Vreeselijk lot van Russische krijgsgevangenen Zondag 17 Februari verkiezingen 15 RADIO Aantrekkelijke wedstrijd van de Ned. eltlalspelers te Rotterdam Van den held Jan Trompetter DE Duitsche verdedigers, die gisteren inlichtingen vroegen over de behandeling van Duitsche krijgsgevangenen in Rus land en zeiden, dat daaromtrent in vele Duitsche gezinnen ongerustheid bestaat, kregen van den Russsischen aanklager Ko lonel Pokrovski onverwacht antwoord in den vorm van een uit gebreide documentatie van door de Duitschers jegens Russische krijgsgevangenen gepleegde gruweldaden. „Order tot massamoord op krijgsgevangenen" „Langs de geheele lengte van het front van den Arctic tot de Zwarte Zee zijn lichamen van Sovjet-gevangenen gevonden, die sporen vertoonden van de gruwelijkste martelingen Buit gemaakte Duitsche papieren werden overlegd, waaruit blijkt dat de Duitschers cadavers van paarden goed genoeg vonden om te dienen als voedsel voor de Russische krijgsgevangenen. De onmenschelijke wreedheden der Duitsche gangsters in Rus land zijn onovertroffen". Met deze woorden leidde de Russische aanklager zijn voort gezette beschuldiging in, en hij gebruikte in hoofdzaak passa ges uit het verhoor der Duitsche generaals als bewijsstukken voor tallooze gruweldaden toe gepast op Russische krijgsge vangenen. Martelingen met gloeiende ijzers, uitsteken van oogen, afhakken van handen, voeten, vingers, ooren en neu zen waren algemeen gebruik. Vele gevangenen werden ge vonden met opengesneden maag en anderen waren aan rupsbanden van tanks gebon den. De Duitschers ontzagen zich niet om Russische gewon den op de slagvelden te ontklee- den en naakt achter te laten teneinde zichzelf van warme Meeding te kunnen voorzien. Het rantsoen voor een Russi sche krijgsgevangene was bij den aanvang van den oorlog blijkens een van de documen ted vastgesteld op 6 kg. brood, 400 gram vleesch, 440 gram vet en 600 gram suiker per maand. Maar latere orders bevalen, dat de Russen als vleesch alleen paardencadavers mochten heb ben en in elk geval „geen vleesch, dat doorgaans voor voeding gebruikt wordt". Na een groot aantal bijzonderhe den te hebben beschreven, ci teerde Pakrovski een order van de 60ste gemotoriseerde infan teriedivisie, die hij noemde: „Een order tot massamoord op krijgsgevangenen". Deze order luidt: .Russische soldaten zijn bijzonder dapper in den strijd, zelfs kleine geïsoleerde groe pen ondernemen steeds aanval len. In verband daarmee is een menschelijke houding .tegen- 6.— 6.15 6.30 6.45 7.— 7.15 7.18 7.20 7.30 9.20 10.— 10 15 10.45 11.15 6.— 6.15 6.45 7.— 7.05 7.15 8.— 8.05 8.20 10.20 10.30 11.— 11.15 voor Donderdag. HILVERSUM I, 301 M. Het Oeral Kozakkenkoor zingt. Molto Cantabile. Wiener Saengerknaben. Molto Cantabile. Nieuws. Weeroverzicht. Programma-overzicht. Pianowerken. Programma Nederl. Strijd krachten. Nieuws. Orgelconcert. Dr. G. Menken, arts. spreekt. Bel Canto. Nieuws. Van Oost tot West, van Noord tot Zuid. De vaart der volken. Eine kleine Nachtmusik, K.V. 525, Mozart door John Barbirolli's Kamerorkest. Viool-recital. Gramofoonplatenconcert. HILVERSUM II. 415 M. Nieuws. The Red-, White- and Blue Stars. Sportbeschouwing. .En nu naar bed! Gramofoonplaten. Cabaret. Nieuws. Regeeringsvoorl. Dienst. Convertgebouw A'dapi. Ouderen en jongeren. Gramofoonplatenprogr. Nieuws. En tot besluit: Bont allerlei. over gevangenen niet toelaat baar. Vernietiging van den vijand door vuur of