ie meet er koopen Leidsche woSindustrie werkt hard om in enorme behoeften te voorzien RADIO Amelo nagenoeg weer droog k Pelt beascad tot adj.-secreiaris-peraal SPORT Haarlem aan den kop in West II Van den held Jan Trompetter Wollen dekens en baby-pakketten TALLOOZE Hollandsche huismoeders zitten te springen om deze begeerde textielartikelen. De getroffen gebieden vra gen erom, onze repatrieerenden moeten geholpen worden, doch ook in de niet getroffen gezinnen is een aanvulling na 5 jaren, waarin niets bijkwam maar wel afging, dringend noodig. WIE WORDEN HET EERST GEHOLPEN? De Regeering schijnt op het standpunt te staan, dat de mijn werkers het eerst „onder de wol" dienen te komen. Zij heeft althans een urgentieopdracht feplaatst voor levering van 20.000 dekens voor de mijn streek. Dit zal menigeen vreemd in de ooren klinken, maar de regeering schijnt niet het risico te ivillen loopen het met de mijnwerkers aan den stok te krijgen. Intusschen wor den onze getroffen landgenoo- ten in 't Zuiden en de repa trieerenden daarvan de dupe en er gaan talrijke noodkreten op, waarom de aflevering voor hen geheel is stopgezet. Als we daarbij nog tellen de 90.000 de kens, die voor het leger zijn be steld en de 10.000 stuks voor de interneeringskampen, dan kunnen we wel op onze vingers uittellen, dat de nood zoo maar niet een twee drie gelenigd is. De toestand momenteel en de vooruitzichten! Bij Clos en Leembruggen za gen wij tallooze nijvere handen bezig bij de vervaardiging van wollen breigarens voor de ba bypakketten. Van het sorteeren van de ruwe schapenwol tot aan het oogenblik, dat het eind product, de knotten breigaren, de fabriek verlaat, blijkt alles ingesteld te zijn op het devies: „orde en netheid". Het valt ons echter herhaaldelijk op, dat er talrijke machines werkloos staan en op een vraag krijgen we het verwachte antwoord: Gebrek aan geschoold personeel. Een klacht, die men trou wens overal hoort, en die wel een tragisch licht werpt op de groote moeilijkheden waarme de de geheele industrie te kam pen heeft. Gebrek aan geschoold personeel, de grootste handicap, hetgeen zijn stempel drukt op het geheele productieproces. Zoodoende zien we ook hier weer, dat er gebrek bij over vloed is; immers door de Ned. Regeering in Londen werden groote hoeveelheden ruwe wol in Australië en Zuid-Amerika aangekocht en zoo beschikken de wolfabrieken thans in ruime mate over de benoodigde grond stoffen. Waar zijn thans de meisjes die vroeger in de fabrieken werk ten? Zeer zeker waren de so ciale toestanden op alle tex tielfabrieken niet overal even gunstig te noemen, toch geeft het feit, dat men ook in deze vo.or Maandag. HILVERSUM I. 301 M. 6.30 Programma Ned. Strüdkr. 7.Nieuws. 7.15 Weeroverzicht. 7.18 Programma-overzicht. 7.20 Gramoloonmuziek. 9.Nederl. organisten. 9.30 Sportpraatie 9.45 Cramofoonplaten. 10.Nieuws. 10.15 Van Oost tot West, van Noord tot Zuid. 10.50 Vioolduetten. 11.20 Gramoloonmuziek. HILVERSUM II. 415 M. 6 Nieuws. 6.15 De Kon. Militaire Kapel o.l.v. R. v. Yperen. 7.....En nu naar bed! 7.05 Raphael Lanes, cello: Max Geiger, piano. 7.45 Lichamelijke opvoeding. 8.Nieuws. 8.05 De vischvoorziening. 8.15 Radio Phil. Ork. 9.45 Vaudeville Orkest o.l.v. Cor v. d. Liuden. 10.15 Actualiteiten. 10.30 ,.Les Gars de Paris", o.l.v. Frans van Capeile. 11.Nieuws. 11.15 „London calling" Wij brachten een bezoek aan een tweetal wol- fabrieken om te zien hoe er gewerkt wordt om onze gezinnen weer van wol te voorzien bedrijven abnormale hooge loo- nen moet betalen om eenigszins over voldoende personeel, voor namelijk vrouwelijk, te kunnen beschikken, wel eenigszins te denken, Hoe zijn de vooruitzichten? Min. Vos verklaarde een de zer dagen reeds geen normale textielvoorziening voor dit jaar te kunnen toezeggen. Houdt het huidige personeelgebrek aan, dan zal dit ook de woifabricage ongunstig blijven beïnvloeden. Hoofdzaak is dat allereerst de zwaarst getroffenen van het hoognoodige worden voorzien. Export