IP: Om het kampioenschap van den Leidschen Schaakbond 1946 Tummers winnaar in 1942 Internationaal Schaaktournooi te Zaandam De zaak van de Unilever Een man met '„Ervaring" Komende Franschebedevaarten naar Lourdes Ihauuten in de Korte goLF RADIO Van den held Jan Trompetter 19 Op Woensdag 20 Febr. a.s. zullen in Café Royal, Doezastraat, des avonds om 7.15 de wedstrijden aanvangen om het kam pioenschap van den Leidschen Schaakbond. Voor het laatst werden of ficieel deze kampioenschappen gespeeld in 1942 met L. J. Tummers als winnaar. In 1943 werd nog gespeeld om den kampioenstitel van' de Leid- sche afdeeling van de Ned. Schaakbond, welke door C. B. v. d. Berg werd gewonnen. Voor deze kampioenschappen hebben de heeren mr. Leem bruggen en P. Zonderland (beiden L.S.G.) zich terugge trokken, terwijl ook L. J. Tummers wegens studierede nen niet van de partij kan zijn. De groepsindeeling voor de voorronden is als volgt: GROEP I: 1. J. Kanbier (Vrienden schaar); 2. H. Elemans (Zoe- terwoude); 3. W. Demmendal (L.S.G.)4. A. Smit (Vrien- schaar); 5. J. Blok (Philidor); 6. A. H. Koevoet (Philidor). GROEP II: 1. A. Bqrkema (Philidor); 2. E. H. v. Galen (Katwijk); 3. Ir. J. Westra (L.S.G.): 4. F. Te- leng (Vriendenschaar); 5. Th. v. d. Berg (Oegstgeest)6. J. Orbaan (L.S.G.). GROEP III: 1. C. Zandvliet (Vrienden schaar); 2. L. Kantebeen (Al phen); 3. A. Geyer (Zoeter- woude); 4. G. Bosscha (L.S.G.); 5. J. Koet (Philidor); 6. J. v. d. Velde (Oegstgeest). GROEP IV: 1. W. H. v. d. Nat (L.S.G.); 2. P. J. Planjer (Leithen); 3. D. Posthuma (Alphen) r 4. Mr. A. J. Mulder (Philidor); 5. J. Koet jr. (Vriendenschaar); 6. D. v. Gelder (Zoeterwoude). Van elke groep komen de twee hoogst uitkomenden in in den eindstrijd. De Stichting „Herdenkings fonds 20-jarig bestaan Zaan- damsche Schaakclub" zal van 3 to. en met 14 Juni a.s. te Zaandam een Internationaal schaaktournooi organiseeren in de recreatiezaal van Albert Hei.jn N.V. Voor de Interna tionale sectie zijn uitgenoo- digd: Denker (Kampioen van de Ver Staten), Steiner of Fine (Ver. Staten), Ekstroem (Zwe den), Christoffel (Kampioen van Zwitserland), Aitken (Kampioen van Schotland), Sir George Thomas (Engeland) Opocensky (Kampioen van Tsjecho-SIowakije), dr. List (Londen), dr. Tartakower (Frankrijk), dr. Bernstein (Frankrijk) en Pomar het Spaansche wonderkind. Voor Nederland zijn uitgenoodigd dr. M. Euwe en Mühring. Zoeterwoude INoordwijk I A. Paardekooper Czn.J. Sleeboom 0i A. GeyerG. Marijt afgebr. D. v. GelderJ. Scheepmaker 01 H. SieverdingP. Bedijn 01 E v. d. ValkA. Leenheer 0—1 C. PaardekooperJ. Hoogeveen 10 P. Schouten (res.)—L. Bedijn 01 Pater C. KaulihgJ. Ottevanger 10 J v. LeeuwenJ.J. Bizot (res.) 10 ,1. Kardol—A. Bonkers afgebr. Totaal 3xx5xx De vermoedelijke einduitslag zal zijn 4 /o 5 XA N.Z H.De Zwarte Pion (Lisse) 2 xx—5 K xx Kinderen uit de Nederlandsch vluchtc- Ifcigenkampen Bilton en Adek waren de gasten' van Major Mornington van de 10! Gen. Transport Comp. en zijn man nen op een partijtje, dat in den die rentuin te Batavia werd georganiseerd. De jeugd werd onthaald op lekkernijen, die door de officieren en manschappen van hun eigen rantsoenen waren op gespaard. Met partijtje bleek zoo'n suc ces, dat het iedere week herhaald werd. Hier zien we luitenant lohnson, die de kleinen behulpzaam is bij hun speliei.e -•o de wip. Amsterdam-P. De zaak van de Unilever