maar indien men hem een recht sprekende taak toebedeelt, houdt dan het valnet gereed, want er gebeuren ongelukken. Nu, ongelukken zijn er ge noeg gebeurd. Alles is een vak, een vers maken of een schilderij, zoo goed als liet vellen van een vonnis. Een kunste naar kan misschien nog wel een rustig oordeel vellen over de gedragingen van het vrouwtje, dat de wasch deed voor den Feldwebel. Maar een kunstenaar kan niet oordeelen over de gedragingen van een kunstenaar. Dan speelt bewust of onbewust ook de „jalousie de métier' een rol. In gewoon Nederlandsch heet dat concurrentie-nijd. DE TWEEDE KAMER heeft nu een wetsontwerp aanvaard, dat nor men stelt, waaraan het gedrag van de kunstenaars gedurende de bezetting wordt getoetst en dat vooral deugdelijke regels geeft voor de eere raden, die moeten oordeelen. In hooger beroep zal de kunstenaar al leen terecht staan voor juristen. Teeke rend voor de situatie, waariir wij na de bevrijding zijn geraakt, is, d^t een amendement noodig was om vast te stellen, dat de beschuldigde en zijn raadsman het recht heeft zijn dossier in te zien! Wij hebben tegen dit wetsontwerp eigenlijk alleen maar één beztvaar. n.i. dat het tot de kunstenaars beperkt is, terwijl er buiten de kunstenaarswereld nog heel wat kunstenmakers rondloo- pen, die ook op doeltreffende wijze moe ten worden gezuiverd. GEBREK AAN HULP IN DE HUISHOUDING. WIJ LAZEN een advertentie, waar in een mevrouw, in een vroolijk een gezellig gezin, wonende in een leuke buurt, een vlotte hulp in de huishouding vroeg. Er stond niet bij, dat 's ochtends thee met beschuit op bed zou worden geserveerd. -Volgens minister Drees zal deze vroolijke en gezellige mevrouw toch nog even geduld moeten hebben en moeten wachten, totdat de. drang naar geld ver dienen zal zijn toegenomen tengevolge van het feit, dat er geleidelijk meer goederen aan de markt komen, die men alleen voor goed geld kan koopen. In tegenstelling met wat in „De Burcht" is bepleit, voelde de minister niet voor een wettelijke regeling om het dienst- bodevraaegtuk te helpen oplossen. Mej. mr. Vink (R.K.) had zulk een regeling bepleit met het oog op de „af gebeulde huisvrouwen", die „van het jachten en sloven tot rust moeten ko men". De minister wees er op, dat ook het bedrijfsleven een te kort aan vrou welijke arbeidskrachten heeft. Zijn mee ning dat. met wijziging van de econo mische toestanden, het probleem zichzelf zal oplossen kunnen wij niet deelen. In .De Burcht" is reeds aangetoond, dat het probleem dieper ligt. HET SPOOKBEELD VAN HET GELD. DAT ELLENDIGE GELD, dat lijd zaam ondergeschikt zou moeten zijn aan het verkeer van goede ren en diensten is obstinaat. Het vervult zijn functie niet in stilte en niet in dienende onderworpenheid, doch veroorzaakt rumoer en last. Het speelt een eigen viool* met krassende, hin derlijke geluiden. En bovenal dringt het zich op en laat het zich niet verdrin gen. Volgens de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank nadert alleen de bank- biljettencircluatie de 2 milliard, terwijl dit in November nog slechts 900 millioen bedroeg. Hoe komen wij van het geld af? de militaire dienstplicht. Het is NU GEEN PRETJE om voor militairen dienst te worden opgeroepen. Ook wij zijn oorlogs moe al hebben wij dan niet 