N- A. C. aan de kop in Zuid IV Heerenveen verliest wederom Utrecht-Zwaluwen kunstlicht OMGEVING konden gisteren weer een over winning boeken resp. tegen L.F. C. en S.J.C. V.V.S.B. leed een groote ne derlaag tegen A.S.C. waardoor de positie van de Bavoclub be denkelijk is geworden. De Leidsche derby Lugdu- numRoodenburg eindigde in dubbel blank. BI. Zwart 10 6 2 2 14 Wassenaar 10 6 2 2 14 A. S. C. 10 4 4 2 12 Lugdunum 11 4 3 4 11 Hillinen 8 5 3 10 L. F. C. 9 4 2 3 10 Roodenburg 9 4 2 3 10 S. J. C. 8 2 2 4 6 Alphen 10 2 2 6-6 •V. V. S. B. 11 1 1 9 3 M. V. V. verspeelt een punt In Afd. IV heeft N.A.C. zijn punten-achterstand volledig in gehaald en nu zelfs de leiding genomen, door een uitstekende overwinning op B.V.V., dat voor de 3e maal in successie een ne derlaag leed. Longa kon het op eigen terrein ook niet verder brengen dan een gelijk spel te gen Eindhoven. Willem II won slechts met 10 van de Baro nie, terwijl R.K.T.V.V. zich hoogerop werkte door Helmond in eigen huis te kloppen. N. A. C. 11 7 3 1 17 Longa 10 6 3 1 15 B. V. V. 10 7 3 14 Willem II 10 6 2 2 14 N. O. A. D. 9 6 1 2 13 Eindhoven 10 4 4 2 12 K.K.T.V.V. 10 2 3 5 7 Helmond 10 1 4 5 6 De Baronie 11 1 4 6 6 Vlissingen 9 117 3 R. B. C. 8—171 In Afd. VI heeft Brabantia het de leiders danig rastig ge maakt en moest M.V.V. met een gelijk spel genoegen nemen. Limbusgia liep weer een punt in door zelf van Bleyerheide te winnen. De Spechten konden niet op tegen de S. C. Emma en Roermond werd wat vaster op de laatste plaats gedrukt door Juliana. M. V. V. 10 7 2 1 16 Limburgia 11 7 4 14 P. S. V. 12 6 2 4 14 S. C. Emma 11 4 4 3 12 V. V. V. 10 4 2 4 10 Maurits 10 4 2 4 10 De Spechten 11 5 6 10 Brabantia 8 3 2 3 8 Juliana 10 3 2 5 8 Bleyerheide 10 3 2 5 8. Roermond 11 2 9 4 In het Oosten heeft Be Quick een veer moeten laten aan A.G.O.V.V. Ensched. Boys wonnen maar liefst met 40 van Quick, zoo dat de Boys met verliespunten gelijk staat N.E.C., Be Quick en Go Ahead. N.E.C. behaalde een magere overwinning op Heracles, wat echter net voldoende was om de leiding in deze afdeeling over te nemen. DISTRICT 3: N.E.C. 10 6 2 2 14 Be Quick 10 5 4 1 14 Go Ahead 9 5 2 2 12 Ensch. B 9 4 4 1 12 A.G.O.V.V. 9 4 3 2 11 Quick 10 4 3 3 11 Tubantia 10 4 2 4 10 Wageningen 10 2 2 6 6 Heracles 8 0 4 4 4 P.E.C. 8 2 0 6 4 Enschede 9 12 6 4 In het Noorden is Be Quick erin geslaagd Heerenveen de tweede nederlaag toe te bren gen. De voorsprong van Len stra cs, is hiermede bijna te nietgedaan, zoodat hier plot seling weer volop spanning is. Siieek is nu de geduchtste can- didaat en toonde dit ook door Achilles met ruime cijfers te kloppen. L.S.C. behaalde hier de eerste overwinning tegen Veendam. DISTRICT 5: Heerenv. 9 6 1 2 13 Be Quick 10 6 1 3 13 Sneek 9 6 0 3 12 Velocitas 9 4 2 3 10 H.S.C. 11 3 4 4 10 G.V.A.V. 8 3 2 3 8 Leeuwarden 8 4 0 4 8 Frisia 8 3 14 7 Achilles 7 2 2 3 6 Veendam 9 2 2 5 6 L.S.C. 8 116 3 ROUWKOOP—DOCOS 4—9. A. Verhoeven breekt zijn sleutelbeen. In een ongelukkigen wed strijd waarin de Docosspil A. Verhoeven zijn sleutelbeen brak, zijn de Leidenaars er niet in geslaagd met hun gehavend elftal door mil. dienst e.d.) ook maar een puntje op Rouw koop te veroveren. Beide doe len zijn beurtelings in gevaar. Na 10 min. krijgt Docos een penalty toegewezen welke ech ter wordt overgeschoten. Do- cos is steeds in de aanval maar de Rouwkoo'pbacks zijn in top vorm en retourneeren alles. Even voor de rust kan Rouwkoop door haar midden voor de leiding nemen 10, waarmede de rust ingaat. Als er in de tweede helft 10 minuten is gespeeld' komt Ver hoeven met den Rouwkoop- spil in botsing met het boven vermelde gevolg. In de perio de dat Docos met 10 man speelt, kan Rouwkoop haar voorsprong vergrooten. 