Verkoopcentrale, in welke verduisteringsaffire zooals men weet de directie en eenige hoogere functionarissen, teza men vijftien in getal, zijn ge arresteerd, is nog altijd niet in een stadium, dat nadere mede- deelingen kunnen worden ver strekt. Het onderzoek is nog in vollen gang en breidt zich steeds verder Uit. Men wijst er ons op, dat het hier niet al leen gaat om de daders van de frauduleuze handelingen zelf, maar ook en vooral om hen, die daarvoor de verantwoorde lijkheid dragen. De justitie streeft in deze zaak uiteraard naar volledige klaarheid. KURHAUS WORDT „HET BADHUIS". De jury die moest uitmaken welken naam het Kurhaus te Scheveningen voortaan zal dra gen, heeft geen. gemakkelijke taak gehad. Na rijp beraad heeft de jury besloten het Kurhaus den naam terug te geven, die van de stichting der badplaats af de naam is geweest van het voor naamste gebouw, n.l. „Het Bad huis". In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het den S.S.-man W. Hendriks uit Deventer ge lukt uit de kazerne te Kampen te ontvluchten. ,De gevangene zat opgesloten in een cel op de derde verdie ping. Hij wist echter uit te breken en als ervaren „gevel- tourist" was het voor hem niet moeilijk uit de kazerne te ko men. Hendriks is een bekend „uitbreker", want dit is reeds de zevende maal, dat hij uit een kamp in Nederland ont vlucht is. EEN ZWART DISTRIBUTIE KANTOOR. Een inwoner van Haarlem heeft voor den economischen rechter terechtgestaan wegens geknoei met distributiebeschei den. Gedurende den oorlog beeft hij geleefd van nandel in bonnen op groote schaal, het geen hij na de bevrijding nog intensiever deed, tot hij door een „kleine onvoorzichtigheid" door de mand viel. De officier eischte tegen dezen aarts knoeier, die er, naar hij zeide, „een klein distributiekantoor in het zwart" op na had gehouden, twee en een half jaar gevange nisstraf. De economische rech ter veroordeelde hem tot drie jaar. WEERSVERWACHTING. Tot Woensdagavond. Hedenavond koudfrontpas- sage met eenigen regen. Mor gen wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Ma tige, vooral aan de kunst, tij- deliik krachtige wind tusschen I Westen N.-West. Iets kouder. ENORME AANVOER TE SCHEVENINGEN. Met versche visch kwamen Zaterdag jl. aan de' markt de motorloggers: SCH. 73, met 12205,10; SCH.39, met 9502,80; SCH. 118 met 16640,95; SCH. 443, met 10491,15; SCH 332, met 13202,40; SCH. 314, met 14466,90 en 32 kustvisschers met 31401,83 besomming. In de week van 11 tot en met 16 Febr. kwamen te Scheve ningen aan de markt 18 motor- loggers met een totale besom ming van 186618,03 en 71 kustvisschers met 43027,72. In die week werd in totaal be- somd 229645.30 voor uit zee aangevoerde versche visch. De aanvoeren van Zaterdag en gistermorgen waren zeer bevredigend. Wanneer deze aanvoeren blijven voortduren verwacht men dat de verdee ling van visch, althans in het dicht bij de aanvoerplaatsen gelegen gebied, spoedig tot het verleden zal behooren en de vrije handel hiervoor in de plaats komt. I OFFICJEELE PUBLICATIE, Op 1, 2 en 3 April 1946 zullen in den Dierentuin te 's-Gravenliage de examens worden afgenomen ter verkrijging van: 1. De akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in het Boekhouden. 2. De akten van bekwaamheid A en B tot het geven van middelbaar onder wijs in de handelswetenschappen. 