5 jaar in een militaire- pakje rondgeloopen. Het aantal verzoeken om vrijstelling is legio. Maar de maatstaven, welke voor vrijstelling worden aangelegd, zijn on grondwettig. Een aantal opgeroepenen uit Groningen hebben het over den ju ridische» boeg geworpen. Zij zijn bij voorbaat benauwd, dat zij naar Ind zullen worden uitgezonden en bij voor baat hebben zij den Minister van Oor log gewezen op art. 192 van dc Grond wet net of dit artikel den Minister onbekend was dat bepaalt. dat dienstplichtigen bij de landmacht niet dan mpt hun toestemming naar .Ned.- lrdië mogen worden gezonden. Heel naief voegen zij er aan toe deze toestem ming niet te verleenen. Hebben zij den Minister even fijn op den stoel gezet! Intnsschen hopen wij van harte, dat de verzoeken om vrijstelling niet aan den Iropenden band zullen worden beoor deeld. maar serieus. Een duidelijke uiteenzetting van de Regeering ware gewenscht. WEERSVERWACHTING. Tot Zondagavond. Aanvankelijk nog stormach tige wind tusschen West en Noord. Regen-, sneeuw- of ha gelbuien. (Plaatselijk met on weer.) Weer daling van tem peratuur. Sport SCHAKEN. SCHAAK WEDSTBIJD STUDENTEN—SPOORW-PERSONEEL. Dinsdagavond speelde in Sociëteit „Minerva" Leidsche studenten Schaak genootschap „Morphy" tegen personeel van de Nederlandsche Spoorwegen. De wedstrijd werd verloren door de spoor- mannen met 7 A2A> Stud.-Spoorw. HovinghKoren Jr. 10 De LangeBruginans 10 OuwehandKeuniken K KastijnCats 10 BetistKoet Jr. 01 MavellaKoren Sr. 10 FetterKater 10 TalsmaKriek 01 MohaanHilliger 10 Landdalvan Oord 10 TA2 A De Belgische verkiezingen en onze minister-president MINISTER SCHERMERHORN weuschte de Belgische heeren v. d. Acker en Spaak veel succes bij de a.s. (nu gehouden.) Belgi sche verkiezingen. Hij wenschte succes toe aan een buitenlandsche Kegeeriug, welke is samengesteld uit een vreemd ensemble van socialisten, communisten en liberalen. Dat een Nederlandschê mi nister-president een dergelijke wenseh uit is zeer bedenkelijk. O, wij weten wel wat er volgt. De heer Schermerhorn heeft dit natuurlijk niet gezegd als mi nister-president, maar als voorman van de Nederlandsche Volksbeweging. Of als voorman van de Partij van den Ar beid? Is het onze schuld, indien wij den draad kwijt raken? Of de schuld van een al te veel pratende minister i Een voorloopige regeling van het radio- vraagstuk. waarvoor de heer Schermer horn als minister-president mede de verantwoordelijkheid heeft aanvaard, noemde hij, toen hij ee nander jasje meende aan te hebben, afschuwelijk. Op het congres van de Partij van den Ar beid nep hij uit: „Wij bezitten het mo nopolie der vernieuwing"(!) Neen, in dien de heer Schermerhorn zich de al lures van een Engelsche prime-minis ter meent te kunnen aanmeten, dan moet hij nog veel leeren. Eerst heeft hij zich aangediend als de man van de Ned. Volksbeweging (die thans naar werkob- iecten zoekt), maar onder den invloed van de heeren Drees. Yorrink c.s. is hij een volgzaam partijlid geworden van de P. v. d. A. Veel te volgzaam voor een minister-president. Al te veel wordt hij geleid door handige politici. Indien er nu na de Belgische verkie zingen een geheel andere en anders sa mengestelde Belgische Regeering uit de bus komt, dan weet die dus meteen, dat de