Watersnood in West Duitschiand „Aan zijne Majesteit Koning Juan III" SPORT OMGEVING Het ISedje dat „niet" gezonsen was! Wereldverbond van vakvereenigingen adviseur der Uno Wordt de Veiligheids raad uitvoerend comité der U.N.O.? Het voorloopige ver blijf de Ver. Volkeren Soldaat op waclit De bewoners van het Ruhr- gebied zijn gewaarschuwd om zich voor te bereiden op een catastrophe gelijk aan die van 1883. In Heme en Horst zijn een groot aantal huizen ten- 'e vol ge van een dijkdoorbraak "«estort. 3.000 Menschen zijn dakloos. De regen houdt aan en de overstreomingen ver oorzaken een bijna volledige stopzetting van de verbindin gen. De autoriteiten in de Britsche zóne zijn van mee ning, dat de komende oogst zeer te lijden zal hebben van_ de overstroomingen en de pro ductie van kolen in het Ruhr- gebied ernstig gestoord zal worden. Meer dan 450 leidende Spaansche persoonlijkheden hebben een document, bestemd voor opzending aan Don Juan, onderteekend, in welk stuk de troonpretendent bij zijn aan komst op het Iberische schier eiland wordt begroet, en uit drukking wordt gegeven aan „de diepgewortelde overtui ging, dat slechts de monarchie een soliede basis kan opleve ren voor een staoiel en vast- omschreven bestuur in over eenstemming met de Spaan sche traditi,". Onder de onder teekenaars van het stuk zijn o.a. twintig voormalige minis ters, de presidenten van de vijf grootste bankconcerns in Spanje, scheepseigenaars, vooraanstaande zakenlieden, uitoefenaars van vrije berde pen, schrijvers, professoren en journalisten. Het stuk is als brief geadresseerd aan „Ziine Majesteit Koning Juan den derde". GOEDERENVERVOER PER SPOOR. Tarieven met 1 Maart verhoogd In November j.l. werd een verhooging van de goederen tarieven in uitzicht gesteld, deze wordt nu met ingang van 1 Maart a.s. van kracht. De nieuwe verhooging zal va- rieeren naar gelang van af stand en yan den aard der zending, van stukgoed of wa genlading .Voorts komt er een belangrijke wijziging in het minimum voor de wagenlading dat thans wordt bepaald op 5000 kilo voor de betrokken goederensoort. KOSTBAAR VEE VERHANDELD. Gisteren is in Engeland een wereldrecordprijs betaald voor een stamboek „Shorthorn" stier. De stier werd aangekocht voor 14,500 guineas. Stamboekvaar zen gingen voor bedragen tot drieduizend pond van de hand. DOUGLAS OPVOLGER VAN MONTGOMERY. Sir Sholto Douglas, maar schalk van de R.A.F. is be noemd tot opperbevelhebber van de Britsche troepen in Duitschiand, militair bestuur der van de Britsche zone in Duitschiand en Engelsch lid van de geallieerde controle- raad voor Duitschiand, als op volger van veldmaarschalk Montgomery die tot hoofd van d n imperialen generalen staf is benoemd. TOURNEE VAN HET CONCERTGEBOUWORKEST. In verband met het feit, dat het bezoek van het Prinselijk paar aar. Scandinavië is uitge steld. is ook de tournee van het Concertgebouworkest naar het Noorden uitgesteld. BURGEMEESTER DE BOER GAAT HEEN. Naar de persdienst van de gemeente Amsterdam mede deelt, heeft de wnd. burge- meestei van Amsterdam zich dezer dagen positief uitgelaten over zijn voornemen op 28 Fe bruari zijn functie als hoofd van de gemeente Amsterdam neer te leggen, in verband met zijn a.s. vertrek naar Ned.- Indië. WAT IS DE PRIJS VAN: Petroleum. Petroleum afgehaald of thuisbezorgd per liter 18 ct. Kachelblokken. Bij levering aan huis mag de verbrui ker in de provincies Drente, Overijs sel Gelderland. Utrecht, Brabant en Limburg niet meer betalen dan: 7.per. 100 kg. voor hard loofhout en stobbenhout. 6.26 per 100 kg. voor naaldhout en zacht loofhout. In ^e overige provincies mag deze prijs met 50 cent per 100 kg. worden verhcogd.