3. De akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de begin selen der handelskennis. Aanmelding voor de examens moet geschieden bij den heer A. Tappee, Haar lem. Zaanenlaan 127, voor 25 Februari 1946 bij brief op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgaven van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats en adres en begeerde akte. met overlegging van geboorteakte en van het examen, dat men wenscht af te leg gen. Het verschuldigde bedrag moet voor alle examens tegelijk met de aanmel ding worden gestort op postrekening No 143800 ten name van den heer Ch. Javaux, Regentesselaan 9b, Haarlem. Zuilen wij dat nog beleven De Britsche Min. van Handel heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat gedurende de komende twee textieldistributie-pe rioden in Engeland slechts een klein aantal punten geldig zal worden ver klaard. Toen men hem vroeg, of de distributie van kleeding binnen twee jaar zou worden opgeheven, aarzelde de minister en zeide dan: „Ik hoop, dat wij de opheffing van die distributie nog zullen bele ven". Voor een talrijke en uitgele zen schare droeg de Bisschop met assistentie van Mgr. Touze, als vertegenwoordiger van Kar dinaal Suhard, en van Mgr. Ne- veu een plechtige Mis op, daarbij een traditie herstellen de, welke door den oorlog en tijdens de bezetting werd on derbroken. Tijdens de vespers, welke in de Metropolitane basi liek werden gehouden, was de menigte nog grooter en aan dachtiger. Mgr. Choquet hield daarbij een toespraak welke ge acht wordt tot de grootste blad zijden van gewijde welspre kendheid in de Fransche taal te behooren. Met een plechtig Lof werd deze dag van Christelij- ken ijver besloten. Aan het einde der plechtig heid werden de data van de drie groote bedevaarten naar Lourdes afgekondigd, n.l. van 511 Juli voor het diocees Pa rijs, van 1721 Augustus Na tionale bedevaart en van 7—13 October de Rozenkrans-bede vaart. Het is blijkbaar onmoge lijk iets in Engeland gedaan te krijgen zonder eerst in de fij te hebben gestaan. Er werd zelfs een rij gemaakt voor de microfoon door de protesteerende vrouwen in het gemeentehuis te Ilford, waar het stampvol vrouwen was, alle met de boodschap- pentasch in de hand. Hier volgen eenige van haar uit latingen; 1. „Het is onmogelijk de wasch te doën met het ver strekte rantsoen zeep". 2. „Waarom wordt niet een deel van het voor Ameri- kaansche films gebruikte geld aan voedsel besteed?". 3. „We ziin maar met zijn tweëen, maar we verhonge ren bijkans." 4. „Men diende minder voedsel aan de restaurants te verstrekken. Wij moeten in de rij staan, omdat wij aan de winkeliers zijn over geleverd.". 5. „Wij hebben het heel moeilijk gehad. Wij hebben bommen en raketbommen weerstaan en wij hadden ge dacht, dat wij, als de oorlog gedaan was, althans geen rantsoenvermindering zou den hebben te trotseeren". 6. „Wij weten dat andere landen er slechter aan toe zij.i dan wij, maar wij weige ren aan te nemen, dat alle landen op dit moment er slecht aan toe zijn. Volgens de „Montreal Star" wer den Vrijdag j.l. te Montreal 6 perso nen .gearresteerd in verband met de spionnage-activiteit in Canada. Het blad citeerde „gezaghebbende kringen en zeide, dat een lid van den „Natioiml Research Council" en een officieel ;cr- soon van de progressieve arbeiders partij bij degenen waren, die naar het hoofdbureau van politie werden ge bracht. Trygve Lie zal binnen veertien da gen naar New York vertrekken. 