zwaard moet tot het uiterste worden doorgezet. Besparing van Duitsch bloed. De order van von Rundstedt beval, dat het opruimen van mijnenvelden „ter besparing van Duitsch bloed" door Russi sche krijgsgevangenen moest geschieden. Pokrovski zei, dat de schandelijke behandeling der gevangenen in het aanvals plan waren opgenomen. Daar toe citeerde hij Haiders getui genis, dat Hitier heeft gezegd, dat de Russen niet volgens de conventie behoefden te worden behandeld, aangezien de Rus sen de Haagsche conventie niet hebben onderteekend. Ook dit is een leugen, zei Pokrovski. Hij citeerde voorts verklarin gen van de Duitsche generaals Kurt von Osterreich en Halder, die Hitiers orders tot het fu- silleeren van Sowjets heeft overgelegd, waarin wordt be volen de Russen bij gebrek aan barakken onder te brengen in openluchtkampen. De eenige voorziening, die daarvoor be hoefde te worden getroffen, was het kamp met prikkeldraad om geven. De Russen die kou en ont bering van een kamp werd gezegd, dat ér in vier maanden geen voedsel werd verstrekt wilden ontvluchten, moesten zonder waarschuwing worden neergeschoten. Generaal Halder moet getuigen. Het Gerecht te Neurenberg heeft besloten dat ook Gen. Halder. wiens naam in de Rus sische aanklacht herhaaldelijk voorkomt, als getuige zal wor den gehoord. WAARHEEN GAAT BELGIË? Van wonderdokters en niet-vervulde beloften A.s. Zondag zullen in België hoog tot laag overtuigd van de de verkiezingen plaats hebben. Verkiezingen, die van zeer groot belang zijn voor het ge heele politieke beleid in dit land en zeer bizonder voor de oplossing van de Koningskwes tie. Men zal zich uit den oorlog herinneren dat er niet eens maar meermalen voor de Bel gische radio de toezegging is gedaan en de belofte afgelegd, dat ook de vrouwen in België kiesrecht zouden verkriigen, maar van Acker, de socialisti sche premier en zijn vrienden, hebben genoeg oog voor de wer kelijkheid om te begrijpen, dat thans de stemmen der vrouwen zich wel eens niet konden ge ven aan de socialistische partij en alles wat die partij belooft. De geschiedenis van Frank rijk, waar het vrouwenkies recht zoo'n opvallende invloed op de stemming deed gelden is daar wel een duidelijk bewijs van.. En dies, heeft men alle be. loften ten spijt, aan de vrou wen geen kiesrecht gegeven en zullen dus over het bestuur van het land, de mannen het hoog ste en het laatste woord heb ben. Het is aan geen. twijfel on derhevig of het is o.a. de angst voor de uitspraak van het volk, die het terugkeerèn van den Koning zal vragen, dat men de Belgische belofte uit Londen niet inlost. Maar het zal een groote vraag zijn of het van Acker zal helpen. W onderdokters. De communisten in België komen met iemand voor het voetlicht die de beroemde rijs tebrijbergen voortoovert, waar van het volk straks met gou den lepels zal kunnen genieten. De communisten beloven in hun propaganda van alles, en het is niet onmogelijk, dat zij daarmede een groot gedeelte, of minstens een aanmerkelijk aantal van vroegere socialisten, zal weten te lokken. En zich zóó een grooteren aanhang ver werven dan zij ooit in het land van onze buren hadden. Een goochelaar heeft nu een maal altijd aftrek. Hoe staat het met de Katho lieken? Deze hebben zich georgani seerd in de Christelijke Volks- nartij, en menschen, die pas uit België terugkomen vertellen nos, dat men niet veel van een bizöndere actie of uiterlijke in spanning bemerkt. Maar