® Aanmaak hout. Droog aanmaakhout bij den verbrui ker aan huis bezorgd mag niet meer kosten dan: 1AA cent per kg., ongesorteerd, afval 11 cent per kg. normale houtjes, los. 14 cent per kg. in bosjes of verpakt. Schoonmaakartikelen. Men mag niet meer betalen dan: Zachte zeep 0.16 per 250 gr. Zachte zeep 0.18 250 gr. (verpakt). Wrijfwas ƒ0.55 per doos v. 150 gr. Wrijfwas 1.20 per pot van 375 gr. Ammoniak 0.15 per L. Bleekwater 0.25 per L. Bleekpoeder 0.11 per pakje van 120 'gram. Wanneer ge meent of constateert, dat voor het gewenschte artikel te veel wordt gevraagd, aarzelt dan niet daar van met naam en toenaam melding tc maken bij het diebtbijzijnde afdeelings- bureau van de' prijsbeheersching of bij den economischen dienst van de politie in uw gemeente. Afdeeling Leiden, Kort Rapenburg 20, tel. 20333. WIELRENNEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1946 IN ZWITSERLAND. Op het congres van d? U.C.I., dat momenteel te Brussel wordt gehouden, is besloten de organisatie van de wereld kampioenschappen wielrennen in 1946 aan Zwitserland op te dragen. Zij zul len van 24 Augustus t.m. 1 September a.s. in Zuerich worden gehouden. DAMMEN. DAMKAMPIOENSCHAP LEIDEN EN OMSTREKEN. Rooster le klasse: Groep A: le ronde: J. de VinkH. Verkuil; H. Hermans J Kromhout; J. Slingerland vrij. 2e ronde: H. VerkuilH. Hermans; J. SlingerlandJ. de Vink; J. Kromhout vrij. 3e ronde; H. Hermans.1. Slingerland; J. KromhoutH. Verkuil; J. de Vink vrij 4e ronde: J. SlingerlandJ. Kromhout; J. de VinkH. Hermans; H. Verkuil vrij. le klasse: Groep B: le ronde: G. C. Redegeld—H. Ravensbergen; J. v. d. MeijJ. v. Sandijk; de Roode vrij. 2e ronde: H. Ravensbergen— J. v. d. Meij: de RoodeG.s-C. Redegeld; J. v. Sandijk vrij. 3e ronde; .1. v .d. MeijDe Roode; J v. SandijkH. Ravensbergen; G. C. Redegeld vrij. 4e ronde: de RoodeJ. v. Sandijk: G. C. Redegeld—J. v. d. Meij, H. Ra vensbergen vrij. De twee hoogstgeplaatsten komen In de finale. De wedstrijden zullen aanvan gen op Zaterdag 16 Februari a.s. te 4 uur in de Muziekschool, Rapenburg 22, Leiden. Voor de hoofdklasse wordt een finale vastgesteld, bestaande uit S deelne mers. In de eerste klasse zijn 10 deelnemers waarvan 2 groepen van 3 spelers zijn ingedeeld. De twee bovenste van elke groep ko men in den eindstrijd, indien er meer dere gelijk eindigen, beslist de com missie. De winnaar van den kampioenstitel van de hoofdklasse ontvangt een prijs. Dit geldt tevens voor den kampioen le klasse. AARLANDERVEEN Vergadering R.K. Kiesvereniging. De R.K. Kiesvereeniging vergaderde on der praesidium van den heer J. Vernooij. De voorzitter maakte bekend, dat het propagandablad de „Opmarsch" weder om zal worden bezorgd. Wanneer men abonné wil worden; kan men zich opge ven bij het bestuur: ook wordt ge vraagd aan de jonge leden om zich bij de a.s. verkiezingen beschikbaar te wil len stellen als propagandist. Bij de ver nieuwing van de R.K. Staatspartij als R.K. Volkspartij is de leeftijd dat men stemplichtig wordt gesteld op 23 jaar. Volgende punt was de candtdaatstel- ling op de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezing: door de vergadering werden naar voren gebracht de heeren .1. C. v. d. Burg, Berkel. Jac. Groen, Alkmaar, dr. Pater Stokman, Utrech' A. C. Deerenberg. Schoonhoven, C. J v. d. Ploeg, Haarlem en F. C. Kooi. Haarlem. Voor de Provinciale Staten mr. Bolsius, Leiden. A. C Deerenberg. Schoonhoven, .1. Herekens, Gouda. II A. Volgerïng. Langeraar en J.J. M. v Breukel, Gouda. LISSE R.K. Bond van het Gezin. Onder voorzif'erschap van den heer Chr. v. d. Eist. kwam de afdeeling Lissê van den Bond van het Gezin in vergadering biieen. Lu ziia aec.u.ip^woarJ d£&lJ£ Uc voorzitter mede, dat door bemiddeling van "de afdeeling het niet meer noodig is, dat men het ziekenvervoer zelf betaalt, doch men kan de vervoerder verwijzen naar de fondsbode. De spre ker van den avond had het onderwerp: ..De opvoeding van de rijpere jeugd". De weleerw. heer C. van Steen ving ziin onderwerp aan met te verklaren, dat de opvoeding der rijpere jeugd»een nroWeem is geworden voor