over sociale 55© Rustelooze bedrijvigheid bij de voor bereiding van hef consistorie RECHTSZAKEN Ernstig mijnongeluk bij Dortmund Dienstbodenvraagstuk en ouden dag .De Kamer heeft 6 uur lans haar aandacht besteed aan maar liefst vier hoofdstukken van de regeeringsnota. Er werd ontzaggelijk veel aan de orde gesteld, zooiiat wij slenhts de voornaamste punten naar vo ren kunnen brengen. Arbeidsbemiddeli ag Verschillende sprfs. wenschten dat de arbeidsbemiddeling zoo goed mogelijk zou worden ge organiseerd en geregeld. Ter wijl de heer Steinmetz vooral den nadruk erop legde dat door de arbeidsbemiddeling in de verschillende gebieden de ge zinnen en gezinsleven niet in de knoei mogen komen. De ar beiders moeten, waar zij ook tewerk worden gesteld, ver zekerd kunnen zijn van goede voeding en onderdak. En men w?~ het er algemeen over eens dat. waar er zoi'n gebrek aan werkkrachten is, ook en voor al in den landbouw, dat men e_ geen bezwaar tegen kon hebben dat omwille van het algemeen welzijn arbeids krachten verplaatst werden naar die gebieden waar de ar- beidsnood het grootste is. Geen staatssocialisme. Voorts kwam de sociale ver zekering ter sprake, waarbij het Weer de heer Steinmetz Vooral was, die na de wensch te hebben uitgesproken om te komen tot eeru_eenvormige re geling, daarbij zeer nadrukke lijk verklaarde, dat het niet de overheid meer zijn moest, die dit opknapte, maar dat de ze taak door de bedrijven moest worden vervuld. Geen staatssocialisme. De Minister, die onmogelijk den tijd had om alle vragen tot in details te beantwoorden, gaf te kennen dat hij het, wat betrof een goed geleide ar beidsbemiddeling volmaakt met de sprekers eens was. MaT een doorvoering als door sommige leden was gevraagd, zou een nieuw leger van amb tenaren eischen. Wat betreft de sociale zeker heid voor de verschillende groepen er komt een samen vattend rapport-van Rhijn en eerst daarna zal tot een alge- meene herziening kunnen wor den overgedaan. De ouden van dagen wilde de Min. echter voorrang geven. Het dienstbodenvraagstuk. Het dienstbodenvraagstuk is ook in de Kamer vrij uitvoerig door mej. de Vink (R.K.) ter sprake gebracht. Zij heeft in een duidelijk betoog nog eens gewezen op de buitengewone moeilijke toestand waarin tal rijke gezinnen verkeeren en waardoor niet alleen het ge zinsleven op zich, maar ook de opvoeding van de kinderen groot nadeel lijdt. Zij stelde den Min. vóór, zeer radicaal te zijn door eenvoudig al het vrouwelijk personeel uit in dustrie- en winkelbedrijf te doen .verdwijnen. Het is te be grijpen dat Min. Drees daar een punt had, wat in het betoog van mej. de Vink wel erg zwak was, want het valt niet te ont kennen, dat er industrieën en bedrijven zijn, waar inderdaad de meisjes de meest geschikte zijn en waardoor dus ook zoo wel de productie als de prijs van het product ten algemee- nen nutte in gunstigen zin be invloed wordt. In het verdere antwoord van den Minister hoorden wij tot onze verbazing dat een van de middelen om de gezinnen, die het 't hardst noodig hebben, geholpen te worden, is de „gezinszorg" ge regeld door Nederlandsch Volksherstel. Wij verbazen er ons over dat de Min, spreekt enkel en al leen over Volksherstel. Het is hem toch niet onbekend dat ook de Bisschoppelijke Hulp Actie op het gebied van ge zinszorg reeds sinds maanden een speciale organisatie heeft. Het kan den Min. ook niet on bekend zijn dat juist bij hem reeds maanden geleden om subsidie is gevraagd voor dit bij uitstek sociale werk. Maar dat ook thans nog op geen en kele manier aan deze „gezins colonne" wördt tegemoet geko men en dat alles practisch af hangt van particulier initiatief en particulieren steun, zoodat lipt niet onmogelijk moet wor den geacht dat dit prachtige werk door Katholieken opge zet ten bate van iedere gezind te, strak zal moeten worden stopgezet. Mej. de Kort had den Min. gevraagd of hij op de hoogte was van het feit dat het beken de centrum „Bouvigne" bij Breda, dat eerst door Duit- schers, later door Polen en Ca- nadeezen bezet was, thans nog niet was