Nederlandsche minister-president haar niet al te vriendelijk is gezind. An ders gezegd, de heer Schermerhorn be ging nu eens een diplomatieke blunder. De uitslag der Belgische verkiezingen heeft zeker niet het succes opgeleverd, dat de heer Schermerhorn wenschte. en overigens zal men in België zeggen, waarmede heeft hij zich te bemoeien. DE GROOTE ZEGE der Belgische Katholieken de Christelijke Volkspartij immers veroverde 92 Kamerzetels zou ongetwij feld nog groote zijn geweest, indien de Regeering van -den Acker de Belgische vrouwen het stembiljet niet uit de handen had ge rukt. Zij deed meer, deze Regeering, om den wenseh van den heer Scher merhorn in vervulling te doen gaan. De Waalsche regimenten werden snel gede mobiliseerd (winst voor de communis ten), de Vlaamshce daarentegen worden vastgehouden (evenals het n i e t-steni- cen Acker de Belgische vrouwen liet lieken), een groot aantal Katholieken werden voor „in civiel" verklaard, hetgeen wederom verlies van- stemmen voor dc Christelijke Volkspartij oplever de Dit alles, ontdaan van elkfe demo cratische allure, gebeurt door een Re geering, die door den heer Schermer horn veel succes werd toegewenscht. De heeren v. d. Acker en Spaak wis ten wat zij deden. Want de Christelijke Volkspartij behaalde 92 zetels en 42.6 pet. van het totaal aantal stemmen. De so cialisten bezetten 66 zetels. De commu nisten brachten het van 9 op liefst 23. Twintig van die communistische zetels komen voor rekening van het anti-cle- ricale Waalsche land. dat tandenkner send zijn tanende invloed aanziet en Vlaanderen aan Vlaanderen misgunt. De Liberalen deelden het lot. dat hen overal elders is beschoren. Men houdt zijn hart vast bij de ge dachte wat in België zou gebeuren, in dien daar niet de Christelijke Volkspar tij op de bres stond. Maar Goddank, zij is er en bij geheel vrije verkiezingen zou zij de absolute meerderheid nog dichter zijn benaderd dan nu liet geva.' is Regeeren zonder haar is niet mo gelijk. De niet-Kath. Nederlandsche pers heeft de anti-democratische politiek der heeren v* d. Acker en Spaak zooveel mogelijk verzwegen, de overwinning der Kath. Volkspartij zooveel mogelijk ge- kieineèrd. Wij daarentegen wenschen onze Bel gische Kath. broeders geluk en België niet minder. Het Belgische voorbeeld is leerzaam voor ons. Dank zij de Kath. Volkspartij zullen ook hier socialisten noch com munisten de kans krijgen, die zié be- geeren. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Het concert door Laurens Bogtman op a.s. Maandag 25 Februari begint niet zooals in de annonce aangegeven om 8 uur. doch om half 8 in de Stadsgehoor zaal. „DE SCHADUW". - Maandagavond 18 en Donderdagavond 21 Febr. voerden eenige Voortrekkers en Verkenners van de ,,St. Franciscus- groep" bovenvermeld detectivestuk op. Ondanks het feit, dat er spelers bil wa ren, die voor het eerst op de planken verschenen, is het spel werkelijk een succes geworden. Dat bovengenoemd tooneelstuk twee maal voor een uitverkochte zaal moest worden opgevoerd moge voor de St. Franciscusgroep een aansporing zijn op de ingeslagen weg te blijven voortgaan, „MET DE ZON IN JE HART!" Woensdagavond vond in het St. An- tonius Clubhuis de eerste opvoering plaats van deze revue van de Jon gerenbeweging „Hartebrug" voor