2 a 3000 studenten hebben te Ma drid een demonstratie pro-Franco ge houden. De Britsche medische autoriteiten te Berlijn spreken hun groote ongerust heid uit over het snelle uitbreiden van typhus, welke dor uitgewenkenen uit bet Oosten in de stad wordt gebracht. Naar te Ottawa verluidt, heeft een jonge Sowjet-Rus, Ivor Gosenko, het huidige onderzoek naar een spionnage- systeem aan den gang gebracht door den Canadeeschen autoriteiten in September j.l. een groot paket te overhandigen, dat, r.aar men zegt, gegevens over de atoombom bevatte en van de Sowjet- Russische ambassade afkomstig was. Gosenko was hoofdtelegrafist bij de ambassade. Documenten, welke de bedoeling hebben het contact te bewijzen tus schen de terroristische activiteit van rechtsche ondergrondsche groepen in Polen, het commando van Gen. Ad ders' corps in Italië en Poolsche emi grantenkringen te Londen, beginnen nu in de Poolsche pers te verschijnen. Ver dere onthulingen zijn te verwachten tij dens een serie processen tegen der gelijke terroristen, welke nu zijn begon nen. Bidault beeft Maandagavond een onderhoud gehad met Bevin. Reuter meent te weten, dat zoowel de kwestie van den Levant als de Fransche plan nen vo'or de internationalisatie van de Ruhr het onderwerp der besprekingen vormden. Het Zweedsche schip Grottning- holm is door den storm aan den grond gezet, toen het dit weekeinde door het Suezkanaal noordwaarts stoomde naar Port-Said. voor Dinsdag. f HILVERSUM 1. 301 M. 6.Jussi Bjoerling zingt. 6.15 45 jaar Reddingswerk. 6.30 Instrumentale solfsten. 6.50 's Avonds als ik slapen ga... 7.Nieuws en weeroverzicht. 7.18 Programma-overzicht. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.Nieuws in het kort. 8.05 Voorwaarden luisterspel prijsvraag. 8.10 Kamerorkest o.l.v. J. v. Ginnekeo. 8.45 Luisterspel. 9.30 Ensemble Guus Valten. 10.Nieuws. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Filmpraatje. 10.35 Avondgebed. 11.Ensemble Nina Dolce. 11.30 Water-variaties. HILVERSUM II, 415 M. 6.Nieuws. 6.15 Rawicz en Lanadeur. 6.30 Physologie der gemeen schap. 7.....En nu naar bed! 7.05 Kamermuziek. 7.40 Herinnert U zich nog? 8.Nieuws. 8.05 Departementen spreken. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.45 „Contact". 10.15 Buitenlandsch overzicht. 10.30 Vervolg Contact. II.Nieuws. 11.15 Gramofoonplaten. Daar stond Jan Trompetter en hij kuchte beduusd. Daar stond Vrouw Isabel en zij lachte verlegen. Daar lag Tobias achter de kachel aan zijn klontje te knab belen. „Jan, Jan", zuchtte vrouw Isabel en schonk neuriënd de koffie op. „Isabel, ik ken je wel", dichtte Jan Trompetter. „En wil ik jou eens wat zeggen, vrouwtje?"Tobias spitste de oren en de tortel duifjes zwegen. „Wel?" „Nu ga ik toch heus eens eerst mijn schoenen poetsen, want met zulke vuile schoenen aan, zou me je koffie niet, smakenËn Jan ging in zijn werkplaats, stak de lamp aan, grinnikte eens tegen het sijsje h kooitje boven zijn tafel, en haalde uit de, hoek je zou zeggen een bezem. Mis hoor. Twee stuks schoenschuiers, elk aan :en lange stok, een om in te smeren en een om uit te glimmen. Hij kon dan kaarsrecht blijven staan en rustig heel het oppervlak van zijn grote schoenen in de schoen smeer zetten en dan met de andere laten blinken. Wat glom dat, enwat klonk daar opeens de bel aan de yoordeur lanja en yervaarbjk^Ji

De Burcht | 1946 | | pagina 2