20. Wanneer de invaller verschijnt volgen er verschillende wijzi gingen in het elftal wat Docos niet ten goede komt. Tenslotte raakt Docos uitgespeeld en heeft Rouwkoop geen moeite den stand tot 4—0 op te voe ren. V.V.S.B.—A.S.C. 0—8. V.V.S.B. heeft het er tegen A.S.C. wel leelijk bij laten zit ten. Na de resultaten tegen Wassenaar en Lugdunum had den we op een beter resultaat van V.V.S.B. gerekend. A.S.C. toonde zich voor de rust al veel sterker en wist dit dan ook in zes doelpunten uit te drukken. Na de hervatting deed A.S.C. hert kalmer aan wat niet weg nam, dat zij door Aniba en v. Duyn nog twee doelpunten wist te scoren BLAUW ZWART—L.F.C. 1—0. De nek aan nek race in de derde klasse gaat voorloopig nog tusschen Blauw Zwart en Wassenaar. Blauw Zwart schakelde al thans voorloopig L.F.C. uit, door haar een i0 nederlaag toe te brengen. Zooals de uit slag laat zien. is het een span nende wedstrijd geweest, waarin de verdedigingen de sterkste deelen van de elftal len waren. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd met v beide doelen beurtelings in gevaar. Door een uitval kon BI. Zwart voor de rust het eenige doelpunt, van dezen wedstrijd scoren. Na de rust was L.F.C. in de meerderheid, maar schoten van Blom en Herreur konden geen genade vinden bij den Wassenaarschen doelman of gingen naast. Zon der dat verder een van beide partijen konden scoren eindig de deze uitstekenden en in de beste verstandhouding gespeel den wedstrijd. S.J.CWASSENAAR 2—6. Voor de rust wogen beide partijen goed tegen elkaar op en_ Wassenaar, dat in Noord- wijk op heftigen tegenstand stuitte kon slechts een 10 voorsprong boeken. Na de rust kreeg Wassenaar, spoedig een strafschop toegewezen waar mede den stand op 02 werd gebracht. Even later is het Hoogervorst, die eveneens uit penalty den achterstand voor de Noordwijkers verkleint 12. De S.J.C.-keeper had vandaag echter geen gelukki gen dag en zoo kon Wassenaar geleidelijk den voorsprong opvoeren. Alkemade scoorde nog eenmaal voor S.J.C. ZX.C.—B.O.S.R. 1—4. Nog voor de rust weten de Veenbewoners hun meerder heid met een tweetal doelpun ten uit te drukken. Even voor de rust kan Z.L.C. den achter stand nog verkleinen 12. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Het is dan ook D.O.S.R. die nog 2 maal weet te scoren en daar mede een verdiende overwin ning behalen. bij Woensdagavond zal bij kunstlicht in het Stadion te Utrecht een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen De Zwaluwen en het Utrechts elftal. De opbrengst is ten ba te van Nederland helpt Indië. ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHEN AAN DEN RIJN. De portefeuilles van het college van B. cn W. verdeeld. In verband met het optreden van den derden wethou der, den heer C. M. Deerenberg (R.KJ in ons gemeentebestuur is,, zoolang de burgemeestersvacature nog niet is ver vuld, in de verdeeling der werkzaam heden tusschen de leden van het colle ge, de- volgende wijziging gebracht. Als voorzitter van de Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf tevens be last met onderwijsaangelegeiiheden, zal optreden wethouder W. Brouwer. Tot nu toe werden deze onderdeelen be heerd door wethouder Spreij Thzit., die blijft optreden als loco-burgemees ter, als voorzitter van de Commissie voor de bedrijven en als voorzitter van het bestuur van den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken. Als voor zifter van de Commissie voor Open bare werken zal optreden de nieuwe wethouder,- de heer C. M. Deerenberg Tot nu toe trad als zoodanig op wet houder W. Brouwer. Vastenavondviering R.K.V.V. ,,Alph. Boys". Voor het eerst na de bevrij ding beleefden de werkende leden van de R.K.V.V. „Alphensche Boys" hun traditioneele vastenavondviering. De voorzitter der Boys, de heer Adr. Brcu- kel, leidde met een korte toespraak de avond in, waarna hij het meer feeste lijk gedeelte in handen stelde van het lid A. Borgmeijer. Het duo Zimmerman Van Gils zong een Boys-lied, terwijl de heer D. Groenendijk een geestige toespraak hield op rijm, waarin de spe lers, vooral van het eerste elftal, wer den belicht. Joz. v. d. Linden wist in mimiek de reacties uit te beelden van een boer, die voor het eerst een film programma in de bioscoop bijwoont. Nog anderen droegen het hunne bij in het rijk gevarieerd programma en als wij het geheel bezien door het brilleglas van het amateurisme, dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het feestcomité èn het bestuur van de Boys er uitste kend in geslaagd zijn het volledig pro gramma van een dergelijken avond ge heel met eigen krachten te verzorgen. Vermelden wij nog, dat de zoo lang zaam in ons vereenigingsleven „inge burgerde" figuur van G. Beuk met zijn accordeon de gezellige stemming „erin" wist te houden. Rehabilitatie dir. Water- en Lichtbe- drijven. Op instignatie van het ge meentebestuur werd ten kantore van de Gemeentelijke Water- en Lichtb'edrij- ven een bijeenkomst belegd, teneinde ten heer M. van Muiswinkel, die als dir. van deze bedrijven acht maanden lang geschorst was, openlijk te rehabiliteeren. De loco-burgemeester, wethouder J. Spreij Thzn., sprak enkele woorden waarin hij deed uitkomen, dat deze toe stand op het bedrijf voorkomen had kunnen worden. Het deed spr. een ge noegen dat de situatie thans een einde heeft genomen en hij wenschte den direc teur hiermede geluk. Ir. D. J. Houweling sprak het ver trouwen uit, dat er weer een prettige sfeer van samenwerking moge komen. TER AAR R.K. Volkspartij. Onder leiding van den heer Volgering, kwam een groot aantal leden van de R.-K. Volkspartij bijeen voor de jaarvergadering. Tot afgevaardigde voor de Kamer-Cen trale en Statenkring werden benoemd»- de heeren J. Zwirs en Cor Hoogervorst. De voorloopige aanwijzing der candi- daten voor de Tweede Kamer gaf het volgende beeld: M. P. v. d. Weyden, Jac. Groen, dr. Jos. de Boer, C. Bek kering en dr. Kortenhorst; voor de Pro vinciale Staten: M. P. v. d. Weijden. C. v. Veen, A. C. Deerenberg en J. Th. Volgering. Hierna sprak het Tweede Kamerlid de heer M. P. v. d. Weijden over actueele vraagstukken. De groote problemen van den weder opbouw worden aangesneden, de in- en uitvoerpolitiek en de noodzakelijkheden, welke hierbij aan de dag treden. Ook de geldzuivering met haar consequenties werden onder de loupe genomen en het