leden ouders en genoodigden. Het was een succes! Het afwisselende programmd werd vlot afgewerkt. Hulde aan Tonny Clearwood, d e man van den avond. Voor de opvoering van a.s. Zondag zijn nog kaarten verkrijgbaar bij Zand- vliet's Boekhandel en eventueel des avonds aan de zaal. „STORM OP HET KANAAL". Dat de .K.A.J. in de Dekenale Paro chie niet stil zit en dat zij stevig doen de is, om naast de alzijdige vorming der jongeman, de reeds bestaande parochie band nog vaster aan te halen, daarvan zal zij u het bewijs leveren op Donder dag 28 Febr., Zondag 3 en Maandag 4 Maart, in de zaal aan de Maria-Gijzen- steeg, waar zij voor u zal opvoeren een spel van ernst en luim „Storm op het Kanaal". De kaarten voor deze avonden zijn verkrijgbaar bij de van ouds bekende fa. B. v. d. Klugt, Haarlemmerstraat 258 en bij J. Thorn, Anna van Saksenstraat 3. a ƒ0.60. Wij verwachten natuurlijk alle paro chianen en Katholieke Jongeren op een dezer avonden. Plaatsbespreken op Zondag 24 Febr., van 122 uur, in de zaal aan de Maria- Gijzensteeg a 0.10 per plaats. Haast u, want het loopt storm. MEDEDEELING. De Garnizoens-Commandant te Leiden maakt bekend: Gezinsleden van beroepsmilitairen, voor zoover het hoofd van het gezin niet in garnizoen ligt te Leiden, (die prijs stellen op vrije geneeskundige be handeling) worden verzocht zich vóór 27 Februari schriftelijk te melden bij den Garnizoens-Commandant te Lei den. In dit schrijven te vermelden naam en adres, aantal gezinsleden, rang en gar nizoensplaats van het hoofd van het gezin. TAFELTENNIS. STEDEN WEDSTRIJD LEIDEN—DELFT. In een sportieve sfeer en voor een tal rijk publiek, w.o. eenige afgevaardigden der N T.T.B. en van de pers, werd Zon dag j.l. de stedenwedstrijd Leiden Delft gehouden. De wedstrijd, welke om half drie aanving, werd geopend door den wedstrijd-leider, den heer H. Fil- bry. Na een korte inleiding van ge noemde persoon nam de wedstrijd een aanvang. Beide teams waren geheel compleet. Leiden opende het score, maar zag die spoedig in zoo een ach terstand omgezet, dat met de rust het pleit practisch beslist was in het voor deel van Delft, die technisch een be ter spel te zien gaf. Leiden zwoegde tot het eind, doch kon zich in het ge heel tweemaal verheugen met een te- genpunt. die beiden door den heer H. v. d. Weyden gescoord werden. Van de Delftsche spelers toonden de heeern v. Oosterom en .Beuman het beste spel. De organisatie, die in handen van on ze plaatselijke vereeniging „De Sleutels" was kon zich verheugen in een keurig verloop van bovengenoemde wedstrijd. De uitslagen der wedstrijden, ge-' speeld in de laatste week luiden als volgt: Vriendschappelijk: SleutelsT.O.G. 237. VoorschotenSleutels 511. Bondswedstrijden: Wibo 3Sleutels 6 S>—1, T.S.T. 1—Sleutels 1 5—5, P.T.T. 3 Sleutels 5 55, Sleutels 7D.S.B. 6 1—9. Sleutels 1—Wibo 2 8—2. HOCKEY. „ZUID WIJCK". Het programma voor Zondag luidt: Heeren: Zufdwijck IHudito 111; P.T. T. IIZuidwijck II; Lelden (a)Zuid- wijck (a). Dames: Zuidwijck IAeolus, beker wedstrijd; P.T.T. I—Zuidwijck II; H.H. voor Zaterdag. HILVERSUM I, 301 M. 6.Ensemble Erica Helen; 6.30 Jour nalistiek weekoverz.6.45 „Splendora": 7.Nieuws en weeroverzicht; 7.18 Pro gramma-overzicht; 7.30 Programma Ned. Strijdkr.8.Nieuws; 8.05 Licht