vrijgegeven. Of de Min. van oordeel was dat de opleiding voor het Vrouwelijk Hulpcorps zóó belangrijk moest worden geacht voor het Ned. Volk, dat de opleiding voor ge zinshulp, welke altijd in Bou vigne" geschiedde. daarbij werd ten achter gesteld. Op dit feit werd reeds meerdere ma len gewezen, maar tot op he den heeft de Min. daarop geen antwoord gegeven. Er is nog iets anders wat ons verbaast. Er is een studie commissie onder de titel „Hulp in de huishouding" welke aan Min. Drees een ont werp K.B. heeft doen toeko- men waarin wordt voorgesteld j meisjes vóór zij gaan studeeren of andere arbeid dan huishou delijk werk gaan verrichten, de verplichting op te leggen or., een jaar huishoudelijke arbeid te verrichten in een an der gezin dan waaruit zii voort komen. Ook hierover hebben wii geen woord gehoord. Mis schien dat de eerstkomende dagen ons daaromtrent ophel dering brengen. GROOTSCHE MANIFESTATIE: D. M., te Leiden, had in de hon^er- periode van December 1944 bakkers in Leidèn opgelicht, door op naam van zijn vroegeren werkgever brood te halen. Dat was een tijdje goed gegaan, maar nu moest hij de daden verantwoorden, hetgeen met een beroep op den honger niet afdoende was. De' eischt we d vijf maanden, vonnis drie maanden gevan genisstraf. „Dat kan wel uitkomen", gaf IJ. R., te Leiden, toe, hij ""had een paar bal ken van gebombardeerde woningen mee genomen om die thuis te verstoken. Want thuis konden ze anders geen eten koken. De Officier meende, dat zulks niet moet gaan ten koste van een an der, en vorderde daarom veertien da gen gevangenisstraf. De rechter zag verzachtende omstandigheden, en legde voor ditmaal 30.boete of 15 da gen hechtenis op. f Gisterenmorgen heeft het corps diplomatique en Opel? consistorie van de greefe e Kerk ter 'wereld, de basiliek van St. Pieter, tien duizenden en tienduizenden sa mengebracht om de ceremo niën van de verheffing der kardinalen bij te wonen, en de eenheid der Kerk te doen uit stralen. Reeds voor het aanbreken van den morgen verdrong zich een reusachtige menschenme- nigte op het Sint Pietersplein terwijl de Sint Pieter zelf stampvol was. Het middenpad was gemarkeerd door rijen pauselijke soldaten en edel- wachten in hun kleurige uni formen en het khaki van de geallieerde soldaten tusschen de Romeinsche burgers vorm de daarmede een scherp con trast. Een verrassing was de aan komst van Prins Umberto en zijn echtgenoote, Marie José, op wier tegenwoordigheid tot op het laatste moment niet was gerekend. De plechtigheid werd voorts door het geheele officieren hooge bij ge- Woensdagmiddag is te Unna, 14 K.M. van Dortmund, een ernstig mijnonge luk gebeurd. Door een ontploffing in een schacht werden 550 mijnwerkers opgesloten. Tot dusver werden 16 slachtoffers naar boven gebracht, on der wie negen dooden. Later werden nog zes arbeiders gered. Zij waren on gedeerd. mijnwerkers ingesloten Nog meer explosies verwacht Uit alle deelen van het Ruhr- gebied zijn brandweer- en zie kenwagens naar de plek des onheils gesneld. Het reddings werk wordt onder leiding van Britsche officieren verricht. Deskundige verwachten nog meer explosies en achten den toestand der opgeslotenen zeer gevaarlijk. Volgens een later bericht zijn nu 71 mannen uit de schacht gehaald en heeft men niet veel hoop meer de overigen te kunnen redden, aangezien onder den grond een hevige brand woedt. ROMEINSCHE KRONIEK Behang, dat warmte terugkaatst In Engeland is behang selpapier, dat de warmte in een kamer terugkaatst, in den handel gebracht. Het papier is bedekt met een laagje metaal, dat ver hindert. dat de warmte via de muren verloren gaat. Door het behang zal men in staat zijn een kamer in een derde van den tijd, welke men gewoonlijk noodig heeft, aangenaam te verwarmen. Ze zijn druk in de weer, de Sampietrini! U weet toch, wat Sam pietrini zijn? Dat zijn vast -aangestelde werklieden in San Pietro, in de Sint-Pie terskerk te Rome: geschool de vaklui, die een eigen groep vormen, waarin fa milieleden den voorrang hebben, indien ze tenmin ste aan de gestelde voor warden voldoen: ze moeten de npodige vakkènis heb ben, en, om wille van hun werkzaamheden, vlug en le nig zijn, niet langer wezen dan 1.60 meter en niet zwaarder wegen dan 150 pond. Ze zijn thans in rusteloo ze .bedrijvigheid bezig om de Basiliek in gereedheid te brengen voor iiet aanstaande Consistorie, dat ditmaal we gens het groot aantal der te creëeren Kardinalen in Sint-Pieterskerk zal plaats vinden. Zij hakken en zagen en timmeren en schaven, dat het een lust is, om aan bei de zijden van het breede middenschip een in verschil lende verdiepingen opklim mende tribune op te slaan, die 45 meter lang en twee maal 8 meter breed is dat is ongeveer zoo groot als uw parochiekerk. Zij klauteren, vlug als rat ten, op aaneengebonden lad ders en vliegende steigers om op een hoogte van 40 nieter dat is zoo hoog als de spits van den toren van uw parochiekerk aan het fries der kerk bij de zolde ring krachtige electrische reflectoren aan te brengen, die hun machtige schijnselen moeten werpen op het open vlak tusschen de beide tri bunes, Vaar, vóór de Con- fessio. de pauselijke troon wordt opgeslagen en een vierkante ruimte in gereed heid gebracht voor de oude en nieuwe Kardinalen. Zij hangen rood-damasten feestdoeken op langs de hooge pilaren, die 5 meter breed zijn dat is zoo breed als de straat voor uw huis en slingeren, als apen, aan de touwen, om, zich met den voet afstoo- tend, van de eene pilaar, zich aan de andere pilaar te kunnen vastklampen. Zij poetsen en vegen, plassen, schrobben en boenen, om Sint-Pieter een waardig aanziep te geven voor het vooral omdat dit Consisto rie door de veeltalligheid en verscheidenheid der neo-kar- dinalen zoo'n buitengewone treteekenis, een wereldbetee- kenis heeft. De belangstelling en wensch om er aan deel te kunnen nemen is dan ook zeer groot. De Hofmaar schalk van het Vaticaan heeft* zich gedwongen ge zien in de kranten te pu- bliceeren, dat wegens de enorme aanvraag de twee duizend biljetten voor bijzon dere plaatsen in Sint Pieter In dezen brief van Monseigneur Olav Smit, welke wij heden ontvingen, worden de voorbereidselen geschilderd voor het consistorie. Al zijn de eigenlijke plechtigheden al reeds voorbij, toch zal deze brief onze lezers volop interesseeren. hooge feest dat aanstaande is Niet minder druk hebben liet de kleermakers te Ho me, die van de aanstaande Kardinalen de maat nemeji, voor hen en hun gevolg naaien cn passen en persen bij dag en nacht. Want het is kort dag, en vele hee- ren moeten in een week tijds worden bediend. Eveneens zijn de hoeden makers druk in de weer, die zwarte en -roode Kardi naalshoeden in verschillende vormen en maten fabricee- ren voor de nieuw-gepurper- den. Een bijzonder goed ge lukt exemplaar wordt dan eenige dagen voor de win kelruit ten toon gesteld, om de bewonderende aandacht der voorbijgangers te trek ken. Zoo staat Rome thans in het teeken van het aanstaan de Consistorie. Men spreekt er veel en voortdurend over. reeds zijn uitgedeeld, en hij daarom hoopt verschoond te blijven van nieuwe verzoek schriften. Zoo weten ook de hoteliers geen raad om te vol doen aan het gebedel om kamers. Kardinalen uit Ame rika hebben voor zich en hun gevolg eenige van de groote Romeinsche hotels voor den tijd van het Con sistorie geheel afgehuurd. Een moeilijk op te lossen probleem schijnt het inbezit- nemen der Titelkerken te zijn. Dit inhezitnemen kan niet plaats hebben vóórdat in het tweede Geheime Con sistorie van 22 Februari de Titelkerken worden toegewe zen. En meer dan twee in bezitnemingen per dag zijn volgens het ceremonieel niet mogelijk. Eenige nieuwe Kardinalen zullen dus na het Consistorie nog een veertien dagen te Rome moeten blijven, hoe gaarne zij allen ook zoo spoedig mogelijk willen ver trekken, om in de respectie velijke landen door "hun dio cesanen te worden, gehul digd. Het verblijf in Rome zal hun echter niet lang val len. Want verschillende fees telijkheden worden ter hun ner eere hier voorbereid. Zoo bijvoorbeeld in de Gre goriaansche Universiteit of ii de kerk van den H. Igna tius ter eere van