vele ouders. Wat is hiervan de oorzaak? Staan de ouders dikwijls niet te vreemd tegen over hun oudere kinderen en kennen zij wel iets van het geestelijk leven, dat deze kinderen in deze moeilijke ja ren van hun leven meemaken. Deze punten ging spreker uitvoerig na en wees er op, dat zooals het leven der ouders is, dit veelal wordt gevolgd door de kinderen. Wenscht men derhalve brave goede kinderen, dan moeten, wij ouders ook daarnaar leven, vanaf den dag vafi ons huwelijk. Wij moeten onze kinderen brengen tot een diep gods dienstig en vooral tot een rein leven, opdat zij komen tot een streven naar grootere heiligheid. Spr. besloot zijn betoog met een opwekkend woord om zooveel dit in het vermogen der ouders ligt, toch vooral te willen begrijpen en aan te voelen de gedachten van "de kinderen en vooral die kinderen, die men kan rangschikken onder de rijpere jeugd. Ter aanvulling van den avond werd een toepasselijke film vertoond, waarna de voorzitter de vergadering, die druk bezocht was. sloot. Rilwiel gestolen. De heer B. kwam Woonsdagavond tot de onaangename ont dekking, dat zijn rijwiel was ont vreemd uit het beneden-portaal- van de Lnxor-bioscoop, alhier. VOORHOUT ForeholteWarmunda 33. Op een onbespeelbanrterrein en voortdurende veldmeerderheid van Foreholte zag War- munde zich toch 'n Duntie on'futselen. Na 10 min. b^nut de midvoor uit een voor zet van links met een voede kopbal de kans. 1 —0. Foreholte blijft sterker, maar de WartTjunda-achterhoede is goed op dreef. Warmunda verweert zich bet°r in het modderballet en ziet die moeite beloond door een doelpunt van de linksbinnen 11. In de tweede helft valt Warmunda nog heftiger aan en heeft 20 min. voor het einde een voorsnrong fan 13 Foreholte ontzag zich ook toen niet meer en had ree^s binnen 10 mirt. 2 doel punten gescoord. Vele kansen voor het Warmunda-doel gingen allen verloren, zoodat Foreholte onvediend met dit ge lijke snel genoegen moest nemen. Foreholte inn.V.V.S.B. 17; Lisse 3 Foreholte 2 20. Doornik on^e'uk te Wp=*enaar Een personenauto reed op den Rijksweg onder Wassenaar in volle vaart van achterenHe- gen een vrachtauto, waarop meereden de „liftsters" Mej. L. uit Heemstede en Mevr. H. uit Den Haag. Eerstgenoemde werd bijna op slag 'gedood, ter wijl Mevr. H. zwaar gewond naar het ziekenhuis aan het Westeinde -te Den Haag werd vervoerd. NOORDWIJKERHOUT Katholieke Volkspartij. De Katho lieke Volkspartij, afdeeling Noordwij- kerhout. liield een ledenvergadering. Bij ai^ezigheid van den voorzitter nam de secretaris, de heer J. P. v. d. Ploeg, de leiding van de vergadering op zich. Na een kort openingswoord werden de no tulen gelezen en onveranderd vastge steld. De heer van Buijtenen bracht vervolgens verslag uit van de vergade ring van de Kamer-Centrale. Hierna volgde rekening en verantwoording van den penningmeester, waarna de heer v. Buijtenen verslag uitbracht van de ver gadering van de Staten Kieskring. De heer J. P. van der Ploeg bracht verslag uit van de vergadering van den Partijraad. Bij punt 7 „mededeelingen" 'werd een brief voorgelezen van de afd. Npord- wijkerhout van den L.T.B., waarin de belangen van boeren en tuinders naar voren we/den gebracht in verband met het Urgentieprogramma. Deze brief zal rechtstreeks aan den partijraad worden doorgezonden. Bij punt 7 werd in be handeling genomen het indienen yan candidate» voor Kamer en Staten voor het opmaken van de groslijst. De namen van candidaten werden voorgelezen en er werd gelegenheid gegeven meerdere candidaten naar voren te brengen, lot 10 Februari a.s. is alsnog gelegenheid candidaten in te dienen bij den secre taris. den heer' J. P. v. d. Ploeg, Ju- lianaplein 11. Tooncelclub ,,Oud en Jong" In de St Victor-parochie is lier-opgericht dc tooneelvereeniging „Oud en Jong", die van nu af zal optreden met een ge mengd gezelschap. Momenteel is in stu die genomen het stuk „Een huis vg! herrie". We hopen, dat bij de eerstvol gende voorstelling weer veel belang stelling zal zijn zooals vroeger de ge woonte was. Evenals voorheen zullen de baten van de uitvoeringen weer ten goede komen aan de liefdadige vereem- gingen dezer parochie. Gevonden: 1 grijze vulpen. 