daarentegen is men in alle Katholieke kringen van geweldige inzet dezer verkie zingen en m.et een soort verbe tenheid is men in Katholieke kringen van plan zijn stem plicht te vervullen en alle kracht bij te zetten. Dat de Koningskwestie hier bij een geweldige aandrijvings kracht is, is voor een ieder, die met Katholieke Belgen heeft gesproken, een zeer duidelijk feit en men is dan ook in Ka tholieke kringen nogal opti mistisch. Wij wenschen onze buren in België een gezond staatsbestel en onze Katholieke broeders een éclatant succes. C C.D. BLIJFT ACTIEF. Door eenige controleurs van den C.C.D., w:erd des nachts bij het veer Wieldrecht een auto aangehouden, waarin zich 8 personen bevonden. Bij con trole van den wagen troffen de controleurs aan: 175 kg. shag, 11.000 pakjes vloeitjes, 2 'A kg. boter en 2 kg. marga rine, alles bestemd voor den zwarten handel. Al deze arti kelen werden in beslag geno men. BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: totaal 14972 Kustvisschers: totaal f 130, Motorloggers: KW. 6110. Totaal werd aangevoerd 35750 kg. visch, waarbij 7743 kg. schelvisch, 8216 kg. wijting en 7159 kg. kabeljauw. DE ENGELSCHE BEKERWEDSTRIJDEN. De heden gespeelde return wedstrijden van de vijfde be kerronde hadden het volgende resultaat: Charlton AthleticPreston North End 60 (Preston uitge schakeld). Derby CountyBrighton 6 1 (Brighton uitgeschakeld), BradfordBarnsley 11 (Barnsley uitgeschakeld). MiddlesbroughBolton Wan derers 11 (Middlesbrough uitgeschakeld). De belangstelling te Middles brough was zoo groot, dat alle fabrieken en zaken maar bij voorbaat 's middags sloten. Bij de laatste acht hebben zich thans geplaatst: Charlton Athletic, Derby County, Bir mingham, Bradford, Bolton Wanderers, Stoke City en As ton Villa. Morgen zal beslist worden of Brentford dan wel Queens Park Rangers naar deze zesde ronde overgaat. N.Z.H. GAAT MATERIAAL KOOPEN. Naar wij vernemen is dezer dagen een commissie van de N.Z.H. voor den aankoop van materiaal naar Engeland ver trokken. Kraak, de beste Nederl. doelverdediger (Van onzen spec, verslaggever) Het zal voor de Keuze-com missie niet eenvoudig zijn een Ned. Elftal samen te stellen uit de 22 spelers die gisteren op het Sparta-terrein in Rotter dam elkander in een oefenpar tij bekampten. De uitslag van 2—0 in het voordeel van het A-elftal zegt heel weinig. Deze had ook an dersom kunnen zijn. Doelman Kraak bewees wederom op het oogenblik in topvorm te zijn en liet zich niet passeeren. Zijn kijk op de bal stempelt hem tot een keeper van aparte klasse. Ook van Raalte in het B-elftal verrichte prachtige safes en kan tot onze beste keepers ge rekend worden. Het is echter vcor iedere toeschouwer dui delijk dat Kraak in zijn huidi ge vorm onze allerbeste doel man is. Van de backs zouden we van der Linden en Wilders willen noemen, alhoewel Wilders in de tweede helft minder was. In de halflinies viel alleen Stijger op. Pelikaan heeft veel van zijn oude kracht ingeboet. Zijn plaatsen laat nu en dan veel te wenschen over. Van de voorhoede-spelers noemen we op de eerste plaats Smit, Zijn spel is nog steeds zeer aantrek kelijk, hij houdt de bal geen minuut langer bij zich dan noo- dig is. Jammer dat hij gisteren enkele prachtkansen miste door hoog over doel te schieten. Ehlen van Sittardsche Boys kon ons niet bekoren. Roozen was stukkin beter, doch had bij doelman Kraak geen schijn van kans. Eenmaal liet hij Kraak echter met een