of geen export? Als we zien hoe groot de nood in de Nederlandsche huisgezin nen nog is, dan zullen we mis schien de gedachte aan export mogelijkheden belachelijk vin den. Wij mogen echter de vroe gere banden met het buitenland niet tijdelijk verbreken. Ook aan de toekomst moet gedacht worden en daarom lijkt ons een export van 6 a 10% redelijk. De toekomst. De Leidsche wolfabrikanten houden ondanks de beperkte mogelijkheden hun blik op de toekomst gericht. Reeds zagen wij in Leiden nieuwe fabrieken verrijzen. Aan het bouwwerk aan de Maresingel waar over 1 Yi jaar Clos Leembruggen nieuwe afdeelingen zal vesti gen, wordt na in 1942 te zijn stilgelegd, verder gewerkt. Ook elders wordt aan uitbreidings plannen gewerkt. „Er zit schot in". Ook in Dei den, waar de eeuwenlang ge vestigde wolindustrie haar uiterste best doet om de enor me achterstand in te halen en ons zoo snel mogelijk weer van haar, ver over de landsgrenzen beroemde producten te voor zien. W. S. Regeering of industrie? EEN KIJKJE IN DE PAKZAAL. Van alle kanten hoort men klachten over de methode, waarmede de Regeering tewerk gaat bij aankoopen in het bui tenland. Bij tijd en wijle drup pelt er iets door, maar al deze druppels zijn wel een overtui gend bewijs dat er ergens een lekkage moet zitten, dat steeds ernstiger gevolgen heeft. Daar zijn de egweldig-groote trucks, die door regeeringsper- sonen in Amerika werden aan gekocht, te groot voor ons land en voor ónze wegen en die o.a. aan een groote maatschap pij, die een aanvraag om vrachtauto's had ingediend, werden toegewezen. Maar aan gezien deze wagens voor het bedrijf totaal ongeschikt waren, werden ze geweigerd. Zoo schijnen er op het gebied van auto-aankoop nog meer vreemde dingen te gebeuren. En het is aan iedereen bekend, dat het afgeven van aankoop vergunningen en alle mogelijke andere onderdeelen afhangt van ambtenaren, en dat er blijkbaar geen vakman aan tepas komt. Textiel. Uit Tilburg komen klachten dat door de regeering, d.w.z. door uitgezonden ambtenaren, garens worden aangekocht, die niet geschikt zijn, terwijl in België het benoodigde mate riaal voorhanden is, maar niet gekocht mag worden, zoodat men thans in Tilburg vreest over te moeten gaan tot sürro- gaat celstof. Sersviesgoed. Er gaan regeeringsambtena- ren naar Tsjecho-Slowakije en deze heeren koopen glas, aar dewerk etc. in: en de groothan del krijgt dan van een departe ment een briefje waarbij hem dit en dat wordt toegewezen. Waarop natuurlijk de een of ander uitvalt en vraagt: Wat weten die kerels daar nou van af? Kennen zij de vraag van het publiek, zijn smaak. Waarom schakelt men den handel uit? Waarom moet dit alles geregeld worden door ambtenaren en- niet door vakmenschen? Wij kunnen Poels geen onge. Het water in Almelo is Zater dag weer omstreeks 15 cm. ge daald .waarmee de stad nage noeg droog is komen te liggen, Slechts de buitenwijken en de omgeving staan nog blank, ter wijl enkele diepliggende stra ten nog last van het water heb ben. Dat de toestand in Almelo vrijwel overwonnen is, blijkt voorts uit het feit, dat de aan- en afvoertroepen, die met een groote colonne vrachtauto's te hulp war,en gesneld, gistermid dag de stad verlaten hebben, terwijl ook de^,burgerdienst" uit Arnljem zal vertrekken. Slechts het hoofdbestuur van het Roode Kruis/ en de afdee- ling Almelo blijven voor ver dere hulpverleening ingescha keld. De U.V.V. uit Ri.jsen komt Maandag met een aantal help sters in de stad, om bij het schoonmaken en op orde bren gen van de geteisterde wonin gen behulpzaam te zijn. De oud-burgemeester van Al melo, Mr. M. Sichterman, schonk een bedrag van 250.— aan het gemeentebestuur als bijdrage in den grooten mate- rieeien nood. Het gemeentebe stuur heeft voorts telegrammen van dank gestuurd aan hetl.K.B. voor de schenking van f 5.000 en aan de burgerij van Giet hoorn, die punters ter beschik king stelde. WEERSVERWACHTING. Tot Dinsdagavond. Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. Ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige, Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Nederland in de organisatie der Vereenigde Volkeren De secretaris-generaal van de eerste benoemingen bij het se cretariaat bekend gèmaakt. Hierbij werd de Nederlander, de heer A. Pelt benoemd tpt adjunct secretaris-generaal, be last met de conferentie en de Organisatie der Vereenigde volkeren, Trygve Lie, heeft de algemeene diensten. De heer Pelt was gedurende den oorlog hoofd van den Ne- derlandschen Regeeringsvoor- lichtingsdienst te Londen. Hij is sedert de conferentie te San Francisco nauw verbonden ge weest met de organisatie der Vereenigde Volkeren. De heer Pelt is 41 jaar oud. In het Zwitsersche kan ton Wallis komen den laatsten tijd tal van lawines omlaag. Bij Goppenstein werden werklie den die met sneeuwruimen be zig waren onder een lawine bedolven, doch konden gered worden. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten tot verwijdering uit het land, van den Duitschen professor Tonutti van de uni versiteit van Freiburg. lijk geven, we zijn op den ver keerden weg. De weg naar de ambtenarenstaat en naar de praktijk van het staatssocia lisme. In afd. I was Xerxes gisteren de top scorer door haar plaats- genoote R.F.C. met niet min der dan 111 te verslaan. De andere uitslagen waren vrij normaal. Ajax won, zij het met het kleinste verschil van Ado. De Volewijckers blijven In de run ning, nu werd van 't Gooi ge wonnen. Emma werkte zich een plaatsje omhoog op de rang lijst ten koste van VSV en Edo verloor met den oneven goal van DÓS. gesp.gew.gel.verl.pnt. Ajax 10 Volewijckers 9 H. D. V. S. 9 D. O. S. A. D. O. Xerxes Emma R. F. C. Edo 't Gooi V. S. V. 10 10 9 9 8 10 10 10 1 19 1 1 15 12 12 10 10 5 3 2 13 10 5 2 3 12 8 4 2 2 10 9 4 3 2 11 9 3 4 2 10 10 4 2 4 10 9 4 1 4 9 10 2 4 4 8 8 2 2 4 6 9 2 2 5 6 8 2 1 5 5 6 6 4 4 In de 2e klasse B. heeft U.V.S. in een onfortuinlijken wedstrijd een punt moeten afstaan aan de Spartaan. R.C.H. verloor op eigen ter rein van Watergr.meer terwijl T.O.G. nu weer de minste ver- liespunten heeft. U. V. S. R. C. H. T. O. G. Zeeburgia Wat.gr .meer Quick Vios Veis en H. B. C. Spartaan Kennemers In Afd. II heeft Haarlem nu de leiding van D.H.C. overgeno men. Zelf wonnen de Haarlem mers van Stormvogels, terwijl D.H.C. in Sparta de meerdere moest erkennen. Ook Blauwwit heeft zich bij de leiders ge voegd door een overwinning op H.B.S. De traditioneele wed strijd Feyenoord tegen Vuc le verde nu een ruime zege op voor de Rotterdammers. gesp.gew.gel.verl.pnt_. Haarlem Sparta BI. Wit Feyenoord D. H. C. D. F. C. V. U. C. Stormvogels H. B. S. Neptunus D. W. S. In de 3e klasse A gaat de strijd verder tusschen de beide Wassenaarsche clubs Blauw Zwart en Wassenaar. Beiden 9 6 1 2 13 10 6 1 3 13 9 5 2 2 12 10 5 2 3 12 10 5 2 3 12 9 3 2 4 8 10 4 6 8 9 3 1 5 7 10 3 1 6 7 9 1 4 4 6 9 1 4 4 6 Klein, behendig danseresje als zij was, ving Marjo- leintje bij de volgende slag het zwaaiende touw op, zodat vrouw Isabel het andere einde uit haar hand liet glippen, maakte'behendig de knoop los en begon midden tussen de kwade Isabel en den beduusden Jan touwtje te springen enkele en dubbele, twintig en dertig achter elkaar dat vrouw Isabel van pure bewondering haar boze bui liet zakken en Jan Trom petter begon te lachen alsof hij daar zelf dat kunst stukje leverde en Tobias stond van verbazing op zijn achterpootjes en de tortelduifjes in het kooitje boven, de deur verdrongen zich voor de spijltjes en de ka narie begon een vrolijk wijsje te fluiten en bet koffie water stond te zingen op het fornuis en zij klapten, allemaal in hun handen en Marjoleintje boog diep en zei: „Maar nu moet ik heus gaan". Zij gaf Vrouw Isabel een zoen op allebei haar wangen, streek Jan Trompeter door zijn paar haren omdat hij zo zijn best gedaan bad, zei „Dat mag wel, hè?" en gaf To-< bias een klontje uit de suikerpot en floepte de deur pit*

De Burcht | 1946 | | pagina 2