1 paar klompen maat (nieuw), 1 combi- mrietangetje. Veilorep: 1 zwart-blauwe kinderhand- schoen. 1 naar nappaheerenhandschoe nen, l zilveren schakelarmbandje, 1 blauwe halsketting, 1 rozenkrans. 1 rookcrskaHrt. 1 zilveren rozenkrans niet uièdaüU vu* H- LLu L „Nederland is gevallen door verraad, Engeland kwam natuurlijk weer te laat. Hitler is een groote ploert, die op kleine landjes loert, Nederland is gevallen door verraad." Dit was het liedje, dat in het café van Koning, te Haarlem, vol gens Gereitje Dixon, die gister middag voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht stond, werd gezongen in Augustus 1942. In een brief aan de politie had verdachte, die met een Duitscher gehuwd was, dit liedje opgeschre ven en van commentaar voorzien. Toen zij op het politiebureau ont boden werd. zong zij het bekende liedje voor. De heer Koning heeft het aan de 75 verklaringen van de cafébezoekers te danken, dat hij niet naar een concentratiekamp werd doorgezonden. Unaniem ver klaarden getuigen, dat zij het liedje niet hadden gezongen. Op de zit ting verklaarde verdachte overi gens. dat zij alleen maar het me lodietje en niet de woorden had gehoord. De advocaat-fiscaal, mr. Besicr. eischte eenr gevangenisstrar Yan één jaar, door te brengen in een rijkswerkinrichting, alsmede ont zetting uit de kiesrechten voor den tijd van 20 jaar. TER AAR R.K. Volkspartij. Onder leiding van den heer H. Volgering kwar* een groot aantal leden van de R.K. Volkspartij^ bij een Tot afgevaardigden voor de Ka mercentrale en Statenkring werden be noemd de heeren J. Zwirs en Cor Hoo- gervorst. De voorloopige aanwijzing der can didaten voor de Tweede Kamer geeft het volgende beeld: M. P. v. d. Weij- den. Jac. Groen, dr. Jos. de Boer, C. Bekkering en dr. Kortenhorst; voor de Prov. Staten: M. P. v. d. Weyden, C. van Veen, A. C. Deerenberg en J. Th. Volgering. En dan is het de beurt aap het Twee de Kamerlid, de heer M. P. v. d. Weij- den. die sprak over actueele vraag stukken. De groote problemen van de weder opbouw worden aangesneden, de in- en uitvoerpolitiek en de noodzakelijkhe den, welke hierbij aan den dag tre den. Ook de geldzuivering met zijn con sequenties werden onder de loupe ge nomen en liet moeilijke probleem om een rechtvaardige verhouding te brengen riisschen loonen en kostprijzen. In een populair betoog toonde spr. aan, dat wij er niet zijn met de opmerking, als loonen te laag zijn deze verhoogen en als de prijzen te hoog zijn, dan maar verlagen. De oorzakelijke verhoudingen hiertusschen werden duidelijk aange toond, en tevens kwam de export ter berde, die dringend noodig is voor onze deviezen. - De publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie komt aan de orde. het urgentie- program van de Kath. Volkspartij en de verhouding tot de N.V.B. Spreker ein digt zijn vlot betoog, met er op te wij zen dat de Katholieken hun eenheid moeten bewaren. Men zal onze partij steeds moeten zien als het instrument, waardoor de Katholiek het mogelijk zal zijn. de katholieke opvattingen en ge dachten vorm en inhou4 geven op staatkundig terrein. On dez^ rede volgde een spontaan applaus. Het bestuursvoorstel, de contributie te handhaven on een gulden, vond geen bestrijding Bij de rondvraag kwamen de tongen los over de desolaten toestand waarin het Kerkpad zich bevindt en de vrijstelling voor militairen dienst. NIEUWVEEN De N.K.J.B.