moeilijke probleem om een rechtvaar dige verhouding te brengen tusschen loo- nen en kostprijzen. In 'n populair betoog toonde spreker aan, dat wij er niet zijn met de opmerking, als de loonen te laag zijn deze verhoogen en als de prij zen te hoog zijn, deze verlagen. De oorzakelijke verhoudingen hiertusschen werden duidelijk aangetoond. De he^r v. d. Weyden besprak voorts de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, het ur gentieprogram van-de Katholieke Volks partij en de verhouding tot de N.V.B. Spr. eindigde zijn vlot en aangenaam betoog met er op te wijzen, dat de Ka tholieken hun eenheid moeten bewaren. Het bestuursvoorstel, de contributie te handhaven op een gulden, vond geen bestrijding. Bij de rondvraag kwamen de tongen los over de desolaten toestand waarin het Kerkpad zich bevindt en de vrijstelling voor militaire dienst. VOORHOUT R.K.S.V. „Foreholte". Foreholte 1 won te Noordwijk van S.J.C. 3. Hoewel de Noordwijkers vooral in de tweede helft prachtig partij gaven, konden ze toch niet verhinderen, dat Foreholte met 0—5 zegevierde. De Voorliouters gaan nog steeds aan den kop vafi IB met 10 gesp. wedstrijden, 9 gewonnen, 1 gelijk. 0 verloren, 4211 voor-tegen doelpunten en 19 winstpunten. Nog even volhou den Foreholte! Foreholte verloor den thuiswedstrijd tegen Kagia 1. •echter niet onverdien stelijk met 13, ruststand 00. Vo,0r Zondag 24 Febr. staan er 3 wed strijden op het Foreholie-programma. J 12 uur: S.J.C 2—Foreholte 1, wat een! spannende strijd kan worden tusschen deze best geplaatsen der le klasse. Thuis 12 uur: Foreholte 3Teylingen 4, wat 2 punten kunnen worden voor de a.s kampioenen. Om 2 uur Foreholte 2Teylingen 2, hetgeen een verdeeling der punten mo gelijk maakt. VOORSCHOTEN L.T.B. en R.K. Coop. Boerenleen bank. Op 12 Februari j.I. herdach ten de L.T.B., afdeeling Voorschoten en de R.K. Coop. Boerenleenbank het 25- jarig bestaan, 's Morgens werd een H. Mis opgedragen tot intentie van de le den der beide organisaties, 's Avonds om 8 uur had een feestvergadering plaats in café „Allemansgeest". Voor den L. T.B. voerden 't woord de heeren Kamp- schoër, voorzitter v. d. L.T.B., van der Hulst, voorzitter van de afdeeling Voorschoten, terwijl de heer Doeswijk, bestuurslid der bank en de hoofdinspec teur der Gemert voor de Boerenleenbank spraken. Tegelijk met de vereenigin- gen jubileerden de heeren: P. Koot, L. de Jong en C. v. d. Krogt en tevens de heer M. Lakeman, de kassier der bank. De beer C. v. d. Krogt ontving van den voorzitter der L. T. B. een diploma. De voorzitters van de R.K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze" en van den Volksbond en Jongeboeren bond complimenteerden het bestuur der jubileerende vereeniging en boden bloe men aan. De heeren Koolmeester en Spiefelhagen zorgden voor muzikale cummers eu luimige voordrachten, die zeer in den smaak vielen. ZEVENHOVEN L.T.B. afd. Boeren. Onder auspi ciën van den L.T.B., afd. Boeren, sprak de heer Kampschoër over de absolute ndodzakelijkheid van emigratie van on ze jonge boeren, omdat Nederland geen uitbreiding meer kan bieden door ont ginning of verkaveling waardoor -mo menteel voor 50.000 jonge boeren geen toekomst meer is in Nederland. Er is, aldus spreker, een emigratie- commissie gevormd, welke nog dit jaar hoopt klaar te komen met haar plan nen. Zij stelt zich voor om