pracht kopbal visschen, doch er was toen reeds voor buitenspel gefloten. Drager was voor de rust be slist onvoldoende. Na de rust was hij echter uitstekend en maakte veel goed. Holleman voldeed uitstekend doch houdt de bal nu en dan iets te lang bij zich. Eenmaal kreeg hij een prachtkans een doelpunt te scoren, doch Kraak ontnam hem deze kans op fenomenale wijze. Lenstra viel tegen, zijn twee doelpunten bewezen ech ter dut hij beter kan. Al met al een aantrekkelij ke wedstrijd. Als oefenwed strijd was deze partij het aan zien ten volle waard, en de 15000 toeschouwers behoeven geen spijt te hebben van hun gang naar het knusse Sparta- terrein. KON. NED. VOETBALBOND. Afd. LEIDEN. Uitslagen van Zaterdag 9 Febr. Ie kl.: LeidenlQuick B.2, 23; 2e kl.: Katwijk 2A.R.C. 3, 32; Lisser Boys 1Quick B. 3, 22. Jun. B. afd. A, Alph. Boys—Roodenburg (a), 0—3. Uitslagen van Zondag 10 Febr. Ie klasse B. Lisse 3Fore- holte 2, 20; Foreholte 1 Warmunda 1, 3—-3. Ie kl. C.: L.F.C. 3—D.S.B. 1, 5—2. 2e kl. A.: Alphen 4—D.O.S.R. 2, 4—1; Alphia 3—Weter. B. 1, 2—2. 2e kl. B.: Teylingen 4—V.V.S. B. 4, 4—1. 2e kl. C.: L.D.W.S. 2—D.S.B. 2, 1—5; L.F.C. 5— Rouwkoop 2, 02. 3e kl. A: Alph. Boys 3Alph. Boys 4, 53; Jun. A afd. B.: Foreholte V.V.S.B. 17; Teylingen Lisse 02. HOLLAND-B ELGIË De Oranje-truien scoorden negen maal Vaak heb ik het mijn man hoo ren vertellen: „Tien! tien! tien! riepen wij in het Stadion. Maar het tiende doelpunt bleef uit en het bleven er negen. Meer dan genoeg overigens, want nooit heeft het Nederlandsche voetbalelftal in een interlandwedstrijd een grootere overwinning behaald." Nu er voorbereidingen getroffen worden voor nieuwe internationale ontmoetingen, droomt mijn man er weer van, deze interlandwedstrijden bij te wonen. Dat kan ik begrijpen, maar ditmaal hoop ik mijn man te vergezellen en ook bij dat schouw spel tegenwoordig te zijn. Zal het nu werkelijk tien! tien! tien! worden? Trouwens, ik zeg nu ook vaak „tien! tien! tien!", maar dan denk ik aan de tien procent korting van de bekende koffie- en theezaak van de Gruyter. Bij de Gruyter ontvang ik voor tien gulden cassabons een gulden contant terug. Opmerkelijk, hoe vlug men tien gulden aan cassa bons bij elkaar heeft. Zoo vorm ik mijn eigen spaarpotje voor de eerstvolgende interlandwedstrijd. Ingez. med. 4303 Dit liedje was juist aan „houdt u vroom" gekomen, of daar stapte Jan Trompetter het kerkplein op en zie heel vervaarlijk en allerminst vroom: „Sapristi!" Ja wel, daar kwispelde een staartje langs het kerkpor taal. Nu of nooit, dacht Jan Trompetter, die nu al heel de middag dat staartje gezien had en drommels goed wist, dat daar Tobias aan vast zat. En hij sloop op zijn tenen terug, langs den andere kant om de kerk heen, vlug als de wind, om de boosdoener in de val te laten loopen, en liet zich met een luid „Hoera! pardoes op de grond vallenHahaha, ja boven op Tobias. Deze liep er niet toevallig na die ontmoe ting van daarstraks! als een tot over zijn flaporen verliefd taxhondje zoetjes van te dromen, misschien nog eens ooit een hazewind op kaarsrechte poten te worden. Verkeken, voor goed, nu daar zo'n zware Jan Trompetter uit de lucht kwam vallen. De pootjes stonden krommer dan ooit! En van schrik en spijt gaf Tobias zo'n luide schreeuw, dat alle honden en hond jes uit de buurt kwamen aansnellen en geen spiertje meer van Jan Trompetter dreigden over te laten, zo gingen ze te keer.

De Burcht | 1946 | | pagina 2