baken door Henri de Greeve, Pr. 8.30 Bur. Oorlogsdocumentatie; 8.35 Uit het land van Don en Wolga: 9.Russisch ballet; 9.15 Vervolg hoorspel; J0. Nieuws: 10.15 Gedeelten uit de opera De barbier van Sevilla"; 10.35 Avond gebed met koorzang; 11.En ten slotte HILVERSUM- II, 415 M. 6.Nieuws; 6.15 Accordeonorkest; 6.30 Het Rijk over Zee; 6.45 Het op gang brengen van de productie: 7. Everard van Royen; 8.Nieuws; 8.05 Stafmuziekcorps; 8.30 Hoorspel; 9.Ed dy Walis speelt; 9.25 Omroepkoor o.l.v. Fred Boshart; 9.45 Het gesprek van de week; 10.Gevarieerd programma; 11. Nieuws; 11.15 Sem Nijveen's Rhythm. Quintet; 11.35 Tot besluit.... voor Zondag. HILVERSUM 1, 301 M. 8.Nieuws; 8.15 Tsjechische muziek; 8.30 De heilige van den dag; 9.Mevr. A. NoordewierReddingius, sopr. met orgelbegeleiding; 9.15 „Van man tot man": 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gewijde muziek: 11.30 Orgelbespe ling; 12.15 „In 't Boeckhuys"; 12.30 Trio Claire Hegedus; 1.Nieuws; 1.15 Programma-overzicht;1.20 Hoe staat het met onze R.K. Universiteit?; 1.45 „Splendora"; 2.Ensemble Nina Dol ce: 2.25 Zangrecital: 3.— Apologie, door Prof. I. B. Kors O.P. Beantwoording van vragen van luisteraars; 3.20 „Bas- tien en Bastienne"; 4.Ziekenlof; 4.30 Eerherstel; 6.15 Het B.B.C.-koor zingt; 6.30 Gewijde muziek; 6.45 Gra- mofoonplaten; 7.30 Programma Nederl. Strijdkr.: 8.— Nieuws; 8.05 Rubriek van den wederopbouw; 8.12 Programma overzicht; 8.17 Opgewekt programma; 9.Cabaret der onzichtbaren; 9.30 Hartevelt-kwartet; 10.Nieuws; 10.15 Orkest van Eduardo Bianco; 10.20 Kampvuren langs den evenaar; 10.35 Avondgebed met koorzang: 11.Vroo lijk gramofoonplatenprogramma. HILVERSUM II, 415 M. 8.Nieuws; 8.15 Programma-over zicht; 8.20 Gramofoonmuziek; 9.Voor den tuin; 9.20 Johan Jong, orgel; 10.— Rosa Spier-kwartet: 10.30 ln den tuin der poëzie: 10.45 Cantate no. 181 van Joh. Seb. Bach: 11.15 Politieke moge lijkheden; 11.30 Eddy Walis speelt; 12. Een opgewekt begin; 12.30 Wat vrou wen op het hart hebben; 12.40 Pierre Palla, concertorgel; 1.— Nieuws; 1.15 Dolft v. d. Linden en zijn Metropole orkest; 1.50 De Spoorwegen spreken; 2Gramofoonplaten; 2.10 Litteraire beschouwing; 2.30 Tableaux d'une expo sition; 3.Capellakoor o.l.v. Fred. Boshart: 3.20 Musica Antiqua; 3.50 Film- praatie: 4.05 De Romancers; 5.Een half uurtje bij het G.G. Cabaret; 5.30 Avonturen van Oome. Keesje; 6. Nieuws en sportuitslagen; 6.15 De wed strijd van den dag; 6.30 Uitzending voor de rijpere jeugd; 8.Nieuws; 8.05 Tooneelbeschouwing: 8.15 Het Utrechtsch Stedelijk Orkest: 9.15 Actua liteiten; 9.30 Haal Paul Vlaanderen er bij': 10.10 Een vabaret-programma van Willy Hemert; 11.Nieuws; 11.15 Kris-kras door Discoland. BIOSCOPEN. Casino. Door bijzondere om standigheden was het de direc tie van Casino niet mogelijk om de aangekondigde film „Publiek Geheim" te vertoo- nen. In plaats daarvan draaide air vóórfilm „Honger", waar in we teruggevoerd worden in al de ellende en ontzetting van het laatste bezettingsjaar en we nogmaals de vreugde be leefden van de redding uit den hongersnood door de „Air dropping". Jan Niemeyer, de A. N. P. radio-verslaggever spreekt hierbij bewogen en fel den tekst. De hoofdfilm, He- lène Willführ, chemisch stu dente, naar een roman van Vicky Baum stelt ons