in de voor ons volk het meest geschikte omgeving een stuk land aan te koopen, daar een in ternaat te vestigen, waarheen jonge boeren gezonden zullen worden om ge durende een jaar verschillende bedrijfs- methoden en technische kennis op te doen en tevens kunnen zij dan in dat opleidingsjaar uitzien naar een bedrijf dat hun geschikt voorkomt. Vooral met het oog op de godsdien stige belangen van onze R.K. boeren- is het gewenscht, dat hiervoor eenige waarborg gegeven kan worden. De emigratiecommissie vestigt spe ciaal haar aandacht op Bretagne. Zij wil daar dan een R.K. emigratiebureau vestigen, zoodat de emigranten zoowel voor hun geestelijke dan wel voor haar stoffelijke belangen contact kunnen vin den. Voorts wees spr. op de perspectie ven in de N.O.-polder, waar ook voor verschillende jonge boeren een toekomst ligt. Zij, die er daar niet in sla gen zullen dan echter met des te meer vrijmoedighefd naar het buitenland uit wijken. Spreker had een aaudachtig gehoor en een applaus bevestigde hun dank. Na deze korte en duidelijke toelich ting werden nog verschillende vragen gesteld welke door spr. werden beant woord. ZOETERWOUDE In memoriam dr. J. B. J. Kortmann. Vrijdagavond is aan het leven van den weled. zeergeleerden heer dr. Jacobus Bernardus Johannes Kortmann. na een langdurige ziekte het einde gekomen en wij achten het een plicht over dit doel bewuste leven een In Memoriam te schrijven. Als een, als het ware, geboren dok ter gekomen uit een doktersfamilie en gehuwd met de dochter van 'n dokter, begon de overledene in het jaar 1903, na de voltooiing van zijn studiën, zijn levenstaak: de verzorging van het lichamelijk welzijn van de bewoners van Zoeterwoude en Stompwijk om gedu rende meer dan dertig jaren bijna zon der rust of vacantie 'te nemen, zicli ge heel en al te wijden aan de bijna boven- menschelijke arbeid van de vervulling van een plattelands-practijk. Voor alles en boven alles was hij geneesheer en om deze grootsche opvat ting werden geen openbare functies door hem vervuld, was elk amusement hem vreemd. Het is van dezen plichtsge trouwen mensch bekend, dat hij zich eenmaal liet overhalen tot een sociëteits lidmaatschap, waarvan men hem moest wegroepen voor een zieke, die plotse ling zijn hulp noodig had. Hierover was onze dokter zoozeer over zichzelf on tevreden, dat hij terstond een einde maakte aan deze eenige ontspanning. Ja renlang moest de overledene per rij wiel de groofe afstanden van de beide gemeenten afleggen, alle weersgesteld-' heden trotseeiende. Als een roeping en met groote bekwaamheid werd dit le venswerk voltrokken, hoewel niet altijd gewaardeerd. Het resultaat van zijn werk was zijn ecnig doel en het moet voor hem wel een groote levensvreugde ge weest zijn, dat zijn beide zoons naar zijn voorbeeld de medische weten schap beoefenen. Zelfs nadat zijn practiik was overge gaan in handen van een zijner zoons, bleef hij zoo graag de oude dokter, ge roepen in nood en bij epidemieën, om zóó tot het einde van zijn leven met hart een ziel dokter te blijven. Moge de overledene, vooral om zijn strenge op vattingen als Katholiek geneesheer v.ln God het hemelsch loon gegeven wor den. g Het gaat nog niet goed in Nederland Vervolg van pag I. Voor velen is het gezin zoo iets als de organisatie voor cu materieelen verzorging; dc jongens en meisjes ontlooper