de oud- studenten, nu Kardinalen. Aldus ook in het Pauselijk Atheneum der Propaganda waar in een feestelijke bij eenkomst in tegenwoordig heid van een dertig andere kardinalen de Prefect der Propaganda. Z.Em. Kardinaal Fumasoni Biondi, de feest rede zal houden en de stu denten van het Propaganda- college een theaterstuk zul len opvoeren van Kardinaal Newman. Het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus wil een bijzondere feestelijke samen komst 'organiseeren ter eere van den Chineeschen Kardi naal Tiën, van de Congre gatie van het Goddelijk Woord en Apostolisch Vica ris van Tsingtao. Hierbij zul len ook Nederlanders wor den uiteenoodigd. Want te Rome wordt steeds met groote dankbaarheid her dacht en gewaardeerd, wat Nederlnnd's Katholieken voor den bloei van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Pe trus hebben gedaan en nog doen. en welken krachtigen steun het hisdom Roermond aan het Missiewerk in het Apostolisch Vicariaat van Tsingtao heeft gegeven. Het zijn drukke dagen in Rome: en niet alleen voor de Sampietrini Rome, 16 Eebr. geallieerde 'woond. De Paus komt. Dan valt de prachtige klar der zilveren bazuinen door r geweldige ruimte van de ba liek en een oogenblik verstom het gemompel en rumoer E een stilte van spanning. Als ten tweede male de ba zuinen hun zilveren stemmen laten hooren dan is ook. de Paus reeds daar. hoog uitge dragen op zijn sedes gestatoria voorafgegaan door edel wacht en Zwitsersche garde. Naar alle kanten den zegen gevend wordt de Paus midden door de opeengepakte menigte gedragen, die vol ontroeringen de handen klapt of „Leve de Paus" roept, maar in ieder ge val niet met Hollandsche stilte en nuchterheid aan hun eerbied en aanhankelijkheid uiting ge ven. De Paus wordt gevolgd door een lange rij bisschoppen en hoefden van religieuze orden. De nieuwe kardinalen be vonden zich, afgezonderd in een van de zijkapellen van den St. Pieter. waar zij den eed van trouw aan den H. Vader had den afgelegd. En dan, terwijl de gewijde gezangen door de basiliek ruischten, kwamen de kardina len binnen met Mgr. Roaues aan het hoofd, gevolgd door Kardinaal Petit de Julleville en anderen, waaronder de pre laten van Toledo. Keulen, waar achter die van Zuid-Amerika. Luid werden' zij docr de me nigte toegejuicht. Iedere nieuwe kardinaal na derde voor den pauselijken troon, knielde, deed weder om een schrede naar den Paus, kuste den voet van den Paus en na een derde eerbetuiging ontvingen zij van den Paus de vredeskus. Daarna werd hun door den pauselijken ceremoniemeester den rooden hoed op het hoofd geolaatst. Na deze plechtigheid begaf de stoet zich wederom naar een van de groote zij-kapellen waar de afkondiging plaats had van de redenen der heilig verklaring van een pater Je zuïet uit de 17de eeuw. Ber- nardinus Realino, van Elisabeth Bicher. de stichteres der orde van de dochters van het H. Kruis en van Francisca Capri- ni, stichteres van de missiona rissen van het H. Hart, Daarna verliet de Paus de basiliek. WEER BOTER. Met ingang van 3 Maart zal voorloopig tot nader aankon diging behalve aan kinderen van 0 t/m4 jaar ook aan oudera personen wederom bo ter worden verstrekt. De eer ste groep behoudt haar nor male rantsoen van 250 gram per 14 dagen, de overigen krij gen in dezelfde periode de 125 gram toegewezen KOFFIE-SURROGAAT. Het bedrijfschap voor gra nen, zaden en peulvruchten wiist er met nadruk op, dat wegens de noodzakelijk ge achte bestemming der benoo- digde grondstoffen het fabri- ceeren van koffiesurrogaat verboden is. Overtreding van het verbod wordt tucht- of strafrechtelijk vervolgd. DISTRIBUTIE VAN GROENTE IN BLIK. Het C.-D. Kantoor deelt me de, dat een liter groente in blik per persoon beschikbaar wordt gesteld. Men moet hier toe bon G 04 der groentekaart bij een handelaar in groente inleveren, en wel uiterlijk op Dinsdag 26 Februari a.s. Inle vering bij andere detaillisten dan groentehandelaren is niet mogelijk. Aflevering zal zoo spoedig mogelijk na bevoor rading der handelaren geschie den.

De Burcht | 1946 | | pagina 3