-ouderavond. In de zaal Yeenboer gaf de N.K.J.B. afd. Nieuw- veen Zondag een ouderavond. Aanmoezenier Rarendse. gaf een korte uiteenzetting van het doel en streven van de Jongerenbeweging en sprak daarbij de wensch uit, dat deze avond het hartelijk contact zal behouden en verstevigen. Nadat verschillende leden hun voor drachtkunst in kleine stukjes ten toonce» le hadden gebracht werd het tooncei- spel in drie bedrijven van Jan Nieuwcn- hiiix opgevoerd: „Onraad op Mout" bleu". Een zeer interessant en karak- tervolspel. dat bij het publiek zeer ir. den smaak viel. Speciaal mogen wij het spel van dc heeren C. Lek Czn. Jr.. P. Wetter, gebr. de Boei en de 4 jongens wel als bijzonder goed noemen. Wat meer geste zou de speelkwali- teit zeker ten goede gekomen zijn. Na Je opvoering werd door de hee ren Ant. van Eyk, A. Kouwenhoven en A. Rekelhof een door hen zelf samen gesteld propagandalied ..Steeds Be ter" gezongen op de wijze* ..Sari Ma rks", waarvan het refrein door allen wera meegezongen. Dq heer Roovers sprak namens de aanwezigen zijn voldoening uit over de prestaties van tte Jongerenbeweging en ns ees op de noodzakelijkheid van i.e karaktervorming der jeugd, zoodat zij kerels kunnen worden waarmede Kern en Maatschappij gediend zijn. Hiervoor moet gerekend kunnen worden op oc medewerkiug en steun van de ouders. De commissie voor vraagstuk ken van politiek en veiligheid heeft met 27 stemmen tegen 1 en 4 onthoudingen een resolu tie aangenomen, waarbij aan de algemeene vergadering der Uno in overweging wordt gege ven den economischen en socia len raad zoo spoedig move1'1 maatregelen te laten nemer die den wereldbond van Vak vereenigingen in staat zullen stellen als raadgevende instan tie aan de werkzaamheden deel te hebben. Per vliegtuig is gisteren eer. petitie, onderteekend <fc>or lei dende Amerikaansche persoon lijkheden, waaronder twee se natoren, den wereldberoemden natuurkundige dr. Albert Ein stein en den atoomspecialist Sir J. H. Rush, van Amerika naar Engeland overgebracht, en aan de gedelegeerden van de Uno gepresenteerd. In de petitie wordt het voorstel gedaan, dat de Algemeene Vergadering van de Uno de taak van den veilig heidsraad overneemt en zoo doende de uitvoerende commis sie van de Uno wordt. De voor stellers van het plan hopen, dat in overweging zal worden ge nomen, wanneer de vergadering in Amerika bijeenkomt. Gistermorgen is er hevig ge debatteerd over het voorloopige hoofdkwartier van de Ver. Vol ken, waarbij het hoofdzakelijk ging over New York en San Francisco. Lt.-Kol. Hodgson (Australië) stelde San Fran cisco als voorloopigen zetel voor Hodgson betoogde, dat San Francisco even ver van. alle hoofdsteden der wereld in vlieguren uitgedrukt was verwijderd. Verder had de stad vele gemakken, een uitstekend klimaat en een burgerbevol king. die welwillend was en een internationale gerichtheid be zat. Groot-Brittannië en Nieuw- Zeeland verzetten zich hevig tegen het voorstel. OPENING LABRE-HUIS In het afgeloopen weekend is te Eindhoven het Labre- Huis, een tehuis voor dakloo- zen en zwervers, geopend. De ken Heezemans. verrichtte de wiidingsplechti"heid en stelde het gebouw onder bescherming van den H. Benedictus Labre. In het centrum van een Brabantsche stad vervoer de een wielriider een zak met inhoud. Dit wekte den argwaan van een' 'e con troleurs van den C.C.D., die den man aanhielden. Uit den zak kwamen een ongemerkte schapenachter bout en een ribstuk. De eigenaar verklaarde samen met een bij hem inwonend persoon op de Markt te Den Bosch een „zwart" schaap te hebben gekocht. Nadat het dier was vetge mest, hadden zij het zonder vergunning geslacht. Bij het onderzoek ten huize van verdachte werden in de keuken een schapen schouder met nek. een rib stuk, een kop en een paar nieren gevonden Met het vieesoh uit den zak vormde rleze hoeveelheid iets meer dan een half schaap. Tij dens een verderen speur tocht in de woning werd de andere helft ontdekt in een bed. waeron en soldaat in diepe sluimering den buit bewaakte.

De Burcht | 1946 | | pagina 3