het nu zoo dikwijls als ze dc kans zien zich in de bioscoop te vergapen aan een onbenul lige rolprent of om in de be nauwde sfeer van een danstent een moreele kater te halen. Het gebrek aan vreugde in de openbare amusementsgelegen heden is opvallend. Het gaat nog niet goed in Nederland. De gemiddelde burger heeft er geen idee van hoeveel hyena's al dan niet in een mooi pakje gestoken azen op goederen van de ge meenschap. Vijfduizend auto's van he4 Militaire Gezag, schijnen te zijn gestolen. En onze élite troepen volgens de Regee- ringsvoorlichtingsdienst wel te verstaan plegen een roof overval in optima forma. De corruptie tiert weii Vroeg een onderneming nie. per advertentie twee heeren met veel relaties bij overheids instellingen waarvoor de on derneming bereid Qas deze corruptie uitlokkende heeren den persoonlijken Zondagschen titel van commissaris te ge ven! En is niet de advocaat, de accountant met relaties bijzon der in trek! Neen ,het gaat nog niet goed in Nederland. In het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Ste- debouw, een uitstekend tijd schrift, lezen wij in een arti kel over den woningnood, dat het tekort aan woningen een 4 a 500.900 bedraagt. Geduren de 10 jaar zouden in Neder land 100,000 woningen per jaar moeten worden gebouwd met een verzwakt industrieel apparaat en minder prestee- rende ambachtslieden. De pres tatie van de ambachtslieden. lezen wij, wordt geschat op 40 tot 70 pet. van de normale (bij een stijging van het geldloon van 2540 pet.). En wat heeft minister Drees medegedeeld? Dat de mijn arbeiders het er bewust op aanleggen de productie te drukken. Wanneer het produc tie kwantum de gestelde limiet te dreigt te overschrijden, worden de karretjes voorzien van een „Pas op". De zwarte handel is nog steeds oorzaak van arbeids- schuwheid. En toch moeten wij, die thans op crediet leven, het van de arbeid hebben. Groote buitenlandsche leenin gen zullen noodig zijn om ons stuk geslagen productie appa raat te herstellen en te ver nieuwen. Maar de werkers om dit apparaat te bedienen moe ten gereed staan, niet op de laatste plaats, in het belang van de werkers zelfs. Dat wij nu kaas en boter uitvoeren, terwijl de rantsoe nen juist van deze twee arti kelen karig zijn, is --dsittere noodzaak, waarvan men nie mand een verwijt kan maken. Tenzij degenen, die door een bewust verminderde hrbeids prestatie de uitvoer van andere producten belemmeren. Velen zien heil in een of anderen vorm van socialisme, anderen in die van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, aan de Re geering stelt men den eisch. dat zij herstelt en vernieuw! Wij kunnen het den schrijver in de Engelsche Economist echter nazeggen, een van de voorwaarden, ja de voorwaar de, om al die schoone plannen te doen slagen is „that the country will accept the doctrine of hard work", dat het land de wet van den arbeid aanvaardt. Een breed spoor trekt de oorlog achter zich aan. Het is geteekend door egoïsme, ge notzucht, materialisme. Het besef, dat iedere arbeidsdag winst is voor een berooid land, het algemeen besef, dat arbeid zaamheid èn soberheid ons de vreugde kunnen verschaffen, ontbreekt. Het doel van het leven is niet het behaaglijk en goed te hebben, zeker niet in den zin welke een aan goedkoop ge not verslaafde wereld er aan hecht.

De Burcht | 1946 | | pagina 3