voor een groote moeilijkheid. Eenerzijds hebben we bewondering voor de onverbloemd realistische wijze, waarop het leven wordt in beeld gebracht en hebben- we waardeering voor den na druk. gelegd op levenswil, on versaagdheid en moed, ander zijds moeten we toch ook stel ling nemen tegen de de ma nier en het gemak, waarmee de val van den mensch wordt voorgesteld. We misten echt het zedelijk principieele sen timent. Daarom voorbehouden voor volwassenen. Lido. „De sensatie journa list" is een uitstekende titel voor deze typische Amerikaan- sche film, waarin de mogelijk heden onbegrensd zijn en de spanning en de sensatie ten top worden gedreven. Gezeten thuis in zijn club fauteuil en gesterkt door de noodige champagne, waarmede hii zijn pas ontvangen ontslag bij de „Gazette" heeft gevierd, krijgt onze sensatie journalist het idee zijn gewezen redactie chef een poets te bakken. Per telefoon doet hij deze redac teur een ooggetuige verslag var de moord op een pas ont slagen gevangene, waaraan juist veel dagbladkolommen waren besteed. Na een ver kwikkende slaap leest hij zijn eigen verzinsels van de afge- loopen nacht op de frontpagi na's der groote bladen. Nu blijkt inderdaad de moora de ze nacht te hebben plaats ge had en komt onze journalist plotseling in het middelpunt aller belangstelling te staan met alle gevolgen van dien. Aanslagen op zijn leven ver meerderen slechts ziin sensa- tioneele berichtgeving. Gezien ook het uitgebreide voorprogramma en een voor film die de zaal doet daveren, kunnen we een ieder de gang naar dit theater ten zeerste aanbevelen. Trianon. „Een vrouw wist te veel". Om de spanning van de ze film niet te breken, zullen wij niets zeggen van den in houd. We adviseeren slechts dengenen, die boven de 18 zijn, deze week naar Trianon te g„an. Wanneer men van een avonturen-verhaal houdt, dat bovendien vlot, geestig en spannend is, mag men deze film niet missen. De vrouw in „Een vrouw wist teveel" wist inderdaad teveel, en wordt daardoor, de oorzaak van een reeks deels vermakelijke, deels sensationeele scenes. Na de eerste paar honderd meter, die een weinig En- gelsch-langzaam aandoen, groeit de film tot een vlot spel, waarin zoowel de Engelsche humor als het beroemde fleg ma groote rollen spelen. „Dat is schoon, mannen", zei Jan Trompetter, die het eerst de stilte verbrak, ,,'t Lijkt wel een oordeel", stak Isabel van wal. „Zij heeft niet zo'n gevoel voor muziek", legde Jan Trompetter uit. „Maar wat is er van jelui dienst?" „Beven ra n gootsteen, alsjeblieft", voer Isabel uit tegen Pietje de Bruine, die zo maar op de schone vloer zijn schuiftrombone wou laten uit lekken. „Zijn we hier bij Jan Trompetter?" vroeg Klo ris Bontekoe, die Tobias op zijn knie had genomen. „Om je te dienen", antwoordde Jan. „Meester schoen en laarzenmaker, maatwerk en reparatie". „Juist, en daarom wilden wij u vragen, of u trompet-blazer wil de worden van onze fanfare De Leutige Blaaskaak". „Als je me nou vro om burgemeester te worden", sputterde Jan Trompetter. „Dat kan iedereen worden", weerlegde Kloris, „maar trompetter, ziet u. Wij heb ben er een gehad. Die hebben we vanmorgen met een treurmars begraven. Maar De Leutige Blaaskaak moet verder. En u heet toch Trompetter!"

De Burcht | 1946 | | pagina 2